PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SAAB markası

samimi_1983
27-12-2012, 23:17
Herkesin kendine göre marka takıntısı vardır ya da sevdiği marka vardır.SAAB markası neden o kadar tutmuyor anlamış değilim. 9-3 2,0 turbo modeli çok hoş mesela. Kullananlar ya da bilenlerden yorumlar alabilir miyiz? Bir de video ekleyelim tam olsun ;)
SAAB 9-3 Aero Top speed - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=yka9tld7qZE)

ibooo
27-12-2012, 23:19
favori arabalarımdandır saab :)

http://www.youtube.com/watch?v=boPRPsigzb8

freelife
27-12-2012, 23:20
parça sıkıntısı var deniyor yoksa şimdik rs yerine saab biniyordum ..

overblack
27-12-2012, 23:37
saab saabken saabtı diye bir cümle kuracam :) yani gm'e geçmeden önce..kaliteli ve sağlam bir otomobildi.

mehmetRS
27-12-2012, 23:59
fabrikalarını kapatmamışlarmıydı?

semavi
27-12-2012, 23:59
Ender olduğundan dolayı abartılan bir araç... defalarca kapısından döndüm... Arızası olmayan bir araç değil. Tamir masrafları korkunç...

9-5 2.3 alıyordum...

trigel zincir değişimi ve motor takozlarının değişimi 5-6binleri rahatça geçiyor...

2.0ları daha makul diyorlar, alırken opelle ortak motor olanlara falan bakmak lazım... paraça açısından yani..

devil_berk22
28-12-2012, 00:05
saabın 9-3 dizel modellerine hastayımdır o aracın duruşu hiç bir araçta yok. ancak saabın parçaları inanlmaz pahalı büyükçekmecede 9-5 ile kaza yaptık aracı kazalı haliyle satmıştık.

Ertug_T.
28-12-2012, 00:06
9-3 1.9TTİD kullanmıştım baya iyi gelmişti :)

CaNeR44
28-12-2012, 00:07
hali hazırda böyle bir araç markası tutunamazken bizim yerli araç üretimi hayal

darkmoon
28-12-2012, 00:34
saab ın tutmamasının tek nedeni bence türkiyeye çok geç girmiş olması. ve hiç bir zaman sağlam bir piar çalışması yapamadı türkiyede.. yapsa gene tutardı..

dizellerinin motorları zaten fiatın kendi araçlarındada kullandığı jtd motor yani motorun bir parçasının bulanamaması yada işçiliğinin pahalı olması gibi bir imkan yok..
benzinlilerinde özellikle eskilerde motor parçada sıkıntı olabilir ama onuda sanmam motorun menşei araştırılırsa başka markalardada o motorlar kullanılmışdır..

işin özü türkiyede kemikleşmiş markalar var ve eski kafalar bu kafaların içindeki fikirleri yıkmak çok zor bana göre.. çok sağlam piar reklam çalışması yapıp türk halkının huyunu suyunu çözmek lazım bunu yapamassan satamassın yoksa pahalı parça falan hikaye bu ülkede parçası çok pahalı ne araçlar peynir ekmek gibi satıyor..
bu sıkıntı tek saab içinde geçerli değil mazda 80 li yıllardan beri türkiye pazarında hali ortada keza volvo son zamanlarda biraz tutunsada ikinci eli gene sürünüyor..

bu işi türkiyede çözmüş en iyi yabancı marka bana göre vw ve grubu.. bir ara vw reklamlarını hatırlarsanız güzel türk insanını analiz etmişlerdi kadın geliyor passatın arkasına oturuyor çocuğunun resmini arabanın aynasına asıyor.. hamile evli çift geliyor poloya bakıyorlar ama passat variant alıp çıkıyorlar falan türklerin alışkanlıklarını huyunu suyunu iyi çözmüşler peynir ekmek gibide o yüzden satıyorlar..

semavi
28-12-2012, 00:45
Mazda3lerin ikinci eli fena değil... mesela 2004 model bir mazda3ü 20den aşağıya alamıyorsunuz hala... Sıfır satışları ise içler acısı... İnsanlar uyandılar artık Mazda3lerin bir çok parçasının ford ile uyumlu olduğuna ve yedek parça fiyatlarının mermerler zamanındakinin baya altında olduğuna...

Saab maalesef müşterilerin algısını fethetmek yerine kendi inandıklarını satmaya çalıştı... Sonuç? Bana verdiğim derlserde iyi malzeme çıkartıyor Mazda ile birlikte :)

bilalMW
28-12-2012, 00:47
saab ın tutmamasının tek nedeni bence türkiyeye çok geç girmiş olması. ve hiç bir zaman sağlam bir piar çalışması yapamadı türkiyede.. yapsa gene tutardı..

dizellerinin motorları zaten fiatın kendi araçlarındada kullandığı jtd motor yani motorun bir parçasının bulanamaması yada işçiliğinin pahalı olması gibi bir imkan yok..
benzinlilerinde özellikle eskilerde motor parçada sıkıntı olabilir ama onuda sanmam motorun menşei araştırılırsa başka markalardada o motorlar kullanılmışdır..

işin özü türkiyede kemikleşmiş markalar var ve eski kafalar bu kafaların içindeki fikirleri yıkmak çok zor bana göre.. çok sağlam piar reklam çalışması yapıp türk halkının huyunu suyunu çözmek lazım bunu yapamassan satamassın yoksa pahalı parça falan hikaye bu ülkede parçası çok pahalı ne araçlar peynir ekmek gibi satıyor..
bu sıkıntı tek saab içinde geçerli değil mazda 80 li yıllardan beri türkiye pazarında hali ortada keza volvo son zamanlarda biraz tutunsada ikinci eli gene sürünüyor..

bu işi türkiyede çözmüş en iyi yabancı marka bana göre vw ve grubu.. bir ara vw reklamlarını hatırlarsanız güzel türk insanını analiz etmişlerdi kadın geliyor passatın arkasına oturuyor çocuğunun resmini arabanın aynasına asıyor.. hamile evli çift geliyor poloya bakıyorlar ama passat variant alıp çıkıyorlar falan türklerin alışkanlıklarını huyunu suyunu iyi çözmüşler peynir ekmek gibide o yüzden satıyorlar..

Pazar araştırması,verileri iyi analiz etme önemli abi tabi. Bir otomobilin çok satmasında en önemli faktörden biri de pazarlamadır hiç kuşkusuz.

Bu arada hakiketen SAAB'a ne oldu öldümü battımı ?

darkmoon
28-12-2012, 00:57
19 aralık 2011 de iflas ettiklerini duyurdular.. ama piyasalar bu belli olmaz yeri geliyor şirketler 50-60 yıldır ölü olan markaları hayata geçirip diriltiyorlar.. saabıda belki alan çıkarsa yenidne üretime geçer..

CinAli_06
28-12-2012, 01:08
saab kullanmış biri olarak 9.3 kasada 1.9 tid motor millete şaka makinesidir :D lakin aracın bakım,tamir ve parça fiyatları çok yüksek o yüzden de pek tutmuyor ne yazık ki yoksa parasının çok üstünde bir araç.

ProdriveSTI
28-12-2012, 01:12
Saabaru cok iyi yaa...

darkmoon
28-12-2012, 01:19
saab kullanmış biri olarak 9.3 kasada 1.9 tid motor millete şaka makinesidir :D lakin aracın bakım,tamir ve parça fiyatları çok yüksek o yüzden de pek tutmuyor ne yazık ki yoksa parasının çok üstünde bir araç.

aslında ilginçdir saab 9-3 ile vectra aynı platformun araçları yani 9-3 vectra platformunda üretilmişdi.. motoruda fiat motoru zaten fiat grubunda bolcana kullanıllan alfa 159 larda falanda kullanılan 1.9jtd motor.. ttdi da aynı motorun biraz daha modlanmışı.

BAŞAR
28-12-2012, 02:10
Görüntü olarak yakışıklı araçları var ama gel gör ki bizim ülkemizde tutulmuyor...

cabrioleter
28-12-2012, 02:47
Görüntü olarak yakışıklı araçları var ama gel gör ki bizim ülkemizde tutulmuyor...

sadece bizim ülkemizde değil dünyada tutulmadı ve battı.

cookies
28-12-2012, 02:57
SAAB iflas etti.. Ama firma tekrar İsveç'li elektrikli araçlar üreten firma tarafından satın alındı.. Artık motor seçeneklerinin büyük çoğunluğu elektrikli olacak..
Bende bir 9-3 Aero hayranıyım.. Hatta scania hayranlığımda var.. Hatta tüm İskandinav ürünlerine karşı fetişim var diyeyim.. Muazzam bir işçilik ve kalite sergiliyorlar.. Ama genel olarak bizim ülkemizde böyle bir beklenti yok, bu olmadığı gibi tanıtım ve alt yapı oluşmadı bu marka için..

EVOII
28-12-2012, 03:02
SAAB iflas etti.. Ama firma tekrar İsveç'li elektrikli araçlar üreten firma tarafından satın alındı.. Artık motor seçeneklerinin büyük çoğunluğu elektrikli olacak..
Bende bir 9-3 Aero hayranıyım.. Hatta scania hayranlığımda var.. Hatta tüm İskandinav ürünlerine karşı fetişim var diyeyim.. Muazzam bir işçilik ve kalite sergiliyorlar.. Ama genel olarak bizim ülkemizde böyle bir beklenti yok, bu olmadığı gibi tanıtım ve alt yapı oluşmadı bu marka için..

size katılıyorum bende 900aero ları cok begenirim turbo gelenegi olan bir marka volvo da keza aynı şekilde.

hbatuhanc
28-12-2012, 03:15
SAAB 9-5'im vardı çok sevdiğim bir arabaydı özel hissetiriyordu.

FB10ur
28-12-2012, 05:25
bizim ülkemizde genelde kulaktan dolma bilgilerle araç alan insanımız çok olduğu sürece tutulmadı ve tutulmaz...

aynı şey volvo içinde geçerli aslında insanlar yeni yeni çözmeye başladılar aynı paralara hangi arabaya binmek daha cazip sorusunu..

darkmoon
28-12-2012, 05:35
ülkemizde kaliteli araba almak için çok paran olmasına gerek yok..
10 bin tl ye bile artık gırtlağına kadar dolu lüks araç ala biliyorsun (elektirk ısımatlı deri koltuklar,klima,abs,sunroof,airbag v.b) ikinci el piyasası eski piyasa değil artık yok yok maşallah doldu taşdı ikinci el piyasası..

ama bizde hala 10 bin tl yi palio al abi başın ağrımaz mantığı olduğu sürece saab ve türevi araçlar 10 bin tl yede satılır 6-7 bin tl yede satılır.. bugün girin ikici ellere 94-96 full dolu saablar 10 bin tl lerden başlıyor hatta altına bile satan var..

suprolla
28-12-2012, 06:49
1 ay olmadı 9000 turbo aldık....bu paraya alınabilcek en donanımlı konforlu araçlar bence....fiyatın bu kadar ucuz olmasının nedeni yakıt ve yedek parça sorunu....
benzinle şuan 13 litre ortalama var(basınç kaçağını halledince 10 litrelere düşücek eminim)..tüp olmadığını için gazda ne yakıyor söleyemiyorum....
2.0 turbo modeli var bizde kullanımı rahat ve zevkli...o cüsseden o tarz performans beklemiyor kimse,binen şaşırıyor.....yedek parçasını türkiyede altın gibi ama ben eksikleri listeledim ingiltereden alıcam burdaki fiyatın 3 te 1 i gibi bi paraya denk geliyor hatta dahada ucuz....
bunun dışında motor ciddi anlamda sağlam stock motorla yürüyor geneli ve 500hp civarında sorunsuz kullananlar varmış....bi başka güzelliği t5suite diye bi programları var beyine istediğiniz gibi müdahele edebiliyorsunuz yada direk hazır mapler var stg8 e kadar....
saab 90ların sonuna kadar safkanmış sonradan bozmuş bence....90larda ciddi anlamda tır üretir gibi araba yapmışlar...detaylara bakınca tır bu araba değil diyor insan....
son olarak piyasası çoook ağır 90lı modellerin :)

FB10ur
28-12-2012, 07:25
ülkemizde kaliteli araba almak için çok paran olmasına gerek yok..
10 bin tl ye bile artık gırtlağına kadar dolu lüks araç ala biliyorsun (elektirk ısımatlı deri koltuklar,klima,abs,sunroof,airbag v.b) ikinci el piyasası eski piyasa değil artık yok yok maşallah doldu taşdı ikinci el piyasası..

ama bizde hala 10 bin tl yi palio al abi başın ağrımaz mantığı olduğu sürece saab ve türevi araçlar 10 bin tl yede satılır 6-7 bin tl yede satılır.. bugün girin ikici ellere 94-96 full dolu saablar 10 bin tl lerden başlıyor hatta altına bile satan var..

söylediklerine katılmamak mümkün değil abi insanlar araba alıcağı zaman birine danışıyor ve gelen cevap senin yazdığınla aynı şunu al başın ağrımaz, şunu al masraf çıkarmaz aslında bakılırsa tam anlamıyla eksiksiz bakılan hiç bir araba olağan dışı masraf açmaz...

Fakat yurdum insanı aynı paraya alabileceği o kadar güzel arabaları tepiyor'ki bir süre sonra o sorun çıkarmaz diye düşünüp aldığı arabadan zevk almıyor...

samimi_1983
28-12-2012, 07:25
Forum donanımdan alıntı. "Arkadaşlar konuya çok zaman sonra dahil oldum fakat bir 1995 SAA 9000 CDE kullanıcısı olarak sizlere şunu söyleyebilirim saab kadar mükemmel ve muhteşem bir araba daha olamaz sebeplerine gelince sıralayayım isterseniz;
1- içinde güvendesiniz yüksek süratler de bile
2- turbo konusunda level-2 turbo var dyno testlerinde 1.2 bar basıncı var ( porche 911 turbo da 1.3 bar DİKKAT)
3- benzin korkulduğu kadar değil 2000CC turbo bir aracın yaktığından az ki bu araç turbo
şehir dışı:8.0LT şehir içi : 11 LT volvodan az bir kere ankara izmir 15.07.2011 gidiş geliş 320 TL benzin masrafı ortalama hız cruise kontrol devrede iken 145-160 KM/h
4- herşeye rahatlıkla eğilmeden bükülmeden rahatça erişilebilecek bir şöföre uyumlu konsol
5- 3mm kalınlığında saçtan imal edilmiş bir kasa
6- parça konusunda vectra B kasayla aynı parçalara sahip spesifik parçalar haricinde
7- her avrupa araba gibi parça fiyatları sanıldığı kadar da pahalı değil ( Örnek: periyodik bakımı 150 TL)
8- motor konusunda kesinlikle yolda kalabileceğiniz bir araç değildir ki saab müzesine teslim edilen ve 1.680.720 KM kullanıldıktan sonra sadece periyodik bakımları yapılmış olarak
9- arka koltuklarda bulunan diz mesafesi lüks üst segment AUDİ A-8 MERCEDES S CLASS BMW 7 SERİES v.b. araçlardaki kadar ama fiyatları kadar da değil fiyatı
10- klima sistemi arka kapı pencere altlarından ön koltukların altından arka camın altından ön menfezlerden kapı yanlarından bu lüks sınıf arçlardaki bir özellik AUDİ A-8 MERCEDES S CLASS BMW 7 SERİES
aynı şekilde ısıtma konumunda da
11- bagajı istediğiniz kadar doldurun amortisörlerde hiç bir şekilde konforu bozma yok
12- 1995 model bir araçta bulunan donanım üst sınıf 2011 model araçlarda bulunan kadar arada 16 sene fark varken
13-
gelelim dezavantajlarına;
1- BMW,MERCEDES v.b. araçlar kadar türkiye de tutulmadığı için parça sorunu var
2- çok nazik arabalar ağresif kullanımda ciddi masraflar çıkarıyor
3- servis olarak iyi bir araştırma sonucuna göre gidilmesi herkese kurcalattırılmaması gerekli bir araç sebebi ise çok bilen yok markayı söyleyince bakarız abi diyorlar götürünce öküz tren konusu oluyor :)
4- ikinci eli uygun fakat bakımlısını bulmak çok zor türkiye yollarında bir hassa otoban arabası diyebilirim size

bu kriterlerden sonra yol tutuş,sürüş,konfor,rahatlık,kalite,yürütme maliyeti,kullanım giderleri v.b. durumlardan sonra avrupa arabalar içerisinde bakımlısını bulduktan sonra gözü kapalı alınabilecek tek araba 5 yıl BMW ile 5 yıl SAAB bakımlarını karşılaştırın BMW SAAB'a göre 3 katı gibi bir rakam çıkartıyor karşınıza üstelik aldığınız paraya da satamıyorsunuz :)

geçenlerde başımdan geçen bir kazayı anlatayım sizlere 140 KM sürat ile seyrederken gecenin karanlık olmasından dolayı yolda da ışıklandırma zayıftı sol şeritte bulunan logar kapağının olmadığı bir çukura düştüm ve sadece ve sadece jant yamuldu ve lastik yarıldı araba izinden bile sapmadı başka araçla aynı süratle o çukura girin de göreyim hangi avrupa araba olursa olsun orada kalmıştınız sağlamlık konusunda sözün bittiği yer diyebilirim SAAB tabii türkiye de çok fazla bulunmadığından ve sürekli arıza çıkarmadığı için ne sanayi de ustalar aşina bu araca ne de türkiyede ki kullanıcılar çünkü bilen alıyor ve kolay kolay satmıyor yani her sokak başında BMW ya da MERCEDES gibi görebileceğiniz bir araç olmamakla beraber herkesinde kullanabileceği bir araç değildir.
Trionic motor idare sisteminin (bugün Generation 8 kullanılıyor) yeteneklerini sergiledi. Saab'ın egzozundaki kirleticilerin atmosferdekinden çok daha az olduğu ortaya çıktı. Otomobil, havayı "temizliyordu"! Turboşarj Saabı Amerikan Kayalıklarında 2,650 metre (8,700 ft) yükseğe çıkararak turbo otomobillerin yüksek irtifada da hala nasıl başarılı performans sergilediklerini gösterdi. Ve deniz seviyesinde, 9000 Aero modeline bir Ferrari Testarossa'dan daha hızlı bir vites sağladı. Ve bir de, bir milyondan fazla mil yol kateden Saab Turbo sahibi de var.

Saab'ı ayrıcalıklı kılan çok daha fazla neden var , Saab'ın felsefesini anlamak için daha derin araştırma yapmak gerekir."

samimi_1983
28-12-2012, 07:26
Bence de dediğiniz gibi millet 10 liraa gider palio alır herhangi bir kazada ne olur bilinmez

FB10ur
28-12-2012, 07:47
Bence de dediğiniz gibi millet 10 liraa gider palio alır herhangi bir kazada ne olur bilinmez

söz konusu kaza değil... gerçek olan şu insanların kulaktan dolma bilgilerle araba alması bunu aştıkları zaman zaten bu tarz araçları yollarda görebiliyoruz...

XoR
28-12-2012, 07:56
Saabaru cok iyi yaa...

:)

http://3.bp.blogspot.com/_TksEu1wbt8U/TQBCfSEXCDI/AAAAAAAACJU/lqi7epMFwd4/s1600/92x.jpg

16EC813
28-12-2012, 08:03
iyidir hoştur güzeldir kıyaktır deriz ama sonuçta gider honda alırız :D

S.Özcan
28-12-2012, 08:27
bir arkadaşım alacağına karşılık 9-3 2.0 cabrio vector modelini almıştı. aracın gidişi çok iyiydi fakat bir türlü elinden çıkaramadı. en sonunda aldığı kişiye geri iade edip parasını almıştı. şimdi ***** siteye baktım yine ilanı var.

life is life
28-12-2012, 10:16
Kısıtlı bütçe ile araç sahibi olan kişiler için öncelik , aracın ikinci el değeri oluyor. Sıkıştığımda hemen satabilirmiyim düşüncesi hep kafalarda var malesef.Bu bence markaların piyasada ki yerini belirleyen en önemli unsur..

JOCCO
28-12-2012, 11:16
Zamanında çok keyifle binmiştim. Polo GTI hatrına satmıştım..

http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/45357-dokuzuc.html

darkmoon
28-12-2012, 11:30
Bunlarda herhalde iflasdan hemen önce üretilen son araçlar..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-saab-yeni-kasa-saab-9-5-aeuro-2.0t-awd-goksenler-106219512/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-saab-saab-4x4-benzinli-2.0-tsat-aero-emsali-yok...210-hp-75972512/detay

o 9-5 20 bin tl olsun alınır ikinci eline yedek parçasına bakmaksızın arabada hud a kadar var :)

ozgurluk
28-12-2012, 11:37
Elektronik aksam olarak en çok hasar problemi yaşanan firma diye bi yerde okumuştum yıllar önce. Aslı var mı yok mu bilinmez tabi

freelife
28-12-2012, 11:59
bu paraya başka dizel ne binilebilirki...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-saab-acil-son-indirim-1.9-dizel-75116802/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-saab-2006-model-saab-9.3-vectore-1.9-tdi-vector-sw-108106214/detay

darkmoon
28-12-2012, 12:22
bu paraya başka dizel ne binilebilirki...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-saab-2006-model-saab-9.3-vectore-1.9-tdi-vector-sw-108106214/detay

http://www.meydansozluk.com/gorsel-buyuk/29987/yapma+bunu

freelife
28-12-2012, 12:29
http://www.meydansozluk.com/gorsel-buyuk/29987/yapma+bunu

bende aile arabasına geçeceğim parça sıkıntısı olayını çözersem ( başka motor parçaları ile uyumu ) kesinlikle ilk sırada :)

HondatugraL
28-12-2012, 12:36
saabı küçükken bile çok severdim keşke hakkettıgı yerlere gelebilse.

overblack
28-12-2012, 13:20

:D bunu yazan 3 mm sacın ne demek olduğunu biliyormu acaba.araba kaç ton? 5 mi :D

darkmoon
28-12-2012, 13:33
bende aile arabasına geçeceğim parça sıkıntısı olayını çözersem ( başka motor parçaları ile uyumu ) kesinlikle ilk sırada :)

Motordan en ufak sıkıntı çekmessin motor fiatın 1.9jtd motoru.. bildiğin fiat motoru.. fiatın hem kendi hem alfaromeo da kullandığı motor.. alfa 159 daki motorla aynı motor.. ondan en ufak sıkıntın olmaz. sıkıntı tek kaza yaparsan olabilir hani kaporta aksamındaki parçalarda sıkıntı olabilir gerçi yeni araç bunlar iflasda etse firma 20 yıl teknik destek verme zorunlulukları var yani 20 sene yedek parça desteği vermek zorundalar o yüzden parçadada sıkıntı olucağını düşünmüyorum sadece fiyatı tuzlu olabilir..

tandogan
28-12-2012, 20:02
Turkiye'de otomobil kulturu diye birsey yok .

semavi
29-12-2012, 12:06
Forum donanımdan alıntı. "Arkadaşlar konuya çok zaman sonra dahil oldum fakat bir 1995 SAA 9000 CDE kullanıcısı olarak sizlere şunu söyleyebilirim saab kadar mükemmel ve muhteşem bir araba daha olamaz sebeplerine gelince sıralayayım isterseniz;
1- içinde güvendesiniz yüksek süratler de bile
2- turbo konusunda level-2 turbo var dyno testlerinde 1.2 bar basıncı var ( porche 911 turbo da 1.3 bar DİKKAT)
3- benzin korkulduğu kadar değil 2000CC turbo bir aracın yaktığından az ki bu araç turbo
şehir dışı:8.0LT şehir içi : 11 LT volvodan az bir kere ankara izmir 15.07.2011 gidiş geliş 320 TL benzin masrafı ortalama hız cruise kontrol devrede iken 145-160 KM/h
4- herşeye rahatlıkla eğilmeden bükülmeden rahatça erişilebilecek bir şöföre uyumlu konsol
6- parça konusunda vectra B kasayla aynı parçalara sahip spesifik parçalar haricinde
7- her avrupa araba gibi parça fiyatları sanıldığı kadar da pahalı değil ( Örnek: periyodik bakımı 150 TL)
8- motor konusunda kesinlikle yolda kalabileceğiniz bir araç değildir ki saab müzesine teslim edilen ve 1.680.720 KM kullanıldıktan sonra sadece periyodik bakımları yapılmış olarak
9- arka koltuklarda bulunan diz mesafesi lüks üst segment AUDİ A-8 MERCEDES S CLASS BMW 7 SERİES v.b. araçlardaki kadar ama fiyatları kadar da değil fiyatı
10- klima sistemi arka kapı pencere altlarından ön koltukların altından arka camın altından ön menfezlerden kapı yanlarından bu lüks sınıf arçlardaki bir özellik AUDİ A-8 MERCEDES S CLASS BMW 7 SERİES
aynı şekilde ısıtma konumunda da
11- bagajı istediğiniz kadar doldurun amortisörlerde hiç bir şekilde konforu bozma yok
12- 1995 model bir araçta bulunan donanım üst sınıf 2011 model araçlarda bulunan kadar arada 16 sene fark varken
13-
gelelim dezavantajlarına;
1- BMW,MERCEDES v.b. araçlar kadar türkiye de tutulmadığı için parça sorunu var
2- çok nazik arabalar ağresif kullanımda ciddi masraflar çıkarıyor
3- servis olarak iyi bir araştırma sonucuna göre gidilmesi herkese kurcalattırılmaması gerekli bir araç sebebi ise çok bilen yok markayı söyleyince bakarız abi diyorlar götürünce öküz tren konusu oluyor :)
4- ikinci eli uygun fakat bakımlısını bulmak çok zor türkiye yollarında bir hassa otoban arabası diyebilirim size

bu kriterlerden sonra yol tutuş,sürüş,konfor,rahatlık,kalite,yürütme maliyeti,kullanım giderleri v.b. durumlardan sonra avrupa arabalar içerisinde bakımlısını bulduktan sonra gözü kapalı alınabilecek tek araba 5 yıl BMW ile 5 yıl SAAB bakımlarını karşılaştırın BMW SAAB'a göre 3 katı gibi bir rakam çıkartıyor karşınıza üstelik aldığınız paraya da satamıyorsunuz :)

geçenlerde başımdan geçen bir kazayı anlatayım sizlere 140 KM sürat ile seyrederken gecenin karanlık olmasından dolayı yolda da ışıklandırma zayıftı sol şeritte bulunan logar kapağının olmadığı bir çukura düştüm ve sadece ve sadece jant yamuldu ve lastik yarıldı araba izinden bile sapmadı başka araçla aynı süratle o çukura girin de göreyim hangi avrupa araba olursa olsun orada kalmıştınız sağlamlık konusunda sözün bittiği yer diyebilirim SAAB tabii türkiye de çok fazla bulunmadığından ve sürekli arıza çıkarmadığı için ne sanayi de ustalar aşina bu araca ne de türkiyede ki kullanıcılar çünkü bilen alıyor ve kolay kolay satmıyor yani her sokak başında BMW ya da MERCEDES gibi görebileceğiniz bir araç olmamakla beraber herkesinde kullanabileceği bir araç değildir.
Trionic motor idare sisteminin (bugün Generation 8 kullanılıyor) yeteneklerini sergiledi. Saab'ın egzozundaki kirleticilerin atmosferdekinden çok daha az olduğu ortaya çıktı. Otomobil, havayı "temizliyordu"! Turboşarj Saabı Amerikan Kayalıklarında 2,650 metre (8,700 ft) yükseğe çıkararak turbo otomobillerin yüksek irtifada da hala nasıl başarılı performans sergilediklerini gösterdi. Ve deniz seviyesinde, 9000 Aero modeline bir Ferrari Testarossa'dan daha hızlı bir vites sağladı. Ve bir de, bir milyondan fazla mil yol kateden Saab Turbo sahibi de var.

Saab'ı ayrıcalıklı kılan çok daha fazla neden var , Saab'ın felsefesini anlamak için daha derin araştırma yapmak gerekir."

Buradaki arkadaşla uzun uzun tartıştık bu konuyu... Söylediklerinde çok doğru yönler olduğu gibi, abarttığı noktalarda var...

Motor gücünün tamamını yere aktarır hiç kayıp yoktur falanda diyordu arkadaş... Konuyu okursanız göreceksiniz mesajlaşmaları...

Zor bir araç... İflas ettiği yılda sattığı araç sayısı 30bindi tüm dünyada... Hyundai Türkiye'de 60binlere gelmişti o yılda... Batması normal...

kelalper
29-12-2012, 22:46
9-3 aero vigen candır. Güzel makinedir. Ama 500 hp falan yalan. Otomatik şanzımanları felaket.

samimi_1983
30-12-2012, 11:23
Buradaki arkadaşla uzun uzun tartıştık bu konuyu... Söylediklerinde çok doğru yönler olduğu gibi, abarttığı noktalarda var...

Motor gücünün tamamını yere aktarır hiç kayıp yoktur falanda diyordu arkadaş... Konuyu okursanız göreceksiniz mesajlaşmaları...

Zor bir araç... İflas ettiği yılda sattığı araç sayısı 30bindi tüm dünyada... Hyundai Türkiye'de 60binlere gelmişti o yılda... Batması normal...

Evet biraz var abartı ama benim anladığım bu adamlar satmak da istemiyorlar herhalde araçlarını.Ne reklam var ne başka bir şey

semavi
30-12-2012, 11:37
Beceriksiz esnaf diyelim...

Yılların yatırımını heba ettiler...

Yıl 2003, 9-5 kasası araca bir iç mekan yapmışlar neredeyse 95le aynı...

Bilinenin aksine çok sorunsuzda değiller...

Biraz kel ölür badem gözlü olur hesabı bu. Almam demiyorum, s70i almadan önce yine bir Saab'a pazarlık ettim, lakin istemem yan cebime koy tarzı bir fiyat olursa girilir, yoksa girilmez...

BthnKrkt
30-12-2012, 12:08
Motordan en ufak sıkıntı çekmessin motor fiatın 1.9jtd motoru.. bildiğin fiat motoru.. fiatın hem kendi hem alfaromeo da kullandığı motor.. alfa 159 daki motorla aynı motor.. ondan en ufak sıkıntın olmaz. sıkıntı tek kaza yaparsan olabilir hani kaporta aksamındaki parçalarda sıkıntı olabilir gerçi yeni araç bunlar iflasda etse firma 20 yıl teknik destek verme zorunlulukları var yani 20 sene yedek parça desteği vermek zorundalar o yüzden parçadada sıkıntı olucağını düşünmüyorum sadece fiyatı tuzlu olabilir..

abi bende astra gtc 1.9 cdti var. Arkadaşımdada alfa 159 jtdm. Aynı motor olsada motorsal parça olarak lazım olabilecek map, selenoid valfi, ve turbodan başka birbirine uyacak parça yok gibi. Örneğin blok üzerine sabitlenmiş önden geçen soğutma suyu boruları benzerler ama uyma şansları yok.

freelife
30-12-2012, 13:00

bu güzel haber :) için teşekkür ederim..kaporta hasarı olduğunda cana geleceğine mala gelsin deriz fakat yürüyen aksamda birşey oldumu araba yatar oda bana sıkıntı olur işte ,kolay kolay yatmayacak araba lazım bana parçasını bulabildikten sonra fiat parçaçılarında problem değil .

freelife
30-12-2012, 13:02
abi bende astra gtc 1.9 cdti var. Arkadaşımdada alfa 159 jtdm. Aynı motor olsada motorsal parça olarak lazım olabilecek map, selenoid valfi, ve turbodan başka birbirine uyacak parça yok gibi. Örneğin blok üzerine sabitlenmiş önden geçen soğutma suyu boruları benzerler ama uyma şansları yok.

boru v.s kolay yaptırırız , yürür aksamdaki durum nedir acaba..

semavi
30-12-2012, 13:03
sanırım 2.3 motorlar biraz sıkıntılı lakin 2,0lar olpeldede kullanılmış. dizeller için gereken açıklamaları yapmış arkadaşlar...
Kaportayı bence düşünmeyin, yapın kaskosunu sorun olmaz... Yürürde vectra paltrformu falan kullanıldığından belki ortak parça çok olabilir... Ama bunlar iyi niyetli tahminler tabi...

Yürüyen kısmında ise zamanı gelince değişecek parçaları ebayden falan alabilirsiniz. Ben olsam öyle yapardım...

freelife
30-12-2012, 13:05
sanırım 2.3 motorlar biraz sıkıntılı lakin 2,0lar olpeldede kullanılmış. dizeller için gereken açıklamaları yapmış arkadaşlar...
Kaportayı bence düşünmeyin, yapın kaskosunu sorun olmaz...

Yürüyen kısmında ise zamanı gelince değişecek parçaları ebayden falan alabilirsiniz. Ben olsam öyle yapardım...

zaten ilk ebay aklıma gelen ama burda uyumlu parçaları bulabilirmiyim açısından fikir ve bilgi edinmek istedim , ciddi ciddi dizel sw düşünmeye başladım . o fiyata o kalitede başka bir araç bulabileceğimi sanmıyorum belki ilerde biri saabı alırsa fiyatları çıkmaya başlar bu seferde alamayız ..:)

semavi
30-12-2012, 13:12
Çok zor bir daha fiyatlarının çıkması... Japonların parçası pahalıdır efsanesi bile yıllarca silinmedi hafızalardan...

darkmoon
30-12-2012, 16:36
opel jtd üstünde ufak oynamalar yapdı saab ttdi dışında normal tdi da ben ciddi bir oynama yapmadı diye biliyorum.. bana göre araçda tek sıkıntı kaporta olur oda şu an için olucağını düşünmüyorum daha geçen gün bizim arkadaşın servisinde kırmızı 9-3 2.0 aero topluyorlardı patlamış adam önden airbagleri falan patlakdı dedim parçada sıkıntı çekiyormusunuz yok dedi bütün parçaları rahat bulunuyor..

bu arada arabayı çıplak gördüm ön tamponun arkasında çok kalın çelik kalın bir çubuk gibi bir şey var kazada bütün darbeyi o çubuk karşılamış ve biraz içeri göçmüş ama o çubuk sayesinde aracın geri kalanı kurtulmuş..

mmged_jan
30-12-2012, 17:50
Saab otomobil piysasının sarah jessica parkerı on numara beş yıldız ama gel gelelim masrafı bol

semavi
30-12-2012, 17:56
Valla 9-5 almak için çok gezdim... beni çok heyecanlandırmıştı o araç... adaptif fardan arka koltuk ısıtma, ön koltuk soğutmaya kadar ne ararsan vardı araçta... Benim gibi hem performans hemde yüksek donanım sevenlerdenseniz, bir içim su... ama gel gelelim kazın ayağı perdeli çıkıyor :)

darkmoon
30-12-2012, 18:10
az paraya çok lüks = risk

bunu göze alan insan az paraya bu ülkede gayet lüks araca biner.. zengin birinin 100-150 bin tl ye aldığı aracın aynı lüksünü konforunu 20-30 bin tl ye elde eder ama her gülün bir dikenide vardır..

semavi
30-12-2012, 18:20
30 bine corsada alırsın mercedes c320de... hatta 35e volvo xc90lar var 2004 model :) Ama ben bile cesaret edemedim... 30bine s80t6 vardı mesela... yemedi :)

freelife
30-12-2012, 18:26
benim hiçbir zaman satılırmı korkum yok öyle olsa rs alıp üstünede komple boyatmazdım , tek sorunum yolda kalırmıyım herhangi bir arızada parça bulamazmıyım v.s sonuçta tek arabam olacak ve uzun süre yatarsa üzülürüm ...

darkmoon
30-12-2012, 19:05
30 bine corsada alırsın mercedes c320de... hatta 35e volvo xc90lar var 2004 model :) Ama ben bile cesaret edemedim... 30bine s80t6 vardı mesela... yemedi :)

infinitiler var Q30 lar 14-15 bin tl ye.. lincoln towncarlar misal severim 30-35 bin tl ye bulmak mümkün keza jaguar hastasıyım onlarında fiyatları sürünüyor.. çok kral araçlar var bedava fiyatına..

rover 820ti lar var arabanın donanımda gayet dolu deri elektrikli ısıtmalı koltuklar, tam otomatik digital klima, çift aribag,sunroof fiyatıda bedava 8-9 bin tl ye kadar bulunuyor..

semavi
30-12-2012, 19:13
Bildiğim kadarıyla parça sorunu yok ama parçaların satınalma fiyatı sorunları var... dediğim gibi2 motor kulağına verilen fiyat 2bin tl idi zira servisten başka yerde yoktu... Ama bu 2.3tü, 2,0ları araştırın bu kadar çıkmaz sanırım...

penguinhakan
30-12-2012, 21:06
Saab 2.0T bir tane bobin fiyatı benim bildiğim 800 TL diye duymuştum , bundan olabilir mi sıkıntı !

SErhat.
30-12-2012, 22:19
64 yıllık hayatı boyunca SAAB'ın kilometretaşları..:)

64 yılda Saab modelleri - Otomobil - ntvmsnbc Foto Galeri (http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/64-yilda-saab-modelleri.html?position=1)