PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Taban Halısı Yenileme?

ykavcioglu
18-01-2013, 10:13
arkadaşlar aracımın yer halısını yenilemek istiyorum, kime sorsam eskisi gibi olmaz diyor..
sarı eg vtecden biliyorum siyah yeni halı çok yakışıyor ve aracı yeni gösteriyor..

bunu kendim yapabilirmiyim, yada istanbulda kim düzgün yapar?

Emir_b16a
18-01-2013, 10:15
takipteyim ortalama kaça patlar ayrıca ?

Chn53
18-01-2013, 10:15
http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/119349-taban-halisi-yenileme.html

kendin yapabilirmisin bilemicem ama dediğin gibi çok farkettiriyor taban halısı :)

orhan_guney
18-01-2013, 10:16
bende kendim yapmak istedim bir kac kez ama gt yemedi.

Skyhawk34
18-01-2013, 10:18
http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/121277-kuru-buz-ile-otomobil-ic-mekani-temizleme.html

işe yarıyabilir buda

ykavcioglu
18-01-2013, 10:18
takipteyim ortalama kaça patlar ayrıca ?
halı 20-30 tl civarı biliyorum, yapıştırıcı olarak siyah cam silikonu düşünüyorum önemli yerlerine, altınada izolasyon..

http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/119349-taban-halisi-yenileme.html

kendin yapabilirmisin bilemicem ama dediğin gibi çok farkettiriyor taban halısı :)
bana bu yeterli gelmedi:(

bende kendim yapmak istedim bir kac kez ama gt yemedi.

Kadir denemiş ama olmamış demesi, elide yatkın hani

ykavcioglu
18-01-2013, 10:22
http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/121277-kuru-buz-ile-otomobil-ic-mekani-temizleme.html

işe yarıyabilir buda

sağolasın hacı, temizlemeyi yaparız, lekeler vs. kalsın sorun değil

Emir_b16a
18-01-2013, 10:30
zifti sökmek pek akıl işi değil eğer boyanmıcaksa yada söktükten sonra pütürlenir

elle deneyebilirim sanırım

mühim olan kaliteli malzeme

bn en iyisi gideyim sanayiye orda bi ustalarla konuşayım :D

1 maket bıçağı kumaş bide alet takımıyla halledebilirim sanırım havalar ısınsın yapılacaklar arasına aldım :)

ykavcioglu
18-01-2013, 10:33
zifti sökmek pek akıl işi değil eğer boyanmıcaksa yada söktükten sonra pütürlenir

elle deneyebilirim sanırım

mühim olan kaliteli malzeme

bn en iyisi gideyim sanayiye orda bi ustalarla konuşayım :D

1 maket bıçağı kumaş bide alet takımıyla halledebilirim sanırım havalar ısınsın yapılacaklar arasına aldım :)

tahminimce burda en önemlisi cesaret ve işçilik:)

Mikrop_Ali
18-01-2013, 10:34
Kendin yapabilirsin el becerine bagli biraz 1 gunde biter malzeme fazla bisey tutmaz orjinali gibi olmaz tabiki. Orjinal halisi duruyormu? Onun ustunden yapman lazin hatlar kivrimlar orj gibi olmasi icin. Eskisi olmadan yapmaya kalkma cok daha kotu olur.
Hali 30-40 tl
Yapistirici da jaca bulursan artik.
Baya ugtastiriyor ben yapistirici kuanmadan yapmistim.

Emir_b16a
18-01-2013, 10:37
tahminimce burda en önemlisi cesaret ve işçilik:)

muhtemelen sabır + yer lazım

bide taban halısını dikkatli sökmek şart çöp diye bakmamak lazım ne olur ne olmaz :D

bni tek ürküten bağlantı noktaları söküp bakmak lazım

yada şöle ısınınca şekil alan yada sertleşen bi malzeme bulsak çok iyi olur çokta güzel olur :D

ykavcioglu
18-01-2013, 10:42
Kendin yapabilirsin el becerine bagli biraz 1 gunde biter malzeme fazla bisey tutmaz orjinali gibi olmaz tabiki. Orjinal halisi duruyormu? Onun ustunden yapman lazin hatlar kivrimlar orj gibi olmasi icin. Eskisi olmadan yapmaya kalkma cok daha kotu olur.
Hali 30-40 tl
Yapistirici da jaca bulursan artik.
Baya ugtastiriyor ben yapistirici kuanmadan yapmistim.

anladım üstad, peki birşey soracam
bu jaca'yı nereden bulurum ve bu hangi iki malzemeyi birbirine yapıştırıyor?

ykavcioglu
18-01-2013, 10:44
muhtemelen sabır + yer lazım

bide taban halısını dikkatli sökmek şart çöp diye bakmamak lazım ne olur ne olmaz :D

bni tek ürküten bağlantı noktaları söküp bakmak lazım

yada şöle ısınınca şekil alan yada sertleşen bi malzeme bulsak çok iyi olur çokta güzel olur :D

yer sorunum yok ALLAH'a şükür:)

ben bi deneyecem bunu cumartesi inşallah.
Zaman, emek ve 2 metre halıdan başka birşey kaybetmeyiz:D

saqwert
18-01-2013, 10:45
koltuklarınızı vs komple sökün taban halınızın her yeri görünecek şekilde trimleri vs sökün...
döşeme malzemeleri satan yerden istediğiniz renk halıyı alın ince ve esnek olanı makbul olanıdır.
subwoofer kabini vs kaplanan malzemeler le aynı malzeme yani...
eski taban halınızı güzelce temizleyip kurutun ve baliyi her noktasına sürün.bali ortalama 7-8 dakika sonra kendini çekecektir...daha sonra aldığınız halıyı eski halının üstüne derin ve kıvrımları vermeye başlayın bastırarak...ben yaptım gayet basit aslında :)

ykavcioglu
18-01-2013, 10:46
koltuklarınızı vs komple sökün taban halınızın her yeri görünecek şekilde trimleri vs sökün...
döşeme malzemeleri satan yerden istediğiniz renk halıyı alın ince ve esnek olanı makbul olanıdır.
subwoofer kabini vs kaplanan malzemeler le aynı malzeme yani...
eski taban halınızı güzelce temizleyip kurutun ve baliyi her noktasına sürün.bali ortalama 7-8 dakika sonra kendini çekecektir...daha sonra aldığınız halıyı eski halının üstüne derin ve kıvrımları vermeye başlayın bastırarak...ben yaptım gayet basit aslında :)

olduda yapamadık eski halıda çöpe gider galiba yada ankara yanına gelirim:D
şaka bir yana mantıklı geldi bu

Chn53
18-01-2013, 10:47
anladım üstad, peki birşey soracam
bu jaca'yı nereden bulurum ve bu hangi iki malzemeyi birbirine yapıştırıyor?

kaça yazmak istemiş arkadaş :D k ile j yanyana yanlışlıkla j ye basmış :D

yapıştırıcıyı kaça bulursun bilemem orasını demek istiyo mikrop bey :D

saqwert
18-01-2013, 10:49
olduda yapamadık eski halıda çöpe gider galiba yada ankara yanına gelirim:D
şaka bir yana mantıklı geldi bu

malzeme esnek olduğu için hiç zorluk çekmiyosun esasında ama tabi birazda beceri işi :D

ykavcioglu
18-01-2013, 10:55
kaça yazmak istemiş arkadaş :D k ile j yanyana yanlışlıkla j ye basmış :D

yapıştırıcıyı kaça bulursun bilemem orasını demek istiyo mikrop bey :D

Bende google'a yazdım saçma sapan şeyler çıktı zaten:D

ykavcioglu
18-01-2013, 10:56
malzeme esnek olduğu için hiç zorluk çekmiyosun esasında ama tabi birazda beceri işi :D

haklısın başkan yapacam inşallah:)

ykavcioglu
18-01-2013, 10:59
komple değişmek zor olacak gibi, kendi halısını söküp temizleyip üstüne ince halı yapıştırmak en iyisi gibi:)

gökan
18-01-2013, 11:02
kendın haledebılırsın halıyı al gıt dosemecıye abı bu yenı halıyı eskının uzerıne dik yada yapıştır dıceksın kıvrımlarını yapıcak sende goturup takıcaksın aracına kendın yapmaaya kalksan o kıvrımları sadece yapamazsın ...

freelife
18-01-2013, 11:06
kullanacağın malzemenin adı bizim burdaki malzemecide yumoş olarak geçiyor yumuşak malzeme sen halı olduğunu düşündüğünden zor geliyor gözüne malzeme yumuşak malzeme bali ile orjinal halının üstüne yapıştırırsın ve güzel our bende bagajımı kapladım tesisat yapınca , birkeresindede kırmızı e36 tabnını kırmızı yapmıştık oda güzel durmuştu bence kolay iş çünkü malzeme rahat kullanılacak malzeme sert malzeme değil , kesip kesip ek yapsan bile belli olmaz.

ykavcioglu
18-01-2013, 11:09
peki üzerine ek yapacağım halıyı, orjinali aracın üstündeykenmi yapayım, dışarıda tezgahdamı?
aracın üstünde daha iyi olur diye düşünüyorum ben, kıvrımları açısından

saqwert
18-01-2013, 11:12
peki üzerine ek yapacağım halıyı, orjinali aracın üstündeykenmi yapayım, dışarıda tezgahdamı?
aracın üstünde daha iyi olur diye düşünüyorum ben, kıvrımları açısından

insanlar konuyu okumadan yorum yapıyorlar hiç kafan karışmasın..
aracın üstünde yapacaksın ilk postumda belirttiğim gibi yoksa sıkıntı :D

ykavcioglu
18-01-2013, 11:13

anladım başkan, bugün halıyı biraz sileyim temiz olsun bari:)

chatlaxs
18-01-2013, 11:15
yenisi satılmıyor mu hocam orjinalinin ?

kadir jdm civic
18-01-2013, 11:16

3 metodun 2 sını denedım 1 birini yapmadım kendı halısı üzerine hiç bir zaman ince bir malzeme yapıştırıp devam etmem.

şimdi sorun ön tarafta olmuyor sorun arka tarafta oluyor o dik kıvrımları vermek çok zor kırış kırış oluyor bende sevmedım. illa bir yerde pot kalıyor nekadar istemesenızde bu potları göz ardı edersem ben başardım halı yapmayı ama o potları gözüme çok battı bende vaz geçtim halı işinden ....

ykavcioglu
18-01-2013, 11:17
yenisi satılmıyor mu hocam orjinalinin ?

servis'den siparişle gelir, pahalıya mâl olur..
bagaj pandizot'u 2 sene önce 540-TL idi..

saqwert
18-01-2013, 11:19
3 metodun 2 sını denedım 1 birini yapmadım kendı halısı üzerine hiç bir zaman ince bir malzeme yapıştırıp devam etmem.

şimdi sorun ön tarafta olmuyor sorun arka tarafta oluyor o dik kıvrımları vermek çok zor kırış kırış oluyor bende sevmedım. illa bir yerde pot kalıyor nekadar istemesenızde bu potları göz ardı edersem ben başardım halı yapmayı ama o potları gözüme çok battı bende vaz geçtim halı işinden ....

abi 2 kere yaptım ben potlukları tornavidanın arkasıyla bastıra bastıra almıştım sonrada hiç kabarmadı zaten...senin kullandığın yapıştırıcı sıkıntılı olmasın? :beuj:

ykavcioglu
18-01-2013, 11:20
abi 2 kere yaptım ben potlukları tornavidanın arkasıyla bastıra bastıra almıştım sonrada hiç kabarmadı zaten...senin kullandığın yapıştırıcı sıkıntılı olmasın? :beuj:

ben bally ile yapıştırıyorum dimi..

saqwert
18-01-2013, 11:21
ben bally ile yapıştırıyorum dimi..

evet..ben hep bally kullanıyorum bu tür işlerde

ykavcioglu
18-01-2013, 11:22

kanka bak bally ile yapışıyormuş, uhu ile deneme bir daha:D

chatlaxs
18-01-2013, 11:23
servis'den siparişle gelir, pahalıya mâl olur..
bagaj pandizot'u 2 sene önce 540-TL idi..

araç neydi ? orjinal muhakkak pahalıdır da güzel ülkemde parçası bulunan bi modelse yan sanayi falan vardır muhakkak :) benim arabanın incik boncuk hiç yok onun için direk ebaydan bakıyorum :D

ykavcioglu
18-01-2013, 11:24
araç neydi ? orjinal muhakkak pahalıdır da güzel ülkemde parçası bulunan bi modelse yan sanayi falan vardır muhakkak :) benim arabanın incik boncuk hiç yok onun için direk ebaydan bakıyorum :D

araç civic si, belki servise 1.5 ex'in şasi nosunu versem daha farklı fiyat alabilirdim:)

kadir jdm civic
18-01-2013, 11:27

ben orjinal gibi olmasını istedım sökmek istedıgımde sökülmesi kolay olsun diye yapıştırıcı kullanmadım.

zaten 2 türü var sonradan çözdüm işi kalın olanı var ince olanı var 2. sinide denedım ben.

kalın olanı ilk önce şekil veremedım çok zor oldu sert yalnış kesınce birde malzeme hiç oldu.

sonra ince aldım o guzel oturttum ama arka kısım hoşuma gitmeyınce yapmadım

bir kaç araştırmadan sonra taksici abilerle konuştum

kalın olanı arkadan ısıtınca istedigin gibi şekil verebiliyorsun hürbüzle ısıt sonra yumuşuyor şekli veriyorsun kalıp gibi kalıyor dediler sonra kısa kalan malzemeyı arkadan ısıttım fön makınası ile dedigi gibi oldu yumuşadı sonra şekli verdım öylede kaldı tabi sorun malzemeyi yalnış kesınce tekrar malzeme almam gerekiyordu bende almadım boşverdım.

ECD
09-01-2015, 01:01
Arkadaşlar konuyu hortlatıcam ama kusura bakmayın yeni konu açıp kalabalık yapmiyim dedim..
Taban halısını çıkarıp üzerine yenisini yapıştırmaktan bahsetmişsiniz, malzemeyi ve yapıştırıcıyı alsak bu işlem hepimizin kendi garajında uygulayabileceği kadar basit birşey mi? ve önce tamamen yapıştırıp potlarını düzeltip artan kısımlarını sonra kessek nasıl olur?

Anu
09-01-2015, 02:14
Arkadaşlar konuyu hortlatıcam ama kusura bakmayın yeni konu açıp kalabalık yapmiyim dedim..
Taban halısını çıkarıp üzerine yenisini yapıştırmaktan bahsetmişsiniz, malzemeyi ve yapıştırıcıyı alsak bu işlem hepimizin kendi garajında uygulayabileceği kadar basit birşey mi? ve önce tamamen yapıştırıp potlarını düzeltip artan kısımlarını sonra kessek nasıl olur?

Elin yatkınsa rahatlıkla yaparsın. Zor yanı halıyı sökmesi ve takması. Mantıklı olan işlem de yapıştırıp daha sonra kesmek zaten.