PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kostik Üretim Tesisi Hakkında

douu
21-12-2012, 09:34
Bilindiği gibi sanayinin bütün dallarında yaklaşık %95lik bi oranda temizleme amaçlı kostik kullanılır. Şu anda Türkiye'nin yıllık ihtiyacının %50lik kısmı ithal ediliyor. Bu çok yüksek bi oran. Geri kalan üretimde elektroliz yöntemiyle üretiliyor. Bu yöntemle üretim çok yüksek miktarlarda olmadığı sürece çok yüksek üretim maliyetleri çıkıyor. Ayrıca yüksek miktarda üretim de yapılsa tesisin kuruluş maliyetleri çok yüksek.

Bi kaç araştırma sonucu deniz suyuna bazı işlemler yapılarak kostik üretimi yapıldığına dair bi fikir edindik. Eklenen bazı maddeler ve uygulanan bazı ısıl işlemlerle çok düşük maliyetlerle kostik elde ediliyor. Bu üretim yöntemi ile alakalı bir fikri veya bilgisi olan var mı ?

Üretim için gereken makine tesisi konusunda sıkıntı yok. Sadece prosesi bilmiyoruz. Bilgisi olan veya yardımı dokunabilecek kimse var mı ?

Onuralp
21-12-2012, 09:52
Süreci bilmiyorum ama Niğde veya Osmaniye'ye fabrikanızı çok ucuza kurarsınız. Bahsettiklerim 5. bölge olduğu için çok ciddi teşvik var şu an. Yani teşvik olursa cebinizde imkan olur, imkan olunca da prosesi(süreç) satın alırsınız. Doğru insanları işe alıp, en iyi süreci/üretim bilgisini satın alırsınız diye düşünüyorum. 31.12.2013'e kadar üretime de geçerseniz şu an kurulmuş bir fabrika gibi teşvik alırsınız. Hem kurulumda hem de üretim anında.

Dipnot; Eğer ihraç edecek konuma gelirseniz de kostikte İran'ın önüne bile geçersiniz. En azından iç piyasayı ele geçirirsiniz.

Detaylı bilgi isterseniz de bir kaç döküman koyabilirim.

douu
21-12-2012, 10:08
denize yakın bir yer olması mantıklı bu tesis için. sürekli deniz suyu taşıma zahmetinden kurtulabilmek adına. osmaniye fikri bende de var fakat ar-ge tamamlanmadan teşvik vermiyorlar diye biliyorum.

dökümanları pm olarak veya burdan alabilirsem sevinirim.

lnd_samet
21-12-2012, 10:11
torbası (25 kgsu) şuada 50 küsür civarından satımı var piyasaya.ve ciddi bir talep var gerçekten.

fakat,ithal edildiğini bilmiyordum doğrusu.araştırmak lazım.güzel bir piyasa gerçekten söylediğiniz gibiyse.

douu
21-12-2012, 10:14
piyasa güzel olmasına güzel. iş adamları da bunun farkında ama kullanılan yöntemle tesisi kurmak 10 milyon dolar üzerine mal oluyor :) o yüzden yeni yöntemi araştırıyoruz.

Onuralp
21-12-2012, 10:18
Eğer şu an kurulu bir şirketseniz Serbest Bölgede de üretim yaparsanız maliyetler açısından çooook iyi olur. Mersin Serbest Bölgesi olursa da hem yanı başınızda deniz var hem de ithalat, ihracat ve iç piyasayı kontrol altına almanız çok daha kolay olur. En azından üretimde çoğu vergiden istisna durumu olur. Yatırım teşvik düşünmezseniz de Serbest Bölgelerde çok iyidir.

Onuralp
21-12-2012, 10:20
torbası (25 kgsu) şuada 50 küsür civarından satımı var piyasaya.ve ciddi bir talep var gerçekten.

fakat,ithal edildiğini bilmiyordum doğrusu.araştırmak lazım.güzel bir piyasa gerçekten söylediğiniz gibiyse.

Bu tip kimyasal üretimi konusunda İran çok iddialı. Piyasadaki kostik dolaşımının %90'ı İran sayesindedir.

lnd_samet
21-12-2012, 10:20
hımmmm,sağlam bir kimyager ekibi lazım doğrusu bence.
araştıralım bakalım,farklı bir sektör

Onuralp
21-12-2012, 10:24
piyasa güzel olmasına güzel. iş adamları da bunun farkında ama kullanılan yöntemle tesisi kurmak 10 milyon dolar üzerine mal oluyor :) o yüzden yeni yöntemi araştırıyoruz.

Yatırım Teşvik ile 10 olsa ne yazar 40 olsa ne yazar. Yeterki karşılarına ben bu işi yapacağım arkadaş. Şu kadar istihdam sağlayacağım deyin yeter. Ekteki pdf Türkiye'deki tabir-i caizse kodomanlar için yapılmış bir sunum. Zaten baya bir fikir sahibi oluyorsunuz. Eğer 6. Bölgeye yaparsanız devlet üzerine para veriyor, abartısız söylüyorum.

Dipnot; Eskiden arka planda olan teşvikleri halka açıkladılar yani sadece kodomanlar bilmesin herkes bilsin herkes üretsin ihracat yapsın istihdam sağlasın diye yapılan hareketler bunlar. Sadece "Stratejik Yatırım Teşviki" eklendi gerisi zaten olan bir şeydi.

lnd_samet
21-12-2012, 10:25
Bu tip kimyasal üretimi konusunda İran çok iddialı. Piyasadaki kostik dolaşımının %90'ı İran sayesindedir.

Onur iyi güzel diyorsunda İran gerçekten yıllardan beridir sanayi ve üretim konusunda devlet olarak çok ileride.yani bizim 10 yıldır olan teşvikleri yıllardır sağladılar adamlar ve fazlasıyla.

doğu sanırım biraz araştırmış evet eksik olan bir sektör.kullanım alanı sanayide dip bucak her nokta.
kotların agırtılması.parlatıcısı yağ çözücü, en baştada sabun ve deterjan sektörünün 1. ihtiyacı.
talep fazlaca ama kurulum aşaması hakikaten çok külfiyetli.(para olsa yapılır-kazandırır orası 2+2 daha 4 tür.

farklı bir imalat lazım söylendiği gibi:),kafa kırmak kimyager ekiple mutalada bulunmak lazım

douu
21-12-2012, 10:27
üretimin nasıl yapılacağını biliyorum :D hangi aşamada hangi sırayla uygulanacağını bilmiyorum :D piskopat bi kimyager lazım bu iş için :D

douu
21-12-2012, 10:33
hali hazırda kurulu bir şirket yok. bu işi bize yaptırmak isteyen bi fabrika var. onların amacı kendi ihtiyaçları olan kostiği üretmek. günde 9000 dolarlık kostik kullanıyorlar. ama böyle bir imkanı sadece kendi ihtiyaçlarını karşılayıp bırakacaklarını da düşünmüyorum. yöntem çok basit ve kuruluş maliyetleri diğer yönteme göre 20-25 kat daha ucuz. üretimin mantığını biliyoruz dediğim gibi ama sürecini bilmiyoruz. nerde ne yapılacak hangi malzeme nerde koyulacak vs. Prosesi oluşturacak çatlak bi kimyager lazım sadece. Babam zaten makine mühendisi. Tesisin kurulumu ile alakalı bir sıkıntısı yok.

Onuralp
21-12-2012, 10:33
Onur iyi güzel diyorsunda İran gerçekten yıllardan beridir sanayi ve üretim konusunda devlet olarak çok ileride.yani bizim 10 yıldır olan teşvikleri yıllardır sağladılar adamlar ve fazlasıyla.

doğu sanırım biraz araştırmış evet eksik olan bir sektör.kullanım alanı sanayide dip bucak her nokta.
kotların agırtılması.parlatıcısı yağ çözücü, en baştada sabun ve deterjan sektörünün 1. ihtiyacı.
talep fazlaca ama kurulum aşaması hakikaten çok külfiyetli.(para olsa yapılır-kazandırır orası 2+2 daha 4 tür.

farklı bir imalat lazım söylendiği gibi:),kafa kırmak kimyager ekiple mutalada bulunmak lazım

Bu olay herkese açık biz yapmazsak onlar yapacak sana bu kadar söyleyeyim. Şu an Batman'da Inditex Group tekstil fabrikası üzerine devletle mütala da bulunuyor. Yarın öbürgün bir İran'lının çıkıp "O ne güzel üzerine bir de para veriyormuşsunuz, tamam bizde yapalım" demesi an meselesi.

üretimin nasıl yapılacağını biliyorum :D hangi aşamada hangi sırayla uygulanacağını bilmiyorum :D piskopat bi kimyager lazım bu iş için :D

Breaking Bad'deki Mr.White lazım diyorsun. :D
Şaka bi yana sen açacağım de yapacağım de en kral mühendisleri bulursun. Parası cebinden bile çıkmayacak. Daha ne diyeyim. Ben Ankara'da tıkılı kalmasaydım neler yapacağım... :D

douu
21-12-2012, 10:37
3 tane mühendis lazım bize beyler et çatlağından :)

Makine mühendisi babam olur zaten o tamam :D

Elektrik mühendisi kendini ara sıra elektrik çarptırarak rahatlayan bi arkadaş :D o da tamam :D

bu delilikle bi de kimya mühendisi lazım işte bize :D

Onuralp
21-12-2012, 10:40
hali hazırda kurulu bir şirket yok. bu işi bize yaptırmak isteyen bi fabrika var. onların amacı kendi ihtiyaçları olan kostiği üretmek. günde 9000 dolarlık kostik kullanıyorlar. ama böyle bir imkanı sadece kendi ihtiyaçlarını karşılayıp bırakacaklarını da düşünmüyorum. yöntem çok basit ve kuruluş maliyetleri diğer yönteme göre 20-25 kat daha ucuz. üretimin mantığını biliyoruz dediğim gibi ama sürecini bilmiyoruz. nerde ne yapılacak hangi malzeme nerde koyulacak vs. Prosesi oluşturacak çatlak bi kimyager lazım sadece. Babam zaten makine mühendisi. Tesisin kurulumu ile alakalı bir sıkıntısı yok.

Sen klasik yötemle bile üretim yapsan şu an klasik yöntemle üreten adam 10'a mal ediyorsa sen teşvikle 3'e mal edeceksin. İlla yeni bir yöntem olsun diye düşünme.

Bizim insanımız üretsin arkadaş ya biz ihraç edelim ya artık. :) Ülkemiz kazansın.

KDV İstisnası
Gümrük Vergisi Muafiyeti
Vergi İndirimi
Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği
Yatırım Yeri Tahsisi
Faiz Desteği
KDV İadesi

Umarım açarsınız da iç piyasayı ele geçirip ihracata başlarsınız. Yeter artık kostik bile dışarıdan ya.

douu
21-12-2012, 10:51
ki kostik için bu kadar fazla imkanımız varken. teşekkür ederim ilgine bilgi alışverişinde bulunuruz inşallah tekrardan.

aslan
21-12-2012, 10:54
Bişey sormak istiyorum yanlış anlamazsanız Kostik nedir?Ne işe yarar?

Onuralp
21-12-2012, 10:57
ki kostik için bu kadar fazla imkanımız varken. teşekkür ederim ilgine bilgi alışverişinde bulunuruz inşallah tekrardan.

Ne demek yatırımcıya her zaman destek. Umarım herşey istediğin gibi olur.

Onuralp
21-12-2012, 11:00

Detaylı;
Sodyum hidroksit - Vikipedi (http://tr.wikipedia.org/wiki/Sodyum_hidroksit)
Kostik Nedir? (http://www.kimyaturk.net/index.php?topic=1594.0)

Kullanım amacı temizlik, afiş yapıştırma... diye uzar gider.

uerbas
21-12-2012, 11:01
farklı bi sektör gerçekten 6 sene önce laboratuvarda çalışırken kullandığımız bi maddeydi o zaman ist merkez kimyadan alıyorduk sektörü bıraktığım için şimdi aşina kaldı konu bana :)

TünayK
21-12-2012, 11:02

kimya mühendisiyim..psikopatım...

aslan
21-12-2012, 11:06
Onur bilgi için teşekkürler ama zeytincilik diyor acıklamada ne alaka anlamadım zeytinemi karıştırılıyor acaba bilgin varmı?

lnd_samet
21-12-2012, 11:12
zeytinin acılığını almak için çözeltilerek yapıldığıbı biliyorum ben,

fakat asıl mevzuu deterjan sektöründe :)

douu
21-12-2012, 11:36
asıl amacı temizlik. araç yıkama köpüklerinin içine kadar kullanılıyor. zeytinin acılığını azaltmak amacıyla kullanılıyor samet'in söylediği gibi.

driftboy
21-12-2012, 11:45
Psikopat kimyacı dediler, geldim .

Eğer işinize yararsa kırık bi prof'um var, hertürlü yardımcı olmaya calışırım

Thracian
21-12-2012, 12:20
Anladığım kadarıyla, Alt yapı hazırlayan bir sektordesiniz. Kostikte bi ışık gördünüz ve bu işe girmeyi uygun buldunuz doğru mu ?

douu
21-12-2012, 12:42
hayır ışık zaten var, üretim zaten var. biz alternatif bi üretim yolu peşindeyiz.

63owen63
21-12-2012, 12:49
Kardeşim Osmaniye'yi mutlaka düşün, burnaz sahil 13 km ki sanayiden max 7-8 , botaş tesisler liman vs çok yakın ve ciddi desteklemem var,kalkınma bölgesi. İşi somutlaştırırsan osmaniye'den bir fabrika sahibi makine mühendisi bir abimle görüştürebilirim. Yardımcı olur.

Thracian
21-12-2012, 12:53
Deniz suyunun kullanımı bildiğim kadarıyla yasak, elbet vardır yolu bu konuyu araştırın derim

Uyumsuzelement
21-12-2012, 16:29

sabunun ana maddelerinden biri:D
Ayni zamanda metal kaplama sektöründe elektrik iletkenligini artirmak icin kullanilir suyla karistiginda kaynamaya baslar tozu solundugunda saglam bogaz yakar tecrubeyle sabittir:D

lnd_samet
21-12-2012, 17:03
Onur koyduğun linklerin aynısıyla ekonomi bak. nın sitesinde karşılaştımda tam olarak hangi sektörlere teşvik sağlanıyor o listeye bir türlü ulaşamadım.varmı bilgin?

Onuralp
21-12-2012, 17:23
Onur koyduğun linklerin aynısıyla ekonomi bak. nın sitesinde karşılaştımda tam olarak hangi sektörlere teşvik sağlanıyor o listeye bir türlü ulaşamadım.varmı bilgin?

Sektörel bazda kısıtlama yok. Yeterki üretim yapacağım de.

Ama özel istisnai sebepler de var Turizm gibi. Ne hakkında bilgi almak istiyorsun yola çıkmadan cevaplayayım. Gerçi sizin memlekete geliyorum :D. Serencebey'in yanına.

lnd_samet
21-12-2012, 17:34
şirinceye geliyorsan bekleriz:P:P:):),

yani plastik imalatı,yada metal eşya yani kilit filan gibi üretim gruplarını araştırmak istedim sadece.

Onuralp
21-12-2012, 17:43
şirinceye geliyorsan bekleriz:P:P:):),

yani plastik imalatı,yada metal eşya yani kilit filan gibi üretim gruplarını araştırmak istedim sadece.

Yok Şirince'ye değil :D.

Üretim yaptığın sürece sıkıntı yok. Kilitte ciddi kontrol var bu ara. Kalitesiz hiç bir kilit yakında Türkiye'ye giremeyecek.

Kilit hakkında da küçük dipnot; Kale bile Kore'de ürettiriyor. Yani rekabet sıkıntılı olabilir.

arifozcelik
22-12-2012, 05:44
3 tane mühendis lazım bize beyler et çatlağından :)

Makine mühendisi babam olur zaten o tamam :D

Elektrik mühendisi kendini ara sıra elektrik çarptırarak rahatlayan bi arkadaş :D o da tamam :D

bu delilikle bi de kimya mühendisi lazım işte bize :D

kimya teknikeri olurmu

şaka bir yana iyi bir tespitte bulunmuşsunuz deniz ssuyundan NaOH kostik üretimi mümkün okul yıllarından hatırlıyorum keşke bilgilerim taze olsaydı yıllardır su sektöründe çalışıyorum herşey suyun etkisiyle seyreldi gitti, tanıdık bir kaç mühendis arkadaş vardı durumları nedir bilmiyorum ulaşa bilirsem yönlendirme yaparım bir şekilde

lnd_samet
22-12-2012, 08:12
Yok Şirince'ye değil :D.

Üretim yaptığın sürece sıkıntı yok. Kilitte ciddi kontrol var bu ara. Kalitesiz hiç bir kilit yakında Türkiye'ye giremeyecek.

Kilit hakkında da küçük dipnot; Kale bile Kore'de ürettiriyor. Yani rekabet sıkıntılı olabilir.

kalenin eski personeliyim:)
her malı değil belirli kısmı için evet doğrudur.

skaratas2
22-12-2012, 11:45
Doğu kimya vardı :) organize yolu üstünde, daha evvel kimya sektöründe çalıştım. ordan kostik ve klor alıyordum, su sektörü ,için arıtmada kullanıyordum. Bildiğim kadarıyla maldan çok nakliye ve dağıtım planlaması maliyeti tutuyor diyorlardı o dönemde.Çevre il Müd. (Valilik) ile de görüşmek gerekli proje için kimya sektörünün ekstra standartları vardır.