PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Civic Type-R,Megane RS'i tahtından edecek

individual
05-12-2012, 16:59
Honda 260 beygirin üzerinde güç üretecek Type-R ile Renault RS’in Nürburgring rekorunu ele geçireceğinden emin.

http://www.turkiyef1.com/site_media/images/news/innews/Civic-race-Engine.jpg

Almanya’nın ‘yeşil cehennem’ olarak da bilinen Nürburgring pistinde bu segmentteki rekor geçtiğimiz yıl fabrika test pilotu Laurent Hurgon’un kullandığı 265 beygirlik Renault Megane RS Trophy ile kırılmıştı.

Honda’nın Araştırma ve Gelişim departmanı CEO’su Yoshiharu Yamamoto’ya göre Honda, onlarca yıllık tecrübesiyle ürettiği düşük hacimli turbo motoruyla bu rekoru ele geçirecek.

Honda kaynaklarından yapılan açıklamalara göre yeni motor 260 beygir üzerinde güç üretecek. Bunun yanı sıra dikkat çeken bir diğer bilgi ise, yeni Type-R’da, ilk kez yıllar önce 3. nesil Honda Prelude ile yollara çıkan ’4 tekerlekle manevra’ teknolojisinin yollara dönme ihtimali olması.

Honda’nın WTCC serisinde yarışacağı HR412E kodlu 1.6litre hacmindeki turboşarjlı motor ise, yeni Type-R motoruna ilham veriyor. Bilindiği üzere Honda bu sezonun son üç yarışına tek bir otomobil ile katılmıştı. Üretici gelecek sezon ise tam zamanlı olarak seride yer alacak.

Honda kaynaklarına göre, gerçek yarış tecrübesi sağlayacak WTCC serisi ile Type-R motorunun gelişimi paralel olarak yürütülecek. Motoru Civic ile yollarda görmek için ise büyük ihtimalle 2005 yılını beklememiz gerekecek.

Ayrıca Japon üreticinin 3 silindirli, turbo şarjlı bir benzinli motor için de çalıştığı belirtilirken, bu motor hakkında henüz detaylı bir bilgi verilmiyor.

Alıntı:Yeni Civic Type-R,Megane RS'i tahtından edecek - TurkiyeF1.Com (http://www.turkiyef1.com/haberler/32232/yeni-civic-type-rmegane-rs-i-tahtindan-edecek.html)

Benim bu haberde dikkatimi çeken : Bunun yanı sıra dikkat çeken bir diğer bilgi ise, yeni Type-R’da, ilk kez yıllar önce 3. nesil Honda Prelude ile yollara çıkan ’4 tekerlekle manevra’ teknolojisinin yollara dönme ihtimali olması.

Nasıl olur acaba :)

kelalper
05-12-2012, 17:02
Doğmamış bebeğe don biçiolar. Araba daha çıkmadan edilen laflara bak.

Gko
05-12-2012, 17:02
2005 yili beklenecek diyo ? :D

freelife
05-12-2012, 17:03
renaultda oturmuyordur bence ,rekoru kıran kasa eskidi artık yeni kasalar çıkacak :)

individual
2005 yili beklenecek diyo ? :D

evet bende fark ettim haberi yazan arkadaş sanırım hata yapmış biz onu 2015 olarak düşünelim :D

JDM VTİ
2015tir o.

turboya karşıyız! atmo istiyoruz..:)

EvoX
05-12-2012, 17:04
Hayirlisi 2016 diyorlardi daha erken cikicak sanirim:)

ProdriveSTI
05-12-2012, 17:06
Tabi bu süre içinde Renault Sport yerinde sayacaktı...

DetailEF
05-12-2012, 17:09
80'li yılların F1 yarışlarında ki gibi biraz önce 4 serisinin konusunu okudum, şimdi de megane rs ile typer konusu, o senelerde F1'de de BMW önde giderken Renault ile Honda arkada kendi kendilerine savaşıyordu, tarih tekerrürden ibaret diye boşuna dememişler.

EmreS13
05-12-2012, 17:09
Tayyar dedigin atmo olur ama turboda enteresan olur :)
Acaba tr'ye gelcek mi bu araclar? :)

FATİH
05-12-2012, 17:10
honda tur bindirsin isterse rs'e, benim gozumde asla renault sport'un ustunlugunu yakalayamaz.

individual
05-12-2012, 17:12
açıkcası honda atmosferik motor ile ilerlemek için çok çalıştı sanırım tıkandılar devir turbo devri.standat turbo bi honda civic typr nasıl olur merak ediyorum bende.ama renault sport kadar başarılı olurmu onu pistlerde görücez.wtcc boşuna girmedi bu adamlar arge yapıyorlar.

Cliosportve
05-12-2012, 17:17
Gene hayaller hep hayaller
Geçççççççççççç

yiğit
05-12-2012, 17:25
cin olmadan adam çarpmaya çalışıyolar komik geldi bana type r'la trophy'nin nürburgring rekorunu ele geçiricek gibi kesin net bi ifade...

timucintt
05-12-2012, 17:29
2015 de inecek bu motor sokağa... 3 silindir motoruda eski beatin üstündeki mtrec ve 0.7 turbo motorlarının geliştirilmiş verisonu olacak ;)

onursumer
05-12-2012, 17:29
çok erken konuşuyorlar ya

şimdi renault megane rs için 2015e kadar daha iyisini yapmayacakmı armutm toplıcak :D

valla çok merak etmeye başladım nasıl bir motor nasıl bir yürüyen ile çıkış yapıcaklarını

ama şuna sevindim 1.6 turbo olursa en azından otv den yırtarız gibi geldi :D

muratburunce
05-12-2012, 18:00
lpg takılırmıki :D o çıkana kdr benzin 10 tl olu heralde :P

_driver_
05-12-2012, 18:01
Tabi bu süre içinde Renault Sport yerinde sayacaktı...

ahahah çok güldüm :D

kelalper
05-12-2012, 18:53
Şimdi düşünüyorum 1.6 litreden 260 hp çıkar mı çıkar sıkıntı yok ama alt devirler komple gider koca turbo yüzünden. Eee Nurburgring komple viraj. Nasıl tutucak acaba o motoru sürekli turbonun devrinde. Vtec in derece yapamamasının nedeni o zaten düşük devirde torkun arabayı yukarı çekememesi. Bunda da aynı şey olacak. 1.6 litre motor ile bekle ki turbo dolsun.

Jeandan-R
05-12-2012, 19:01
Şimdi düşünüyorum 1.6 litreden 260 hp çıkar mı çıkar sıkıntı yok ama alt devirler komple gider koca turbo yüzünden. Eee Nurburgring komple viraj. Nasıl tutucak acaba o motoru sürekli turbonun devrinde. Vtec in derece yapamamasının nedeni o zaten düşük devirde torkun arabayı yukarı çekememesi. Bunda da aynı şey olacak. 1.6 litre motor ile bekle ki turbo dolsun.

Mugen-R veya Jdm'in dereceleri kötü de değildi. O motor 2.0 litre olacak gibi geliyor bana bu arada, 1.6 süpriz diye düşünüyorum

CLIORS
05-12-2012, 19:14
Hondanın hedefi Renaultu geçmek :D Doğru yoldalar.

Numan
05-12-2012, 19:26
2015tir o.

turboya karşıyız! atmo istiyoruz..:)

Katılıyorum

OMTech
05-12-2012, 19:35
4 binde vtec 5 binde boost açıp 9 bin çeviren bi typer gelirse varımı yoğumu hondaya yatırırım.

Schumi
05-12-2012, 19:41
He yol tutmayı ve frenleri halletiler bir RS'in rekorunu kırmak kaldı modifiyesiz binek araç ile. Bende öyle diyodum zaten. :D

Ama şu bir gerçek eğer değişken geometrili turboyu i-Vtec ile ile birleştirip 1.6 gibi düşük bir hacime rağmen boostu alt devirden görüp kesiciyide 7000 yada az üstüne alırlarsa çok iyi bir motor olabilir.

goldbergbrk
05-12-2012, 20:23
dizeli çıksında ilk piyasa canlansın sonra bunuda yaptılarmı otomotivde yüzyılın rekorunu kırar

yiğit
05-12-2012, 20:25
1.6 diil 2.0 turbo olucak yeni type-r. düşük hacimli motor üzerine çalışmaları normal versiyonlar için.

coder
05-12-2012, 20:28
Þimdi düþünüyorum 1.6 litreden 260 hp çýkar mý çýkar sýkýntý yok ama alt devirler komple gider koca turbo yüzünden. Eee Nurburgring komple viraj. Nasýl tutucak acaba o motoru sürekli turbonun devrinde. Vtec in derece yapamamasýnýn nedeni o zaten düþük devirde torkun arabayý yukarý çekememesi. Bunda da ayný þey olacak. 1.6 litre motor ile bekle ki turbo dolsun.

Alper abi buyuk turbo kullanacaklarsa twinscroll koyarlar herhalde o kadarda essek degillerdir.

Ek olarak turbo lagini en assa indirmek icin vtec erken acilir gibime geliyor

kelalper
05-12-2012, 20:40
Alper abi buyuk turbo kullanacaklarsa twinscroll koyarlar herhalde o kadarda essek degillerdir.

Ek olarak turbo lagini en assa indirmek icin vtec erken acilir gibime geliyor

Çocuum 1.6 motordan 26o hp almak için ne kadar büyük turbo koymak lazım bilio musun. 14T de twinscroll ama maksimum basıncı 1.6 dan 260 hp çıkarmaz. honda oraya garanti için 1.2 basacak turboda koyamaz garanti maliyetlerinden dolayı. Du bakalım çok eğlenceli bir araba olur bence. Turbolag e doyarız 1.6 olursa.

b.ustaoglu
05-12-2012, 20:43
yorumlardan bişey dikkatimi çekti... herkes honda dediğin atmosferik olur demiş ama piyasa da ne hikmetse atmosferik b16a veya k20a yok :D

ikinic ise, konuya gelirsek... bu kadar erken konuşmak biraz komik olmuş :) bu söylentilerden sonra renault piste 2.0 dci sokup "al sen önce bunu geç, tropy'i şimdilik kalsın" demesinde :D

ilkerist
05-12-2012, 20:45
4 binde vtec 5 binde boost açıp 9 bin çeviren bi typer gelirse varımı yoğumu hondaya yatırırım.

Beklenti iyi de turbo ve 9000 çevirmek,stock bir de...:D

Emisyon yüzünden n/a makine nesli bitti gibi...

GökhanO
05-12-2012, 20:49
honda muhendisleri bosa calısmıs valla bizimkiler arabanın turbosundan basıncına herseyi tahmin ettiler bile :D

coder
05-12-2012, 20:49
Çocuum 1.6 motordan 26o hp almak için ne kadar büyük turbo koymak lazım bilio musun. 14T de twinscroll ama maksimum basıncı 1.6 dan 260 hp çıkarmaz. honda oraya garanti için 1.2 basacak turboda koyamaz garanti maliyetlerinden dolayı. Du bakalım çok eğlenceli bir araba olur bence. Turbolag e doyarız 1.6 olursa.

ABİ honda turbo dedikten sonra oturur ken di turbosunu uretir pasa pasa 9000 doner diyeyimde ortalik karissin :D

ilkerist
05-12-2012, 20:52
ABİ honda turbo dedikten sonra oturur ken di turbosunu uretir pasa pasa 9000 doner diyeyimde ortalik karissin :D

Fantazi moduna geçişi de yaptık,bitti bu iş,bu makine rs trophy'i geçer :D

Schumi
05-12-2012, 20:54

Vtec sayesinde 2 farklı egzantrik lifti olsun yada iyi bir kapak tasarımı olsun flow felan önemli değil sadece hacim ve turbo ile mi tartmak lazım motoru. Sıkıştırmayı saymıyorum bile. Güncel küçük hacım turbo araçlarda 10 gibi gayet yüksek sıkıştırma var. Eskisi gibi 8.5-9 felan değil. Yazılımlı 1.6 turbo araç gibi olur çok büyük turbo olmadan o gücü rahat alır fabrika. He ne olur yazılım ile öyle 40 hp alınmaz en fazla 15 hp alınır belki ama altlar ölü olmaz. Bolt on gt28 e cevap vericek bir motor olur.

STP
05-12-2012, 20:55
honda turbo arac yapıcak performans ıcın, onun alt devırı ıcın turbosunu ona gore secemıycek yada uretemıycek? atmosferık R serılerı stock blok 500 hp yuruyor turbolayınca, fabrıkasyon turbo cıkan arac ne hpler alır stock bloguyla bıde onu dusunun.

speed_emre
05-12-2012, 21:37
valla rczde 1.6 motordan 260 bg cıkardı cok ozel bır serı olarak pıyasada goruruz 2013 te devır teknolojı devrı yaparlarsa helal olsun ama renault asla yerınde durmaz :D

mehmetRS
05-12-2012, 21:41
honda turbolu arac yaparsa 34423267 hp olsa bile yine 150 nm gibi torkla piyasaya surmeyi basarır. :D

Thracian
05-12-2012, 21:43
honda turbolu arac yaparsa 34423267 hp olsa bile yine 150 nm gibi torkla piyasaya surmeyi basarır. :D

Doğruluğunu bilmiyorum ama turbolu araçlarda tork hp nin üstünde oluyor diye biliyorum

mehmetRS
05-12-2012, 21:44
Doğruluğunu bilmiyorum ama turbolu araçlarda tork hp nin üstünde oluyor diye biliyorum

dogrudur,ama honda bunu yapar, şaşırmam :D

mustafa_yaman
05-12-2012, 21:51
1.6 turbo olmasın yav atmosferik devam etsinler:) ep3 kasa en iyi olmaya devam edicek galiba uzun süre.

Minova
05-12-2012, 21:51
Hadi hayırlısı o mükemmel Type-R sesı yıne çıkarmı acaba turbo dan sonra ?

mustafa_yaman
05-12-2012, 22:10
Hadi hayırlısı o mükemmel Type-R sesı yıne çıkarmı acaba turbo dan sonra ?

turbo olursa ne o mükemmel sesi nede kesicideki vutututut kalmaz heralde:)
çatarapatara gder ama:D

silent furious
05-12-2012, 22:11
bu sene ki fuarda honda standında işten anlayan yetkili birini bulup biraz muhabbet ettim şu an type-r üretimi düşünülmediğini söylemişti

M3CSL
05-12-2012, 22:23
schuminin son yazdigina arti 1

yazilimli rcz corsa opc gibi dusunmek lazim,,

ukku
05-12-2012, 23:26
Siz de bunu yediniz he?
:D

B.Battal
05-12-2012, 23:46
Ulan adamlar efsane olacak arabalar, motorlar uretti 2dk.' s*kertildi.
Arabadan bir haber metin yazarinin biri sekil olsun diye bir baslik atmis taht maht diye
ne cok yarasi olan varmis honda'dan arkadas 'vtec' teknolojisini icad eden adamdan daha muhendis olan da varmis biri de cikip saygi gostermiyor ya helal olsun.

cabrioleter
06-12-2012, 00:00
Arabadan bir haber metin yazarinin biri sekil olsun diye bir baslik atmis taht maht diye
ne cok yarasi olan varmis honda'dan arkadas 'vtec' teknolojisini icad eden adamdan daha muhendis olan da varmis biri de cikip saygi gostermiyor ya helal olsun.

olay hondanın efsaneliği değil ki 3 aya bi hortlayan renaultyu gömme arzusu. doğmamış bebeğe don biçiyorsun üstelik bunu sınıfının en iyisini yapan markaya kafa tutarak yapıyorsun. e doğal olarak yerden yere vuruluyorsun.. 2.2 motorla kafa tutamadılar rs e bakalım turbo kurtaracak mı onları mı? ha bu arada ufak bir röportajdan aklımda kalan bi şey bu kasanın da r26r versiyonunu üretmeyi düşündükleriydi. kısacası daha hafif daha güçlü bi rs pistlere her an çıkabilir..

bilalMW
06-12-2012, 00:07
anlamadım ne yaptı Renault Sport departmanı Honda'nıza Mugen'ize :D

2013 olmadı 2014 gibi en az 300 hp+ Focus RS (fwd) geliyor bakalım o neler yapacak ring'de..?

BaDCaT
06-12-2012, 00:09

Vtec dediğin teknoloji yani variable valve timing'i ilk Honda bulmadı ve ya kullanmadi ve şuan bir çok marka da bu olay var..

bilalMW
06-12-2012, 00:19
Vtec dediğin teknoloji yani variable valve timing'i ilk Honda bulmadı ve ya kullanmadi ve şuan bir çok marka da bu olay var..

öyle deme abisi vtec ilkti vtec sondu vtec en iyisiydi vtecten kimse kurtulamaz kimse kaçamaz. repulic of vtec. :D

üzerinden yıllar geçti üstüne ne koydu bu firma ne kadar çok büyütülüyor şuan kaç tane firmada bu teknoloji olduğunu biliyormusunz ?

cem
06-12-2012, 00:24
honda muhendisleri bosa calısmıs valla bizimkiler arabanın turbosundan basıncına herseyi tahmin ettiler bile :D

Sen çok yaşa yav bende okuyunca aynı şeyi söyledim:)

Bazı arkadaşlar kontrolden çıkıp, otomobil üretimininin Maslak sanayi'de gerçekleştirildiğini düşünecek boyuta gelmişler.

BaDCaT
06-12-2012, 00:27
öyle deme abisi vtec ilkti vtec sondu vtec en iyisiydi vtecten kimse kurtulamaz kimse kaçamaz. repulic of vtec. :D

üzerinden yıllar geçti üstüne ne koydu bu firma ne kadar çok büyütülüyor şuan kaç tane firmada bu teknoloji olduğunu biliyormusunz ?

Vtec'in biraz gereğinden fazla abartildiği doğru ama bu firmanin yaptıkları küçümsenemez boyutta atmosferik motorlar olarak :)

İbrahim Erdem
06-12-2012, 00:35
Tamam honda renault a bilendi kıracam rekoru diyor. Yapsın tamam iyi hoş.

Ama şartlar hondanın aleyhine şu an. Artık emisyon yüzünden atmo devri kapandı gibi birşey. Efsane motorları da tarih oldu haliyle. Turbo motorda ise hondanın pek tecrübesi yok ve dış tasarım olarak da çok çirkin bir araç ürettiler.

Eğer honda dediğini yapacaksa bunun için baya bir çaba sarfetmesi lazım.

timucintt
06-12-2012, 00:43
Tamam honda renault a bilendi kıracam rekoru diyor. Yapsın tamam iyi hoş.

Ama şartlar hondanın aleyhine şu an. Artık emisyon yüzünden atmo devri kapandı gibi birşey. Efsane motorları da tarih oldu haliyle. Turbo motorda ise hondanın pek tecrübesi yok ve dış tasarım olarak da çok çirkin bir araç ürettiler.

Eğer honda dediğini yapacaksa bunun için baya bir çaba sarfetmesi lazım.

hondanın turbo motor geçmişi var... sadece avrupa ve amerikada yok denecek kadar az... onun dışında 80 model citylere bile turbo olarak çıkaran bir firma honda...

emre55
06-12-2012, 00:45
reno da son rs ini yaptı tabi hiç katmıycak üstüne honda da gitgide yükselicek, hayaller hayaller :)

İbrahim Erdem
06-12-2012, 00:48
hondanın turbo motor geçmişi var... sadece avrupa ve amerikada yok denecek kadar az... onun dışında 80 model citylere bile turbo olarak çıkaran bir firma honda...

tamam turbo araç üretmedi demiyorum ama. Rakibi renault a göre bu konuda zayıf kalır. Ama kapalı kapılar ardında sağlam bir makine üretip ortalığı karıştıracaklarsa bilemem.

Ama asıl mesele 3 sene sonra bunu yapacağız demeleri. O zamana kadar çıta baya yükselecek. Bence nissan gibi "biz yaptık buyrun bu da tur zamanı şimdi onlar düşünsün" demek yerine böyle gider yapmak bende "meraklıların ağzına kaşıkla bal çalmak" imajı uyandırıyor.

Berkan
06-12-2012, 01:17
bir yerlerde yanlış var herade haber konusunda yada almak istedikleri gibi almışlar :D

Yasuhisa Arai from Honda's R&D center has confirmed that the 2015 Civic Type-R will get a 2.0-liter turbo engine with up to 300 hp (224 kW).
While a previous report was indicating that the next-gen Civic Type-R will feature a 1.6-liter turbo engine with 250 hp (186 kW), the Japanese brand has now confirmed that it will be powered by a 2.0-liter turbo with as much as 300 hp (224 kW). Honda wants the new model to be more powerful and quicker on the Nürburgring than the Renaultsport Megane 265.
Set for a 2015 launch, the new Civic Type-R is expected to get a mechanical limited slip differential and possibly rear-wheel steering. Honda presented its Precision All-Wheel steer during an event in Japan, a system that increases speed during cornering and turns the rear wheels inwards a little bit while under hard stopping to avoid weaving around.
Honda’s UK division wants a starting price of 25,000 GBP, but it’s not certain if they will be able to pull this off.

buda başka yerden

The next Civic Type-R will be powered by a 300bhp 2.0-litre turbocharged engine, Auto Express has learned

The next-generation Honda Civic Type-R will be powered by a 2.0-litre turbocharged engine that could produce as much as 300bhp, according to Yasuhisa Arai from Honda’s R&D centre.

Previous reports suggested it would use a development of Honda’s 1.6-litre motorsport engine, but Arai told Auto Express that a 2.0-litre capacity was necessary to ensure the Type R could be more powerful than the Renaultsport Megane 265.

Honda is using the Megane as the benchmark and has pledged that the new Civic Type R will beat the 265’s Nurburgring lap record for a front-wheel-drive car when it arrives in 2015.

Arai said: "We have an idea of the products our rivals are developing and regardless of what anyone else produces, our car will be the fastest front-wheel-drive model around the Nurburgring when it goes on sale. And we will do whatever we need to in order to make that happen."

What's more, Arai said that despite using turbo power he hoped the engine would still offer the top-end rush of the old naturally-aspirated VTEC Type-R engine. Honda is also investigating a trick suspension set-up that should help minimize torque steer and a range of other performance-boosting enhancements.

These include fitting a mechanical limited-slip differential and maybe even rear-wheel steering (although this would mean redesigning the standard Civic's torsion beam rear suspension setup). The firm has just showcased its new Precision All-Wheel steer at an event in Tochigi Japan, which we tested on a US-market Accord.

The system boosts cornering speeds and turns both rear wheels inwards slightly under hard braking to stop it weaving around.

The only issue is cost. Honda UK wants the new Civic Type-R to start from no more than £25,000 to make sure it is competitive on price. But is it really possible to achieve both this target and the lap record? Time will tell...

K.Kaan
06-12-2012, 09:48
yaaa rs rs diyoruz pist rekoru diyoruz kabulum birşey demiyorum ancak atlanan yada bazı bilinmeyen şeylerde var işin içinde mesela o rs in tur zamanında diğer firmalar standart lastikle çıkarken rs in pist lastikleriyle çıkması gibi:) hadi nerkez bana saldırsın şimdi nerden biliyorsun uyduruyorsun vs diye 7 senedir otomobil basınında çalışıyorum teknik aklamda çokçok daha bilgili abiler kardeşler var forumda ancak kullanılan lastiğin n kadar önemli bi etken olduğunu herkez bilir sanırım:) honda evet çok erken bi açıklama yapmış bana da fazla özgüven geldi ancak yol tutmaz etmez diyen arkadaşlara çok basit bi örnek olarak NSX gösterilebilir. pistlerde supersportları fazlasıyla üzen bir araç ki 20 yılını otomobil basınında geçirmis dünyada tanınan bi editörümüzün NSX hakkında ki yorumu da Honda yı hiç sevmem ama NSX son noktadır.! yani sonuç olarak yapabilir mi yapar istedikten sonra biz burada yok şu turboyu kullanacaklar soyle olacak yok su yururle cıkacaklar soyle olacak dıye bol keseden atmamız kadar olsaydı keske otomobil argesi:) adamlar ne yatırımlar yapıo biz 5 dakikada çözüyoruz vay be... bu kadar saldırı enteresan bence beklenip görülmeli bence olumsuz yada olumlu yorum yapan kişiler tarafınca ki sonrasında her iki görüşteki kişilerde söz söylemeye yüzü olsun.. dikkat çekerim Honda ooooo acaip ya vs gibi bi marka fanatizmi yapmıyorum ancak motor teknolojisi konusunda ne kadar başarılı olduğunu inkar etmekte cahillik olur dusuncesindeyim.. son olarak: evet illa ki yuruyecektir ama bizim vtiler type r lar gıbı bı yururle yola cıkarlarsa o zamanlama denemelerınde cok buyuk hayal kırıklığı olur bende bu görüşteyim:)

senna
06-12-2012, 10:01
Sen çok yaşa yav bende okuyunca aynı şeyi söyledim:)

Bazı arkadaşlar kontrolden çıkıp, otomobil üretimininin Maslak sanayi'de gerçekleştirildiğini düşünecek boyuta gelmişler.

sen ne anlarsın lan tabiiki bilecekler turboyu tahmin edecekler renoyla yürüyebilirmi başka araba aluminyum durbosu yetmez durbosu yetse bistonu grankı yetmez

edit: ben hondacı değilim:D

B.Battal
06-12-2012, 10:07
Erdeeeem nerdesin erdem renocular bastı burayı

GSkill
06-12-2012, 10:16
Renocuların Hötleri Acıkta Kalmıs Bu Ara, Kapı Fitillerinden Aldıgı Havadan Olsa Gerek. Zorla Konusturacaklar Arkadaş Reno Dedigini Çok Aramaya Gerek Yok 10 Sene Geriyle Gidelim, Yaptıgı Araba TRAKYANIN MARADONASI 3 BİJONLU TOROS :)

Schumi
06-12-2012, 10:16
yaaa rs rs diyoruz pist rekoru diyoruz kabulum birşey demiyorum ancak atlanan yada bazı bilinmeyen şeylerde var işin içinde mesela o rs in tur zamanında diğer firmalar standart lastikle çıkarken rs in pist lastikleriyle çıkması gibi:) hadi nerkez bana saldırsın şimdi nerden biliyorsun uyduruyorsun vs diye 7 senedir otomobil basınında çalışıyorum teknik aklamda çokçok daha bilgili abiler kardeşler var forumda ancak kullanılan lastiğin n kadar önemli bi etken olduğunu herkez bilir sanırım:) honda evet çok erken bi açıklama yapmış bana da fazla özgüven geldi ancak yol tutmaz etmez diyen arkadaşlara çok basit bi örnek olarak NSX gösterilebilir. pistlerde supersportları fazlasıyla üzen bir araç ki 20 yılını otomobil basınında geçirmis dünyada tanınan bi editörümüzün NSX hakkında ki yorumu da Honda yı hiç sevmem ama NSX son noktadır.! yani sonuç olarak yapabilir mi yapar istedikten sonra biz burada yok şu turboyu kullanacaklar soyle olacak yok su yururle cıkacaklar soyle olacak dıye bol keseden atmamız kadar olsaydı keske otomobil argesi:) adamlar ne yatırımlar yapıo biz 5 dakikada çözüyoruz vay be... bu kadar saldırı enteresan bence beklenip görülmeli bence olumsuz yada olumlu yorum yapan kişiler tarafınca ki sonrasında her iki görüşteki kişilerde söz söylemeye yüzü olsun.. dikkat çekerim Honda ooooo acaip ya vs gibi bi marka fanatizmi yapmıyorum ancak motor teknolojisi konusunda ne kadar başarılı olduğunu inkar etmekte cahillik olur dusuncesindeyim.. son olarak: evet illa ki yuruyecektir ama bizim vtiler type r lar gıbı bı yururle yola cıkarlarsa o zamanlama denemelerınde cok buyuk hayal kırıklığı olur bende bu görüşteyim:)

Arkadaşım bence yazdıklarının elle tutulur işe yarar bir kısmı yok. Bir kere NSX'i ortaya koyman tuhaf. Skoda nedir diye sorsan Türk halkına çarpık bacaklı araba yapar derler. Ama bir Skoda Fabia S2000 yarış aracı hayal bile edemeyeceğin yol tutuşuna sahiptir. Şimdi Honda'yı bırak Bursa'daki otomotiv fabrikalarında çalışan genç mühendislerimize desen ki bütçeniz bu AR-GE'niz bu. Ring'de RS265 geçicek bir araç yapın onlarda bütçe el verdiğince ellerinden geleni yaparlar. Binek araçta iş başka. Şimdi imkan yok mu var. Bak ne demiş ama Honda İngiltere aracın satış fiyatını 26bin sterlinde tutmak istiyor. Gidip saçma sapan uçuk kaçık teknolojiler kullanıp AR-GE'ye astronomik paralar yatırarak Hindistan markası Tata bile pist rekoru kıracak bir binek araba (dikkat çekici nokta binek spor araç) üretebilir. He 3 değil 5 yıl olur 1 milyar dolar değil 2 milyar dolar olur atıyorum ama olur. Eldeki teknik bilgi olsun tecrübe olsun bunlarda harcanan nakit miktarını azaltıyor. Sen aracın ilk prototip masraflarını ve AR-GE'sini hedef gördüğün tahmini satış adedine pay etmen gerekiyor ki zarar etmeyesin. Honda zaten bir çok motorsport dalından ekonomik nedenlerden ayrıldı. EP3 Type-R sonrasında FN2 Type-R da arka süspansiyon olarak daha ucuz maliyetli torsiyon sistemine geçildi ve test editörleri aracın yol tutuşunun VSA kapalı halinin spor bir araca yakışmadığını söylüyorlar. Honda salak mı geriye adım attı. Hiçte uzman olmadığı bir alan torsiyon arka süspansiyon. O işi Fransızlar beceriyor. Ama yaptı sebep maliyet.

Berkan'ın yazdığı postta 2.0 turbo 300 hp ve mekanik diferansiyel kilidi gibi yeni bilgiler olayı ciddiye aldıklarını gösteriyor ama çoooook erken yapılmış bir açıklama.

Low-Rider
06-12-2012, 10:18
sen ne anlarsın lan tabiiki bilecekler turboyu tahmin edecekler renoyla yürüyebilirmi başka araba aluminyum durbosu yetmez durbosu yetse bistonu grankı yetmez

edit: ben hondacı değilim:D

LUZyoYbj6cg

https://www.youtube.com/watch?v=LUZyoYbj6cg

:D:D

Kadir54
06-12-2012, 10:18
Atmosferik devri bitti. Bazı arkadaşlarımızın ifade ettiği gibi emisyon yüzünden dolayı atmosferik araba üretilmiyor artık. Yüksek devirde çevreyi çok kirlettiği için. Yeni nesil hep turbo olarak ilerler.

KMR2-GT
06-12-2012, 10:20
rekabet iyidir niye bu kadar kasıldınız kı anlamadım :) inşallah dedıklerı gıbı olur sonra reno mucadele eder bu sekılde gıder

K.Kaan
06-12-2012, 10:23
Arkadaşım bence yazdıklarının elle tutulur işe yarar bir kısmı yok. Bir kere NSX'i ortaya koyman tuhaf. Skoda nedir diye sorsan Türk halkına çarpık bacaklı araba yapar derler. Ama bir Skoda Fabia S2000 yarış aracı hayal bile edemeyeceğin yol tutuşuna sahiptir. Şimdi Honda'yı bırak Bursa'daki otomotiv fabrikalarında çalışan genç mühendislerimize desen ki bütçeniz bu AR-GE'niz bu. Ring'de RS265 geçicek bir araç yapın onlarda bütçe el verdiğince ellerinden geleni yaparlar. Binek araçta iş başka. Şimdi imkan yok mu var. Bak ne demiş ama Honda İngiltere aracın satış fiyatını 26bin sterlinde tutmak istiyor. Gidip saçma sapan uçuk kaçık teknolojiler kullanıp AR-GE'ye astronomik paralar yatırarak Hindistan markası Tata bile pist rekoru kıracak bir binek araba (dikkat çekici nokta binek spor araç) üretebilir. He 3 değil 5 yıl olur 1 milyar dolar değil 2 milyar dolar olur atıyorum ama olur. Eldeki teknik bilgi olsun tecrübe olsun bunlarda harcanan nakit miktarını azaltıyor. Sen aracın ilk prototip masraflarını ve AR-GE'sini hedef gördüğün tahmini satış adedine pay etmen gerekiyor ki zarar etmeyesin. Honda zaten bir çok motorsport dalından ekonomik nedenlerden ayrıldı. EP3 Type-R sonrasında FN2 Type-R da arka süspansiyon olarak daha ucuz maliyetli torsiyon sistemine geçildi ve test editörleri aracın yol tutuşunun VSA kapalı halinin spor bir araca yakışmadığını söylüyorlar. Honda salak mı geriye adım attı. Hiçte uzman olmadığı bir alan torsiyon arka süspansiyon. O işi Fransızlar beceriyor. Ama yaptı sebep maliyet.

Berkan'ın yazdığı postta 2.0 turbo 300 hp ve mekanik diferansiyel kilidi gibi yeni bilgiler olayı ciddiye aldıklarını gösteriyor ama çoooook erken yapılmış bir açıklama.

hangi konuda fikir ayrılığındayız daha detaylı yazar mızın hocam birşeyleri yalnış mı ifade ettim öğreneyim:icon_tup:

b.ustaoglu
06-12-2012, 12:08
Renocuların Hötleri Acıkta Kalmıs Bu Ara, Kapı Fitillerinden Aldıgı Havadan Olsa Gerek. Zorla Konusturacaklar Arkadaş Reno Dedigini Çok Aramaya Gerek Yok 10 Sene Geriyle Gidelim, Yaptıgı Araba TRAKYANIN MARADONASI 3 BİJONLU TOROS :)

ben bu mesajı pek anlamadım :) toros yani renault 12 oldukça iyi bir aile otomobili ve özel seri olarak gordini-alpina versiyonları mevcut. rakipleri de bir o kadar iyi ve dişli. bence olaya sadece türkiye olarak bakmamak lazım.

honda da kötü değil kesinlikle ama bi yerde eksik bişeyleri var işte... yıllardır düzde çok iyi yürüyen spor araçlar üretse de fren ve virajda rakiplerinden bir tık geride kalıyor.

bunun sebebi nedir açıkçası tam olarak bilmiyorum ancak üstte ki mesajlarda torsiyon ile alakalı bir konu var. onun gibi sebebler olabilir düşüncesindeyim.

Emre Ekrem
06-12-2012, 12:16
hani belgesi, spyshot vs vs vs

emre55
06-12-2012, 12:18

10 sene öncesinde de karşına bir rs çıkıyor, hondayı savunmak gibi niyetin varrsa da eğer 10 sene önceki renoyla hondaya bak istersen. :icon_tup:

şu yazdıkların insanı güldürmekten başka hiçbir işe yaramaz, sizin gibi düşünenler kötülemek amaçlı renoyu sadece toroston bro dan ibaret sanıyorlar. neyse ben sadece gülüyorum yazdıklarına :)

b.ustaoglu
06-12-2012, 12:22
10 sene öncesinde de karşına bir rs çıkıyor, hondayı savunmak gibi niyetin varrsa da eğer 10 sene önceki renoyla hondaya bak istersen. :icon_tup:

şu yazdıkların insanı güldürmekten başka hiçbir işe yaramaz, sizin gibi düşünenler kötülemek amaçlı renoyu sadece toroston bro dan ibaret sanıyorlar. neyse ben sadece gülüyorum yazdıklarına :)

misal 88 yılını örnek alırsak civic si 130hp ile r11 turbo 115hp karşılaştırılabilir. kalite ve performans olarak birbirine gayet yakın araçlar ve aynı sınıftalar :) yine 98 yılı için civic hb 1.6 vti ile megane coupe 2.0 (f7r) karşılaştırılabilir :) yine aynı sınıf araçlar. bu arada clio rs ile civic aslında aynı sınıfta değiller. honda da clio'ya mudail araç şuan sadece jazz var :)

emre55
06-12-2012, 12:25
misal 88 yılını örnek alırsak civic si 130hp ile r11 turbo 115hp karşılaştırılabilir. kalite ve performans olarak birbirine gayet yakın araçlar ve aynı sınıftalar :)

katılıyorum sana, millet sadece torosdan ibaret sanıyor renoyu. 10 sene öncesinde toros demiş. 10 sene öncesinde bi ies le megane karşılaştırsın bakalım donanım güvenlik olarak hangisi üstün ? 2001 senesinin araçları ikiside.

Jeandan-R
06-12-2012, 12:27

10 sene onceki hondada ep3. İki yoruma da katilmiyorum bu arada renault sporta her zaman saygi duymusumdur. Ama fn mugen r26r ile yuruyen bir aracti bi kac pist derecesi var istiyen bakabilir.Kaldi ki bu civic meganeden hizli olabilir bununla dalga gecilecek bir durum.gormuyorum. ha yapamazlarsa buyuk konusmanin cezasini cekerler. Bu arada ben honda cekememezligini anlamiyorum koru korune fanatiklik yapanlar yuzunden olsa gerek. Veya meyve veren agacin taslanmasi durumu

emre55
06-12-2012, 12:29
10 sene onceki hondada ep3. İki yoruma da katilmiyorum bu arada renault sporta her zaman saygi duymusumdur. Ama fn mugen r26r ile yuruyen bir aracti bi kac pist derecesi var istiyen bakabilir.Kaldi ki bu civic meganeden hizli olabilir bununla dalga gecilecek bir durum.gormuyorum. ha yapamazlarsa buyuk konusmanin cezasini cekerler. Bu arada ben honda cekememezligini anlamiyorum koru korune fanatiklik yapanlar yuzunden olsa gerek. Veya meyve veren agacin taslanmasi durumu

civic megane dan hızlı yada yavaş demedim ben. yok 10 sene öncesi 3 bijonlu torosmuş ya, karşılaştırsın diyorum o zaman 10 sene önceki ies le megane ı diyorum.
bana fanatiklik yapıyorsun diyorsan emin ol şu an seninde yaptığın bu :) honda çekememezliği yok reno kötülemesi var nedense...

Berent.t
06-12-2012, 12:30
Renault 5 Turbo'lar hiç yoktu zaten 10 sene öncesine kadar......

Cem.B
06-12-2012, 12:31
delinin biri kuyuya bir taş atmış kaç akıllı çıkaramamış hesabı boşverin araba çıksın neyi tartşıosunuz

emre55
06-12-2012, 12:33
boş tartışma oldu bencede o zaman hayırlısı diyelim :)

Kekuti*
06-12-2012, 12:36
yeni GP'den hızlı mı bu RS'ler ringte ? araştıran varmı ?

Cem.B
06-12-2012, 12:38
yeni GP'den hızlı mı bu RS'ler ringte ? araştıran varmı ?

hızlı :D

Kekuti*
06-12-2012, 12:41
hızlı :D

bu r56 sepet yaw :D

Cem.B
06-12-2012, 12:44
bu r56 sepet yaw :D

oda r53 gp den hızlı ama lastikler semi slick sanki r56 da,alsa biride körfeze girse yeni&eski

miniks
06-12-2012, 13:06
Doğmamış bebeğe don biçiolar. Araba daha çıkmadan edilen laflara bak.

R-35GTR uretım asamasındayken porsche fanatıklerı de boyle demıstı :))

SSagnak
06-12-2012, 13:12
motor eyvallah iyi olabilirde resimlerden gördüğüm kadarıyla aracın tipi cok kötü ya honda çok bozdu tipini ya :D

overblack
06-12-2012, 13:29
honda 1986 yılında pistlerde RA166E kodlu 1500 cc turbo motoru ile 900 hp üretirken 30 yıl sonra 1.6 litre turbo bir arabada 260 hp güç/tork dağılımını ayarlayamayacak kadar kötü teknoloji ve mühendislik bilgisine sahiptir diyen arkadaşlar sizin bu forumda işiniz ne? :D

MeMo
06-12-2012, 13:36
honda 1986 yılında pistlerde RA166E kodlu 1500 cc turbo motoru ile 900 hp üretirken 30 yıl sonra 1.6 litre turbo bir arabada 260 hp güç/tork dağılımını ayarlayamayacak kadar kötü teknoloji ve mühendislik bilgisine sahiptir diyen arkadaşlar sizin bu forumda işiniz ne? :D

1.5 turbo=900 hp? Yazım yanlısı olmasın abi :)

overblack
06-12-2012, 13:39

yok gayet doğru.1987 deki RA167E aynı cc 1050 hp

MeMo
06-12-2012, 13:40
yok gayet doğru.1987 deki RA167E aynı cc 1050 hp

O zaman konuyu sessizce terkedelim 260 hpyı yapamaz dıyıpte bırbırımızı burda yormayalım :)

Cem.B
06-12-2012, 13:40
R-35GTR uretım asamasındayken porsche fanatıklerı de boyle demıstı :))

GT 2 hala hızlı ama :)

Nightfish
06-12-2012, 13:41

Motor 1.5 ama turbo böyleymiş :D

http://i181.photobucket.com/albums/x212/evodan2004/19379huge_turbo.jpg

GökhanO
06-12-2012, 13:43

genç arkadaşım yazmadan önce bi aratsaydın o zamanki formula motorlarının ne güçler ürettiğini bilirdin, google gibi bir kaynak var baksaydın keşke..

All Formula One Info - Honda engines (http://www.allf1.info/engines/honda.php)

bu yazacaklarımı sen üstüne alınma kardeş bu vasıta ile yazmak istedim senlik bir olay değil, yav şuraya yazı yazarken bi düşünün doğruluğunu bi kontrol edin burayı kaç kişi okuyor çoğu insan sizden bilgili ama yazmıyorsa bilmediğinden değil efendiliğinden, hele teknik birşey yazarken iki kere düşünün aklınıza gelen herşeyi pat diye yazmayın yeter Allah aşkına komik duruma düşüyorsunuz..

Onrcn
06-12-2012, 13:46

motorkodunugoogleayazilklinkitikla.com

Year: 1986
Engine Code: RA166E
Number of Cylinders: 6
Displacement: 1497cc
Boost Pressure: 4bar (max)
Engine Output: ~1,100bhp (Race) ~1,400bhp (Qualifying)

4 BAR :D hakikaten cok enteresan yorumlar.. Adamlar RS i hedef almis ve ellerinden geleni yapacaklarini soylemisler. Yok freni yok yol tutusu yok turbosu herseyi hesaplamissiniz, onlar hesaplayamamis :D

tool
06-12-2012, 13:53
bu yazacaklarımı sen üstüne alınma kardeş bu vasıta ile yazmak istedim senlik bir olay değil, yav şuraya yazı yazarken bi düşünün doğruluğunu bi kontrol edin burayı kaç kişi okuyor çoğu insan sizden bilgili ama yazmıyorsa bilmediğinden değil efendiliğinden, hele teknik birşey yazarken iki kere düşünün aklınıza gelen herşeyi pat diye yazmayın yeter Allah aşkına komik duruma düşüyorsunuz..

iste beklenen cevap ve benim favori motorum :D

Type: RA165E
Year: 1985
Number of cylinders: 6
Configuration: 80° vee, DOCH 4-valve, twin turbo
Capacity: 1494
RPM: 12000
Power: 800 bhp

MeMo
06-12-2012, 13:53
genç arkadaşım yazmadan önce bi aratsaydın o zamanki formula motorlarının ne güçler ürettiğini bilirdin, google gibi bir kaynak var baksaydın keşke..

All Formula One Info - Honda engines (http://www.allf1.info/engines/honda.php)

Haklısın abi google amcaya sormamakla hata ettım ama ne bıleyım bı cok kısı su donemde 1.6 ıle 260 yapamazlar dıyınce bı bıldıklerı vardır dedım ama yanılmısım

individual
06-12-2012, 13:55
Renault ve Honda ikiside zamanında formula 1 için çok güzel güçlü motorlar ürettiler.Tabi şuan renault formula 1 de motor üreticisi olarak çok büyük başarılar ve yarışlar kazandılar.Honda'da çok boş duracak gibi gelmiyor.GTR Tecrübesi gibi bir olay olabilir ama renault güzel turbo araçlar üretti hep.

RsErdi
06-12-2012, 13:57
en iyisi konuyu silelim honda cılarla renocular atışıyor sadece başka birşey yok ortada çünki
birşeyler ortaya cıkınca konşrz nasılsa ;)

GökhanO
06-12-2012, 13:58

Type: RA165E
Year: 1985
Number of cylinders: 6
Configuration: 80° vee, DOCH 4-valve, twin turbo
Capacity: 1494
RPM: 12000
Power: 800 bhp

ne motormus be :)

Blackbird
06-12-2012, 14:00

Renoculardan önce ben yazım '' Bizde aynı yıllarda EF15B 5,5 bar da 1300bhp almıştık'' :D:D:D

GökhanO
06-12-2012, 14:02
Konu ile yazılanların bir mantığı kalmadı sidik yarışına dödnü, kitliyorum.