PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot & Citroen, Hybrid Air

halilcan9455
25-01-2013, 08:09
http://www.maxicep.com/resim/article-2266632-17186E66000005DC-843_634x421-500x332.jpg
http://www.maxicep.com/resim/article-2266632-17186E73000005DC-579_634x412-500x324.jpg
Fransız otomobil üreticisi Peugeot Citroen, hava ile çalışabilen otomobillerinin tanıtımını yaptı. Tanıtımı yapılan Hybrid Air teknolojisinde, çalışan sistem gücünü sıkıştırılmış havadan almakta. Sistemde kullanılan sıkıştırılmış hava ön koltukların arasında uzanan bir tankta muhafaza ediliyor. Bu yeni teknoloji ile çalışan araçlar üzerindeki çalışmalar Paris’te bulunan Velizy Peugeot araştırma merkezinde yapılmakta. Peugeot sözcüsü, bu yeni model araçların tuhaf birer makine olarak görülmemesi gerektiğini, yakın gelecekte bunların birer günlük araç olacağını öngördüğünü açıkladı. Bu yeni model otomobiller elektrikle çalışan hybrid model arabalara göre 1600$ daha ucuza satılacak.
Bu yeni teknoloji ile üretilecek otomobillerde; motor, şanzıman, pompa aracın önünde bulunmakta. Bu sistem sıfır emisyonlu hava modunda çalışabiliyor. Araç ayrıca isteğe bağlı olarak benzinli veya benzin-hava modunda da çalışabiliyor. Sıkıştırılmış hava motor, şanzıman ve ön tekerlekleri döndürüyor. Bu yeni teknoloji ile birlikte ülkemizde de yakıt fiyatına bakmaksızın otomobillere gönül rahatlığı ile binebilmenin umudunu yaşıyoruz. Hybrid Air teknolojisinin; 2016 yılında Peugeot 208-308 ve Citroen C3-C4 modellerinde kullanılması düşünülmekte.
rjqFihLltSY#!
not:yeri güncel haberler ancak yine oraya konu açma hatası aldığım için burada paylaşıyorum

Gry
25-01-2013, 08:18
şimdi bu araçlar sadece hava ile mi çalışacak??

imprezaWRC
25-01-2013, 08:52
Bunu TR'ye getirsinler, anında hava vergisi alınır.

Ers
25-01-2013, 08:55
güncel haberlere sohbetten uygun görülürse yönetim taşıyor sanırım.

onurgoyunc
25-01-2013, 09:04
şimdi bu araçlar sadece hava ile mi çalışacak??

Araç mild hybrid. Gerektiğinde yanmalı motor gerektiğinde havayı kullanan motor gerektiğinde de ikisi beraber çalışacak

Peugeot promises fuel-saving Hybrid Air system in cars by 2016 (http://www.engadget.com/2013/01/24/puegeot-promises-fuel-saving-hybrid-air-system-in-cars-by-2016/)

Gry
25-01-2013, 09:28
Araç mild hybrid. Gerektiğinde yanmalı motor gerektiğinde havayı kullanan motor gerektiğinde de ikisi beraber çalışacak

Peugeot promises fuel-saving Hybrid Air system in cars by 2016 (http://www.engadget.com/2013/01/24/puegeot-promises-fuel-saving-hybrid-air-system-in-cars-by-2016/)

Yani şu an piyasadaki hybrid araçlar gibi bunda ise elektrik yerine basınçlı hava kullanıcak ok şimdi anladım :)

SULTANOGLU
25-01-2013, 09:44
Varya turkiyeye gelse o tupten kesin air ride yaparlar ben diyim :)

Emre Ekrem
25-01-2013, 10:14
PSA rules :)

bilalMW
25-01-2013, 14:04
PSA Peugeot Citroen yeni benzinli-sıkıştırılmış havalı hibrit güç aktarım sisteminin ve yeni modüler platformunun ayrıntılarını açıkladı.

Hybrid Air adını taşıyan hibrit sistem geleneksel bir benzinli motor ve otomatik şanzıman ile gücünü sıkıştırılmış havadan alan bir hidrolik pompa ve motoru bir araya getiriyor.

Son model bir Citroen C3 üzerinde gösterilen tertibatta motor, şanzıman, pompa ve motor, aracın ön kısmında motor bölmesinde bulunuyor, sıkıştırılmış hava ise ön koltukların arasında uzanan bir tankta depolanıyor.

Hybrid Air sistemi sıfır emisyonlu ‘hava’ modunda çalışabiliyor. Bu modda sıkıştırılmış hava gücüyle tahrik edilen hidrolik motor, şanzımanı ve dolayısıyla ön tekerlekleri döndürüyor. Araç ayrıca sadece ‘benzinli’ modunda ve kombine ‘benzinli-havalı’ modunda çalışabiliyor.

Mevcut benzinli-elektrikli hibritlerde olduğu gibi bu araçta da güç aktarım sistemi elektronik olarak kontrol ediliyor ve sürüş koşullarına en uygun güç kaynağı otomatikman seçiliyor. Sıkıştırılmış hava yavaşlama veya frenleme sırasında hidrolik pompayla yeniden dolduruluyor.

Benzinli-sıkıştırılmış havalı hibrit sistemi ilk olarak 2016’da B segmenti bir otomobilde kullanılacak.

Güç aktarım sistemi son model bir Peugeot 208 veya Citroen C3’te kullanıldığında 100 kilometrede 2,9 litre yakıt tüketiyor ve kilometrede 69 gram CO2 emisyonu oluşturuyor.

PSA, Peugeot Citroen Hybrid 70 km/s’nin altındaki hızlarda yüzde 60 ila 80 oranında hava sisteminin otomobile güç sağlaması sayesinde, güç aktarım sisteminin şehir koşullarında geleneksel bir benzinli motora göre yüzde 45 daha iyi yakıt ekonomisi sağladığını söyledi.

Şirket ayrıca Hybrid Air sisteminin aracın menzilini yüzde 90’a kadar arttırabildiğini ve genel yakıt tüketimini de yüzde 35 civarı azalttığını belirtti.

PSA Hybrid Air teknolojisini Peugeot 208 ve Citroen C3 gibi B segmenti araçlarda 82 bg’lik bir benzinli motorla, Peugeot 308 ve Citroen C4 gibi C segmenti araçlarda da 110 bg’lik bir benzinli motorla kullanmayı düşünüyor.

Yeni teknolojinin geliştirilmesi şirketin 100 kilometrede 2 litre benzin harcayan bir otomobil geliştirme ve 2020 itibariyle satışa sunma hedefine ulaşması için önemli bir adım teşkil ediyor.

PSA Peugeot Citroen aynı zamanda yeni EMP2 platformunu da gösterdi.

Açılımı Efficient Modular Platform 2 (Verimli Modüler Platform 2) olan ve VW Grubu’nun yeni MQB platformuna benzeyen yeni platform, hatchback, sedan, coupe, üstü açılır, station, MPV ve SUV gövde tarzları için kullanılabiliyor.

C ve D segmenti platformun PSA’nın otomobillerinin yaklaşık yüzde 50’si için kullanılması planlanıyor, ama platformu temel alacak ilk araçlar yeni Citroen C4 Picasso ve Peugeot 308 olacak.

PSA yeni EMP2’nin yerine geçtiği platformdan 70 kilograma kadar daha hafif olduğunu ve CO2 emisyonlarını yüzde 22’ye kadar azaltılmasını sağlayacağını söylüyor.

h4Xqa1_wIu0

darkmoon
25-01-2013, 14:27
bu sistemi yıllar öncesinden fransız bir şirket zaten araçlarında kullanıyor ismini unuttum ufak bir şirket sistemin mantığı çok basit hava ile değil havanın oluşturduğu basınç ile motor çalışıyor yani itme gücü ile çalışıyor ateşleme yada yanma ile değil.. aynı sistemi yıllardır bu ufak firma kendi araçlarında kullanıyor ama verimsiz bir sistem olduğu için pek duyulmamışdı şimdi psa hybrid olarak geliştirip kullanınca ünlenmiş sistem.. internnetten araştıranlar o dediğim firmanın araçlarını ve isminide bulabilir yıllar önce discoveryde izlemişdim bende..

bilalMW
25-01-2013, 14:32
mesele verimli olabilmek o dediğine baktım abi basınçlı hava pistona giriyor hareketi veriyor sonra çıkıp gidiyor. burada kapalı bir devre mevcut bir yüksek basınç tüpü birde düşük basınç tüpü var dikkat edersek.

darkmoon
25-01-2013, 14:35
zaten yazdım psa onu argelemişse çok daha iyi kusursuz yapmışdır sistemi :) birini adamlar garanjlarında yapıyor diğeri dev psa mühendisliği argesi..

phantom
25-01-2013, 15:00
şimdiiii
hybrid air drive vsvsvs. çok güzel harika
yanlız PSA'nın ciddi bir eksiği var, o yüzden olmamışş
tamamlıyorum
gasoline drive modunda %80 vergi alınsın
combined moda geçtiği anda vergi oranı %120'ye çıkmalı
hele ki zero-emissions moduna geçerse, %300 yaslasınlar
aylık havayı sıkıştırma sabit ücretinin de olması gerekir, ama karttan taksitle çekilirse vatandaş çok rahatlar
bi de böyle bi lüks geldi bana araççç
sanki bi cip havası var
%250 ÖTV gerekir