PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yeni kasko uygulaması...

ygtrn
05-02-2013, 01:37
yeni uygulamada piyasa değeri üzerinden hasar ödenmesi, aracın nerede onarılacağı ve onarımda hangi yedek parçanın kullanılacağına yönelik değişikliklerin dışında başka yenilikler de getirildi. Kaskodaki değişikler fiyatları da etkileyecek. Örneğin hasarın tamirinde mutlaka orjinal parça istenirse fiyatlar yüzde 50 artabilecekmiş miş miş....

devamı için buyrun...
'Full kasko' dnemi bitti, fiyatlar ok deiecek - Hrriyet EKONOM (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22521300.asp)

onursumer
05-02-2013, 02:13
artık her koşul poliçede yazıcakmış sanırım

orjinal yedek parça veya değil gibi

eğer poliçede belirtilen bir madde yoksa direk bizim isteklerimiz dikkate alınmak zorundaymış

Tuner
05-02-2013, 02:21
onu bunu bilmemde kasko yaptırırken doğal afet ve terör maddesini atlamayın.

golfcu0101
05-02-2013, 06:38
dün sigortacımla konuştum hangi piyasaya göre belirlenecek bu kasko değeri dedim daha onun için net birşey yok dedi.pazarmı,galerimi,normal satıcımı kime göre belirlenecek bu araç piyasa değeri

Maxi
05-02-2013, 07:57
yedek parça seçeneği eklenirse gene sigorta kazanır
çünkü hepsi çakal

herkes bilmez
hasar sonrası parça seçeneği orjinal olmayınca fiyat çok makul çıkacaktır ve tabiki herkes onu seçebilir fakat şöyle birşey var, ne kadar kalite ??

bir örnek vereyim
aracın x orjinal parçası 250 tl diyelim
bunun kaliteli bir yan sanayisini 200 tl ye alabilirsin yada 180 diyelim
(mesela maf sensörü orjinal marka kutusunda 500 tl, bosch tan direk alırsın 400 tl gibi..)

şimdi bundan sonra işler kokuşmaya başlıyor
başka bir yan sanayi daha ucuza 150 tl ye bulursun
tabi genelde fiyat düştükçe kalitede düşüyor

sonra iş uzak doğuya kaymaya başlıyor
aaa bir bakıyorsun 120 tl ye singapur malı üretimi aynı parçada varmış ?

sonra biraz daha kurcalayınca çin mallarına rastlıyorsun
yoh artık 250tl orjinal olan parça çin malı olarak 65 tl falan !!

tabi kalite sıçık durumda
anlamayan lapinler hemen atlıyorlar, sevindirik oluyorlar..

şimdi soru şu:
kasko poliçende orjinal olmayan parça seçersen, firma sana hangi kalitede mal takacak ???

cevap: yukarıda gizli

ruudvan
05-02-2013, 08:05
suan var o tarz bı uygulama mısal sıstemde esdeger parca takılması uygundur fıyatıda budur derse o fıyatın ustu tamırhaneye zarar oldugu ıcın alınacak parca bellıdır.

turkerrr
05-02-2013, 08:12
muadil parça parçayı direk bosch tan hella dan vs temin etmek oluyor ... çin malı parça takıldığını kendi acentesi olduğum şirketlerde daha görmedim ...

ruudvan
05-02-2013, 08:22
muadil parça parçayı direk bosch tan hella dan vs temin etmek oluyor ... çin malı parça takıldığını kendi acentesi olduğum şirketlerde daha görmedim ...

boschun camurlugu varmı yada japon aracında hella stop oluyormu.

turkerrr
05-02-2013, 08:35
boschun camurlugu varmı yada japon aracında hella stop oluyormu.

vs nin anlamını biliyor musun ?

firat_07
05-02-2013, 12:38
yan sanayi parçası olmayan araçlar için nasıl olucak acaba mesela s2000 yan sanayi parçası yok ben muadil parça üzerinden kasko yaptırsam kaza sonrası olmayan şeyi nasıl takıcak gene orjinalini almak zorunda kalıcak v.s bu iş böyle çok karışır

Frid
05-02-2013, 12:45
yan sanayi takacaksam neden kasko yaptırayım kaskoya vereceğim parayı repoya borsaya atarım zarar etmezsek kendimiz yaptırırız zaten en orijinalinden

ruudvan
05-02-2013, 13:31
vs nin anlamını biliyor musun ?
bnce sen bosch ve valeodan baska marka bılmıyosun .yada hıc alman arabasından ınmedın.

yan sanayi parçası olmayan araçlar için nasıl olucak acaba mesela s2000 yan sanayi parçası yok ben muadil parça üzerinden kasko yaptırsam kaza sonrası olmayan şeyi nasıl takıcak gene orjinalini almak zorunda kalıcak v.s bu iş böyle çok karışır
karışmaz bazı araçların yansanayi parçası yoktur. mercedes w169 yada s2000 gibi mecburen orjınal kullanılır.

yan sanayi takacaksam neden kasko yaptırayım kaskoya vereceğim parayı repoya borsaya atarım zarar etmezsek kendimiz yaptırırız zaten en orijinalinden
snn arabaya zaten kasko yapmazlar :D

EfeTorunu
05-02-2013, 13:40
yapılan bütün yenilikler bilelimki halkı soymak içindir devlet kasasına para katmak içindir yine biz madur yine biz açız

darkmoon
05-02-2013, 13:45
yapılan yeni bir şey değilki ben onu anlamadım yeni bir şeymiş gibi anlatıyorlar.. eskiden kaza oldumu ekspert gelirdi araca bakardı şurası burası yapılıcak der giderdi usta yada özel servis aracı yapardı siz cepden öderdiniz sonra kaskodan paranızı alırdınız.. usta yada özel servis zaten bazı parçaları yan sanayi bazılarını orjinal makul fiyata toplardı.. bu sistemde yeni ne var anlayamadım olan bir şeyi resmiyetemi dökmüşler..

turkerrr
05-02-2013, 14:52
1 Nisanda yürürlüğe girdiğinde göreceğiz ne karışıklıklar olacak ... gerçekleşen gelişmelerle ilgili bilgi veririm başlık altında merak edenlere ...

turkerrr
05-02-2013, 14:54
yapılan yeni bir şey değilki ben onu anlamadım yeni bir şeymiş gibi anlatıyorlar.. eskiden kaza oldumu ekspert gelirdi araca bakardı şurası burası yapılıcak der giderdi usta yada özel servis aracı yapardı siz cepden öderdiniz sonra kaskodan paranızı alırdınız.. usta yada özel servis zaten bazı parçaları yan sanayi bazılarını orjinal makul fiyata toplardı.. bu sistemde yeni ne var anlayamadım olan bir şeyi resmiyetemi dökmüşler..

abi eskiden böyleydi ama şuan anlaşmalı servis ağırlıklı para ödemeden arabayı alıyorsun sigorta şirketiyle servis kendi arasında hallediyor parasal işleri ...

Frid
05-02-2013, 15:02
snn arabaya zaten kasko yapmazlar :D

hep teneke ef e binmeyeceğiz ya :D

darkmoon
05-02-2013, 16:22
abi eskiden böyleydi ama şuan anlaşmalı servis ağırlıklı para ödemeden arabayı alıyorsun sigorta şirketiyle servis kendi arasında hallediyor parasal işleri ...

o eskidende vardı usta yada servis diyordu istersen vekalet ver bize para direk bizim hesabımıza gelsin sende cebinden para verme yani arada sen olma.. ben vermiyordum vekalet parayı peşin veriyordum bende kaskodan alıyordum.. :)
resmi servislerde zaten öyle bir sıkıntı yok onlar direk kaskodan alıyor.

B.Aktepe
05-02-2013, 16:27
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/145864-kasko-sartlarinda-degisiklik.html