PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kola bağımlılığından nasıl kurtulunur?

skunk 2
19-12-2012, 21:08
Merhaba her gün 1.75 litre lik şişelerden alıp kola içiyorum günde 1 şişe garanti bitiyor ve şu an biraz fazla kilom var eğer kolayı bırakırsam zayıflar eski halime dönerim diye düşünüyorum 70 kiloydum zayıftım bi ara 110 kiloya fırladım bazı nedenlerden dolayı sonra 98 e kadar düştüm bi 18 kilo fazlam var 10 kgsi felan gidermi kolayı bıraksam ? :) Kilodadanda ziyade zararları var bırakmak istiyorum.

twin
19-12-2012, 21:11
alınan kilonun verilmesi zordur. Ama imkansız değildir ilk iş kolayı bırakmak bana göre

Skyhawk34
19-12-2012, 21:13
3-4 ayda bir arkadaş zoruyla içtiğim oluyor yemek yenecek edilcek hiç bir zaman su olmadan masaya oturmam meyve suyu falan aramam restorana da gitsem suyumu alırım başkada içeceğe gereksinim duymam seviyorum bu huyumu :D

kolayı almıcaksın olcak bitcek bu kadar basit :D

Eworen
19-12-2012, 21:14
Kendi eski halimi gordum bir anda :)
Bende saglam bagimliydim ozellikle yazlari gunluk sise kutu litrelik vb derken ortalamam surekli 2-3 lt civarlariydi kisin sadece azaltabiliyodum azaltiyordum derken 1 lt civarinda iste
Birakabildimmi hayir birakamadim
simdi icmiyorum gecen sene cikan kronik hastaligimdan sonra mecbur biraktim
Ama kendi irademle birakmayi basaramadim maalesef
Komik gibi geliyor ama resmen hastalik bagimlilik turu

skunk 2
19-12-2012, 21:15
Kendi eski halimi gordum bir anda :)
Bende saglam bagimliydim ozellikle yazlari gunluk sise kutu litrelik vb derken ortalamam surekli 2-3 lt civarlariydi kisin sadece azaltabiliyodum azaltiyordum derken 1 lt civarinda iste
Birakabildimmi hayir birakamadim
simdi icmiyorum gecen sene cikan kronik hastaligimdan sonra mecbur biraktim
Ama kendi irademle birakmayi basaramadim maalesef
Komik gibi geliyor ama resmen hastalik bagimlilik turu

anladım geçmiş olsun ya daha yaşım genç ama yanında bide 2 paket sigara içiyorum sigarasız kola olmuyo işin komik yanı bardağı tam doldurup içemiyorum alışkanlık olmuş benzetmek gibi olmasın viski gibi az koyuyorum öyle içiyorum sek misali :D

Time-R
19-12-2012, 21:19
Bi keresinde 2.5 litrelik kolayi 45 dk icerisinde icmistim, biraz kafa yapmisti. :D

125 kg'ydum, tum sevdigim yiyecek ve icecekleri birakma karari aldim, 36 kilo vermeyi basardim.

Hersey kafada bitiyor, karar verdiginde tam vereceksin butun benliginle.

Burak E.
19-12-2012, 21:20
gunde 2.-2.5 litre içiyorum incecik bir insanım bi turlü kilo alamadım kilo alırım d,ye içiiyorum ama yok alamıyorum :D

Tuncer M.
Ben bıraktım yerine 2 lt karışık meyvesuyu alıyorum. 3-4 gün gidiyo. Kola olunca 2 gıünü bile çıkaramazdı. :) Bilmiyorum ondan mı ama göbekte bi azalma var gibi. Bira da içmiyodum derbiye kadar ondanda olabilir gerçi o.

İbrahim33
Bende çok içerdim colayı...Bu konuyu görünce bıraktığımı anladım...En son ne zaman içtiğimi bile hatırlamıyorum...Aşırı kafein alımı mideyi rahatsız ediyor , kalp çarpıntısı falan yapıyor...Su içmek en güzeli bence , su gibisi yok...

Met
Bende 100 kiloyum. Kolayi biraktim 3 ay oluyor :)

skunk 2
19-12-2012, 21:21
Bi keresinde 2.5 litrelik kolayi 45 dk icerisinde icmistim, biraz kafa yapmisti. :D

125 kg'ydum, tum sevdigim yiyecek ve icecekleri birakma karari aldim, 36 kilo vermeyi basardim.

anladım kilo olayı sıkıntı ya eski halimi çok özlüyorum öyle fazlada yemek yemiyorum ama düzensiz besleniyorum aldık zamanında şimdi büyük sıkıntı :(

ProdriveSTI
19-12-2012, 21:21
Nasil bir bagimliliktir bilmiyorum ama benim canim cok kola istediginde su icerim bol bol.Sonrasinda kola istegim gidiyor.Etkili bana gore,denemekte fayda var.

Burak E.
19-12-2012, 21:23
Bende 100 kiloyum. Kolayi biraktim 3 ay oluyor :)

olum nasıl kilo aldın söylede ona göre yiyim kilo alıyım :D

oGuZ555
19-12-2012, 21:23
2009'dan beri içmiyorum ne fanta ne kola sadece gazoz alışkanlığı var (hele bir de niğde gazozu olursa) onu da bırakırsam tam olacak :)

skunk 2
19-12-2012, 21:24
Nasil bir bagimliliktir bilmiyorum ama benim canim cok kola istediginde su icerim bol bol.Sonrasinda kola istegim gidiyor.Etkili bana gore,denemekte fayda var.

ya suyuda çok severim içerim ama ne biliyim cola gazlı olduğu için boğazı okşuyor böyle artık zevkte alamıyorum ama sigara gibi birşey oldu bırakılmıyor meyve suyu içiyim diycem oda şekerli gene kilo gene kilo :(

skunk 2
19-12-2012, 21:25

ben söyleyim istersen git hazır patates al bimden ye yarım tencere ondan sonra uyu böyle akşam saatlerinde bak sende benim gibi 70 den 110 lara nasıl çıkıyorsun :D Allahtan verdik birazını :)

ygtkrmdnz
19-12-2012, 21:25
ben bıraktım + diet ile ortalama 15 kg verdim

önce kendimi ice tea ye alıştırdım ben bir süre sonra çok daha hoşuma gitmeye başladı kışın bu tarz içecekleri bırakmak için büyük fırsat :D

yaz gelince ice tea son gaz devam :D

emirzukak
19-12-2012, 21:26
umarım yararı olur,

Kolanın Zararları-Türkiye ve Hayata Dair (http://www.turkiyevehayatadair.com/2010/08/kolanin-zararlari.html)

İbrahim33
19-12-2012, 21:27
Suyu bol tüketip , falım şekersiz sakız çiğnedinizmi kolayı molayı unutursunuz...Deneyin...

DarkSky
19-12-2012, 21:28
ben çok asitli bişey içme ihtiyacım olursa cola zero içiyorum, ama kararında.Onun yerine light ice tea içiyorum , en azından daha az şeker var içinde.Sporla birlikte de 8 kilo kadar verdim şu an.Bence yavaş yavaş zero içmeye başla, zaten cola kadar içemiyorsun bir süre sonra bıktırıyor :)

burkaykalyon
19-12-2012, 21:28
gunde 2.-2.5 litre içiyorum incecik bir insanım bi turlü kilo alamadım kilo alırım d,ye içiiyorum ama yok alamıyorum :D

la sana o dubayı yapak bak o şişman sen zayıf...tam denksiniz :D

ula bu konu yüzünden canım kola çekti evde kola yok çıkıyorum bu soğukta bakkala gidip kola alıcam...

skunk 2
19-12-2012, 21:31

önce kendimi ice tea ye alıştırdım ben bir süre sonra çok daha hoşuma gitmeye başladı kışın bu tarz içecekleri bırakmak için büyük fırsat :D

tebrikler ama ben diyet yapamıyorum öyle bi sıkıntı var :(

umarım yararı olur,

Kolanın Zararları-Türkiye ve Hayata Dair (http://www.turkiyevehayatadair.com/2010/08/kolanin-zararlari.html)
teşekkürler

Suyu bol tüketip , falım şekersiz sakız çiğnedinizmi kolayı molayı unutursunuz...Deneyin...

sakız dünyada en tiksindiğim şey genede teşekkürler :)

Met
19-12-2012, 21:31

Olum yazlari gunde 2,5 lt. kola iciyodum.
Ve cok sık burger king e gidiom, big king ler big king xxl lar havada uçusuyo.
Bimden hazir patates, sigara böreği falan aliom fritöz de yapip yiyom.
Butun sebepler bunlar :D Az mi ?

halilcan9455
19-12-2012, 21:33
bi aralar bende ciddi içerdim.
bence bırakmak değilde azaltmaya çalışın.
mesela markete gittiğiniz de diyelim haftalık alışveriş yapıyorsunuz.normalde 4x2,5 = 10 litre kola mı alıyorsunuz.
bunu yerine 2 litre meyve suyu ,1,5 litre limonata, 2 litre ayran gibi çeşit çeşit alın en son da 2.5 litre kola alın.
bu dediğimi yapıp ilk gün kolayı bitirip sonra tüm hafta boyunca diğerlerini de içmeyin :D
en önemlisi de her öğünde mutlaka bunlardan içmenize gerek yok sadece su içmeye de alışın.
çünkü kolaya göre yararlı dediğimiz Meyve suyunu bile yavaş yavaş içmek gerekiyor.yoksa karaciğere yükleniyor vücut.

izmirlicem
19-12-2012, 21:35
ben günde en az 2 teneke 660 ml oda çok nadirdir 2 teneke içtiğim gün,6 teneke her gün 5 senedir fln böyle kilom aynı 60 .kilo almıyorum sigarayla kola güzel gidiyo :)

Thexerox
19-12-2012, 21:36
Her akşam olmasada 2 günde bir en az 1 kutu kola içerim ama Burak ile aynı kaderdeyim masada en az 2 tabak dolu dolu pilav makarna yerim nerdeyse bir kase çorbada 1 ekmek yerim ama hala zayıfım :D Yemek konusunda abartıılıyım :D kola bişi işe yaramı bilmem.

Dragger
19-12-2012, 21:37
Bir dönem günde 2.5-5 litre aralığında içiyordum.

Şu an bazen bir kutu bazen 1 litre iciyorum, bazı günlerse hiç içmiyorum.

En güzeli hiç içmemek ama şeytan dürtüyor işte...Misal meyve yedim, ice tea içtim ama hala kola içesim var bazen engel olamıyorsun :D

Askerde 1 ay kolayı bıraktım, sporla beraber 10 kilo verdim. İçmediğim zaman direk zayıflıyorum.

Geçen 2 ay içerisinde de bir dönem içmedim ve 6 kilo verdim, inanılmaz kilo aldırıyor bana da.

Ben bir de sıcak şeyler, çay kahve nescafe falan da icmedigim icin tek tesellim o...meyve suyu içince halsiz düsüyorum, ayran uyku getiriyor, ice tea falan hicbir ise yaramıyor.

Tamamen bırakamasam da azalttım, insallah birgün tamamen nefret eder bırakırım ben de.

Kolaların hic tadı yok artık, aslında tam bırakma zamanı :D

RSBurak
19-12-2012, 21:37
kolayı sıcakken içmeyi dene :) bende bağımlıydım 1 yıldır toplasanız yarım litre içmemişimdir :)

dj_batukaan
19-12-2012, 21:39

aynı sorun bende de var zırnık etki etmedi :)
size gelince diyet yapamıyorum demişsiniz ama diyet yapmanızda şart sadece kolayla olacağını sanmam helede yemeyi seven biriyseniz Allah kolaylık versin

semavi
19-12-2012, 21:41
Bende aynı durumdaydım... Yani çok fazla kola ve meyve suyu tüketiyordum... Bir ara inat ettim... 2-3 hafta günde 2-3 soda içtim Özkaynak... O gün bugündür kolayı arada cila misali içerim, asla aramam, çok şekerli gelir... Kaldıki çayı bile şekersiz içmem ama soda daha fazla bağımlılık yaptı bende... Kesinlikle dene bunu...

skunk 2
19-12-2012, 21:41
cevaplar için teşekkürler bu arada kola severler baya var forumda herhalde

Konuyu Toplam 25 kişi okuyor. (20 Kayıtlı üye ve 5 Misafir)
skunk 2, aeroglu84, B.Koçer, burkaykalyon, DelSolOnur, dj_batukaan, Ef Driver, emirzukak, Germanian, halilcan9455, halilkarakas, izmirlicem, JDM_5, m3rt, Met, OnurÖzden, RSBurak, Thexerox, ThUnDeRbErK, ygtkrmdnz

:D

İbrahim Erdem
19-12-2012, 21:42
kola değilde kafein bağımlısıyım ben de artık içmeyince kafam beynim duruyor mal gibi oluyorum.

skunk 2
19-12-2012, 21:43
aynı sorun bende de var zırnık etki etmedi :)
size gelince diyet yapamıyorum demişsiniz ama diyet yapmanızda şart sadece kolayla olacağını sanmam helede yemeyi seven biriyseniz Allah kolaylık versin

severimde dışardan yemeyi severim ev yemeği fazla yemem genelde dışardan yerim evde abartılı yemiyorum öyle normal insan gibi yiyorum ama anormal bir insan gibi bi göbeğim var çok biçimsiz ve çirkin duruyor :eek:

Mr.K
19-12-2012, 21:46
Valla hernekadar kötü alışkanlıklar olsada ..
Günde 5bardak(fincan kulplu) kahve @işte
Akşamları da net 1.5lt kolam var..

geçmiş olsun..Hangi brini bıraksam bende bılemıyorum.Fakat tek bildiğim şey,dzenlı beslenme ve kola bırakarak cıddı kılo vermıs olmam(vakt-i zamanında ) şuan duba gbiyim o ayrı.. :)

Low-Rider
19-12-2012, 21:47
valla öyle bir yol bulamadım ben

ufuck
19-12-2012, 21:47
Coca-cola firmasinda calismaktayim :) bize bedawa oldugu halde cok az tuketiyorum. Sen sadece kafanda bitirmen lazim olayi :) azaltarak baslaya bilirsin. Fusetea altinda karpuz mango limon we seftali gibi tatlara yonelebilirsin yada visnelim karadut pulpy meyvetanemmgibi iciceklerde olabikir :)

onursumer
19-12-2012, 21:48
benimde çok içtiğim donemler oldu ama once sprite sonrada icetea içerek kurtuldum :)

canın istesede başka içeçeklere yonel ayrıca içtiğin zamanlarda en azından zero veya light tercih edersen aşırı şekerden uzak durmuş olursun

kiloların için düzgün bir yemek programı + egzersiz yürüyüş vs şart

skunk 2
19-12-2012, 21:48
Valla hernekadar kötü alışkanlıklar olsada ..
Günde 5bardak(fincan kulplu) kahve @işte
Akşamları da net 1.5lt kolam var..

geçmiş olsun..Hangi brini bıraksam bende bılemıyorum.Fakat tek bildiğim şey,dzenlı beslenme ve kola bırakarak cıddı kılo vermıs olmam(vakt-i zamanında ) şuan duba gbiyim o ayrı.. :)

eyw abi kahveyi bende çok severim ama pek içmiyorum bu kolayada nasıl bağımlı oldum anlamadım bi kaç senedir içiyorum sanki bi gün içtim ondan sonra içmeye başladım öyle hatırlıyorum çok ilginç :)

Ertekin
19-12-2012, 21:50
Kola sebebiyle abimde 122 kilo geliyor.Bence bırakamıyorsan önce light içmeye başla bari sonra yavaş yavaş bırakırsın.Her canın çektiğinde ertele yarım saat sonra içicem de şartlandır kendini.Yada bardakları küçült öyle öyle bırakırsın umarım

skunk 2
19-12-2012, 21:51
Coca-cola firmasinda calismaktayim :) bize bedawa oldugu halde cok az tuketiyorum. Sen sadece kafanda bitirmen lazim olayi :) azaltarak baslaya bilirsin. Fusetea altinda karpuz mango limon we seftali gibi tatlara yonelebilirsin yada visnelim karadut pulpy meyvetanemmgibi iciceklerde olabikir :)

birşeyi merak ediyorum sorayım :D coca cola hangi akla hizmet 1.25 1.75 2.25 lt üretiyor bi sürü boy çeşidi oldu hepsinin alıcısı çokmu diğer 1 lt vs gibi :) ?

R.I.P
19-12-2012, 21:52
bağımlılık kafeinden dolayı olabilir mi? kola yerine sade kahve içmeye çalışsanız

Ufuk
19-12-2012, 21:52
Arkadaşım (kapı komşum) da aynı durum vardı 1 litre içiyordu oda eğer dikkat ederse.2.5 olmasa bile 2lt içiyordu günde.
Sonra sodaya terfi ettirdik.Asitli olduğundan o boğazda bıraktığı his benzer en azından.
Şimdide soda manyağı oldu.Sade içiyor.Arada limonlu.Günde 2-3 tane içiyor rahat.
soda tavsiye ederim en azından kola kadar zararlı değildiir.

skunk 2
19-12-2012, 21:53
bağımlılık kafeinden dolayı olabilir mi? kola yerine sade kahve içmeye çalışsanız

sade kahve sevmiyorum ama 3 ü bir arada olabilir bakalım deniycez burda okuduğumuz yöntemlerden

Ramiz
19-12-2012, 21:54
bende asitli içecek ihtiyacımı soda/ayran karışımı ile gidermeye çalışıyorum cola ile fazla aram yok

ufuck
19-12-2012, 21:55
birşeyi merak ediyorum sorayım :D coca cola hangi akla hizmet 1.25 1.75 2.25 lt üretiyor bi sürü boy çeşidi oldu hepsinin alıcısı çokmu diğer 1 lt vs gibi :) ?

İcicek pazarindaki bosluklari kapatmak icin :)

CaN000
19-12-2012, 21:55
Kolayı bıraktım 2 ayda 7 kilo verdim.Nasılsa verdim diye tekrar basladım.aynı kiloları 2 haftada geri aldım...Kola dediğin meret inanılmaz etkiliyor bünyeyi,bir süre sonra su içmediğni farkettiriyor insana.bende canımın kola istediği her an su içiyorum artık.

Bir nevi su detoksu,bugun karar verdim artık içmeyeceğim bir süre daha.

Suyu unutma aman aman : )

skunk 2
19-12-2012, 21:56
İcicek pazarindaki bosluklari kapatmak icin :)

anladım teşekkürler :)

mechanic
19-12-2012, 21:57
sadece kolayla değildir o ... kolayı azaltabilirsin. talıyı hamuru bırak bence :D kuzenim 18 kilo verdi. adamı tanıyamadım!

Met
19-12-2012, 22:00
Kolayı bıraktım 2 ayda 7 kilo verdim.Nasılsa verdim diye tekrar basladım.aynı kiloları 2 haftada geri aldım...Kola dediğin meret inanılmaz etkiliyor bünyeyi,bir süre sonra su içmediğni farkettiriyor insana.bende canımın kola istediği her an su içiyorum artık.

Bir nevi su detoksu,bugun karar verdim artık içmeyeceğim bir süre daha.

Suyu unutma aman aman : )

Bende bu kadar etkilemiyo ya, 3 aydır içmiyom ama kilo veremedim :D

PROMINENT
19-12-2012, 22:03
bende günde 8 10 kupa 3 kaşık kahve koyarak yaptığım kahveyi içiyorum sütsüz tek şeker...zararını ciddi görücem...sabahları kalkar kalkmaz 4 kahve içmeden kahvaltı yapamıyorum.

c20let
19-12-2012, 22:03
3-4 ayda bir arkadaş zoruyla içtiğim oluyor yemek yenecek edilcek hiç bir zaman su olmadan masaya oturmam meyve suyu falan aramam restorana da gitsem suyumu alırım başkada içeceğe gereksinim duymam seviyorum bu huyumu :D

Bende kola alıp gelmeseler hayatta kendim alıp içmem çok sıcak yaz günlerinde içerim o kadar yemeğin yanında su içmek en keyiflisi bana göre ama 120 kiloya yakınım :D

Mr.K
19-12-2012, 22:05
bende günde 8 10 kupa 3 kaşık kahve koyarak yaptığım kahveyi içiyorum sütsüz tek şeker...zararını ciddi görücem...sabahları kalkar kalkmaz 4 kahve içmeden kahvaltı yapamıyorum.

aynı ben.tek fark bende şeker 3adet :(

Dodoo
19-12-2012, 22:07
Geçen sene spora başladığımda şeker-tuz ve asitli içecekleri çıkarmıştım hayatımdan, çok zor birşey değil, aslında hiç zor değil. Ama şuan geri döndüm, günlük içiyoruz mutluyuz :D

Yakın zamanda gaza gelip tekrar bırakacağım ama :)

cupra64
19-12-2012, 22:09
Hoba benim konum. Kilom ideal sayılabilir 2 senedir HER GÜN 2.5 litre veya 3 litre kolamı alır içerim. Bağımlılığın dibini yaşıyorum. Varmıdır çaresii :D

lethaldoze
19-12-2012, 22:11

Bende kolayı yemekte çok severdim ama son 2-3 aydır her yemekte su içiyorum ve bambaşka bir keyf almaya başladım. Sadece ramazanda oruç açarken bırakamam. Bol buzlu soğuk bir kola tüm gün aklımdaki tek şey oluyor. Gerçi o suyla tanışmadan önceydi önümüzdeki ramazana kısmet bakalım. :D
Su herşey....

elpadre
19-12-2012, 22:31
bızım hatun gunaydın dıyıp aslıyor gunde 4,5 lt dıyet kola ıcıyor nasıl bıraktııracm bılemıyrum :(

İbrahim Erdem
19-12-2012, 22:37
Bi de bu aralar monster a sardım 2-3 günde bir tane içer oldum.

khan
19-12-2012, 22:42
ben yaklasik 10 senedir gunde minimum 2.5 litre ve sadece kutu veya kucuk cam sise iciyordum, litreliklerin tadini sevmiyorum, 3 aydir diet yapiyorum hic icmedim normal kola, pepsi light iciyorum 2 kucuk kutu civari simdi gunde buzla guzel gidiyor, diete baslarken 91 kg idim, simdi 79 kiloyum kolaninda buyuk etkisi var biliyorum, gecen gun yarim bardak bir iceyim dedim anormal sekerli ve kotu tatli geldi ben bunu nasil iciyormusum dedim ama ben 3 aydir sekeride biraktim anca 2,3 gunde 1,2 kesmeseker onun haricinde splenda tatlandirici kullaniyorum, diet yapmak ilk 15 gun cok zor ama sonra hergun tartiya cikip sonuclari gorunce ciddi motive oluorsun, cok kolaylasiyor diet yapmak;)

dj_batukaan
19-12-2012, 22:43
severimde dışardan yemeyi severim ev yemeği fazla yemem genelde dışardan yerim evde abartılı yemiyorum öyle normal insan gibi yiyorum ama anormal bir insan gibi bi göbeğim var çok biçimsiz ve çirkin duruyor :eek:

geçen bir yerde okumuştum
Sigarayı bırakmak için çereze, çerezi bırakmak için sakıza, sakızı bırakmak içinde yeniden sigaraya başladım :))) ben hayatı böyle seviyorum...

ama kesinlikle fasfood yemekleri falan, ya azaltman yada bırakman lazım Mis gibi ev yemekleri varken neden dışardan diyorsun hem sana hem kesene yazık

otomania
19-12-2012, 22:51
bende çok kola içiyorum hatta şuanda ynmda var şişe bitmek üzere fkat bnde bir türlü kilo alamıyorum :D

CinAli_06
19-12-2012, 23:00
takiriben hayatımın 10 yılını aynı bu şekil kolaya bağımlı şekilde geçirdim taki bu sene ramazanda bırakma kararı alana kadar ve kolayı bıraktıktan sonra birazda yediğime içtiğime dikkat ederek 16 kilo verdim. Şu anda sadece ve sadece su içiyorum, yemek felan yerken eğer varsa taze sıkılmış meyve suları yada ayran içiyorum. Ve psikolojik mi bilmiyorum ama kola içmeyi bıraktıktan daha enerjik olduğumu düşünüyorum.

bilalMW
19-12-2012, 23:01
gençler tatlandırıcıya geçsem çay için zararlımı onlar?

Agah
19-12-2012, 23:01
kolayı bırakmanın en iyi yolu enerji içeceğine sarmak :D

GokhanRS
19-12-2012, 23:06
le cola içersen 3-4 tane. koladan tiksinmeye başlayabilirsin. detaylı bilgiler için şanzelizeye başvurulabilir.

Anu
19-12-2012, 23:36
Bir anda bırakıp ne olursa olsun içmemek gerekiyor. Başka çaresi yok maalesef. Onun yerine abartmadan çay-çekirdek ikilisine başlayın.

cXe
19-12-2012, 23:36
6-8 ay öncesine kadar bende çok kola içerdim ama artık baya seyrelttim, zararlarını pek fazla bilmem ama içinde aşırı oranda şeker olması benim bırakmama yeterli oldu.

akarags1905
19-12-2012, 23:57
Aman aman bir bağımlılığım yoktu ama bir süre günde 2.5 litreyi görür hale gelmiştim sonra ev arkadaşımın soda bağımlığını bana da aşılamasıyla kolayı görmez oldum:) özellikle kızılay'ın sodası olmazsa içmiyorum bana daha güzelmiş gibi geliyo:D günlük ortalama 2-3 civarı içiyorum, başta yadırgayabilirsin ama sonrasında emin ol alışıcaksn:)

bunun dışında tavsiyem bir arkadaşın yazdığı 'niğde gazozu' ve ice tea.. niğde gazozu müthiştir tabi abartmamak lazım:) ice tea'ye gelirsek önceden burger vs. gibi yerlerde kolaya atlardım şimdi buzsuz ice tea forever:D

hüsor
19-12-2012, 23:59
Kolayı bıraktım arada sırada nadiren içiyorum onunla birlikte sporada başlayınca 1.5 ayda 5 kilo verdim :)

Burak
20-12-2012, 00:27
Kolayı bırakalı 3-4 sene olmuştur herhalde, ice tea aldı yerini; ice tea sayesinde kurtuldum :p

Aydın22B
20-12-2012, 00:33
uludag gazoz ic :) bende cola ıcıyodum artık ıcmıcem o zıkkımı sımdı yarım lıtre gazozla cozuyom ısı :)

İbrahim33
20-12-2012, 00:51
Aman aman bir bağımlılığım yoktu ama bir süre günde 2.5 litreyi görür hale gelmiştim sonra ev arkadaşımın soda bağımlığını bana da aşılamasıyla kolayı görmez oldum:) özellikle kızılay'ın sodası olmazsa içmiyorum bana daha güzelmiş gibi geliyo:D günlük ortalama 2-3 civarı içiyorum, başta yadırgayabilirsin ama sonrasında emin ol alışıcaksn:)

bunun dışında tavsiyem bir arkadaşın yazdığı 'niğde gazozu' ve ice tea.. niğde gazozu müthiştir tabi abartmamak lazım:) ice tea'ye gelirsek önceden burger vs. gibi yerlerde kolaya atlardım şimdi buzsuz ice tea forever:D

Soda olayı bendede var , normal zamanda günde 2-3 tane içerim...Alkol aldığımın ertesi günü 4-5 tane içerim...

Burak K.
20-12-2012, 01:01

ice tea'da bağımlılık yapıyor. :D öyle alıştım ki her sabah kahvaltıda ice tea mango içmezsem olmuyor. :D

JaSoN
20-12-2012, 01:11
Birkaç ay öncesine kadar ciddi bağımlısıydım ben de. Kendimi bildim bileli içerdim ama son 4-5 senedir günde ortalama 2lt içiyordum. Birdendire azaltmaya karar verdim. Önce akşamları almamaya başladım sonra öğlen yemeklerinde de içmemeye başladım. Arasıra içiyorum yine ama ne oldu bilmiyorum, artık eskisi kadar güzel gelmiyor ve 1-2 bardaktan sonra içemiyorum.

Agah
20-12-2012, 01:25
yahu çözümü söylüyorum işte sizee :D bi bağımlılıkdan kurtulmak için zararı az, görevi aynı şeyler kullanın. koladan vazgeçmek istiyorsanız; hararetinizi geçiştircek şeylere yönelin. ben enerji içeceğine yöneldim. zaten nasıl olduysa müthiş bi şekilde ucuzladılar. bir de dolabımda Monster Rehab var. yılbaşına saklıyorum. nasıl kıycam bilemiyorum :D

Providence
20-12-2012, 01:32
Kendimi hatırladım konuyu görünce , bende günde 3lt ye yakın cola içerdim günüm cola ile başlar ve biterdi , 2011 kasım da bıraktım bende colayı , böbrek taşı ve kum oluşumu yüzünden 3-4 kere taş düşürdüm ard arda birkaç sene , 3-4 kere derken her seferinde sağ ve sol böbrekten birkaç tene düşürüyordum , en son geçen ekimde olunca artık bir karar vermem gerekti , bu acıyı çekmek mi cola mı dedim ve top yekün tüm meşrubatları kestim bir anda , buna diet ürünlerde dahil , tamamen bıraktım , nisana doğru da şekeri tamamen kestim.

Nisan ayında 149.5 kilo idi kolayı bırakmış halim , öncesinde tartılmadım ,şu anda 127 kiloyum ve aynı doğrultuda vermeye devam ediyorum kilolarımı , fitness ile daha doğrusu body building demek lazım , cardio sıfır gibi bişey artık :) Benim tavsiyem colayı kesmek istiyorsan mutlaka spor yap , çünkü colayı kesince beyin mutluluk hormonu salgılamıycak , endorphin salgılatmak için beyine mutlaka ve mutlaka spor yapman lazım ve tavsiyem kas deforme edicek spor yapman yani ciddi body building yada basketball olur çünkü max endorphin i salgılatıyor ikiside hatta basketball daha sağlam salgılatıyor :)

Bir tavsiyem daha war , keyifle su içmek istiyosan saka su al , ph 8.2 ve onu brita filtreli sürahi ile süzerek iç , kesinlikle su içmeni arttırıcaktır ve daha çok keyif alıcaksın su içmekten. Her cola içesin geldiğinde su içmeye çalış.

tayreep_john
20-12-2012, 02:11
kendimi bildim bileli günde 3-4 kutu kola içiyorm litreliklerin tadını sevmiyorum... bikaç defa midemi çok ciddi rahatsız etti 3-5 gün içmedim geçti ama 2-3 senedir tekrar başladım sabah uyanındığmda bile içiyorum içmeden yapamıorum bağımlılık benimkide. Ama zararlarını inşallah görmem

edit : mide kanseri olursam haber vericem :D

qatrio
20-12-2012, 02:20
Belki alakasız beyler ama mesela Mcdonals büyük seçim bir menü aldıgımda ( kola en buyuk boy şekilde) yemek sonrası gögüsümde bir agrı oluşmakta benzer bir durum yaşayan varmı ?

Agah
20-12-2012, 02:24
Belki alakasız beyler ama mesela Mcdonals büyük seçim bir menü aldıgımda ( kola en buyuk boy şekilde) yemek sonrası gögüsümde bir agrı oluşmakta benzer bir durum yaşayan varmı ?

şoklanmış kola olduğu için soğuğun etkisi olabilir.

qatrio
20-12-2012, 02:27

İlgilendiğin için çok teşekkür ederim. Kalp rahatsızlıgı beni tedirgin ediyo o yüzden sordum.3 sene önce ne yazıkkı Abimi kaybettim kalp sorunuyla ilgili 23 yaşında gizli oldugunu söylemişlerdi.Doktora vs hep gidiyorum herşey normal diyolar. Allah büyük nediyim.

İbrahim33
20-12-2012, 02:35
Senin olayın büyük ihtimalle psikolojik bence...Çünkü her göğüs daralması , göğüs ağrısı falan kalp krizi belirtisi olmuyor...Kalp krizinin sıl önemli belirtileri omuz ağrısı , mide ağrısı , mide bulantısı gibi şeyler...

Agah
20-12-2012, 02:44
İlgilendiğin için çok teşekkür ederim. Kalp rahatsızlıgı beni tedirgin ediyo o yüzden sordum.3 sene önce ne yazıkkı Abimi kaybettim kalp sorunuyla ilgili 23 yaşında gizli oldugunu söylemişlerdi.Doktora vs hep gidiyorum herşey normal diyolar. Allah büyük nediyim.

est. ne demek. ...

kola içme bence. sağlıkdan önemli bişey yok. taze limon, portakal sıkıp iç. kafan da rahat eder, iyi davran kendine ;)

senna
20-12-2012, 07:42
foruma girmeyi bıraktığında otomatik olarak bu alışkanlıklarında son bulacak

naci
20-12-2012, 07:48
Kuzenim de bağımlı idi kolaya, sonra mide kanaması geçirdi, şimdi aylardır tövbe diyor ağızına vurmuyor :)

63owen63
20-12-2012, 07:49
Kola pişmanlıktır :)

RottingChrist
20-12-2012, 08:59
içerisindeki kafein sebiyle çarpıntı yapıyor olabilir. ayrıca mideyi aşırı derecede zorlamak bunun sebeplerinden birisi olabilir.

böyle bir kola türü olduğunu sanmıyorum. arkadaşın bahsettiği yerlerde premix ve postmix gibi cihazlar kullanılır. bu cihazlar tanklarda bulunan şurup halindeki konsantre kolayı ve filtre edilmiş suyu soda haline getirerek kola markasının uygun gördüğü ölçülere göre su / şurup oranını kalibre edip tüketiciye sunuluyor.

Met
20-12-2012, 09:09
ice tea'da bağımlılık yapıyor. :D öyle alıştım ki her sabah kahvaltıda ice tea mango içmezsem olmuyor. :D

yalnız hacı mango da çok güzel ya. dükkanda gidip gelip içiyodum :D

TünayK
20-12-2012, 09:10
nasıl olurda bu konuda bu video olmaz...:)

DkD-aVHwvY8

orhan_guney
20-12-2012, 09:25
sabahları ac karnıma içerdim acahip bağımlıydım 5 ay oluyor artık sadece ızgara balık yerken ıcıyorum onun dışında ıcmıyorum benım tavsıyem cola yerıne değişik içiçekler al daha önce tatmadıgın emın ol 1 hafta sonra cola içmiyceksin.

MatraX_07
20-12-2012, 09:33
fare kanı var dedıler örumcek var dedıler yılmadık bırakmadım ama azaltmaya calısıyorum :)

Agah
20-12-2012, 10:02
böyle bir kola türü olduğunu sanmıyorum. arkadaşın bahsettiği yerlerde premix ve postmix gibi cihazlar kullanılır. bu cihazlar tanklarda bulunan şurup halindeki konsantre kolayı ve filtre edilmiş suyu soda haline getirerek kola markasının uygun gördüğü ölçülere göre su / şurup oranını kalibre edip tüketiciye sunuluyor.

bahsettiğim mevzu soğutma yöntemi. yapay bi soğukluk oluyor sanki kolada, iğrenç bi hal alıyor. kanı dondurcak şekilde sanki.

Burak E.
20-12-2012, 10:04
ben söyleyim istersen git hazır patates al bimden ye yarım tencere ondan sonra uyu böyle akşam saatlerinde bak sende benim gibi 70 den 110 lara nasıl çıkıyorsun :D Allahtan verdik birazını :)

walla öyle olmuyor bir tencere makarna yiyorum yatmadan önce banamısın demiyor :D kilom suan 70 ama 1.80 göre 80 olmam lazım :D

Yiğit Ş.
20-12-2012, 10:04
diet kola iç bırakamıyorsan. en azından 1kalori :D

akıncı
20-12-2012, 10:12
cola içeceğine al chıvas 1lt.bir hafta içersin :)

mesutt1
20-12-2012, 10:13
bende çok kola içiyodum 2 aya kadar şiddetli mide ağrısıyla doktara gidince doktor verdi küsküyü artık içmiyorum :)

Mr.K
20-12-2012, 10:16
Ben bi ara bırakmaya yeltendiğimde,meyve suyu+soda karıştırıyodum..Hem aldıgın 1lt meyvesuyu sodayla ıcınce daha fazla çıkıyo,hemde deişik tad oluyo :)

mesela ;

cappy şeftaliye,limonlu soda
karışık aromaya,sade soda
elmaya,limon soda

gibi gibi..

ve max 2bardaktan fazla içemiyosun :D

RottingChrist
20-12-2012, 10:32
bu bahsettiğiniz meşrubatın soğukluğundan değil. şurup tankı azalip bittiğinde yenisi ile değişmesi gerekirken firmalar daha fazla kar etmek için sonuna kadar kullanmaya çalışıyorlar. tank basıncı düşüyor meşrubat / soda oranı olması gereken kalitede olmuyor. ayrıca tank bitmese bile daha fazla adet satabilmek adına yine ayarlarını değiştirip oranı bozuyorlar. içerisine konulan buzun da sulandırması ayrı bir durum. bazı restorantlar buna dikkat eder ve en lezzetlisi olan cam şişeden nasıl içiyorsanız aynı o tadı alırsınız. kullanılan ekipman ve sistem aynı olmasına ramen.

bahsettiğim mevzu soğutma yöntemi. yapay bi soğukluk oluyor sanki kolada, iğrenç bi hal alıyor. kanı dondurcak şekilde sanki.

BURAKALTAC
20-12-2012, 10:36
Şu kolayı 40 yıl içmesem aklıma gelmez..

skunk 2
20-12-2012, 11:38
cevaplar için teşekkürler bi kısmını okudum şimdi okula gidiyorum dönüştede kalan kısmı okurum :)

Agah
20-12-2012, 13:56
bu bahsettiğiniz meşrubatın soğukluğundan değil. şurup tankı azalip bittiğinde yenisi ile değişmesi gerekirken firmalar daha fazla kar etmek için sonuna kadar kullanmaya çalışıyorlar. tank basıncı düşüyor meşrubat / soda oranı olması gereken kalitede olmuyor. ayrıca tank bitmese bile daha fazla adet satabilmek adına yine ayarlarını değiştirip oranı bozuyorlar. içerisine konulan buzun da sulandırması ayrı bir durum. bazı restorantlar buna dikkat eder ve en lezzetlisi olan cam şişeden nasıl içiyorsanız aynı o tadı alırsınız. kullanılan ekipman ve sistem aynı olmasına ramen.

acıkladığın için teşekkürler abim, öğrenmiş olduk : )

İbrahim33
20-12-2012, 14:17

Senin segmentin farklı Dayı :)

MBuğra
20-12-2012, 14:38
Maden suyuna alışmaya çalış. Beypazari sade forever :D

TANIL TIMORCI
20-12-2012, 14:55
Hıc bır sekılde vazgecemedıgım bır sey sıgara kullanmam ama delı bagımlısıyımdır ben ve mıde rahatsızlıgım oldugu halde pazar sabah kahvaltılarında bıle ıcerım gunde 2 lıtre mınımum kesın vardır ıcmedıgımde kendımı rahatsız hıssedıyorum ozel olarak metro dan 6 lık 3 tane alınır haftam gecsın dıye evde :) ve her gece uyurken dolaptan 1 lıtreyı alırım bas ucumda durur su ıcmeyelı adam gıbı duzenlı 2 yada 3 sene olmustur

Cüneyt.
20-12-2012, 14:58
valla aynı sorundan bendede var günde 2.5 litre rahat bitiyor sabah kahvaltıda bile çay yerine kola içecek dereceye geldim doktor migdemizin delinecegini söledi ve illaç tedavisi görüyorz şu anda yaklaşık 1 aydır agzıma sürmedim onun yerine ayran içiyorm tavsiyede ediyorm gerekirse sodalı ayran yapıp içiyorm ..

VTec_king
20-12-2012, 14:59
miden zarar görmeye başladığında mecbur azaltıcaksın örnek ben..

Eyüp
20-12-2012, 15:00

Yanlız değilmişim :)

life is life
20-12-2012, 15:02
Sadece kola içmeyi bırakarak kilo kaybetmek zor. Yanında çok sıkı olmayan bir diyet programı ve spor daha kalıcı bir çözüm olacaktır..

life is life
20-12-2012, 15:04
Kola yerine maden suyu da içebilrsin, günde iki şişeden fazla olmamak kaydıyla..

skunk 2
20-12-2012, 15:06
Sadece kola içmeyi bırakarak kilo kaybetmek zor. Yanında çok sıkı olmayan bir diyet programı ve spor daha kalıcı bir çözüm olacaktır..

spor malesef yapamıyorum çok zor geliyor :(

RottingChrist
20-12-2012, 15:17
rica ederim işimin bir parçası sadece. neresi olursa olsun beyenmediğiniz bir meşrubat önünüze koyarlarsa direk iade edin. fazla kazanmak adına sattıkları markayı da kötülemiş oluyorlar. :icon_tup:

acıkladığın için teşekkürler abim, öğrenmiş olduk : )

Agah
20-12-2012, 15:46
Hıc bır sekılde vazgecemedıgım bır sey sıgara kullanmam ama delı bagımlısıyımdır ben ve mıde rahatsızlıgım oldugu halde pazar sabah kahvaltılarında bıle ıcerım gunde 2 lıtre mınımum kesın vardır ıcmedıgımde kendımı rahatsız hıssedıyorum ozel olarak metro dan 6 lık 3 tane alınır haftam gecsın dıye evde :) ve her gece uyurken dolaptan 1 lıtreyı alırım bas ucumda durur su ıcmeyelı adam gıbı duzenlı 2 yada 3 sene olmustur

blok sağlam ? kol cıkarmadın ? sıkıntı yok o zaman senin motorun yağı bu demekki :D

Emre İlbi
20-12-2012, 18:54
Kola bağımlılığı bendede vardı,
Coca cola'dan başkasınıda içemiyordum,

17li yaşlardayken bu alışkanlığı bırakmaya başladım,
aylarca içmediğim zamanlar oldu,

Taaaa ki 2009 yılında şehir dışında üniversite kazanana kadar,
Yurtta tekrar başladım, 2güne kalmıyordu 2,5litre kolayı bitiriyordum,
yanındada büyük boy 2paket cips,
kola olmayınca Sprite alıyordum,

bu olay 2-3 ay öncesine kadar devam etti,
Babam birgün "eğer kolayı bırakmazsan bir daha yüzüme bakma" dedi,

Allah razı olsun babamdan, artık içmiyorum,
vucuduma ne kadar zarar verdim, düşünmek bile istemiyorum,

bu işler biraz irade meselesi, umarım sende bırakırsın

twin
20-12-2012, 19:17
bana göre en güzeli vişne suyu ile sodanın karışımı üstüne bir dilim limon mis :)

HondatugraL
20-12-2012, 19:27

abi sen o gunden sonra duzelebıldıysen halıne şukret bence :D

onurdestan
20-12-2012, 19:32
ben 3 sene evvel 120 kiloydum artık o halimden ve giyicek bişey bulamamaktan gına geldi hazır yaz başıyken bol bol yüzmeyle 3 ayda 10 küsür kilo verdim sonra güzelleşmenin gazıyla 88 kiloyum 2 senedir okadar rahatımki anlatamam kolaya bağımlı değildim ama içerdim bende gece yemek yemeyi kestim tuzu bırakma seviyesine geldim çay şekerini yarıya indirdim kola yerine icetea içmeye başladım huzur mutluluk direk buluyo seni maşallah diyim sağlık gibisi yok şuan L beden tshirt ceket falan giyemiyorum bedenim M kot bedenim 40 tan 34 e düştü :) tek kötü yanı sıfırdan gardırop yaptım kendime canım sağolsun :)

xcel
20-12-2012, 20:01
1.85 boy 125 kiloyum. günde 2.5 lt kola fix. reflüm gastritim çıktı. defalarca endoskopi. mideden polipler. defalarca pataloji sonuçları bekleme. stress. reflü yüzünden uykusuz onlarca gece. bağırsak sorunlar. daha sayayım mı? bırakmanın tek yolu hastalanmak. yoksa bırakılmıyor bağımlılık yaratan herşey gibi..

skunk 2
20-12-2012, 20:22
1.85 boy 125 kiloyum. günde 2.5 lt kola fix. reflüm gastritim çıktı. defalarca endoskopi. mideden polipler. defalarca pataloji sonuçları bekleme. stress. reflü yüzünden uykusuz onlarca gece. bağırsak sorunlar. daha sayayım mı? bırakmanın tek yolu hastalanmak. yoksa bırakılmıyor bağımlılık yaratan herşey gibi..

geçmiş olsun arkadaşımdada reflü var gerçekten çok kötü bir hastalık bir geldimi mahvediyor insanı :(

skunk 2
16-01-2013, 12:49
vay be 10 günü geçti kola içmiyorum çok şükür bu illetten kurtuldum nasıl bıraktım bende anlamadım :)

Providence
16-01-2013, 12:51
vay be 10 günü geçti kola içmiyorum çok şükür bu illetten kurtuldum nasıl bıraktım bende anlamadım :)

Hayırlı olsun :D

sasuuke
16-01-2013, 13:14
En iyisi farklı farklı markaları denemek yoksa bünye alışıyo bir tanesine her yemekte arıyosun

levent
16-01-2013, 13:48
ben de fix 1-1,5 lt içiyordum bi ara günlük..

limonlu soda tavsiye ederim, günde 2 taneden fazla içemiyorsun çünkü :D

HASANCOKO
16-01-2013, 14:03
ciddi bir sporla bol su tüketimi ve yeşil sebze yoğurt karşımını bol tüket kola zararlı ben 55 kg zayıfladım 8 ayda küt diye kolayı ve beyazı bırakınca eridim gittima ama öküz gibi spor yaptım bi karın kası oldu beton gibi :D

Schumi
16-01-2013, 20:46
Ben bu yaz sürekli limonata tüketimi ile inanılmaz oranda azalttım kola tüketimini. Hatta içince böyle kafa yapıyodu kola. :D Ama sonra fazla limonata tüketimi tansiyonu bozuyor. Ayranda uyku getiriyor. En iyisi bu yaz tekrar limonata ayran ve vişne suyu üçlüsünü devam.

coder
16-01-2013, 20:48
Günde 2 tane 2.5 LT içerdim yeter dedim ve birdaha içmedim (çok ciddiyim, aşşdağıdaki fotoğraf benım masamın üstüdür.) ve kola harici ne yiyip içiyorsam aynı düzeyde devam ettim 1. ay 3 kilo 2. ay 4 kilo verdim.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/225160_150917324973397_4200126_n.jpg

TUGCA
16-01-2013, 20:57
marketten 4 lü paket alıp geldim, konuyu gördüm varmı lan böle bişey :D

coder
16-01-2013, 21:00
marketten 4 lü paket alıp geldim, konuyu gördüm varmı lan böle bişey :D

Şimdi sakince o paketi yere bırak abi hahahahaah:hahaha:

mcanx
16-01-2013, 21:07
:D

eky5Pc-Jhgs

İbrahim Erdem
16-01-2013, 21:13
kola değil de kafein bağımlısıyım ben de.

günlük 2-3 bardak 3ü birarada içmezsem o gün kafam duruyor mal gibi geziyorum ortalıkta. kafein almak için bazen de kola içiyorum bir ara alışmıştım ama sonra bıraktım.

mmtrıza
16-01-2013, 21:16
istedikten sonra bırakılmayacak birşey yok herşey kafada bitiyor

bende zamanında günde enaz 6-7 (330ml) şişe zafer gazoz içerdim 10 numaradır içmeyenlere tavsiyemdir niğde gazozundan daha güzeldir 1lt kola içerdim en az birde cips alırdım 100 kg ye çıktım şimdi hepsini en aza indirdim tadımlık içiyorum 88e düştüm bu ara yemekten dolayı 95e çıktım yine :D

Allah kurtarsın içmeye devam edenleri uludag limonata için kola yerine

berkay_aydin
16-01-2013, 21:23
kola değil de kafein bağımlısıyım ben de.

günlük 2-3 bardak 3ü birarada içmezsem o gün kafam duruyor mal gibi geziyorum ortalıkta. kafein almak için bazen de kola içiyorum bir ara alışmıştım ama sonra bıraktım.

Bende de mi var acaba aynı sorun kahve çay veya ice tea içmeden duramıyorum :(

skunk 2
17-01-2013, 10:21
Hayırlı olsun :D

eywallah abi kurtulduk mutluyuz :D

Chn53
17-01-2013, 10:25
ben de fix 1-1,5 lt içiyordum bi ara günlük..

limonlu soda tavsiye ederim, günde 2 taneden fazla içemiyorsun çünkü :D

abi beypazarının limonlu olanı var c vitaminli bulanık biraz :D

bende bi ara günde 5 şişe içiyodum en az :D kendiliğinden bıraktım içmiyorum nezamandır :D

Met
17-01-2013, 10:26
Bende bıraktım. şuan cappy pulpy portakal içiyorum :D