PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomotiv bölümleri hakkında...

.::EmrE::.
05-01-2013, 01:14
Arkadaşlar merhabalar.

Mezun oldugum bölümden pek mutlu değilim. ÖSS ye yeniden girip Otomotiv ile ilgili bir bölüm tercih etmeyi düşünüyorum. Aydın Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri düşünmekteyim; ilersinde DGS ile 4 senelik başka bir bölüme geçiş düşünüyorum. Bu veya benzeri bölümden mezun arkadaşlar var mı aramızda? İş imkanları ve kariyer olanakları nasıldır? Tavsiye eder misiniz? Sevdiğim ve gerçekten ilgi duydugum bir sektörde çalışmanın hem daha uygun hem de daha mutlu olacağını düşünüyorum ancak iş bulma konusunda kaygılarım var.

Yurt dışında da düşünebilirim bu eğitimi.

Konuyla ilgili fikir,düşünce ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Otomotiv alanında neler yapılabilir,nerden başlayıp ne tür eğitimler almak gerekir? Hangi işlere yükselebiliyoruz?

emrah-ışık
05-01-2013, 01:33
vallahi abim hangi bölümde çalışmak istediğine bağlı iş var aslında otomotiv sektöründe işssiz kalmazsın haaa ama maaş konusunu bilmem çalışacağın markaya bağlı ben yüksek okul mezunuyum.lisedeyken metal çıkışlıydım hocalarıma danıştım dedim otomotiv bölümüne geçebilirmiyim evet dediler işte ben orda hayatımın kararını verdim 2 yıllığa başladım.ve iyiki başlamışım.çünkü sevdiğim meslek dalında çalışmaya başladım şuan elimde diplomam var ama işe yaramıyor askerlik olduğu için yetkili servis işe almıyor .bende sanayide takılıyorum.ben tamiri seviyorum mekanik teyim .sana tavsiye ederim işsiz kalmazsın masa başı iş istersen hasarcı olarak başlaya bilirsin diye düşünüyorum zaten ilerki zamanlarda 4 yıllık diploman oldumu birazda kaşar oldumu servis müdürlüğüne kadar gidersin:D

HkN
05-01-2013, 08:01
Otomotiv'de 2 yıllık mezunu bile olursan ilerlemeye bağlı olarak Müdür kadar olabilirsin.

Yada fabrikalarda güzel işler bulabilirsin. Ama ilk zamanlarda maddiyattan pek bir şey bekleme :)

TigeR
05-01-2013, 09:28
of aile baskısı bitirdi beni :(

gurkanerkan
05-01-2013, 12:03
Ben İstanbul Üniversitesi Otomotiv Teknolojisi bölümündeyim. 2. senem ve bu sene mezun olucam. Şu an Hoşdere Mercedes Otobüs fabrikasında staj yapıyorum. Burada devam etmeyi düşünüyorum. Onun dışında yetkili servislerde iş bulma imkanın var ancak askerlik sıkıntın olmaması lazım. Dgs ile kesin olarak direk geçiş yapıp 4 seneliğe tamamlayacaksanız eğer tavsiye ederim ama 2 senelik okuyupta devam etmeyecekseniz hem paranıza hem vaktinize yazık olur.

onurcii
05-01-2013, 12:16
Benim kuzenimde ankarada şuan 4 yıllık otomotiv öğretmenliği okuyor son senesi gazi universitesinde bu sene sınava giricem diyordu muhendislik için.Ve 2 yıldır Jaguar da staj yapıyor.Sormak istediğiniz bir şey varsa sorarım isterseniz.

HkN
05-01-2013, 12:59
Ben İstanbul Üniversitesi Otomotiv Teknolojisi bölümündeyim. 2. senem ve bu sene mezun olucam. Şu an Hoşdere Mercedes Otobüs fabrikasında staj yapıyorum. Burada devam etmeyi düşünüyorum. Onun dışında yetkili servislerde iş bulma imkanın var ancak askerlik sıkıntın olmaması lazım. Dgs ile kesin olarak direk geçiş yapıp 4 seneliğe tamamlayacaksanız eğer tavsiye ederim ama 2 senelik okuyupta devam etmeyecekseniz hem paranıza hem vaktinize yazık olur.

Benim zamanımda sadece Otomotiv'di bölüm :)

oğuz
05-01-2013, 13:22
Benim kuzenimde ankarada şuan 4 yıllık otomotiv öğretmenliği okuyor son senesi gazi universitesinde bu sene sınava giricem diyordu muhendislik için.Ve 2 yıldır Jaguar da staj yapıyor.Sormak istediğiniz bir şey varsa sorarım isterseniz.

bende myo 2 deyim.dgs ile direk müh. düşünüyorum. öğretmenlikten sonra müh e geçmek farklı geldi bana.

suprolla
05-01-2013, 13:27
bende ne ümitlerle girdim bu bölüme ama sonuçta tırt olduk :)
aydın üniden başladım istanbul üniden bitirdim....merso otobüs fabrikasında stajı yaptık banada kal dediler ama yok yav bildiğin makina gibi çalışıyosun ama ortamı yemeği falan güzel...maaş bürüt 3000 civarı ama net ele geçen 1000 civarı....adamlar en üstten sigorta yatırıyo ustamın bordrosunu görmüştüm...
neyse diceğim o ki eğer askerlik yoksa kimse yaklaşmıyo.....50 kere bursaya gittim fabrikalara yada yan sanayi üreten fabrikalara ama yok askere git diyo herkes....normal işçi olarak girmek için gittim hepsine...öle ustabaşı falan olmak zaten bi 5 -6 sene hayal...

gürkan tanıyorumdur seni ben yav geçen sene bi alt sınıfımdaydın sen :)

TigeR
05-01-2013, 13:31
bende ne ümitlerle girdim bu bölüme ama sonuçta tırt olduk :)
aydın üniden başladım istanbul üniden bitirdim....merso otobüs fabrikasında stajı yaptık banada kal dediler ama yok yav bildiğin makina gibi çalışıyosun ama ortamı yemeği falan güzel...maaş bürüt 3000 civarı ama net ele geçen 1000 civarı....adamlar en üstten sigorta yatırıyo ustamın bordrosunu görmüştüm...
neyse diceğim o ki eğer askerlik yoksa kimse yaklaşmıyo.....50 kere bursaya gittim fabrikalara yada yan sanayi üreten fabrikalara ama yok askere git diyo herkes....normal işçi olarak girmek için gittim hepsine...öle ustabaşı falan olmak zaten bi 5 -6 sene hayal...

3000 maaştan net 1000 nasıl oluyor?

baymustang
05-01-2013, 14:02
emre sana diyorum bende anlamıyorsun sen geçecen ocağun başına :) daha yanıma bile gelmedin

Burak-Akın
05-01-2013, 14:37
Bende lisede otomativ bölümü okudum ve mezun oldum, zamanında benimde aklımda 2 senelik okuduktan sonra 4 yıllık geçmek vardı

Sınava ikinci girişimde bolu izzet baysal otomativ kazandım ve gittim. 2 ay sonra okulu bırakıp geldim. Eğer bölümün derslerini gayret ederim ve geçerim diyorsanız gidin ama 4 yıllık a geçmek o kadar kolay deyil diye duydum.

Bölümde olan arkadaşlarım 4 yıllık a geçmek yerine ygs sınavına girmemi 4 senelik kazanmamı tavsiye ettiler

İş konusunda sıkıntı yaşamazsınız

suprolla
05-01-2013, 14:53
3000 maaştan net 1000 nasıl oluyor?

1500 mü 1700 mü ne o tarz bi para için ssk primi kesiliyordu....bi kısmıda başka bişey için kesiliyordu(yemek ücreti diye hatırlıyorum ama başka bişeyde olabilir)
elde 1000 lira kalıyordu onu hatırlıyorum çünkü çok şaşırmıştım :)

TigeR
05-01-2013, 15:04
1500 mü 1700 mü ne o tarz bi para için ssk primi kesiliyordu....bi kısmıda başka bişey için kesiliyordu(yemek ücreti diye hatırlıyorum ama başka bişeyde olabilir)
elde 1000 lira kalıyordu onu hatırlıyorum çünkü çok şaşırmıştım :)

bende bayağı bir şaşırdım maşallah iyi kesiyorlarmış :D

bilalMW
05-01-2013, 16:03
aydına gidiyordum son anda ailevi sebeplerden gitmedim kazanmıştım da kısmet değilmiş.

dgs ile aydında mühendislik okursun bitti gittiç en kötü satın alma mühendisi olursun mühendislikle pratikte alakası bile olmuyor çoğu zaman ama o olsun.Mühendis beysin aga. :D

suprolla
05-01-2013, 19:00
bende bayağı bir şaşırdım maşallah iyi kesiyorlarmış :D

aynen ama sabırlı olup ordan emekli olanda her ay güzel para alıyor,gerçi 60dan sonra her ay 2-3bin verseler nolur vermeseler nolur :D

05-01-2013, 23:20
Teşekkür ederim cevaplar için. 4 Senelik hangi bölümler var? Otomotiv üzerine?

Gastronomi mezunuyum çalışsam kassam deli para var ama para<mutluluk. Deli gibi para kazanmaktansa severek yaptıgım bir sektör istiyorum..

Hasar danışmanı/servis danışmanı bunların alt basamaklar oldugunu biliyorum. Servis müdüründen ötesi için ne lazım? Aslında hedef olarak X bir markanın TR Bölge/Bayi Müdürü olmak vs var. Üst düzey bir yönetici olmak çok mu hayal bu işte?
Açık Öğretim İşletme + Bilgi Üni. MBA 'de var.İngilizcem iyi + Fransızca ve Almanca var az bişey. Üstüne 2 sene Aydın Üni veya İst. Üni Oto Teknolojileri ordan da 4 senelikten Makine veya Otomotiv varsa bölüm; birşeyler çıkmaz mı benden ilerde :D

Asıl hayalim bir Jeremy Clarkson olmaktı :)

05-01-2013, 23:22
emre sana diyorum bende anlamıyorsun sen geçecen ocağun başına :) daha yanıma bile gelmedin

Tamam tamam söz bu hafta ordayım :)

onurcii
05-01-2013, 23:39
Gastronomi nereden mezun oldun abi bende turizm okuyorum,gastronomi düşünüyorum.Gastronomi olmaz ise 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam turizm işletme filan.Gastronomi ile ilgili bilgi verirsen sevinirim Emre abi :D

gurkanerkan
06-01-2013, 00:11

Doğrudur :) bende mersodayım şu an eğitim görüyoruz. Banada kal derlerse devam etmeyi düşünüyorum. Şu an ne yapıyorsun devam etmediğîne pişman mısın veya daha iyi bir iş bulabildin mi ben nasıl bir yol izlemeliyim sence ?

Burak-Akın
06-01-2013, 00:27

Gastronomi mezunuyum çalışsam kassam deli para var ama para<mutluluk. Deli gibi para kazanmaktansa severek yaptıgım bir sektör istiyorum..

Hasar danışmanı/servis danışmanı bunların alt basamaklar oldugunu biliyorum. Servis müdüründen ötesi için ne lazım? Aslında hedef olarak X bir markanın TR Bölge/Bayi Müdürü olmak vs var. Üst düzey bir yönetici olmak çok mu hayal bu işte?
Açık Öğretim İşletme + Bilgi Üni. MBA 'de var.İngilizcem iyi + Fransızca ve Almanca var az bişey. Üstüne 2 sene Aydın Üni veya İst. Üni Oto Teknolojileri ordan da 4 senelikten Makine veya Otomotiv varsa bölüm; birşeyler çıkmaz mı benden ilerde :D

Biraz fazla kasıp otomativ mühendisliği yada makine mühendisliği düşünebilirsiniz

suprolla
06-01-2013, 00:50
Doğrudur :) bende mersodayım şu an eğitim görüyoruz. Banada kal derlerse devam etmeyi düşünüyorum. Şu an ne yapıyorsun devam etmediğîne pişman mısın veya daha iyi bir iş bulabildin mi ben nasıl bir yol izlemeliyim sence ?

en iyisini yapmışssın mersoyu seçerek....şuan bakıyorum bişeyler pişmanmıyım pek sayılmaz hani bir kere bile "olum keşke devam etseydim" demedim...ama ordan çıkarken sölediğim bi laf var arge mühendisi olarak gelcem geri diye o olmadan girmem kapıdan :D
bu arada bizim yaşlı merso napyo okuldaki?bakıyomusunuz ona?biz çok emek verdik çalıştırdık siz adam edin :D

TOLGACANSAHIN
06-01-2013, 02:06

Eğerki gitmeyi düşünüyorsan tercihlerini yaparken otomotivin(satış sonrası, satış öncesi vs.) her şehirdeki otomotvi bölümü aynı değildir hangi dalından mezun olcaksın ona dikkat ederek git çünkü ilerde işe gireceğin zaman baya etkisi oluyor

Bölümü okuması baya zevklidir dersler falan çok zorlayıcı değil zaten az birşey ilgin merakın varsa otto çevrimini biliyorsan her türlü okulu bitirirsin. Önemli olan bitirdikten sonrası.

Dgs ile geçiş yapmayı düşünüyorsun, burdada gideceğin otomotiv bölümü çok önemli. Eğer ki herhangi bir değişiklik yapmadılar ise satış sonrasından mezun olursan ''makina müh. ,ucak gövde bakım , otomotiv müh.,'' bu 3 bölüme geçiş yapabiliyorsun fakat satış öncesiydi galiba burdan mezun olursan gemiyle ilgili gecebileceğin 1 2bölüm daha var. Sınav çok zor değil ama o kadar çok sistem değişiyor ki sürekli bir süpriz çıkıyor. Dgs kontenjanları çok az her bölüm 1 ve ya max 2 kişi alıyor.

İş konusuna gelince, otomotiv sektörü ölmez bitmez meslek illaki iş bulursun ama hayalindeki gibi birşey olmayabilir(müh. bazında söylemiyorum) Sadace otomotiv sektörü değik makina ve motorun girdiği bütün sektörlerdede iş imkanın var fakat para çokomel ilişkisi ne kadar maaş istiyorsun kendin için heba edeceğin kaç sene var faln filan.

2 sene otomotiv, dgs ile geçiş yapıp 4 sene daha okuman lazım, 1 sene askerlik koy üzerine, 1 senede adam gibi bir iş bulmak için vakit ayırcaksın.....

bilalMW
06-01-2013, 09:41
vakıf yazarsa geliyor dgsde bu ayrı para-çokomele benzer hafiften bu da. mesela vakıfda okudun 2 sene, dgs yaptın tekrar aynı vakıf üniyi yazarsan vakıf ünileri okanda aydında kesin böyle öncelik kendi öğrencilerine veriliyor kontenjanda

gurkanerkan
06-01-2013, 09:53
en iyisini yapmışssın mersoyu seçerek....şuan bakıyorum bişeyler pişmanmıyım pek sayılmaz hani bir kere bile "olum keşke devam etseydim" demedim...ama ordan çıkarken sölediğim bi laf var arge mühendisi olarak gelcem geri diye o olmadan girmem kapıdan :D
bu arada bizim yaşlı merso napyo okuldaki?bakıyomusunuz ona?biz çok emek verdik çalıştırdık siz adam edin :D

Mehmet hoca gözü gibi sakınıyor merak etme biz daha göremedik ihtiyarı :)
Bu arada konuyu kirletmeyelim :)

enesy
06-01-2013, 10:02
25yaşına geldin hala 4 sene okuycam diosun , burdan ceza almaya gerek yok arıycam seni.

dragon07
06-01-2013, 10:13
hiç kasma mühendislik derim kızanlar olabilir

2 yıllık otomotiv oku üstünüde açık ögretimden tammla çalısırken, şimdi bidaha 4 yıl üni okumak bayar bence.

bide sevdigin işi yapınca daha başarılı oluyosun işinden keyif alıyosun .bkz ben :)

elin ayagın düzgünse yabancı dilin varsa 30-35li yaşlarda müdür olursun

tool
06-01-2013, 10:33

MBA yaptiysan zaten otomotiv sonrasinda calisma performansina bagli olarak kisa surede mudurluge kadar gider; ilk etapta bmw olmaz ama kia vs yiginla marka var..

06-01-2013, 23:59
Gastronomi nereden mezun oldun abi bende turizm okuyorum,gastronomi düşünüyorum.Gastronomi olmaz ise 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam turizm işletme filan.Gastronomi ile ilgili bilgi verirsen sevinirim Emre abi :D

Gastronomi ; yemek yapmayı seviyor ve ilerde ben bu işi yaparım mutfakta kalır deli gibi kasar iyi bir şef olurum diyorsan önü çok açık bir dal. Mezun olunca şef olmuyorsun tabiki her zamanki gibi en alttan başlıyorsun.. Yeditepeden mezunum ben; isteyerek girdim ancak isteyerek çıkmadım. Keşke 2.3. sınıfta bıraksaymışım bölümü boş yere para verdik...

Dersler zordur kolay gibi geliyor herkese dışardan ama değil. Sadece yemek yapmıyorsun, bunun F&B, Muhasebe, Gider Yönetimi, Hijyen, Gıda Bilmi, Yemek Tarihi, Otel Yönetimi vs. vs. bir ton teorik dersi var. Bölümün ilk senesinde Matematik dahi okuyorsun. İncelemek istersen derseleri transcript gönderirim :)

Mutfak istemiyorsan benim gibi- otomotiv olmazsa ki hedefim - MBA yaparsın, otel - restoran yönetimi, F&B , Satış vs. gibi yerlere kayabilirsin. Menü danışmanlığı, mutfak danışmanlığı ve hatta iç mimariye doğru kayanlar bile var mutfak kurulumu ve restoran dizaynı açısından.

Bu son yılların en trend işi. Ama keşke otomobillere harcadıgım zamanı bu mesleğe harcasaydım iflah olurdum :)

************************************************** ************************************************** ****************************

2 sene okuyup DGS ile geçiş yaptıktan sonra yine mi 4 sene okunuyor? Ben kalan 2 sene okunuyor sanıyordum :( .. 6 sene mi okumuş oluyoruz yani? Aldığımız dersleri saydırma vs. yokmudur? İş öyle ise 2 sene okula para vereceğime 2 sene ÖSYS'ye çalışır direk Mühendislik kazanırım :S

Bu arada İstanbul Aydın ve yeni öğrendiğim İstanbul Üniversitesi hariç nereleri var? 4 senelik Otomotiv Mühendisliğini nerelerde tavsiye ediyorsunuz? Vakıf üni. mezun olsak sektörde iş bulma konusunda sıkıntı olurmu?

Eyup Duygun
07-01-2013, 11:16
Okanda var 4 seneligi.Adana Cukurovada vardı sanırım birde yanlıs hatırlamıyorsam.

suprolla
07-01-2013, 11:17
ankarada afyonda bursada var bide

ceyhun737
07-01-2013, 11:31
özyegine gastronomiye gel türkiyenin şuanda en iyisi

18-01-2013, 01:33
özyegine gastronomiye gel türkiyenin şuanda en iyisi

7 tepeden de Özyeğinden de mezun oldugunuzda, MSA ve benzeri kurumlarda 1 sene eğitim almış birinden hiçbir farkınız olmuyor. İşe başlayacağınız mevkii ve maaş aynı.

_FrKn_
18-01-2013, 13:39
Gastronomi ; yemek yapmayı seviyor ve ilerde ben bu işi yaparım mutfakta kalır deli gibi kasar iyi bir şef olurum diyorsan önü çok açık bir dal. Mezun olunca şef olmuyorsun tabiki her zamanki gibi en alttan başlıyorsun.. Yeditepeden mezunum ben; isteyerek girdim ancak isteyerek çıkmadım. Keşke 2.3. sınıfta bıraksaymışım bölümü boş yere para verdik...

Dersler zordur kolay gibi geliyor herkese dışardan ama değil. Sadece yemek yapmıyorsun, bunun F&B, Muhasebe, Gider Yönetimi, Hijyen, Gıda Bilmi, Yemek Tarihi, Otel Yönetimi vs. vs. bir ton teorik dersi var. Bölümün ilk senesinde Matematik dahi okuyorsun. İncelemek istersen derseleri transcript gönderirim :)

Mutfak istemiyorsan benim gibi- otomotiv olmazsa ki hedefim - MBA yaparsın, otel - restoran yönetimi, F&B , Satış vs. gibi yerlere kayabilirsin. Menü danışmanlığı, mutfak danışmanlığı ve hatta iç mimariye doğru kayanlar bile var mutfak kurulumu ve restoran dizaynı açısından.

Bu son yılların en trend işi. Ama keşke otomobillere harcadıgım zamanı bu mesleğe harcasaydım iflah olurdum :)

************************************************** ************************************************** ****************************

2 sene okuyup DGS ile geçiş yaptıktan sonra yine mi 4 sene okunuyor? Ben kalan 2 sene okunuyor sanıyordum :( .. 6 sene mi okumuş oluyoruz yani? Aldığımız dersleri saydırma vs. yokmudur? İş öyle ise 2 sene okula para vereceğime 2 sene ÖSYS'ye çalışır direk Mühendislik kazanırım :S

Bu arada İstanbul Aydın ve yeni öğrendiğim İstanbul Üniversitesi hariç nereleri var? 4 senelik Otomotiv Mühendisliğini nerelerde tavsiye ediyorsunuz? Vakıf üni. mezun olsak sektörde iş bulma konusunda sıkıntı olurmu?

bende böyle biliyorum.
dersleri gördüğünü bildirip iki okula da onaylatıyorsun 3 ten devam olması gerek.öbür türlü çok saçma.

vtechasan
18-01-2013, 15:49
senin tatmin edecek 2 üniversite var oda itü ve yıldız teknik makina mühendislikleri.bu bölümlerde ilk 2 sene biraz ızdırap olur ama son 2 senede otomotiv dalına ayrılıp hem zevkli hemde beklentinin üstünde bir otomotiv bilgisiyle karşılaşırsın

sansar34
18-01-2013, 17:49
lise 1.2 haydarpasa eml. iş makınaları var dıye sisli eml 3.4 sınıflarda oradaydım az cok ıs makınalarını bılırım vede cıddı manada para var o sektordde he arabaları sevıyorum dıyorsan severek yapabılırım dıyorsan oku bnce abı. ama belırlı bı sure maddıyet bekleme hem yenı bısyler katmadıgın surece bu sektore sana bı getırısı olmaz dıye dusunuyorum ama suanda okudugum bolum mekatronık onun cok fazla onu acık dıyebılırım bu ıste hem mekanık makına vs hemde elektrık ve elektronık programlama var acıkcası artık gelcekte elektrık enerjısı kullanılacak bu yuzden ıkı dalın bırlesımı olan bu bolumu tercıh etmenı tavsıye ederım 4 yıllık baya ıyı olur bnce ama cok yuksek puanları var sımdıden kolay gelsın :)

Dayı
18-01-2013, 19:21
4 sene otomotiv hacettepe de de var.hem ingilizce hem almanca hazırlığı var. 2 hazırlığa da takılırsan 6 sene okul.

TOLGACANSAHIN
18-01-2013, 22:10
bende böyle biliyorum.
dersleri gördüğünü bildirip iki okula da onaylatıyorsun 3 ten devam olması gerek.öbür türlü çok saçma.

her üniversite saymaz dersleri, neredeyse her üniversitenin sistemi farklı olduğu için. Mezun olduğun üniversiteden bir bölüme geçiş yaparsan derslerin sayılacaktır.

_FrKn_
18-01-2013, 22:41
her üniversite saymaz dersleri, neredeyse her üniversitenin sistemi farklı olduğu için. Mezun olduğun üniversiteden bir bölüme geçiş yaparsan derslerin sayılacaktır.

evet ben bu şeklinden bahsediyorum.kendim için biraz araştırdığım için.elektrikten elektriğe gibi.