PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fk yay ???

focus musty35
08-02-2013, 22:32
2008 model focusum ıcın sahibindende yay baktım 5 cm lık fk nın yayları var fıyat 128 tl fıyat cok uygun bu yaylar hakkında bılgısı olan kullanan varmı fıyat cok uzun yumusakmıdr kullanışlımdır sımdıden tesekkrler yorumlar ıcın

Agah
08-02-2013, 22:41
fk mı . yay kes daha iyi :D :D

:icon_tup::icon_tup:

focus musty35
08-02-2013, 22:52
hadı ya o kadarmı kötü :D

azrail
08-02-2013, 22:57
Sanırsam bursa da üretiyorlarmış onları

dirk
08-02-2013, 22:59
inşaat demirinden yapılan yaylar :D ahaha öyle bi konusu geçmişti :D Fk coilover kullandım kötü değildi :) yayı bilmiyorum

ham
08-02-2013, 23:01
yay alma arefesindeyim bende konuyu takip edicem ama ne yazık ki ne kadar ekmek o kadar köfte felsesiyle ilerleyerek biraz daha sabredip eibach gibi daha güvenilir markanın yayını kullanıcam

zekky
08-02-2013, 23:12
Ben 207 de ne kadar kötü olabilirki diye düşünerek aldım.
Allah'ım korusun gerçekten daha kötüsü olamazdı.

focus musty35
08-02-2013, 23:12
ben oncekı focusda 3.5 cm lık h&r leri ortadn ıkıye kestım 91000 km öle kullandım alk takımı hıc bozmadı ama bı sure salladı cok sonucta bunlarn hepsı demı yanı tabıkı fark vardır ama ben cok fark olcanı sanmıyrm

focus musty35
08-02-2013, 23:14
Ben 207 de ne kadar kötü olabilirki diye düşünerek aldım.
Allah'ım korusun gerçekten daha kötüsü olamazdı.

bu yorum gııb 2 tane daha gelsın vazgecerım zaten kardesım :)

emre55
08-02-2013, 23:14
memnun olanda var olmayanda. :) ama genellikle önermiyorlar bence biraz daha paraya kıyıp iyi bi marka almak :)

ENGean
08-02-2013, 23:47
fk yay la ılgılı daha once konu wardı arastırarasnız bulursanız.

bende de 2006 focus war 5lık fk taktım, herhangı bır porblemle karsılasmadım.konfor bakımındanda iyiydi. ortalama 5cm de dustu arac.

playhard
09-02-2013, 01:03
inşaat demiri lafını alırken bende çok duydum.vazgeç yol yakınken eibach düşün olmadı en kötü apex al onunda fiyatı eibach la fk arasında
ben apex kullanıyorum yol tutuş iyi ama konfor bakımından arabam zaten konforsuz olduğunda yorum yapmıycam

berkay_aydin
09-02-2013, 01:10
Bütçe varsa düşünmeyin, ancak 1 yıldan fazla oldu 4-5 aydır presli kullanıyorum ne amortisör nede ön takıma zarar verdi, eski aracımda koni amortisör ve hr yay vardı, şimdi fk yay aşırı öyle böyle değil kötü yol tutuyormuş gibi geliyor :)

TRSemih
09-02-2013, 01:27
Yaklasik 1 yildir TR'de yasanan gumruk sIkintilari sebebiyle FK TR'ye urun gondermiyor. Su anda FK adi altinda sifir olarak piyasada satilan urunlerin cogu Bursa menseili.

Onceki aracimda FK'nin 6cm yayini kullandim. Ayni araca sahip baska bir arkadasimda da eibach 3,5 vardi. Ikimizde nam'da kisa amortisor yaptirdik. Her iki aracta da konfor ve yol tutusu ayniydi. Birbirinden ustun bir yonlerini gormedim ben. Diyecegim o ki; orijinal FK yay bulursan al. 300-500 lira bir yaya vermene gerek kalmaz.

F4R
09-02-2013, 09:28
eibach tek geçerim.....

RedSun
09-02-2013, 10:53
pert araçlardan çıkartılıp preslenip kesilip piyasaya sürülen yay.

inşşatın artık demirlerini spiral yapıp kırmızıya boyayıp fk yay diye satan bursa üretimli çakal türk yay mühendisleri.

bide bu yayı gerçek sanan, halen fk yı büyük harflerle yazan kendini tatmin eden bir kesim var. FK yazınca gerçek, fk yazınca çakma oluyor. psikolojiye bak

renoculara sor fk yayı, adamın babası üretmiş gibi halen preslenmiş yaya çok iyi diyorlar :D

onursumer
09-02-2013, 11:16
o fiyata %99 sahte olucağından yay kesmişsin presletmişsin aynı şey

cem abinin oraya bi fiesta gelmişti fk yay takmışlar okadar yumuşaktıki lastik davulmbaza surtuyordu

bildiğin kaza sebebi

eibach gibi daha iyi urunleri tercih etmek daha mantıklı en azından verdiğin paranın hakkını alırsın

Atakan-A
09-02-2013, 13:31
hyundai getz aracımda 5 cm fk yay taktım aksaraydan almıştım 1.5 bakla kestim
bir kaç ay kullanabildim sonra gidip orjinallerimi kestim taktım Allah düşmanımın başına vermesin. 40 bin km basık kullandım anasını belledi :D

batucan
09-02-2013, 13:46
arkadaşın araca taktık sadece ucuz diye aldı... düşürdü mü düşürdü kaliteli mi hayır...

Zaten satıcı Allah'ın bildiğini kuldan saklamam Made in Bursa dedi...

M.A.D
09-02-2013, 17:27
peki fk alıp onu takmadan direkt presletsek ? :D

Agah
09-02-2013, 17:39

haram haram :D

weST.27
09-02-2013, 18:07
bursada üretilen yaydır orta yumuşaklıktadır kullananlar memnun bende aldım daha takamadım

zeynel fetul
09-02-2013, 18:37
arkadaşım sakın fk alıyımdeme.satan adamlar bile 3.5 5mm lik ölçülerinin ne olduğunu bile bilmiyorlar
öyle garip ki

abimin grande puntosuna aksaraydan sfır pazarlıkla 110tl aldım. adama diyorum ki abi bu 5mm olduğna eminmisin evet diyor bakıyorum hiç bir yerde ölçüsü yazmıyor adam rakamlara bakıyor kodu bu albu 5mm lik diyor neyse

ertesi gün taktırdım arkadaş 1cm bile inmedi hani 10kişi bindirdim arabaya yayın esneme payı vardırdiye yok tümseklerden uçuyorum yok

sonunda aldığım adamı aradım bana demezmi naşşak geçer gibi biraz bin zamanla inicek bana güven :D

sakın alma derim arkadaşım

altugkocer
09-02-2013, 18:39
koni :icon_tup:

alfonso4474
09-02-2013, 20:37
caddy 5cm fk aldık ürün 6cm flan düşürdü arkalar makas olduğu için 7 cm düşürdük aşırı derece çok bi sekme yoktu sıkıntı çekmeden kullanyo şuan 100tlye almıştık sıfır

azrail
10-02-2013, 11:20
asıl mesele şu tamam fk almayında aldığınız eibach ler orjinal mi ?

ENGean
10-02-2013, 13:23
FK takıpta, arabamın lastıgı koptu, yay fırladı, kuleden cıktı, camurluk parcalandı, kapı koptu diyen varmı ?
daha öncede FK ile konu wardı herkes bursa işi diyo, inşaat demiri diyo, merak ettım bursada kım yapıyor bu işi ? veya hangi inşaat ustası yapıyor ?

focus musty35
10-02-2013, 19:44
genel olarak kullanan yada bılenler memnun deıl eledık o zaman

HondatugraL
10-02-2013, 19:46
cumartesı eibach ın yayını taktım honda jazz a yere yapışması bır yana yumuşaklığı super hem esnıyor hem yerde gıdıyor. Tek geçerım valla.

weST.27
10-02-2013, 20:03
lan oğlum o nasıl yere yapışma sende :D leylek hala

EfeTorunu
11-02-2013, 08:42
2008 model focusum ıcın sahibindende yay baktım 5 cm lık fk nın yayları var fıyat 128 tl fıyat cok uygun bu yaylar hakkında bılgısı olan kullanan varmı fıyat cok uzun yumusakmıdr kullanışlımdır sımdıden tesekkrler yorumlar ıcın

2008 model wv caddy var suan aracımda FK yay var sıkıntı yok normal derecede hissedilern sorun yaylarda esneme orarnı normal cokda iyi olmasa...

EfeTorunu
11-02-2013, 08:45
ayrıca arkdaslar sizler zaten aracın genetiğiyle oynuyorsunuz araclarda spor amortisör yok bu yuzden yaylar size inşaat demiri gibi gelicektir ha şuda var kalite kalite değişir ama spor amortisörün yoksa cokda kaliteli almana gerktiren birşey yok alsanda zaten oran aynı duruma geliyor benim görüşüm bilgim saygılar...

HondatugraL
11-02-2013, 15:44
lan oğlum o nasıl yere yapışma sende :D leylek hala

yoooh daha neler la :D bayan arabası oldugunu dusunursen yere yapıştı olm 5cm ındırmeyıde bılırımde ılk kasıste karteri bırakır gelir annem hem ben ona 16 rpf1 leri çakamda gör bakem :D

BurakDmrkl
11-02-2013, 16:24
fk yay kullandım piyasadaki çoğu yaydan konforlu ve gerçekden arabayı düşürüyoda hakkıyla hiç bi sıkıntı çıkmamıştı

mcy
11-02-2013, 16:55
bundan önce bir konu vardı FK kullananların yorumları vardı o konuyu bulun isterseniz.
bu yorumlar biraz kulaktan dolma olmuş.

R.I.P
11-02-2013, 20:46
sıfır fk alıp memnun kalmazsan sök tak parası vs yine ikinci el eibach h&r parasına gelecek neredeyse bence hiç gereği yok

weST.27
11-02-2013, 21:02
ya yorum yapmak kolay kolay ossuruktan mesaj sayım artsın diye yorum yapanda çok bu her konuda her muhabbettede aynı şekilde

birinden duyulmuş klişeleşmiş laf inşaat demiri boyanıp veriiyor yok hiç düşürmez yok çok seker vs

bilmiyorsan kullanmadıysan yorum yapma benim yorum yapmamın sebebi ben kullananlarla çok konuştum ve gidip aldım aldım ki memnundu kullananlar

burda bilmeden etmeden yorum yapanlar kul hakkına giriyor ve alıcının kararını çeliyorlar buda satıcıları etkiliyor geniş düşünülürse :) :) :)

berkay_aydin
11-02-2013, 21:12
Hala kullanıyorum orta sertlikte konfor ve araç alçaltma amacıyla alınır.. İnşaat demiri diyenler merak ettim neye dayanak söylüyor ? Evde kayıp hr yaylarım var corsa için, karşılaştırdığımda ne hissedilir ağırlık nede göresel olarak fark var, tamam yanlış ama soğuk pres ile 2 cm daha alçalttım, ön takım son bakımda sapasağlamdı.. 60$ lık yay ülkemiz şartlarında 150 lira olmasının neresi acaip ? Pembe veya baskısız yayları saymıyorum, Bursada eğer üretiliyorsa satan arkadaş gerçekten salak, yap kendi markanı reklamını sat, he öyle satamaz diyen varsa custom coil bile satılırken yay zaten satılacaktır.. Varsa işlem göremeden kırılılan veya zarar gören bekliyorum, bidahada yazmayı düşünmüyorum fk konusuna, parası olan veya yol tutusun diyen adam tabiki gitsin eibach veya H&R alsın..

..

huseyinturk
11-02-2013, 21:17
Fk 500 lira olsa ötekiler 300 lira olsa emin ol herkes FK iyidir yazıcaktı. Kimse kusura bakmasın ama inşaat demiri, bursada üretiliyor vs mantığı akıl işi değil. Ben 1 yıldır kullanıyorum, alırkende baya araştırdım bu gibi boş laflar yüzünden. Almanyada üretilen yay ülkemizde 5 liraya satılırken bırakında yerli üretim 3 liraya satılsın. Kullanıpta sıkıntı çeken görmedim arkadaşım ben, boş laflara takılma 150 liraya yay varken gidipte 400 liranı verme aynı işi görecek yaya. düşürmüyor falan diyenlerede takılma puntoya 307 yayı takarsan düşürmez tabi.. Adam gibi satıcı istersen tavsiye ederim bir yeri sana. Ama 3,5luğu 5liği yok ne fknın ne apexin ne mushitomu ne onun. Tek çeşit 4 cm düşürüyorlar hepsi..

Konforda yayın inan önemi çok az. lastik yanağı esnekliği, amortisör yaydan çok çok önemli. Ben fk aldım taktım 307me bir gram değişiklik olmadı konforda..

berkay_aydin
11-02-2013, 21:19
He bu arada orjinal fk'da da 3,5 veya 5 seçeneği yok, 4 cm veya 6-4 olarak var ne tesedüf ...

golfcu0101
11-02-2013, 21:44
konuyu dağıtmak istemiyorum kesinlikle ama konu açtım pek sağlıklı bilgilere ulaşamadım fk ya demir parçası denmiş vs ben fk nın almanyadan coil ini almayı düşünüyorum 2000 model ford focusum için buna ne diyorsunuz yani düşürmeye illa düşürür ama sertmi olur yumuşakmı sizce

jr1905
11-02-2013, 22:01
konuyu dağıtmak istemiyorum kesinlikle ama konu açtım pek sağlıklı bilgilere ulaşamadım fk ya demir parçası denmiş vs ben fk nın almanyadan coil ini almayı düşünüyorum 2000 model ford focusum için buna ne diyorsunuz yani düşürmeye illa düşürür ama sertmi olur yumuşakmı sizce

Bursa da üretilen çakma FK lar sadece sorun çıkartıyor orjinal Almanya menşeili FK lar gayet kaliteli en azından sorun yaşayana hiç rastlamadım ben.

golfcu0101
11-02-2013, 22:05
direk ordan alıp gelicem vallaha bakalım ne malı oraya gidince göricez :D

focus musty35
11-02-2013, 22:58
amac tabıkıde ekonomı ama 100 200 ıcın kacınmam kullananlar memnun sanırım genellıkle ..kararsız kaldım 150 tl yay ıcın alıp denenebılır suanlık

weST.27
11-02-2013, 23:20
ya al dene abi ya hiç bir yay orjinal gibi olmaz sen orjinal gibi olsun sadece fark orjinalden yere yakın olsun konfor aynı olsun diyorsan yay alma zaten tabikide konfor gidecek sen daha iyi bilirsin benden

al gitsin olmadı satarsın

porsche cayenne n varmış daha para düşünüyorsun :D

M.A.D
12-02-2013, 13:54

haram haram :D

air değil bişey değil bildiğin dip stayla yapıcaz neden haram olsun ki ? :D alıp hiç kullanmadan presleticem galiba soğuk pres olayıyla

Evrenoz
12-02-2013, 14:01

Orjinal FK, yani Almanya'a üretilen FK son darece kalitelidir. Konforu Eibach ile neredeyse ( 2005 Model Civic, 5 cm için ) aynıdır. Türkiye'de FK diye satılan yaylar ise arkasında hiçbir mühendislik çalışması olmayan, üretildiği araç modelleri için yeterli AR-GE testlerinden uzak tabir-i caizse boyalı inşaat demirleridir..

Özellikle "Yay takayım aracım düşsün.. Yol tutuş bozulurmuş, güvenlik azalırmış, konfor kaybolurmuş hiç önemli değil.. Yeterki düşsün" mantığında olan genç arkadaşların yorumlarına çok fazla takılmamanı öneririm.. O devirlerde bizlerde herşeyi bildiğimizi zannederdik lâkin kazın ayağı öyle değil.. Yaş biraz daha ilerleyince alınan malın arkasında mühendislik, hesap, kitap ve testler arıyor insan..

Almanya'ya gideceksen, orjinal FK'yı yıllarca kullanmış biri olarak kesinlikle tavsiye ederim. Coil'inde de sıkıntı yaşayacağını düşünmemekle beraber, Coil'ini kullanmadığımdan sert - yumuşak olur gibi bir fikir vermem yanlış olur..

focus musty35
12-02-2013, 15:18
ya al dene abi ya hiç bir yay orjinal gibi olmaz sen orjinal gibi olsun sadece fark orjinalden yere yakın olsun konfor aynı olsun diyorsan yay alma zaten tabikide konfor gidecek sen daha iyi bilirsin benden

al gitsin olmadı satarsın

porsche cayenne n varmış daha para düşünüyorsun :D

porsche cayenne gecen ay yenı sahıbıne ulastı onda air vardı sorun yoktu ondan sokseydım buna takaydım keske :D

nette arastrdım 700 800 e coil satıyrlar her arabaya focusu yok arkadas sansa bak :D

Agah
12-02-2013, 15:34
amac tabıkıde ekonomı ama 100 200 ıcın kacınmam kullananlar memnun sanırım genellıkle ..kararsız kaldım 150 tl yay ıcın alıp denenebılır suanlık
önce eibach dene sonra fk. fark anlasılır :D

air değil bişey değil bildiğin dip stayla yapıcaz neden haram olsun ki ? :D alıp hiç kullanmadan presleticem galiba soğuk pres olayıyla

direkt oemi presslet aynı hesap :D:D

onur_S
12-02-2013, 16:13
Fk 500 lira olsa ötekiler 300 lira olsa emin ol herkes FK iyidir yazıcaktı. Kimse kusura bakmasın ama inşaat demiri, bursada üretiliyor vs mantığı akıl işi değil. Ben 1 yıldır kullanıyorum, alırkende baya araştırdım bu gibi boş laflar yüzünden. Almanyada üretilen yay ülkemizde 5 liraya satılırken bırakında yerli üretim 3 liraya satılsın. Kullanıpta sıkıntı çeken görmedim arkadaşım ben, boş laflara takılma 150 liraya yay varken gidipte 400 liranı verme aynı işi görecek yaya. düşürmüyor falan diyenlerede takılma puntoya 307 yayı takarsan düşürmez tabi.. Adam gibi satıcı istersen tavsiye ederim bir yeri sana. Ama 3,5luğu 5liği yok ne fknın ne apexin ne mushitomu ne onun. Tek çeşit 4 cm düşürüyorlar hepsi..

Konforda yayın inan önemi çok az. lastik yanağı esnekliği, amortisör yaydan çok çok önemli. Ben fk aldım taktım 307me bir gram değişiklik olmadı konforda..

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/118499-moralim-yerlebir-oldu-sorunsali.html

Çok yanlış konuşmuşsun başkalarını yanlış yönlendirme en azından.
Madem yerli üretim çok iyiydi niye FK adını kullanarak üretim yapıyor ? Adam gibi koysun ismini marka patentini alsın ? Çakma çukma iş neden yapılıyor hani fabrikası nerede ?Nerede yapılıyor ?İçeriği ne kullanılan metalin ?
Senin kullandığın yayın herhangi bir standardı yok sen takarsın olur,ben 307 alır şimdi gider Fk alır takarım olmayabilir.
Ayrıca orjinal Fk da 1.sınıf kalitede bir ürün değildi,Farları,stopları vs fason yaptırıyodu.Uygun fiyatlı olduğu için alternatif üründü.Eibach,kw,hr vs vs alternatif uygun fiyatlı tercih edilirdi.
Bence 3 kuruşa 5 köfte olmaz lafı istisnalar için geçerlidir kim ne derse desin,hele ki Türkiye'de o köftelerden hiç olmaz..
Bir de her hafta Fk yay konusu açılıyor sabit bi topic yapılsa yeri varmış :)

focus musty35
13-02-2013, 22:15
en ıyısı yayları alıp bakmak az ınerse keserım begenmessm cıkartırım :D