PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muhasebeci arkadaşlar yardım

Ahmet Saraçoğlu
18-01-2013, 20:34
Arkadaşlar bi süredir çalıştığım firmadan ayrılıp , evlenmeden önce yaptığım işe geri dönmeye karar verdim.Ama bu sefer ufakta olsa güzel biyerde bi ofis ; şirket yada firma , artık her neyse ; prosedür açısındanda bir ciddiyetimiz olsun istiyorum.Mevcut sabit müşterilerim için böyle şeylere gerek yok ama dışarıya açılırken daha ciddi ve cesaretli olabilmek için gerekli.
Yapılacak faaliyet şu... inşaat firmalarına , uygulayıcı firma veya mimarlara ; müşterilerine sunup işi alabilmeleri amaçlı yapılacak 3boyutlu görsel sunum.Yerine göre de irtibatımın olduğu uygulama ekipleri ile içmimari hizmeti.

Bu ikisi için enn basic seviyede hangi şirketi kurmam lazım , yada firma mı?şirket yada firma arası fark nedir? Hem açılışta hem de ilerki süreçte nerelere ne kadar ödemem gerekir?sigortam , vergiler vss bilmediğim kalemler ile ; kar etmez , fatura kesmez isem aylık takribi ne kadar gider?Aklıma geldikçe sormaya devam edicem yine.Bilen veya bu işlerin içinde olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Anıl E.
18-01-2013, 21:14
Özel mesaj atıyorum.

hakzer
18-01-2013, 22:01
Kendi adına bir şahıs firması kurman daha mantıklı, şirket her zaman daha masraflıdır.
Muhasebesel açıdan bakınca pek farkları yok aslında.

1-İşletme defteri (2.sınıf esnaf):Şöyle başlayayım şahıs firması kurunca ilk yıl için bilançoya tabi yani 1. sınıf mükellef olmana bile gerek yok. Bu en masrafsız işlem neden dersen açılışta harcayacağın para 150-200 tl civarıdır buna ek sadece kiralayacağın yerin kirasına göre değişen kontrat damga vergisidir, onunda düşürülme ihtimali var. Esnaf olduktan sonra odaya kayıt yaptırma (yaklaşık 500 TL) ve belediyeden iş yeri açma ruhsatı (ofisin metrekaresine göre değişir minimum 500 TL) zorunluluğun var. Fakat bunları da ilk etapta bir süre öteleyebilirsin ama en sağlıklısı hemen yaptırmak. Bunların dışında aylık 85-100 TL gibi muhasebe ücretin + 26 TL kdv damga vergisi + üç ayda bir stopaj (dükkan kirası gibi bazı ödemelerin esas oluşturur)+üç ayda bir geçici vergin (kestiğin fatura ve gelirinle orantılıdır)+ senede bir 60 TL civarı yıllık vergin + senede bir 150-200 TL defter tasdik masrafın olur.

2-Bilançoya tabi defter (1.sınıf): İşletme defteri ile kuruluş, açılış ve aylık sabit vergilerde çok büyük farklar yoktur. Muhasebecin açısından asıl farklılık söz konusudur. Daha detaylı işlem yapmak zorundadır bu yüzden aylık muhaseben 200 civarı olur senede bir defter tasdik masrafında 300-350 TL(işletme defteri gibi bir adet değil üç adet defter) olur ayrıca yıllık verginin damga vergiside 30-35 TL fazlalık olacaktır. Açılışta harcayacağın para sadece defter tasdikten dolayı 250-300 TL civarıdır. Açılıştan sonra oda kayıt be iş yeri açma ruhsatı için belediyeye ödemelerin aynı olacaktır.

3-Şirket (limited ya da anonim): Bence çok gereksiz ve sıkı olan kuralları sebebiyle uzak durmalısın. Kurulması 2000 TL civarıdır. Defter tasdik minimum 600 TL civarıdır. Muhasebeciye ödeyeceğin aylık ücret 225-300 arasındadır. Diğer vergilerde fark sadece yıllık vergide biraz daha fazladır. Açtıktan sonra odaya kayıt olmazsın zaten kuruluşta ticaret odasına kayıt oluyorsun fakat belediyeden iş yeri ruhsatı için aynı rakamları ödersin.
Neden şirket açmamalısına gelirsek; şirketin en basit bir işlemi ticaret odasında 500-600 TL gibi rakamlara mal olur, bir şube açmak şirkette yeni bir şirket açmak kadar pahalı iken işletme ya da 1.sınıf mükelleflerde yani şahıs firmalarında bir dilekçeye bakar. Başka bir örnek verirsek yine şirkette adres değiştirmek 500 TL gibi rakamlarsa şahıs firmalarında bir dilekçeye bakar bu işlemi odandan değiştirmek ise 100-150 TL dir.
Senede bir şirketlerde genel kurul yapmak zorundasındır(yeni ticaret kanununda). Oda aidatların daha fazladır. Ayrıca genelde yanlış bilinen bir şeyde şirkette neleri gider olarak yazabiliyorsan şahıs firmasında da bunları gider olarak kullanabilirsin. Şirketin kasasından kafana göre para çekmek ilerde sıkıntı yaratır çünkü tek kişilik şirket dahi olsan bir tüzel kişiliktir. Ciddi anlamda ihalelere girilmeyecekse bence şirket masraftan başka bir şey değil. Tek avantajın birden fazla ortağın varsa ya da kurumsal bir firma olduysan nitelik olarak daha yüksek imajın olur. Şahıs firmasında da unutma ki 01/01/2014 itibari ile işletme defteri gelir vergisinde ortadan kaldırılacak yani çok masrafım olmasın ufaktan bir firma açıp yavaş yavaş büyüyerek işime bakayım diyorsan en azından 1 sene masrafın az olarak başlayabilirsin.
Şahısta olsan şirkette ortakta olsan fark etmez mutlaka bağkurlu olacaksın (eğer aktif olarak kendi firmanın dışında bir yerde ssk yoksa). Eğer Ankara'da şirket kurmak istiyorsan elektronik imza gibi bir takım yeniliklere de hazır ol çünkü MERSİS diye yeni bir baş belası sistem çıkartılar Ankara ticaret odasında.
Foruma her gün girmeye çalışıyorum ama çok zamanım olmuyor. Kafana takılan bir şey olursa özelden yaz o zaman görürüm. Bunların dışında bir çok detay var, yazdıklarım sadece genel hatları.

ToNy
18-01-2013, 23:43
İstanbul'da isen bana ulaşabilirsin, yardımcı olurum...