PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tüm warex egzoz'ların ses tonu aynımıdır ?

mcolgecen
29-12-2012, 22:44
İyi geceler arkadaşlar ep2 aracımda 51 lik hks tipi warex kullanmıştım gerek egzoz açıkken gerek kapalıyken sesinden çook memnundum 51 lik dü boru ile cırıltılı bir sesi vardı şimdi sorum çift çıkışlı - oem tipi - yada hks tarzı warexsin ses tonları aynımıdır hepsi böyle cırıltılı ses cıkarırmı ?

Aranel Ciryatan
29-12-2012, 22:47
bu benimde merak ettiğim bir konu açıkcası. güzel olmuş. yeni arabaya varex düşünüyorum ve tercihim çift çıkışlı olacak gibi daha ufak gözüktüğü için polislerin daha az dikkatini çekiyor :)

SErhat.
29-12-2012, 22:49
@mcolgecen
Soruna yanıt veremeyeceğim ama benim de sana sorum olacak.:)

Caddede görmüştüm aracını, Type-R sanmıştım sesten ötürü, EP2'ymiş. :) Ben de düşünüyorum Varex'i ve öyle ses verdiğini tahmin etmemiştim, şimdi o sesi hatırladım da..

Peki kapalı konumda ses nasıldı? Orjinal sese yakın mı? Yoksa hafif de olsa ses çıkıyor muydu?

sasuuke
29-12-2012, 22:56
bence borunun çapına göre titreşim değiştiği için seste değişecektir.

X-Force Varex Egzoz Sistemleri | JdmWorks (http://www.jdmworks.net/urunler/x-force-varex-egzoz-sistemleri)
serhat buradan bakabilirsin bütün sorularına cevap var.

mcolgecen
29-12-2012, 23:09
@mcolgecen
Soruna yanıt veremeyeceğim ama benim de sana sorum olacak.:)

Caddede görmüştüm aracını, Type-R sanmıştım sesten ötürü, EP2'ymiş. :) Ben de düşünüyorum Varex'i ve öyle ses verdiğini tahmin etmemiştim, şimdi o sesi hatırladım da..

Peki kapalı konumda ses nasıldı? Orjinal sese yakın mı? Yoksa hafif de olsa ses çıkıyor muydu?

Walla hocam malesef warexle caddeye bir kere gidebildim onda da egzozdan dolayı aracı bağladılar eve taksiyle döndüm warex alamadan önce 1 ay içerisinde 3-4 egzoz değiştirdim ve düzen yakalayamadım ama warex ile 1.6 soch motordan s2000 gibi ses cıkıyordu kapalıyken ise oem ye yakın ses çıkmakta parasını kesinlikle hakediyor şayet tümünde aynı cızırtı var ise bende oem tipi almak istiyorum

mcolgecen
29-12-2012, 23:17
bence borunun çapına göre titreşim değiştiği için seste değişecektir.

X-Force Varex Egzoz Sistemleri | JdmWorks (http://www.jdmworks.net/urunler/x-force-varex-egzoz-sistemleri)
serhat buradan bakabilirsin bütün sorularına cevap var.

Hocam orta boruyla ses tonunun değişeceğini sanmıyorum borunun kalınlığının tonla değilde ses şiddetinin desibelin artıp düşmesinde etkisi olabilir

sasuuke
29-12-2012, 23:24
Hocam orta boruyla ses tonunun değişeceğini sanmıyorum borunun kalınlığının tonla değilde ses şiddetinin desibelin artıp düşmesinde etkisi olabilir

Daha önce aynı arabada farklı warexleri dinleme fırsatım olmadı, sadece mantık yürüttüm denemek lazım.

mcolgecen
29-12-2012, 23:29
Daha önce aynı arabada farklı warexleri dinleme fırsatım olmadı, sadece mantık yürüttüm denemek lazım.

Orta borunun çapıyla değişecek olsa kimse hks - airmass vs marka egsozlara çok para vermezdi ki bende bunun canlı şahidiyim aynı kalınlıkdaki boruya otto marka my racing marka egzoz taktığımda sıradan bir abart egsoz sesi cıkmata ama warex öyle değil cırıltı birşeyler kopuyormuş gibi ses cıkarıyor .

OmeR-FE
29-12-2012, 23:30
Bütün varex'ler aynıdır.
İç yapısı, elyafı v.s. aynı olduğu düşünürsek.

Aracın marka,model,egsoz sistemi,boru çapı v.s. göre değişiklik gösterir ses tonu.

mcolgecen
29-12-2012, 23:40
Bütün varex'ler aynıdır.
İç yapısı, elyafı v.s. aynı olduğu düşünürsek.

Aracın marka,model,egsoz sistemi,boru çapı v.s. göre değişiklik gösterir ses tonu.

Ama şöyle bir durumda var hks tipinin kazanı yuvarlak diyerinin ise köşeyli yada oval tipde hava çıkış çapı her ikisinde aynı olsa bile kazan boyutları farklı ses tonu değişir gibi ?

mehmetRS
30-12-2012, 00:22
düz boru oldukca cızırtı olacaktır. fakat öteki türlü, tokluk v.s. mutlaka kazan şekli ve içerideki malzemenin durumuna göre miktarına göre değişecektir. içerideki elyaf yada o tarz malzeme artık her ne varsa ;

63 çaplı kazanları düşünelim :

HKS tipi tombul irice bir kazan -> içerisindeki malzeme oem yada çift cıkıs ile aynı miktarda:
Bu durumda kazanı buyuk olan, yani malzemeyle arasında en fazla bosluk olan kazanın sesi, daha cızırtılı,metalik ve ürkütücü olacaktır.

yada içerideki malzeme e kazan genişliği ile, tam açık haldeki ses durumunu, kendinizde örnekten yola cıkarak yorumlayabilirsiniz.

İçi bomboş bir kazanın, yani içinden sadece delikli boru gecen bir teneke kutunun, sesinin dayanılmaz cızırtılı ve vibrasyon sebebi olabileceği gibi düşünebiliriz.

aLperTunga
30-12-2012, 00:25
şöyle bişey söyleyeyim tamamen kendi tecrübem hatta sonucuna cok şaşırdım.

Aracımda sıfır varex kullandım 63lük hks tipi. sonra o varexi söküp başka aynı tip varex taktım aralarında kullanılmışlık bakımından 3 4 aylık gibi bi süre var yani biri sıfır diğeri 3 4 aylık varex.ses olayına gelinçe inanılmaz fark vardı.çok şaşırdım sonuç böyle olunca.sıfır olan varex tok bir ses veriyordu diğer varex ise hks tarzı bambaşka bi ses veriyordu.

yani her varex aynı değildir ses olarak.tabi bunun sebebi nedir bilemiyorum bu daha önceden ottoda da başıma geldi.biri birini tutmuyor.Bilgine

Not: bu değişimleri yaparken boru çaplarında oynama yapmadım.

otto24
30-12-2012, 00:51

Aracımda sıfır varex kullandım 63lük hks tipi. sonra o varexi söküp başka aynı tip varex taktım aralarında kullanılmışlık bakımından 3 4 aylık gibi bi süre var yani biri sıfır diğeri 3 4 aylık varex.ses olayına gelinçe inanılmaz fark vardı.çok şaşırdım sonuç böyle olunca.sıfır olan varex tok bir ses veriyordu diğer varex ise hks tarzı bambaşka bi ses veriyordu.

yani her varex aynı değildir ses olarak.tabi bunun sebebi nedir bilemiyorum bu daha önceden ottoda da başıma geldi.biri birini tutmuyor.Bilgine

ne otto mu

mcolgecen
30-12-2012, 01:36

Değiştirdiğin egzozların çapları aynımıydı sonradan taktığında 63mm idi ?

ümitech
30-12-2012, 01:54
ben seste farklılık olacagını düşünüyorum...içinin sistemi tamamen aynı olmasına karşın kazan tipi farklı oldugundan ve eksozun iç kısmının büyüklüğü uzunlugu (girişten başlayıp çıkışa kadar olan mesafe) bile sesi çok farkettirir ;) aynı şekilde tabiki motor yapıları vs göz önüne alındıgında her arabada da yine ses değişime uğrayacaktır ...

Jeandan-R
30-12-2012, 04:39
Konu sahibinden özür diliyorum ama ben eksoz cızırtısını hiç sevmiyorum. Aksine cızırdayan bir eksoza sahibim :D Ne yapsam bu cızırdama kaybolur?

SErhat.
30-12-2012, 04:44
Walla hocam malesef warexle caddeye bir kere gidebildim onda da egzozdan dolayı aracı bağladılar eve taksiyle döndüm warex alamadan önce 1 ay içerisinde 3-4 egzoz değiştirdim ve düzen yakalayamadım ama warex ile 1.6 soch motordan s2000 gibi ses cıkıyordu kapalıyken ise oem ye yakın ses çıkmakta parasını kesinlikle hakediyor şayet tümünde aynı cızırtı var ise bende oem tipi almak istiyorum

Biliyorum. O gece gördüm zaten aracını, yanımdan geçtin ve ses gerçekten de Type-R gibi, S2K gibi cızırtılı ve güzeldi.

Bende de aynı motorlu sedan kasa var.

Sadece Varex kapalı iken durumu merak ediyordum, OEM'e yakın ses var diyorsun.

Sanırım cızırtının sebebi düz boru olsa gerek?

Agah
30-12-2012, 04:50
herhangi bi tecrübem yok fakat resimdeki 2 varex de birbirinden farklı ses cıkarır bence. hks tipi tok bi ses verir, diğeriyse yırtıcı bi ses verir gibime geliyor.

http://img824.imageshack.us/img824/4791/18082010084.jpg

http://i386.photobucket.com/albums/oo309/JDM_Works/singlekopya-1.jpg

gokhan035
30-12-2012, 14:38
kazan tipi değiştiği zaman sistem aynı bile olsa ses değişir. üç aşşa beş yukarı aynı olabilir ama mutlaka değişir.

aLperTunga
30-12-2012, 14:46
Değiştirdiğin egzozların çapları aynımıydı sonradan taktığında 63mm idi ?

çapları çıkışları kazanları herşeyi aynıydı.

eyuparsln
30-12-2012, 16:13
varex ile ceza yiyen oldumu hic
bu konuda kesin çözüm varexmi?

sagi
30-12-2012, 16:20
evet varex ile ceza yiyen arkadaşlarım var polis goruyo arkada orjınal degil deyip yazıyo cezayı :S

eyuparsln
30-12-2012, 16:24
bir yerde polisin icerde düğme aradigini duymustum böyle birşey başina gelen varmi ?

eyuparsln
30-12-2012, 16:25
evet varex ile ceza yiyen arkadaşlarım var polis goruyo arkada orjınal degil deyip yazıyo cezayı :S

:icon13: vay arkadaş

ERTAN
30-12-2012, 16:39
bir yerde polisin icerde düğme aradigini duymustum böyle birşey başina gelen varmi ?

Benim basima geldi:( icerdeki kumandayi akip kurcaliyor kacari yok :) Artik kumandayi kullukte sakliyorum:D

Aranel Ciryatan
30-12-2012, 16:41
kesin vardır ceza yiyen özellikle şu alttaki model diğer egsozlardan görüntü olarak pek bi farkı yok o yüzden polisin görmesi bile durdurması için yeterli.
http://www.jdmworks.net/wp-content/uploads/singleitip.jpg

fakat bu çift çıkışlı model biraz daha sade ve daha az dikkat çekici duruyor. araba ile sessiz sessiz ilerlerken daha kurtarıcı olabileceğini düşünüyorum. sonuçta artık bi çok arabada standart olarak çift çıkış var bu boyutlarda. (görüntü olarak bahsediyorum sadece bknz sedan civic)
http://www.jdmworks.net/wp-content/uploads/twintip.jpg

rcpyldz
30-12-2012, 16:54
1.6ies te hed.duz boru orta susturucu sonda oem cıkıs 63 luk varex var kapalı konumda oem ses ile aynı aracı babam kullanıyor hala farkında degıl egzoz oldugunun :)

Agah
30-12-2012, 17:24
en güzeli bu bence :D

http://www.bestmufflers.com/bshop/images/VMK16.jpg

mcolgecen
31-12-2012, 00:27
Ewet warex ile bende ceza yiyip aracımı bağlattım polis tam çevirdiğimde kapatsamda yemedi kumanda vardır onda gürül gürül geliyordun dedi :) :)

reis_53
11-07-2014, 20:11
Selam beyler warex Çİft ÇikiŞ 2 haftalik taktim polisler yakami birakmadi bÖylebir ses yok. Parmakla gÖsterildim bmv geliyor diye TAWSİYE EDERİM BÜYÜK SEHİRLERDE :) VE KISA BIR BILGI VERIYIM SUSTURUCU CIKARTMADIN MI ORJINALIYLE BIREBIRDIR KUMANDA ACIKKEN.SUSTURUCUYU KATALITAZORU SOKTUGUNDEDE WAREX KAPALIYKEN AYNI ORJINAL SESSIZZDIR CIZIRTI BILE CIKMIYOR. AMA KUMANDAYI ACTIN MII VER YANSUNN SOGUKKENDE GUZEL SES CIKARTIMIYOR OZELLIGI BU 5 DAKKA ISINSINN O ZAMAN SESS DINLE SEN VAREXSIN :) SATIYORUM WAREXSIMI SAHIBINDENDE ILANIM VAR JDM WORKS WAREX YAZ CIKAR.

emirarslan34
11-07-2014, 20:45

Alper bu 4 aylik olan warex i partikul filtresi temizleyici kimyasal maddelerle temizleyip tekra bir dneme yapilsa sonuc ne olur acaba.

Zamanla kurum birike bilir ici dolabilir vsvs.. partikul filtresi temizleyici kimyasal kopukler is gorur bence. Denemekte fayda var.

MaNiSaLı
11-07-2014, 21:10
en güzeli bu bence :D

http://www.bestmufflers.com/bshop/images/VMK16.jpg

Bu iyiymiş . Hatta çıkışı daha dar orjinal Egsoz gibi olan varsa tadından yenmez :)

Birde yuvarlak kazan tip orta susturucu tarzında olanlar varmış sanırım .

ilkerist
11-07-2014, 23:12
Ben 2 sene kullandım varexi farklı araçlarda,ses kullanıldıkça daha da guzel bir hal alıyor,hiç ceza yemedim,kazan yapılarıan göre de farklılık oluyor seslerde.

Mechanix
12-07-2014, 12:55
İyi geceler arkadaşlar ep2 aracımda 51 lik hks tipi warex kullanmıştım gerek egzoz açıkken gerek kapalıyken sesinden çook memnundum 51 lik dü boru ile cırıltılı bir sesi vardı şimdi sorum çift çıkışlı - oem tipi - yada hks tarzı warexsin ses tonları aynımıdır hepsi böyle cırıltılı ses cıkarırmı ?

Bu konu baştan yanlış açılmış arkadaşlar.

Dostum , senin kullandığın egzoz VAREX değil bir kere. Replika bir kumandalı egzoz. Nereden bildiğime gelince , VAREX 51mm üretmiyor. Bizde satmıyoruz haliyle. :) VAREX'de 63mm-76mm-90mm ölçülerinde ürünler var. Her kumandalı egzoza VAREX denmesinden memnun değiliz.

Varex'de durumlar şöyle. Modeller arası ses tonu farkı çok yok , belki %5 vardır. Ama 63mm ile 76mm arasında volume yani ses miktarı değişiyor. 76mm , 63mm den daha yüksek ses veriyor. Bu sadece Varex'e özel bir konu değil. Egzoz da da boru çapı artarsa , ses artar mesela.

JDM Works

Mechanix
12-07-2014, 13:00
TR'deki VAREX modelleri de şöyle :

OEM 63mm ve 76mm

http://www.maperformance.com/products/varex_VMK15-250.jpg

Canon Style (HKS Tipi) 63mm ve 76mm

http://www.jdmworks.net/wp-content/uploads/singlekopya-1.jpg

Çift Çıkış 63mm ve 76mm

http://www.jdmworks.net/wp-content/uploads/twinkopya2-1.jpg

reis_53
13-07-2014, 22:41
bence degıldır arabanın motor gucune gore arabanın çalışma sesine göre değişir.bende satlık çift çıkış var yeni ilanda var sahibindende.
;):)

FiReWaLL
14-07-2014, 08:55
aynı çıkış mm sine sahip , çift çıkış la hks tipi arasında performansta bi değişkenlik varmı ?

birinin çıkışı tamamen açık diğeri daha dar ve 2 iki çıkışlı . mantık olarak performans farkı sıkıştırma farkı var olması gerekiyor sanki ?

Maxi
14-07-2014, 09:41
Bu konu baştan yanlış açılmış arkadaşlar.

Dostum , senin kullandığın egzoz VAREX değil bir kere. Replika bir kumandalı egzoz. Nereden bildiğime gelince , VAREX 51mm üretmiyor. Bizde satmıyoruz haliyle. :) VAREX'de 63mm-76mm-90mm ölçülerinde ürünler var. Her kumandalı egzoza VAREX denmesinden memnun değiliz.

Varex'de durumlar şöyle. Modeller arası ses tonu farkı çok yok , belki %5 vardır. Ama 63mm ile 76mm arasında volume yani ses miktarı değişiyor. 76mm , 63mm den daha yüksek ses veriyor. Bu sadece Varex'e özel bir konu değil. Egzoz da da boru çapı artarsa , ses artar mesela.

JDM Works

burada konuşulanlar "IBM miniz ne marka" lafı gibi olmuş :))

millet
varex bir marka..

cümle içinde kuralım
varex, marka kumandalı eksoz
hüsamettin, marka kumandalı eksoz
hks, marka kumandalı eksoz

gayet açık

yanlışım varmı mustafa?

Ome_RS
14-07-2014, 09:48
Varex artık isim oldu pimapen kalebodur gibi :D

ErenDurmus
14-07-2014, 10:12
Varex artık isim oldu pimapen kalebodur gibi :D
Sesli haykırdım vallahi :hahaha:

Mechanix
14-07-2014, 12:37
burada konuşulanlar "IBM miniz ne marka" lafı gibi olmuş :))

millet
varex bir marka..

cümle içinde kuralım
varex, marka kumandalı eksoz
hüsamettin, marka kumandalı eksoz
hks, marka kumandalı eksoz

gayet açık

yanlışım varmı mustafa?

Doğru abi :)

Serkan_UR
14-07-2014, 13:38
:)varexle tecrübem olmadı olacak inşallah...

uzun süre kullandığım remusum vardı 2. el almıştım sesini çok seviyordum ama aldığımda kazanında tahribatlar vardı aynısından sıfır buldum ve aldım :) taktığımda alakasız olduğunu gördüm ve hemen söktüm eskiye döndüm..

Mantıgen yeni egsoz ile kullanılmış egsoz arasında bile ses farkı var dolayısı ile sıfırken aynı olma ihtimali olsada araba kendine göre terbiye ediyor :)ve ses değişiyor...En yetgili ağız açıklama yapmış zaten :)

Bu arada markanın isime dönüşmesi markanın değerini gösteriyor:) Hala bakkaldan benzinciden Selpak verirmisin diyoruz ismini bile hatırlamadımız kağıt peçeteler alıyoruz :)
bence polislerde markayı biliyordur kafada varexi gördüğünde kumandayı ver demesi kaçınılmaz :D:D

Dookan
14-07-2014, 14:28
aynımı bilmem ama iğrenç bi ses iğrenç

Mechanix
14-07-2014, 15:00
Valla biz sessiz kullanılma fonksiyonunun yanında , en çok sesi için satıyoruz. :) Demek ki insanlar iğrenç ses seviyorlar.