PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredili rehinli araç satın alma hakkında...

cagri-35
26-01-2013, 13:52
Forumun arama kısmında arama yapamıyorum ondan sorayım dedim internettede bir sürü farklı yorum yazılmıs kafam karıştı.

Bir araç var ilgilendiğim ve satın almak istiyorum satıcı ile anlaştık,aynı şehirdeyiz. Yalnız araç kredi ile alınmış ve bir miktar kredi borcu hali hazırda mevcut. Ancak aracın ruhsatında rehinli yazmıyor. Yeni sistemde e-rehin diye birşey varmış direk internet üzerinden ödeme sonrası banka rehini düşürebiliyormuş ama talihsizlikki bu arkadaş aracı aldıktan 2 ay sonra o sisteme geçilmiş. Bankadan telefonda aldıgımız bilgi gelip borcu kapatıcaksınız, size bir yazı vericez onunla trafiğe gidip rehini düşürüp ardından satışı yapıcaksınız diye.

Benim sormak istediğim bunların hepsi sabah erkenden başlasak bir güne sığarmı yoksa borcu ödemem durumunda 2-3 gündemi kalkıyor rehin. Hem şehir dışına çıkma durumum var hemde aklım kalmasın direk aynı gün hepsini yapayım istiyorum.

Ayrıca bu kişinin borcunu ödediğime dair herhangi bir belge veriyorlarmı, sakatlık olmazda yasal prosedürünü bilmiyorum işin. Olmaz olmaz birşey olur başımız belaya girmesin yani bununda emniyetli bir yolu vardır herhalde?

Bilenlerin paylaşmasını rica edicem hafta başında yapıcaz bu işlemleri biraz aciliyeti var, şimdiden teşekkürler.

34btr1907
26-01-2013, 13:55
geçen sene bu şekilde bı araç aldım ama adam amcasından borc alıp kredıyı kapadı önce,benden alacagını aldıktan sonra gitti borcunu ödedi,yapmasaydı almazdım aracı yada beraber gıdıp borcu kapatıcaksın parayı verıp sonrada dua edıceksın dolandırmasın dıye 2 yolu var bu işin...

1 gune sıgmıyor butun işlemler,borcu odedıkten sonra trafıkten rehını kaldırıp temız kagıdını alıp satısa öyle gıdıceksın.

ahk
26-01-2013, 14:12
yasal olarak korunman çok zor güvene dayalı bir işlem. Yasal olarak korunsan bile paranı geri alman dava sürecine bağlı vs...
Rehin hemen kalkar hele izmir'de yapıyorsan büyük aksilik olmazsa rahatça halledersin.

cagri-35
26-01-2013, 14:17
İzmir'de yaşıyorum sabah erkenden bankaya gidip parayı yatırsak hemen ardından trafıge gıdıp rehını kaldırıp notere gıdıp satışı yapabilirmiyiz onu merak ediyorum.

Onurkk06
26-01-2013, 14:19
bence bu devirde insanlara güven olmaz kendini korumaya alacak bi belgen olmazsa elinde hiç girme derim bu işlere

ahk
26-01-2013, 14:21
bildiğim bankaya parayı yatırdıktan sonra bankanın verdiği kağıdı noterde onaylatıyorsun daha sonrasında trafiğe gidip veriyorsun ve trafikte rehini açıyorlar. Pazartesi günleri biraz yoğundur ama genede bi problem olmazsa bir günde hallolur.

lucky Jackal
26-01-2013, 14:53
ben kendi aracımı aynı şekilde 1 günde satmıştım 2006 senesinde,bankaya gttik borcu kapattık banka yazı verdi notere gidip tasdik ettirdik,trafikten rehini kaldırdık,akşam üstü 4 gibi falanda arkadaş satışı aldı gitti. dedikleri gibi pazartesi veya cumaya denk getirmezsen bir günde çözülür.ama sen yinede sen borcu kapat öyle yapalım diye bir teklif et,1-2 günlük bir yerden borcu kapatacak kadar para bulsun,borcu kapattıktan sonra al. bu devirde kimseye güven olmaz

mechanic
26-01-2013, 14:55
bir noterden ve bankacılardan da tavsiye alın

wolrath
26-01-2013, 14:57
sakın.........

Alperen-B
26-01-2013, 15:12
Malesef 1 güne sığmıyor test edildi onaylandı :)

cagri-35
28-01-2013, 14:15
Dayanamadim aldim islem eski sistemdeki gbi yapmamiza ragmen oglene yetisti korkulcak bsi yokmus ama tabi herkesede guven olmaZ oda ayri konu ama cok sukur hallettik ayni gun oluyormus korkmanin manasi yokmus

lucky Jackal
28-01-2013, 14:25
Dayanamadim aldim islem eski sistemdeki gbi yapmamiza ragmen oglene yetisti korkulcak bsi yokmus ama tabi herkesede guven olmaZ oda ayri konu ama cok sukur hallettik ayni gun oluyormus korkmanin manasi yokmushayırlı olsun:)

cagri-35
28-01-2013, 23:56
Teşekkür ederim :)

kaan_cupra
29-01-2013, 00:16
odenicek kredi tutari kadar noterde senet yapin once.bazi noterler yapmak istemez ancak zorlayinca veya durumu anlatinca yaparlar.sonra bankaya odemeyi yapip rehinin kalkmasini bekleyin..ve adami gozunuzun onunden ayirmayin :)

Edit : hayilri olsun alimissiniz artik :)

ahk
29-01-2013, 07:55
Dayanamadim aldim islem eski sistemdeki gbi yapmamiza ragmen oglene yetisti korkulcak bsi yokmus ama tabi herkesede guven olmaZ oda ayri konu ama cok sukur hallettik ayni gun oluyormus korkmanin manasi yokmus

1 günde halledilir demiştim korkulacak nokta karşı tarafın problem çıkarma ihtimaliydi.
herşey hallolmuş problem olmamış ne güzel hayırlı bi alışveriş olmuş. Güle güle kullan. ;)

turkerrr
29-01-2013, 07:58
ben geçen ay sattım bu şekilde ... kendim borcu kapattım satıştan birgün önce ertesi gün satış yaptım emniyete gitmedim ....

bence sizde borcu kendiniz kapatmayın araç sahibi kapatsın sonra siz arabanın parasını ödeyin derim ...

Canblock
29-01-2013, 08:00
Bankadan borç ödendikten sonra resmi yazı yazılıyor trafiğe , Borcun ödendigine ve rehinin kaldırılmasıyla alakalı. O yazının ulaşması süre alıyor. Zaten yetişmemesinin sebebide bu. Trdeki işlemlerin hızlılıgı adamına bakar , eş dost oldugu sürece 1 günde hallolur . Endişe etmen gereken konu borcun kimin ödeyecegi, dolandırılmamak.

cagri-35
29-01-2013, 08:41
Yok yok hallettim zaten işlemleri öğlene kadar hallettim hemde eskı sıstem olmasına ragmen gıt yazı al ordan notere gıt ordan trafıge gıt vs. çözüldü yani :)

Kahn23
30-01-2013, 13:28
Buna benzer şekilde ben araç almıştım geçen sene.

Birkaç ay araç aradıktan sonra bi Astra buldum. Çarş. günü. Satacak kişi de P.tesi askere gidecekti. Yani en geç cuma gününe kadar işi hallettik hallettik halledemedik mi kalacaktı satış. Her neyse gidip baktık araca fiyatta da anlaştık ama paramız Repo'da olduğu için arkadaşa araç bedelinin yarısını vererek satın aldık. Diğer kısmını da başkasından 2 günlük borç alarak ertesi gün hallettik.

Yani bu işler tamamen 2li dayanışmaya bakıyor. Hee o arkadaş güvendi sattı. Ama hep kendime soruyorum ben aynı şeyi yaparmıydım diye ! İşte orası muamma.

RedCan
29-06-2015, 21:02
Yarın koç finans rehinli araç alacağız tanıdık noter var. Nasıl bir yol izleyelim ?

yagizs
29-06-2015, 21:37
sakın.........
her iki tarafta dürüst olduktan sonra hiçbir sakınca yok.