PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyet Şeridi İhlali Artık Twitter Üzerinden İhbar Edilebilecek

_Emre_
13-12-2012, 14:23
Emniyet şeridini ihlal edenler İBB Trafik'in başlattığı yeni uygulamayla beraber Twitter üzerinden şikayet edilebilecek.

Sosyal medya sitelerinin kullanım oranının dünya ve ülkemiz genelinde her geçen gün artmasıyla beraber hem devlet kurumları hem de özel kuruluşlar bu ağlar üzerinden çeşitli çalışmalar yapmaya başladılar. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne bağlı olan Beyaz Masa biriminin Twitter üzerinden başlattığı uygulama, emniyet şeridini ihlal eden kullanıcıların canını sıkacak. Acil durumlarda kullanım için boş bırakılması gereken emniyet şeridi, yoğun trafikte sürücülerin kullandığı bir ek şerit haline geldiğinden dolayı Beyaz Masa, Twitter kullanıcılarının emniyet şeridini ihlal eden kişileri doğrudan sosyal medya üzerinden şikayet edebilecekleri uygulamayı başlattı. Her ne kadar ülkemizde yoğun şekilde kullanılan yollara yerleştirilen bazı kameralar emniyet şeridi ihlallerinin önüne bir nebze geçiyor olsa da, tam olarak engellemek için ne yazık ki yeterli olmuyor.

Özellikle Twitter'da sosyal faaliyetlerini arttıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kontrol Merkezi, başlattığı bu uygulama sayesinde emniyet şeridi ihlallerinin önemli bir oranda alazacağını tahmin ediyor. Keza emniyet şeridinden giden herhangi bir sürücü doğrudan Twitter üzerinden Beyaz Masa'ya şikayet edilebilecek. Bu şikayetler için İBB Kontrol Merkezi'nin Twitter hesabı kullanılacak.

Eğer acil durum olmadığı halde emniyet şeridini kullanan sürücüler görürseniz anı fotoğraflayıp @ibbbeyazmasa ya da @4441154 kullanıcı profilleri üzerine gönderimi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi göndermiş olduğunuz emniyet şeridi ihlal fotoğrafında şerit sisteminin ve aracın plakasının net bir şekilde gözükmesi gerekiyor. Bundan sonraki aşamada, vatandaşlar tarafından gönderilen fotoğraflar dikkate alınacak ve Trafik Müdürlüğü geçerliliği olan emniyet şeridi ihlallerine karşı gerekli yasal işlemi başlatıp, cezaları plaka sahibine doğrudan gönderecek.

Buradaki en önemli ayrıntılardan biri de geçtiğimiz dönemlerde 72 TL olan emniyet şeridi ihlalinin 650 TL'ye çıkartılması. Evet, artık yeni tasarıyla beraber emniyet şeridindeki hıza bağlı olarak bu cezanın bedeli 650 TL'ye kadar çıkıyor. Dolayısıyla cezanın yaklaşık bir hafta önce kadar arttırılması ve son olarak İBB Trafik'in bu şekilde bir adım atmasıyla beraber emniyet şeridi ihlalinin caydırıcı bir hale gelebileceği ortada.

Bu sistemle beraber vatandaş trafik polisi haline gelmiş olacak ve elbette birçok kişinin bu uygulamayı sabote etmek isteyeceğini de gözden çıkartmamak gerek.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25405797/ (http://www.pclabs.com.tr/2012/12/13/emniyet-seridini-ihlal-edenler-yandi-twitter-uzerinden-ihbar-sistemine-gecildi/)
Emniyet şeridini ihlal edenler yandı! Twitter üzerinden ihbar sistemine geçildi | PC Labs (http://www.pclabs.com.tr/2012/12/13/emniyet-seridini-ihlal-edenler-yandi-twitter-uzerinden-ihbar-sistemine-gecildi/)

Edit: Başlıkta harf hatası olmuş, düzeltilirse sevinirim.

hasan çağri
13-12-2012, 14:26
Gopro ile çektiklerimin hepsini tek tek yazmaya balıycam bu akşam itibari ile :) Herkez aptal onlar çok akıllı

Bülent76
13-12-2012, 14:32
Gerçekten cok seviniyorum bu haberleri duydukça. Insana saygısı olmayanı cezalarla eğitmek gerekiyor demekki. Bir aya emniyet şeridini kullanan kimse kalmaz umarım.

63owen63
13-12-2012, 14:35
fotograf makinesiyle çekeyim derken kaza yapmayalım da.. Aman..

Çok yerinde uygulama. cok sinir bozuyorlardı namusuzlar.

Dodoo
13-12-2012, 14:39
Gözlerim yaşardı :) Güzel bir uygulama olacak gibi..

MCN21
13-12-2012, 14:40
Sikayet olayi guzelde telefonu cikaricam foto cekerken polis gelicek yapistiricak cezayi :D

Shadow_Dancer
13-12-2012, 14:40
Bana çok ekmek çıkacak desenize :) Çakarlıları da ihbar edebiliyor muyuz acaba?

SGTI
13-12-2012, 14:41
peki fotoğrafda nasıl belli olucak ? video olsa eyvallahda adam aracım arıza yapmıştı sağ şeride giriyordum diyip itiraz ederse ? bu kadar geniş çaplı bir uygulama sahipleri bunuda düşünmüştür heralde benmi yanlış düşünüyorum acaba

bilalMW
13-12-2012, 14:41
neyseki htc one serisinin en güzel tarafı en hızlı kamera açılma ve en hızlı fotoğraf çekme süresi. :D yandınız olm fahri müfettiş mode on :D

Mert Safa
13-12-2012, 14:46
Bana çok ekmek çıkacak desenize :) Çakarlıları da ihbar edebiliyor muyuz acaba?

Bence edilebilir, simdi Beyaz Masa'nın twitter hesabına baktım ispark, park yasağı, emniyet şeridi hepsine cevap vermişler :) önceki tarihlere bakmıyolar link verip buraya şikayet edebilirsiniz diyolar anlıkları kendileri iletiyolar

twitter hesabıda burda :) https://twitter.com/ibbbeyazmasa

Mr.K
13-12-2012, 14:51
oppa ~ emniyet seridi style ~ :) yandi valla girenler :D

Sezgin
13-12-2012, 15:03
bu ibbbeyazmasa twitter hesabı cok yogun ve aktıf bır sekılde calısıyor. hıc kımseyıde magdur etmemısler herkese referans no vererek dılekce acılmıs. vallahı takdır ettım

free-hifi
13-12-2012, 15:08
uyuz olduğum adama fotoshok :D yaparsak ?

powERS
13-12-2012, 15:08
yakında rusyadaki arabalar gibi olur herkeste gopro :)

öğretmenler dikkat etsin :D

BLuEBoY
13-12-2012, 15:13
farklı bi uygulama olmuş ama benim gerçekten acil işim varsa hastamın yanına gidiyosam, işe müdahale etmem gerekiyosa vs. gerçekten kullanmam gereken durum varsa fotomu çektıler yolladılar nasıl kanıtlıycam ben o an ki durumumu merak ettim...

Omak
13-12-2012, 15:14
Mesela ben birisine gıcığım diyelim,
aynı marka aracın birini emniyet şeridinde giderken çektim fotoğrafını
plakasını shopladım gıcık olduğum kişininkini yazdım yolladım. hemen yapıştırıcaklar cezayı nasıl güvenilir bu sisteme?

Utku
13-12-2012, 15:16
neyseki htc one serisinin en güzel tarafı en hızlı kamera açılma ve en hızlı fotoğraf çekme süresi. :D yandınız olm fahri müfettiş mode on :D

saniyenin 10 da 2 si çaaaat :)

Quantum
13-12-2012, 15:17
Süper uygulama.. sonuna kadar destekçisi ve yardımcısı olacağım..

Ancak şimdi şöyle bir durum var..
Benim aracımda hasta var ve hastaneye gidiyorsam,
4lüleri yakıp emniyet şeridine girdi isem,
Beni gören durduran polis "tamam sorun yok aynen devam et" dediyse,
akabinde de aracımın arkasından foto çekilip twitter ile ibb ve trafik bölgeye gönderildi ise (4lülerin yanmadığı anı istemeyerek de olsa denk getirerek)

o zaman ne olacak?
ceza mı yiyeceğim.

elmayla armutu nasıl ayıracaklar?

free-hifi
13-12-2012, 15:20
Mesela ben birisine gıcığım diyelim,
aynı marka aracın birini emniyet şeridinde giderken çektim fotoğrafını
plakasını shopladım gıcık olduğum kişininkini yazdım yolladım. hemen yapıştırıcaklar cezayı nasıl güvenilir bu sisteme?

yukarıda bende aynısını yazdım :D

Mert Safa
13-12-2012, 15:20

akabinde de aracımın arkasından foto çekilip twitter ile ibb ve trafik bölgeye gönderildi ise (4lülerin yanmadığı anı istemeyerek de olsa denk getirerek)

o zaman ne olacak?
ceza mı yiyeceğim.

Bence resim İem'e iletiltidiğinde orda mutlaka bir kontrolden geciyordur. Mesela emniyet seritlerinin coğunda EDS olduğundan oranın EDS kameralarına bakıp sonra cezayı yollıcaklardır diye düşünüyorum.

Quantum
13-12-2012, 15:28
valla işin ucunda ödül var.. tayin kolaylığı var.. en fazla ceza yazan polise bonuslar var.. bu anlamda tedirginim açıkçası.. Umarım yanılırım.

Sürücüler hızlı gitmesinler diye onların can güvenliğini korumak için değil de, hiç olmayacak bir yere sırf ceza yazmak için radarla pusu kuran bir yapıdan bahsediyorsak benim bu tedirginliğime hak verirsiniz.

ali-d
13-12-2012, 15:46
Hadi hayırlısı :)

http://i.imgur.com/hyJQk.png

Tunacan
13-12-2012, 15:49
Çakar kullananlar için de bir uygulama istiyoruz...

b.ustaoglu
13-12-2012, 15:56
peki fotoğrafda nasıl belli olucak ? video olsa eyvallahda adam aracım arıza yapmıştı sağ şeride giriyordum diyip itiraz ederse ? bu kadar geniş çaplı bir uygulama sahipleri bunuda düşünmüştür heralde benmi yanlış düşünüyorum acaba

bi sıkıntı ile durduğunda mecburi olarak üçgen reflektör koymak zorundasın zaten... arabanın arkasında reflektör olduktan sonra kimse sana ceza yazamaz zaten ;)

ha reflektör yoksa da yesin zaten cezayı.. araçta bulunması gereken aletlerden biri...

b.ustaoglu
13-12-2012, 15:57
bu arada bende taktir ettim cidden tek tek twitlerle ilgileniyolar, bravo...

misery1903
13-12-2012, 16:08

o zaman ne olacak?
ceza mı yiyeceğim.

Ayırmayacak, ayıramayacaklar. Bu haberi okuyan herkes de emniyet şeridine girerken dörtlülerini yakacak zaten o yüzden kimse ayıramayacak.

Bence resim İem'e iletiltidiğinde orda mutlaka bir kontrolden geciyordur. Mesela emniyet seritlerinin coğunda EDS olduğundan oranın EDS kameralarına bakıp sonra cezayı yollıcaklardır diye düşünüyorum.
Hastası olup 4'lüleri yanar şekilde EDS'den geçenler ceza yemiyor mu?

CasabLanca
13-12-2012, 16:20
millet emniyet şeridi ihlali yapanları instagrama ekler :hehe:

turbo&quattro
13-12-2012, 16:20
Cok yerinde uygulama ama bizim milletimiz yine bir sekilde kotuye kullanmasini bilir.

Mert Safa
13-12-2012, 16:21
Ayırmayacak, ayıramayacaklar. Bu haberi okuyan herkes de emniyet şeridine girerken dörtlülerini yakacak zaten o yüzden kimse ayıramayacak.

Hastası olup 4'lüleri yanar şekilde EDS'den geçenler ceza yemiyor mu?

Ben genel olarak konuştum hasta olur, arıza olur. Yani kontrol etmeden ceza yazıcaklarını sanmıyorum.:)

SGTI
13-12-2012, 16:28
bi sıkıntı ile durduğunda mecburi olarak üçgen reflektör koymak zorundasın zaten... arabanın arkasında reflektör olduktan sonra kimse sana ceza yazamaz zaten ;)

ha reflektör yoksa da yesin zaten cezayı.. araçta bulunması gereken aletlerden biri...

yazımı tam okumadını heralde adam deseki aracımın arıza yaptığını fark ettim tam aracı durdurken fotoğrafımı çekmişler?Sonuçta arabayı durdurmakda bir sürec ceza yazmasınlar diye koşa koşa arabanın arkasına mı gidicez reflektör için?Bu iş fotoğrafla olmaz olursa videoyla olur onunda yapılması çok zor olur.İnşallah sistemi bir şekilde düzgün işletirlerde sokaklar şeritler pislikler temizlenir.

Gimifayf
13-12-2012, 16:29
millet emniyet şeridi ihlali yapanları instagrama ekler :hehe:

:cokgreen:

b.ustaoglu
13-12-2012, 16:33
yazımı tam okumadını heralde adam deseki aracımın arıza yaptığını fark ettim tam aracı durdurken fotoğrafımı çekmişler?Sonuçta arabayı durdurmakda bir sürec ceza yazmasınlar diye koşa koşa arabanın arkasına mı gidicez reflektör için?Bu iş fotoğrafla olmaz olursa videoyla olur onunda yapılması çok zor olur.İnşallah sistemi bir şekilde düzgün işletirlerde sokaklar şeritler pislikler temizlenir.

iyi de sen zaten arabada sıkıntı olduğunu anladığın anda emniyet şeridine geçip duracaksın :) geçip gazlarsan çekerler fotoğrafını ama tam geçtin durdun... kim ne diyebilirki :)

çözeler ufak tefek sıkıntıları. ama hasta taşıyan sivil araç muhabbeti nasıl çözülür o asıl sıkıntı... cidden hastası olup yetiştirmeye çalışan işin ceza kısmını düşünmez gerçi ama yine de şeridi amacı için kullananın cezayı yemesi üzücü olur...

SGTI
13-12-2012, 16:54
iyi de sen zaten arabada sıkıntı olduğunu anladığın anda emniyet şeridine geçip duracaksın :) geçip gazlarsan çekerler fotoğrafını ama tam geçtin durdun... kim ne diyebilirki :)

çözeler ufak tefek sıkıntıları. ama hasta taşıyan sivil araç muhabbeti nasıl çözülür o asıl sıkıntı... cidden hastası olup yetiştirmeye çalışan işin ceza kısmını düşünmez gerçi ama yine de şeridi amacı için kullananın cezayı yemesi üzücü olur...

Foto çekim tarihi telefonlarımızda otomatik kayıt ediliyormu bilmiyorum ama yani onlara fotoğraf gittiğinde çekim tarihini görüntüleyebiliyorlarsa hastaneye girdiğinizde dair bir belge alırsanız problem olmuyor diye biliyorum.Yeni bir sistem ufak tefek açıkları illaki olucak.Ama çok güzel bir sistem, çözülür inşallah.

SErhat.
13-12-2012, 19:11
Çok iyi olmuş. Bundan sonra denk geleni çeker atarım tivite.

meLaNchoLic
13-12-2012, 19:31
neyseki antalyada böyle bi uygulama yapılamıyo :D emniyet şeridi yok :D

misery1903
13-12-2012, 22:29
Ben genel olarak konuştum hasta olur, arıza olur. Yani kontrol etmeden ceza yazıcaklarını sanmıyorum.:)

Ben bilmediğim için sordum Ankara'da doğru düzgün emniyet şeridi yok benim bildiğim kadarıyla da İstanbul'da EDS'ler hastası olup geçenlere yazıyor mu veya yazdıklarında itiraz edilebiliyor mu bilmiyorum malesef :)
Biraz sert bir üslup gibi görünmüş de tamamen bilgi almak amaçlı sormuştum :o

.::EmrE::.
14-12-2012, 00:58
Çok güzel de hakikatten biri birine ayar olsa evde photoshop ile gayet on numara resimler yapılıp gönderilebilir.. Bunu nasıl ayıklayacaklar acaba..

Berkerr
14-12-2012, 01:08
Fotoğraf göndermeye hevesi olanlar bostancı vatan bilgisayarın orda dursunlar dakikada 10 twit atarlar... Sırf Türkiye'deyken ceza yememek için uğraşırken ne park cezam kaldı, ne ışık ihlalim... Şansıma 2-3 güne şirketten çıkarken birisi şipşak yapar tam olur...

S.Özcan
14-12-2012, 08:45
bugün nihat sırdar haberin yanlış anlaşılma olduğunu, eğer beyaz masaya fotoğraf gönderilirse emniyet ile paylaşılacağını ve araç sahibine sadece uyarı gideceğini söyledi.

imprezaWRC
18-12-2012, 16:42
Twitter'ında paylaşmak isteyene fotoğraf hediye edilir :D
P.S : Benim twitter hesabım yok, uğraşamam twitter'la mwitterla :)

aslan
18-12-2012, 16:52
Bu konu için sabah taksici albea ile audı geçtim desem kimse inanmaz dedi gülmekten kırıldım Çünkü emniyet şeridine giren audıyi polis durdurmuştu ileride.

darkmoon
18-12-2012, 17:05
bende ebaydan ne zamandır araç içi kameralarına bakıyordum aklımada geldi face e twittera direk foto yollama özelliği olan varmıdır diye :) gerçi ben uzun yolda manzara yol resimleri çeker face yollarım diye düşünmüşdüm ama bu konuda denk gelince bu iş içinde işe yarar. :)

imprezaWRC
18-12-2012, 17:09
bende ebaydan ne zamandır araç içi kameralarına bakıyordum aklımada geldi face e twittera direk foto yollama özelliği olan varmıdır diye :) gerçi ben uzun yolda manzara yol resimleri çeker face yollarım diye düşünmüşdüm ama bu konuda denk gelince bu iş içinde işe yarar. :)
Ebay'i bilmemde dealextreme.com'da gayet uygun üstelik ücretsiz kargolu dvr kameralar var bir bak derim.