PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rent a car kaskosunun diğer kaskolardan farkı ne ?

VioLee
27-12-2012, 23:05
mecidiyeköyde sürekli çalıştıgım bi firma var 80 araçları mevcut ve tüm araçlarında rent a car kaskosu var.Bana dediği şu kusurlu dahi olsan araç perte de çıksa aracın bedelinin %2 muafiyet bedelini ödersin diyor.Yani 20 bin tl lik araçta 400 tl muafiyet bedeli bu firmayla sıkıntım yok bir çok araç kiraladım çizik olduguda oldu vuruk olduguda oldu 1 kuruş para almadı.

Şimdi asıl mesele bugun araç lazım oldu bahçeşehirden bir firmadan araç kiraladım rent a car sözleşmesi imzaladım araçta rent a car kaskosu oldugunu söylüyor ama suçlu kaza durumunda yattı parası ödersin dedi bilgim olmadıgı için bende fazla birşey diyemedim.Yattı parası firmanın araçsız kaldıgı için kendine uydurdugu bişe değilmi ?

Araçta kaza vs. yok fakat merak ettim bi daha zaten orayla çalışmayı düşünmüyorum.Kredi kartı fotokopisinide aldı gerçi çekim yapsalarda harcama itirazıyla çözerim işi mail order a zaten kapalı kart

onursumer
27-12-2012, 23:07
bu kiralama işlerini çok bilmiyorum ama

zaten rent a car kaskosunun ozelliğide firmanın günlük zararını karşılaması olmuyormuydu ?

Osman Bahadır
27-12-2012, 23:34
Öncelikle şunu belirtelim, yattı parasının kaskoyla alakası yok. O seninle(yani kiracıyla) kiralayan(kiralık araç sahibi) arasındaki sözleşmenin konusu. Normal şartlar altında hiçbir araç kaskosu (meslek veya işyeri sigortası değil) işletme zararını karşılamaz. Kiralayan sizden yatma parası talep ediyorsa bunu sözleşmeye dayandırmak zorundadır. Sözleşmede böyle birşeyi kabul etmezseniz yatma parası ödemezsiniz.

Kiralık araca normal kasko yapılırsa, yani araç hususi kullanım aracı olarak beyan edilirse sigorta şirketi kasıtlı yanlış beyan olunduğu için bu durumun tespiti halinde sözleşmeyi tek taraflı fesh edebilir ve ödeme yapmayabilir. Çünkü kiralık araçların risk primleri hususi araçların risk primlerinden farklı olduğundan kasko primleri de farklıdır.

Senin kiraladığın arabanın kaskosunun kiralık araç kaskosu veya hususi araç kaskosu olduğu temelde araç sahibini ilgilendirirken, yasal yükümlülükler, şoföre yansıyabilecek yaralamalı veya ölümlü kazalarda oluşabilecek tazminatlar açısından da seni(kiracıyı) ilgilendirir. Ayrıca kiralama şirketinin işinde ne kadar ciddi veya ciddiyetsiz, vurkaçcı bir firma olduğunun da göstergesidir. Çünkü er yada geç aracın kiralık olduğu sigorta tarafından tespit edilecektir.

Kiralık araç kaskosu veya hususi kaskosu, her ne olursa olsun kiracının, yani senin beş kuruş para ödememesi gerekir herhangi bir hasar durumunda. Sizden muafiyet adı altında para talep ediliyorsa kiralayıcı şirket ucuza kaçmış, kaskolarını muafiyetli yaptırmıştır. Bu da kiralayanın, yani şirketin suçudur. Muafiyetsiz tam kiralık araç kaskosu olan şirketten kiralayın. Normal şartlar altında ne hasar durumunda, ne de yatma durumunda ne sigortaya, ne de kiralayana hiçbir ücret ödemezsiniz.

VioLee
27-12-2012, 23:35
sözleşmede yattı parasıyla alakalı herhangi bir madde yok ben sadece şirketin ne derece çalıştıgını öğrenmek istiyorum

Rent a car kaskosu oldugunu nasıl anlarım ruhsatta sigorta poliçesi var ama aracın plakası yok başka aracın sigorta poliçesi var ruhsatta :S

c20let
27-12-2012, 23:42
sözleşmede yattı parasıyla alakalı herhangi bir madde yok ben sadece şirketin ne derece çalıştıgını öğrenmek istiyorum

Rent a car kaskosu oldugunu nasıl anlarım ruhsatta sigorta poliçesi var ama aracın plakası yok başka aracın sigorta poliçesi var ruhsatta :S

Başınıza bi kaza bela mı geldi ?

Osman Bahadır
27-12-2012, 23:43

Kiralık araç kaskosunda kullanım tipi olarak kiralık oto - şoförsüz yazar.

Örnek kiralık araç kaskosu;
http://www.halkasigorta.com.tr/rent_a_car.pdf

VioLee
27-12-2012, 23:47
Kiralık araç kaskosunda kullanım tipi olarak kiralık oto - şoförsüz yazar.

Örnek kiralık araç kaskosu;
http://www.halkasigorta.com.tr/rent_a_car.pdf

Kamyonet - Açık Kasa yazıyor
Başka bi aracın poliçesi

Kullandıgım araç Hyundai i20

yok kaza yapmadım fakat şirketin tavrı söyledikleri pek dogru gelmediği için araştırıyorum

onursumer
28-12-2012, 00:24
i20 nin içindeki poliçedemi kamyonet yazıyor?

İBO
28-12-2012, 00:39
muafiyetsiz kasko 3bin lira ise %2 muafiyetli olan 2200 oluyor rent a carlar bu yuzden tercıh edıyor

omerozdem
28-12-2012, 00:45
Büyük firmalarda bu tür sorunlar yok kaza yapsanız bile sizden 1 kurus para almıyorlar bir tanıdığın başına geldi 2012 model c180 ile kaza yaptı avis ten kiralamıştı aracı firma çekici v.s herşeyi kendı karşıladı.Sadece kira parasını ödedi ve başka bir problemle karşılaşmadı

VioLee
28-12-2012, 01:46
i20 nin içindeki poliçedemi kamyonet yazıyor?

Aynen ruhsatin icindeki policede baska aracin policesi var eve gelince baktim bende kazara cevirmeye girsek ugrasicaz ama yarin ben gerekeni yapicam :) bi dahada mecbur kalsamda boyle ufak tefek yerlere gitmem

Berkan
28-12-2012, 01:58
bunu yapan hangi firma bahçeşehirde şu locadakimi yoksa ?