PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : gelmeyen gönderi ve parayı geri alma

M.A.D
21-12-2012, 11:14
dealextreme den alışveriş yaptım burdan yaptığım alışverişler kumar gibi bazen geliyor bazen gelmiyor, ptt ile çalıştığı için çok sıkıntı oluyor.

daha önce 15 dolara mini uzaktan kumandalı araba sipariş ettim elektronikler sıkıntı oluyor diye söylentiler vardı ama ürün geldi bana hiç sıkıntı çekmedim, 14 gün içinde elime ulaştı.

fakat son yolladığım gönderi hala ulaşmadı elime 11 dolarlık iphone aparatı sipariş ettim herhangi elektronik hiçbir şeyi yoktu, 15 gün geçti gelmedi

dealextreme'e mail attım ürün gelmedi diye, fotoğrafını çekmişler kolilerken, fotoğrafı gönderilen ürünlerin takip numarası olmuyor diye cevap geldi bana,

bekleyin türkiyeye gönderiler 1 ayı bulabiliyor dedi, bi buçuk ay geçti ne gelen var ne giden, ürün türkiyeye girdi diyorlar bana, fakat bana ulaşmadı, büyük tahminim kargoda kayboldu,

ya da postane görevlilerinden birinin çok hoşuna gitti cebine koydu. sözkonusu PTT olunca insanın aklına türk usulü olabilecek herşey aklına geliyor, bu ürünün takip numarası olmadan ürüne nasıl ulaşabilirim ?

ulaşamazsam paramı nasıl geri alabilirim ? paypaldan bişeyler yapıp gelmeyen ürünün parasını alanları duymuştum, fakat nasıl yapabileceğim hakkında bir bilgim yok daha önce de 20 dolarlık ve 15 dolarlık iki ürün almıştım metal mıknatıs, onlar da ulaşmadı elime muhtemelen metal diye gümrükte sıkıntı oldu.

ben böyle böyle para verip sonuca ulaşamıyorum, parayı bırakmak yerine geri çekmek istiyorum mümkünmüdür ?

darkmoon
21-12-2012, 11:18
öyle ibr şey zor gönderi no su yokmu tracking no bunu ptt nin sitesinden sorgulat. eğer türkiyeye girmişse hangi şubede olduğu çıkar..

utkunoa
21-12-2012, 11:18
paypal ile ödediyseniz çok kolay bir şekilde satıcıya paypal üzerinden şikayette bulunup dava açabilirsiniz. bu arada bi arkadaşa vagcom kablosu dealextreme den 2 ayda gitmişti bilginizie bazen bu tarz saçmalıklar oluyor ptt bu her halt beklenir

darkmoon
21-12-2012, 11:20
birde şu sıralar christmas ***** dünya genelinde şu anda kargolarda bir yoğunluk olması doğal ama sen genede sana verilen tracking numberdan kargon nerde öğrenebilirdin en azından türkiyeye giriş yapmışmı onu öğrene bilirsin yok yapmamışsa yurtdışında nerde ems den sorgulatıp öğrenebilirsin.

fdogan
21-12-2012, 11:26
simdiye kadar dealextreme den cok fazla urun aldım hepside geldi fakat bazen 35-40 günü bulabiliyor kargo suresi
dealextreme de hersey free shipping oldugu icin maalesef takip numarası vermiyorlar

d3n1s
21-12-2012, 11:30
paypal ile ödeme yaptıysan şikayette bulunup paranı geri almak için 45 günün var, aklında olsun. Tracking no yoksa kargoda kaybolabiliyor, daha önce bunu tecrübe ettim. Ama onlar ürünün TR'ye girdiğini görebiliyorlarsa ellerinde bir tracking no vardır, bir şekilde o numarayı edinmeye çalış.

boosted_pug
21-12-2012, 11:32
45 günü geçerse paypal olaya karışmaz o yüzden 45 gün dolmadan önce satıçıya konu ile ilgili msj cevabın ardından paypaldan dispute açmanız gerekli şuanda yapabileceğiniz tek şey satıcı ile görüşüp size aynısından bitane daha göndermeye ikna etmek bu şekilde sıkıntıları bidaha yaşamamak içinde gönderilerinizde takip numarası istemek .

doğu taraftan gelen tüm postalar tr de ptt ye teslim edilir onun haricindeki özel şirketler kendileri teslim ederler siz hem standart posta ile gönderi isteyip hemde takip numarası isteyebilirsiniz en fazla 1 2 dolar fiyat farkı olur satıcı yok ben öle yapamam ups le gönderirim derse ozaman fiyat baya artıyo ozamanda kaliteli satıcılardan yana tercih kullanmak kalıyo elektronik veya metal felan farketmez sağlık ekipmanı vitamin cep telefonu sim kart takılabilen cihazlar ve trt nin kontrolune giren frekans gönderip alan cihazlar oda eğer gümrükde tespit edilebilrse geri gönderiliyo ama onun içinde sizi çağırıyolar die biliyorum

darkmoon
21-12-2012, 11:36
valla benimde 4-5 adet ebaydan aldığım tracking nosuz ürünlerim var umarım gelir..bu çinli hong konglularda tracking olayı büyük sıkıntı..

arfy
21-12-2012, 11:36
benim araba için sipariş geçtiğimiz koli 1 aydan fazla belkide kayıp bekledik ... USPS gönderdik TR de diyor mal .. PTT bizde yok gelmedi diyor .. en son amerikadan çıkmış ama TR girmemiş görünüyordu.. sonra PTT hangarında köşeye atılmış gördük ... içinde 5-10 bin tl malzeme vardı .. kimse umursamadı :)

Rawr
21-12-2012, 11:45
çinlilerin yeni yılı + normal yeni yıla denk geldiğinden normalden uzun surebiliyor. ama eninde sonunda geliyor :)

Low-Rider
21-12-2012, 11:51
Takip numarası olmadan aldıysan kaybolma gelmeme ihtimali çok yüksek.

Ama takip no var ve gelmediyse yılbaşı dönemindendir.

Yılbaşı dönemi inanılmaz yoğun oluyor ve gecikiyor, ben aralık 15'te sipariş ettiğim ürünü şubat gibi almıştım.

Hatta para iadesi aldım üstüne ürün geldi

yakuza
21-12-2012, 12:39
su aralar aldıysan cok uzun sürmesi normal çin tatilde çünki

cihan
21-12-2012, 12:41
15 gün çok değil, ben de 24 gün önce sipariş verdim bekliyorum. dispute açsanız sonuç almanız uzun sürer zira 45 günlük sürenin dolmasına çok var. bekleyin. gelir. gelmezse 40. gün açarsınız.

clioGT
21-12-2012, 12:47
dx den öyle bir sorunla karşılaştım bende geçen.
ticket diye bir kısım var, ürün elime geçmedi diye açtım ordan, paypalla ödedim. 1 2 gun süre verin dediler sonra mesaj attılar tekrar yolladık diye, geçti elime. daha evvel de oldu benzeri durum, tekrar yolladılar.

paypal la mı yolladın parayı?

M.A.D
21-12-2012, 13:10
arkadaşlar yazının tamamını okumadan yazmışsınız hep , ben 15 gün sonra aradım dedim şuan 1 ayı geçti diyorum 40 gün olmuştur yani ben sipariş vereli,
ayrıca tracking number yok free shipping olduğu için, olsa takip etmesini de biliyorum yani fakat 40 günü geçmiş gelmemiş ürün takip de edemiyorum nasıl parayı alıcam diye soruyorum,

dispute nasıl yapılıyor ?

bir de @clioGT evet paypalla yolladım parayı, hangi sekmeden mail atıcam dx'e ? gelmeyen gönderi başlığı altında attığım maile 1 hafta sonra cevap verdiler de :)

Low-Rider
21-12-2012, 13:13
Takip numarası almazsan kaybolması kaçınılmaz, komik bir paraya takip no veriyorlar niye almadın :)

PAypal içersinde dispute kısmı var, Türkçe karşılığını bilmiyorum

clioGT
21-12-2012, 13:13
https://cs.dx.com/Ticket/Check/Order.Delay

şu kısım

ben burdan 2 kere açmışım 2sinde de çözüldü mevzu

cihan
21-12-2012, 13:25
google'da "dispute nasıl açılır" diye arama yaparsanız onlarca sitede yazılmış çizilmiş.

Cem.B
21-12-2012, 13:28
bende ebaydan aldım takip no suz positive feedback e güvendik ingilterden gelicek içimiz patlamaz inşallah :)

M.A.D
21-12-2012, 13:29
Takip numarası almazsan kaybolması kaçınılmaz, komik bir paraya takip no veriyorlar niye almadın :)

PAypal içersinde dispute kısmı var, Türkçe karşılığını bilmiyorum

takip numarasının verilmediğini söyledi, parası neyse verelim derdim bilseydim :D

https://cs.dx.com/Ticket/Check/Order.Delay

şu kısım

ben burdan 2 kere açmışım 2sinde de çözüldü mevzu

teşekkürler bi deniyim

edit: benim de irtibata geçtiğim yerlerden birisiymiş burası, bana buradan cevap vermişler zaten, fakat yine yazdım bu sefer tekrar gönderilmesini, veya parası neyse veriyim de takip numarası verin anlamında bişeyler istedim bakalım ne cevap verecekler,

SOMEONESPECIAL
21-12-2012, 13:37
Niye hep seni buluyo çetrefilli alengirli işler ?

Mali 5tl lik bi sticker istiyorum... Ama eve kadar getireceksin ))))

lnd_samet
21-12-2012, 13:51
yılbaşından dolayı aşırı gecikme oluyor.normalde max 1 haftada çinden çıkan ürünler 3 haftada zor cıktı.eh aktarması şusu busu normal.
benimde siparişler vardı cok geç kaldı.birdaha yılbaşında almam diyorum

d3n1s
21-12-2012, 14:32
üstad, sen konuştuğunda ürünün Türkiye'ye girdiğini söylemişler. eğer bunu görebiliyorlarsa takip numarası vardır. Takip numarası olmadan nasıl görecek kargonun nerede olduğunu?
biraz ısrarcı ol, derim ben.

M.A.D
21-12-2012, 14:49
Niye hep seni buluyo çetrefilli alengirli işler ?

Mali 5tl lik bi sticker istiyorum... Ama eve kadar getireceksin ))))

abi senin ev yakın gene, tuzlaya getirirmisin falan demen gerekiyodu uahuhaue bi de hamama gitmem gerekiyo galiba ondan böyle oluyo hep :D

üstad, sen konuştuğunda ürünün Türkiye'ye girdiğini söylemişler. eğer bunu görebiliyorlarsa takip numarası vardır. Takip numarası olmadan nasıl görecek kargonun nerede olduğunu?
biraz ısrarcı ol, derim ben.

işte bi anlasam, takp numarası yok diyor ama türkiyeye girdi diyor, ücret karşılığı verebiliriz ibaresi de yokki

SOMEONESPECIAL
21-12-2012, 14:58
abi senin ev yakın gene, tuzlaya getirirmisin falan demen gerekiyodu uahuhaue bi de hamama gitmem gerekiyo galiba ondan böyle oluyo hep :D

E Askerden yeni geldin normaldir...:D

Tuncer M.
21-12-2012, 15:04
Christmas geçikmesidir bu. Kargolar çok az süre açık. Çoğu yer de resmi tatilde şuan.

d3n1s
21-12-2012, 15:07
işte bi anlasam, takp numarası yok diyor ama türkiyeye girdi diyor, ücret karşılığı verebiliriz ibaresi de yokki

biraz zorla, madem numara yok siz nerden biliyosunuz şeklinde?

cihan
21-12-2012, 15:41
şu şekilde biliyorlardır, kayıtsız postaları çin'den çıkana kadar takip edebiliyorlar( amerika'dan gelen LP ile başlayan USPS kayıtsızları gibi). oradan biliyorlardır. yoksa varsa niye vermesinler takip kodunu. zaten ptt kapıya gelince belli olacak kayıtlı mı kayıtsız mı.