PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sahibinden dolandırıcısı ile konuşma

_sinan_
08-12-2012, 04:56
İnternette denk geldim , d90 satmaya çalışan dolandırıcı ile bunun farkında olan alıcının telefon konuşması. Böylelerine dikkat etmek gerekli.

rR0JaygJdmA

http://www.youtube.com/watch?v=rR0JaygJdmA&feature=plcp

f2z-UgShVfc

http://www.youtube.com/watch?v=f2z-UgShVfc&feature=plcp

HondatugraL
08-12-2012, 05:10
benım başıma gelen olayın bırebır anısı olayda d90 da yaşandı zaten :D Ama guzel bı planım var sağlam bı korkutucam bıgun eylenıcem vıdeoya çekıcem :D

Ken_Block
08-12-2012, 05:28
biraz daha zorlasa 100 liraya satıcaktı hayali d90'ı

ahmet3425
08-12-2012, 05:38
videoyu hazırlyan arkadası takdir ettim... dikkat etmek lazım boyle serefsizlere.

K0213
08-12-2012, 05:52
şerefsiz ahlaksızlar! kapıda ödeme teklif etmek lazım hala kabul etmiyorsa bi güzel küfür etmek gerek ;)

Kutluhan
08-12-2012, 07:00
Bizde Konya'da Audi A6 satan bir arkadaşa rasladık neyse aradık babam kaporasını göndereyim alalım durumuna geldi neyse adamı ben arkadaşa arattım konyadayız arabayı göstermek istiyoruz falan filan diye telefonu suratımıza kapatıp telefonunuda kapattı , bankaya bu ismi verdik yapıkredi hesabım var demişti banka müdürü 5dk sonra geri aradı bizi sakın aman abi para falan göndermeyin en azından 150-200 kişi böyle dolandırmış bu adam her yerde aranıyormuş falan filan Allahdan göndermemiştik istediği kapora ücretide 1000tl. adam 1000 1000 1000 gelene gidene geçiriyormuş şerefsiz çok dikkat etmek lazım böylelerine..
Video hazırlayan arkadaşımda tebrik etmek lazım :icon_tup:

RottingChrist
08-12-2012, 08:19
herif okadar yüzsüz ki utanmasa dövecek.

blow07
08-12-2012, 09:17
benım başıma gelen olayın bırebır anısı olayda d90 da yaşandı zaten :D Ama guzel bı planım var sağlam bı korkutucam bıgun eylenıcem vıdeoya çekıcem :D

Senin arkadaşın mı yoksa :D

umitgt
08-12-2012, 09:25
o.. çocuğu galericiyim dedi ya.. Ticari itibari zedelenecekmiş amk spor gazetesi

Ahmet.S
08-12-2012, 09:35
bursadada var belli bi mekanda buluşalım diyolar konuşmalar çok güven verici sizin buluşma mekanına birden fazla kişi geldiğinizi görünce telefon kapanıyo ulaşamıyosunuz bidaha Allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın.

emirarslan34
08-12-2012, 09:37
gunde en az 3 dolandırıcıya raslıyorum bende konulu bi videomu yapsam ne yapsam :D

by_BuRoCk
08-12-2012, 09:38
böyle şerefsizler yüzünden kimse kimseye güvenemiyor

emirarslan34
08-12-2012, 09:53
............................

dirk
08-12-2012, 10:05
Ölücülük yapanlara denk geliyor genelde :) bişeyin fiyatı düşükse bi sıkıntı vardır.

crused
08-12-2012, 10:16
kapida odeme iside b.ktan adam parayi almadan kargoyu vermiyoki acip geri iade etmek istediginde de kargo acildi geri alamazsaniz deniyo amaci ne anlamadim gercekten.

cihan
08-12-2012, 10:45
Ölücülük yapanlara denk geliyor genelde :) bişeyin fiyatı düşükse bi sıkıntı vardır.

böyle düşünmemek lazım hocam. fiyat düşükse sürpriz bir durum olacak diye birşey yok. şöyle izah edeyim;

internette yurtiçi yurtdışı yüzlerce alışverişim ve 2 yıl önce yaptığım üstünkörü bir hesapta ciddi bir meblağda hesap hareketim olduğunu gördüm. bilinen tüm alışveriş sitelerinde hareketli bir profilim var ve mesleğimin bu işle hiçbir alakası yok. tamamen hobi, alıyorum, inceliyorum ve satıyorum. yeri geliyor çok acil satmam gerekiyor, para ihtiyacından dolayı. tüm kusurlarını detaylı fotoğraflarla ilan açıp satıyorum. işte o anlarda oldukça uygun fiyatlara ürün sattığım da oldu. fakat ister inanın ister inanmayın, şimdiye kadar hiçbir geri dönüş veya iade olmadı.

şimdiye kadar deneyim ettiğim alışverişlerden çıkardığım en güvenli yöntemlerle ilgili kısa bir yazı yazayım, belki birileri okur da işine yarar.
-öncelikle karşı taraftan tc kimlik isteme falan çok zor. öyle kolay kolay kimse tc kimlik no vermez. ben istemem, isteyene de vermem.

-karşı tarafın iş bankası hesabı varsa, her zaman başka banka hesabı sorarım. bi ara işbankası hesaplarını kullandırarak dolandırıcılık yapan karaktersizler türemişti sağda solda. tam mevzuyu hatırlamıyorum ama bulması zor değil.

-kapıda ödeme olayı o kadar da güvenli bir ödeme şekli değil. bakın burası önemli; postacı kapınıza geldiğinde sizden parayı ister. siz kutuyu açmadan parayı alması işlemi bitirmesi lazım. ha, önce kutuyu verir kontrol ettirirse bu o postacının güzelliğindendir :D yada bilgisizliğinden. postacı işlemi bitirdikten sonra iphone yerine patates çıkarsa sorumlusu postacı olmaz.

-kişinin adını soyadını alınca, hemen parayı veya ürünü göndermeyin. google'dan yararlanın, bir araştırın. insanlar forum sitelerinde kendilerini dolandıran adamları yazıyorlar. bakarsınız, bi veri çıkar peşinden gidersiniz, bişeyler çıkar.

-güvenli ticaret gerçekten de güvenli bir yöntem. ufak komisyonlardan kaçınmayın. gerekirse karşı tarafı komisyonu yarı yarıya karşılamaya ikna edin. fakat, bu maddede şöyle bir durum var. satıcı taraf cep telefonu, laptop, tablet gibi ürünlerde parça değişimi, imei çalınma durumlarından dolayı iade kabul etmeyebilir, ki gayet haklıdır. böyle ürünleri kargoda teslim alırken mutlaka kargo çalışanıyla beraber açın. nedenini soran olursa bir sorun çıkarsa tutanak tutturacağınızı söyleyin.

-bir sorun çıkarsa içinizi açıtacak kadar yüksek meblağlı ürünlerde mutlaka fatura talep edin; faturasız ürün almayın. yarın polis evinize gelir telefonunuzu alırsa, imeisi klonlandı bu tel kapatılacak diye bir mesaj alırsanız gösterecek belgeniz olsun.

-ben alışveriş yaparken mutlaka telefonda konuşurum. kaçamak cevaplar verenlerle asla alışveriş yapmam. ses tonunu tartar, güven verici bir ses ararım. bu madde biraz havada kaldı, farkındayım. :D

-varsa imkanınız karşı tarafın olduğu şehirde arkadaşınız aracılığıyla alışveriş yapın. arkadaşa da tüm detayları bildirmeyi unutmayın.

-elden alışveriş öncelikli tercihiniz olsun.

unuttuğum maddelerim vardır elbet. aklıma gelirse buradan devam ederim. sıcağı sıcağına yazdım.

cihan
08-12-2012, 10:47
kapida odeme iside b.ktan adam parayi almadan kargoyu vermiyoki acip geri iade etmek istediginde de kargo acildi geri alamazsaniz deniyo amaci ne anlamadim gercekten.

postacıya kabahat bulmamak gerek. eğer kargo açıldıktan sonra iade alma durumu olsaydı, ürünü satıcıdan alırken sağını solunu eksiğini gediğini iyice not alması gerekir. bu da zor bir süreç.

peugeotefe
08-12-2012, 10:47
aynı olay benımde başıma geldi geçen sene ***** siteden alışveriş yapmadan önce üyelik tarihine bakın yeni ise uzak durun 475 tl dolandırıldım cep bank ile sonra şans kader bi şekilde karşılaştık saxo vts si vardı çocuğun sağlam dayak yedi.

BAŞAR
08-12-2012, 10:56
vay be adam tek ayak üstünde 20 yalan söylüyor videoyu hazırlayan arkadaşı tebrik ederim.Böyle dolandırıcıların ne olduğunu ortaya çıkarmak lazım.

tool
08-12-2012, 11:14
en cok dolandirma olayi neden hep D90 ustunden oluyor?

Melih-Ö
08-12-2012, 11:22
Yalancılığın bu kadarı resmen :)

Burak E.
08-12-2012, 11:51
tebrik ederim elemana iyi sarmışsınız iyi yapmışsınız kapora ayagına milyyarları götürüyor ya video cok başarılı :D

darkmoon
08-12-2012, 12:41
düşükse fiyat her zaman bir şey vardır bencede..

arkadaş benim sonatayı sürdü çok beğendi aynısını alıcakdık..
kısa anlatıyım kartala geçdik adamda sonata var bayada bir piyasasına göre ucuzdu adam zengin varlıklıda villada kalıyor villanın hususi garajı var içerde s60 lar e250cgi lar sonata var falan.. neyse bizde yamuk falan olmaz biz şuyuz buyuz demeye başladı içimede sindi güven verdi adam..

arabada 90 bindeydi içide tertemizdi trimler deriler sıfır gibiydi..
kısaca eksptertize götürelim diyoruz yok ne gerek var falan filan bizde yamuk olmaz tenezzül etmeyiz falan ayakları..
tamam dedik yarın getirin arabayı beşiktaşa alıyoruz bir sonraki gün oğlu getirdi arabayı temiz saf yüzlüde bir çocuk orda bizde ayak yapdık dedik aracı eksptertize sokucaz babanın haberi var arasa babasını belki adam hayır diyicek ama oda tamam abi olur dedi..

Götürdük maslak hyundai ye araba ekspertize bir girdi teknisyen yanımıza geldi çocukda dışarda telle konuşuyor abi arabayı sizmi alıcaksınız evt dedik abi bunun km düşürülmüş rahat 200 bin üstü var dedi vazgeçdik..

bunlar ki hali vakdi yerinde zengin insanlar bunlar bile böyle şeylere tenezzül ediyorlarsa.. gerisini siz düşünün..

Volkann
08-12-2012, 12:48
kesinlikle ***** siteden havale ile birşey almam.GET ilan diye birşey var 20tl fazla olsun temiz iş olsun.

deniz
08-12-2012, 14:50
Bomba ya :):):):):)

TigeR
08-12-2012, 15:00
video çok güzel olmuş yalnız bu aralar bayağı sıklaştı bu tarz olaylar dikkat etmek lazım

Utku
08-12-2012, 15:16

en popüleri d90 bi amatör için en üst düzey en bilinen pro makine gibi

rebelh
08-12-2012, 15:44

bence işi yapan hep aynı lavuk

HondatugraL
08-12-2012, 15:49
Senin arkadaşın mı yoksa :D
yok la nerde :D

Ölücülük yanında başka turlu anlamanında kolay yolu var. Her seferınde yenı uyelık alıp koyuyorlar. 1 kasımda uyelık aldıysa 2 kasım yada 3 kasımda ılan koymus oluyor ve 1500 lıralık urune 1200 yazıo 1100 shutterda komple kutu ıcerıklı lensı mensı herşeyıyle verıyo. Bazen babama aldım gıbılerınden yazıo bazen model yukseltıcem. sahıbınden mesajlarına genellıkle cvp vermıo telefonla halledıo işini banka oalrakda %90 garantı kullanıolar. Ozellıkle cepbank.

muratburunce
08-12-2012, 17:04
bu tarz olaylara çok dikkat etmek lazım ewet benim başıam 1kere geldi dilim yandı artık çok dikkatliyim ice sorup soruşturuyorum ondan sonra alışveriş yapıyorum :)

c20let
08-12-2012, 17:27
hiç sanal alışverişte dolandırılmadım ama çok temkinli davrandığım için değil hep şanslıydım :D dikkat etmek lazım get gibi bi uygulama varken yada sanalpazar.com %5 komisyonla 12 taksit avantajı sağlayıp güvenli alışveriş sunuyorken kullanmak lazım

tolgapitbull
08-12-2012, 17:38
abi birisi bana yardımcı olabilir mi ?
get ile bir kablo aldım sahibindende ve bozuk çıktı satıcıya mesaj attığımda ben üreticisi değilim olabilir dedi bende iade hakkım var onu kullanmak istiyorum dedim bana hala cevap vermedi bende sahibindende işlemi duraklat diyordu ve duraklattım şimdi ne yapmam lazım kargo ile gerimi göndereyim

c20let
08-12-2012, 17:41
Satıcının numarası olması lazım sana attığı mesajın altında sahibinden.com böyle bi zorunluluk getirdi. O numaradan arayıp ulaş ve orta yolu bulun bence.

tolgapitbull
08-12-2012, 17:43
Satıcının numarası olması lazım sana attığı mesajın altında sahibinden.com böyle bi zorunluluk getirdi. O numaradan arayıp ulaş ve orta yolu bulun bence.

abi uğraşmak istemiyorum belli devamlı satıcı değil sadece 1 ilanı vardı get ile vga kabloydu onuda ben aldım mesajlarıma cevap atmadı 4 gün süre vardı ben alışverişden vazgeçicektimki baktım yollamış denedim çalışmıyor dedim olabilir diyo

burakcan
08-12-2012, 17:48
[QUOTE=darkmoon;6442380]düşükse fiyat her zaman bir şey vardır bencede..

zamanında maddi olarak sıkışınca arabamı 3500 tl gibi ucuzdan vereyimde elime nakit para geçsin iştemiştim ama herkes şüpheli yaklaşmıştı o zaman anlam verememiştim şimdi anlıyorum

c20let
08-12-2012, 17:50
abi uğraşmak istemiyorum belli devamlı satıcı değil sadece 1 ilanı vardı get ile vga kabloydu onuda ben aldım mesajlarıma cevap atmadı 4 gün süre vardı ben alışverişden vazgeçicektimki baktım yollamış denedim çalışmıyor dedim olabilir diyo

Bu durumda ne yapılıyo bilmiyorum kardeşim tam olarak ama kargo görevlisi yanında tutanak tutmak gerekiyo oda gözle görünen hasarlar için geçerli. Satıcıyla iletişime geçme, sahibinden.com ile iletişime geçme :D e ben mi uğraşayım senin yerine.

tylan
08-12-2012, 18:00
geçen sene takastan 200 cc piaago scooter almıştım 4000 e geldı bana ölü paraya yani. gene bende ucuza satayımda 500 cc olanını alayım dedim 5500 fiyandı piyasası 4500 yazdım her arayan aynı soruyu sordu. motorun arkasındamısınız :D sapıkmıyım ben diye suratına telefon kapattığım bile olmuştu. Ne uyuz oluyordum her sorduklarında. demekki bu yüzden insanlar temkinli davranıyormuş

tolgapitbull
08-12-2012, 18:12
Bu durumda ne yapılıyo bilmiyorum kardeşim tam olarak ama kargo görevlisi yanında tutanak tutmak gerekiyo oda gözle görünen hasarlar için geçerli. Satıcıyla iletişime geçme, sahibinden.com ile iletişime geçme :D e ben mi uğraşayım senin yerine.

:D neyse konuyu dağıtmayalım abi satıcı malını geri almak istemiyor. sahibindende aldığınız şeyden sonra 7 gün cayma hakkın var diyor.

wekoo
08-12-2012, 18:53
Kimseye guven kalmasi aman dikkat

Minova
08-12-2012, 20:53
Geçen sene bursa da sözde tanıdıkmıs babamın öyle pek samımı değillerdi (galerici) arabayı satmayı dusunuyoruz o ara fiat doblo 350.000 km civarındaydı bız aldıgımızda km sı ıle oynanmadıyasa :D aldıgımızda baya bır masraf etmıstık sonrasında çok temız kullanıldı... Yolda bu adam denk geldı ıste ben alayım falan sattık adama arabayı 1-2 hafta sonra arabayı pazarda mı ne görmüştüm araba 150.000 km de idi

dj_batukaan
08-12-2012, 21:21
Peki ben birşey sorsam

Şimdi adam banka hesabı Iban no vereceğim ve oraya yatıracaksın diyor. kendininde söylediği gibi banka hesap numarasında bu adamın resmi tüm bilgileri mevcut..
düşünülen gibi bir dolandırıcılık olduğunda Banka ( Savcılık şikayetinden sonra ) bu kişinin bilgilerini vermiyor mu ? isveç mi burası ?
Mesela daha önceki yorumlardan birinde bir arkadaşımız İş bankasından bahsediyor. banka aman ödeme yapamayın bu adam dolandırıcı diyene kadar adamın hesabını kapatıp el koyamıyormu :(

ve bu dolandırıcılığı yapan adam kendi kimlik bilgileri çıkacağı için bundan tırsmıyormu ?
Yoksa banka hesap numaralarıda sahte olabilir mi hani şu başkalarının kimlikleriyle açıp tüm her şeyi yapan adamların hesaplarımı ?

ne kadar enteresan durumlar var.

HondatugraL
08-12-2012, 21:40
en son yazdıgınla kendı sorunu yanıtlamıssın zaten abicim. Sahte oldugundan sıkıntı duymuor adam. Kaldıki bende dolandırıldıgımda elımde 2 telefon nosu vardı davacı oldum telefonları araştırmamışlar bile 1 hafta olmadan davama takıpsızlık verıp kapatmıslar. Ama elıme gecırsem dovsem hakım bey sorar : Bu ulkenın hakkı hukuku adaleti yok mu der ? . Varsa işini yapaydın ozaman da dıyemezsın. Boyle ulkede bu turler barınır bızım gıbılerde korkarak alışverıs yapar guven sıfıra ıner

wolrath
08-12-2012, 22:26
aynı sey basıma geldı maalesef.

gecen sene tam bu zamanlar.
cbr arastırması ıcındeydım.
konyadan bı ılan vardı.bedellı askerlık ıcın acıl demıs sadece 500lıra daha ucuzdu pıyasadan.makıne detaylı foto vs var felan aradım 3 saat konustuk tam.babasıyla amcasıyla vs sıyle.yok surda askerlık yapcam yok bak sız de askermısınız felan ne tezgahlar...
sonra ıs almaya geldı.dedım benım ehlıyetım yok getırme ımkanınız var mı benzın parasını versek? (muhtemelen kapora ısteyecektı ben bunu sorunca dogal yoldan ısıne geldı) adam bı dusundu. babasına sordu felan. ok verdı yolladık parayı. 3saat konusan adam ertesı gun telefonu kapattı. bu numaraya ulasılamıyo dıo sabah? ben de merak edıyorum adama yolda bısey olcak dıye.motoru bıraktık adamı dusunuoruz felan kar kıs bısey oldu dıye.aksam oldu hala arayan soran yok.telefonu bı daha arayınca bu numara kullanılmıyo dedı.yok artk dedım :)
garantıden dostuma sorusturdugumda gercegı ogrendım.
adam konyadan degıl karsıyakadaan(ızmır) cekmıs parayı? höst dedım ya.
savcılıga verdık felan sonuc yok tabı.
vıdeo kaydı var.adam acaıp bısey takmıs kafasına surat gozukmuo parmak ızı yok vs kapandı gıttı.
garantıde bu ısler cok meshur.banka hesabı alamadıkları ıcın ıban no + telefon no lardan bu sekılde sızden para cekıyorlar.sakın kanmayın! kaporadır sudur budur yollamayın gormedıgınız mala.

he soyle de bısey var.
aynı seyın tersı daha bu pazartesı benım basıma geldı.
ben kapora ıstedım bu sefer.sagolsun amcam bursaya yol paramı gonderdı.
arabamı aldım bursaya goturdum satmaya.evet satmaya.
adam benı gorunce gozlerı doldu.yahu dedı senın gıbı adam kaldı mı bu devırde? ben paradan umıdı kesmıstım dedı.
var dedım var.ama sız sız olun guvenmeyın kımseye.
once arabayı gostercektı gostermedı felan sonra.buraya kadar gelen adam malına guvenıyor felan dedı.ben de dedım hadı ben neyse ama aman yani bu devırde expertız olmadan malı gormeden ıs yapmayın bır daha.
bursada cok guzel sekılde agırlandıktan sonra (koftecı yusuf+ekmek kadayıflı kaymak :D) otogara kadar maddı-manevı yardımcı oldular sagolsunlar.

turkıyede ıt herıf cok oldugu kadar adam gıbı adamlar da var hala:rolleyes:

cookies
08-12-2012, 22:50
Bu aralar bende fotoğraf makinesi bakınıyorum İstanbul içi elden teslim, satarsam da bende elden teslim yapıyorum kargo işi küfletli geliyor ve sağlam gönderdiğinz şey şaçma sapan bir şekilde hasar alabilir kargo ile ne 2.el bir şey alırım ne satarım, satarsam da söylerim kargo durumlarına karışamam diye.. Tanımadığım adamın neyine güvenip parayı vereyim ya? Forumda da hergün 5-6 tane bu tarz yüzünden konu açılıyorsa nedeni budur..

PiscocuK
09-12-2012, 02:57
biraz ***** sitenin reklamı yapılmış gibi geldi bana

Skyhawk34
09-12-2012, 03:20
sadece bi tane olsa yine iyi genel olarak elektronik ürünlerden vurgun yapıolar bu adamlar

fore
09-12-2012, 11:55
D90 araba fotoğrafı çekmek için yetersiz demek neyin kafasıdır bi kere...

Banka hesap numarası çok birşey ifade etmez, sahte kimlik denen bi gerçek var...
Sahte kimlikle şirket kurup, kredi alıp, çek yazıp piyasaya trilyonlar geçiren var.
Fotoğraf makinası dolandırıcılığı çok basit kalır...