PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Çekiciye Yüklenmemiş Araca Çekici Ücreti Ödenemez" kararı çıkmış

d3n1s
15-02-2013, 12:04
Hatalı park yüzünden yerinden çekilmek üzere, henüz çekiciye yüklenmemiş, yüklenmesi için hazırlık yapılmış veya çekici üstüne alınmış ancak çekici hareket etmemiş ise çekici ücreti ödenmemesi gerektiği yönünde bir dava açılmış, mahkeme davacıyı haklı bulmuş. Haberin detayları için:

ekici ile 'av'a giden polis avland! - Hrriyet EKONOM (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22603444.asp)

ENGean
15-02-2013, 12:11
Karar cikmistr ama uygulycaklarmi bakalim

d3n1s
15-02-2013, 12:13
Mahkemenin verdiği bir emsal karar var artık. Tabi ki ilk başta o parayı almak isteyeceklerdir, ancak araç başında itiraz etme ve ödememe ihtimali artmış oldu en azından.

Quantum
15-02-2013, 12:18
Karar sadece mahkemeden çıkmış.. Uygulama aynen devam eder. Ne zaman ki siz mahkemeye verirsiniz, o zaman emsal teşkil eder ve 60 TL nizi alırsınız.

Yanlız dikkatimi çeken, şimdi burada yazıp yazıp sildiğim en güzel sıfatları yakıştırdığım bir olay var.

Av. Gerek ve aralarında avukatlarında olduğu 6-7 kişilik grup Kadıköy Bağdat Caddesi’nde bulunan bir kafede sohbet ediyordu. Gerek de araçların dizili olduğu yere aracını park etti ve arkadaşlarının yanına gitti. Kısa bir süre sonra yan masadan bir kişinin uyarısı ile aracının çekiciye yüklenmek üzere olduğunu fark etti. Hemen dışarı çıktı, 10 gün kadar önce sıfır aldığı aracının başına gitti.

Polis memuru Kenan Şahin’e araç sahibi olduğunu söyledi. Arkadaşları da peşinden gelmişti. Araç çekiciye yüklenmek üzere hazırlanmıştı. Ancak henüz tekerlekleri yerdeydi. Çekici İstanbul Trafik Vakfı’na ait olduğu anlaşıldı. Av. Gerek, aracı bırakmalarını, hatalı park nedeni ile kendisine ceza yazılmasını talep etti.

Polis Şahin, 60 TL’lik çekici ücreti ödemesini istedi. Gerek, aracının başında olduğunu, üstelik aracın çekiciye yüklenmediğini, bu nedenle çekici ücreti talep edilemeyeceğini söyledi. O sırada Polis Şahin’in işareti ile çekici şoförü butona basarak aracı 20-25 cm kadar havaya kaldırdı. Polis Şahin’in “Bak araç havada” ifadesi ile tartışma giderek alevlendi. Olay yerine Asayiş Şube’den 7-8 polis de takviye güç olarak olay yerine çağrıldı.

Ondan sonra diyorlar ki polisler niye sevilmiyor. Başka bir şey yazmayacağım..

d3n1s
15-02-2013, 12:23
Karar sadece mahkemeden çıkmış.. Uygulama aynen devam eder. Ne zaman ki siz mahkemeye verirsiniz, o zaman emsal teşkil eder ve 60 TL nizi alırsınız.

Yanlız dikkatimi çeken, şimdi burada yazıp yazıp sildiğim en güzel sıfatları yakıştırdığım bir olay var.

Ondan sonra diyorlar ki polisler niye sevilmiyor. Başka bir şey yazmayacağım..

Haberlerin içeriklerinin %100 doğruluğunun şüpheli olduğu bir dönemde, haberin içeriğine inanmak da pek akıl karı değil ya. Neyse, konuyu dağıtmayalım en iyisi.

Seven7
15-02-2013, 12:26
Cam filmi olayına döner bu da, artık umudum yok benim böyle şeylerden.
Ve haberin altındaki yorumlardan biri.

'araç çekerken şeridin bir tanesini dakikalarca işgal eden koca kamyon trafik sıkışıklığına yol açmıyor mu? tam türk işi!'

Frid
15-02-2013, 12:44
tam yolun ortasına bırakılmış ulaşımı gerçekten etkileyen bir araç ise çek lakin hatalı park cezası yazmak varken, çekmek nedir ? neyin kafasıdır ?

BoraÇİFTÇİ
15-02-2013, 13:12
Köşe başı keyfi uygulama yapıyorlar ,

Çekilmesi kolay önünde arkasında araba olmayan arabayı direk sırtlanıyorlar Ne anons nede

bir uyarı geçen şahit oldum kadın camdan atlıyacak nerdeyse 4 lüleri yakmış evine kadar çıkmış

2.sırada araba trafiğe engel teşkil etmiyor ama Keyfi uygulamacı çekicimiz arabayı sırtlandı

kadın camda bağır çağır -Geliyorum,geliyorum bekleyin Anons geçiyor abimiz- Kadıköy Kuşdili

Otoparkına gel araba orada....

Kesinlikle kurallarının belli olduğu ve kurallara vatandaştan daha çok önem veren bir kurum

olması lazım ki vatandaşta kuralın farkına varsın ona göre davransın. Vakıflar Çekicilerinin

hepsinde ayrı bir jargon,ayrı bir uygulama ve kural var ne olduğu belli değil.Umarım bu tarz

davalar emsalden ziyade uygulamaya alınır ve bu sistem üzerindeki zaaflar ortadan kalkar.

lethaldoze
15-02-2013, 13:32
En sinir olduğum polis ekibi çekicilerdekiler. İki dünyada elim yakalarında olsun hakkım haram olsun. Arabamın çekilme ihtimalini bile düşündüğümde silahım olsada çekip vursam ibreti alem için diye içimden geçiriyorum. Ama sadece içimden geçiriyorum yoksa adam öldürmek kim biz kim. Ama hak ediyorlar. Böyle yasa böyle kanun olmaz. Gece yarısı sokak arasından çektiler aracımı, varmı bunun adaleti.

Jackie
15-02-2013, 13:41
Bak şimdi aklıma geldi de bi kere aracımı çekiciden indirtmiştim yetişip, memur hiç zorluk çıkarmadan sadece park cezası makbuzu kesip aracımı indirip-gitmişti.

Memurdan memura göre değişiyor heralde bu mevzular da.

Jackie
15-02-2013, 13:46
En sinir olduğum polis ekibi çekicilerdekiler. İki dünyada elim yakalarında olsun hakkım haram olsun. Arabamın çekilme ihtimalini bile düşündüğümde silahım olsada çekip vursam ibreti alem için diye içimden geçiriyorum. Ama sadece içimden geçiriyorum yoksa adam öldürmek kim biz kim. Ama hak ediyorlar. Böyle yasa böyle kanun olmaz. Gece yarısı sokak arasından çektiler aracımı, varmı bunun adaleti.

Motosiklet bakmak için bir motor galerisine gitmiştim. Orda gözüme bi motor çarpmıştı . Daha önce hiç görmediğim bi renk kombinasyonu falan , fakat granajında ezikler,muhtelif yerlerinde deformasyonlar,çizikler falan vardı. Hayırdır dedim nolmuş bu motora? Demişlerdi ki , motoru çekmeye kalkışmışlar ve kaldırırken düşürmüşler, sahibi çıkarıp silahı vurmuş ve cezasını çekiyodu.

Aklıma bu geldi :)

Mert Safa
17-02-2013, 01:06
Bebekle Arnavutköy arasında da çoğu kez gördüm Ortaköy yönünde Bir sürü en az 20 araç dizilmiş ki zaten yol teke düşmüş yani yapıcak birşey yok gözüne kestirdiğini çekiyor bunu hiç anlamadım ne yapalım yani öndekinin tamponuna mı dokunalım ? onun yerine orda 20 araç mı var 20sinede park cezası yazmaları daha mantıklı değil mi ?
Genelde de hep orta sınıf arabalar cekiliyor nedense :)

furkane
17-02-2013, 01:29
Araba yol kenarında duruyor ise kimseyi rahatsız etmiyor ne trafiği ne de yayaları buna rağmen Çekici bir geliyor yolu tıkıyor 5-7 dakika çekicinin arkası felç. Yahu ciddi anlamda acil olarak araç sahibinin işi olabilir ya da dalgınlığına gelmiş olabilir, bunu trafiği katletmiyecek araçlar için diyorum yaz paşalar gibi cezasını devam et, çekmek nedir? Birde Bizim Üniversitenin arkasına getiriyolar araçları izliyorum bazen çekici bi tanede yetmemiş iki tane almış ikinci araçın arka lastikleri çekicide ikisi yolda bazen arkasını çok kaldırıyolar araçın burnu çart çurt yola vura vura gidiyo ...

TheKaptan
17-02-2013, 03:15
geçen sokak köşesine çektim ama kimseyi engellemeyen bi yerdi hafif burnu sokağa doğruydu arabanın gelip çekmişler gittim kuşdili otoparkından aldım.

PiscocuK
17-02-2013, 14:22
Cam filmi olayına döner bu da, artık umudum yok benim böyle şeylerden.
Ve haberin altındaki yorumlardan biri.

'araç çekerken şeridin bir tanesini dakikalarca işgal eden koca kamyon trafik sıkışıklığına yol açmıyor mu? tam türk işi!'

Dakikalar??? Hic aracin cekilmedi sanirim arkani donmen yeterli aracinin cekilmesi icin :)

Ferhat_V
17-02-2013, 17:43
dün kadıköyde alakasız arabaları çekiyolardı nası iş yapıyolar anlamıyorum..adam kaldırım kenarına diğer arabaların olduğu yere araç park etmiş polisler gelip içlerinden 1 tanesini seçip çekiyor..diğer araçlar aynen orda duruyor..:D

Alperen-B
18-02-2013, 09:24
adaletini sevdiğimin ülkesi hak hukuk yeri bulmuş ama geç bulmamış mı :)

olay 20 Aralık 2010’da saat 21.00 sıralarında yaşandı. geçtiğimiz aralık ayında sonuçlanmış :)

omer_gungor
18-02-2013, 09:59
daha dun tunalida adam yanina geldigi halde aracin hic adami takmayip alip goturduler araci