PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Köprü ve Otoyolların Sahibi Belli Oldu

alperkirman
17-12-2012, 15:38
Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile sekiz otoyolu kapsayan özelleştirme ihalesi başladığı gibi bitti.

Tıklamayan Çok Üzülür! Honda Cıvıc Veriyoruz.
Otoyol ve köprülerin 25 yıl süreyle işletme hakkının verilmesine ilişkin ihaleyi, Koç Holding AŞ-UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. Ortak Girişim Grubu 5 milyar 720 milyon dolar bedelle kazandı.

Otoyollar, köprüler ve bunlar üzerindeki otoyol hizmet tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim tesisleriyle varlıklarının bir bütün halinde fiili teslim tarihinden itibaren 25 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi ihalesi, Özelleştirme İhalesi Başkanlığı'nda yapıldı. Kapalı zarf usulü yapılan elemesiz tura 3 ortak girişim grubu katıldı.

Elemesiz turda en düşük teklifi veren Nurol Holding A.Ş.-MV Holding A.Ş.-Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.-Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Fernas İnşaat A.Ş. Ortak Girişim Grubu elendi. İhale, en yüksek teklif olan 5 milyar 630 milyon dolar üzerinden açık artırma yöntemiyle devam etti.

Açık artırmaya "Koç Holding A.Ş-UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. Ortak Girişim Grubu" ve "Autostrade Per I'Italia SPA-Doğuş Holding A.Ş.-Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş.-Akfen Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu" katıldı. Açık artırmada ilk teklifi veren Koç Holding A.Ş.-UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. Ortak Girişim Grubu, 5 milyar 720 milyon dolar teklif etti. Diğer grup ise düşünmek için aldığı sürenin ardından ihaleden çekildiğini açıkladı. Böylece köprü ve otoyol ihalesini 5 milyar 720 milyon dolar bedelle Koç-UEM-Gözde Ortak Girişim Grubu kazandı.

İHALE NERELERİ KAPSIYOR

Özelleştirmenin ardından köprü ve otoyolların bakım ve onarımı dahil bütün maliyetler özel sektör tarafından yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü bu faaliyetleri denetleyecek.

İhale, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği, bağlantı yollarıyla "Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu", "Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu", "Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu", "Toprakkale-İskenderun Otoyolu", "Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu", "İzmir-Çeşme Otoyolu", "İzmir-Aydın Otoyolu", "İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu", "Boğaziçi Köprüsü", "Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu", bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarını (OTOYOL) kapsıyor.

HABER: Kpr ve Otoyollarn Sahibi Belli Oldu haberi (http://www.haberler.com/kopru-ve-otoyollarin-sahibi-belli-oldu-4177915-haberi/)

bu şimdi iyimi oldu kötümü oldu çözemedim zaten yollarda sıkıntı vardı şimdi daha beter olmasın bu yolların bakımlarını bu şirketler yapabilirmi acaba ? çok zor

bilalMW
17-12-2012, 15:41
aynn devlete güzel kaynak yaratıldı da.. eee sonrası ne? bize giren çıkanlar ne olacak ?

63owen63
17-12-2012, 15:42
Eskiden ödenen vergiler yol,su ve elektirik olarak dönüyordu. En azından öyle avunulurdu. Ya şimdi ?

SErhat.
17-12-2012, 15:43
Özelleşme ile otoyollar ve köprülerin İDO'nun fiyat politikası gibi bir fiyat politikasına sahip olmasından endişe ediliyor diye bir yazı okudum Twitter'da..

clioGT
17-12-2012, 15:48
ido spec olursa, fena:)

mcy
17-12-2012, 15:49
bundan on yıl önce oto yollar satılacak desek kimse inanmazdı dimi?

TünayK
17-12-2012, 15:50
kocamız hep değişiyor ama muamele hep aynı...

d3n1s
17-12-2012, 15:52
tavan ve taban fiyat belirlenmemişse bize yazık olacak. Bakım onarım maliyetlerinin altından kalkabilirler mi kısmı da meçhul. Hele ki İstanbul trafiğine evsahipliği yapan otoyolların durumunu çok merak ediyorum. İçime umut serpen bir olay haberdeki detay, "Özelleştirmenin ardından köprü ve otoyolların bakım ve onarımı dahil bütün maliyetler özel sektör tarafından yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü bu faaliyetleri denetleyecek." MSB'nin askeriye içinde yapılan inşaat işlerini denetlediği gibi denetlerlerse eskisinden iyi olur.

SULTANOGLU
17-12-2012, 15:54
Devletin otoyolu nasıl satılır biri bana anlatabilirmi ? o köprü yol su elektrik kimin parasıyla yapıldı ?

TUGCA
17-12-2012, 15:58
ben hiç şaşırmadım.

d3n1s
17-12-2012, 15:59
Devletin otoyolu nasıl satılır biri bana anlatabilirmi ? o köprü yol su elektrik kimin parasıyla yapıldı ?

otoyol standart hizmet dışındadır, dünyanın her yerinde de böyledir. Otoyollar her zaman vergilerle yapılmazlar, çoğu zaman yap-işlet-devret mantığıyla inşa edilirler, ya da farklı şekilde kaynak yaratılarak. Bu yüzden kullanım ücreti vardır. Evet, devletin otoyoludur o ama devletin sana ücretsiz verdiği bir hizmet değildir, bu yüzden de özelleştirilebilir.

Emir_b16a
17-12-2012, 16:00
enteresan bizim vergimizle yapılanı satıyorlar devlete kaynakmış devletin kaynağımı bitti ? muhtemelen bitti ne var ne yok sattılar çünkü :D

parasız kalan adamın karısını kızını satması gibi bişey buda

devil_berk22
17-12-2012, 16:02
hastane ve okullara geldi sıra şimdi onlarda satılınca hamdolsun satmaya birşey kalmayacak.

SULTANOGLU
17-12-2012, 16:03
otoyol standart hizmet dışındadır, dünyanın her yerinde de böyledir. Otoyollar her zaman vergilerle yapılmazlar, çoğu zaman yap-işlet-devret mantığıyla inşa edilirler, ya da farklı şekilde kaynak yaratılarak. Bu yüzden kullanım ücreti vardır. Evet, devletin otoyoludur o ama devletin sana ücretsiz verdiği bir hizmet değildir, bu yüzden de özelleştirilebilir.

Duj yok yani ?

fatihtemizer
17-12-2012, 16:05
şimdi benim eve gittiğim yol koç holdıngın mi oldu..inşallah iyi olur ne diyelim..ilginç geldi banada.

imprezaWRC
17-12-2012, 16:06
Demek ki artık amfibi araç almamız lazım.

aslan
17-12-2012, 16:08
Haliç köprüsü ve viyadüklerede gişe konulacak sanırım yoksa asfalt atmazlar

individual
17-12-2012, 16:09

Katılıyorum.

Bu arada arkadaşlar satılmadı 25 Yıllığına kiralandı.Yollar ve köprüler yine türkiye cumhuriyetinin.25 yıllık işletme hakkını aldılar satın almadılar.

mcy
17-12-2012, 16:09
onca karayolları personeli ne olacak?

anıl turan
17-12-2012, 16:10
degerine mi gitti acaba? yıllık 5,720 / 25 = 228.8 milyon dolar eder ki sadace 1 kopruden rahat cikartirlar bu parayi.

ote yandan devletin ticaret yapmasina karsiyim, ozellestirilcekse adam gibi bir ucrete gitmeliydi...

yavuz364
17-12-2012, 16:11
İnşallah fiyatlar limitlendirilmiştir ve alan firma da hakkını verir de yollar daha düzgün olur..

Daha diyecek birşey yok, keşke devlet doğru düzgün bi iş yapabilseydi..

TünayK
Duj yok yani ?

AHAHAahahaa:D

Arenimo
Duj yok yani ?

Demek ki artık amfibi araç almamız lazım.

Bu 2 yoruma çok güldüm :D

Valla m2 m2 satılıyor vatan toprağı gibime geldi ya neyse :D

aykt22
17-12-2012, 16:13
Bugün yollar köprüler,yarın ormanlar tarlalar,daha sonra denizler ya sonra...

clioGT
17-12-2012, 16:14
devlete 750milyon dolar sadece 2012 de getirisi olmuş, güzel para kazanırlar:)

MCN21
17-12-2012, 16:15
Adam yarin birgun kalkip kopruyu kapatip ben porsche m la drag yapicam diyebilir yani :D

Quantum
17-12-2012, 16:16
köprüden aşağı devasa şirket logolu bir bayrak sallandırsa kim ne diyebilir?

memleketi sata sata bitiremediler..

mcy
17-12-2012, 16:17
bir şey bırakmadılar ki özelleştirilmeyen.
her gelen yedi de kardeşim bunlar vatana millete hainliğinden ne yapacağını şaşmışcasına yiyorlar. vatan malını har vurup harman savuruyorlar.

stlegal
17-12-2012, 16:18

güzeldi ...........

Day Walker
17-12-2012, 16:23
Değerinin çok altına verdiler birileri büyük rant yaptı.

63owen63
17-12-2012, 16:25
bir yerden daha hatirliyorum koc grubunun iyi gecirdigi: (bkz: tüpras)

Özelleştirmeler sonunda merak ettigim ayrı bir olay ise hamili yakınımdır şeklinde devlet kadrosuna alınan onlarca memur vs. herşey özelleştiğinde ne yapacak acaba. hoş şimdi de bankamatiğe gitmek dışında birşey yapmıyorlar sanırım

Günün anlam ve önemi :

Kemal Sunal Köprü Satışı - Video Vidivodo (http://www.vidivodo.com/video/kemal-sunal-kopru-satisi/190691)

burakusta
17-12-2012, 16:25
Satış yok,kdv ve diger vergiler dahil 7,650 milyar lira ya mal oldu.Dunyanın heryerinde otoyollar özelleştirilir.

d3n1s
17-12-2012, 16:26
Duj yok yani ?

ofis ortasında yarıla yarıla güldüm yorumuna :D evet malesef bu böyle, karayollarının özelleştirilmesi gibi bir durum sözkonusu olamaz orası ayrı. Anlamadığım bir nokta var, neredeyse herkes özelleştirilmesine karşı, ama herkes o hizmet için para ödüyor, ve bunu tartışmıyoruz. Çünkü herkes aslında biliyor otoyolun normal karayolu klasmanında bir hizmet olmadığını, ama özelleşince "vatan elden gidiyo" oluyo. Vatanın bi yere gittiği yok, kiralandı, satılmadı. Özelleştirmenin yoluna ve kira bedeline itiraz etmeliyiz bence. Ayrıca bizde yapılsa kıyamet kopacak şeyler zaten örnek aldığımız ülkelerde yapılmakta, misal ABD'de elektrik hizmetini özel şirketler sağlamakta, rekabet olduğu için de halk devlet eliyle sağlanan halinden daha ucuza kullanmakta. Bizde elektrik idaresi özelleşse neler olur düşünemiyorum bile. Devlet eliyle yönetim her zaman iyi değildir. Emre Yılmaz'ın Genç Bir İşadamına adlı kitabını okuyun, nedenlerini çok güzel anlatmış.

darkmoon
17-12-2012, 16:30
yanlış anlaşılan iki husus var bence
birincisi satılma denen bir şey yok 25 yıllığına kiraya verildi karayollarının ve devletin gene denetiminde olucak.. yani devlet isterse yapdığı sözleşmeyi istediği an feshini yapabilir yaparsada olan koçların yatırdığı paraya olur..

ikincisi otoyollar köprüler zaten şu anda paralı olan yollar yani bizim için değişen bir şey yok..
ben şahsen gişede para veripde şuanki mevcut alamadığımız hizmetten ziyade özel sektörden daha iyi hizmet alabiliceğimizi düşünüyorum..

en azından tesis ve yol kalitesi olarak.. otoyol deyip gişeden para verip geçdiğimiz yolların halleri ***** yama çatlamış kırılmış asfaltlar çok keskin virajlar ikinci sınıf tek tük dinlenme konaklama alanları yani ailenizle hanımızla girmiyceğiniz tarzda yerler.. bence koçların alması bu açıdan daha iyi oldu iyileştirirler pek çok şeyi diye düşünüyorum.

ToNy
17-12-2012, 16:33
yanlış anlaşılan iki husus var bence
birincisi satılma denen bir şey yok 25 yıllığına kiraya verildi karayollarının ve devletin gene denetiminde olucak.. yani devlet isterse yapdığı sözleşmeyi istediği an feshini yapabilir yaparsada olan koçların yatırdığı paraya olur..

ikincisi otoyollar köprüler zaten şu anda paralı olan yollar yani bizim için değişen bir şey yok..
ben şahsen gişede para veripde şuanki mevcut alamadığımız hizmetten ziyade özel sektörden daha iyi hizmet alabiliceğimizi düşünüyorum..

en azından tesis ve yol kalitesi olarak.. otoyol deyip gişeden para verip geçdiğimiz yolların halleri ***** yama çatlamış kırılmış asfaltlar çok keskin virajlar ikinci sınıf tek tük dinlenme konaklama alanları yani ailenizle hanımızla girmiyceğiniz tarzda yerler.. bence koçların alması bu açıdan daha iyi oldu iyileştirirler pek çok şeyi diye düşünüyorum.

Haklısın ama işte inş. umduğun gibi olur ve Koç grubu, mevcut yolları kullanarak para kazanmayı tercih etmeyip birazda iyileştirme yapar...

Quantum
17-12-2012, 16:33
Satış yok,kdv ve diger vergiler dahil 7,650 milyar lira ya mal oldu.Dunyanın heryerinde otoyollar özelleştirilir.

dünyanın her yerinde özelleştirme var mı?
hmm pardon o zaman.. dağılabiliriz beyler boşuna bu kadar tantana..

bilalMW
17-12-2012, 16:40
Şu anda A.B.D.’lerinde kamu hizmetlerinin önemli bir bölümü özelleştirilmiştir. Özellikle belediye hizmetleri, cankurtaran hizmetleri, hapishane hizmetleri, çöp toplama hizmetleri, itfaiye işleri, büyük oranda özel kesimce yürütülmektedir. Böylelikle, yerel yönetimlerde gerçekleşmiş olan büyük çaplı özelleştirmeler sayesinde, 40.000 nüfuslu beldelerde devlet memuru sayısı 55 civarına inmiştir. (Doğan, 1993, s.156) Merkezi yönetimde de benzeri bir özelleştirme hızı göze çarpmaktadır. Aslında, yapısal olarak da özel teşebbüse ağırlı veren A.B.D: ekonomisinde, büyük bir güze sahip bulunan haberleşme ve telekomünikasyon hizmetleri, öncü bir uygulama ile özelleştirmeye geçilmiş ve bu alanda rekabetçi bir piyasa yapısı oluşturulması yönünde ciddi adımlar atılarak yerel şebeke işlemcilerinin tamamı özelleştirilmiştir.(Aktan, 1993) Bunlardan ayrı olarak, havayolları, demiryolları, yük taşımacılığı ve otobüs hizmetleri yasal düzenleme ve müdahaleler dışında bırakılmış, yapılan değişikliklerle bu sektörlerde yasal-kurumsal serbestleşme süreci tamamlanmıştır. (Aktan, 1986)

İngiltere’de kamu sektörüne ait işletmelerin karlılıklarında 1965 yılından beri görülen devamlı düşme eğiliminin, özellikle 1970 lerin başından itibaren hızlanma eğilimi göstermesi (Duran, 1985a. S.47) özelleştirme konusundaki gelişmelerin başlangıcını oluşturmuştur.Bununla birlikte, İngiltere’deki muhafazakar partinin özelleştirme düşüncesi başlıca şu gerekçelere dayanmıştır.(Yaman, 1993, s.12):
i)Kamu sektörü borçlanma ihtiyacını azaltmak suretiyle para arzını kontrol altında tutmak ve böylece enflasyon oranını düşürmek,
ii) KİT’lerin tekel statüsünü kaldırmak ve serbest rekabet ortamında faaliyet göstermelerini sağlamak suretiyle ekonomideki rekabeti ve verimliliği arttırmak.
iii) Halkın daha büyük bir kesiminin tasarruflarını hisse senetlerine yönelterek sermaye mülkiyetini tabana yaymak.
iv) Borçlanma ve vergi gelirlerine alternatif olabilecek yeni bir gelir kalemi oluşturmak.
Muhafazakar Parti iktidara gelince, seçim öncesi vaat ettiklerinden daha fazlasını yapmıştır. Kamu kesiminin elindeki dev şirketlerin büyük kısmı özel sektöre devredilmiştir. 1991 yılı başı itibariyle, kamu kesiminin yarıdan fazlası özelleştirilmiş, 650 bin işçi sektör değiştirmiş, 1 milyon 250 bin belediye konutu satılmış ve 9 milyon insan özelleştirilen şirketlerin hisse senedine sahip olmuştur. 1993 yılı itibariyle sırada özelleştirmenin son halkasını oluşturacak olan demir yolları, kömür işletmeleri ve posta acentası bulunmaktadır. (Uyanık, 1993, s223-227) Yapılan özelleştirmeler sonucunda ise, sadece Margaret Thatcher’ın başbakanlığı döneminde 75 milyar Dolar özelleştirme geliri sağlanmıştır. (Viravan, 1991, s46)

Batı Almanya, doğu ile birleştikten sonra, doğuya ait olan dev ve hantal yapıdaki işletmeleri, serbest piyasa ekonomisinin yapısına uyum sağlayabilecek ve Avrupa Topluluğu standartlarında işlev görebilecek seviyeye getirmek için farklı bir özelleştirme programı uygulamaya koymuştur. Bu uygulamalar ile, 1991 yılı Ekim ayının sonuna kadar, özelleştirilen devlet işletmelerinin sayısı 4337’yi bulmuştur. Bu satışlardan yaklaşık 15.1 milyar DM gelir elde edilmiştir. İşletmeleri satın alanların taahhüt ettikleri yatırımların tutarı 96,9 milyar DM’a ulaşmıştır. (Dartan, 1993, s58) Doğu Alman şirketlerinin içinde bulundukları yapılanmanın olumsuzluklarına rağmen, başarılı bir özelleştirme programı devam etmektedir.

Kaynak: 2- Bat Avrupa lkelerindeki zelletirme Uygulamalar ve Sonular (http://makdis.pamukkale.edu.tr/mak17.htm)

not: 4kp'li değilim. :)

painkller
17-12-2012, 16:42
Allah rızası için ha satın almış, ha 25 yıl kiralamış. bu demekki 25 yıl onlar çalıcak biz el mahkum oynayacağız.

geçen dedem dedi, acaba satmadıkları yer kaldımı diye, kalmış. onlarıda kiralıyorlar işte..

SekoLive
17-12-2012, 16:42
artık yolda trafiği tıkayanlara yol senin babanınmı sorusuna evet 25 yıllıgına bizim diyebilecek..

burakusta
17-12-2012, 16:46

Gelişmiş ülkelerden bahsediyorum,araştırmak ayıp değil,dağılmaya gerek yok

mody
17-12-2012, 16:49
bir koç grubu çalışanı olarak bu durum benim çok hoşuma gitti, koç ailem kartımı göstererek indirim alırım herhalde otobanda :D

ülkemize devletimize ve şirketimize Allah zeval vermesin, maşallah subhanallah :D

(bknz. istenilen seçmen modeli)

kelalper
17-12-2012, 16:51
2011 yılında toplam gelir 732 milyon tl otoyol ve köprülerden. Sen kiraladın 7 milyon tlye 25 yıllığına. geçiş ve kullanım fiyatlarının yollara çıkan arabanın ve nüfusun artmadığını düşünürsek 15 yılını bedavaya peşkeş çekmişsiniz zaten. Bravo müthiş ekonomik çözümler sunuyorsunuz.

Onamdar
17-12-2012, 16:53
yıllık ortalama 450 milyon dolar gelir yaratan bi kaynak 25 yıllığına 5 milyar 720 milyon dolara kiralandı.
ilkokul matematiği ile hesaplanırsa her yıl enflasyon kadar gelirini arttırsa 11 yılda parasını çıkarır kalan 14 yıl paşalar gibi para kazanırlar. Tabi bu süreçte araç sayısı ne kadar artar nufüs ne olur onlarıda düşününce bedavaya verdiler bana kalırsa.

alperkirman
17-12-2012, 16:56
2011 yılında toplam gelir 732 milyon tl otoyol ve köprülerden. Sen kiraladın 7 milyon tlye 25 yıllığına. geçiş ve kullanım fiyatlarının yollara çıkan arabanın ve nüfusun artmadığını düşünürsek 15 yılını bedavaya peşkeş çekmişsiniz zaten. Bravo müthiş ekonomik çözümler sunuyorsunuz.

üstad burda yanlış bi hesap var
burda kazanılan 732milyon liranın ne kadarı masraf? yani bu net kazanılan gelirmi?
kiralama bedelinin yanısıra devletin alacağı vergisinide unutmamak lazım.
özelleştirmedeki olay aslında bu devlet yapar işletir belli bi noktaya getirip kiralar veya satar sonrasında denetler ve vergisini alır .

aykt22
17-12-2012, 17:03
üstad burda yanlış bi hesap var
burda kazanılan 732milyon liranın ne kadarı masraf? yani bu net kazanılan gelirmi?
kiralama bedelinin yanısıra devletin alacağı vergisinide unutmamak lazım.
özelleştirmedeki olay aslında bu devlet yapar işletir belli bi noktaya getirip kiralar veya satar sonrasında denetler ve vergisini alır .

Tüm masraflarıda çıkarsak yinede arada uçurum kalıcaktır.

deeperblack
17-12-2012, 17:14
Düzülen hep aynı düzen değişiyor...

Gunes G.
17-12-2012, 17:17
Ozellestirme tamam, ama bu ulke gibi milletinin koyun oldugu yerde ozel sektorden birilerinin halihazirdaki durumdan para kazanmak yerine daha da iyilestirmek icin calismasini beklemek hakikaten saf ve temiz duygulara sahip oldugunuzu gosterir.

Cok buyuk ihtimalle daha kotuye gidecek, sasirtirlar umarim...

ozgurluk
17-12-2012, 17:20
'' çok değil, daha 2002de Türk Telekom Türk müydü? Türktü. Siz bunu Araplara sattınız mı? Telsimi İngilizlere, Adabankı Kuveytlilere, Kuşadası Limanını İsraillilere, araç muayene işini Almanlara, İzmir Limanını Hong Kongluya, Aveayı ve MNG Bankı Lübnanlıya, TGRTyi Amerikalıya, Süper FMi Kanadalıya sattınız mı? Sattınız. Çok değil, 2002de bunlar Türk müydü? Türktü; şimdi bunların hepsi yabancıların elinde. ''

Ve daha nicesi..

Alıntıdır.

R.I.P
17-12-2012, 17:28
Duj yok yani ?

sen istiyor duj alacak hgs

onursumer
17-12-2012, 17:34
şimdi ozelleştiği için şu şekilde olucak

trafik olan saatlerde kopru otoban pahalı

boş saatlerde ucuz ister kullan ister kullanma mantığı herturlu o yolu trafik saatinde kullanma mecburiyeti olanları opucekler gibi geliyor bana

lethaldoze
17-12-2012, 17:35
Hergün ekonomi kötüye gidiyor ve sata sata bitiremediler. Yarın hiçbirşey kalmayınca ne olacak bi gecede iflas edicez...

timucintt
17-12-2012, 17:37
işletme hakkı verilmiş tamamı değil !!!... umarım hayırlı olur ama sanmıyorum devlet gene normal beceriyordu özeller tam becerir şimdi... %200 zam gelmezse şimdi otoyollara şaşırmam

S.Özeren
17-12-2012, 17:40
15 yılda falan parasını çıkartırlar bence , bunun bakımı ,onarımı falan var bunları yapmak zorundalar sonuçta 10 yıl kazandıklarıda kar olur iyi oldu ya devletin bakım , onarımından memnun değildik özel sektörde ondan kötü olmaz heralde

darkmoon
17-12-2012, 17:53
Boşuna rubuni 2013 çok zor geçicek demedi.. adam 2013 de sağlam kriz gelicek diyorki şimdiden opel almanyadaki fabrikalarından birini kapatıyor.. psa grubu bir fabrikasını kapatıyor ve 8 bin işçiyide işden çıkarma kararı aldı.. Otomotiv sektörü ekonominin gidişatının en büyük belirliyicilerinden biridir..

sagi
17-12-2012, 18:58
oguluna gemicik yandaşlarına istediklerini ala ala dagıta dagıta nasıl bir bütce acıgı yarattıysa okadar sattıgına ragmen hala kapatamıyor sadece kendini dusunuyor ben anlamıyorum cidden allah belalarını versin artık yonetımınde şakşakçılarınında

Thracian
17-12-2012, 19:16
sen istiyor duj alacak hgs

kahkahayla güldüm.....:icon_tup::hahaha::hahaha::hahaha::haha ha:

Quantum
17-12-2012, 19:21

Peki..

"Araştırmak ayıp değil" dediğine göre araştırmış ve bilgi sahibi olman gerek..

- Otoyol ve köprülerin satışı şeklinde özelleştirme yapan hangi "gelişmiş ülkeler" var,
- Bu ülkelerin özelleştirme yapmadan önce ve yaptıktan sonraki durumu ne düzeydedir,
- Özelleştirme ile ülkeye nasıl katkı sağlanır, hangi özellikteki kurumlar özelleştirilmelidir.
- Özelleştirmenin şartları nelerdir, bu kapsamda "gelişmişlik" göstergelerinin içerik ve kapsamı nelerdir.

Bu konularda aydınlatır mısın beni.
Ayrıntılı bilgi rica ediyorum.

Bir tanesi "Siyasal" Bilgiler Fakültesi diğeri "İdari" Bilimler Fakültesi olmak üzere 2 üniversite bitirdim, litaratürde yol ve köprülerin özelleştirilmesinin gelişmişlik göstergesi şeklinde bir bilgiye rastlamadım.

Bilgilendirirsen çok memnun olurum.

PROMINENT
17-12-2012, 19:28
yalnız avrupadak yollar..YAP İŞLET DEVRET :)
yani vergiyle yap sonra özelleştir değil :)

Quantum
17-12-2012, 19:33
yalnız avrupadak yollar..YAP İŞLET DEVRET :)
yani vergiyle yap sonra özelleştir değil :)

hehe :)

dur bi dakika online olduktan sonra burakusta cevap verecek, uzun uzun yazıp aydınlatacak beni ben biliyorum :)

kelalper
17-12-2012, 19:43
hehe :)

dur bi dakika online olduktan sonra burakusta cevap verecek, uzun uzun yazıp aydınlatacak beni ben biliyorum :)

Adamın yazdığı arabalardan ne taraf olduğu belli değil mi usta neyin cevabını bekliosun.

freelife
17-12-2012, 19:46
hale bak ya biz yaptık elalem sefasını sürecek şimdik ....

burakusta
17-12-2012, 19:47
Arabalarla taraf ne alaka pardon ?

Quantum
17-12-2012, 19:50
Adamın yazdığı arabalardan ne taraf olduğu belli değil mi usta neyin cevabını bekliosun.

:) o arabalar onun belki ne biliyorsun? :)
bekliyorum çünkü iyi niyetli düşünüyorum dur bi dk :)

Arabalarla taraf ne alaka pardon ?

burakcım senden engin bilgilerinle beni aydınlatmanı bekliyorum.

burakusta
17-12-2012, 19:52

Ben sizi aydinlaticam gibi bi iddaa da bulunmadim,arabalara takilmayin

GokhanRS
17-12-2012, 19:55
köprünün parası çıktığında köprüler ücretsiz olacak! nahhhhhhhhhhhh olacak! gördük.

Quantum
17-12-2012, 19:56
Ben sizi aydinlaticam gibi bi iddaa da bulunmadim,arabalara takilmayin

:) peki ben yanlış anlamışım o zaman afedersin burak abi :)

cahiliz biz, biz ettik sen etme.. araştırmadık etmedik.. bilmeden konuştuk durduk, rezil rüsva olduk.. dağılalım en iyisi..

ha dağılmayın demiştin demi. dağılmıyoruz tamam burdayız.. sen iste yeter ki :)

burakusta
17-12-2012, 19:58
:) peki ben yanlış anlamışım o zaman afedersin burak abi :)

cahiliz biz, biz ettik sen etme.. araştırmadık etmedik.. bilmeden konuştuk durduk, rezil rüsva olduk.. dağılalım en iyisi..

ha dağılmayın demiştin demi. dağılmıyoruz tamam burdayız.. sen iste yeter ki :)

Allah allah,nedir bu sinir,amac olay yaratmaksa ben icinde yokum size laf atmadim bisey demedim burda bana yok burak abi yok biz dagilalim vs vs sacma sapan seyler yaziyorsunuz,uzatmanin manasi yok iyi aksamlar

AlpEren
17-12-2012, 19:59

Öncelikle burak çok eski dostumdur, ve vizyon olarak emin olun şuradaki insanların çoğundan bilgilidir. Arabalarını da eksik yazmış zaten ki bunda sizi ilgilendiren bir durumda yoktur kendiside söyler zaten. Bu özelleştirme olayı türkiyede ilk defa olan birşey değil misal göcek geçiti yaklaşık 6-7 senedir özel sektorde bütün kar vs şirkete kalmaktadır. Boş laf yapıp aklınca laf sokmaya çalışacağınıza hemen tıkla Google (http://www.google.com.tr) ;)

Quantum
17-12-2012, 20:04
Allah allah,nedir bu sinir,amac olay yaratmaksa ben icinde yokum size laf atmadim bisey demedim burda bana yok burak abi yok biz dagilalim vs vs sacma sapan seyler yaziyorsunuz,uzatmanin manasi yok iyi aksamlar

bir şeyi iddia ediyorsan onu kanıtlayacaksın burak efendi.. Sinir falan yok.. Bir şey iddia ettin, bilgilerini paylaş diye soruldu, o kadar..
sert kayaya çarpınca geri vites yapmayacaksın..
öyle atar gider yapıyorsan destekli konuşacaksın..
araştırın vs diyorsan önce senin bilgin olacak, sonra dik duracaksın..
Yoksa saçma sapan yazılar yazmayacaksın.

O otomobillerin isimlerini de oradan sil..
O kısımda senin sahibi olduğun araçlar yazacak.. sevdiğin otomobiller değil.

Öncelikle burak çok eski dostumdur, ve vizyon olarak emin olun şuradaki insanların çoğundan bilgilidir. Arabalarını da eksik yazmış zaten ki bunda sizi ilgilendiren bir durumda yoktur kendiside söyler zaten. Bu özelleştirme olayı türkiyede ilk defa olan birşey değil misal göcek geçiti yaklaşık 6-7 senedir özel sektorde bütün kar vs şirkete kalmaktadır. Boş laf yapıp aklınca laf sokmaya çalışacağınıza hemen tıkla Google (http://www.google.com.tr) ;)

sen nerden dahil oldun şimdi? şakşakçısı mısın burak ın.. Sana ne? Sen sus bakim!

neyse.. uğraşamam sizlerle.. zaman kaybı...

burakusta
17-12-2012, 20:07
bir şeyi iddia ediyorsan onu kanıtlayacaksın burak efendi.. Sinir falan yok.. Bir şey iddia ettin, bilgilerini paylaş diye soruldu, o kadar..

sen nerden dahil oldun şimdi? şakşakçısı mısın burak ın.. Sana ne? Sen sus bakim!

Hahahhaha yazik duruma bak sevdigim arabalari yazdim ben evet beni rezil ettiniz,siz bakin keyfinizd hayat devam ediyor,tekrar soyluyorum arabalara takilmayin,bana birsey ogreticek adamda siz degilsiniz bakin isinize,ayri dunyalardayi

GokhanRS
17-12-2012, 20:07

konuyla alakalı kesinlikle lafım yok ama o çocuk o araçlara sahip :) sanırım sadece corvette satıldı galiba. diğer geyik sahte veletlerden değil abi.

burakusta
17-12-2012, 20:09
Kac yasinda adamsiniz araba kiskaniyosunuz valla yapmayin baska biyerden bari olay cikarinda anlamli olsun

burakusta
17-12-2012, 20:10
konuyla alakalı kesinlikle lafım yok ama o çocuk o araçlara sahip :) sanırım sadece corvette satıldı galiba. diğer geyik sahte veletlerden değil abi.

Evet corvette satildi silmeyi unutmusum pardon :)

GokhanRS
17-12-2012, 20:13
evotechli TTSi olan buraktts din dimi sen? ordan hatırlıyorum.

burakusta
17-12-2012, 20:14
evotechli TTSi olan buraktts din dimi sen? ordan hatırlıyorum.

Dogru hatirliyorsunuz

Quantum
17-12-2012, 20:20
Gökhan.. sahte olup olmadığını bilemem.. bin tane kişi ile karşılaşıyoruz çok gördük burada benim deyip kendi fos çıkan.. madem ailesinin otomobilleri, ok. Kimsenin malında gözüm yoktur neyse ne..

Burakusta ya gelince;
Özelleştirme konularda öyle atıp tutup sonra ben aydınlatmak zorunda değilim demek basitlikten başka bir şey değil.. Madem bir iddian var, yazacaksın.. Senin iddianı araştırmak zorunda değilim..

Gayet kibar bir şekilde soru sordum, cevaplamaktan imtina ettin. Cevap vermeyeceksen öyle yazmayacaksın.

Bu kadar adam salak, bi siz akıllısınız..

Vaz geçtim ufaklık.. haklısın tamam.. Sizlere laf anlatacağım diye kendimi yoruyorum.. Ciddi ciddi zaman kaybısınız..

AlpEren
17-12-2012, 20:22

Sen nerden dahil olduğunu açıkla yani muhtarımısın konunun ? Bana göre erişemediği ciğere mındar diyen 36 yaşına gelmiş hayatta başarı sahibi olamamış bir kediciksin.. İstesende uğraşamazsın zaten ;) Hadi canım başka kasabın önünde bekle ..

GokhanRS
17-12-2012, 20:24
alperen o adamın yaptığına ayıp diyorsan. senin yaptığın 10 katı daha ayıp. biraz düşünün yazmadan önce be kardeşim.

burakusta
17-12-2012, 20:25
Gökhan.. sahte olup olmadığını bilemem.. bin tane kişi ile karşılaşıyoruz çok gördük burada benim deyip kendi fos çıkan.. madem ailesinin otomobilleri, ok. Kimsenin malında gözüm yoktur neyse ne..

Burakusta ya gelince;
Özelleştirme konularda öyle atıp tutup sonra ben aydınlatmak zorunda değilim demek basitlikten başka bir şey değil.. Madem bir iddian var, yazacaksın.. Senin iddianı araştırmak zorunda değilim..

Gayet kibar bir şekilde soru sordum, cevaplamaktan imtina ettin. Cevap vermeyeceksen öyle yazmayacaksın.

Bu kadar adam salak, bi siz akıllısınız..

Vaz geçtim ufaklık.. haklısın tamam.. Sizlere laf anlatacağım diye kendimi yoruyorum.. Ciddi ciddi zaman kaybısınız..

Pardon buyuk patron sizi cok daha onemli isleriniz vardir hata bizim sizinle muhatap oldugumuz icin,ufakliktan selamlar

burakusta
17-12-2012, 20:26
Sen nerden dahil olduğunu açıkla yani muhtarımısın konunun ? Bana göre erişemediği ciğere mındar diyen 36 yaşına gelmiş hayatta başarı sahibi olamamış bir kediciksin.. İstesende uğraşamazsın zaten ;) Hadi canım başka kasabın önünde bekle ..

Alperen tamam kardesim uzatmanin manasi yok kimin kim oldugu belli bosver sen

AlpEren
17-12-2012, 20:27
alperen o adamın yaptığına ayıp diyorsan. senin yaptığın 10 katı daha ayıp. biraz düşünün yazmadan önce be kardeşim.

Abicim lisedeki sınıf arkadaşımı, kollamamdan daha normal ne vardır ki gelip beni yada burağı tanımadan bindiği arabalara laf eder beni de şakşakçı çıkarır ? Herşeyi geçtim bu konu düşünülerek mi açılmıştır ? Burdaki kaç kişi yap işlet devret olayını duymamıştır ??

GokhanRS
17-12-2012, 20:31
kollamak ayrı. kariyer sahibi ve senden 14 yaş büyük adama başarısız olmuş kedicik demek ayrı. ben demiyoruki adam haklı yada siz haklısınız. kimin haklı olduğu önemli değil. ama nolursa olsun ortada küfür yok bişi yok. bu şekilde büyüğüne davranman haklı olsanda haksız duruma düşürür.

alperkirman
17-12-2012, 20:31
Abicim lisedeki sınıf arkadaşımı, kollamamdan daha normal ne vardır ki gelip beni yada burağı tanımadan bindiği arabalara laf eder beni de şakşakçı çıkarır ? Herşeyi geçtim bu konu düşünülerek mi açılmıştır ? Burdaki kaç kişi yap işlet devret olayını duymamıştır ??

aslında konunun açılma sebebi zaten olan olmuş acaba otoyollardaki hizmet kalitesi bakım onarımı falan daha mı iyi olur daha mı kötü olurdu ama vatanı satmaya kadar geldi :)

AlpEren
17-12-2012, 20:32
Alperen tamam kardesim uzatmanin manasi yok kimin kim oldugu belli bosver sen

Yok kardeşim son mesajımı da yazdım daha da uzatmam.. Herkes istediğini düşünmekte özgür.. Bu kafayla devam etsinler :)

SULTANOGLU
17-12-2012, 20:33

:) vay beeeeee zart dedin kariyerini bitirdin adamin.

burakusta
17-12-2012, 20:33
aslında konunun açılma sebebi zaten olan olmuş acaba otoyollardaki hizmet kalitesi bakım onarımı falan daha mı iyi olur daha mı kötü olurdu ama vatanı satmaya kadar geldi :)

Kesinlikle katiliyorum

onursumer
17-12-2012, 20:39
Quantum u 2 dk da ezmeye çalışmıssınızda 1 kişide sorularına cevap verememiş

bende duymadım bi açıklasanız ?

gelişmiş ülkelerde yolu kiralanan kişi yapar işletir devreder

bilmediğimiz birşey varsa açıklayında oğrenelim sonuçta bu konu bunun için var

SULTANOGLU
17-12-2012, 20:41
Onur dur dur nolur bisey deme :) boylesi daha komik :)

Onamdar
17-12-2012, 20:41
Ozellestirme iyidirde
25 yilda en az 10 milyar dolar kaynak yaraticak bi isletmeyi
5 720 ye kiralamak ne derece mantikli onu iyi hesap etmek gerekir.

onursumer
17-12-2012, 20:43
benim vergimle yapılmış yolun başkasına kiralamasını

gelişmiş ülkelerde ihaleye çıkıp kiralanan şirkete yaptırılarak işletmesine izin verilip zamanı gelince devir alınan yollarla nasıl bir bağlantısı var onu oğrenmek istiyorum sonuçta bilmemek ayıp değil

mechanic
17-12-2012, 20:47
Ozellestirme iyidirde
25 yilda en az 10 milyar dolar kaynak yaraticak bi isletmeyi
5 720 ye kiralamak ne derece mantikli onu iyi hesap etmek gerekir.

satılan veya kiralanan yüzlerce örnekte olduğu gibi...
zarara uğratılıyorum, ondan sonraa vergi diye kazık gibi sokuyorlar..
bağlantıyı göremeyenler misal pompaya bakabilirler

Tuncer M.
benim vergimle yapılmış yolun başkasına kiralamasını

gelişmiş ülkelerde ihaleye çıkıp kiralanan şirkete yaptırılarak işletmesine izin verilip zamanı gelince devir alınan yollarla nasıl bir bağlantısı var onu oğrenmek istiyorum sonuçta bilmemek ayıp değil

Bilmemek ayıp değil, şimdi gelip birisi 26 yaşına gelmişsin getzin var sadece. Ne kadar da başarısız bi adamsın falan der. :(

BURAKALTAC
Bir kişinin hayatta ne kadar başarılı olduğunun göstergesi arabalarımıdır?.Sizden yaşça büyük birisine böyle konuşmanız çok yanlış olmuş..

yaşar
17-12-2012, 20:51
Bu olayın en başında söylenmiş aslında en son yazılması gereken bir yorumdu,ileriyi görüğün için seni tebrik ediyorum :D

enteresan bizim vergimizle yapılanı satıyorlar devlete kaynakmış devletin kaynağımı bitti ? muhtemelen bitti ne var ne yok sattılar çünkü :D

parasız kalan adamın karısını kızını satması gibi bişey buda
Bu yorumda süper olmuş cuk oturmuş tabi anlayana :)

Duj yok yani ?
Buda bir teşekkürü hak etmiyor değil yani :icon_tup:

Pardon başkanım bir yeri es geçmişsiniz :)
Kdv ödediğimizde size yol su elektirik olarak geri gelecek diyorlardı doğrumu ?
m.g kdv yi yine ödüyoruz elektirik zaten her ay köküne kadar sokuyorlar,alamadığım hizmetinde parasını alıyorlar gelen elemanın okuma ücreti dahil olmak üzere,okuduğu ayrı birde hizmet bedeli var yanı tek delikde 2 tarrak .
Su içinde üstdeki yazıların aynısı geçerli .
Gelelim otobana kdv veriyoruz yol olarak geri dönüyor (mu ?) nereye dönüyor otobana girince parasını haşırt diye peşin peşin alıyor,şimdi peşin peşin almaya devam edecek,ayrıca benden kdv almaya yine devam edecek ve üstelik yoluda 25 yıllığına kiraya verecek,o zaman şöyle oluyor tek delikde malesef 3 tarrak.
Bildiğimiz birşey var o delik bizim malesef ama tarrağın sahibi belli değil .
ADALETİNİ DİKEYİM .
Şimdi bizede bunlar yapılıyor diye dağa çıkmamız gerekiyor değilmi _?

PROMINENT
17-12-2012, 20:55
avrupada diye gelişmiş ülkelerde diye örnek verdiğiniz ülkelerde.. YAP İŞLET DEVRET demek devlet yapsın halkın vergisiyle. sonrada peşkeş çeksin demek değildir.
adam yolu kendi öz kaynağından yada kredi ile yapar.
işletir parasını çıkarır..
sonrada devlete devreder.

Mr.K
17-12-2012, 20:56
Peltek mi oldun yaşar abi :D

sagi
17-12-2012, 21:03
yalnız konu nerdeeen nereye olaylar olaylar :)
bu arada yaşar abinin dediklerinede katılıyorum

Yigit-Y
17-12-2012, 21:06
koç en güzel yatırımı yaptı adamlar büyük ya :)

yaşar
17-12-2012, 21:08
Peltek mi oldun yaşar abi :D

Daha dur bunlar iyi günlerimiz :D

yalnız konu nerdeeen nereye olaylar olaylar :)
bu arada yaşar abinin dediklerinede katılıyorum

Sülüman dememişmiydi bu köprünün parası çıksın ücretsiz olacak diye ?
M.g yedi düveli doyurdular köprüden aldıkları para ile,çocuk gibi bayramları ücretsiz yapıyorlar şerefsizler,çip kuruları ALLAH o haksızca aldığınız vergileri 7 düvelinizden şimdi ölmüş olup ordan haksız para kazanmış olanındanda,sağ olup yemeye devam edeninde çatır çatır çıkarsın.

Bu devlete vergisini tam veripde iş yapmaya çalışan vatandaşın vay haline arkadaş.

Mivec_4G63
17-12-2012, 21:17
Daha dur bunlar iyi günlerimiz :D

Sülüman dememişmiydi bu köprünün parası çıksın ücretsiz olacak diye ?
M.g yedi düveli doyurdular köprüden aldıkları para ile,çocuk gibi bayramları ücretsiz yapıyorlar şerefsizler,çip kuruları ALLAH o haksızca aldığınız vergileri 7 düvelinizden şimdi ölmüş olup ordan haksız para kazanmış olanındanda,sağ olup yemeye devam edeninde çatır çatır çıkarsın.

Bu devlete vergisini tam veripde iş yapmaya çalışan vatandaşın vay haline arkadaş.

http://www.youtube.com/watch?v=3T3MRf9LmbA

turci
17-12-2012, 21:22

bu otoyollar ödenen deprem vergileri ile yapilanlar mi?

bu arada bahsedilmis zaten,ödenen kira ücreti gelir karsisinda cerez parasi gibi.
gercekten peskes cekilmis.

cok sükür almanya gelismemis, gelismesin de zaten.
arastirmadim, gerekte yok cünkü daha 1 cent bile ödemedim.

XSi
17-12-2012, 21:48
ihale bedeline bakkal hesabı yapan arkadaşlara: ihaleye katılan firmaları (holdingleri) okudunuz mu? Küçül kobi değil onlar, devasa konsorsiyumlar, onlar hesabı yapmıştır mutlaka..

Koçun dahil olduğu ortaklık bedavaya nasıl kapatabilir? diğerleri armut mu topluyor?

Bırakın hesabı kitabı, o kısmı mutlaka devlete faydalıdır, ama giren gene biz otomobil sahiplerine her zamanki gibi, araba al ötv öde, benzin al ötv öde, yol paralı..

esas konuşmamız gereken en az 25 yıl daha köprü ve otobanlara para vermeye devam edeceğiz demektir, hiç hoş değil..

esmerserseriler
17-12-2012, 21:51
bazen arabayla giderken korkuyorum.. zabıta çevirip dötündeki donu çıkart onuda aldık derse diye:D artık teneke bağlamak gerek ....adamlar her boşluğa :D maşallah hocam maşallah:D

cookies
17-12-2012, 22:04
Sosyalizmle yönetilmediğimize göre özelleştirme gayet olağan bir durum..
Özelleştirme vatandaşı tırtıklama olarak görülüyor ülkede ben özelleştirmenin rekabet getireceğini düşünüyorum.. Arada devlet eliyle yapılan kalpazanlıklar kalpazanlıklar mutlaka oluyordur kaymak yiyenler vardır önemli olan bu engellemek..

individual
17-12-2012, 22:06
ya arkadaşlar illaki koç holding 25 yılının sonunda bir kar yapıcak.hanginiz zaralı bir işe girmeye çalışırdınız.koç amme hizmeti yapacak develete para verecek ve bedava olucak.

Öle istedikleri gibi istekleri paralara ücretleri arttıramazlar.Devlet öle bir şartname hazırlamıştırki koç istediği gibi haraket edemez.

Türk telekomdan örnek vereyim sene 90lar avrupa 5-10 mbit internettle gezerken biz kablo net 128 kbit bu zamanın parası 250 tl aylık para veriyorduk.türk telekom özel olmasaydı daha biz bu hızları rüyamızda görürdük.özeleşti rekabet arttı adamlar fiyatları düşürdü internet hızları arttı.

GokhanRS
17-12-2012, 22:07
21 aralık gerçekmi yoksa dermişim :D ahahha

hiç beklemediğim insanlardan objektif yorumlar okudum konuda :)

SubieGuy
17-12-2012, 22:08
İhaleyi alanlar Koç holding, Malezyalı parababaları, ve bilin bu "gözde birikim" kim?
.
Ülker.

Koç-Malezyalılar ve Ülker (Yıldız Holding)...
İlginç bir kombinasyon.

Bu arada, çevreyoluna yakında gişe koyacaklar demektir, onları da satmışlar...

erdem325
17-12-2012, 22:11
ankara cevreyolu da listede..
o da mi ucretli olacak yani?

kelalper
17-12-2012, 22:14
22 yaşındaki dünya yüzü görmemiş adamların ettikleri laflara bak. Yok hayatta başarılı olamamışsın falan. Ulan altınızdaki arabaların kaç tlsi cebinizden çıktı da aldınız da koca adama hayatta başarılı olamamış diyorsunuz. Para kazanmak baba parası yemekle olmuyor. Babanız yarın batsa (allah korusun) çil gibi sokakta kalırsınız binecek bisiklet bulamazsınız burada hakaret ettiğiniz adama bak.

Yap işlet devletten haberimiz yoktu engin bilgileriniz sayesinde haberimiz oldu. Devlet yapsın işletsin sonra başkalarına devretsin. Dünyanın neresinde görülmüş.
Koca koca holdingler diyen arkadaşada şunu söyleyeceğim. Bu holdingler sence bundan daha fazlasını verebilecek kapasitedeler mi. 5 milyar700 milyon dolar deniliyor. Daha üstünü verebilirler mi. Öyle bir şansları yok. O nedenle o paraya ok dediler. Açık usul ihaleninde nedeni o. Halbuki gerçek değerini yazabilseler kimse giremeyecek acil olan likit ihtiyacını da karşılayamayacaklar. Ekonominin içine ettiler. O kadar büyük açık var ki kapatamıyorlar. Böyle para getiren şeyleri satıyorlar. Amaç günü kurtarmak. Para basamıyorlar enflasyon fırlıyor. Satacak birşey kalmayınca zaten kaçacaklar herkes görecek.

turci
17-12-2012, 22:20
benim merak ettigim,
hadi yunanistana merkel teyzeleri yardim ediyor,avrupa avrupa diye ödedigimiz vergileri yunanlilara gönderiyor vs cark dönüyor ama
türkiye yunanistanin durumuna düserse kim yardim edecek? arap birligi mi?

kime güveniyor bunlar da,böyle hoyrat davraniyorlar??

darkmoon
17-12-2012, 22:25
22 yaşındaki dünya yüzü görmemiş adamların ettikleri laflara bak. Yok hayatta başarılı olamamışsın falan. Ulan altınızdaki arabaların kaç tlsi cebinizden çıktı da aldınız da koca adama hayatta başarılı olamamış diyorsunuz. Para kazanmak baba parası yemekle olmuyor. Babanız yarın batsa (allah korusun) çil gibi sokakta kalırsınız binecek bisiklet bulamazsınız burada hakaret ettiğiniz adama bak.
.

Katılıyorum..

Quantum nickli abimizi tanımam etmem benden 2 yaş büyük olmasına rağmen abi diyorum sevmesemde derim sevsemde derim neticede büyüğümdür yapılan ayıp büyük ayıp..

XSi
17-12-2012, 22:29
Koca koca holdingler diyen arkadaşada şunu söyleyeceğim. Bu holdingler sence bundan daha fazlasını verebilecek kapasitedeler mi. 5 milyar700 milyon dolar deniliyor. Daha üstünü verebilirler mi. Öyle bir şansları yok. O nedenle o paraya ok dediler. Açık usul ihaleninde nedeni o. Halbuki gerçek değerini yazabilseler kimse giremeyecek acil olan likit ihtiyacını da karşılayamayacaklar. Ekonominin içine ettiler. O kadar büyük açık var ki kapatamıyorlar. Böyle para getiren şeyleri satıyorlar. Amaç günü kurtarmak. Para basamıyorlar enflasyon fırlıyor. Satacak birşey kalmayınca zaten kaçacaklar herkes görecek.

ne yani rica minnet mi ihale oldu şimdi?

Kimse rica için konsorsiyum kurup, ihaleye girip 5.7 milyar teklif etmez dimi?

gerçek değeri buymuş işte.

GokhanRS
17-12-2012, 22:33
yav tamam bu hükümeti seviyorsun anlıyorum. ama bizim iyiliğimizi düşündükleri için ihale yaptıkları kitabını okuma şimdi burda kimse yemez. ekonominin içine ettiler. cari açığı nasıl kapayacaklarını şaşırdılar. yumurta biyerlerine dayandı ondan bu ihaleler yapıldı.

yapılması iyi mi oldu dersen. bana göre iyi yönleride mevcut tabi uygulanırsa. çünkü devlet kendi yaptığı işi hep memurlarına yaptırdığı için ve bu memurlarında işlerinden atılma korkuları olmadığı için hep boktan iş yapıyorlar.

adam gibi denetlerseler (denetçilerin keseleri doldurulmazsa) özel şirkete dönmesi faydamıza bazı açılardan olabilir. ancak 25 yıl çok uzun bir süre. şundan 5 sonra zengin ülke olsak demekki halkımıza bedava yol veremicez.

o kadar gelişmiş ülkeyizki oto yollar ücretli olmak zorunda. hani gelişmiş ülkelerdeki gibi olmak zorundayız.

oysaki vatandaşa bir sorun o ne istiyor?

biz gelişmemiş ülke gibi almanya gibi olmak istiyoruz. bu kıyaslarla almanyanın gelişmemiş olduğunu düşünmemiz gerekir. beleş yapan ülke geridir. keşke almanya gibi olsakta geri olsak ne güzel :)

senna
17-12-2012, 22:42

hayatta başarı sahibi nasıl olunur anlatabilirmisin aydınlanalım bizde bende başarılı olamadım bu yaşıma geldim bi yazıver hele bu başarı nasıl bir şey neyle ölçülür?

GokhanRS
17-12-2012, 22:43
hayatta başarı sahibi nasıl olunur anlatabilirmisin aydınlanalım bizde bende başarılı olamadım bu yaşıma geldim bi yazıver hele bu başarı nasıl bir şey neyle ölçülür?

seni ölçmeye kantar lazım bro...

kelalper
17-12-2012, 22:43
yaw ne rica minneti kaç senedir var yapacaz yapacaz dediler yaptılar. yaw 2011 yılında kazandırdığı para ortada 73X milyon tl. Bunun yarısı mı masraf. 25 yılda artacak trafik ve diğer getiriler zaten 25 yıldaki masrafını karşılayacaktır. Bakım ve onarım masrafı deniyor. Kaza yaptığın zaman devlet verdiğin zararı hemen senden tahsil ediyor. Bariyerse bariyer ışıklandırmaysa ışıklandırma olarak hemen tepene biniyor. Sende karşılayabildiğini zorunlu trafik sigortandan karşılıyorsun. Geriye kalıyor tuzlama ve yeni asfalt yapılması ve ekipman . Bütün yolları her sene yeniden asfaltlasalar o getirdiği paranın yarısını harcayamazlar. İhaleyi alan firmalar yeni yol yapmak zorunda da değiller. Zaten yapılmış bitmiş yolları aldılar. Bu meblağadan daha yükseğini ödeyebilecek likiti olan firma olmadığı için değeri bu kadar. Yaw zorlu işte yeni yaptığı inşaatin arazisini satın alabilmek için bankasını sattı. likiti yoktu. Bunda da bu kadar firma birleşip oluşturabildikleri likit para bu kadar. Yani değeri bu değil firmaların çapı bu.

senna
17-12-2012, 22:45
seni ölçmeye kantar lazım bro...

yok la başarısız insanlarız biz:D daha çok sayarım benim kalemden konuyu okuyorlar:D

ama bize öğretilen bişey vardı küçükken nedense aklıma geldi ne halt olursan ol önce adam ol derlerdi bizde:) çöpçüde olsan kral farukta olsan adam olmak lazım sanırım ilk başta yoksa bünyede sıkıntı yaratıyor

XSi
17-12-2012, 22:45
sen ve senin gibi birkaç sabitfikirli kişi var bu forumda.. karşındakini kendince bir kalıba koyuyorsun ve senin yargılarının dışında hareket edeceklerine inanamıyorsun..

sen öyle olabilirsin ama ben hem iyi hem kötü taraflarını görüp her fırsattada fikrimi belirtirim, aşağıda yazanları okuyupta nasıl köprü özelleştirmesinden memnun olduğumu çıkarabiliyorsun ben anlayamıyorum..

ama doğru bi moderator arkadaşın dediği gibi beni kandırıyorlar dimi :)

Bırakın hesabı kitabı, o kısmı mutlaka devlete faydalıdır, ama giren gene biz otomobil sahiplerine her zamanki gibi, araba al ötv öde, benzin al ötv öde, yol paralı..

esas konuşmamız gereken en az 25 yıl daha köprü ve otobanlara para vermeye devam edeceğiz demektir, hiç hoş değil..

SubieGuy
17-12-2012, 22:47
Otoyol ve köprülerin bu sene aralık hariç geliri 750milyon. Bahsedilen çevre yolları vs ile yıllık 1 milyar edecek zaten. Ki bu son yapmak istedikleri zamlar mahkemeden dönmüş iken. Özellşince şirket istediği fiyatı belirleyecek, 1 milyarı rahat geçerler.

5 yıllık belki de daha az parasına, sene sonu açığını kapatma bahanesiyle yandaş sermayeye 25 yıl sattılar, siz hala "ederi buymuş" diyorsunuz.

İnanmayan açıp baksın:
Otoyol ve Köprü Geçiş Gelirleri (http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/Gelirler.aspx)
kendi sayfalarında var ne kadar para geldiği..

http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Istatistikler/OtoyolMaliBilgileri/OtoyolVeKopruGelirleri%282012%29.pdf

lethaldoze
17-12-2012, 22:47

Yap işlet devletten haberimiz yoktu engin bilgileriniz sayesinde haberimiz oldu. Devlet yapsın işletsin sonra başkalarına devretsin. Dünyanın neresinde görülmüş.

yav tamam bu hükümeti seviyorsun anlıyorum. ama bizim iyiliğimizi düşündükleri için ihale yaptıkları kitabını okuma şimdi burda kimse yemez. ekonominin içine ettiler. cari açığı nasıl kapayacaklarını şaşırdılar. yumurta biyerlerine dayandı ondan bu ihaleler yapıldı.

yapılması iyi mi oldu dersen. bana göre iyi yönleride mevcut tabi uygulanırsa. çünkü devlet kendi yaptığı işi hep memurlarına yaptırdığı için ve bu memurlarında işlerinden atılma korkuları olmadığı için hep boktan iş yapıyorlar.

adam gibi denetlerseler (denetçilerin keseleri doldurulmazsa) özel şirkete dönmesi faydamıza bazı açılardan olabilir. ancak 25 yıl çok uzun bir süre. şundan 5 sonra zengin ülke olsak demekki halkımıza bedava yol veremicez.

o kadar gelişmiş ülkeyizki oto yollar ücretli olmak zorunda. hani gelişmiş ülkelerdeki gibi olmak zorundayız.

oysaki vatandaşa bir sorun o ne istiyor?

biz gelişmemiş ülke gibi almanya gibi olmak istiyoruz. bu kıyaslarla almanyanın gelişmemiş olduğunu düşünmemiz gerekir. beleş yapan ülke geridir. keşke almanya gibi olsakta geri olsak ne güzel :)

Dieycek çok şey varda işte özet diyelim bunlara geçelim zira yapacak hiçbirşey yok. Telekomun özelleştirilmesini savunan bbi ülkeye ne anlatılabilr ne söylenebilir.
Telekom peşkeş çekilmiştir bence ki sadece mal varlığı ortadayken. En önemlisi ise sen ülkenin haberleşmesini yabancıya veriryorsan yarın birgün savaş olsa en basit çocukça varsayım olsun , haberleşmeni kesseler kimin neyden haberi olacak, kimle iletişebilecek

emirarslan34
17-12-2012, 22:48
napıyor bunlar ya , neyın peşindeler.

kelalper
17-12-2012, 22:49
şu da var anayasa ihlali kaç senedir var kimse gık diyemiyor. Devlet bana en azından bir tane ücretsiz ulaşım yolu sunmak zorunda dolaşma serbestliği açısından . Paralı yolların alternatifi var. Ama köprülerin yok. İki köprüde paralı. İki gün sonra işletme sahipleri kafalarına göre kapatıyorum köprüleri konser vericem onu yapıcam bunu yapıcam dediği zaman hiç bir şey demeye hakkınız yok çünkü mal 25 yıllığına adamların.

yaşar
17-12-2012, 22:49

Başkan varsa yakınında mezüre hemen ölçebilirsin 15cm üstündeyse başarılısın 20cm üstü çok çok başarılı demektir :D

Onamdar
17-12-2012, 22:50
Zaten ihale 5 640 dan kaldi oturum baskani cingenlik yapti 5 720 ye cikardi
Alper abinin dedigi gibi likit sikintisindan ellerinde ne varsa nakte ceviriyorlar.
Ayda 450 500 milyon geliri olan bir isletmeyi bu paraya kiralamak ekonominin cokda parlak olmadigini muhtemel bi ekonomik krize karsi hazirlik yapildiginin gostergesi olabilir diye dusunuyorum.
Ederi en az 10 milyar olmaliydi.

turci
17-12-2012, 22:51

appstore'da basari ölcer diye bir apps var mi acaba? :p

avusturya'da gisede otoban ücretini ödeyip almanyaya kendimi atinca ohhhh diyorum :)
otobanlarin parali olmasi gelismislikse ve ekonomiyi düzeltmek icin kullaniliyorsa,demek ki adamlar salak ekonomiden anlamiyorlar.

KA®ANLIK
17-12-2012, 22:51
şu konu açıldı,
girmiyim okumıyım diye kendimi zor tuttum yazarsam ağır konuşacağım çünkü ama hala savunanlar var ya,

inanılır gibi değil....

gerçekten inanılır gibi değil,

bu başbakan değil miydi ?
"satılır tabi, devletin sırtında kambur olan işletmeler" diyen ?

köprüler ve otoyollar PARA BASAN yerler, ne kamburu varmışta o kadar duble yol yapıldıktan sonra ÖZELLEŞİYOR ?

Allah aşkınıza,
hangi devlet YAPIP, özelleştiriyor... böyle bir mantık var mı ?

enterasan yaw...

Schumi
17-12-2012, 22:54
Olay makro ve mikro ekonomi falan diye gözünüzde büyütmeyin ya. Bu ülkede zaten herkes mühendis öyle yapmışsa doğrudur. Ekonomistler öyle demişse doğrudur diye gözü kapalı güvenmekten oluyor. Önce al eline hesap makinesini. Bilgi edinme kanunu var. Açın bakın bakalım kara yollarının sitesini kaç para gelir elde etmişler. Sonra açın bakın devletin bütçesinde yol bakım çalışmaları için ayrılan bütçeye. Bunları çıkarın ve öyle 25 sene falan değil 7-8 sene ile çarpın bakalım ne göreceksiniz.

Tamam o holdingler sermayeler babasının hayrına konsorsiyum kurup ihaleye girmiyor. Tabi ki kazanacak ama devletinde kendine MANTIKLI bir çıkar sağlaması lazım bu işten. Günü kurtarmak için önümüzdeki 6-7 senede alacağı parayı 1 seferde alıp açığını kapatıp sonraki 18-19 yılı bu büyük gelirden mahrum kalmak MANTIKLI bir hareket değil. Ancak ve ancak sahtekarlık ile günü kurtarmak ve ekonomi çok iyi tiyatrosuna devam etmektir.

miniks
17-12-2012, 22:57
Bu forumda siyaset yasak değilmiydi geçen hafta banlandığımı hatırlıyorum

Hayırdır moderatör arkadaşlar biz Akpartiyi savunduk diyemi banlandık yoksa

Siyasete kayan her konunun kapatılıp silinmesi gerekir çünkü bu forumda siyasetin S si yasaktır diye siz söylüyorsunuz

Gereğini yapın lütfen

Teşekkürler

Mr.K
17-12-2012, 22:58
Olay makro ve mikro ekonomi falan diye gözünüzde büyütmeyin ya. Bu ülkede zaten herkes mühendis öyle yapmışsa doğrudur. Ekonomistler öyle demişse doğrudur diye gözü kapalı güvenmekten oluyor. Önce al eline hesap makinesini. Bilgi edinme kanunu var. Açın bakın bakalım kara yollarının sitesini kaç para gelir elde etmişler. Sonra açın bakın devletin bütçesinde yol bakım çalışmaları için ayrılan bütçeye. Bunları çıkarın ve öyle 25 sene falan değil 7-8 sene ile çarpın bakalım ne göreceksiniz.

Tamam o holdingler sermayeler babasının hayrına konsorsiyum kurup ihaleye girmiyor. Tabi ki kazanacak ama devletinde kendine MANTIKLI bir çıkar sağlaması lazım bu işten. Günü kurtarmak için önümüzdeki 6-7 senede alacağı parayı 1 seferde alıp açığını kapatıp sonraki 18-19 yılı bu büyük gelirden mahrum kalmak MANTIKLI bir hareket değil. Ancak ve ancak sahtekarlık ile günü kurtarmak ve ekonomi çok iyi tiyatrosuna devam etmektir.

aslında olayın özü bu değil ki :D olayın özü ÖTV KDV ye ek olarak AKV(açkaldıkvergisi) getirmek :)

ekleme ;

kısacası siteden kaan'ın imzasında dediği gibi,Mazot 5 benzin 10lira olsun.Zengin fakir belli olsun :)

GokhanRS
17-12-2012, 23:00
sen ve senin gibi birkaç sabitfikirli kişi var bu forumda.. karşındakini kendince bir kalıba koyuyorsun ve senin yargılarının dışında hareket edeceklerine inanamıyorsun..

sen öyle olabilirsin ama ben hem iyi hem kötü taraflarını görüp her fırsattada fikrimi belirtirim, aşağıda yazanları okuyupta nasıl köprü özelleştirmesinden memnun olduğumu çıkarabiliyorsun ben anlayamıyorum..

ama doğru bi moderator arkadaşın dediği gibi beni kandırıyorlar dimi :)

2 önceki postumda hiç beklemediğim insanlardan objektif mesajlarda gördüm derken senin 25 yıl daha paralı olacak ben buna üzülüyorum demeni kastetmiştim. böyle düşünmen şaşırttı dedim.

ama halâ bu adamların doğru hesap kitap yapmıştır diyede aynı postta üst yazıda geçiyorsun. he önce incelesen gerçekten hesap kitap doğrumu anlasanda onlar doğru hesabı kitabı yapmıştr desen neyse.

ama bak bu adamlar azcık objektif olursan bu tür işleri çıkarsız hiç yaptıklarını görmedim. hep altından bi bit yeniği çıktı. belki bu işte karları yoktur yada öyle görünüyordur. ama en büyük kârları önümüzdeki seçim öncesi devlete 5 milyar gibi bir sıcak para sokucaklar ki bu çerez parası. ancak seçimlere kadar ekonomi iyi durumda demeye yetecek kadar piyasayı yatıştırır. ama şu seçimden sonra tekrar sohbet edelim ne demek istediğimi kanıtlı evraklı olarak sunacağım. amaç bize hizmet değil bu seçimi atlatmak olduğu kanıtlayacağım.

aslında kanıtı şimdiden ortada. son 10 yıllık gelirini devletin sitelerinden bile temin edebilirsin. 10 yıl önce bu ülkede çok daha az araç vardı. şimdi çok var. 10 sene önceden başlayıp bu seneye kadar edilen kâr hesaplanırsa zaten ihaledeki paraya denk geliyor.

bu tarihten sonra araç sayısının azalmayıp çoğalacağını düşünürsek. devletin uzun vadede edeceği kârın bence 10da 2 si yada 10da 1i rakamına gidicek.

bahsettiğim rakamlar kâr olan gelirler. giderler düşülmüş hali.

KA®ANLIK
17-12-2012, 23:03

bende bunu anlamıyorum,
insanlar neden sorgulama kabiliyetini yitirdi ?

ekonomi madem bu kadar iyi, neden "keş para" arayışında bu hükümet...

herkes diyor ki,
bina yapıyorlar, yol yapıyorlar...

arkadaş bu şekilde herkes yönetirdi bu ülkeyi. Ecevitte yönetirdi, Çillerde yönetirdi, Mesut Yılmazda yönetirdi...

ne o, yol yapacağım, şu kadar bütçe lazım, vergiyi şu kadar arttır, şu işletmeyi sat o yolu yap....

ne o hastane yapacağım; benzine ek vergi koy, deprem vergilerinden tırtıkla, tüpraşı sat, tamam...

ne o bir baraj yapılacak; tekeli sat, deprem vergilerinden tırtıkla, barajı yap...

sonra çıktım ben bunları yaptım diye böbürlen..
ulan sanki kaynağı kendin yarattın da kendin yaptın, bu ülkenin kaynaklarını sattın sen, telekomunu sattın, tüpraşını, tekelini, köprüsünü otoyolunu sattın...

sonra memura %4 zam verince ekonomi bakanı çıksın desin ki:
" biz %3 öngörüyorduk, %4'te anlaşıldı, bunu ek vergilerle telafi ederiz "

milletimde sorgulamasın hiç,
başka bir geçim kaynağı kalmadığını görmesin sakın...

uyanın yahu,
ya satıyoruz, ya vergi alıyoruz...

bundan 10-15 sene sonra ne yapacak bu ülke ?
başımızdakiler 77 sülalesinin geleceği için parayı kaçırdı zaten, onlar götünü kurtardı da bizim çocuklarımız torunlarımız ne yapacak...

AlpEren

36 yaşında dünya yüzü görmüş insan olarak sana söylüyorum. Dünya gözüyle senden fazla ülke görmüşümdür, senden fazla dil bilirim , senden daha da eğitimliyimdir. "ULAN" ne sen beni tanıyorsun nede ben seni tanıyorum, sahibi olduğum arabaların , malın babamın veya ailemin sayesinde edindiğime dahil bir bilgin mi var? Yoksa bunu nasıl ortaya atabiliyorsun? Benim kanıtlamak gibi bir derdim de yok ama sen kendinden bukadar emin konusuyorsan buyur kanıtlayabilirsin ki bu senin haddin ve ilgilendiren bir mevzu değildir. Bisiklet olayına gelirsek düşmez kalkmaz bir tek allah o durumda olursam gocunmam yürürüm bile. Bu dediklerimi de saygısızlık olarak algılamayın "sizin" üslubunuza örnek tanımadığınız birisiyle nasıl konuşmanız gerektiği hakkında tavsiyedir diyelim. İyi akşamlar diliyorum..

semavi
2013e hazırlık yapılıyor... Dış politikada maalesef peşinden koştukları inşaacı yaklaşım çuvalladı ve gerkeçk politikaya geri dönmeye çalışıyorlar... Trend doğuya kayıyor lakin Türkiye yine "ne batılı ne doğulu" kimliği ile ortada kalıyor...

Soğuk savaş sonrası dönemde benzer uygulamalar çoklukla görüldü bir çok ülkede. Çünkü artık tek aktörün devlet olmadığı, yeri geldiğinde ticari kuruluşlarında çok ciddi roller oynadığı görüldü... Mantık olarak özelleştirmeye karşı değilim, hatta desteklerimde... ama peşkeş çekilmesine tabiki... Burada kesin bir peşkeş durumu var mı bilemiyorum. Ekonomist değilim, siyaset bilimciyim. Lakin siyaset,güç,para dengesine yeni taşlar oturtuluyor... Bu "demokrasi" olan ülkelerde her zaman olmuştur ve olacaktır. Zira seçilebilmek için tavizler vermeniz gerekir. İdeal bir tek adam, mesela padişahlık yada krallık, yönetiminde ise gücün ilahi bir kaynağı vardır ve bir "emanet, yada babalık" durumu olur. Tavizler vermezsiniz, kutsal bir emaneti korursunuz yada bir baba şefkati ile yaklaşırsınız yönettiklerinize...

Yanlış anlaşılmasın, bu tarz bir yönetime tarihte çok az raslanmıştır... Lütfen "padişahlığı mı savunuyorsun, kul mu olmak istiyorsun" olaylarına girmeyelim :)

Velhasıl... Bazi tavizler olmuştur ve olacaktır... Memleket kıtlıktan kırılırkende "çok zengin yapılanlarımız" vardı, 2000lerden sonrada...

XSi
17-12-2012, 23:08
http://www.oib.gov.tr/2011/dosyalar/otoyollar_tanitim_Ocak_2011.pdf

alıntıdır:

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 15/10/2010 tarih ve 2010/88 sayılı Kararı ile özelleştirme programına alınan;
halen Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM)’nün yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği otoyollar, köprüler
Otoyol ve Köprülerin Özelleştirilmesi
Otoyol ve Köprülerin Özelleştirilmesi --- Kapsam
Kapsam
halen Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM)’nün yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği otoyollar, köprüler
ve bunlar üzerinde yer alan tesislerdir;
• Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu
• Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu
• Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu
• Toprakkale-İskenderun Otoyolu
• İzmir-Çeşme Otoyolu
• İzmir-Aydın Otoyolu
• Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu
• İzmir, Ankara ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Çevre Otoyolları
• Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri

...........

yani öyle bir anda ortaya çıkan, ulaa ay sonunu getiremiyoruk ne satsak ne satsak diye hareket edilen bir ortam yok yani..

svtec
17-12-2012, 23:09
ya konuşup konuşup duruyoruz adamlar istediği at koşturuyor biz burda klavyemizi çenemizi yorsak ne olcakki .. ne yapılmaz dedikse yaptı adamlar biz vay efendim yapamaz dedikçe yapıcak da .. oto yolumu kiralıcak kiralar.. her yeri ispark mı yapıcak yapar ... yasa mı değişcek değiştirir ne gerekirse yapar kılıfına uydurur bize s.okar.. benim tek bildiğim gerçek var bu hükümeti savunanlar siyaset ve politikadan bir haber bir şekilde gelirini hayatını aynı cemaatten nemalandıran ve onlarla ticaret içinde bulunan kendisini haklı tarafta gören öteki diyebilen ömürcek kafalı her secdeye gidene hacı her sakallıya ehil kişi diye bakan vasıfsız şahsiyetlerdir..

ben amcamın oğlu ile sırf bu yüzden konuşmuyorum ...

eşinin dayısı sultangazi belediye başkanı kendiside belediyede kadrolu olu verdi :)
görevi mi olmayan bir görevi yarattılar.. sokaklardaki aydınlatmalar kontrol ediliyor
patlak çatlak olan varsa buna rapor gelliyor buda imza atıyor değişiyor okadar :) direk müdürü
3500 tl alıyor ve bunla övünüyor...

AlpEren
17-12-2012, 23:09

Başarılı olmak ölçülemiyorsa başarısız olduğun sonucuna nasıl vardın ? Yaşında birşey yok geç kalmış değilsin al okumaya başla...
http://www.beyinselgelisim.com/wp-content/uploads/2012/09/1116-Her-Sey-Seninle-Baslar.jpg

kelalper
17-12-2012, 23:10
Bu forumda siyaset yasak değilmiydi geçen hafta banlandığımı hatırlıyorum

Hayırdır moderatör arkadaşlar biz Akpartiyi savunduk diyemi banlandık yoksa

Siyasete kayan her konunun kapatılıp silinmesi gerekir çünkü bu forumda siyasetin S si yasaktır diye siz söylüyorsunuz

Gereğini yapın lütfen

Teşekkürler

ya kanka bana şu ampulerin sevilecek bir tane doğru düzgün yerini söylesene yaw kafası çalışan adamsın . Müslümanlar diye mi din elden gidiyor diye mi oy veriyorsun. Bunlardan öncekiler 5 vakit namazı yasak mı ettiler. Müslüman değiller miydi? Bunlar müslümansa sen nesin ben bilmiyorum. Kul hakkı yiyen adama müslüman adam diye oy veriosunuz. Kul hakkı yiyen adam müslüman olabilir mi yaw? Bunlar 1 kişinin değil ülkeninkini yiyorlar.

senna
17-12-2012, 23:11
Başarılı olmak ölçülemiyorsa başarısız olduğun sonucuna nasıl vardın ? Yaşında birşey yok geç kalmış değilsin al okumaya başla...
http://www.beyinselgelisim.com/wp-content/uploads/2012/09/1116-Her-Sey-Seninle-Baslar.jpg

aydınlandım çok sağol valla :D sen olmasan ne yapardım bilmiyordum senin gibi başarılı biri bana öğütler verdiği için çok mutlu oldum :D

auhauhahauh auhahuauhahua:D

Schumi
17-12-2012, 23:12
bende bunu anlamıyorum,

Bizim milletimizde hiç olmadı ki sorgulama isteği. Bak kabiliyeti değil. Araba alıcak olsa foruma sorar 50 kişiye sorar kronik arıza. 10 tane ustaya gösterir kaza boya. Ama söz konusu devlet işi olunca bir tam güven var. Sanki babasının oğlu herhangi bir siyasetçi yada bürokrat. Lan bir aç bak bakim bu işletme zarar mı ediyor kar mı ediyor? Yok.

Mantık şu millette.

Soru = Köprü ve yollar 25 yıl özel sektöre kiralanmış ne düşünüyorsunuz?
Cevap = Bizim için bir şey değişmiyor ki. Ha devlete vermişim parayı ha şirkete.

senna
17-12-2012, 23:12
hadi iyi akşamlar beyler ben aydınlandım başarılı olmaya gidiyorum görüşürüz:D

GokhanRS
17-12-2012, 23:13
iyide dün karar verip bugün yapabileceğin birşey değil zaten. 2011de düşünüp 2012de yapmak gayet hızlı bir süreç zaten. ki konu 1 yılda yapıldı 1 günde yapıldı da değil. doğrumu yapıldı yanlışmı yapıldı.

neden özelleşti? devlet işletince zarar ediyorda özel şirket işletirse kâra geçiyormu? biz bunu sorguluyoruz şuan.

deki şudur şudur budur. devlet işletse bu kadar kârlı olmayacak. koç işletirse şu şekilde kâr a geçicez. devlet yapınca böle oluyor zarar ediyor desen haklısın dicemde öyle birşey yok malesef. araştırmasam zaten kızmam.

çünkü özelleştirmeyi en çok savunanlardan biriyim. memurcu zihniyete hayır diyenlerin başını çekerim. keşke her birim özel olsa da şu kendini bi halt sanan vatandaşa ters davranan memurlardan kurtulsak. şikayet edebileceğimiz birimleri olan özel şirketlere özelleştirilse heryer. en azından yamuk yapan işten kovulabilse yerine adam olan alınabilse.

özelleşme oldukça vekildi şuydu buydu kıyaklarıda azalır. kimse özel şirketine kritik noktaya birinin peşkeşiyle yamuk adamı getirip oturtmaz. vekil memnun etcem diye şirketini batırmaz. bu konulardan dolayı ben çok destekliyorum özelleştirmeyi.

ancak peşkeşe karşıyım sadece. yoksa özelleştirmeye değil!

AlpEren
17-12-2012, 23:15
aydınlandım çok sağol valla :D sen olmasan ne yapardım bilmiyordum senin gibi başarılı biri bana öğütler verdiği için çok mutlu oldum :D

Faydalı olduysam ne mutlu bana bak ne güzel gülüyorsun hadi göreyim seni ;)

XSi
17-12-2012, 23:16
2 önceki postumda hiç beklemediğim insanlardan objektif mesajlarda gördüm derken senin 25 yıl daha paralı olacak ben buna üzülüyorum demeni kastetmiştim. böyle düşünmen şaşırttı dedim.

ama halâ bu adamların doğru hesap kitap yapmıştır diyede aynı postta üst yazıda geçiyorsun. he önce incelesen gerçekten hesap kitap doğrumu anlasanda onlar doğru hesabı kitabı yapmıştr desen neyse.

ama bak bu adamlar azcık objektif olursan bu tür işleri çıkarsız hiç yaptıklarını görmedim. hep altından bi bit yeniği çıktı. belki bu işte karları yoktur yada öyle görünüyordur. ama en büyük kârları önümüzdeki seçim öncesi devlete 5 milyar gibi bir sıcak para sokucaklar ki bu çerez parası. ancak seçimlere kadar ekonomi iyi durumda demeye yetecek kadar piyasayı yatıştırır. ama şu seçimden sonra tekrar sohbet edelim ne demek istediğimi kanıtlı evraklı olarak sunacağım. amaç bize hizmet değil bu seçimi atlatmak olduğu kanıtlayacağım.

aslında kanıtı şimdiden ortada. son 10 yıllık gelirini devletin sitelerinden bile temin edebilirsin. 10 yıl önce bu ülkede çok daha az araç vardı. şimdi çok var. 10 sene önceden başlayıp bu seneye kadar edilen kâr hesaplanırsa zaten ihaledeki paraya denk geliyor.

bu tarihten sonra araç sayısının azalmayıp çoğalacağını düşünürsek. devletin uzun vadede edeceği kârın bence 10da 2 si yada 10da 1i rakamına gidicek.

bahsettiğim rakamlar kâr olan gelirler. giderler düşülmüş hali.

sen hesap yaptın mı mesela?

bak biri yapmış:

Köprü ve otoyollar bedavaya mı gitti? (http://www.f5haber.com/para-limani/kopru-ve-otoyollar-bedavaya-mi-gitti-haberi-3533046/)

bu hesaba göre de 5.7 yatıran konsorsiyum, 17 civarı bir para kazanakcak 25 senede..

senelik masraf 1.87 milyar tl demiş, oha yani bence bu verimsiz işletmenin krali !!! bayrağı taşıyor, özelleştirmede kazanç burdan olacak bence.. gereksiz iş yapmayan devlete kapağı atmışlardan biraz daha kurtulacağız bence!

geri dönelim, senede %5 civarında kazanca işaret ediyor, haberdeki rakam

yani öyle ortada müthiş bir kazanç yok gibi..

ama zaten ben hiç araştırmasam bile ortada 3 konsorsiyum var yanlış saymadıysam..

bu kadar göz önünde olan bir ihalede peşkeş lafları bana komik geliyor

senna
17-12-2012, 23:17

çok teşekkür ederim abicim sen olmasan ne yapardım şimdi kara kara bunu düşünüyorum iyiki konuyu okudum aydınlattın beni ne kadar teşekkür etsem sana az alperen ağğğğğbiiiiii ***** çok başarılı insansın abi demek lazım sana

GokhanRS
17-12-2012, 23:17

düğüne benide çağar vallaha küserim :D

lethaldoze
17-12-2012, 23:21
ya kanka bana şu ampulerin sevilecek bir tane doğru düzgün yerini söylesene yaw kafası çalışan adamsın . Müslümanlar diye mi din elden gidiyor diye mi oy veriyorsun. Bunlardan öncekiler 5 vakit namazı yasak mı ettiler. Müslüman değiller miydi? Bunlar müslümansa sen nesin ben bilmiyorum. Kul hakkı yiyen adama müslüman adam diye oy veriosunuz. Kul hakkı yiyen adam müslüman olabilir mi yaw? Bunlar 1 kişinin değil ülkeninkini yiyorlar.

Gerçekten bende merak ediyorum ve gerçekten ben yanılıyorum dur diye dua ediyorum hergün. İnşallah Yüce yaradan o günleri gösterir bize de aslında çok yanıldığımızı ve destek olacağımıza köstek olmuşuz diye bir ömür bize hakkını helal ets,nler diye dua etsek.
Benim en yakın arkadaşım kardeşimde hükümeti savunuyor ve sorduğumda öyle bir savunuyorki kırılmasın diye gülemiyorum bile içler acısı ama onada söylüyorum inşallah ben yanılıyorumdur ve gün gelince aslında ne kadar ülke yararına işler yapıldığını görürüm diyorum.
Osebeple daha karşıma gerçekten mantıklı açıklayarak neden oy verdiğini yada neden yaptıklarını doğru bulan birisi çıkmadığı için bende merak ediyorum .
Not: kesinlikle dalga geçme aşağı görme hadi ispatlada görelim tarzı seviyesiz bir yazı değil aksine gerçekten seviyeli bir biçimde bilgi paylaşımı tartışma için yazılmıştır.

AlpEren
17-12-2012, 23:21
çok teşekkür ederim abicim sen olmasan ne yapardım şimdi kara kara bunu düşünüyorum iyiki konuyu okudum aydınlattın beni ne kadar teşekkür etsem sana az alperen ağğğğğbiiiiii ***** çok başarılı insansın abi demek lazım sana

Düşünme artık bak aydınlanmışsın zaten abi demesen de olur başarılı ol bende mutlu olurum senin adına yaparsın sen hadi aslansın sen göreyim seni :heyoo:

senna
17-12-2012, 23:22
Düşünme artık bak aydınlanmışsın zaten abi demesen de olur başarılı ol bende mutlu olurum senin adına yaparsın sen hadi aslansın sen göreyim seni :heyoo:

peki abi hemen başlıyorum çalışmaya büyüyünce senin gibi olacam bende böyle arabalara binicem ülkeleri gezerim belki

XSi
17-12-2012, 23:23
ben kısaca görüşümü tekrar belirteyim, ben ücretli otoban istemiyorum arkadaş..

15 senedir bahçeşehirdeyiz, otobana verdiğimiz parayla bi ufak araba daha alırdım heralde..

GokhanRS
17-12-2012, 23:23
sen hesap yaptın mı mesela?

bak biri yapmış:

Köprü ve otoyollar bedavaya mı gitti? (http://www.f5haber.com/para-limani/kopru-ve-otoyollar-bedavaya-mi-gitti-haberi-3533046/)

bu hesaba göre de 5.7 yatıran konsorsiyum, 17 civarı bir para kazanakcak 25 senede..

senelik masraf 1.87 milyar tl demiş, oha yani bence bu verimsiz işletmenin krali !!! bayrağı taşıyor, özelleştirmede kazanç burdan olacak bence.. gereksiz iş yapmayan devlete kapağı atmışlardan biraz daha kurtulacağız bence!

geri dönelim, senede %5 civarında kazanca işaret ediyor, haberdeki rakam

yani öyle ortada müthiş bir kazanç yok gibi..

ama zaten ben hiç araştırmasam bile ortada 3 konsorsiyum var yanlış saymadıysam..

bu kadar göz önünde olan bir ihalede peşkeş lafları bana komik geliyor

evet o şirketlerden birinde yeminli mali müşavir olan kişinin akrabam olması ve nakitimiz yoktu. olsa 10milyar teklif ederdik. bunu verebilecek şirket çıkmadı ortaya normal olarak çok ucuza gitti iyi kâr ettiler helal olsun napalım kısmet demesi üzdü zaten beni.

evet o fikrinde hemfikirim bende ücretli otoban köprü istemiyorum. bunu yapan ülkeler geriyse. bizde geri olalım. para almıyor diye almanya geriyse adamların hizmetlerine kurban olayım.

kelalper
17-12-2012, 23:25
36 yaşında dünya yüzü görmüş insan olarak sana söylüyorum. Dünya gözüyle senden fazla ülke görmüşümdür, senden fazla dil bilirim , senden daha da eğitimliyimdir. "ULAN" ne sen beni tanıyorsun nede ben seni tanıyorum, sahibi olduğum arabaların , malın babamın veya ailemin sayesinde edindiğime dahil bir bilgin mi var? Yoksa bunu nasıl ortaya atabiliyorsun? Benim kanıtlamak gibi bir derdim de yok ama sen kendinden bukadar emin konusuyorsan buyur kanıtlayabilirsin ki bu senin haddin ve ilgilendiren bir mevzu değildir. Bisiklet olayına gelirsek düşmez kalkmaz bir tek allah o durumda olursam gocunmam yürürüm bile. Bu dediklerimi de saygısızlık olarak algılamayın "sizin" üslubunuza örnek tanımadığınız birisiyle nasıl konuşmanız gerektiği hakkında tavsiyedir diyelim. İyi akşamlar diliyorum..

Profilimden kaç ülke gezdiğim kaç dil bildiğim nerede yazıyor. Neye göre bu varsayıma varıyorsun. 4 dil biliyorum. Arapça - İngilizce fransızca italyanca
Gezdiğim ülkeler çin- Suudi arabistan kuveyt qatar birleşik arap emirlikleri- monaco- fransa- italya- ispanya-romanya - Mısır- Ürdün- Yunanistan- Hırvatistan

Danışmanlık ve mümessillik firmam var bu ülkelere iş ya da tatil için gittim. 3 tane pasaport eskittim şimdiye kadar.

Allahım ya senin ki büyük benim ki büyük kavgası yapıo benimle.
Söyler misin bana 22 yaşındasın o yazan arabaları ne iş yaparak kazandın. Neyi keşfettinde kazandın. 35 yaşında arkadaşım var dünyada olmayan bir sistemi keşfetti 10 senedir yaptırmadığı test cart curt kalmadı dünyanın borcuna girdi turkcell avea vodafone turk telekom deli gibi hşzmet alıyor 2 senedir. Daha borçlarını yeni yeni ödeyebildi para kazandıda kendine 2007 cherokee aldı. Hala kazandığı paranın %60 ını devlete vergi olarak veriyor. İki senede Acarkentten 2 tane villa alacak para kazanmışım aldığım şey bi tane Cherokee. Sen neyi buldun interneti mi yaratttın facebook u mu keşfettin sahibinden com mu senin yemeksepeti mi.

KA®ANLIK
17-12-2012, 23:26
Gözünü sevdiğim Cartel diye bir grup vardı,

adamlar geleceği görmüşte şarkı sözü yazmış ya la...

turci
gereksiz iş yapmayan devlete kapağı atmışlardan biraz daha kurtulacağız bence!

bu söyledigine gercekten inaniyor musun?

senna
Gözünü sevdiğim Cartel diye bir grup vardı,

adamlar geleceği görmüşte şarkı sözü yazmış ya la...

bu şarkı demi:D

TcNi6Ocs_h0

Mr.K
17-12-2012, 23:28
http://img196.imageshack.us/img196/2553/boruph.jpg

KA®ANLIK
17-12-2012, 23:29
Profilimden kaç ülke gezdiğim kaç dil bildiğim nerede yazıyor. Neye göre bu varsayıma varıyorsun. 4 dil biliyorum. Arapça - İngilizce fransızca italyanca
Gezdiğim ülkeler çin- Suudi arabistan kuveyt qatar birleşik arap emirlikleri- monaco- fransa- italya- ispanya-romanya - Mısır- Ürdün- Yunanistan- Hırvatistan

Danışmanlık ve mümessillik firmam var bu ülkelere iş ya da tatil için gittim. 3 tane pasaport eskittim şimdiye kadar.

Söyler misin bana 22 yaşındasın o yazan arabaları ne iş yaparak kazandın. Neyi keşfettinde kazandın. 35 yaşında arkadaşım var dünyada olmayan bir sistemi keşfetti 10 senedir yaptırmadığı test cart curt kalmadı dünyanın borcuna girdi turkcell avea vodafone turk telekom deli gibi hşzmet alıyor 2 senedir. Daha borçlarını yeni yeni ödeyebildi para kazandıda kendine 2007 cherokee aldı. Hala kazandığı paranın %60 ını devlete vergi olarak veriyor. İki senede Acarkentten 2 tane villa alacak para kazanmışım aldığım şey bi tane Cherokee. Sen neyi buldun interneti mi yaratttın facebook u mu keşfettin sahibinden com mu senin yemeksepeti mi.

arkadaş daha üniversite okuyor...
özel üniversitede...

hea gün içinde bir iş yaptığını da görmedim ;)
2 seçenek var;

1. gayrimenkulleri var oldukça fazla aylık 30-40K geliri var kira olarak
2. baba parası yiyor.

1. şık olsa bile o gayrimenkullerde zembille inmez herhalde... :rolleyes:

KA®ANLIK
17-12-2012, 23:30
bu şarkı demi:D

he ya ta kendisi (:

senna
17-12-2012, 23:32
he ya ta kendisi (:

BHGc3TB_1D4

XSi
17-12-2012, 23:32
bu söyledigine gercekten inaniyor musun?

evet, benim vergilerimle hizmet verecek devletin her tarafındaki örümcek ağından ne kadar erken kurtulursak kardır..

lethaldoze
17-12-2012, 23:34
Madem şarkı geldi benimde aklıma gelmişken yazayım diyorum. Kesinlikle konuyu başka taraf çekmek gibi bir niyetim yok.
Hitleri bile dünyanın başına bela olacak diyen Atam bakın bizede ne diyor o engin ileri görüşlülğü ile
''Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr u zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.''
İşgal ve zapt edilmişi satılmış olarak düşünürsek ve gemicik muhabbetlerinide katarsak
Benmi yanılıyorum yoksa bu uyarıların hepsi tek tek olmuşmu.....

KA®ANLIK
17-12-2012, 23:36
....

bu da iyiymiş bak...

4J8A4smCaQU

AlpEren
17-12-2012, 23:38

Ben sana kesin bir yargıda bulunmadım dikkat et ama sen kesin ve kendinden emin olarak benim malımın mülkümün ailemden kaynaklı olduğunu söylüyorsun. Tekrar söylüyorum beni tanımıyorsun nasıl bu kadar kesin konusuyorsun? Ne güzel allaha şükür gezmiş görmüşsün iyidir kötüdür işin gücün var ancak ben sana ne biliyorsun neye sahipsin nereye gittin geldin diye sormadımki? Hadi onu geçtim benim neye nasıl sahip olduğumu sorgulayacak konumda da değilsin. Mucit arkadaşınında başarılarının devamını dilerim. Seni de önümüzdeki sene boğazda yalıda görmek isteriz.

turci
17-12-2012, 23:39
evet, benim vergilerimle hizmet verecek devletin her tarafındaki örümcek ağından ne kadar erken kurtulursak kardır..

tamam bu söylediginde hemfikiriz fakat devletin kapak atmis gereksizlerden kurtulacagina gercekten inanmissan, kusura bakma ama rüya görüyorsundur.

AlpEren
17-12-2012, 23:42
arkadaş daha üniversite okuyor...
özel üniversitede...

hea gün içinde bir iş yaptığını da görmedim ;)
2 seçenek var;

1. gayrimenkulleri var oldukça fazla aylık 30-40K geliri var kira olarak
2. baba parası yiyor.

1. şık olsa bile o gayrimenkullerde zembille inmez herhalde... :rolleyes:

Gün içinde sürekli beraber oturmuşluğumuz vardır seninle hatta okulda da aynı sıralardan geçtik .. Gayrimenkul danışmanlığına ihtiyacım olduğu zaman söz aklımdasın ilk seni arıyorum ;)

KA®ANLIK
17-12-2012, 23:45
Gün içinde sürekli beraber oturmuşluğumuz vardır seninle hatta okulda da aynı sıralardan geçtik .. Gayrimenkul danışmanlığına ihtiyacım olduğu zaman söz aklımdasın ilk seni arıyorum ;)

he canım he,

ara beni,
görüşelim,

babaya saygılar...

lethaldoze
17-12-2012, 23:46
tamam bu söylediginde hemfikiriz fakat devletin kapak atmis gereksizlerden kurtulacagina gercekten inanmissan, kusura bakma ama rüya görüyorsundur.

Zaten öyle bir amaç olsa bunlara ne gerek var hazırlarsın bi yasa tasarısı kanun neyse, memurlarında artık iş garantisi yok verimli olmadığı işini yapmadığı vs vs (onu yetkisi bilgisi olan yasayı hazırlayan bilir artık) olan kişiler işten çıkartılabilir olsa ozaman bakalım varmı devlete çöreklenip yan gelip yatan memur
Benim tan ıdığım gerçekten işini yapan memur var ancak genel olarak çoğu işim garanti diye rahatlar hatta öyle rahatlarki yüzde yüz haklı olsanızda devlet dairelerinde vatandaşın nasıl azar işitip aşalandığını hergün görüyoruz.

GokhanRS
17-12-2012, 23:46

teroristlerin aldığı maaşı kesemeyen devletin böyle bişey yapabileceğine ben inanmıyorum. ordaki memuru alır başka yerden kapı açar. yada yandaşı olmayanları temizler az ama öz kendi adamlarını koyar gene koyar.

hatta yakında terörle çok çok özel mücadele diye birim kurup orayada teroristleri maaşlı işe alırlar. birbirlerinin dilinden onlar anlar diye yaptık diyip bizide uyuturlar :D

wolrath
17-12-2012, 23:49
Tutarlılık bir doğum kontrol hapıdır; yeni şeylerin doğumlarını önler!

(Mehmet Murat ildan)

turci
18-12-2012, 00:01
Zaten öyle bir amaç olsa bunlara ne gerek var hazırlarsın bi yasa tasarısı kanun neyse, memurlarında artık iş garantisi yok verimli olmadığı işini yapmadığı vs vs (onu yetkisi bilgisi olan yasayı hazırlayan bilir artık) olan kişiler işten çıkartılabilir olsa ozaman bakalım varmı devlete çöreklenip yan gelip yatan memur
Benim tan ıdığım gerçekten işini yapan memur var ancak genel olarak çoğu işim garanti diye rahatlar hatta öyle rahatlarki yüzde yüz haklı olsanızda devlet dairelerinde vatandaşın nasıl azar işitip aşalandığını hergün görüyoruz.

zaten memurlugunda evladiyelik bir yani yok,yüz kizartici suclar islenirse memurluk sonlandirilabilir diye biliyorum. yanlis miyim?

isten cikarma cözüm degil,kilifina bir sekilde uydurulur baskasi alinir.
bastan tedbirli olup sorun cikmamasini saglamak.
söyle söyleyeyim,
küveti agzina kadar doldurmassan bosaltmak zorunda kalmazsin.

teroristlerin aldığı maaşı kesemeyen devletin böyle bişey yapabileceğine ben inanmıyorum. ordaki memuru alır başka yerden kapı açar. yada yandaşı olmayanları temizler az ama öz kendi adamlarını koyar gene koyar.

bu her dönemde oldu,asil kemiklesmis sorundur bu olay..

lethaldoze
18-12-2012, 00:14
zaten memurlugunda evladiyelik bir yani yok,yüz kizartici suclar islenirse memurluk sonlandirilabilir diye biliyorum. yanlis miyim?

isten cikarma cözüm degil,kilifina bir sekilde uydurulur baskasi alinir.
bastan tedbirli olup sorun cikmamasini saglamak.
söyle söyleyeyim,
küveti agzina kadar doldurmassan bosaltmak zorunda kalmazsin.

Yok işten çıkarılsın demiyorum herkes hakedenler çıkarılsın. Ayrıca yüz kızartıcı suç işlemiceklerini bilerek onun dışında her şeyi yapıyorla kim ne diyebiliyor. özellikle vergi daireleri. Saat doluyor bakın 15 dakika oldu hala para sayıyorsunuz şurda 3 kişi kaldı alında gidelim sonra sayarsınız dendiğinde Önce tehditkar bi bakış ve arkasından denmeyen laf kalmıyor. Vatndaş ağzını açamıyor. Ama karşı taraf durmuyor... hele cevap gelirse vatandaştan bildiğin dayılanıyorlar. Sen ban işimi öğretemezsin deyip burnundan kıl aldırmıyorlar. Ben bunu abartısız her gün yaşıyorudum 1 yıl önceki işimde. Benim anlatmak istediğim bu kendine güven. Niye parayı sonra sayarsa fazladan beklemiş olacak saat 5 den sonra.
Yine örneğin belediyue şöförleri. Ya kaçkere denk geldim milleti acele edecem diye kapıya sıkıştırıp arkasından laf söyeyen madur vatandaşa dayılanıp üzerine yürüyeni .En kötü bi güzel kalaylıyorlar.
Yani özetle iş granti, tepesindeki amirde aynı gruptan. neden korksun. İki kişi işini yapmıo sözleşmesine uymuyo diye atılsın ondan sonra alınan ve öncekiler bidaha yapabiliyormu. Millet devlet dairesinde kazak çorap örüyor yahu. Sistem yoklar hep fal bakıyor. :D

akarags1905
18-12-2012, 00:18
Bütün yorumları teker teker okudum. Seçim öncesi dönen bir oyun ve ***** yerlerindeki açığı kapatma konularındaki bütün yorumlarla hemfikirim. İlk başta konuya girip okumama, haber sitesinde haberi es geçme gibi çabalarım olsa da sinirime hakim olamayacağımı bile bile okudum.

Neresinden bakılırsa bakılsın bir tutarsızlık olduğu ortada.

''''2011'de 349,8 milyon araçtan 534,7 milyon dolar, 2012 yılı 11 aylık dönemde ise köprü ve otoyollardan geçen 331,1 milyon araçtan 411,4 milyon dolar gelir sağlandı. Köprü ve otoyollardan 1 Ocak 2001-30 Kasım 2012 tarihleri arasında köprü ve otoyollardan geçen 3,3 milyar milyon araçtan toplam 3,8 milyar dolar gelir elde edildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü, 2001'de 187,4 milyon araçtan 203,5 milyon dolar, 2002'de 195,6 milyon araçtan 136,3 dolar, 2003'te 217,3 milyon araçtan 181,8 milyon dolar, 2004'te 243,1 milyon araçtan 265,5 milyon dolar, 2005'te 257,5 milyon araçtan 321,9 milyon dolar, 2006'da 2810 milyon araçtan 348,8 milyon dolar, 2007'de 303,1 milyon araçtan 493,5 milyon dolar, 2008'de 309,8 milyon araçtan 431 milyon dolar, 2009'da 314,2 milyon araçtan 402,6 milyon dolar, 2010'da 329,6 milyon araçtan 561,1 milyon dolar gelir elde etti.''''

Bu alıntı hürriyet'ten. Keza aynı verilere karayollarından da ulaşılabilir. yaklaşık 11 senelik süreçte elde edilen kazanç 3.8 milyar dolar. Gün geçtikçe artan araba-nüfus sayısıyla birlikte rakamın nerelere gideceğini kestirmek için üstün bir zekaya gerek yok. Artış olmayacağını kabul etsek bile(ki imkansız) 11 senede 3.8 milyar dolar getiri basit matematik hesabı ile 25 yılda 8.63 milyar dolar olur.
Verilen bedel ise ihale komisyonunun 'dilenip' 80 milyon dolar daha almasıyla 5.72 milyar dolar.
Günümüzde devletle EN AZ %100 KARLA ihale işi yapmak mümkün hale gelmiş, aman ne güzel değil mi!

Ki konsorsiyumun bu bedeli ne şekilde ödeyeceğine dair ben birşey okumadım, belki de güzel bir taksitlendirme sistemiyle kazandıkça ödeyecekler bilen yok.

Günden güne 'iyiye gidiyoruz' diyenlere inat, gerçekleri görmeyen gözlerine inat 'günden güne kötüye gidiyoruz' diyorum ve birgün bunların sağa sola kaçıştıkları zaman geldiğinde arkasındaki badem bıyıklı destekçilerin ne hallere düşeceğini izlemek inanılmaz zevkli olucak.

cabrioleter
18-12-2012, 00:19
ya arkadaşlar illaki koç holding 25 yılının sonunda bir kar yapıcak.hanginiz zaralı bir işe girmeye çalışırdınız.koç amme hizmeti yapacak develete para verecek ve bedava olucak.

Öle istedikleri gibi istekleri paralara ücretleri arttıramazlar.Devlet öle bir şartname hazırlamıştırki koç istediği gibi haraket edemez.

Türk telekomdan örnek vereyim sene 90lar avrupa 5-10 mbit internettle gezerken biz kablo net 128 kbit bu zamanın parası 250 tl aylık para veriyorduk.türk telekom özel olmasaydı daha biz bu hızları rüyamızda görürdük.özeleşti rekabet arttı adamlar fiyatları düşürdü internet hızları arttı.

hocam teknoloji böyle bir şeydir yeni geldiği piyasa da pahalıdır zamanla geliştikçe fiyatı ucuzlar. senin ucuz ve hızlı dediğin yine dünyanın gelişmiş ülkelerinden yavaş yine o ülkelerden pahalı.. heleki milli geliri işin içine katarsan bizdeki internet süper lüks kategorisinde kalıyor onlarınkinin yanında..

lethaldoze
18-12-2012, 00:23
Günümüzde devletle EN AZ %100 KARLA ihale işi yapmak mümkün hale gelmiş, aman ne güzel değil mi!

Ki konsorsiyumun bu bedeli ne şekilde ödeyeceğine dair ben birşey okumadım, belki de güzel bir taksitlendirme sistemiyle kazandıkça ödeyecekler bilen yok.

Günden güne 'iyiye gidiyoruz' diyenlere inat, gerçekleri görmeyen gözlerine inat 'günden güne kötüye gidiyoruz' diyorum ve birgün bunların sağa sola kaçıştıkları zaman geldiğinde arkasındaki badem bıyıklı destekçilerin ne hallere düşeceğini izlemek inanılmaz zevkli olucak.

Devlete iş yapan yakın olmasamda tanıdığım insanlar var ve aynen neler dönüyor biliyorum. Keza medikal sektöründeyim ve İhalelerde nasıl kazıklar yenildiğini gördüm.
Ama işte zevkle izleyemeyeceğizki yine üzülerek yıkılarak izleyeceğiz. Olan yine bize olacak ve asıl bunlar gittiğinde krizin ağ babası gelecek.

GokhanRS
18-12-2012, 00:25
nasıl ödeyeceklerini söyleyim. %30 peşinat vericekler. 4 yıl vade yapıcaklar. her yıl sonunda 1 taksit. toplam 4 taksit ödeyecekler. yani paradan para kazanıcaklar :)

işte bunu haber yaparken söylemiyorlar. ama bi kaç sallama firmanın yaptığı aslında çok kâr etmiyorlar asparagası haber yapılıyor.

nakit bağlanan para sadece kazanılan ihale bedelinin %30u. hayır onuda 2 yılda zaten kazanırdı devlet kiralamasada.

ondan sonra acilen seçim öncesi nerden ne koparırsak kârdır ihalesi dediğimde kızarlar birde.

tunA
18-12-2012, 00:28
Yakinda VATAN mizida satarlar bunlar hiç supem yok.zaten bole seyleri kafya taka taka kafayi yicez..

arfy
18-12-2012, 00:40
http://imgz.vol.io/rotahaber/newpics/news/190620121610170892873_2.jpg

http://www.istanbulhaber.com.tr/images/news/96132.jpg

hamdolsun ... biz zaten bu ihaleden aldığımız parayı borç olarak veririz be heheheyytt nedir ki ...

akarags1905
18-12-2012, 00:42
Devlete iş yapan yakın olmasamda tanıdığım insanlar var ve aynen neler dönüyor biliyorum. Keza medikal sektöründeyim ve İhalelerde nasıl kazıklar yenildiğini gördüm.
Ama işte zevkle izleyemeyeceğizki yine üzülerek yıkılarak izleyeceğiz. Olan yine bize olacak ve asıl bunlar gittiğinde krizin ağ babası gelecek.

Abi, şu andan daha fazla üzülmeyiz. 22 yaşındayım ama bu tarz konularda kendi çapımızda yıllardır üzülerek ağız patlattık, o an ki üzüntü de yıkıntı da şu anki yapılanlar kadar koymaz adama.

nasıl ödeyeceklerini söyleyim. %30 peşinat vericekler. 4 yıl vade yapıcaklar. her yıl sonunda 1 taksit. toplam 4 taksit ödeyecekler. yani paradan para kazanıcaklar :)

işte bunu haber yaparken söylemiyorlar. ama bi kaç sallama firmanın yaptığı aslında çok kâr etmiyorlar asparagası haber yapılıyor.

nakit bağlanan para sadece kazanılan ihale bedelinin %30u. hayır onuda 2 yılda zaten kazanırdı devlet kiralamasada.

ondan sonra acilen seçim öncesi nerden ne koparırsak kârdır ihalesi dediğimde kızarlar birde.

Yani yaklaşık 1.7 milyar dolara kapatılmış demektir abi. Ödenecek taksitleri ben 4 yılda, yıllık olarak çıkaracaklarını düşünüyorum.

Mivec_4G63
18-12-2012, 01:17
5 milyar 720 milyon dolar x 1,7xx = 10.xx milyar %18 KDV = 1.8 milyar "12" milyar "bazı" bakım masrafları hede hödö 3 milyar desek.(boğaziçi köprüsünün bakımı geldi ihalecilere kitlediler.) "15" milyar.

725 x 25 = 18 milyar Aradaki fark 3 milyar, benim hesaplamada bir yanlışlık yok ise gayet makul bir ihale olmuş.

özet: 40 yapar

audilover
18-12-2012, 01:54
Herseyi gectimde parayla ozguven sahibi olan bu yeni nesil insani cildirtir Yani ne buyuge saygi var nede uslupda ozen ya bizi cok yanlis yetistirmis anne babalarimiz yada bu yeni nesil de bir bozukluk var.
20 yasindaki cocuk 35 yasindaki adamla lise arkadasi gibi konusuyor kendince ayar verip azarliyor laf sokuyor gider yapiyor.
20 yasindaki cocuk gezdigi turistik gezdigi ulkelerde vizyonunun ufkunu sonsuzluga vardigini dusunup herseyin en iyisini biz biliriz parada bizde var bosuna gelmedi bu paralar modunda dolasip ona buna gider yapabiliyor.
Herseyi gectim de biraz saygi daha dunyada gormediginiz cok sey var hayat sadece baktiginiz pencereden gozukmuyor biraz catiyada cikip birde ordan bakmayi deneyin.

Ozellestirme ile ilgilide ben ozellestirmeye karsi degilim eger usulune uygun yaptilarsa dogru bir karar olmus Devlet ticari isletme degildir otoyolda dahil devletin stratejik olmayan tum kurumlari ozellestirilmelidir.

miniks
18-12-2012, 04:38

Siz Turkiyenin nerden nereye geldigini goremicek kadar fanatik oldugunuz icin ne konussam bos

Sirf namaz kildi diye brne oy verilmez

Ama sizler sirf guzl iftira atiyor diye gundiye oy vsriyosunz

En sonki ejayi scuklari kampanyasini duymusundur insallah

Simdide dersinki yargida ellerinde

O yuzden tertismanin luzumu yok

Sizler syaset adami tabirinin ne oldugunu hayat sartlarina gore bir siyasetcinin nasil davranmasi gerektigini bilmiyorsunuz

Hala daha Ataturk olcakti aaaaah o olsayd dyorsunuz

1920 lerle 2010 lu yillarin sartlarini ayni saniyorsunuz

Ataturk yasasaydi ne olurdu soyliyim RTE yi destekler sizlerinde suratina tukururdu

Simdi benide bu yazdiklarimdan banlanlar siyaset yapiyorum diye cunku bu frumda AKP ye ve yabdasina ana avrat soversin hic birsey olmaz ama AKP li cikar savunur Banlanir :)

Konu ne ozellestirme yok efendim satilkismis bikere dogru bilmwk lazim

Isletmesi satildi kacak gscince devlet tahsil edeneyince iyi sen daha devlete odemiyorsun ozellestirince kicini yirtiosun satildi diye ayiptir

Bugun hukunet karsiti mehmet ali birand dahi destek verdi twbrik etti ama sizler at gozlugu ile hukumet karsiti oldugunuz icin sirf muhalefet oldugunuz icin iyi ve dogru yapilmis birseyi bile desteklemezsiniz

Sizle neyi tartisayim kardesim :)

Niye destekliyorumu yazsam bir suru sey yazicaksiniz niye muhatap olayim

Demokrasi var diyorsunuz ama AKP secilince iste yuzde 50 fakir yobaz topluluk diyorsunuz yok sinif farki var diyorsunuz saygi duymuyorsunuz o yuzde 50 ye

Niye tartisayimki saygisiz insanlarla ?

alper_pug
18-12-2012, 05:02
12 Aralık 1997 tarihinde Siirt'te düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşma nedeniyle Diyarbakır DGM Savcılığının "halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" gerekçesiyle açtığı davada Türk Ceza Kanununun 312. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ATATÜRK'ün böyle birini destekleyip , benim suratıma tüküreceğini hiç sanmıyorum.

RafetAraç
18-12-2012, 05:52
doğuş oto bu ihaleyede girmiş. adamlar artık her sektöre yayıldı ya.

miniks
18-12-2012, 06:06
Niye olduğunu biliyormusun ?

Şiir okudu diye

Nerde düşünce özgürlüğü ?

İşte sizlerle bu yüzden tartışılmaz çünkü muhalefet bile olurken googledan oluyorsunuz

Birdahaki seçimlerde sizin tabiriniz ile fakir yobaz halk yine seçicek Akpartiyi bakarsınız izmir bile olmuş Akpartili :)

İnsanlar salak değil kimse bir kömüre oy vermez rahat olun herkes gözünü açtı Türkiye nerelerden nerelere geldi genel bakış yapın ufak şeylere takılmayın yok çift seritmiş yok otoyol benzinmiş

Sizden bizden alınan ötv ler tüketim vergileri sayesinde dış borcumuz azalıyor imf kendi açıklama yaptı yunanistan battığında Türkiye bizden borç almayarak en doğru kararı vermiştir diye

Siz hala daha imf ye borcunu ödücek ya otoyolları sattı diyırsunuz bu memleketin tek derdi imf değil

Özelleştirilen herşeyin kalitesi artar dünyada bile çoğu gelişmiş ülkelere baktığınızda toplu taşıma vs vs özelleştirilmiş olduğunu görürsünüz

Adam özelleştirdiğinde o yolların bakım masrafından kurtuluyor siz sadece kazancına takılıyorsunuz ya götürdükleri devletten bu yolların hiçmi şerit çizgi lamba asfalt giderleri yok siz sanıyorsunuzki hepsi cukka cebe yok şukadar kar yok bukadar para onu hesaplıyorsunuz

Önce mantıklı muhalefet olucaksınki kaale alınasın

CHP li MHP li adamlar bile kendi partileri için napıcaksın diyor sen bana RTE nin karşısına daha iyi bir siyasetçi çıkartırsan ben de sana oy veriririm babamın oğlumu adam çıkarımda yok bana parada kazandırmıyor

Ama yokki hani nerde dedikoducu iftiracı kemalemi vercem matematik hesabı yapamayan konuşmasını bile bilmeyen güyya profesör ama hep saçmalayan bahçeliyemi ?

Benim gözümde burda siyaset konuşanların çoğu facebookta ayrıldığı sevgilisine Hz.Mevlananın sözleriyle gönderme yapanlarla eşdeğer.

Birde yazınca kötü olmak var Akpartiliyiz diye ne anamız ne bacımız kalıyor veriyorsunuz çoşkuyu Maşallah :)

Biz bişiler karaladıkmı siyaset yapıyo oluyoruz banlanıyoruz

Bide güyya bu sitede siyasetin S si bile yasak ama her konu bir şekilde siyasete geliyor sonra bakıyorum gene akpartiye ve partililere kaymışsınız vermişssiniz coşkuyu sizin siyaset anlayışınız sayıp sövmek :)

tylan
18-12-2012, 07:09
istanbul'u özelleştirsinler fakirler giremesin

Evrenoz
18-12-2012, 07:20

Keşke o kadar ülke görüp dil gezeceğine azıcık evinde otursaydın da edep, adap, terbiye öğrenseydin..

Adamı zıvanadan çıkaracaksınız ya.. Sen ne biliyorsun kelalperin kaç ülke gezdiğini, pasaportunu mu inceledin? Şu kendini dünyayı çözmüş zanneden çoluk çocuk takımına cidden bi çözüm bulunmalı burada artık. Yettiniz artık

Evrenoz
18-12-2012, 07:28
Ulan sabah sabah ne güldüm..

Düşünce özgürlüğünü kullanıp "yuh" diyenleri destekleyenlere küfürü bas facebooktan, sonra düşünce özgürlüğü mavalları.. Yüze küfredilemediğinde arkadan, farklı mecralardan küfretmek "erkeklik, kalıbının adamlığı, delikanlılık"

Ha bir de küfretmek var tabi.. Caizdir elbette o da işe geldiğinde..

Genelleme yapılmış, ben de yapayım.. Bunların alayı böyle.. İşlerine geldiği zaman, işlerine geldiği gibi

63owen63
18-12-2012, 07:29
Bir sürü şey yazacaktım ama malesef ben bir iki tane ülke gezebilmiş,hic bir pasaport cüzdanını bitirememiş,7-8 yaşlarından beri çalışan biriyim. O yüzden sözü Christiano Ronaldoya bırakıyorum.

http://resim.donanimhaber.com/upfiles/690719/BE771CAB20E544CE9859C85F48EE4CB0.jpg

Low-Rider
18-12-2012, 07:38
akparti öncesi ve akparti sonrası karakter değişimlerini,hayat tarzlarının değişimlerini tahlil etmek lazım aslında :)

Evrenoz
18-12-2012, 07:49
akparti öncesi ve akparti sonrası karakter değişimlerini,hayat tarzlarının değişimlerini tahlil etmek lazım aslında :)

Ağır olur, kalın olur, sert olur :)

SULTANOGLU
18-12-2012, 07:52

Buna bir tesekkur butonu lazimdi. Cok iyi oldu cokta guzel oldu cok az bir fark kalmisti oda ortadan kalkti.

senna
18-12-2012, 07:53
yazmayın la konuya başarısızsınız sizde bende gibi böceğiz la biz kimiz abilerimiz var başarı timsali:D

SULTANOGLU
18-12-2012, 07:54
Beyler ben pilavli sohbete gidiyorum..

XSi
18-12-2012, 08:04
@miniks;

kandırılıyorsun, sen düşünmeyi tartmayı başkalarına bırak, kendin yorum yapma, bu ülkede senden daha iyi düşünen "elit" kesim var..

d3n1s
18-12-2012, 08:15
hoppala? Önce kendi düşüncemi yazayım da topa tutulmayayım. Beni tanıyanlar iyi bilirler, benim siyasi görüşüm hep muhalefet olmak yönünde. Ayrıca gerek icraat olarak gerek de görüş olarak desteklediğim bir parti yok, TBMM koridorlarında büyüdüğümü de eklemek isterim.

Konu köprü ve otoyolların özelleştirilmesiydi değil mi? Bunun vatandaşa yararlı olup olmayacağını tartışıyorduk? Nereden geldik siyasete? Neden A partisi B partisi tartışmaları yapılır oldu? Hani burası sosyal paylaşım sitesi değildi, siyasi konuşmak yasaktı?

Almanyayı bilemem, sadece aklımda kalan o meşhur Autobahn'ın ücretli olduğu, olmayabilir de emin değilim, ama bildiğim bir şey var, ABD'de neredeyse bütün kamu hizmetlerini özel sektör işletir, otoyollar da ücretlidir. Türkiye kuruluşundan beri sözde cumhuriyettir, başlarında neredeyse sosyalizmle yönetilmiştir, her şey devlet eliyle kurulmuş ve işletilmiştir, çünkü mevcut şartlar onu gerektirmiştir. Burada karşı olmamız gereken özelleştirme değil, nasıl özelleştiği, yıllık karının kaç katına gittiğidir. Konunun sonuna doğru zaten bu yöne kaymış iletiler ama neden siyasi parti fanatizmine gelmiş onu anlayamadım?

Bir de araya salata olan genç yaşta belli kapitale o veya bu şekilde sahip olmuş, karşısındaki adamın ne olduğunu bilmeden atıp tutanlar var, onların ne yapmaya çalıştığını hiç anlamadım.

Türkiye'nin en elit, en bilgili, en saygılı forumlarından birindeyiz, konuyu saptırmadan tartışamıyoruz bile. Biz böyleysek, "yol verme" yüzünden milletin birbirini gebertmesi gayet normal geliyor.

GokhanRS
18-12-2012, 08:20
hep aynı palavrayı atıyorsunuz yeter lan artık! başka kurumlara şirketlere 300milyar dolar borçlanıp sonra burda imfye borcumuzu kapattık diye artistlik yapmayın. birinden al öbürüne öde şeklinde bende borç kapatırım.

yeminle haberlerde ne izlediyse inanan tipler gibi konuşuyorsunuz. ulan 300milyar dolarlık diğer borçlar nolacak. imfye borçlanınca borçda diğer kuruluşlara borçlanınca borç değilmi. allahın körleri ya.

ayrıca özelleştirmeye karşı filanda değiliz. keşke heryer özelleştirilse. ama doğru yapılması sorunumuz

TünayK
18-12-2012, 08:23
akp'yi savunanların sadece ekonomiden bahsetmesi de çok enteresan oluyor...hani vatan millet değerlerimiz onurumuz...bunlar önemli değil tabi...

siz ve sadece size yarayan ekonomik gelişmeleriniz... neyse....

63owen63
18-12-2012, 08:31
Herkesin görüşüne saygı duyuyorum, x veya y parti. Ama şu noktada her ne kadar siyasi olarak aynı görüşleri paylaşmasak da kişisel çıkarımlar yorumlar yapılmasını doğru bulmuyorum.

Emir_b16a
18-12-2012, 08:32
cedden bahsediyolar senelerdir :)

senin ceddin istanbulu feth etmek için o zmn top döküyodu bizansta meleklerin cinsiyetini tartışıyodu

ironiye bakki bizde üretim yok hala harem tartışıyoruz

senin ceddin toprak eker yetiştirirdi hayvan büyütürdü

yine ironiye bak her yer angus çiftçi ekemiyo

ne ekonomisi arkadaş ? verginin vergisi alınıyo demekki devletin geçim kaynağı yok taş ocakların kömür ocakların yer altı ve yer üstü zenginliklerin satılıyo

neymiş özelleştirme

siz istanbulun fetih dönemini çok ii bilirsiniz hani anlatılan bi hikaye vardır

papazlardan biri siz burayı savaşarak aldını biz parayla siyasetle geri alıcaz die

hani nerde cedde saygı ? daha yaziimmi ?

GokhanRS
18-12-2012, 08:33
akp'yi savunanların sadece ekonomiden bahsetmesi de çok enteresan oluyor...hani vatan millet değerlerimiz onurumuz...bunlar önemli değil tabi...

yeminle fıttırıyorum ya. hani kesip kör kuyuya atmak istersin ya öyle oluyorum bu palavrayı sıktıklarında.

ulan 216 milyar dolarla aldıkları borcu 700milyar dolara çıkardılar. bunuda akpdeki yolsuzluklara dayanamıyorum diyip istifa eden akpli millet vekili resmi evraklarla kanıtladı. kısa vadede 300 milyar dolar para ödememiz lazım ama cepte para yok götte don yok.

halâ imf diyorlar. ulan imf miyadını doldurdu haberleri yok. imf nin yerini bir sürü başka kuruluşlar aldı. halâ deli gibi sıcak para çevirmeye çalışıyoruz. bir sonraki dönem ülke batacak kimsenin haberi yok. medyayı bile susturabiliyorlar deli oluyorum. şuanda 1 emeklinin maaşı ev kirasını ödemeye zor yetiyor. bırak elektrik su ödemeyi.

madem ülke iyi durumdada dün asistan doktorlar niye ödeyemedikleri elektrik v.b faturaları göğüslerine asıp yürüyüşyaptılar ağladılar? memleketin doktorlarını bile ağlattılar halâ imf diyorlar.

KA®ANLIK
18-12-2012, 08:35

öyle güzel bir yere parmak bastın ki,

4 mevsim yaşanan Türkiye'de sebzeyi ithal eder hale geldik,
sebzeyi bırak CANLI HAYVAN İTHAL ETTİK lan... ötesi var mı ?

İnsanların idrak edemediği birşey var.
Alenen görüyorlar aslında da "bakmak istedikleri yerden bakıyorlar"

özelleştirmeler öyle bir yapılıyorki, 3 kuruşa aldığı işletmeyi nasıl oluyorsa, 6 ay sonra 10 kuruşa satabiliyor özelleştirme ihalesini kazanan kişi. üstüne bir çivi bile çakmadan...

e devlet neden satamadı veya SATMADI 10 kuruşa diye soran yok.

devletin tüm kaynaklarını satıp paraya çevirip, IMF borcu kapandı da, yol yapıldı da, bina yapıldı da diyerek herkes ülke yönetir.

önemli olan o işletmeleri maksimum fayda sağlayarak özelleştirmek veya işletebilmek...

bunların hiçbirinin yapılamadığını görmek zor değil ama elhamdülillah müslümanız ya ;)

Eworen
18-12-2012, 08:41
TR nin en büyük firmaları ihaleyi almak için neden çırpındılar acaba
Listeye bi göz atın hepsi en üst seviye firmalar

Almazlarmı uğraşı yok zorluğu yok emek yok bastır parayı al yolları akıyor para oluk oluk..

Öte yandan pas geçilen bi detay var genelde yapılan hesap hep geriye dönük ama alınan para her sene artıyor araç sayısı artıyor geçiş ücreti sürekli zamlanıyor

Yani lamısı cimisi yok dünyanın en karlı ve en kolay işlerinden biri bu kadar basit..

34btr1907
18-12-2012, 08:56
bende bunu anlamıyorum,

herkes diyor ki,
bina yapıyorlar, yol yapıyorlar...

arkadaş bu şekilde herkes yönetirdi bu ülkeyi. Ecevitte yönetirdi, Çillerde yönetirdi, Mesut Yılmazda yönetirdi...

ne o, yol yapacağım, şu kadar bütçe lazım, vergiyi şu kadar arttır, şu işletmeyi sat o yolu yap....

ne o hastane yapacağım; benzine ek vergi koy, deprem vergilerinden tırtıkla, tüpraşı sat, tamam...

ne o bir baraj yapılacak; tekeli sat, deprem vergilerinden tırtıkla, barajı yap...

sonra çıktım ben bunları yaptım diye böbürlen..
ulan sanki kaynağı kendin yarattın da kendin yaptın, bu ülkenin kaynaklarını sattın sen, telekomunu sattın, tüpraşını, tekelini, köprüsünü otoyolunu sattın...

sonra memura %4 zam verince ekonomi bakanı çıksın desin ki:
" biz %3 öngörüyorduk, %4'te anlaşıldı, bunu ek vergilerle telafi ederiz "

milletimde sorgulamasın hiç,
başka bir geçim kaynağı kalmadığını görmesin sakın...

uyanın yahu,
ya satıyoruz, ya vergi alıyoruz...

bundan 10-15 sene sonra ne yapacak bu ülke ?
başımızdakiler 77 sülalesinin geleceği için parayı kaçırdı zaten, onlar götünü kurtardı da bizim çocuklarımız torunlarımız ne yapacak...

nokta...

eline sağlık,uyanın diyorsunda bu millet deveye diken kavramını çok iyi kavradı neyse yazıpta banlanmayalım hiç...

kelalper
18-12-2012, 09:02
Siz Turkiyenin nerden nereye geldigini goremicek kadar fanatik oldugunuz icin ne konussam bos

Sirf namaz kildi diye brne oy verilmez

Ama sizler sirf guzl iftira atiyor diye gundiye oy vsriyosunz

En sonki ejayi scuklari kampanyasini duymusundur insallah

Simdide dersinki yargida ellerinde

O yuzden tertismanin luzumu yok

Sizler syaset adami tabirinin ne oldugunu hayat sartlarina gore bir siyasetcinin nasil davranmasi gerektigini bilmiyorsunuz

Hala daha Ataturk olcakti aaaaah o olsayd dyorsunuz

1920 lerle 2010 lu yillarin sartlarini ayni saniyorsunuz

Ataturk yasasaydi ne olurdu soyliyim RTE yi destekler sizlerinde suratina tukururdu

Simdi benide bu yazdiklarimdan banlanlar siyaset yapiyorum diye cunku bu frumda AKP ye ve yabdasina ana avrat soversin hic birsey olmaz ama AKP li cikar savunur Banlanir :)

Konu ne ozellestirme yok efendim satilkismis bikere dogru bilmwk lazim

Isletmesi satildi kacak gscince devlet tahsil edeneyince iyi sen daha devlete odemiyorsun ozellestirince kicini yirtiosun satildi diye ayiptir

Bugun hukunet karsiti mehmet ali birand dahi destek verdi twbrik etti ama sizler at gozlugu ile hukumet karsiti oldugunuz icin sirf muhalefet oldugunuz icin iyi ve dogru yapilmis birseyi bile desteklemezsiniz

Sizle neyi tartisayim kardesim :)

Niye destekliyorumu yazsam bir suru sey yazicaksiniz niye muhatap olayim

Demokrasi var diyorsunuz ama AKP secilince iste yuzde 50 fakir yobaz topluluk diyorsunuz yok sinif farki var diyorsunuz saygi duymuyorsunuz o yuzde 50 ye

Niye tartisayimki saygisiz insanlarla ?

kanka atatürk yüzüme tükürmek için yattığı yerden kalkacaksa ben bu yolda devam etmeye razıyım.

Allah aşkına Türkiye nereden nereye geldi bana bir açıkla. Uzaya mı gittik. Dış borca bak. İthalat ihracat dengesine bak. Piyasaya çıkan takkeli sarıklıların sayısına bak. Bu ülkeye hizmet etmiş bütün üst düzey askerleri içeri aldılar daha suçları açıklanmamışken içeride yatıyorlar aylardır. Anamız ağladı diyen adama lanlı lunlu konuşan ***** da al git diyen adam yönetiyor bu ülkeyi. Eskişehirde Nü resim sergisi basılıp resimler indiriliyor. Geldiğimiz nokta evet bu.

ozgurluk
18-12-2012, 09:03
öyle güzel bir yere parmak bastın ki,

4 mevsim yaşanan Türkiye'de sebzeyi ithal eder hale geldik,
sebzeyi bırak CANLI HAYVAN İTHAL ETTİK lan... ötesi var mı ?

İnsanların idrak edemediği birşey var.
Alenen görüyorlar aslında da "bakmak istedikleri yerden bakıyorlar"

özelleştirmeler öyle bir yapılıyorki, 3 kuruşa aldığı işletmeyi nasıl oluyorsa, 6 ay sonra 10 kuruşa satabiliyor özelleştirme ihalesini kazanan kişi. üstüne bir çivi bile çakmadan...

e devlet neden satamadı veya SATMADI 10 kuruşa diye soran yok.

devletin tüm kaynaklarını satıp paraya çevirip, IMF borcu kapandı da, yol yapıldı da, bina yapıldı da diyerek herkes ülke yönetir.

önemli olan o işletmeleri maksimum fayda sağlayarak özelleştirmek veya işletebilmek...

bunların hiçbirinin yapılamadığını görmek zor değil ama elhamdülillah müslümanız ya ;)

Düşüncelerine tamamen katılarak bazı alıntılar yaparak tamamlamak isterim.

''- afyon'un kışlacık köyü; borçlarını ödemek için bütün köylü böbreklerini satışa çıkardı mı? çıkardı.

-diyarbakır'da kayıt parasını ödeyemeyen bir anne, okulun halılarını yıkarken düşüp felç oldu mu? oldu.

-daha dün, şırnak'a 38 doktor tayini yaptınız, 5 tanesi göreve başladı, 3 tanesi göreve başladığı gün istifa etti mi? etti.

-erzurum'da hamiline arama kararları çıkarılıyor mu? çıkarılıyor.

-muğla'da, milas'ta kore gazisi açlıktan ve soğuktan öldü mü? öldü.

-erzincan'da görevlerini yapan yargı mensuplarına ,cemaatlerime dokunursan yakarım dendi mi? dendi.

-230 bin eğitim fakültesi mezunu bu ülkenin sokaklarında işsiz mi?
gazeteler intihar haberleriyle dolu mu?''

''
- siz tekeli 292 milyon dolara sattınız.
alan kişi 920 milyon dolara sattı. aradan çok kısa bir sürede 608 milyon dolar kâr etti mi? etti.

şimdi siz bugün neyi konuşuyorsunuz? tekel işçisine vereceğiniz 25-30 milyon dolarlık parayı konuşuyorsunuz.''

Eski bir konuşmadan alıntıdır.

KA®ANLIK
18-12-2012, 09:08
bu arada:

Atatürk yaşasaydı benim değil,

Terörist başını "belki o da karanlık güçlerin piyonu olmuş "zavallı" bir insan" sözleri ile bu ülkede abdullah öcalan'ı "zavallı" diye adleden bakanın, ya da "sayın" diye hitab eden başbakanın suratına tükürür, tüm bunları görmezden gelen halka da iki kelam ederdi ya neyse...

oy verdiğiniz adamlar kürt sorunu diye bir sorun türetti, teröristler için sınırlara mahkemeler kurup onları beraat ettirdi, davullarla zurnalarla karşılattı. bu bile benim onlara oy vermemi engeller ama tabi sizin düşünceleriniz başka olabilir, orasına birşey diyemem...

mcy
18-12-2012, 09:12
ben özelleştirmeyi desteklemiyorum. eğer devletin her kurumunu özelleştirirseniz vergiler daha fazla artar. kısa dönemde devlet gelir elde edebilir ama uzun vadede gelir elde etmek için vergilere zam yapacaktır. bugün bu hükümeti destekleyenler yarın ki çocuklarını borç altına sokmaktadır. bunun hesabını veremezsiniz.

kelalper
18-12-2012, 09:14
Ben sana kesin bir yargıda bulunmadım dikkat et ama sen kesin ve kendinden emin olarak benim malımın mülkümün ailemden kaynaklı olduğunu söylüyorsun. Tekrar söylüyorum beni tanımıyorsun nasıl bu kadar kesin konusuyorsun? Ne güzel allaha şükür gezmiş görmüşsün iyidir kötüdür işin gücün var ancak ben sana ne biliyorsun neye sahipsin nereye gittin geldin diye sormadımki? Hadi onu geçtim benim neye nasıl sahip olduğumu sorgulayacak konumda da değilsin. Mucit arkadaşınında başarılarının devamını dilerim. Seni de önümüzdeki sene boğazda yalıda görmek isteriz.

çocuğum bak sen demiyor muydun senden fazla yer gezmişimdir senden fazla dil biliyorumdur diyen sen değil miydin. Benden daha eğitimliydin.( 22 yaşındasın daha nasıl oluyorsa ben 26 yaşımda ikinci üniversite diplomamı aldım)
Bende yazdım. bunları bunları yaptım kanıtlayabilirimde. Sen bi zahment ne işle uğraştığını yazsanda bilsek. Yaw toz ticareti yapıosan da yaz kimse bişey demez. En azından bana ne işle uğraştığını söyle okulda arabalarınla hava atmak dışında. Atomu mu ayrıştırdın ne yaptın yaw. Oradan bilmiş bilmiş cevap veriyorsun.

opamp
18-12-2012, 09:24
ben özelleştirmeyi desteklemiyorum. eğer devletin her kurumunu özelleştirirseniz vergiler daha fazla artar. kısa dönemde devlet gelir elde edebilir ama uzun vadede gelir elde etmek için vergilere zam yapacaktır. bugün bu hükümeti destekleyenler yarın ki çocuklarını borç altına sokmaktadır. bunun hesabını veremezsiniz.

Onlar için sorun yok. Çünkü sadece kendi doğurduklarını ve destekçilerini çocukları olarak görüyorlar ve onlarında geleceği her türlü garanti altında zaten..
Diğerlerini bırak çocukları olarak görmeyi insan olarak bile görmüyorlar bence...

Ranthor
18-12-2012, 09:25

E dun X vardi, bugün Y var. Kral oldu yasasın kral.

Yarın başkası gelir, yeni kral o olur.
Şayet ortama uyup, bunun artılarından yararlanmak istiyorsanız böyle yapmalısınız

Ranthor
18-12-2012, 09:27
Bu arada konuyu bir ara kitlemek gerekiyor

wekoo
18-12-2012, 09:29
Devlet bu yakinda bizide satmassa iyidir baskasina...

Ranthor
18-12-2012, 09:34
Arkadaslar ne yazık ki konuyu kitlemek zorundayım, daha sonra temizlenip açılabilir sonuçta otomobiller ile alakalı bir durum.

Ayrıca herkesin görüşü kendinedir, burada paylaşmak zorunda değilsiniz Yönetim içinde de farklı görüşler olabilir.

Ben şahsım olarak, özelleştirmeye karşı değilim mesela, liberal görüşlü bir insanım. Fakat karşı görüşlülere saldırmayı anlamıyorum.