PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetsizlik Cezası Soru

kickbuttowski
11-12-2012, 14:33
Abilerim bu pazar günü ehliyetsizlikten ceza yedim. Aslında kursu bitirdim sınavlarıda geçtim dosya sürücü kursunda bekliyor. Bugün babamın bir arkadaşı aynı şekilde ceza yediğini ama dosyası emniyette olduğu için cezayı iptal ettirdiğini söyledi aslı var mıdır? Ya da bu cezayı başka bir şekilde iptal ettirmek mümkün müdür?

dirk
11-12-2012, 14:34
direksiyon sınavını geçip sadece ehliyeti bastırmadın değil mi ?

kickbuttowski
11-12-2012, 14:39
direksiyon sınavını geçip sadece ehliyeti bastırmadın değil mi ?

Evet teoriyide direksiyonuda geçtim Ankardayken ama zamanım olmadığı için ehliyeti çıkartamadım hemen Mersine döndüm..
Burdayken de geri dönemedim uzadıkça uzadı anlayacağınız.

Agah
11-12-2012, 14:44
kart olmadığı sürece gezemezsiniz biliyorum ben.

kickbuttowski
11-12-2012, 14:45
kart olmadığı sürece gezemezsiniz biliyorum ben.

Nerden bildiğinizi de öğrensek..?

Gunes G.
11-12-2012, 14:48
44\1B

Ehliyeti yaninda bulundurmak ve soruldugunda gostermek mecburiyetindesin, aksi takdirde ceza yersin.

kickbuttowski
11-12-2012, 14:49
44\1B

Ehliyeti yaninda bulundurmak ve soruldugunda gostermek mecburiyetindesin, aksi takdirde ceza yersin.

Keşke ondan yesem cezayı.. toplamda 950 lira civarında ceza yazdılar.

coder
11-12-2012, 14:51
Keşke ondan yesem cezayı.. toplamda 950 lira civarında ceza yazdılar.

Mersinde bir tane eg civic var o senin mi?

Gunes G.
11-12-2012, 14:51
Ehliyetinin seri numarasi belli degilse, baska seylerden de ceza yersin. Hangi maddeleri yazdilar?

dgoo
11-12-2012, 14:52
Sürücü belgesine sahip olmadan trafiğe çıkamazsın.
İptal olayı falan hikaye.
Emniyette olsa dahi senin cezayı yediğin tarih belli ehliyeti aldığın tarih belli.

kickbuttowski
11-12-2012, 14:53
Mersinde bir tane eg civic var o senin mi?

Yok o ben değilim.

Ehliyetinin seri numarasi belli degilse, baska seylerden de ceza yersin. Hangi maddeleri yazdilar?

Bildiğime göre sadece ehliyetsiz araç kullanmaktan yazıldı tam olarak bakmadım hatta polis memuru kimliğini alacam fotokopi çektirecek yer yok burda deyip kimliğimi de aldı az daha bir de kimlikten oluyordum.

dt8677
11-12-2012, 14:54
tanıdığın bi avukat varsa bir hafta içinde hemen cezaya itiraz et avukat bi dilekçe yazıcak o kadar. dilekçende ehliyet sınavını geçtiğini dosyanın ankarada olduğunu belirt mutlaka.

RottingChrist
11-12-2012, 14:54
B sınıf ehliyetim varken A2 ehliyeti için kursa gittim kazandım sertifikamı aldım ve trafik şubeye teslim ettim. Şirket aracı kullandığım için B sınıf ehliyet bende kalmasına sorun çıkarmadılar. ertesi gün motosiklet ile gayrettepe de polis çevirdi ehliyet sordu gösterdim dosyam karakolda dedim beni bir saat inlettiler. kullanmakta olduğun araca ait belge (ehliyet) yanında değilse cezayı yersin diye kesin bir şekilde uyardılar.

Gunes G.
11-12-2012, 14:57
tanıdığın bi avukat varsa bir hafta içinde hemen cezaya itiraz et avukat bi dilekçe yazıcak o kadar. dilekçende ehliyet sınavını geçtiğini dosyanın ankarada olduğunu belirt mutlaka.

Sinavi gecmekle ehliyet alinmiyor, ehliyet almaya hak kazaniliyor.

Bu sebeptendir ki dosyada isterse 100 yazsin sinav sonuclari, ehliyet basilip karakoldan imza karsiligi alinmadigi surece ehliyetiniz yoktur.

Bosuna mahkeme avukat itiraz filan ugrasmayin, sonucta kazanamayacaginiz bir dava olur.

Gunes G.
11-12-2012, 15:00
Yok o ben değilim.

Bildiğime göre sadece ehliyetsiz araç kullanmaktan yazıldı tam olarak bakmadım hatta polis memuru kimliğini alacam fotokopi çektirecek yer yok burda deyip kimliğimi de aldı az daha bir de kimlikten oluyordum.

Memur ehliyetsiz arac kullanmadan yazmissa, yapacak birsey yok. Tamamen yapilmasi gerekeni yapmis. Ha babacan bir memura denk gelsen ehliyetini ibraz edemedi diye ceza kesip yollayabilirdi, sen standart bir memura denk gelmissin ama normalide bu aslinda.

Kisaca:

"ehliyetsiz arac kullanmakla , soruldugunda ehliyeti ibraz edememek farkli seylerdir"

SOMEONESPECIAL
11-12-2012, 15:04
Burada şöyle bir durum sözkonusu...

1, arkadaş hiç ehliyet almamış gibi muameleden ceza yemiş
2, arkadaşın ehliyeti varda o an yanında olmadığı için ceza yemiş

Önce bunun açıklığı kavuşması lazım...
950 TL ise kesilen ceza hiç ehliyet yokmuş gibi ceza kesmişlerdir.
Ehliyet sahibi olduğunu ispat edersen gene ceza yersin ama
ehliyeti araç kullanırken bulundurmamaktan !

dt8677
11-12-2012, 15:07
Sinavi gecmekle ehliyet alinmiyor, ehliyet almaya hak kazaniliyor.

Bu sebeptendir ki dosyada isterse 100 yazsin sinav sonuclari, ehliyet basilip karakoldan imza karsiligi alinmadigi surece ehliyetiniz yoktur.

Bosuna mahkeme avukat itiraz filan ugrasmayin, sonucta kazanamayacaginiz bir dava olur.

o kadar emin konuşmayın bence aynı mevzu annemin başına geldi ehliyet sınavına işi gereği erzurum da girdi ve ehliyetini şubeden almadı. arkadaş gibi ceza yediğinde itirazla ceza iptal edildi. bu şekilde veya farklı şekilde ceza yemiş fakat iptal olmuş bir çok ceza var. tabi gidipte avukata para vermek mantıksız tanıdığınız bi avukat varsa dedim bende. çünkü bu davayı açmanın bi masrafı yok şansını denemesinde kesinlikle fayda var. sadece bir dilekçe yeterli bunun için. birde ceza makbuzu eğer şansınızı artırmak istiyorsanız dosyanın içine ek olarak sınavı kazandığınızı belirten ve dosyanızın ankarada olduğunu gösteren bir bilge ekleyebilirseniz daha iyi olur.

ismailozkan_01
11-12-2012, 15:08
geçmiş olsun size hangi maddelerden ceza yazdılar 36. madde mi yoksa 44/1-b maddesinden mi ? 44/1-b maddeden işlem yapmak için bir ehliyetinizin var olması gerekir, sertifikayı almak araç kullanabilme becerisinde olduğunu gösterir , trafikte araç kullanma yetkisi vermez , trafikte araç kullanma yetkisini ehliyet verir , ceza maddesini yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim bu arada cezalar ise:

36. madde: Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek,Kullananlara ve kullandıranlara 319,00 TL. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca trafik zabıtasınca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

44. madde: Araç kullanırken sürücü belgelerini yanlarında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemek, Sürücülere 154,00 TL.

dt8677
11-12-2012, 15:10
Burada şöyle bir durum sözkonusu...

1, arkadaş hiç ehliyet almamış gibi muameleden ceza yemiş
2, arkadaşın ehliyeti varda o an yanında olmadığı için ceza yemiş

Önce bunun açıklığı kavuşması lazım...
950 TL ise kesilen ceza hiç ehliyet yokmuş gibi ceza kesmişlerdir.
Ehliyet sahibi olduğunu ispat edersen gene ceza yersin ama
ehliyeti araç kullanırken bulundurmamaktan !

aynen dediğiniz doğru ceza iptal olursa araç kullanırken ehliyeti bulundurmamaktan ceza yiyecektir. zaten büyük ihtimal ( hakimin kanaati önemli) mahkeme cezayı bu şekilde değiştirecektir. inşallah:)

BarKing
11-12-2012, 15:11
Yanlis yazdim. Sanirim karakoldan alabiliyorsunuz bir kagit ehlyietiniz oldugunu gosteren gecici?

halilkarakas
11-12-2012, 15:12
ehliyetini almadıysan trafiğe neden çıkıyorsun kardeşim ! ya birine çarparsan ya kaza yaparsan !

SOMEONESPECIAL
11-12-2012, 15:13
ehliyetini almadıysan trafiğe neden çıkıyorsun kardeşim ! ya birine çarparsan ya kaza yaparsan !

İşte bu sosyal mesajı bekliyordum bende :icon_tup:

halilkarakas
11-12-2012, 15:14
çaktırma abi benimde ehliyet 2 senedir yok :D puandan almışlardı gidip almadım :D

SOMEONESPECIAL
11-12-2012, 15:15
çaktırma abi benimde ehliyet 2 senedir yok :D puandan almışlardı gidip almadım :D

Hepinizin ehliyetini toplayacağım zaten :)

kickbuttowski

Oldu bi yanlışlık elimizde değil sonuçta zaten başıma öyle bir şey gelse ehliyetsiz araç kullanma en küçük sıkıntımız olurdu.

Yardımcı olmuyorsunuz malesef sosyal mesaj vermekle..

Edit: Avlamışlar zati.. Neyse :)

SekoLive
ehliyet kutlamasında bile 950 tl hesap gelmiyo cok yazmışlar

BarKing
11-12-2012, 15:17
Ya, ehliyetinin olup olmadigini tc kimlik nosundan goremiyomu bunlar? Ben ehliyetimi kaybetmistim, sirf bulundurmamaktan yazmislardi cezayi, arabayi falan baglamadi hic tc kimlik nosundan gormustu, Fakat su puandan alma isi cok sikinti, ulan cam filmindan ceza yiosun, sudnan bundan sanki adam ezdin makas attin vs radara girdin gibi pok fusurden puan yazioalr..

SOMEONESPECIAL
11-12-2012, 15:17

Oldu bi yanlışlık elimizde değil sonuçta zaten başıma öyle bir şey gelse ehliyetsiz araç kullanma en küçük sıkıntımız olurdu.

Yardımcı olmuyorsunuz malesef sosyal mesaj vermekle..

Edit: Avlamışlar zati.. Neyse :)

Kelin merhemi olsa alıp başına sürermiş :hahaha:

Valla kardeşim... Ceza yediğin maddeyi öğren itirazını yap daha sonra.
İlla ceza yiyeceksinde sancılı mı sancısız mı olur bilemem :heyoo:

bykral
11-12-2012, 15:49
bende ehliyet sınavına gitmiştim kazanmıştım her bişiy hazırdı tek emliyetten ehliyeti alcaktım ama antalya ya tatile gitmiştik orda yakalandım hondamla 3 ay hapis cezasını paraya çevirtiyorsun sonra bi kaç ceza daha var 1 liraya yakın para ödedim. geçmiş olsun

devil_berk22
11-12-2012, 17:17
aynı pozisyona bende düştüm zamanında. ehliyet sınavını kazanmıştım direksiyon sınavına girmemiştim polis durdurdu ve 800 küsur ceza yazıcaktı birşekilde hallolmuştu ama akla karayı seçtim o gün

c20let
11-12-2012, 17:33
Bilgi sahibi değilim konu hakkında ama sohbet bölümünde olduğu için yorum yapıyorum.

Böyle bi durum olsa kimse ehliyetinin vergisini zartını zurtunu ödemez kursa girer çıkar yanında taşımaz bence cezadan kurtulma şansı pek yok.

AhmetYılmaz
11-12-2012, 17:34
Valla geçmiş olsun hiç kaçarı yok. Bende yedim ordan biliyorum. :)

mmged_jan
11-12-2012, 17:39
benim oğlanda aynı şekilde düşünüyordu ancak trafiği ilgilendiren sürücü belgesi bunun nedeni ise kart basıldığında sizin adrese dayalı nüfus sistemindeki adresiniz kimlik bilgileriniz emniyetin size verdiği kartın üzerindeki numaralar ile sorgulanabilir hale gelir ancak ehliyetiniz daha çıkmamış olduğundan dolayı bu bilgiler emniyetin datasında mevcut değil ve siz bir kazaya yada cezai bir duruma karıştığınızda emniyet sizinle uğraşmak istemediği için bunun cezası var

Osman Bahadır
11-12-2012, 17:42
Sınavı geçmek ehliyet almaya "hak kazanmak" demektir. Ehliyet sabihi olmak demek değildir.

Ehliyet sahibi olabilmen için trafikten adına ehliyetin tescilinin yapılması, ehliyet kartını alman gerekir.

Ehliyeti aldığında kartın üzerinde "veriliş tarihi" olduğunu görürsün. Ancak o tarihten itibaren ehliyetlisin demektir. Sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren değil.

Rawr
11-12-2012, 17:53
950 TL ceza tutanagında mı yazıyor ? eger oyleyse cezası artmış baya bi :)

Ben puandan kaptırmıstım ehliyeti , ehliyeti geri aldıgım gun polis cevirdi ama şansa ehliyetim yanımda degildi peder beyin arabasında kalmış. 240tl cezayı bi guzel iteledi . 3 hafta sonra da savcılıktan 650 TL idari ceza parası geldi . sana da gelebilir

kickbuttowski
11-12-2012, 17:59
950 TL ceza tutanagında mı yazıyor ? eger oyleyse cezası artmış baya bi :)

Ben puandan kaptırmıstım ehliyeti , ehliyeti geri aldıgım gun polis cevirdi ama şansa ehliyetim yanımda degildi peder beyin arabasında kalmış. 240tl cezayı bi guzel iteledi . 3 hafta sonra da savcılıktan 650 TL idari ceza parası geldi . sana da gelebilir

Zaten 600 küsür bana 300 küsürde babama yazdılar..

Gerçi makbuz filan vermediler ama durum bu.. Neyse artık başa gelen çekilir.

Okhoroz
11-12-2012, 18:41
bnm de başıma farklı bir şekilde geldi buna benzer bi olay ben 2 araç (Dacia Duster,Pejo 206) 1 de duvar haşat ettim bizim araç Corsa C ydi debriyajı kaçırdım anında görüntü oldu bnm de ceza kol gibi :D

Volkann
11-12-2012, 18:58
senın ceza yemen miktar ehliyeti yanında bulundurmamaktan 154 lira.

hakan308
11-12-2012, 20:54
Bu alanda iyi bir avukat meslektaşımızla görüşürseniz cezayı iptal ettirebilirsiniz.

Gunes G.
12-12-2012, 08:57
o kadar emin konuşmayın bence aynı mevzu annemin başına geldi ehliyet sınavına işi gereği erzurum da girdi ve ehliyetini şubeden almadı. arkadaş gibi ceza yediğinde itirazla ceza iptal edildi. bu şekilde veya farklı şekilde ceza yemiş fakat iptal olmuş bir çok ceza var. tabi gidipte avukata para vermek mantıksız tanıdığınız bi avukat varsa dedim bende. çünkü bu davayı açmanın bi masrafı yok şansını denemesinde kesinlikle fayda var. sadece bir dilekçe yeterli bunun için. birde ceza makbuzu eğer şansınızı artırmak istiyorsanız dosyanın içine ek olarak sınavı kazandığınızı belirten ve dosyanızın ankarada olduğunu gösteren bir bilge ekleyebilirseniz daha iyi olur.

Mutlaka ama mutlaka anlattigina ek olarak baska detaylar vardir verdigin ornekte. Detaylar tum kararlari degistirebilir, ama eger ki tum olay buradaki arkadasin anlattigi gibi ise, o zaman o davayi kazanabilecek avukatla tanismak isterim.

kelalper
12-12-2012, 10:08
ŞU avukatlar nelere kadir allaaaam. Yaw ehliyeti olmayan adamı ehliyetli nasıl gösterecekler. Başbakan çocuu değilseniz yapamazlar öyle bişey. Hiç bir hakimde yemez.
Sınavı Mlli eğitim bakanlığı yapar. Ehliyeti Emniyetten alırsın. Milli Eğitim bakalığı sadece bu adam araba kullanabilecek kadar ehil der ve dosya oluşturur. O dosya ehliyet değildir. Polis seni durdursa sende dosyayı göstersen polis hangi ehliyet numarasına göre ceza kesecek. Adın soyadın Ahmet Demir olsa Türkiyede 100 tane Ahmet Demir vardır. Mahkemeyi açtın diyelim hakim ceza tarihine bakacak 12.12.2012. Trafik kaydına bakacak 16.12.2012 ehliyet alış tarihi. Hayde yallah mahkemeyi meşgul etmekten ceza vermezse + olarak iyidir.

hakan308
12-12-2012, 12:53
ŞU avukatlar nelere kadir allaaaam. Yaw ehliyeti olmayan adamı ehliyetli nasıl gösterecekler. Başbakan çocuu değilseniz yapamazlar öyle bişey. Hiç bir hakimde yemez.
Sınavı Mlli eğitim bakanlığı yapar. Ehliyeti Emniyetten alırsın. Milli Eğitim bakalığı sadece bu adam araba kullanabilecek kadar ehil der ve dosya oluşturur. O dosya ehliyet değildir. Polis seni durdursa sende dosyayı göstersen polis hangi ehliyet numarasına göre ceza kesecek. Adın soyadın Ahmet Demir olsa Türkiyede 100 tane Ahmet Demir vardır. Mahkemeyi açtın diyelim hakim ceza tarihine bakacak 12.12.2012. Trafik kaydına bakacak 16.12.2012 ehliyet alış tarihi. Hayde yallah mahkemeyi meşgul etmekten ceza vermezse + olarak iyidir.

Alper Bey ;

Birinci olarak mahkeme açılmaz dava açılır.Mahkeme açma yetkisi Adalet Bakanlığındadır eğer sizin de öyle bir yetkiniz varsa orasını bilemeyeceğim tabi.

İkinci olarak mahkemeyi meşgul etmekten diye bir ceza yoktur.

Üçüncü olarak biz avukatlar 4 sene boşu boşuna hukuk okuyoruz herhalde ki normal bir vatandaşla aynı hukuki bilgiye sahip gibi görünüyoruz dışardan bakıldığında.

Ortada ehliyeti olmayan birinin ehliyeti varmış gibi gösterimesi söz konusu da değil ayrıca.

Osman Bahadır
12-12-2012, 12:57
Bu alanda iyi bir avukat meslektaşımızla görüşürseniz cezayı iptal ettirebilirsiniz.

Avukat bey, ortada tescil yok, ehliyet yok. Cezayı neye istinaden iptal ettirmeyi düşünüyorsunuz? Hangi kanunun hangi maddesi? Tescil yetkisi olmayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı sınav sonucuna göre mi?

hakan308
12-12-2012, 13:07
Avukat bey, ortada tescil yok, ehliyet yok. Cezayı neye istinaden iptal ettirmeyi düşünüyorsunuz? Hangi kanunun hangi maddesi? Tescil yetkisi olmayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı sınav sonucuna göre mi?

Kazanılmış hak kuramına göre deyim.Bunun üzerine sayfalarca konuşulur yazılır çizilir bir cümleyle veya bu ortamda olayı aydınlatmam mümkün değil.Üzerine çalışmadan dayanak Kanun ve Mevzuat hükümlerini söylemem zaten çok zor.

kelalper
12-12-2012, 13:17
Hak kazanmış olmak ne zamandan beri hak sahibi olmakla aynı anlama geliyor. Bu kadar insan neden ehliyet alıyorlarda dosya ile dolaşmıyorlar ehliyet belgesi daha az yer kapladığı için mi. Sizin dediğinize göre o zaman emniyete başvurmaya gerek yok. Dosyayı aldığın zaman al arabayı istediğin gibi gez dolaş. Ya da şöyle soriim madem o kadar iyi biliyorsunuz neden siz gidip ehliyet aldınızda dosya ile dolaşmıyorsunuz?

hakan308
12-12-2012, 13:32
Hak kazanmış olmak ne zamandan beri hak sahibi olmakla aynı anlama geliyor. Bu kadar insan neden ehliyet alıyorlarda dosya ile dolaşmıyorlar ehliyet belgesi daha az yer kapladığı için mi. Sizin dediğinize göre o zaman emniyete başvurmaya gerek yok. Dosyayı aldığın zaman al arabayı istediğin gibi gez dolaş. Ya da şöyle soriim madem o kadar iyi biliyorsunuz neden siz gidip ehliyet aldınızda dosya ile dolaşmıyorsunuz?

Alper Bey ;

Bundan önceki mesajımda kazanılmış hak kuramından bahsetmiştim tekrarlıyorum bu kurama dayanarak dava açılabilir ve ceza iptal edilebilir.

Ben emniyete başvurmaya gerek yok veya bu anlama gelicek bir cümle kullanmadım.

Neyse bu ortamda (ve tahmin ediyorum hukukçu da değilsiniz) ve hukukçu olmayan biri ile bunu tartışmak yersiz olur sizin dediğiniz doğru ilk yazdığım cümlemden dönüyorum ceza iptal olmaz arkadaşın paşa paşa ödemesi gerekir.

Ortam derken de yanlış anlaşılmasın maksat yüzyüze olmamak sanal ortamda bulunmak.

Osman Bahadır
12-12-2012, 13:32
Kazanılmış hak kuramına göre deyim.Bunun üzerine sayfalarca konuşulur yazılır çizilir bir cümleyle veya bu ortamda olayı aydınlatmam mümkün değil.Üzerine çalışmadan dayanak Kanun ve Mevzuat hükümlerini söylemem zaten çok zor.

Avukat bey, okuduğunuz Hukuk fakültesi bitiminde avukat olmaya "hak kazanırsınız". Ama avukatlık yapamazsınız. Avukatlık yapabilmeniz için gerekli şartları sağlayıp baroya kaydınız yani "tesciliniz"in yapılması gerekir. Çünkü avukatlık mesleğinin tescilini, yetkilendirmesini yapmakla üniversiteler değil barolar yetkilendirilmiştir.

Aynı şekilde Milli Eğitim Bakanlığı sınavı yapar, tescil yapmaz. Hak ayrıdır, tescil ayrı.

hakan308
12-12-2012, 13:47
Avukat bey, okuduğunuz Hukuk fakültesi bitiminde avukat olmaya "hak kazanırsınız". Ama avukatlık yapamazsınız. Avukatlık yapabilmeniz için gerekli şartları sağlayıp baroya kaydınız yani "tesciliniz"in yapılması gerekir. Çünkü avukatlık mesleğinin tescilini, yetkilendirmesini yapmakla üniversiteler değil barolar yetkilendirilmiştir.

Aynı şekilde Milli Eğitim Bakanlığı sınavı yapar, tescil yapmaz. Hak ayrıdır, tescil ayrı.

Avukatlık yapabilmek için yapılan tescil ile Sürücü Belgesi almak için yapılan tescil bir değildir.

Şöyle ki;

Hukuk Fakültesinden mezun olduğunuzda herhangi bir Baroya kayıt olup 6 ay Baronuzun bulunduğu yerdeki Adliyede mevcut olan Mahkemelerde staj yapıp , sonraki 6 ay ise aynı ildeki baroda kayıtlı en az 5 senedir avukatlık yapan bir meslektaşın yanında staj yapmanız gerekir.

Yani burada sizin bir nevi hukuk eğitiminiz devam etmektedir.

Adliyede her mahkeme değiştirdiğinizde adınıza bir sicil doldurulur.Keza 6 ay bir avukatın yanında staj yaparken sizi denetime gelirker gerçekten staj yapıp yapmadığınızı denetlerler ve sonucunda yanında staj yaptığınız avukatta sizinle ilgili bir sicil doldurur.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra baronuzun yapacağı mülakattan da geçerseniz avukatlık ruhsatını alırsınız.

Bu demek oluyor ki hukuk fakültesini bitirdiğinizde avukat olmanız için sizin hala bir dizi eğitimden geçmeniz yasal bir zorunluluktur.

Fakat Sürücü Belgesi almak için MEB'in yaptığı yazılı sınav ve direksiyon sınavını geçmeniz yeterlidir.Bu sınavların dışında herhangi bir sınav mülakat deneme sicil vb. bir durumla karşılaşmazsınız.

Ayrıca size verilen dosya ile yanlış hatırlamıyorsan belirli bir süre(1 ay veya 3 ay belki daha kısa veya uzun) araç kullanabiliyorsunuz.

Şimdi sorarım size o dosya ile araç kullanabiliyorken o dosyayı Ehliyet belgesi almak için Emniyet Müdürlüğüne verdiğinizde nasıl olurda araç kullanamazsınız?

Volkey
12-12-2012, 13:57
eğer parayı trafik şubesine yatırdıysan cezayı kaldırtabilirsin yoksa olucağını sanmıyorum

edit: ehliyeti almak için yatırılan harçtan bahsediyorum :D

Osman Bahadır
12-12-2012, 14:02
@hakan308;

Avukat bey,

Uzun uzun yazmışsınız, ama verdiğim örnek üzerinden bile bir itiraz noktası bulamamış, konuyu "stajın eğitim yönü"ne getirmişsiniz. Hukuk fakültesi mezunu baro kaydı olmadan avukatlık yapabiliyor mu? Bunun cevabını atlamışsınız. Eğitim ve değerlendirme süreci ile tescil prosedürünü halen birbirine karıştırıyorsunuz.

Avukatlığını, hukukçuluğunu ön plana çıkaran birisinden kanunla, dayanakla konuşmasını beklerdim.

Sürücü belgesiyle ilgili tüm düzenlemeler Karayolları Trafik Kanunu, Beşinci Kısım, Madde 36-45 ile sabittir. Sürücü kursu süreci de dahil yoruma açık hiçbir tarafı yoktur.

Sınavı geçmek sürücü belgesi sahibi olmak anlamına gelmez. Kanunda da belirtildiği üzere, sınav geçilerek hak sahibi olunduktan sonra ilgili Trafik Tescil birimine gidip "sürücü belgesi başvurusu" yapılır. Bu şu anlama gelir; öncesinde sürücü belgesiyle ilgili hiçbir başvuru yapılmamış, sadece eğitim ve değerlendirme süreci tamamlanmıştır. Kanunda tescille geçerliliği başlayacak şekilde düzenlenmiş bir belgenin tescili yapılmadan varlığından sözetmek anlamsızdır.

hddsheriff
12-12-2012, 14:04
1 ay sonra kızım doğacak , nufus müdürlüğüne gidip nüfus kağıdı çıkartmıyım ozaman. doğum belgesi neyimize yetmiyor ki !

Dayı
12-12-2012, 14:06
Avukatlık yapabilmek için yapılan tescil ile Sürücü Belgesi almak için yapılan tescil bir değildir.

Ayrıca size verilen dosya ile yanlış hatırlamıyorsan belirli bir süre(1 ay veya 3 ay belki daha kısa veya uzun) araç kullanabiliyorsunuz.

Şimdi sorarım size o dosya ile araç kullanabiliyorken o dosyayı Ehliyet belgesi almak için Emniyet Müdürlüğüne verdiğinizde nasıl olurda araç kullanamazsınız?

hukukçu değilim ; dosyayı emniyet müdürlüğüne verdiğinizde -dediğiniz gibi - belki araç kullanabilirsiniz fakat burada arkadaşın dosyası halen sürücü kursunda bekliyormuş.

GokhanRS
12-12-2012, 14:12
hukukçuların takıldığı bir websitesi vardı. alayı avukat filan sanırım onların. orada bu soru sorulduğunda bu konulardan anlayan 4-5 avukat araç kullanamazsın. sertifika ehliyet yerine geçmez. yakalandığında ehliyet sınavına girip girmemiş olduğunu umursamaz ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza kesilir demişlerdi. bunu söyleyelerde avukatlar.

hakan308
12-12-2012, 14:15
@hakan308;

Avukat bey,

Uzun uzun yazmışsınız, ama verdiğim örnek üzerinden bile bir itiraz noktası bulamamış, konuyu "stajın eğitim yönü"ne getirmişsiniz. Hukuk fakültesi mezunu baro kaydı olmadan avukatlık yapabiliyor mu? Bunun cevabını atlamışsınız. Eğitim ve değerlendirme süreci ile tescil prosedürünü halen birbirine karıştırıyorsunuz.

Avukatlığını, hukukçuluğunu ön plana çıkaran birisinden kanunla, dayanakla konuşmasını beklerdim.

Sürücü belgesiyle ilgili tüm düzenlemeler Karayolları Trafik Kanunu, Beşinci Kısım, Madde 36-45 ile sabittir. Sürücü kursu süreci de dahil yoruma açık hiçbir tarafı yoktur.

Sınavı geçmek sürücü belgesi sahibi olmak anlamına gelmez. Kanunda da belirtildiği üzere, sınav geçildikten sonra ilgili Trafik Tescil birimine gidip "sürücü belgesi başvurusu" yapılır. Bu şu anlama gelir; öncesinde sürücü belgesiyle ilgili hiçbir başvuru yapılmamış, sadece eğitim ve değerlendirme süreci tamamlanmıştır.

Baroya kayıt olmadan avukatlık yapamazsınız ama benim cevabımın en başında belirttiğim Avukatlık ruhsatı alımı ile Sürücü belgesi alımı aynı şey değildir.Avukatlık mesleğinin ayrı bir kanunu vardır.

Sizin belirttiğiniz 2918 sayılı kanundan ibaret değil benim cevaplarım burda size önceki mesajlarımda belirttiğim gibi birkaç dakikalık bir iş değildir hukuki dayanakları bulmak.Hiçbir Avukat Hakim Savcı kanunları ezbere bilmez ki sadece kanunlar değil içtihatlarda bu konuda günümüzde çok önemli yere sahiptir

TCK harici hiçbir kanunumuzda da yorum ve kıyas yasağı yoktur o yüzden sizin bu kanun maddeleri yoruma açık bile değildir demeniz şanssızlık olmuş biraz.Bize okutulan 700-800 sayfa kitapların içeriğinde kanun maddeleri falan mı var zannediyorsunuz?Hepsi yorum teori bakış açısı doludur.

Ben kısacası arkadaş dava açarsa cezayı iptal ettirebilir diyorum.

GokhanRS
12-12-2012, 14:17
Baroya kayıt olmadan avukatlık yapamazsınız ama benim cevabımın en başında belirttiğim Avukatlık ruhsatı alımı ile Sürücü belgesi alımı aynı şey değildir.Avukatlık mesleğinin ayrı bir kanunu vardır.

Sizin belirttiğiniz 2918 sayılı kanundan ibaret değil benim cevaplarım burda size önceki mesajlarımda belirttiğim gibi birkaç dakikalık bir iş değildir hukuki dayanakları bulmak.Hiçbir Avukat Hakim Savcı kanunları ezbere bilmez ki sadece kanunlar değil içtihatlarda bu konuda günümüzde çok önemli yere sahiptir

TCK harici hiçbir kanunumuzda da yorum ve kıyas yasağı yoktur o yüzden sizin bu kanun maddeleri yoruma açık bile değildir demeniz şanssızlık olmuş biraz.Bize okutulan 700-800 sayfa kitapların içeriğinde kanun maddeleri falan mı var zannediyorsunuz?Hepsi yorum teori bakış açısı doludur.

Av. Can DOĞANEL

Ancak 2918 sayılı yasanın 42/1-a bendinde husus açıkça "... Bu sertifikalar, 41 inci maddedeki diğer şartlar aranarak sertifikanın alındığı yer trafik kuruluşunca sınıfına uygun sürücü belgeleri ile değiştirilmedikçe sahiplerine karayolunda araç kullanma yetkisi vermez." şeklinde vurgulanmış olduğundan, müvekkilinizin durumu umutsuz görünüyor.

--------------------------------------------------------

av.onur

durum umutsuz. Ehliyet yerine geçmez...

--------------------------------------------------

bunlar gibi yazan bir sürü avukat var. hepsi umutsuz vaka diyor. aynı bu arkadaş gibi ceza yiyen bir arkadaşın davası hakkında.

kelalper
12-12-2012, 14:17
Alper Bey ;

Birinci olarak mahkeme açılmaz dava açılır.Mahkeme açma yetkisi Adalet Bakanlığındadır eğer sizin de öyle bir yetkiniz varsa orasını bilemeyeceğim tabi.

İkinci olarak mahkemeyi meşgul etmekten diye bir ceza yoktur.

Üçüncü olarak biz avukatlar 4 sene boşu boşuna hukuk okuyoruz herhalde ki normal bir vatandaşla aynı hukuki bilgiye sahip gibi görünüyoruz dışardan bakıldığında.

Ortada ehliyeti olmayan birinin ehliyeti varmış gibi gösterimesi söz konusu da değil ayrıca.

Kırmızılı kısmada cevap vereyim ayrıca. RTE nin oğlu sanatçı öldürdü. Hiç ceza almadan yargılanmadan serbest bırakıldı ehliyeti varmış gibi gösterildi.

Osman Bahadır
12-12-2012, 14:20

Neye göre iptal ettirebilir onu söyleyin bari de arkadaş da istifade etsin.

Kazanılmış hak demeyin yine. Ortada resmi tescil birimine resmi bir sürücü belgesi başvurusu bile yok.

Kanunda açıkca ayrıntılarıyla belirtilen, hukuk boşluğu olmayan hangi durum için hakim hukuk yaratma veya takdir yetkisini kullanabilir?

GokhanRS
12-12-2012, 14:22

Kazanılmış hak demeyin yine. Ortada resmi tescil birimine resmi bir sürücü belgesi başvurusu bile yok.

Kanunda açıkca ayrıntılarıyla belirtilen, hukuk boşluğu olmayan hangi durum için hakim hukuk yaratma veya takdir yetkisini kullanabilir?

dostum hukukçuların websitelerinde emsal davalar var. alayı kaybedilmiş. adamlarda kanundaki maddeyle açıklamış kaybedersiniz. umutsuz vaka diye.

çünkü ehliyet yerine geçmez diye özellikle vurgulanmış kanunda. avukatlara para kazandırmak dışında hiç bir işe yaramaz dava açmak.

kelalper
12-12-2012, 14:23
Gökhan aman hatırlat dava falan olursa Hakan Bey e vermeyelim avukatlık işini.Mazallah kazanabileceğimiz davayı kaybettirir sonra. Ben avukatım siz hukukçu değilsiniz benden daha iyi bilemezsiniz dedi. Ahanda ortaya kullanamayacağı çıktı. Ben ceza iptal olmaz mahkemede dedim o olur dedi. Kendisinden daha az biliyor muşum doğrudur ama en azından doğru biliyorum.

Osman Bahadır
12-12-2012, 14:24
dostum hukukçuların websitelerinde emsal davalar var. alayı kaybedilmiş. adamlarda kanundaki maddeyle açıklamış kaybedersiniz. umutsuz vaka diye.

çünkü ehliyet yerine geçmez diye özellikle vurgulanmış kanunda. avukatlara para kazandırmak dışında hiç bir işe yaramaz dava açmak.

Ben de biliyorum Gökhan. Ama heyecanlı genç avukat arkadaşımız avukat elinden herşey gelir diye düşünürken insanları da yanlış yönlendiriyor maalesef.

kelalper
12-12-2012, 14:26
Bence kendini kanıtlamak için bedava olarak işi alsın kurtarsın genç arkadaşımızı bu durumdan.

hakan308
12-12-2012, 14:26

Dava dilekçesinde şu cümleyi yazın iptal olur demem saçma olur gelicek arkadaş olayı anlatıcak ceza makbuzunu getircek sürücü kursundan gerekli dosyaları alıcak onlara göre kanunlar mevzuat ve içtihatlar araştırılacak ona göre yaklaşık 2-3 sayfalık bir dava dilekçesi yazılacak.

Neyse şu anda bir dilekçe üzerinde çalışıyorum ve akşama yetiştirmem gerek bu konuyu daha sonra ayrıntılı olarak konuşabiliriz

hakan308
12-12-2012, 14:27
Ayrıca verilen cevaplarda seviyeyi düşürmez aşağılayıcı kelimeler kullanmazsak sevinirim

GokhanRS
12-12-2012, 14:27
ben yinede iptal edilemez demiyorum. hakimlerin işi belli olmaz. yeri geliyor bu cezaları hiç okumadan hızlıca red yada iptal diye kararlar verebiliyorlar. adamın bi anına denk gelir iptal eder bi anına denk gelir cezayı katlar bi anına gelir red eder. nolcağı belli olmaz. hukukta anladığım hiç birşey hiç bir zaman kesin değil.

ama yorumlar kesinlikle umutsuz vaka diyor. örneklerde hep kaybedilmiş genelde.

hakan308
12-12-2012, 14:31
Bence kendini kanıtlamak için bedava olarak işi alsın kurtarsın genç arkadaşımızı bu durumdan.

Bedava olarak iş almak diye bir durum söz konusu değildir.Avukatlık tarifesindeki asgari ücretlerin altında bir iş alırsanız suç işlemiş olursunuz.İşi aldığınızda ise ücretinin banka aracılığı ile yatırılıp daha sonrasında vergisinin de ödenmesi gerekmektedir.

Gökhan beyin yazdıklarına gelince bahsettiğiniz bütün sitelere üyeyim nasıl benim yanılabileceğim mümkünse orada yazan meslektaşlarımızında yanılması mümkündür zira kararı vericek olan hakimdir.

Bu yüzden bu tartışmayı burda noktalayalım.

Gunes G.
12-12-2012, 14:32
Uzadikca uzamis. Hayir konuda avukat var yazmayayim diyorum ama yazacagim kusura bakmayin.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu
Sürücülerin sınavları ve sürücü belgelerinin verilmesi esasları

Madde 42 – (Değişik: 18/1/1985-KHK 245/12 md.; Değiştirilerek kabul: 28/3/1985 -
3176/12 md.)
Sürücü belgesi alacak olanların başvurmaları, sınavları,sağlık muayeneleri, belgelerin
verilmesi hakkında aşağıdaki esas ve şartlar uygulanır
a) (Değişik : 17/10/1996-4199/19 md.) Sürücülerin sınavları:
(Değişik birinci fıkra: 21/5/1997 - 4262/3 md.) Sürücü belgesi alacakların sınavları,
yönetmelikteki esaslara göre Milli Eğitim Bakanlığınca sınav sorumlusu olabileceğine dair belge
verilen yüksekokul mezunu ve asgari "B" sınıfı sürücü belgesi bulunan sınav sorumluları
tarafından yapılır. Oluşturulacak sınav komisyonuna gerekli görüldüğünde vali onayı ile
yukarıdaki üyelik şartlarını taşıyan bir kamu görevlisi de üye olarak katılabilir. Sınav sonucunda
başarı gösteren sürücülere sertifikaları verilir. Bu sertifikalar, 41 inci maddedeki diğer şartlar
aranarak sertifikanın alındığı yer trafik kuruluşunca sınıfına uygun sürücü belgeleri ile
değiştirilmedikçe sahiplerine karayolunda araç kullanma yetkisi vermez.

Kolay gelsin simdi cezayi iptal ettirmeye calisan avukat arkadaslara.

hakan308
12-12-2012, 14:40
Beyler tamam siz haklısınız ben yanlış biliyorum genç heyecanlı bir avukat olduğum için böyle hatalar yapabiliyorum dava açmasına gerek bile yok kesin kaybeder.

cerkez_kral
13-12-2012, 20:23
kardeşim öncelikle geçmiş olsun aynısı benimde başıma gelmişti çocukken ehliyetimi ertesi gün cıkarttıracaktım araba sürmeyi bırak evin önünde arabayı calıstırdım babamgilin gelmesini beklerken polis geldi in o arabadan dedi 800 küsür ceza yazmışlardı ehliyetsizlikten bence hiç ugraşma

kickbuttowski
13-12-2012, 20:31
kardeşim öncelikle geçmiş olsun aynısı benimde başıma gelmişti çocukken ehliyetimi ertesi gün cıkarttıracaktım araba sürmeyi bırak evin önünde arabayı calıstırdım babamgilin gelmesini beklerken polis geldi in o arabadan dedi 800 küsür ceza yazmışlardı ehliyetsizlikten bence hiç ugraşma

Yapacak bir şey yok zaten abi mecbur ödeyeceğiz avukata gitsem o paranın kat kat fazlasını ister bende seviniyordum ucuza uçak bileti buldum gider ehliyetimi çıkartırım diye..
Bu devlete zaten her türlü vermek zorundayız. Vergimizi! ehliyet çıkartacak 400 liran yoksa ceza ödeyecek 800 liran da mı yok :rolleyes:

GokhanRS
13-12-2012, 20:45
Yapacak bir şey yok zaten abi mecbur ödeyeceğiz avukata gitsem o paranın kat kat fazlasını ister bende seviniyordum ucuza uçak bileti buldum gider ehliyetimi çıkartırım diye..
Bu devlete zaten her türlü vermek zorundayız. Vergimizi! ehliyet çıkartacak 400 liran yoksa ceza ödeyecek 800 liran da mı yok :rolleyes:

bak burda yanlış düşünüyorsun. ehliyet çıkaracak 400 liran yoksa aracı kullanma diyor devlet. e sen olmadığı için çıkarmadım ama ben kullanırım diyip kanuna karşı çıkarıyorsun. yanlış anlama ben bu devletin belki binlerce yanlış uygulamalarına karşıyım. hatta nefret ediyorum. ama bu olaydaki durum evrensel. tüm dünyada böyle. ve hatta en ucuz cezalar bizde. bu tür bişey yüzünden 3 ay hapis yatılan memleketler var.

GokhanRS
13-12-2012, 20:50
Gökhan beyin yazdıklarına gelince bahsettiğiniz bütün sitelere üyeyim nasıl benim yanılabileceğim mümkünse orada yazan meslektaşlarımızında yanılması mümkündür zira kararı vericek olan hakimdir.

Bu yüzden bu tartışmayı burda noktalayalım.

tabiki herkes yanılabilir lafım yok. sonradan yazdım zaten. siz bizden çok daha iyi bilirsiniz. hukukçuların bir lafı vardır, sonuçlanmamış davalarda hiç bir zaman kesin sonuç yoktur heran herşey olabilir değişebilir derler.

hatta %100 haklı olan adam davasını kaybedebildiğide çok olmuştur memlekette bunun farkındayız. ben böyle bişeyi kazanabilecek insanlarında olacağına inanırım. hakimlerin işi bazen cidden belli olmuyor. benim arkadaşım teknosaya açtığı davada aynı anda 5 avukata karşı avukatsız mahkemeye çıktı. kesin kaybedecek dedik o kadar umutsuz vakaydı.

hakim bir anda durup dururken bizden yana oldu şaşırdık kaldık. 5 dk önce bizi fırçalayan adam bir anda bizim lehimize karar verdi ve çocuk davayı kazanmakla kalmadı. notebookun iade alınmasına, 15milyarda tazminat ödemelerine hükmetti. üstelik tazminat başvurusu yapmadık. mahkemeye git gel harcadığı 400 lira taksi paralarını istemişti sadece. hiç bişey kesin değil bunda net haklısın.

ismailozkan_01
13-12-2012, 21:04
konuya 18. mesajımda açıklama yapmışım uzadıkça uzamış :D sertifika almak araç kullanma becerisini gösterir , karayolunda araç kullanma yetkisi vermez ve belgelerinizi emniyete verseniz bile ehliyeti aldığınız anda size ehliyeti imzalatırlar verildiği tarih yazar , teslim edilirken imza atarsınız ya işte o saliseden itibaren karayolunda araç kullanma ehliyetine sahip oldunuz demektir .

kickbuttowski
13-12-2012, 21:42
bak burda yanlış düşünüyorsun. ehliyet çıkaracak 400 liran yoksa aracı kullanma diyor devlet. e sen olmadığı için çıkarmadım ama ben kullanırım diyip kanuna karşı çıkarıyorsun. yanlış anlama ben bu devletin belki binlerce yanlış uygulamalarına karşıyım. hatta nefret ediyorum. ama bu olaydaki durum evrensel. tüm dünyada böyle. ve hatta en ucuz cezalar bizde. bu tür bişey yüzünden 3 ay hapis yatılan memleketler var.

Abi neden amerikada 35 dolara çıkan polonyada 90 liraya çıkan ehliyet benim ülkemde 400 liraya çıkıyor? Bu bi seçim değil arabayı keyfen kullanmıyorum zaten kullanmak zorunda kalıyorum.
Ehliyetsiz araç kullanma cezası polonyada 250 lira 600+350 değil..

Kurallara uyum cezaların yüksek olmasıyla doğru orantılı değil bu bir kültür meselesi..

AEAlmas
14-12-2012, 03:27
Abi neden amerikada 35 dolara çıkan polonyada 90 liraya çıkan ehliyet benim ülkemde 400 liraya çıkıyor? Bu bi seçim değil arabayı keyfen kullanmıyorum zaten kullanmak zorunda kalıyorum.
Ehliyetsiz araç kullanma cezası polonyada 250 lira 600+350 değil..

Kurallara uyum cezaların yüksek olmasıyla doğru orantılı değil bu bir kültür meselesi..

Polonya değil burası hem en sorunlu şoförler polonya da :) ona bakılırsa. neler var Ama hata sizde açık net :)

kickbuttowski
14-12-2012, 09:42
Polonya değil burası hem en sorunlu şoförler polonya da :) ona bakılırsa. neler var Ama hata sizde açık net :)

Ben hata bende değil demiyorum. En sorunlu şoförlerin Polonya'da olduğunu da ilk defa sizden duyuyorum ben yanlış ülkeye gitmişim sanırım..
En azından yeşil yanar yanmaz kornaya asılmıyorlar, en azından yaya geçidine adımını atar atmaz yol veriyorlar, en azından emniyet şeridini kullanmıyorlar, en azından kesişen yollarda başkalarının yolunu kapatmıyorlar, en azından yol isteyince veriyorlar...

kelalper
14-12-2012, 17:41
Dünyanın en pahalı benzini kullanıosun bi de şurada 20 kuruş olan yerde bizde neden 400 kuruş diosun. Arabistanda su yok su çıkmıo hiç bi yerde. Her gün yıkanıosun ediosun ayda su parası gelio 10 dolar. Ohoooo.

iz_sport
14-12-2012, 17:46

ben sana kısaca acıklıyım araç kimin üzerineyse o kişi 310 tl yazarlar sana gelince sana yazılcak cezayıda onlar yazmaz savcılık gönderir tahminimce 650 gelir ilk cezan ise ve bende senin gibi yedim cuma dosyamı aldım cuartesi pazar cıkartamicağım için pazartesine sarktı pazarda cevirmeye girdim adama durmu anlattım genede yazdı inat ettim ödemedim cezam gelmeden de çıkarttırdım ceza geldi hala duruyor :) ödemiyorum 1 seneyi gecti neredeyse hep devlet kitlicek değil ya sen bi an önce git çıkarttır :) o abinizin abışına gelen olayda şu o eğer dosyayı verdiyse onlar zaten numara veriyorlar hemen ;) ozaman yazmaya hakları yok en fazla yanında olmadığındna yazarlar öbür türlü dosya yanındayken kıvırıp sana veriyolar :D