PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arsa satışı hakkında fikir, tecrübe ve bilgi

ceratoniaorg
14-12-2012, 16:52
Merhabalar,
***** forumumuzda büyük bir kesim birşeyler almaya satmaya çalışıyor yada hiç olmazsa alım satım hakkında bilgi sahibi veya hiç olmazsa güzel fikirleri olabiliyor. Benimde bu noktada sizlerin değerli bilgilerine ihtiyacım var. Bu konuyu açmam forum kuralları çerçevesinde yasaksa silinebilir bu sebeple hiçbir ilan yada link vs vermiyorum sadece bilgi almak istediğim için bu konuyu açtım.

Elimizde 90 bin metre kare civarında bir arsa mevcut. Bu arsa tarım arazisi statusunde her türlü tarım yapabilmek mümkün hatta hayvancılıkta yapılabilir ve en avantajlı durumu direk sakarya nehrine kıyısı olması yol ve su/elektrik konusunda hiçbir sıkıntısı yok.

O bölgede iş yaptıgımız için zamanında yatırım amaçlı aldığımız bir arazi ama diğer işlerden güçlerden vakit bulamadık yada nakit ayıramadığımız için değerlendiremedik. Bu sebeple yeni yatırımlar yapabilmek için artık elden çıkaralım diyoruz. Arsayı ***** siteye koyduk bir iki emlakçıyada verdik ama meblağ sanırım biraz yüksek olduğundan yada bu tarz bir araziyi alabilecek kişilerin istedikleri tip arazilere nasıl ulaştıklarını bilmediğimizden herhangi birşey elde edemedik.

İşte bu noktada nasıl bir yol izlenmeli kimlerle görüşülmeli kimlerle irtibat kurulmalı yada neler yapılmalı yada bunları geçtim şöyle birşey yapıp siz değerlendirin fln gibi düşünce ve bilgilerinizi rica ediyorum.

teşekkürler

aslan
14-12-2012, 16:54
Arsayı dönüm dönüm ayırma şansınız varsa öyle yapıp satmanızada fayda var

EEE
14-12-2012, 17:00
koopertif kurarak özel parselasyonla küçük parçalara ayırıp hobby bahçesi şeklinde satabılırsın.
1 dönünlük parçalar işini görebilir.

ceratoniaorg
14-12-2012, 17:05
parselasyon işini düşündük fakat mevki olarak şehir merkezlerine mesafesi var tarım sektöründe ki tarımdan kastım seracılıgın yogun oldugu bir bölgede dolayısı ile hobi bahçesi yada ufak parselasyonlarla pek ilgilenmezler. yinede çok teşekkürler

darkmoon
14-12-2012, 17:07
bizde alım satım yapıyoruz tekirdağ civarlarında.. en başda aldığınız yer arsa değil arsa yazmışsın ama tarla.. imar ve projesi yok en azından yazdığınızdan öyle anladım..
sadece üstüne bağ evi ahır depo konumunda ufak bir şey yapabilirsiniz..
tarla konumunda olduğu için arsa gibi satışı çabuk olmıycakdır.. birde arkadaşlar parselle demişler ama tarlanız parsellemeye uygunmu buda var.. parselleme bence pek tarlada verimli bir uygulama değil tarla büyüdükçe değer kazanır arsa gibi değildir..

ceratoniaorg
14-12-2012, 17:11
parselasyona uygun sıkıntısı yok tarım arazisi statusunde olan bir yer burası uzerıne tarım ile ilgili tesis depo yada uretim amaçlı 2 kata kadar bina vs yapmak mümkün tabiki.

ama dediğiniz gibi büyüdükçe değer kazanır ve özellikle meyve bahçesi kurmak, fidelik yada fide üretim tesisi kurmak veya hayvancılıkla iligili bir tesis vs bişey kurmak isteyenlerin hedefi olabiliecek bir yer ve biz bu tarz işler ile ilgilenebilecek kişilere nasıl ulaşabileceğimizi tam olarak bilmiyoruz. Asıl sormak istediğim buydu zaten. Mesela ***** siteye anasayfa ilanı yap dersiniz mesela istanbulda şu şu emlak var bu işi yapıyor onlarla görüşün dersiniz yada siz şu işi yapın boşverin satmayı dersiniz diye sormak istedim

darkmoon
14-12-2012, 17:22
parselasyona uygun sıkıntısı yok tarım arazisi statusunde olan bir yer burası uzerıne tarım ile ilgili tesis depo yada uretim amaçlı 2 kata kadar bina vs yapmak mümkün tabiki.

Evet aynı şeyden bahsediyoruz. parsellemek tarlada bana göre pek makbul bir şey değil.. hani bodrumda olsa derdimki direk parselleyin çünkü orda entellektüel hobisel bahçecilik organik tarıma hevesli bir zengin kesim var.. ufak alanlarda tamamen zevkine uğraşıyorlar vakit geçirmelik hobisel ama bu dediğimde türkiyede ekstrem bir olay..

Sizin satış açısından yapabiliceğiniz en ideal şey orda simsarlar vardır sadece emlakçı değil çevredeki yakın köylerde köylüler vardır alım satım yapan emlakçı değillerdir ama emlakçılardan iyi alım satım yaparlar.. onlarında kulaklarına bir çınlatın.. ayrıca kuyu elektrik varmı varsa ilanda bilhassa bunu belirtin.. orda çevrede fideciler olur tarım malzemesi satan yerler olur onların hepsi yan iş olarak bu tür alım satım işleri yaparlar bunların hepsinin kulaklarına bir çınlatırsanız satılma hızı hızlanır..
bu tür tarla türevi yerlerin ben şahsen internetten satışı olucağını düşünmüyorum en azından ben hiç satamadım internet üstünden koyuyoruz ama ancak tel açıp soruyorlar gene ne olursa sahada oluyor..

şunu bunu yapın demem çünkü tarım başında durulucak bir şey başında durmassanız çok zor olur eğer tarım düşünüyorsanız yakınlarınızda bir yerden alın toprak derim şehir antalya yazıyor ondan dedim antalya sakarya devamlı gitgel zor olur bana göre..

ceratoniaorg
14-12-2012, 17:27
Evet aynı şeyden bahsediyoruz. parsellemek tarlada bana göre pek makbul bir şey değil.. hani bodrumda olsa derdimki direk parselleyin çünkü orda entellektüel hobisel bahçecilik organik tarıma hevesli bir zengin kesim var.. ufak alanlarda tamamen zevkine uğraşıyorlar vakit geçirmelik hobisel ama bu dediğimde türkiyede ekstrem bir olay..

Sizin satış açısından yapabiliceğiniz en ideal şey orda simsarlar vardır sadece emlakçı değil çevredeki yakın köylerde köylüler vardır alım satım yapan emlakçı değillerdir ama emlakçılardan iyi alım satım yaparlar.. onlarında kulaklarına bir çınlatın.. ayrıca kuyu elektrik varmı varsa ilanda bilhassa bunu belirtin..
bu tür tarla türevi yerlerin ben şahsen internetten satışı olucağını düşünmüyorum en azından ben hiç satamadım internet üstünden koyuyoruz ama ancak tel açıp soruyorlar gene ne olursa sahada oluyor..

Aynen bende oyuzden internetten birşeyler yapılamayacağını düşündüğümden dolayı burdan bir bilene sorayım demek istemiştim belki başka bir fikir vs olur diye. Dediğiniz gibi yöresel olarak biraz dillendirmekten başka yapılacak pek birşey yok sanırım.

Birde acaba devletten hibe alarak hayvancılığamı girsek diye düşündüm ama bu konuda da pek fazla bilgi edinemedim.

darkmoon
14-12-2012, 17:33
deminki yazını editlemişsin yazdıkdan sonra gördüm bende editledim ekliyim dedim..

son yazına gelirsek devletin teşvikleri var tabiki farklı farklı araştırın mesela en son seracılıkda teşviki vardı serana kadar kuruyorlardı pek o konularda bilgim yok genelde sadece alım satım yapıyoruz ama devletin her daim yardımı teşviki oluyor çiftçiye..

tarım kolay bir şey değil hayvancılıkda öyle çok arkadaşım girdi o işlere bir hevesle yapamadılar bırakdılar aslında iş zor değil ama başında durmak gerekli toprak devamlı ilgi bakım bekler.. başka bir işiniz varsa ek iş olarak yan iş olarak yaparsınız zor oluyor.. tabi yapanda var iki işi bir arada götürende var öyle karamsar bir tablo çizmiyim şimdi :)

ceratoniaorg
14-12-2012, 17:43
Cvplarınız için çok teşekkür ederim. Antalya'da yaşıyoruz ama ordada şubemiz var ve satacağımız yer bilecikte zaten bizde orda tarım ürünleri satıyoruz gübre ilaç tohum fide vsvs bölgede tek sayılabilecek konumda oldugumuz için diğer ufak işletmeler pek ilgilenmez ki esnaflarıda tanıyoruz dostlarımız hepsi.

dediğiniz gibi hayvancılıkta başında durulması gereken sürekli ilgilenilmesi gereken bir sektör ve dolayısıyla ilgilenmek zor.

Belki de bu tarz işleri yapabilecek olan hayvancılıkla ilgilenen veya meyve yetiştiriciliği ile uğraşanlara ulaşıp teklif sunmakta bir alternatif olabilir belki nehir kenarı yanında olması ve stratejik olarak iyi bir noktada olmasını avantajına çevirebilecek ve değerlendirebilecek bir firma çıkabilir.

darkmoon
14-12-2012, 17:52
hayırlısı bilecikde bir arkadaşımda 2 sene hayvancılık yapmaya çalışdı epey büyük bir çiftlik aldı ordan..
istanbul bilecik git gel yapıyordu yapamadı kapattı komple tesiside sattı.. onlarda büyük baş yapıyorlardı ama arkadaşım avukat iki işi götüremedi..