PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hadis dünyası

nissansunnygti
22-01-2013, 11:10
her konuda bir birimizi aydınlatıyoruz bu konudada bir birimizi aydınlatalım en faydalı olan bi konuda bildiğimiz duyduğumuz hadis ayet paylaşıp birbirimizi aydınlatalım allah inşallah paylaştığımız yaptığımız yorumları kabul eder.

ilk hadisi şerifi paylaşıyorum.

CENNET ARÂZİSİNE NE EKİLİR?
İbn-i Abbas radıyallâhü anhümânın rivâyetine göre, Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:
Mîrac gecesinde İbrâhim aleyhisselâm bana, Ey Muhammed! Ümmetine bildir ki, cennetin arâzisi düz ve münbittir. O arâziye ekilen fidanlar da; SÜBHÂNALLÂHİ VEL-HAMDÜ LİLLÂHİ VE LÂ İLÂHE İLLALLÂHÜ VALLÂHÜ EKBER zikridir, dedi.

miniks
22-01-2013, 11:30
KArdeşim güzel paylaşım yüreğine sağlık ama maalesef bir hükümet karşıtı konu değil yada bir benzin zammı ısınamama konusu değil o yüzden ömrü kısa olur :)

BlackEmperor
22-01-2013, 11:31
güzel konu fakat hassas bir konu olduğundan kulaktan dolma bilgiler yerine sağlam kaynaklar mevcut araştırırsan daha güzel olur, copy paste yapılacak bi konu değil.

Ahmet_28
22-01-2013, 11:35
KArdeşim güzel paylaşım yüreğine sağlık ama maalesef bir hükümet karşıtı konu değil yada bir benzin zammı ısınamama konusu değil o yüzden ömrü kısa olur :)

+1 maalesef

RSBurak
22-01-2013, 11:36
'Akarsuyun kenarında bile olsan suyu israf etme!'

Avustralya'da bir su şirketi,Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) hadis-i şerifini su şişelerinin üzerine koydu ve altına ismini yazdı.
9 tane kaynağı var bu Hadisi Şerifin.

nissansunnygti
22-01-2013, 11:40

allah razı olsun abi.

niyetimiz 1 kişide olsa bilgi sahibi etmek bende düşündüm dünyalık bi konu olmadığı için uzun ömürlü olmıcağını ama allahın izniyle hergün bir hadis paylaşıp konuyu canlı tutmak illaki bu sayfadan birileri bilgi sahibi olucak allahın izniyle.

baymustang
22-01-2013, 11:41
korkarım ki şirke giden olur...

nissansunnygti
22-01-2013, 11:42
güzel konu fakat hassas bir konu olduğundan kulaktan dolma bilgiler yerine sağlam kaynaklar mevcut araştırırsan daha güzel olur, copy paste yapılacak bi konu değil.

muhakkak kaynak olmadan kulaktan dolma bilgiler olmaz ama bazen dinlediğimiz bi hadisi kaynağını unutuyoruz zaten bu sitedeki arkadaşlar yalan yanlış şeyler yazıp paylaşmaz allahın izniyle

nissansunnygti
22-01-2013, 11:46
korkarım ki şirke giden olur...

inşallah olmaz allahın izniyle

driftboy
22-01-2013, 11:52
birisi ters bi yorum yazarsa büyük kavgalar cıkabilir.. İnsallahda olmaz öyle bişey. Cünkü sivri zekalılar var forumda elbet biri muhalefet olur

nissansunnygti
22-01-2013, 11:54
birisi ters bi yorum yazarsa büyük kavgalar cıkabilir.. İnsallahda olmaz öyle bişey. Cünkü sivri zekalılar var forumda elbet biri muhalefet olur

allah göstermezsin kavgayı sivri zekalar her dönem olmuştur ama kazanan hep allahın yolunda gidenler olmuştur:)

Galip
22-01-2013, 12:00
Cok guzel paylasim herkes yazsin bi hadis i serif

baymustang
22-01-2013, 12:01

bende tetikteyim kardeşim her defasında sustum ama bu sefer kalkanlar hazır.

"Kendi ailesinden (kocasından) başkası için süslenen kadın, kıyamet günü karanlık gibi nursuz kalacaktır."

Hadis-i Şerif ~ Tirmizi

burkaykalyon
22-01-2013, 12:01
güzel ve çok faydalı konu ancak pamuk ipliğine bağlı bir konu...çok kalp te kırılabilir çok kalp te aydınlanabilir...

nissansunnygti
22-01-2013, 12:02
bende tetikteyim kardeşim her defasında sustum ama bu sefer kalkanlar hazır.

"Kendi ailesinden (kocasından) başkası için süslenen kadın, kıyamet günü karanlık gibi nursuz kalacaktır."

Hadis-i Şerif ~ Tirmizi

+10000

allah razı olsun kardeşim paylaşımın için

wolrath
22-01-2013, 12:04
sızlerle aynı duyguları-ınancı paylasmayan ınsanlar sıvrı zekalı mı oluyor ?

dınınızle ortusmeyen hareketlerde bulunmayın bence.gunahtır.

ımza : kendı ıcınde musluman.

YavuzNaz
22-01-2013, 12:07

ilk çomağı kim sokacak diye bekliyordum, geç kalmadın tebrikler kazandın.

Çok güzel bir konu olmuş bir kelime öğrenebilirsek, ahlakımızı bir nebzede olsa düzeltebilirsek ne mutlu.

nissansunnygti
22-01-2013, 12:07

sümme haşa sivri zekalı olurmu sadece hadis ayeti inkar edenlere acıyoruz şirke düştükleri için

müslümanlık içte yaşansaydın peygamberimiz kendi içinde yaşardı...uğraşmazdım savaşmazdı din için

baymustang
22-01-2013, 12:08

yanlış anlaşılmasın;

sadece saygı ben boy abdesti paylaştım neredeyse taşlanıcaktım ama çokta beğenen vardı sırf alaya alındı diye sıkıntı oldu dostum

desibel
22-01-2013, 12:09
Sehl bin Sa’d Es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Cennette bir kamçı kadar yer, dünyadan ve dünyada bulunan her şeyden daha hayırlıdır...’ buyurdu.”

Buhari 6356, İbni Mace 4330

inşallah daimi bi konu olur.

desibel
22-01-2013, 12:13
“De ki: Allah’a ve Rasulüne itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse şüphesiz Allah kâfirleri sevmez.”

Âl-i İmran 32

Eyüp
22-01-2013, 12:15
"Mallarınızı zekâtla koruyun, hastalarınızı
sadaka ile tedâvi edin. Belâya duâ ile karşı koyun."
(Kütüb-i Sitte, c. 7, s. 322)

otto985
22-01-2013, 12:16
"İyilik insanlar arasında kesintiye uğrayabilir. Fakat iyiliği yapanla, Allah(cc) arasında hiçbir kesinti olmaz". (Hadis-i Şerif)

ibrahm_38
22-01-2013, 12:22
'Ey şehvetini Benim için bırakan genç! Ey gençliğini Bana bağışlayan genç! Sen benim nezdimde meleklerimin bazısı gibisin.'" (İhyâ-i Ulûmi'd-Din, 2: 432)

typh10
22-01-2013, 12:24
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Beş şey gelmeden önce, şu beş şeyin kıymetini bilin:
1- İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin,
2- Hastalıktan önce sağlığın,
3- Meşguliyetten önce boş vaktin,
4- Fakirlikten önce paranın, zenginliğin,
5- Ölmeden önce hayatın, dünyada âhireti kazanmanın kıymetini bilin

BarKing
22-01-2013, 12:25
adanali biri gelsin diye bekliyorum ben :D, o zaman buyuk kavga cikcak, tobe Allah'im beyler cok guzel seyler paylasmissiniz ama yeri burasi degil kac kez dendi dini yada siyasi konular acmayin, buraya sirf Islam degil Hristiyan ayetleride yazsaniz yinede yasak sonucta forum kurallarinda, ayrica namaz kilan solcuda olabilir, namaz kilmak yobazlik degildir.

cunku konu hassas konu, internet ortami biri bi laf edicek ***** din konusunda insanlar dogmatik oldugu icin boyle konularda laf kaldiramiyo, siyaset icinde gecerli

c@n
22-01-2013, 12:26
arkadaşlar bilgilenmek için soruyorum.en sahih hadisler tirmizinin ve buharinin kitaplarında yazılanlar diyorlar.bununla ilgili bilgisi olan açıklık getirebilir mi

baymustang
22-01-2013, 12:30
arkadaşlar bilgilenmek için soruyorum.en sahih hadisler tirmizinin ve buharinin kitaplarında yazılanlar diyorlar.bununla ilgili bilgisi olan açıklık getirebilir mi

yüzde yüz emin değilim ama hadisleri yorumlayanlarda önemli tvlerde çıkan hocaların bile zıtlıkları çıkabiliyor sonrada kaynaklar ile tartışıyorlar.

nissansunnygti
22-01-2013, 12:31

evet günümüze kadar gelen en sağlam hadisler buhari,tirmizi,,ebu davud ve sırasıyla çoğalıyor böyle ama en sağlam buhari tirmizi

devilboy
22-01-2013, 12:32
adanali biri gelsin diye bekliyorum ben :D, o zaman buyuk kavga cikcak, tobe Allah'im beyler cok guzel seyler paylasmissiniz ama yeri burasi degil kac kez dendi dini yada siyasi konular acmayin, buraya sirf Islam degil Hristiyan ayetleride yazsaniz yinede yasak sonucta forum kurallarinda, ayrica namaz kilan solcuda olabilir, namaz kilmak yobazlik degildir.

cunku konu hassas konu, internet ortami biri bi laf edicek ***** din konusunda insanlar dogmatik oldugu icin boyle konularda laf kaldiramiyo, siyaset icinde gecerli

adanalı gelince nie büyük kavga çıksın kardeşim :Deli::Deli::Deli:

herşeyin sefasını sürdüğümüz şu dünya da diğer tarafıda unutmamamız gerektiğini hatırlamak için güzel konu oldu umarım silinmez kavga gürültü çıkmaz

BarKing
22-01-2013, 12:34
adanalı gelince nie büyük kavga çıksın kardeşim :Deli::Deli::Deli:

herşeyin sefasını sürdüğümüz şu dünya da diğer tarafıda unutmamamız gerektiğini hatırlamak için güzel konu oldu umarım silinmez kavga gürültü çıkmaz

abi sizin orda ana baciya edilir gibi Allah a kitaba kufredilmiyomu?

baymustang
22-01-2013, 12:34

bak kardeşim neden polimik üretip etiket olmaya çalışıyorsun ki?

kimse sana sen solcusun namaz kılamazsın demedik ki?

biz ataistlere, hristiyanlara, yahudilere, kısaca inanmayanlara bişey demedik ki?

ataist bir arkadaşımlada oturup sohbet ediyoruz.

konu şu bu sitede gündemden konularda açılabiliyor ozamna kandil geliyor buna nedicen?

birandın vefat ettiği zaman konu açılıyorsa buda gündem ok? kandil gecesi konu kendiliğinden kapanır.

lütfen her hangi bir yere çekmeyin yönetim gelir bu olmaz der konu kapanır gider...

burkaykalyon
22-01-2013, 12:36

Kimse sana sen solcusun namaz kılamazsın demedik ki?

Biz ataistlere, hristiyanlara, yahudilere, alevilere bişey demedik ki?

Alevi konusu olduğundada sohbet ediyoruz.

Ataist bir arkadaşımlada oturup sohbet ediyoruz.

Konu şu bu sitede gündemden konularda açılabiliyor ozamna kandil geliyor buna nedicen?

Birandın vefat ettiği zaman konu açılıyorsa buda gündem ok? Kandil gecesi konu kendiliğinden kapanır.

Lütfen her hangi bir yere çekmeyin yönetim gelir bu olmaz der konu kapanır gider...

+1907.....

BarKing

biz ataistlere, hristiyanlara, yahudilere, alevilere bişey demedik ki?

alevi konusu olduğundada sohbet ediyoruz.

konu şu bu sitede gündemden konularda açılabiliyor ozamna kandil geliyor buna nedicen?

birandın vefat ettiği zaman konu açılıyorsa buda gündem ok? kandil gecesi konu kendiliğinden kapanır.

lütfen her hangi bir yere çekmeyin yönetim gelir bu olmaz der konu kapanır gider...
bi yere cekmiyorum sebebini soyluyorum, ben kimsenin inanciyla dalga/hakaret gecmedim/etmedim de kandil oldugunu bilmiyodum kavgaya cekilir konu diye soyluyorum

Can08

sen bu sivri zekan ile fazla yaşamazsın zaten şurda güzel bir hadis konusu açılmış konuyu nereye çekiyorsun açık açık soruyom aptalmısın sen :ofk::ofk:

nissansunnygti
22-01-2013, 12:37

şehirlere göre kimseyi yargılayamayız nasılki allah müslümanlar kardeştir diyosa siyah beyaz amerikalı afrikalı rizeli edirneli ayrım yapamayız her şehirden kafirde çıkar müslümanda önemli olan herkese doğru yolu buldurmak.

yeri burası değil demişin neden değil müslüman bi ülkede yaşıyoruz ve bu sitede müslümanların kurduğu bi site bana desenki bu sitede araba sitesi ozamn eyvallah ama bakıyorumki bu sitede araba kadar başka konuları tartışıyor insanlar bence bizim ebedi hayatımızda bize şurda tek faydalı olan konu bu bence herkes bu konudan azda olsa bişeyler öğrenmesi lazım

devilboy

böyle saçma düşüncelerden dolayı askerde 2 kişinin burnunu kırdım :ofk::ofk::ofk::ofk: kardeşim adana düşündüğün gibi bi şehir değil şalvarlarla gezilen elde tesbih dilde küfürlerle dolaşılan heleki tövbe tövbe allaha küfür edilerek gezen bi şehir değil hayatında kaç kere adana ya geldinde böyle düşüncelere kapıldın ?? haa illaki yapan eden vardır yok demiyorum %10 luk kesim vardır ama onlarda adananın aşşağı kesimlerinde yani göç alan bölgelerinde var onların yaptığı bu densizliği tüm adanaya mal etmek büyük ahmaklıktır bence

Germanian

sen baya düz saçmalamışsın ya

memleketle bunu nasıl bağdaştırdın anlamadım..

biraz zihnini geliştirmeni tavsiye ederim..

Evrenoz
22-01-2013, 12:38
Barking işin gücün yok mu senin? Hadi git sağdan soldan 3-5 video, fotoğraf bul 'bu benim aracım, nasıl olmuş? Aracımın şurasını böyle mi yaptirsam' diye konular açıp kendi kendine psikolojik mastürbasyon yap...

desibel
22-01-2013, 12:39

Evet genelde öyle bilinir ben öyle biliyorum.

SONE-R
22-01-2013, 12:40
lan barkın evrim teorisinin yaşayan fosilisin sen .. :D hala evrimini tamamlayamamışsın..

BarKing
22-01-2013, 12:40
ya tamam banlayin gidiyim ben skldm forumdan ztn Allah rizasi icin perma banlayin.

devilboy
22-01-2013, 12:42
ya tamam banlayin gidiyim ben skldm forumdan ztn Allah rizasi icin perma banlayin.

kardeş sen doğuştanmı sonradan olmamı? madem sıkıldın nie girip milletin sinirini bozuyorsun ??

Germanian
22-01-2013, 12:42

abooow şimdi düştü jetonn..

sen cipini altından aldı diye babasına küfreden arkadaştın dimi bunu söylemen gayet normal.

postumu editliyim hemen boşa yazmışım

c20let
22-01-2013, 12:43

Mustafa abi kötü niyetle yazmadığının farkındayım ama Aleviliği farklı bir din gibi belirtmen yanlış olmuş. Amacım tartışma çıkarmak değil ama oraya farklı dinler ve dinsizlik yazılmış yanına Alevilik konmuş hoş olmamış.

devilboy
22-01-2013, 12:44
Mustafa abi kötü niyetle yazmadığının farkındayım ama Aleviliği farklı bir din gibi belirtmen yanlış olmuş. Amacım tartışma çıkarmak değil ama oraya farklı dinler ve dinsizlik yazılmış yanına Alevilik konmuş hoş olmamış.

arkadaş meshep olarak yazmıştır lütfen kötüye çekmeyin arkadaş

BarKing
22-01-2013, 12:44
böyle saçma düşüncelerden dolayı askerde 2 kişinin burnunu kırdım :ofk::ofk::ofk::ofk: kardeşim adana düşündüğün gibi bi şehir değil şalvarlarla gezilen elde tesbih dilde küfürlerle dolaşılan heleki tövbe tövbe allaha küfür edilerek gezen bi şehir değil hayatında kaç kere adana ya geldinde böyle düşüncelere kapıldın ?? haa illaki yapan eden vardır yok demiyorum %10 luk kesim vardır ama onlarda adananın aşşağı kesimlerinde yani göç alan bölgelerinde var onların yaptığı bu densizliği tüm adanaya mal etmek büyük ahmaklıktır bence

ya tum adana halkindan ozur dilerm ben boyle biliyorum, adanali tanidiklarim var cocuk oyle konusuyo

5500
22-01-2013, 12:45
ya tum adana halkindan ozur dilerm ben boyle biliyorum, adanali tanidiklarim var cocuk oyle konusuyo

bizde herkesi insan biliyorduk..

c20let
22-01-2013, 12:46

O yazdığımdan konuyu kötüye çekmek istediğimi nasıl çıkarabiliyorsun ? Mustafa abiyle yüz yüze de tanışmış biriyim kötü niyetle yazmadığının da farkında olduğumu belirttim. Sadece hoş olmamış dedim.

BarKing
yanlis biliomusum

devilboy
kardeşim tanıdıkların küfür ederek konuşuyorsa burda adanalıların suçu yok senin tanıdıklarında problem vardır bunu tüm adana öyle konuşuyormuş gibi düşünmen başlı başına yanlış zaten

nissansunnygti
22-01-2013, 12:47
kim bi müslümanın kusurunu örterse allahta onun kusuru örter..hadisi şerif

Eyüp
22-01-2013, 12:48
bizde herkesi insan biliyorduk..

Ama yanılmışız , ayrıca konu başlığı ne kadar güzel hadisi şerifler ile alakalı , bu konuda nasıl tartışma çıkarmayı başardınız bravo valla :bravo:

devilboy
O yazdığımdan konuyu kötüye çekmek istediğimi nasıl çıkarabiliyorsun ? Mustafa abiyle yüz yüze de tanışmış biriyim kötü niyetle yazmadığının da farkında olduğumu belirttim. Sadece hoş olmamış dedim.

ben zaten kötüye çektin yazmadım arkadaşım kötüye çekmeyin yazdım sen yanlış bişe söyledin anlamında değil yani

BarKing
basmakalip genellemeler olmus bu o zmn ,kayserili uyanik, laz saf(yada aptal), ankarali kabadayi, dogulu kurt terorist, adanali cingene, konyali yobaz, izmirli gabur demek gibi yanlismis ozur dilerim,.

Germanian
22-01-2013, 12:49

taşşak mı geçiyon sen her konuda bu şekil konuşmalar .?

yada problemlerinmi var cins misin nesin insanları germek zorundamısın arkadaş ya
1 insan yüzünden koca memleketi zındık ettin nası bi mantıktasın ?

baymustang
22-01-2013, 12:51

yanlış anlaşılmasın tabii herkes benim arkadaşım dostumdur. sadece bir alevi arkadaşımla sohbet ederken bir kaç soru sonucu tartışma ortamı olmuştu ondan aklımda kalmış art niyet yok kardeşim olamazda

alevi kökenli arkadaşlarım var onların aralarındada farklılıklar var. kurani kerimi ezbere bilenlerde var. ama inancı hiç olmayanda var. sadece sıralamada yazdım...

kusura bakma kardeşim klavye delikanlılığıma ver...

devilboy
yaa yönetici arkadaşlardan ricam şu kendini bilmezi banlayacakmısınız engelleyecekmisiniz herif ne konuştuğunu bilmiyor lütfen...

c20let
ben zaten kötüye çektin yazmadım arkadaşım kötüye çekmeyin yazdım sen yanlış bişe söyledin anlamında değil yani

Tamamdır :)

Bir elin parmağı nasıl bir değilse Adana'lıların da hepsini bir tutmak yersiz olur. Ben de üniversitede bir çok Adana'lı arkadaş ile tanıştım küfürlü konuşuyorlar ki bende günlük yaşantımda çok küfür ederim ama Allah kitap küfür etmiyorlardı. Allah kitap küfür eden farklı illerden de bir çok tanıdığım var "BarKing" bazen sivri yersiz yorumlar yapıyor çokta ciddiye alınmaması lazım güzel bi konu dağıtmaya gerek yok.

BarKing
yetkili moderator beyefendi evrenoz den silemsini rica edebilrmym mesajlarimi, zahmet olucak affedersiniz

RCkid
Su cocugun biri ellerini ayaklarini kirsin da forum rahatlasin

c20let
22-01-2013, 12:53
yanlış anlaşılmasın tabii herkes benim arkadaşım dostumdur. sadece bir alevi arkadaşımla sohbet ederken bir kaç soru sonucu tartışma ortamı olmuştu ondan aklımda kalmış art niyet yok kardeşim olamazda

kusura bakma kardeşim klavye delikanlılığıma ver...

Abi böyle bir yorum yapmanın ne gereği vardı sadece rahatsız olduğum noktayı belirttim senin de daha anlayışlı olacağını düşünüyordum ama özür dilerim. Klavye delikanlılığı vs yersiz olmuş üstteki cevabından sonra.

nissansunnygti
22-01-2013, 12:54
hadisten çok kavga ediliyo başlığa saygı biraz burası allah kelamı konuşulcak yer barking fitne sokma allah rızası için çık bu sayfadan

Eyüp
22-01-2013, 12:54
Su cocugun biri ellerini ayaklarini kirsin da forum rahatlasin

:hahaha: yorum efsane olmuş :)

brs_odbs
22-01-2013, 12:57
yetkili moderator beyefendi evrenoz den silemsini rica edebilrmym mesajlarimi, zahmet olucak affedersiniz

Kardeşim yazmasana ozaman buraya milletin huzurunu kaçırıyosun adamlar ne güzel konu açmış sen buraya geliyosun yok adanalı öle böle sanane oğlum sen bak işine hastamısın anlamadım ki :ofk:

desibel
22-01-2013, 12:57
Bari bu konuda tartışma çıkmasın barkın sende takılma bari bu konuda lütfen.

Diyadin
22-01-2013, 12:58
Barkın çocuğum olsan eldivenle severdim seni.

desibel
22-01-2013, 12:59
Ali radiyallahu anh şöyle demiştir:

“Sabrın imandaki yeri, başın vücuddaki yeri gibidir. Sabır giderse iman da gider!”

İbni Ebi Şeybe İman 48

Germanian
22-01-2013, 13:00

yaw ben baba demesin diye eve gitmezdım abi eldiven ne kelime

desibel
22-01-2013, 13:03

yaw ben baba demesin diye eve gitmezdım abi eldiven ne kelime

sizden ricam uzatmayın makaraya bağlanmasın konu

YavuzNaz
22-01-2013, 13:05
Cahiller içinde bir Alim, Ölüler içinde bir diri gibidir.
Hadis-i Şerif.

mucahit10
22-01-2013, 13:05
- Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in şöyle söylediğini işittim:

"Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve bu nehirde hergün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?"

"Bu hal, dediler, onun kirlerinden hiçbir şey bırakmaz!" Aleyhissalâtu vesselâm:

"İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler" buyurdu."

Buhâri, Mevâkît 6; Müslim, Mesâcid 282, (666); Tirmizî, Emsâl 5, (2872); Nesâî, Salât 7, (1, 231); Muvatta, Sefer 91, (1,174).

SOMEONESPECIAL
22-01-2013, 13:06
Gereksiz mesajları ve üyeleri temizleyelim de
sadece Hadisler kalsın.

driftboy
22-01-2013, 13:07
Ben demiştim demeyi sevmem ama, ben demiştim.

_FrKn_
22-01-2013, 13:08
tartışmayı uzatıcı yorumlar yerine konunun amacına yönelik mesajlar atmanız daha yerinde olacaktır.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
Buhâri, İlim, 11; Müslim, Cihâd, 6.

MOzen
22-01-2013, 13:08
"...Allah’a ve ahiret gününe imân eden misafirine ikramda bulunsun…"

(Buhârî, “Edeb”, 31, 85; Müslim, “Îmân”, 74, 75)

BarKing
22-01-2013, 13:10
http://i.onbesyirmibes.org/image/2012/12/24/324955.jpg

Bahsi gecen su sisesi, ozur olarak kabul edersiniz umarm.

c@n
22-01-2013, 13:11
evet günümüze kadar gelen en sağlam hadisler buhari,tirmizi,,ebu davud ve sırasıyla çoğalıyor böyle ama en sağlam buhari tirmizi

teşekkür ederim bilgin için

MOzen
22-01-2013, 13:11
Konu ilede alakalı olarak;

Allah bana farzları yerine getirmemi emrettiği gibi, insanlarla “müdara”yı, yani iyi ve güzel geçinmeyi de emretti.
Hadis (Deylemi).

c@n
22-01-2013, 13:13

iyi güzel yazmışsın da bi yerde yanlışlık var.ateistlere,hristiyanlara yahudilere bişey demedikki demişsin peşine de alevilere demişsin.Bu yazdıklarının yanına alevilik olmamış.Bence o kısmı düzelt.Sanki aleviliği müslümanlık dışı bir inanç gibi göstermişsin yazık

SOMEONESPECIAL
22-01-2013, 13:14
Şunu bilin ki, evladlarınız kazançlarınızın en temizlerindendir. Öyle ise evladlarınızın kazançlarından yiyin.
Ravi: Ebu Davud, 3530

doncarlo
22-01-2013, 13:14
"Bir erkek hanımını döverse,kıyâmette ben onun davacısı olurum".(HADİS-İ ŞERİF)

nissansunnygti
22-01-2013, 13:19
Ebû Hureyre (r.a)'ın bildirdiğine göre; Hz.Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
Namaz dini direğidir.Namazda on güzellik vardır.
Bu on güzellik şunlardır:
01. Yüzü güzelleştirir.
02. Kalbi nurlandırır.
03. Bedeni dinlendirir.
04. Kabirde arkadaştır.
05. Rahmetin inmesine sebeptir.
06. Gök kapılarının anahtarıdır.
07. Ahirette günah ve sevapları ölçen terazide sevap kefesini ağırlaştırır.
08. Rabbi hoşnut ve memnun eder.
09. Cennete giriş için ödenecek ücrettir.
10. Cehennem ateşine karşı koruyucudur

ibrahm_38
Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşı sebebiyle ikramda bulunursa, Allah yaşlılığında ona ikram edecek kimseleri mutlaka takdir eder.

baymustang
iyi güzel yazmışsın da bi yerde yanlışlık var.ateistlere,hristiyanlara yahudilere bişey demedikki demişsin peşine de alevilere demişsin.Bu yazdıklarının yanına alevilik olmamış.Bence o kısmı düzelt.Sanki aleviliği müslümanlık dışı bir inanç gibi göstermişsin yazık

sonradan açıklamasını yazdım...

mucahit10
22-01-2013, 13:23
Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah kıskançtır, mü'min de kıskançtır. Allah'ın kıskanması, mü'minin Allah'ın haram ettiği şeyi yapmasıdır."

Buhari, Nikah 107, Müslim, Tevbe 36, (2761); Tirmizi, Rada' 14, (1168).

nissansunnygti
22-01-2013, 13:24
hz. Ebu hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "allah kıskançtır, mü'min de kıskançtır. Allah'ın kıskanması, mü'minin allah'ın haram ettiği şeyi yapmasıdır."

buhari, nikah 107, müslim, tevbe 36, (2761); tirmizi, rada' 14, (1168).

+1000......

cabrioleter
22-01-2013, 13:25
ya konuyla ilgili bilgili insanlar varken bi sorum olacak onu sorayım..
ben hayatımda sadece Kur'anı rehber olarak görüyorum. Bu hadislere hiç inanmıyorum, inanasım gelmiyor. Bunun en büyük nedeni de kendiliğinden artan hadisler, oraya buraya çekmeler. Hadislere iman etmemenin dindeki yeri nedir acaba?

nissansunnygti
22-01-2013, 13:29
ben hayatımda sadece Kur'anı rehber olarak görüyorum. Bu hadislere hiç inanmıyorum, inanasım gelmiyor. Bunun en büyük nedeni de kendiliğinden artan hadisler, oraya buraya çekmeler. Hadislere iman etmemenin dindeki yeri nedir acaba?

bu düşüncenden çık arkadaşım hemen hadisleri inkar eden dinden cıkar sümme haşa sağlam kaynakaları bul inan hadislere yoksa cok büyük mesuliyetin artar.

örnek kuran namaz kıl diyo ama nasıl kılıncağını yazmıyo hadiste yazıyo dimi bunun gibi bişey

desibel
22-01-2013, 13:31

“De ki: Eğer siz Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.”

Âl-i İmran 31

Diyadin
22-01-2013, 13:31
sizden ricam uzatmayın makaraya bağlanmasın konu

Sabah namazının iki rekatı, dünya ve içindekilerden hayırlıdır. Tirmizi

Üç kişi beraberken, ikisi aralarında husûsî konuşmasınlar, bu öbürünü üzer. -Müslim

Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir. Tirmizi

İnsanlara merhametli olmayana Allah Teâla merhamet etmez. -Tirmizi

Bu arada yarın Mevlid kandili hepimiz için hayırlara vesile olur İnşallah..

Eyüp
22-01-2013, 13:32

Dinimizde peygamber efendimiz Hz.Muhammed Mustafa(sav.)inanmakta imanın şartlarından biri..

Hadisler ise peygamber efendimizin sözleri , sizin inanmamanızdaki neden çok fazla olması ise sorun etmeyin , çünkü söylemiş olduğu her söz hadis yerine geçtiğinden sayıca fazla olabilir ama kaynağı belli olmayan twittarda Facebook'ta bolca gezen her cümleyede araştırma yapmadan inanmak doğru olmaz..

YavuzNaz
22-01-2013, 13:33
Hadislere inanmamak Peygamberi yok saymaktır. Peygamberi yok saymak imandan çıkmaktır. Her hadise inanmak doğru değil günümüze kadar gelmiş bozulmamış sahi kaynaklar var araştırıp bunlardan faydalanmak lazım.

Evrenoz
22-01-2013, 13:33
bu düşüncenden çık arkadaşım hemen hadisleri inkar eden dinden cıkar sümme haşa sağlam kaynakaları bul inan hadislere yoksa cok büyük mesuliyetin artar.

örnek kuran namaz kıl diyo ama nasıl kılıncağını yazmıyo hadiste yazıyo dimi bunun gibi bişey

Bilmediğimden soruyorum.. Hadisleri inkâr edenin dinden çıkacağı yazıyor mu bir yerde?

Televizyonlarda ara ara denk geliyorum, Hoca'lar bile tartışıyor ve tartışmanın her bir tarafı bir hadisi kaynak gösterip karşısındakinin kaynağını kabul etmiyor.. Bu durumda her bir tarafın ayrı ayrı dinden çıkması gerekir eğer inkâr edenin dinden çıkacağı yazıyor ise..

cabrioleter
22-01-2013, 13:34

Kur'an da yeri var mı bunun? Bir çok kişi hadis yol göstericidir, iman edilmez diyor mesela.
Üstelik en güvenilir denilen kaynaklarda bile uydurma olduğu o kadar belli olan hadisler var ki ister istemez insan inanamıyor..

desibel
22-01-2013, 13:34

Sen kuranı kerimi okuyabilirsin ama ondan tam anlamıyla faydalanmak için efendimiz (s.a.v) i örnek olmalısın yaptığını yapıp yapmadığını yapmamalısın çünkü kuranı kerimi en iyi yaşıyan efendimiz (s.a.v) dir Sen burda sadece sahih hadislere odaklan gerisi gelir zaten uymamak kabul etmemek gibi bi durum olamaz bence.

desibel
22-01-2013, 13:35
Sabah namazının iki rekatı, dünya ve içindekilerden hayırlıdır. Tirmizi

Üç kişi beraberken, ikisi aralarında husûsî konuşmasınlar, bu öbürünü üzer. -Müslim

Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir. Tirmizi

İnsanlara merhametli olmayana Allah Teâla merhamet etmez. -Tirmizi

Bu arada yarın Mevlid kandili hepimiz için hayırlara vesile olur İnşallah..

Anlayışın için çok teşekkür ederim.

Eyüp
22-01-2013, 13:36
Bilmediğimden soruyorum.. Hadisleri inkâr edenin dinden çıkacağı yazıyor mu bir yerde?

Televizyonlarda ara ara denk geliyorum, Hoca'lar bile tartışıyor ve tartışmanın her bir tarafı bir hadisi kaynak gösterip karşısındakinin kaynağını kabul etmiyor.. Bu durumda her bir tarafın ayrı ayrı dinden çıkması gerekir eğer inkâr edenin dinden çıkacağı yazıyor ise..

Düz mantık düşünürsek,hadisleri inkar etmek demek peygamberi inkar anlamıma geleceğinden dini açıdan dinden çıkmaya kadar gidebilir..

ISLAMIN ŞARTLARI
1-Kelime-i şahadet getirmek (Eşhedu enlâ ilâhe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu).

Evrenoz
22-01-2013, 13:39
Düz mantık düşünürsek,hadisleri inkar etmek demek peygamberi inkar anlamıma geleceğinden dini açıdan dinden çıkmaya kadar gidebilir..

ISLAMIN ŞARTLARI
1-Kelime-i şahadet getirmek (Eşhedu enlâ ilâhe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu).

Ben pek düz mantık düşünemem.. Alıntı yaptığın yorumumda Hoca diyebileceğimiz kişilerin bile karşısındakinin dayanak gösterdiği hadisi kabul etmediği, farklı bir hadis ile tartıştığına tv'lerde denk gelmiştim. Diye yazmıştım okumadın sanırım.. Hal bu iken hocalar mı düz mantık düşünemiyor yoksa düz mantık kabul gören bir eylem değil mi?

Bu dinden çıkmak-çıkmamak konularını da oldum olası anlamam.. Benim inancım, imanım gönlümde olduğu sürece kim benim dinden çıktığıma ya da çıkmadığına karar verecekmiş..

cabrioleter
22-01-2013, 13:39

ISLAMIN ŞARTLARI

Düz mantık çok zararlı bir şey değil mi?
Sonuçta ben gönülden peygambere ve Allah'a inanıyorum.. bu açıdan bakarsakta imanlı bir müslümanım.
Sorun hadis kısmında. emeviler döneminde hadislerde tam 10 kat artış söz konusu. bugün güvenilir denilen kaynaklarda da inanın uydurma olduğu aşikar hadisler yer alıyor. bu da hadislere olan inancımı sarsmakta..

baymustang
22-01-2013, 13:40

hadisler gerçekten çok önemli abi dediin gibi günümüze gelen ve değişik yorumlanabilen hadisler var zaten hocalar birbirlerini çok takip ederler ve hadisler ile ilgili kaynak istediğinde sunarlar ama hadisler ile ilgili hocaların yorumlarına dahayanrak zıtlıklar çıkabiliyor.

kaynaklarda çok önemli ama dediğim gibi yorumlanırken özünden uzaklaşabiliyor.

örneğin ben şafiiyim kadın eli deydiğinde abdestim bozulur
hanefi için ise kan aktığında bozulur
çok iyi bilmiyorum ama
peygamber efendimiz elini kestiğinde hanımı bandajlamış ve sonrada abdest almış

iki mezhep hocaları ise biri kan için biride kadın eli deydiği için diye yorumlamışlar.

mucahit10
22-01-2013, 13:42
Süfyan İbnu Abdillah radıyallahu anh anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü dedim, uyacağım bir amel tavsiye et bana!" şu cevabı verdi:

"Rabbim Allah'tır de, sonra doğru ol!"

"Ey Allah'ın Resûlü dedim tekrar. Benim hakkımda en çok korktuğunuz şey nedir?" Eliyle dilini tutup sonra: "İşte şu!" buyurdu."

Tirmizi Zühd 61, (2412).

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Allah'a ve ahiret gününe inanan kimse ya hayır koşuşsun ya da sussun."

Tirmizi, Kıyamet 51, (2502).

Evrenoz
22-01-2013, 13:43
hadisler gerçekten çok önemli abi dediin gibi günümüze gelen ve değişik yorumlanabilen hadisler var zaten hocalar birbirlerini çok takip ederler ve hadisler ile ilgili kaynak istediğinde sunarlar ama hadisler ile ilgili hocaların yorumlarına dahayanrak zıtlıklar çıkabiliyor.

kaynaklarda çok önemli ama dediğim gibi yorumlanırken özünden uzaklaşabiliyor.

örneğin ben şafiiyim kadın eli deydiğinde abdestim bozulur
hanefi için ise kan aktığında bozulur
çok iyi bilmiyorum ama
peygamber efendimiz elini kestiğinde hanımı bandajlamış ve sonrada abdest almış

iki mezhep hocaları ise biri kan için biride kadın eli deydiği için diye yorumlamışlar.

Ha yaşa ben de bunu kast ediyordum.. Çok güzel bir örnek vermişsin..

Şimdi sana göre kadın eli değdiğinde abdestin bozuluyor, ama hanefi için bozulmuyor.. Bu durumda "hanefi" gayet normal bir şekilde kadın eli değdiğinde bozulmaz diyebilir.. Sen de aynı normal şekilde kan aktığında bozulmaz diyebilirsin..

Bu noktada kimsenin inancını ne sorgularım ne tartışırım ama yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi zıtlıkların olduğu bir noktada insan doğası gereği bir tarafı kabul eder ve diğer tarafı kabul etmez. Etmediği zaman da "dinden çıkar" konusu benim kabullenemediğim bir durum..

Dayı
22-01-2013, 13:45

ISLAMIN ŞARTLARI

Peygamber’e yapılabilecek en büyük hakaret, bu hadisleri onun söylediğini iddia etmektir. Peygamber’ in bize tek yazdırdığı, mesaj olarak Allah’tan getirdiği Kuran, dinimizin tek kaynağıdır.

And olsun ki size hatırlatıcı bir kitap gönderdik. Hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız?
21- Enbiya Suresi 10
http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/hadis-%E2%80%93-kuran-celiskileri-7632

desibel
Şöyle birşey die bilirim riyazüs salih die bi kitap var biraz araştırın belkide ençok okunan kitapların başında geliyodur din konusunda kuranı kerimden sonra

Tugral
Konunun kaldırılması taraftarıyım. Konuyla ilgili birçok forum ve kaynak var dileyen bilgi sahibi olabilir. Siyasi konular ne amaçlı yasaksa bu konuda aynı amaçdan kaldırılmalı. Farklı yerlere gidecek bir konu, dini içinizde yaşamalı bilmiyorsada forumlarda değil diyanet gibi merkezlere yönelmek en iyisi. Saygılarımla...

cabrioleter
22-01-2013, 13:48
Konunun kaldırılması taraftarıyım. Konuyla ilgili birçok forum ve kaynak var dileyen bilgi sahibi olabilir. Siyasi konular ne amaçlı yasaksa bu konuda aynı amaçdan kaldırılmalı. Farklı yerlere gidecek bir konu, dini içinizde yaşamalı bilmiyorsada forumlarda değil diyanet gibi merkezlere yönelmek en iyisi. Saygılarımla...

Diyanet çok mu güvenilir kaynak?
Rehberimiz olan Kur'anla çelişen ve en çok örnek gösterilen buharinin hadis kitabı diyanet tarafından öneriliyor mesela..

kelalper
22-01-2013, 13:50
Sen kuranı kerimi okuyabilirsin ama ondan tam anlamıyla faydalanmak için efendimiz (s.a.v) i örnek olmalısın yaptığını yapıp yapmadığını yapmamalısın çünkü kuranı kerimi en iyi yaşıyan efendimiz (s.a.v) dir Sen burda sadece sahih hadislere odaklan gerisi gelir zaten uymamak kabul etmemek gibi bi durum olamaz bence.

yani diyorsun ki muhammed hayatinda hic hata yapmadi. muhammed peygamberdir dogrudur tartismam ama kendiside bir insandir. o yuzden efendiniz degildir. sizler gibi allahin kuludur. Aracidir. yaptigi dogrular kadar hatalarida vardir.

Tugral
22-01-2013, 13:50
Diyanet çok mu güvenilir kaynak?
Rehberimiz olan Kur'anla çelişen ve en çok örnek gösterilen buharinin hadis kitabı diyanet tarafından öneriliyor mesela..

haklısın otomobil forum sitesinde yazanlara güven o zaman. Ben o yazıda sana git diyanete güvenmi diyorum daha ciddi kaynaklar var oralara danışmalı lafı cımbızla almayın

Osman Bahadır
22-01-2013, 13:54
Konu ister dini olsun, ister siyasi, burası yeri değil. Hadis, ayet öğrenmek isteyen gider asli kaynaklarına bakar. Otomobil teknik bilgi paylaşım forumuna değil.

Bir otomobil teknik bilgi paylaşım forumunda kim ne niyetle hadis paylaşır, bunun kime ne faydası olur? Hadis okumak isteyen birisi birçok asli kaynak varken girip de bir otomobil teknik bilgi paylaşım forumunda mı arar hadisleri? Hem de ravisi (rivayet edeni), aktaranı dahi belirtilmeden, kaynak gösterilmeden kopyala yapıştırla hadis paylaşılan bir konuda...

Arkadaşlar arada bir sorun kendinize "bu foruma ben ne amaçla giriyorum, ne konuda paylaşım yapıyorum, paylaştıklarımın yeri burası mıdır" diye.

baymustang
22-01-2013, 13:54
Ha yaşa ben de bunu kast ediyordum.. Çok güzel bir örnek vermişsin..

Şimdi sana göre kadın eli değdiğinde abdestin bozuluyor, ama hanefi için bozulmuyor.. Bu durumda "hanefi" gayet normal bir şekilde kadın eli değdiğinde bozulmaz diyebilir.. Sen de aynı normal şekilde kan aktığında bozulmaz diyebilirsin..

Bu noktada kimsenin inancını ne sorgularım ne tartışırım ama yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi zıtlıkların olduğu bir noktada insan doğası gereği bir tarafı kabul eder ve diğer tarafı kabul etmez. Etmediği zaman da "dinden çıkar" konusu benim kabullenemediğim bir durum..

abi islamı yayan peygamber efendimiz;

- namaz kılmayı,
- ibadet etmeyi,
- insan olmayı,
- en önemlisi ikra oku demeyi peygamber efendimizden öğrendik.

o zamanlarda peygamber efendimizi çok insan takip etmiş ve uygulamış.

bizim yolumuz ALLAH.

iki imam böyle yorumlamış ve ikisie elbet doğru sonuçta bir amaca yönelik.

ama o iki imam güncel ortamdan etkilenmeyip kaynakların karışıklığına rast gelmemişler.

fikrimce herşeye İSLAM VE İMAN' şartları yeterlidir diye düşünüyorum.

peygamber efendimizin hadislerine çok fazla inanıyorum hatta yabancı tıp profösörleri bile islamı seçmişler hadislerden dolayı en basiti ise şu;

ayakta küçük abdestinizi yapmayın

-birincisi sıçrama ve pislenme sorunu
- tıp açısından ise prostat olunması.

kimsenin aklına gelmez ayakta yapsam ne olur yapmasam. ama prostat olanları görünce vay be dediğim çok şey olmuştur.

nissansunnygti
22-01-2013, 13:55

Kur’an-ı kerimin birçok yerinde Resulüme uyun buyuruluyor. Eğer Kur’anı herkes anlasaydı, (Resule uymaya lüzum yok, herkes Kur’andan anladığına uysun) denirdi. Aksine Kur’anın açıklanması istenerek buyuruluyor ki:
(İhtilafa düşülen şeyleri açıklayasın diye bu kitabı sana indirdik.) [Nahl 64]

Kur’an-ı kerimde, sadece (Allah’a uyun) denmiyor. Resulüne de uyulması emrediliyor. (Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80] (Demek ki Resulullaha uymak Allah’a uymaktan ayrı değildir.)

(Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71]

(Resulüm de ki, “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!”) [Al-i İmran 31]

(Ona uyun ki, doğru yolu bulasınız!) [Araf 158]

(O ümmi Peygamber, temiz şeyleri helal, pis, çirkin şeyleri haram kılar.) [Araf 157]

allah resulume uyun diyor ona uyan bana uymuştur diyor peygambere uymazsak allaha uymuş olabilirmiyiz?

desibel
22-01-2013, 13:56
yani diyorsun ki muhammed hayatinda hic hata yapmadi. muhammed peygamberdir dogrudur tartismam ama kendiside bir insandir. o yuzden efendiniz degildir. sizler gibi allahin kuludur. Aracidir. yaptigi dogrular kadar hatalarida vardir.

Bak abi ilk önce şunu düzeltelim o kimsenin babasının oğlu değildir bu yüzden muhammed die bahsetmessen sevinirim.Evet müslümanların efendisidir allahın kulu ve elçisidir anlatabildimmi konuya çomak sokmazsan sevinirim 1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bizde allahın kuluyuz ama ELÇİSİ değiliz !

nissansunnygti
22-01-2013, 13:58
Konu ister dini olsun, ister siyasi, burası yeri değil. Hadis, ayet öğrenmek isteyen gider asli kaynaklarına bakar. Otomobil teknik bilgi paylaşım forumuna değil.

Bir otomobil teknik bilgi paylaşım forumunda kim ne niyetle hadis paylaşır, bunun kime ne faydası olur? Hadis okumak isteyen birisi birçok asli kaynak varken girip de bir otomobil teknik bilgi paylaşım forumunda mı arar hadisleri? Hem de ravisi (rivayet edeni), aktaranı dahi belirtilmeden, kaynak gösterilmeden kopyala yapıştırla hadis paylaşılan bir konuda...

Arkadaşlar arada bir sorun kendinize "bu foruma ben ne amaçla giriyorum, ne konuda paylaşım yapıyorum, paylaştıklarımın yeri burası mıdır" diye.

arkadaşım ozaman burda olülerde paylaşılmasın atatürkcülükde paylaşılmasın her konu yerinde araştırılsın.

Tugral
22-01-2013, 13:59
arkadaşım ozaman burda olülerde paylaşılmasın atatürkcülükde paylaşılmasın her konu yerinde araştırılsın.

ölüler? Atatürk? senin amacın az çok belli

İbrahim33
22-01-2013, 13:59
Kim başkasında gördüğü bir ayıbı kınarsa o ayıp onun da başına gelmeden ölmez...

(Tirmizi, Kıyame, 53)

desibel
22-01-2013, 14:00

kardeşim mehmet ali birad öldüğünde konuşulmadımı laf konuşurken bi düşün allah aşkına

nissansunnygti
22-01-2013, 14:00

amacım cennete insan toplamak cehenneme kütük değil.

madem dini konu yeri burası değil araba dışında hiç bi konudaa yeri değil ayrımcılık yoksa tabi.

baymustang
22-01-2013, 14:01

osman üstad haklısın tabii;

yeri değil neden değil ben kimseyi yanlış yönlendirmek istemem en basiti bu ne kadar bilgiliyiz sorulara cevap verelim.

kaynaklar çok tabii ama şöyle bir durum söz konusudur ki insanlara en azından vakit harcadıkları bir sitede göz aşinalığı olmasıdır.

herkes kendine göre müslüman herkes kendi bildiği kadar müslüman.

önceki yorumlarımdada yazdım,

birandın ölümü,
ekonomik durum,
benim konusunu açtığım ttnet sorunu gibi,
evine hırsız girenin sorunu,
polislik olanlar,
veya ticari olarak bir konunun devam etmesi normal mi?

cabrioleter
haklısın otomobil forum sitesinde yazanlara güven o zaman. Ben o yazıda sana git diyanete güvenmi diyorum daha ciddi kaynaklar var oralara danışmalı lafı cımbızla almayın

toplumun yüzde 98i müslüman olan bir ülkedeyiz otomobil forumu olması bunu değiştirir mi?
konu zaten hadisler üzerine eminim bu konuları bilen vardır. kendi aramızda tartışacağız ki aklımıza yatmayan kısımlar anlamlansın..

İbrahim33
Şu konuyuda mahvettiniz ya , helal olsun , bütün emeği geçenlere...

Tugral
22-01-2013, 14:02
kardeşim mehmet ali birad öldüğünde konuşulmadımı laf konuşurken bi düşün allah aşkına

Anlayamadığınız kısımı açıklıyim ; Din , siyaset gibi konular hassas ve ince konulardır. İnsanlar bu konuları canlı yayında bile doğru düzgün tartışamıyorken, eline gelenin yazıldığı ortamda heleki otomobil amaçlı insanların toplandığı bir ortamda bu tip konular sıkıntı verir. Sen ne kadar hoşgörülü, sakinde olsan buraya giren insan sayısı ve çeşitliliği bir değil.... Ben düşünüyorumda örnekleriniz düşünen insan işi değil

Evrenoz
Kur’an-ı kerimin birçok yerinde Resulüme uyun buyuruluyor. Eğer Kur’anı herkes anlasaydı, (Resule uymaya lüzum yok, herkes Kur’andan anladığına uysun) denirdi. Aksine Kur’anın açıklanması istenerek buyuruluyor ki:
(İhtilafa düşülen şeyleri açıklayasın diye bu kitabı sana indirdik.) [Nahl 64]

Kur’an-ı kerimde, sadece (Allah’a uyun) denmiyor. Resulüne de uyulması emrediliyor. (Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80] (Demek ki Resulullaha uymak Allah’a uymaktan ayrı değildir.)

(Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71]

(Resulüm de ki, “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!”) [Al-i İmran 31]

(Ona uyun ki, doğru yolu bulasınız!) [Araf 158]

(O ümmi Peygamber, temiz şeyleri helal, pis, çirkin şeyleri haram kılar.) [Araf 157]

allah resulume uyun diyor ona uyan bana uymuştur diyor peygambere uymazsak allaha uymuş olabilirmiyiz?

İşte benim soru işaretim de tam burada..

Malesef hiçbirimiz yaptıklarını canlı canlı görme ve gördüklerimize uyma imkanına sahip değiliz. Elimizdeki tek kaynak bir başkasının yorumları.. Peygamber Efendimize inancımda bir sorun yok, lâkin o Peygamber Efendimizin yaptıklarını bize iletilmesine aracılık eden ne derece doğru?

İlettikleri gerçekten doğru mu? İlettikleri gerçekten Peygamber Efendimizin yaptıkları ve söyledikleri mi? Arada kendi yorumu, düşüncesi katılmış olamaz mı? Malesef benim burada soru işaretlerim var.. Ve bu PEygamber Efendimiz'in yaptıklarını, söylediklerini ileten bir kişiye de Peygamber gibi inanmam, itaat etmem.. Bunu yapmıyorum diye dinden çıkarsın diye kendini Allah'a eş koşup kesin hüküm verene de din sömürücüsü, yobaz gözüyle bakarım..

Osman Bahadır

Ölüler dediğin aramızdan veya otomobil dünyasından hakkın rahmetine kavuşanlarsa veya otomobil dünyası veya genel kamuoyunu ilgilendiren siyasi veya dini yönü olmayan kişi veya kişilerin vefatı ise bunun paylaşılmasının, taziyelerin iletilmesinin hiçbir sakıncası yok.

Siyasi, ideolojik veya dini içerikli her türlü konuyu şikayet edebilirsiniz. Hepsi yasak. Hepsiyle ilgilenilir.

Evrenoz

Bu olmadı işte..

Bütün bakış açım değişti sana da, konuyu açma niyetine de..

Birzdan silerim bu konuyu.

5500
22-01-2013, 14:03

Siz efendimiz sözünü nerede ne amaçla kullanıyorsunuz bilmiyorum ama bizim kullanım amacımız ile baya bi farklı sanırım. Ben ve benim gibi düşünenler için gayette efendimizdir.

nissansunnygti
22-01-2013, 14:03
toplumun yüzde 98i müslüman olan bir ülkedeyiz otomobil forumu olması bunu değiştirir mi?
konu zaten hadisler üzerine eminim bu konuları bilen vardır. kendi aramızda tartışacağız ki aklımıza yatmayan kısımlar anlamlansın..

burda herkes muhakkaki yanlış şeyler biliyodur konuyu acmamdaki ilk neden bilmediğimizi öğrenmek ikincisi yanlışlarımızı bilmek tartışmak ama kızarak bağararak değil kaynak getirerek

B.Aktepe
22-01-2013, 14:08

Açıklama yeterlidir. Yönetim olarak aynı düşünceleri paylaşıyoruz.