PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kedi köpek önünüze çıkar ise direksiyonu kırmayın

TurboM3
26-02-2013, 21:17
Cumartesi gecesi otobanda 160 km/h ile giderken en sağ şeritte bir kedi gördüm.

Görmem ile kedinin en sol şeride koşması bir oldu.

Frene basmadım, direksiyonu kırmadım.

Direkt kediye vurdum. Direksiyonu kırsam yoldan çıkardım. Takla atabilirdim. Allah korudu.

Radyatör patladı. Su ekleye ekleye evime vardım.
Tampon çatladı.

Anlatmak istediğim, önünüze kedi köpek çıktığı zaman direksiyonu kırmayın.

Geçen hafta iş yerinden arkadaşım köpeğe vurmamak için kaldırıma çıktı, araç pert.

Allah hepimizi kazalardan belalardan korusun.

sweap07
26-02-2013, 21:19
abi gecmis olsun allah kımseye kaza bela vermesın

M.degirmen
26-02-2013, 21:19
öyle diyoruzda abi hayvan severler cani diyecek bize kendi canımızmı hayvanınmı sorusu kalıyor ?

B.Koçer
26-02-2013, 21:20
Abi geçmiş olsun.
Kedi bi derece de köpek beton gibi oluyo diyorlar daha önce basına gelen varmıdır ?

SONE-R
26-02-2013, 21:21
kedi köpeği ezmemek için gerekirse arabayı pert ederim..

Gokturk01
26-02-2013, 21:21
Geçmiş olsun hocam geçen gün bizde akcıcı bi trafikte seyrederken güvercini ezmek zorunda kaldık fene bassaydık kesin arakadan bize patlarlardı yapacak bir şey yok sonuçta bir canlı insan üzülüyor ama zevkine oldurmedik çaremiz yoktu.

SeK23
26-02-2013, 21:22

Abi arabayı pert etmek sorun olmazda kendi canın ve baskalarının canıda soz konusu

poseidon
26-02-2013, 21:23
Çok doğru söyüyorsun bırakın kediyi otobanda önünüze adam çıksa direksiyonu kırmayın diyenler var. Açıkçası abartı değil.
1 kişiyi kurtaracağım diye bir çok insanı öldürmeyin diye.
Tabi tamamen refleks ve soğuk kanlı olma durumu tabi biraz da vicdan...
Buradan yazmak kolay tabi ama Allaha şükür kedi falan ezmedim ezersem vicdanım çok sızlar.

Onurkk06
kurtarabileceksek kurtarırızda yüksek hızlarda ani manevralar pek hayırlı olaylarla sonuçlanmıyor bence tespit doğru

jap-10
2 sene önce başıma geldi bi köpeğe vurdum kayaya vurmuş kadar oldum inanılmaz sertleşiyor frene bastım ama yapacak bişeyim yoktu tamponun ızgaraları kırılmıştı

Chn53
Abi geçmiş olsun.
Kedi bi derece de köpek beton gibi oluyo diyorlar daha önce basına gelen varmıdır ?

kediyi köpeği bilmemde domuz çok fena :D

Skyhawk34
köpek en tehlikelisi çarpma esnasında kendini kasıyor cok hızlıda vursanız bir kaç takla atıp kalkıp koşuyor o an kaslarını kasdıgı gibi yüksek hızlar da bir arabaaya çok beter şeyler yapabilir ...

Ronin_
26-02-2013, 21:24
o anlık seçimi refleksin verdiği tepki önemli..

niyet ne senin ne benim ne de o canlının yanının yanması sonuçta..

ha ben ona çarpmamak için pert ederim arabayı çünkü refleksim o anki tepkim öyle işler..

rodya
26-02-2013, 21:25
"Ben ettim siz etmeyin" tarzı birşey beklerken " ben ettim. oh ne de güzel ettim. siz de edin" tarzı bişeyle karşılaşınca şaşırmadım değil. :)
Zaten bu tarz durumlarda %90 verilen tepki refleksel oluyor. kontrollü bi şekilde kurtulunabiliyorsa kurtulunmalı ancak ani hareketlerden kaçınmak en mantıklısı

BARR
26-02-2013, 21:27
Abi geçmiş olsun.

Jumbo köpeğe vurmuştu :(

Gko
Abi geçmiş olsun.

60la giderken köpek önümüze atladı golfle direk frene asıldık ama 40la falan vurduk bildigin bedona vurmus gibi ses geldi arabadan ama bitek plakalık kırılmıstı.

kendilerini sıktıgı dogru

ambinte
Karşıma bir canlı çıkarsa,elimden geleni yapmaya çalışırım.

Mpower
26-02-2013, 21:28
Hızlı gitmicez o zaman öyle şey mi olur onlarında canı var tamam direksiyonu ani bir şekilde kırmamak lazım ama frene bile basmıyorsak sıkıntı büyük

KGüneyli
Kedi köpek neyse onlardada can var, insan ister istemez pskolojikmen kırar direksionu. ama sakın Çukurdanda kaçmayın. Arkadaşım gecen hafta catalca yolunda cukurdan kacayım derken yol kenarına yattı suan arabada kendide pert:) ALLAH'a sükür kendinde pek bişey yok ama arac patates.

ceratoniaorg
köpeğin kafatası sanırım çok sert ve inanılmaz hasar veriyor araca bi kaç tanıdığımın başına gelmişti.
Diğer bir olayda domuz sürüsü, bir arkadaşıma denk geliyor izmir civarında karşıdan karşıya geçen domuzlardan biri saptıyor arkadaş arabayı manevra ile kurtarıyor fakat domuz duramadığı için sağ yan kapıdan arabaya vuruyor kapının hali içler acısıydı

SmT
26-02-2013, 21:30
Hızınız 120 km olsaydı ve aracı kızaklamayacak şekilde frene dokunsaydınız emin olun o kedi refleks ile kurtulurdu araçtan...Bilmem anlatabildim mi...

Buraya gelip marifetmiş gibi yazmışsınız birde.

Serhat
26-02-2013, 21:30
Geçmiş olsun. Hayvanların ne yapacağı belli olmuyor, en azından gördüğümüz an frene trafiği tehlikeye atmayacak şekilde basıp, yavaşlama ile tedbir almak gerek.

levent
26-02-2013, 21:33
Abi geçmiş olsun.

Köpek kasar kendini, duvar gibi olur tabiri caizle.

Babam vurmuştu Antalyaya giderken, tamponun orta kısmı - panjur yok.. Radyatör çatlak servise bırakmış arabayı direk dikkatli giderek :)

Ben de kendi veya aracımdakilerin, hatta çevremdeki sürücülerin canını tehlikeye atmaktansa kedi - köpeğe çarpmayı tercih ederim. Kedi köpek çok severim bu arada, hatta az sonra sokak kedilerine yemek artığı bırakmaya çıkıcam..

Mr.K
26-02-2013, 21:35
valla bodrum dönüşü bende çarpmıştım köpeğe aynen frensiz carptım ,frenle durmaya calıstım.3serıt gezdıkten sonra durdum.120-160arası bı hızdaydım hatırlamıyorm tam.Serıt degıstırme gıbı bı lux yok ztn öyle bi durumda.Sakın denemeyin yani girin direk ortadan.Eyvallah oda can ,oda nefes alyo canlı.Ama bir kaderiniz var kendi elinizde değiştirmek bazen ona da amenna.Ama ecel de var yani onunda eceli geldiyse gidiyo..

RSBurak
26-02-2013, 21:37
bencede yüksek hızlarda kaçmayın ara sıra köy yollarına çıkıyorum arabayı görünce atlıyorlar önüme gidiş geliş yolda nereye kaçayım girerse girsin diyorum mecburen..ama şehir içinde elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum.bende hayvanseverim ama önce sevdiklerimi ve kendimi düşünmek zorundayım..

ANCAMARO
26-02-2013, 21:38
Hızınız 120 km olsaydı ve aracı kızaklamayacak şekilde frene dokunsaydınız emin olun o kedi refleks ile kurtulurdu araçtan...Bilmem anlatabildim mi...

Yaş farkı üslup olarak hoş olmamış. Bazen anlık detay düşünülemiyor, önünüze aniden bir yaya çıksa 60 km hızla olsanız kızaklamayacak şekilde frene basabilir misiniz?

Göki,ZD
26-02-2013, 21:38
Kurtarma sansım varsa carpmamaya bakarım ama 3 sene önce araçta ailem varken virajda kedi çıktı karşıma karşıdan da arac geliyodu ters yöne giremedim ezip geçtim, ilk defa bi hayvana carptım, bira caniyimdir ama çok üzüldüm, yapcak bişey yok 5 can taşıyodum

aRSLaN
26-02-2013, 21:39
geçmiş olsun olabildiğince kaçmaya çalışmak daha doğru bence hayvanın da canı olduğunu düşünürsek.birkaç sefer başıma geldi.ama zifiri karanlık bir yolda karşınıza at çıkması durumunda mecburen kaçmak zorunda kalıyorsunuz.o zaman biraz şans biraz beceri.

altima
üstad geçmiş olsun öncelikle,, Allah beterinden korusun herkesi..

yalnız sormak istediğim bişey var,,, 160 ile giderken sağdaki kediyi nasıl gördün?
kedi,, sen 160 ile giderken hangi hızla karşıya geçmeye calıstıda senin arabanın onune carptı?
dalga gecmek falan yok hee,, direk ciddi ciddi merak ettim.. o hızlarda,, hangi göz görebilir merak ettim...

tşk
Rıdvan...

Mert83
Öncelikle geçmiş olsun, kediyede üzülmedim değil doğrusu bu tip bir durumla karşılaşıp ani bir refleks ile direksiyonu hafif kırıp gaza biraz daha yüklenip kurtarmıştım. Tabi ne yalan söyliyim sürratim 120km lerde idi.

Bu arada hangisi daha beter diye soran arkadaşlar var kedimi köpekmi diye...
Köpeklerin kafatası okadar sertki ciddi zararlara yol açabilir.
En iyisi fazla sürratli gitmemek hem kendiniz hem çevre için.

mechanic
26-02-2013, 21:40
dierksiyonu çevirmem

Low-Rider
üstad geçmiş olsun öncelikle,, Allah beterinden korusun herkesi..

yalnız sormak istediğim bişey var,,, 160 ile giderken sağdaki kediyi nasıl gördün?
kedi,, sen 160 ile giderken hangi hızla karşıya geçmeye calıstıda senin arabanın onune carptı?
dalga gecmek falan yok hee,, direk ciddi ciddi merak ettim.. o hızlarda,, hangi göz görebilir merak ettim...

tşk
Rıdvan...

Gözleri parlamıştır kedinin öyle görmüş olabilir..

Bir kere bende kedi ezdim ama hızım 60-70 civarıydı frenli falan geçtim üstünden acaip kötü olmuştum, aynadan gördüm koşarak kaçtı birşey olmamış gibiydi.

Mr.K

bilmem anlatabildin mi ?
şayet şöyle bişey var 2-3post üstte bende vurdugumu yazdım,hayvan gbi kornaya asılarak vurdum,öyle reflex meflex powerflex 3lüsü vs yok öyle bişey.Başına gelince anlarsın,bekara karı boşamak kolay.

+ ekleme

tanıtma konusu aç istersen kendine önce bir.

5500
26-02-2013, 21:41

amma atar gider yaptın yahu. kimse zevki için çarpmıyor.. ona buna çarpmayayım diye ortalığı tozu dumana katıp daha fazla zarar verenler çok oldu. o da canlı sonuçta ama daha büyük riskler meydana gelse daha mı iyi..

Arda K.
26-02-2013, 21:47
Kendi canımı tehlikeye atmadan elimden geleni yaparım en son ihtimal vururum arabaya gelcek hasar hiç önemli değil yeter ki yaşasın
Köpekler çarpma anında kendilerini kasıp duvar gibi olma durumları var

semavi
26-02-2013, 21:51

Direkt kediye vurdum. Direksiyonu kırsam yoldan çıkardım. Takla atabilirdim. Allah korudu.

Tampon çatladı.

Geçen hafta iş yerinden arkadaşım köpeğe vurmamak için kaldırıma çıktı, araç pert.

Mahallemizde bir aile maalesef köpeğe vurmamak için bir kaza geçirdi ve hepsi öldü... 6 kişi vardı araçta, sanırım cherooke tarzı bir SUV du...

TurboM3
26-02-2013, 21:53
Beyler,

En doğrusu direksiyonu kırmadan dümdüz gitmek.

Kediyi köpeği ezin öldürün gibi beyanatım yok. Amma önünüze çıkar ise, ki çıkıyor, direksiyonu kırmayın, kaldırıma çıkıp yayaları yaralayabilirsiniz, takla atıp ölebilirsiniz.

Yaşadığım olayı faydalı olsun diye aktardım.

Kafanızda direksiyon kırmayacağım diye şartlandırma oluşturun, zamanı gelip de kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Allah cümlemizi kazalardan korusun.

Anti
26-02-2013, 21:53
Bir kaç sene önce arkadaşın aracı ile (Passat B5.5, tank gibi araba) 160 km/h ile köpeğe çarptık, arabanın tamponu, ızgarası, radyatörü jilet gibi yarıldı bir kaç milyar hasar çıktı ama çok şükür manevra yapmadı bize riske atmadı.

Reflekse ve hıza bağlı olarak gözünüz kesiyosa fren + manevra yapılabilir bazı durumlarda, ama hız yüksekse kesinlikle direksiyonu çevirmeyin. Ben de kediye köpeğe çok değer veririm ama akıl var mantık var.

TurboM3
26-02-2013, 21:55
Mahallemizde bir aile maalesef köpeğe vurmamak için bir kaza geçirdi ve hepsi öldü... 6 kişi vardı araçta, sanırım cherooke tarzı bir SUV du...

Anlatmak istediğim bu.

Low-Rider
26-02-2013, 21:55

of of çok kötü, hele ki suv tarzı bir araçla yüksek hızda ani manevra direk kazaya sebep

dirk
26-02-2013, 21:57
Arabada Teksem Ve kimseye zarar vermeyeceksem kurtarmak için elimden geleni yaparım.. Kendimde 15 yıldır kedi besliyorum. Aynı şey köpekler hatta kuşlar karıncalar içinde geçerli ama insani bi faktör warsa. bi saniye düşünmem :( Umarım seçim yapmak zorunda kalmayız. Keyifli sürüşler..

GokhanE.
26-02-2013, 21:57
peki zeka seviyesi bu kedi köpeklerden daha düşük insanlar önümüze atlarsa napacağız?

SmT
26-02-2013, 21:58
Yaş farkı üslup olarak hoş olmamış. Bazen anlık detay düşünülemiyor, önünüze aniden bir yaya çıksa 60 km hızla olsanız kızaklamayacak şekilde frene basabilir misiniz?

Gayet ''siz''li konuştum üslupta ters birşey yok..Tabi düşünülemiyebilir o an ,sorun buraya gelip marifetmiş gibi yazmakta..Burda bodoslama frene asılmaktan bahsetmiyorum, kendinizi tehlikeye atmadan frene dokunursunuz,canınız tabiki herşeyden önemli..Çarpsanız dahi içiniz rahat olur ben elimden geleni yaptım dersiniz..

Mr.K #33

Sakin olun önce,sizden çok başıma geldi emin olun...Beni anlamadan da bekara karı boşamak kolay demeyin,hiç hoş olmuyor bu tarz laflar..

5500 #34

Amma atar gider mi yaptım ? Ne alakası var yahu ? Ben çarpan kişiye frene dokunsaydınız hızınız düşük olsaydı demişim siz burda bana öyle diyip böyle yapanları anlatıyorsunuz.

dirk
peki zeka seviyesi bu kedi köpeklerden daha düşük insanlar önümüze atlarsa napacağız?

Armegedon :) 100 Points

fastchild
bizde bir defa ezmek zorunda kaldık ama kedi sağ şeritte idi biz sola geçtik ama kedide sola geçince kediye çarpmak zorunda kaldık

ondertopcu
benim bir akrabam iveco minibusle kope vurmamak icin direksiyonu kirdi takla atti. ilkokula giden oglunu kaybetti tamam hayvanda can tasiyor ama olayin boylede bir yonu var :(

batonsi
Bende E5 te 120 km hızla giderken sol şeritte, kedi hızla karşıya geçiyordu. Arkamda araba vardı frene basamazdım. bassamda çok yakındı yavaşlamam mümkün değildi. ani bir manevrayla kediyi kurtardım ama kendimi daha zor kurtardım. Allahtan yanım boştu vsa nın faydasını ilk defa orda gördüm. Ogün bugündür sizin gibi düşünüyorum ama o an başka işte insan reflex olarak o anki duruma kitleniyor ve mantıklı düşünemiyor. Yani burdan şöyle yapın desekte o an insanın pek aklına gelmez sanırım.

dirk
26-02-2013, 22:00

Kediyi ezdiği için mutluluk duyor bence O yüzden yazmış olamaz mı ? sizde ezin diyor 160 iyi hızdır tam kedi ezilecek hız demek istemiş bence :)

Fazıl T.
26-02-2013, 22:00

sen o durumda olursan anlattığın gibi yaparsın

Ertan-R
26-02-2013, 22:03
Çok geçmiş olsun doğru olanı yapmışsınız, sonuçta kasti birşey yok bence günahıda yoktur diye düşünüyorum, başımın gözümün sadakası olsun niyetiyle bi kan akıtıla bilir.

TurboM3
26-02-2013, 22:03
benim bir akrabam iveco minibusle kope vurmamak icin direksiyonu kirdi takla atti. ilkokula giden oglunu kaybetti tamam hayvanda can tasiyor ama olayin boylede bir yonu var :(

anlatmak istediğim bu.

Allah hepimizi korusun.

5500
26-02-2013, 22:06
5500 #34

Amma atar gider mi yaptım ? Ne alakası var yahu ? Ben çarpan kişiye frene dokunsaydınız hızınız düşük olsaydı demişim siz burda bana öyle diyip böyle yapanları anlatıyorsunuz.

dostum halen marifetmiş gibi anlatıyorsunuz diyorsun.. kendini tek bir yere odaklamışsın, bi kafanı silkele kendine gel ana temayı, özeti anlamaya çalış. 160 ile giderken pat diye önüne çıkan bir nesneyi hangi mesafede yaptığın frenle kurtaracaksın. Bu normal bir yolda da, otobanda da olabilecek şeyler. heran önüne birşey çıkacak diye 70-80 ile mi gidelim. trafik her zaman risk, yüksek hızdayken bu şekilde çarpmak en risksizi.

Hery
26-02-2013, 22:06
Limitler ölçüsünde kurtarmaya çalışırım, yüksek süratle giderken direksiyonu kırmamanızı anladım ama frene niye basmadınız anlamadım. Belki kaçması için zaman kazandırabilirdiniz hayvana.

BurakDmrkl
26-02-2013, 22:08
Kediyi bilmiyorumda kopege vurmaktansa duz duvara vurmak daha iyimis abimle talihsiz biz olay yaasamistik

doush
26-02-2013, 22:09
Işıklardan kalkarken yavru bir kedinin karşıdan karşıya geçtiğini gördüm ve o an sağa kırdım dikkat etmeden ve birinin üstüne çıkıyordum kediyi kurtardım ama yandaki adamı görmemiştim.. Orada başak bir şey de olabilirdi.. Şehir içinde 60, otoyolda 110 geçmediğimden önüme çıkan her hayvandan kurtuldum çok şükür ve tektim.. Ama bazı durumlarda vurmak en iyisidir.. Anlatılmak istenen de bu..

Eworen
26-02-2013, 22:12
Geçmiş olsun ama refleks olarak manevra yapmak çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir doğrudur

4-5 sene önce bende Tem de 120 km/h gibi giderken bi köpeğe çarpmıştım sol şeritte bariyerin altından çıkınca frene bile basamadım çok ani oldu resmen duvara çarpmış gibi oldum günlerce kaburga ağrısı çektim kemer sıktığı için bayağıda hasar çıkmıştı

Herşey bi yana günlerce uyuyamadım yazık onunda canı vardı bilseydi girmezdi oraya çok acımıştım.

SGTI
26-02-2013, 22:13
Abi geçmiş olsun.

Dünyadaki en sert kemik yapısı köpeklerin.Bizim nasibimizede kangal çıktı.Daha önceleri bi a6 mız vardı. O kadar sağlam ,audi, cart curt gerisini sen düşün.150 gibi bi hızla giderken 30-35 milyarlık hasar çıktı.intercoolerdan tut radyatöre kadar bi çok değiştide Allahtan kasko vardıda bizim cok bi sıkıntınmız olmadı olan hayvana oldu yine.

SmT
26-02-2013, 22:14
dostum halen marifetmiş gibi anlatıyorsunuz diyorsun.. kendini tek bir yere odaklamışsın, bi kafanı silkele kendine gel ana temayı, özeti anlamaya çalış. 160 ile giderken pat diye önüne çıkan bir nesneyi hangi mesafede yaptığın frenle kurtaracaksın. Bu normal bir yolda da, otobanda da olabilecek şeyler. heran önüne birşey çıkacak diye 70-80 ile mi gidelim. trafik her zaman risk, yüksek hızdayken bu şekilde çarpmak en risksizi.

Hocam sende beni anlamıyorsun malesef, ben en başta 160'la gitmemen gerek diyorum,kurallar diyorum...Hız sınırında olursun ve böyle bir olayda ''kendini riske sokmadan,direksiyonu kırmadan'' frene dokunursun..Sonucunda ; sen elinden geleni yapmış olursun ve o hayvana bir müddet tanımış olursun..Kaçabilirse ne ala kaçamazsa yapacak birşey yok.

M.A.D
26-02-2013, 22:16
ben de bi canlı çıktığında gerekenin yapılması taraftarıyım, araç pert olsun varsın ama kediye çarpıcam diye de kendimi öldürmem, elimden geleni yaparım kurtarırı yoksa kendimi öldürmem, bi keresinde köpeğe çarpmıştım, elimde olmayan sebeplerden ötürü, sağa kırdım sağa geldi sola kırdım sola geldi mecburen vurdum duramayıp, allahla aramızda mevzu artık kurtarırı yok bilerek çarpmadım :) yani bile bile de çarpmak olmaz bence

gökberk
26-02-2013, 22:20
Ben de sokak arasında ciddi anlamda yavaş giderken kediyi ezmemek için direksiyonu kırıp yuvarlak olan çöp tenekesine çarpmıştım.
Durmamla çarpmam bir olmuştu o yüzden çizik bile olmadı. Neyse ben bu hızda zor kurtarırken otobanda o hızlarda ani manevra vs. hiç gerek yok Allah korusun.

SGTI
26-02-2013, 22:20
Hocam sende beni anlamıyorsun malesef, ben en başta 160'la gitmemen gerek diyorum,kurallar diyorum...Hız sınırında olursun ve böyle bir olayda ''kendini riske sokmadan,direksiyonu kırmadan'' frene dokunursun..Sonucunda ; sen elinden geleni yapmış olursun ve o hayvana bir müddet tanımış olursun..Kaçabilirse ne ala kaçamazsa yapacak birşey yok.

Ya abi kusra bakmada çok alakasız yerlere giriyorsun.Aynı mesafede şehirlerarası yolda 120 ile gitsen kedi çıksa yine ezersin.O hızda saniyede zaten 40 mt yol aldığından pek bi şansın olmaz.Sen daima kurallara uyarmısın mesela uzun yolu 90-120 yi aşmadan mı gidersin hep? Hayvanı öldürün demiyorum kimseye ama eğer bir insanın bile hayatını tehlikeye atıcak bi hareket yaparsan ki o anda frene komple basarsın yavaş basmak aklından bile geçmez ya arabadakileri yada trafiktekileri tehlikeye sokarsın.

Kadyr
26-02-2013, 22:24
Arabaya gore sag sol yapmak degisir. Bi minibusle tabi yapmam.ama suanki aracimla yaparim. 200 le giderken hayvanin bi sofor onume atladi sag sol esp kurtardi kopek ciksa ayni refkles olurdu sanirm.pek dusunemiyosun aslinda

Oznsrl
26-02-2013, 22:28
Daha 18 yaşındaydım kedi köpek değilde izmite giderken sol şeritte önüme bidon çıkmıştı :D kuzenin arabaydı ben frene basım soldan kaçmıştım anlık heyecanla kuzen öyle bişey olursa kaçma çarp geç demişti o gün bugündür o aklımdan hiç çıkmıyor :)

bikere eskişehire giderken önüme köpek çıktı sadece frene bastım kaçmadım köpek uyandı işi o kaçtı haha belki bende kaçsam köpeğe patlıcaktım :)

mert_leon
26-02-2013, 22:32
Bende geçenlerde tilkiye çarptım öyle hayatta çarpmam demekle olmuyor yolun kenarında görmemle frene asılmam bir oldu ama yinede çarptım Allah korudu kimseye birşey olmadı. Orman yolu müsait olduğu için fren yaptım işleyen bir yolda olsa frene dahi basmazdım.

mrtysn
26-02-2013, 22:33
Gayet ''siz''li konuştum üslupta ters birşey yok..Tabi düşünülemiyebilir o an ,sorun buraya gelip marifetmiş gibi yazmakta..Burda bodoslama frene asılmaktan bahsetmiyorum, kendinizi tehlikeye atmadan frene dokunursunuz,canınız tabiki herşeyden önemli..Çarpsanız dahi içiniz rahat olur ben elimden geleni yaptım dersiniz..

Ortada sorun yok. Marifet de yok. Yapilmasi gereken durumda yaparsin, burda kimse de aksini soylemiyo zaten. Fren mesafesi diye bi kavram var lak diye onune cikan kediye kopege ister o pedala ister bas cek yap ister kizakla vurur gecersin. Kurallari tekrar tekrar dile getirmeye gerek yok, biz burda hiz neden 120 degildiri konusmuyoruz ha oyle olsaydi bile kurtarma ihtimali cok dusuktu, yine kolay kolay kurtaramazdi. Bi de bu durumu yasayip sonra gelip yazin , emin olun ayni seyi soylemezsiniz. - Umarim yasamazsiniz - Bunu 2 yil once kopege carpmamak icin bariyere patlayan arabadan cikan birisi olarak yaziyorum.

Schumi
26-02-2013, 22:33
Bu tarz durumlarda tecrube ve refleksler devreye giriyor. Onune beklemedigi bir an yada hizli giderken bir canli goren kimse aaa forumda direksiyonu kirmayin demisti diye hatirlamaz. Refleks olarak beyin neyi on goruyorsa onceki tecrubelerinden yana tahmininden onu uygular.

onursumer
26-02-2013, 22:34
geçmiş olsun

yüksek suratlerde gerçekten yapıcak birşey yok araba onemli değil ama hayatımızı tehlikeye atıcak şekilde hiçbir hareket yapmam bende

arkadaşımın babası ml320 ile gece karanlığında karşısında çıkan attan kaçtı meğerse oda ölmüş olan başka bir atın yanındaymış ciddi bir kaza atlatmışlardı

Patisever
26-02-2013, 22:35
bırakın insanlar ne yapacağına kendisi karar wersin geçmiş olsun

BüLenT GöReN
26-02-2013, 22:36

aynısını şimdi ben yazıcaktım hızınız 160 değilde 120 olsaydı o hayvan şimdi yaşıyor olucaktı belkide
birde marifet gibi yazmışnızı hiç bişey yapmadım ayağımı gazdan çekmedim üstüne sütüne sürdüm deseydiniz bari daha güzel daha bi gösterişli olurdu ;)

uygar
26-02-2013, 22:44
Ben 2 sene önce hyundai era ile 160'la orta büyüklükte köpeğe vurdum hayvan paramparça oldu. Araba desen 1 hafta servisten çıkamadı. Rezilliğin bini bin para, üzüntü desen keza öyle, o günden bu yana hayvanlara çarpmamak için çok dikkat ederim
Allah Kimsenin başına getirmesin

onursumer
26-02-2013, 22:47
aynısını şimdi ben yazıcaktım hızınız 160 değilde 120 olsaydı o hayvan şimdi yaşıyor olucaktı belkide
birde marifet gibi yazmışnızı hiç bişey yapmadım ayağımı gazdan çekmedim üstüne sütüne sürdüm deseydiniz bari daha güzel daha bi gösterişli olurdu ;)

siz 120 ile gidip frene basıp hayvanın hayatını kurtarırsınız biz canyiz bonus sayıyoruz hayvanları

şu mesajı okuyunda once konunun amacını algılayın

kimse burda yaptığı şeyin marifet olduğundan bahsetmiyor

20 yıllık şoformuş gibi konu dışı birşeyi kanıtlamaya çalışımış gibi yazmayın

SmT
26-02-2013, 22:48
Ya abi kusra bakmada çok alakasız yerlere giriyorsun.Aynı mesafede şehirlerarası yolda 120 ile gitsen kedi çıksa yine ezersin.O hızda saniyede zaten 40 mt yol aldığından pek bi şansın olmaz.Sen daima kurallara uyarmısın mesela uzun yolu 90-120 yi aşmadan mı gidersin hep? Hayvanı öldürün demiyorum kimseye ama eğer bir insanın bile hayatını tehlikeye atıcak bi hareket yaparsan ki o anda frene komple basarsın yavaş basmak aklından bile geçmez ya arabadakileri yada trafiktekileri tehlikeye sokarsın.

Arkadaşım yukarda yazdım demek istediğimi o nedenle tekrar yazmayayım..
Evet bende ara sıra kurallara uymuyorum,risk alıyorum..Olurda birgün 160'la çarparsam bir hayvana burda gelip normal bişeymiş gibi anlatmam ama.

mrtysn #65

Önce doğru düzgün konuşmayı öğren sonra burda artistik yap bana..Bu olayları yaşadık,çarpıştık,kurtardık o nedenle mesaj atıyoruz zaten..

Schumi
26-02-2013, 22:49
Alkollümüsünüz beyler sizler. Kafalar mı güzel anlamıyorum. Adam marifet olarak yazmış varmı itiraz. Soğuk kanlı davrandım şu an hala yaşıyorum. İkimizden birisi canından olabilirdi yada ikimizde kurtulabilirdik ama ben şansımı zorlamamayı seçtim ve ben yaşıyorum demiş kısaca.

2 sene önce Antalya'ya gidiyorduk. Forumdan Murat nickli arkadaşım ve ben eşlerimiz ile 4 kişi. Yol kenarında birbirlerine havlayan köpekler vardı. Sanırım 110 civarıydım ve hayvanları görünce 80-90'a kadar yavaşladım. Bir köpek diğerine doğru resmen önüme atlasın gibisine atak yaptı havlayarak diğer hayvanda ondan kaçmak için arkasına bile bakmadan geri geri bir hamle ile zıplayarak önüme atladı. Bende bir sol çektim. Ama beynim o sırada İstanbul'da gündelik olarak sürdüğüm binlerce km yaptığım yol tutuş olarak donanımlı gayet sert aracımı hatırlayarak yaptı bu manevrayı. Arkasında ne mi oldu. Yaklaşık 4-5 manevra daha yapmam gerekti aracı durmadan çizgide tutmak için. Çünkü inanılmaz yumuşak süspansiyona sahip sadece konfor için yapılmış 185 taban lastikli ve bagajı yüklü aracımız denizde dalgaya kalmış taka gibi bir o yana bir bu yana savruldu esnedi hopladı zıpladı. Sessizlik 60 sn kadar sürdü. Sonra arkadan eşim bir daha köpek çıkarsa nolursun vur daha az korkarım dedi. :) Haklıydı da.

Low-Rider
26-02-2013, 22:52
Arkadaşım yukarda yazdım demek istediğimi o nedenle tekrar yazmayayım..
Evet bende ara sıra kurallara uymuyorum,risk alıyorum..Olurda birgün 160'la çarparsam bir hayvana burda gelip normal bişeymiş gibi anlatmam ama.

mrtysn #65

Önce doğru düzgün konuşmayı öğren sonra burda artistik yap bana..Bu olayları yaşadık,çarpıştık,kurtardık o nedenle mesaj atıyoruz zaten..

Aferim sana, Turbom3'ün çarptığı o kediyi hayata döndürdün.

İstisnasız hergün e5'te kedi leşi görüyorum bir tane, nereye kaçıcak o insanlar akan trafikte kediye çarpmiyim diye?

Normal birşeymiş gibi anlatmam diyorsun, nesi anormal bunun?

Subaru_STI
26-02-2013, 22:53
savrulmayacak bir araç varsa illaki o canlıdan kaçmaya çalışılmalıdır şartlar ne olursa olsun. sonuçta kullanılan araç bir tır değil kamyon değil ki 2 manevra ile takla atacak duruma gelsin.

160'la gitmek ayrı bir hata zaten, ayağının altında fren olduğu sürece kullanmamak kötü olmuş. tamam 160 la çarpsan da 100 le çarpsan da çoğu canlı hayatını kaybeder değişen birşey olmaz ama milisaniyelik bir boşluk yaratabilirdin frene basıp hızını azaltsaydın. hayvan da bir şekilde kurtulabilirdi o ufak zaman boşluğu içinde.

sağlık olsun artık ne diyelim, geçmiş olsun.

onursumer
26-02-2013, 22:54
hacı kurallara uyun çocuklar sizden bizden iyi biliyorlar :D

Chn53
26-02-2013, 22:56
Alkollümüsünüz beyler sizler. Kafalar mı güzel anlamıyorum. Adam marifet olarak yazmış varmı itiraz. Soğuk kanlı davrandım şu an hala yaşıyorum. İkimizden birisi canından olabilirdi yada ikimizde kurtulabilirdik ama ben şansımı zorlamamayı seçtim ve ben yaşıyorum demiş kısaca.

2 sene önce Antalya'ya gidiyorduk. Forumdan Murat nickli arkadaşım ve ben eşlerimiz ile 4 kişi. Yol kenarında birbirlerine havlayan köpekler vardı. Sanırım 110 civarıydım ve hayvanları görünce 80-90'a kadar yavaşladım. Bir köpek diğerine doğru resmen önüme atlasın gibisine atak yaptı havlayarak diğer hayvanda ondan kaçmak için arkasına bile bakmadan geri geri bir hamle ile zıplayarak önüme atladı. Bende bir sol çektim. Ama beynim o sırada İstanbul'da gündelik olarak sürdüğüm binlerce km yaptığım yol tutuş olarak donanımlı gayet sert aracımı hatırlayarak yaptı bu manevrayı. Arkasında ne mi oldu. Yaklaşık 4-5 manevra daha yapmam gerekti aracı durmadan çizgide tutmak için. Çünkü inanılmaz yumuşak süspansiyona sahip sadece konfor için yapılmış 185 taban lastikli ve bagajı yüklü aracımız denizde dalgaya kalmış taka gibi bir o yana bir bu yana savruldu esnedi hopladı zıpladı. Sessizlik 60 sn kadar sürdü. Sonra arkadan eşim bir daha köpek çıkarsa nolursun vur daha az korkarım dedi. :) Haklıydı da.

abi kötü olanda o zaten alıştığın araba zannediyosun bende 2 gün önce babamın arabasıyla kaza yapıyordum bu yüzden

maxpower
26-02-2013, 22:57
olay sadece kedi köpek değilki, önünüze araç çıkınca da bazen en güvenli yöntem fren yapıp dümdüz vurmak oluyor

kimse kedi köpeğe acımayın vurun gitsin dememiş

esimsir
26-02-2013, 22:59
2 kedi leşim sayamadığım kadar kuş ve sinek böcek trilyonlarca leşim var kedi ve köpek görsem kaçmam sadece arkayı kontrol eder fren yaparım gerci böle olaylar anlık oluyu 2 kedide fren yapma şansım olmamıştı...

Serhat
26-02-2013, 23:00
Bu tarz durumlarda tecrube ve refleksler devreye giriyor. Onune beklemedigi bir an yada hizli giderken bir canli goren kimse aaa forumda direksiyonu kirmayin demisti diye hatirlamaz. Refleks olarak beyin neyi on goruyorsa onceki tecrubelerinden yana tahmininden onu uygular.

Konunun özü bence bu mesajda. :icon_tup:

Subaru_STI
26-02-2013, 23:08
şu linke bir göz atmakta fayda var. karayolları 120'ye kadar ölçmüş olayı ama aşağı yukarı 160'la giderken ki durumları da kestirebilirsiniz.

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/DurmaIntikal.aspx

her 40 km/s arttığında yaklaşık 2 saniye daha fazla fren yapmak lazım durmak için. listeye göre kabaca bir hesap yapınca 160 la giderken frene asıldığınızda kediye vurma anına kadar 120'ye düşmüş olunsaydı kedinin ani bir refleksle kurtulması için extradan 2 saniye vermiş olurdunuz.

yani diyeceğim, fizik ortada, manevra yapmanıza da gerek yok, karşınıza bir canlı çıktığında , nasıl olsa kurtulmaz ölür ya da trafiği tehlikeye atarım demektense frene asılmakta fayda var :)

esimsir
26-02-2013, 23:12
şu linke bir göz atmakta fayda var. karayolları 120'ye kadar ölçmüş olayı ama aşağı yukarı 160'la giderken ki durumları da kestirebilirsiniz.

Durma ve İntikal Süreleri (http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/DurmaIntikal.aspx)

her 40 km/s arttığında yaklaşık 2 saniye daha fazla fren yapmak lazım durmak için. listeye göre kabaca bir hesap yapınca 160 la giderken frene asıldığınızda kediye vurma anına kadar 120'ye düşmüş olunsaydı kedinin ani bir refleksle kurtulması için extradan 2 saniye vermiş olurdunuz.

yani diyeceğim, fizik ortada, manevra yapmanıza da gerek yok, karşınıza bir canlı çıktığında , nasıl olsa kurtulmaz ölür ya da trafiği tehlikeye atarım demektense frene asılmakta fayda var :)

iyi de bu her araç için aynı olmaz araba var 900 kg araba var 3 ton :soru:

SmT
26-02-2013, 23:13

Durma ve İntikal Süreleri (http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/DurmaIntikal.aspx)

Arkadaşım gerçekten elinden sıkmak istedim bir an, onlarca mesajın olduğu şu konuda beni anlayan birkaç kişiden birisin..Hala utanmadan çoluk çocuk diye hitap eden tipler,konu sahibi kişiye yalakalık yapmaya çalışanlar,daha konuyu kavrayamayan kişiler var..Nerden nereye çektiler verilen mesajı.

Anıl E.
26-02-2013, 23:14
Arkadaş önüne köpek çıktı diye kırdı direksiyonu,sonra kaldırımlarda bitti olay . Jantı kırıldı .

Arkasında başka araç olmaması da huzur vericiydi . Allah korudu .

Chn53
26-02-2013, 23:18
iyi de bu her araç için aynı olmaz araba var 900 kg araba var 3 ton :soru:

900 kiloluk arabayla 3 tonluk arabanın fren sistemleri aynımı sizce :)

Subaru_STI
26-02-2013, 23:21
kazayı yapan arkadaşımızın arabası m3 sanırım. m3'ün frenleri çok iyidir diye düşünüyorum. yaklaşık da 1300-1400 kg bir ağırlığı vardır. karayolları da standart bir araca göre ölçmüştür değerleri illaki. kamyona yada 900 kg'lık clio'lara göre ölçmemiştir durumu :)

bu arada kazayı yapan üyemize tekrardan geçmiş olsun diyorum. ben sen suçlusun hatalısın bir de üste çıkmaya çalışıyorsun gibisinden yazmadım mesajımı, yazamam da :) sadece bilgilendirmek bilinçlendirmek adına yazdım. kaza bu , olur, herkesin başına gelmiştir-gelir, ama bir daha ki sefere frenleri kullanmanı öneririm. tek tavsiyem bu :)

esimsir
26-02-2013, 23:23
900 kiloluk arabayla 3 tonluk arabanın fren sistemleri aynımı sizce :)

aynı değil sonuçtada bir otomobil ile kamyon aynı hızda giderken frene bassın bakalım kim daha önce durcak kamyondada araba lastiği kadar kampana var

lethaldoze
26-02-2013, 23:25
İster istemez benim reflexlerim dreksiyonu kırmamı emrediyor ki bu gerçekten denildiği gibi elde olan birşey değil.
Ayrıca hayvanlara hiç kıyamıyorum arabayı gözüm görmezde başkalarının canını düşünürüm.

Arenimo
26-02-2013, 23:29
hayatta kalması gereken biri varsa oda kendi canımdır ötesi yok kedi köpek anlık çıkıyor karşınıza kimse kasten öldürmez ama 160 ile giderken direksyonu çekmek siz ve trafiktekilerin hayatını tehlikeye atmaktansa kediye yada köpeğe vurmak daha mantıklı sonuçta 1 i yaşıyacaksa seçim basit kendi canın

weST.27
26-02-2013, 23:31
Abi arabayı pert etmek sorun olmazda kendi canın ve baskalarının canıda soz konusu

+++:icon_tup: :)

mert_leon
26-02-2013, 23:35
Bırakın nutuk vermeyi e5 in yoğun saatlerinde değil 120 ile 50 ile giderken zank diye çıkarsa önüne ne kaça bilirsin ne durabilirsin. Sen durdun arkadakiler duramadı onlara bişey oldu bunları düşünün yemişim kendisini köpeğini. (bende 2 adet köpek sahibiyim)

TurboM3
26-02-2013, 23:38
Arkadaşım gerçekten elinden sıkmak istedim bir an, onlarca mesajın olduğu şu konuda beni anlayan birkaç kişiden birisin..Hala utanmadan çoluk çocuk diye hitap eden tipler,konu sahibi kişiye yalakalık yapmaya çalışanlar,daha konuyu kavrayamayan kişiler var..Nerden nereye çektiler verilen mesajı.

Konuyu sen kavrayamamışsın.

Bu konuda yalaka kimse yok.

Üyeler fikir beyan ediyor.

Bu konuyu "başınıza gelir ise direksiyon kırmayın" diye açtım.

Senin yaşın kadar direksiyon tecrübem var, konuyu sen anlayamamışsın.

Faruk'S
26-02-2013, 23:43
Sisli bi havada 99 model bi passatla at a carpmaktan son anda kurtuldum.Birden bire önümde belirdi.Olması gerekenden de hızlıydım.Bi anlık refleksle direksiyonu kırdım.Çok şükür ki at tepki göstermedi olduğu yerde sabit durdu..

Sonralardan duydum ki o durumlarda at vs. arabaya doğru koşmaya başlarmış..verilmiş sadakam varmış yani başka açıklaması yok.. :) Maddi kazayı geçtim hayatım tehlikeye girerdi ama dediğim gibi son anda kurtuldum gibi bişe oldu..

Dikkatli olmak gerek

turci
26-02-2013, 23:44
yüksek hızlarda ani direksiyon kırmak tehlikeli ve gerçekten vurmamak için kaçarken ölen insanlar mevcut.
diğer yandan refleksler otomatik devreye giriyor bende,sadece kaçmak geliyor aklıma.
kaçmaya da çalışıyorum.

rekord2000
26-02-2013, 23:46
6 7 sene evel, gece 2, mevkii Kocaali, Karasu arasi sahil yolu, gayet duz ve isiklandirma mevcut degildir! Bendeki mallik ise o yolda kocaoglani 170e kadar o karanlikta zorlamak. Tek basimayim ve Kocaaliden Karasuya donuyorum, tapagaz giderken bi ara "kac yapiom la acaba" diyerek gostergeye baktim, gozum yolu gordugu anda yolun ortasinda yatan siyah dinazor gibi bi kopegi gordugumde emin ol kanim damarlarimdan cekildi, bunu hissettim hakaten! Hiz, yol, hayatimi icinde omrumu gecirdigim canim arabam ve hatta kendi canim bile umdrumda olmadi! O an refleksimin verdigi tepki ile dreksyonu karsi seride kirmadim bildigin cevirdim, ama ne yazikki kurtaramadim kopege sag far ve tamponun altindan vurdum:( panel yamuldu camurluk cok hafif kabardi, far cami catladi:( ve inanirmisiniz kocaoglanim opelim rekordum o surat ve o manevranin sonucunda son derece stabil kaldi ve yolu tuttu.. Hemen durdum kopegi aramaya basladim bagaja falan bi yere koyup gecenin o vakti veteriner bulmaya gidicektim, ama kopek kacmisti! Inanin cektigim vicdan azabini ben bilirim! Hala icim acir, oldumu duzeldimi cok aci cektimi aklimdadir:(Olayin ozeti su, karsimda bi canli varsa kus bile olsa hizim arabam canim umrumda olmaz, vicdan azabini cekmeyi goze alamam olurum daha iyi...

SmT
26-02-2013, 23:49
Konuyu sen kavrayamamışsın.

Bu konuda yalaka kimse yok.

Üyeler fikir beyan ediyor.

Bu konuyu "başınıza gelir ise direksiyon kırmayın" diye açtım.

Senin yaşın kadar direksiyon tecrübem var, konuyu sen anlayamamışsın.

Konu direksiyon tecrübesi mi ? Sizin direksiyonunuza laf edin oldu mu ? Benim yaşım kadar direksiyon tecrübeniz olması bazı şeyleri değiştirmiyor...Anladınız mesajı..Yeterince yalaka var konuda, bunu sizin görmeniz mümkün değil.

s.alican
26-02-2013, 23:53
bence tartışmalık birşey yok,arkada önde araba olursa yapıcak hiç birşey yok ama ben tecrübeme dayanarak bir keresinde bende yolda giderken sol şeritten kedi fırladı hızım 130km civarı kedinin kaçtığı istikametin tersine kırdım arabayı kurtardım belki basit saçma gelebilir ama gerçekten işe yaradı,ayrıca daha önce çarptığımda veterinere götürdüm ve karşınıza çıkan hayvana hiç bir şekilde ne korna çalın nede selektör yapın dikkatini dağıtmayın dedi buda ilginç bir yaklaşımdı

TolgaEsentepe
26-02-2013, 23:59
hayvanlar genelde sizin manevra yaptığınız yöne doğru yöneliyorlar.. en azından 2 defa başımdan bu şekilde geçti.. ikisinde de vurdum ama hızım az olduğu için sanırım hayvanlara pek zarar gelmedi ..

Mertİ.
26-02-2013, 23:59
bi haber okumuştum 2 sene olmadı. bi araba işlek cadde gibi bi yerde giderken önüne yaya atlıyor sonra çarpmamak için direksiyonu kırınca otobüs durağı gibi bir yer insanların içine dalıyodu o geldi aklıma. geçmiş olsun.

Tuncay
27-02-2013, 00:00
Kimse bilerek ve istiyerek bir hayvana vurmak istemez
Ama hersey bi anda oluyor karari sadece o an hiza ve yolun durumuna gore insan kendisi refleks olarak karar veriyor
Benimde basimdan gecti kurtarabilecegimi gordugum icin refleks ile sol sag yapip kurtardim
Kurtaramayabilecegini anliyacagimiz zaman vurmaktan baska caremiz yok
Kaderde ne varsa olacaktir

omer_gungor
27-02-2013, 00:04
sakin kullanip hic boyle olaylara karismamak lazim :-) t

murat_ileri
27-02-2013, 00:05
Konu direksiyon tecrübesi mi ? Sizin direksiyonunuza laf edin oldu mu ? Benim yaşım kadar direksiyon tecrübeniz olması bazı şeyleri değiştirmiyor...Anladınız mesajı..Yeterince yalaka var konuda, bunu sizin görmeniz mümkün değil.

bak kardeşim daha sitedeki insanları tanımadan millete yalaka diyorsun, buradaki adamların hepsi seni suya götürür susuz getirir laflarına dikkat et, saygılı davran insanlar. hızın ne oldugunun hiç bir önemi yok aniden gelişen bir olayda hiçbir *** yiyemezsin. ben 50 km ile giderken sağ şeridimde giden motorlu dallanmanın yaya geçidinden geçecem diye sagına soluna bakmadan zart diye önüme dönmesiyle adamı ön camıma aldım. aramda 3 mt bile yoktu. hiç frene bile basamadan adama çarpıp 9 mt.de duran bir araçla bu kazayı yaptım. sen neyin tribindesin yok yaşadım ettim. o adamın yüzünden ben dünya kadar bela ile ugraştım adam 15 gün yogun bakımda kaldı. çok süratliydim, yok manevra yaparak kurtarırdım mı diyeceksin. adı üstünde kaza bu aniden karşına çıkar telafisi olmaz. bilerek gidip parçarsanda zaten kaza olmaz. adam burada başına gelen bir olayı deneyim olarak yazmış sen hadsiz şekilde atarlanıyorsun. efendi ol, haddini bil !

SmT
27-02-2013, 00:12
bak kardeşim daha sitedeki insanları tanımadan millete yalaka diyorsun, buradaki adamların hepsi seni suya götürür susuz getirir laflarına dikkat et, saygılı davran insanlar. hızın ne oldugunun hiç bir önemi yok aniden gelişen bir olayda hiçbir *** yiyemezsin. ben 50 km ile giderken sağ şeridimde giden motorlu dallanmanın yaya geçidinden geçecem diye sagına soluna bakmadan zart diye önüme dönmesiyle adamı ön camıma aldım. aramda 3 mt bile yoktu. hiç frene bile basamadan adama çarpıp 9 mt.de duran bir araçla bu kazayı yaptım. sen neyin tribindesin yok yaşadım ettim. o adamın yüzünden ben dünya kadar bela ile ugraştım adam 15 gün yogun bakımda kaldı. çok süratliydim, yok manevra yaparak kurtarırdım mı diyeceksin. adı üstünde kaza bu aniden karşına çıkar telafisi olmaz. bilerek gidip parçarsanda zaten kaza olmaz. adam burada başına gelen bir olayı deneyim olarak yazmış sen hadsiz şekilde atarlanıyorsun. efendi ol, haddini bil !

Sen kimsin ki benim kardeşim oluyorsun terbiyeni sen takın önce ! Had öğretecek sen mi kaldın..Kaç sene takip ettim yorumlar attım öğrendim,bildiğimi anlattım bu sitede zamanla bıraktım, gördüğün iki günlük üyeliğe göre yorumlama ! Daha konuyu anlamamışsın burda artistlik yapıyorsun ben ne demişim önce onu kavra.Benim için konu kapanmıştır bu tip insanlar yüzünden..Birbirinizi pohpohlayıp durun,tarzınız bu.

BuRaK_eFe
27-02-2013, 00:14
frene basınca araç kontrolden çıkıyor aynı anda manevra yapmaya kalkılırsa ya fren ya manevra yapmalı bence

onursumer
27-02-2013, 00:15

senin mesajını falan anlamıyoruz cunku yalakayız biz

sen bu konuyu açanın anlatmak istediğini benim veya birçok yazan kişinin anlatmak istediğini kavrayabilmiş değilsin

burda kimse hayvanları ezin oldurun demiyor

konunun anafikri belli kendi canınızı eşinizin çocuğunuzun canını veya çevrenizdeki kişilerin canını tehlikeye atmayın diyor

varsa yapılacak birşey zaten gerekenı herkes yapar veya yapmaz burda da yaptım veya yapmadım diyede yazabilir sen yap veya yapma

ayrıca direksiyon tecrübesi soğukkanlı olabilmek asıl bu durumlarda birşeyleri değiştiriyor

insanları konuyu anlayamışşsın diyip saygısızlık yapıcağına once bizim ne demeye çalıştığımızı anlamaya çalış

murat_ileri
27-02-2013, 00:17
Sen kimsin ki benim kardeşim oluyorsun terbiyeni sen takın önce ! Had öğretecek sen mi kaldın..Kaç sene takip ettim yorumlar attım öğrendim,bildiğimi anlattım bu sitede zamanla bıraktım, gördüğün iki günlük üyeliğe göre yorumlama ! Daha konuyu anlamamışsın burda artistlik yapıyorsun ben ne demişim önce onu kavra.Benim için konu kapanmıştır bu tip insanlar yüzünden..Birbirinizi pohpohlayıp durun,tarzınız bu.

lan bana bak gece gece sinirlendirme adamı kes sesini. adammısın madamısın belli değil nerenle konuşacağını ögren. fındık kadar beyninle millete akıl dagıtmaya kalkma konuyu anlamamışız. bir sen anladın forumun kalanı salak anlamadı değilmi. sen bundan sonrada sadece oku yorum yazıpta benim tepemin tasını attırma!

fkocak
27-02-2013, 00:17
konu karıştı hayırlı olsun :) peki köpeğe çarpma durumunda hava yastıklarının durumu nedir sensörlere denk geldiği durumlar oluyor mu acaba ? perte kaymayalım sonra ?

BuRaK_eFe
27-02-2013, 00:18
bu siteyi beğenmeyenler neden bu sitede ?

Patisever
27-02-2013, 00:20
6 7 sene evel, gece 2, mevkii Kocaali, Karasu arasi sahil yolu, gayet duz ve isiklandirma mevcut degildir! Bendeki mallik ise o yolda kocaoglani 170e kadar o karanlikta zorlamak. Tek basimayim ve Kocaaliden Karasuya donuyorum, tapagaz giderken bi ara "kac yapiom la acaba" diyerek gostergeye baktim, gozum yolu gordugu anda yolun ortasinda yatan siyah dinazor gibi bi kopegi gordugumde emin ol kanim damarlarimdan cekildi, bunu hissettim hakaten! Hiz, yol, hayatimi icinde omrumu gecirdigim canim arabam ve hatta kendi canim bile umdrumda olmadi! O an refleksimin verdigi tepki ile dreksyonu karsi seride kirmadim bildigin cevirdim, ama ne yazikki kurtaramadim kopege sag far ve tamponun altindan vurdum:( panel yamuldu camurluk cok hafif kabardi, far cami catladi:( ve inanirmisiniz kocaoglanim opelim rekordum o surat ve o manevranin sonucunda son derece stabil kaldi ve yolu tuttu.. Hemen durdum kopegi aramaya basladim bagaja falan bi yere koyup gecenin o vakti veteriner bulmaya gidicektim, ama kopek kacmisti! Inanin cektigim vicdan azabini ben bilirim! Hala icim acir, oldumu duzeldimi cok aci cektimi aklimdadir:(Olayin ozeti su, karsimda bi canli varsa kus bile olsa hizim arabam canim umrumda olmaz, vicdan azabini cekmeyi goze alamam olurum daha iyi...

büyüksün :bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:

c20let
27-02-2013, 00:22
Kuşadası Adnan Menderes Havalimanı arası gidip gelmekle geçiyor yazlarım. Bilenler bilir Ahmetbeyli'ye gelmeden önce virajlarda çok fazla domuz sürüsü geziyor. Beyaz bir Linea'nın çarptıktan sonra ki görüntüsünü gördüm içler acısıydı aracın hali.

Konuya gelince kimse vurun üstüne sürün gerekirse ama öldürmeden bırakmayın dememiş. Böyle bi hava yaratmaya çalışmasın kimse. Mal geri gelirde ya kurtarırım diye düşünüp sonucu daha kötü olacabilecek bi kaza yaşasak ? Sadece uyarı yapmak istemiş konuyu açan abi. Büyütmeye gerek yok.

fore
27-02-2013, 00:22
160 değilde, 120 bile olsa, aniden karşıma çıkan kediden köpekten kaçacak kadar direksiyon hakimiyetim olduğunu sanmıyorum. Kurtarsam bile toplayamam heralde. Belki ESP filan olursa...Çok ani bir tepki çünkü, haddiden fazla kırabiliriz bir çoğumuz direksiyonu.

Arada da düşünürüm giderken olsa ne yaparım diye, o an verilecek bir tepki. Daha öncede söylenmiş zaten, refleks ne yöne götürürse artık.

Bunun türevi birşey oldu, yoldaki kedi değildi, öndeki Tır'dan hava körüğü düştü arkadaşımın önüne, 4 kişiler arabada, Düzce civarı TEM. Hız yaklaşık 90-100 civarı. En sağ şeritten yuvarlanarak bir anda önüne düşmüş. Kaçmamış, son anda fren yapmış direksiyona sıkıca tutunup, neticede altına aldı körüğü. Airbag vs patladı, karter dağıldı vs. Ama sağ salim çıktılar çok şükür. Kaçmaya çalışsa ne olurdu.. Yaşanmadan bilinmez heralde o da..

gökberk
27-02-2013, 00:23
konu karıştı hayırlı olsun :) peki köpeğe çarpma durumunda hava yastıklarının durumu nedir sensörlere denk geldiği durumlar oluyor mu acaba ? perte kaymayalım sonra ?

O çok ayrı bir konu...
Airbag öyle sensörle filan değil de ivme ile çalışıyor.
Buralar karışık... Sığınaklara gidin.

!KO
27-02-2013, 00:25
benım temde onume kamyon demırı fırladı 20cm x 2 metre gidi bi demır dusunun sagından solundan kacmaya calısanları hiç anlatmıyım tvde gormusunuzdur belkı
benım arkadaslarda panik yaptı ama direk bastım ustunden gectım karter korumaya zarar verdı o kadar yoluma devam ettim

Schumi
27-02-2013, 00:25
Sizin vicdan azabınız ile benimki sanırım farklı işliyor. Tuhaf tabi ama göreceli şeyler bunlar.

Schumi
27-02-2013, 00:27
160 değilde, 120 bile olsa, aniden karşıma çıkan kediden köpekten kaçacak kadar direksiyon hakimiyetim olduğunu sanmıyorum. Kurtarsam bile toplayamam heralde. Belki ESP filan olursa...Çok ani bir tepki çünkü, haddiden fazla kırabiliriz bir çoğumuz direksiyonu.

Arada da düşünürüm giderken olsa ne yaparım diye, o an verilecek bir tepki. Daha öncede söylenmiş zaten, refleks ne yöne götürürse artık.

Bunun türevi birşey oldu, yoldaki kedi değildi, öndeki Tır'dan hava körüğü düştü arkadaşımın önüne, 4 kişiler arabada, Düzce civarı TEM. Hız yaklaşık 90-100 civarı. En sağ şeritten yuvarlanarak bir anda önüne düşmüş. Kaçmamış, son anda fren yapmış direksiyona sıkıca tutunup, neticede altına aldı körüğü. Airbag vs patladı, karter dağıldı vs. Ama sağ salim çıktılar çok şükür. Kaçmaya çalışsa ne olurdu.. Yaşanmadan bilinmez heralde o da..
300-400 mt önümde otobanda en sol şeritteki tırın lastiğinin üstündeki kaplama dağıldı otobana. hızım 100 civarı kayınpeder felan filan var diye. Bildiğin dama oynar gibi zigzag attım aralarından. ESP felan işe yarayan şeyler ama biraz sakin ve soğuk kanlı olup tecrübe sahibi iseniz bu tarz durumlarda hasarsız yada en az hasar ile kurtarabilirsiniz.

SmT
27-02-2013, 00:29
lan bana bak gece gece sinirlendirme adamı kes sesini. adammısın madamısın belli değil nerenle konuşacağını ögren. fındık kadar beyninle millete akıl dagıtmaya kalkma konuyu anlamamışız. bir sen anladın forumun kalanı salak anlamadı değilmi. sen bundan sonrada sadece oku yorum yazıpta benim tepemin tasını attırma!

Bu konu burda sonlanıyor benim için sitenin huzuru için ama senle özelden devam edelim kim kimin sesini kesiyor bakalım klavye delikanlısı...

rekord2000
27-02-2013, 00:33
büyüksün :bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:

Valla bi saniyeden kisa surede olan seyler bunlar, bana sorarsan o manevrayi o hizda baska bi arabada yapmamaliyim, kaldiki daewoo espero (adida lacosimsek'ti) 130la yaptim ayni yol uzerinde 2 gun suratimin rengi yerine gelmedi casper gibi gezindim, hayatimda okadar korktugumu hatirlamiyorum, sanirim tebrigi arabaya yapmak gerekiyo genelde;) ya bu refleksten kurtulmaliyim, yada neyi dugu belirsiz arabalarda gaz pedalina yumurta muamelesi gostermeliyim:)

Burak K.
27-02-2013, 00:34
Yazın Alanya'dan Antep'e gelirken gece 4 gibi 160'a sabitlemişim gidiyorum Antalya'nın virajlı yollarından çıkmışım kafam gözüm ayrı dönüyor bi 10 dakika sonra da babama bırakıcam arabayı sol şeritten gidiyorum bi anda köpek fırladı önüme o an kendime inanamadım o kadar hızlı düşündüğüme direksiyonu kırsam arabanın takla atma,kaza yapma ihtimalimiz var araba da annem ve babam var frene bastım 130-140 gibi bi hızla köpeğe vurdum ve biraz ileride durdum. Bi 5 dakika falan kendime gelemedim,sağ önden vurdum tampon parçalandı sis falan kırıldı baya dağıldı tampon köpeği aradım bulamadım kan falan da yoktu arabada bir yazıda okumuştum köpeğe çarptığımız anda ölmüyormuş kaçıyormuş daha sonra iç kanamadan ölüyormuş diye okumuştum ne kadar doğru bilmiyorum. Her neyse,arabada annem babam varken ve direksiyonu kırdığımda kaza yapma ihtimalim varsa kimse kusura bakmasın ama hiç bişey annem ve babamdan önemli değildir,önemli olamaz o anda gözüm görmez yani. Vicdan azabı ayrı bi durum tabi bi canlı üzülüyorum sonuçta ama Allah korusun direksiyonu kırsaydım kaza yapsaydık anneme babama bişey olsaydı daha mı iyi olurdu ? Köpeğe çarpınca duvara çarpmış etkisi yaratıyor resmen Allah'tan ortadan girmedim ortadan girseydim araba daha büyük hasar alırdı heralde daha sonra tamponu tamir ettirdik usta 4 güne anca toplamış tamponu.

fore
27-02-2013, 00:35
300-400 mt önümde otobanda en sol şeritteki tırın lastiğinin üstündeki kaplama dağıldı otobana. hızım 100 civarı kayınpeder felan filan var diye. Bildiğin dama oynar gibi zigzag attım aralarından. ESP felan işe yarayan şeyler ama biraz sakin ve soğuk kanlı olup tecrübe sahibi iseniz bu tarz durumlarda hasarsız yada en az hasar ile kurtarabilirsiniz.

Bu benim anlattığım olayda max 60-70metre ama gördüğü mesafe, o an yuvarlanarak gelmiyo, yuvarlanmış zaten. Hafif rampayı çıkarken, hadi olsun olsun 100m önünde görsen.. Bilmiyorum işte bende. O anki psikolojiye bağlı diyorum o yüzden.

Beyin, ben bu durumdan kurtarırım diyosa belki o an, refleksler ona göre hareket ediyor olabilir.

Konuyla alakasız gibi olsa da alakalı aslında. Kalecilerle ilgili bir belgesel vardı zamanında. Topu görmüyorlarmış gelirken, göz sadece vurulduğu andaki çıkışını görüp, yaklaşık olarak nereye geleceğini hesaplayabilimuş ve vücut ona göre hareket ediyormuş. Yani demek istediğim, karşınıza çıkan engel/canlı, mesafe, hareket yönü ya da duruşu, gözün gördüğü yaklaşma hızı ve geri kalanda yaşanmış tecrübeler. Düşünmekten çok bilinçaltının etkili olacağını düşünüyorum. 1 saniye içinde mantıklı enine boyuna düşünüp değerlendirme yapamaz kimse çünkü..

murat_ileri
27-02-2013, 00:45
Bu konu burda sonlanıyor benim için sitenin huzuru için ama senle özelden devam edelim kim kimin sesini kesiyor bakalım klavye delikanlısı...

bacak kadar çocuksun git parkta debelen başıma bela olma!

SmT
27-02-2013, 00:50
bacak kadar çocuksun git parkta debelen başıma bela olma!

30 yaşında adamsın ve yazdığın yoruma bak..Şu yazdığını bacak kadar çocuklar yazmaz işte..Gerçekten gel özele efendi efendi konuşalım bu atar olayını...

Rica ediyorum benim mesajları kimse alıntı yapmasın konuyu uzatmasın,rica ediyorum...Konu kapandı...

Karakuş
27-02-2013, 01:00
Eskisehir de yasayanlar bilir, Hasan polatkan bulvarinda gece saatlerinde köpekler pusu kurar. Bunlar 1 2 de degil, 3-5 köpekten oluşan 4 grup falandır. Çok tehlikeliler. Kaç kere refüje çıkıyordum. Slalom antrenmanı yaptırırlar her gece herkese. Belediyeninde umrunda degil zaten. Dicegim o ki Türkiye de her yerden her şey çıkabilir. Dikkatli ve temkinli olmak lazım.

onursumer
27-02-2013, 01:03
konu kapandı dağılablirz :D

gökberk
27-02-2013, 01:12
Eskisehir de yasayanlar bilir, Hasan polatkan bulvarinda gece saatlerinde köpekler pusu kurar. Bunlar 1 2 de degil, 3-5 köpekten oluşan 4 grup falandır. Çok tehlikeliler. Kaç kere refüje çıkıyordum. Slalom antrenmanı yaptırırlar her gece herkese. Belediyeninde umrunda degil zaten. Dicegim o ki Türkiye de her yerden her şey çıkabilir. Dikkatli ve temkinli olmak lazım.

Gecenin o saatlerinde yollar boşken duruyorum onlarla birlilkte hareket ediyorum ben de... Güzel oluyor :D Bodyguard hesabı...

Karakuş
27-02-2013, 01:17
Ahahaha:):) valla burdakiler çok illet. agacın arkasına saklanıp, bir anda beliriyorlar. Resmen pusu yani.

gökberk
27-02-2013, 01:18
Bir ara arabadan hızlı rampa çıkanı vardı...
Yakalayamadım iti :D Ama o vtec üstüydü belli ki ... :D

Karakuş
27-02-2013, 01:24
Bir ara arabadan hızlı rampa çıkanı vardı...
Yakalayamadım iti :D Ama o vtec üstüydü belli ki ... :D

Ahahahah:D imzalık olmuş vallahi, yaşaa:D

Anu
27-02-2013, 02:06
Babamın bana uzun yol için söylediği ilk şeylerden biri. Eğer önüne hayvan çıkarsa yavaşsan elinden geleni yap. Hızlıysan hiçbirşey yapma. Söylediği gün Mersin otobanında 3 şerit araba yanyana ve 10 metre arkamda da otobüs varken bu durum gerçekleşti. Reflekslerimi tutup hafif bir fren yapabildim, köpek kılpayı kurtuldu. Belki bana o zaman söylememiş olsaydı ailemle ve çevredeki arabalardaki insanlarla birlikte olmayabilirdik bugün. Onlar da frene basmadı veya direksiyonu kırmadı ben de. Hatta sağımdaki aracın şoförüyle gözgöze geldik anlık. Son durak gibi yaşamışım :)

mert_can 41
27-02-2013, 02:17
2009 yazı ayvalıktan izmite dönerken tam gaz geliyoduk 3 şeritli bir yoldu ve boştu orta şeriten 160 veya biraz üzeri olabiliriz bide solumuzda bi araba kadar mesafemizde bi araba vardı birden sağdan köpek fırladı dörtlüleri yakıp sert fren yaptık dörtlüleri gören soldakide frene basmasıyla köpek koşarak kurtardı kendisini ama tabi çekilmeseydi mecbur çarpıcaktık çünkü kaçıcak yerimiz yoktu böyle durumlarda kaçmayalım ama frenede basalım bizim kadar onlarında yaşamaya hakkı var

turbo&quattro
27-02-2013, 02:53
Daha birkac hafta once arac sollamaya ciktiimda onumdeki tirdan birsey dustu tam onume. O anki mesafe cok kisaydi ve hizim ~110km civariydi. Aynalardan surekli trafigi kontrol ettigim icin yan seridimin bos oldugunu biliyordum oraya atladim birkac yalpaladiktan sonra toparlayabildim ama toparlayamayabilirdimde aracimda yeteri seviyede guvenlik onlemleri olmasina ragmen. Klavye basinda soyle boyle yaparim demek kolay geliyor ama belirli bir hizin ustunde onume cikan herhangbir hayvan icin kendimi ve cevremdeki diger insanlari tehlikeye atacak bisey yapmam heralde.

ergin
27-02-2013, 06:18
öyle diyoruzda abi hayvan severler cani diyecek bize kendi canımızmı hayvanınmı sorusu kalıyor ?

Hayvan severler bazen cok abartiyor bende kopek besliyorum kilina zarar gelse canim yaniyor ama soyle de bi durum var " once can sonra canan " sonucta zevk icin veya kasten yapacak degil kimse bencede kesinlikle direksiyonu kirmamak gerekiyor heleki yuksek hizlarda

besyoali
27-02-2013, 07:16
Geçmiş olsun Bir kaç kez bende yaşadım.Frene basıp kaçma şansı tanıyorum :(

DetailEF
27-02-2013, 07:21
Geceden beri milleti avutuyoruz, biri çıkıp dese, kardeşim sen madem hayvanseversin çevir o direksiyonu geber git allah allah ya.. Adam şurada bi bildiğini paylaşmış yok o yok şu lamı cimi yok kardeşim adam sana tecrübesini söylüyor böyle yaparsan sonucu bu olur diyor, her koyun kendi bacağından asılır, isteyen istediği fikri savunsun hiç sorun değil, ama kendi doğrularınızı bize empoze etmeye çalışmıyor musunuz deli oluyorum arkadaş..

aslan
27-02-2013, 07:33
Kim ne derse desin anlatılan olay direk refleks meselesi elinde olmadan herşeyi yapabilirisn ışık hızından daha hızlı düşünüyorsun çünkü o anda

Tuncer M.
27-02-2013, 07:40
Araçta teksem kurtarmaya çalışırım. Çünkü o kediye, köpeğe vurmak yerine kırdığım kolum bacağım, vurduğumda çekeceğim vicdan azabını 10a falan katlar. Zaten araçta tek değilsem, düşünmem gereken canların sorumluluğundan ve de nitelikten ötürü tehlikeye atacak hareketten kaçınırım.

DetailEF
27-02-2013, 07:41
Kim ne derse desin anlatılan olay direk refleks meselesi elinde olmadan herşeyi yapabilirisn ışık hızından daha hızlı düşünüyorsun çünkü o anda

Sağ şeritteyim önüme dorseden koyun düştü takip mesafesini koruyordum tam sola geçecekken önüme laaak diye dorseden koyun düştü tüy yumağı bi hayvan saliselik düşünceler sola çıkacakken ayna kontrolü yaptığım için sol tarafımın dolu olduğunu biliyordum, fren yapsam arabam basık öne kapaklanacak belki de ön tarafım yok olacaktı koyun sonuçta kocaman hayvan araban basık olmasada çarpsan bişeyler olur o arabaya zaten, o anlık bir kararla zaten 60 70 le gidiyordum kaçamayacağımı anlayınca 3 e attım gazladım arabanın burnu bi nebze kalktı çarptım üstünden geçtim gittim, arkamdaki civic bodozlama fren yaptı hayvanı sol şeride fırlattı pert oldu civic, hızlı düşünmek önemli, şimdi ben önüme çıkan koyuna çarpmayacağım desem, senelerce çalışıp sahip olduğum arabayı hiç yere pert mi etseydim, ya da kendimi riske atsamıydım, saliselik düşünüyosun o koyun zaten öldü orda o kesin benim arabama ne mi oldu, ön tampon ekim çatladı, hatta arkadaşlar ucuz atlatmışsın falan dediler..

XSi
27-02-2013, 07:55
o hızlarda araçlar çok tehlikeli oluyor, konu sahibinin önerisine katılıyorum hızını yüksekse ani hareket yapmayın, kaçabiliyorsanız zaten kaçın ama kontrolü elden bırakmayın,

ben kaçardım, kurtarırdım diyen arkadaşlar muhtemelen başlarına bir anda ciddi bir kaza gelmedi, gelseydi hiç birşeyin anlatıldığı kadar basit olmadığını bilirlerdi

1-2 deneyim benden,

2003 senesi amerikaya gittiydik work&travel için, arkadaşlar ile bir minivan ile ilerliyoruz otobanda, 100 - 150 mt ilerde tekne çeken bir jip vardı, treylerden bir parça koptu düştü, bizim önümüzdeki pick up tarzındaki araç birden sola kaçtı, sağ - sol - sağ - sol derken yan tarafa düşüp takla attı, bende arabayı kullanan arkadaş "dümdüz git, sağa-sola kaçma" diye bağırdım, arkadaşta soğukkanlı davrandı ve parçanın üstünden geçti, eğer kaçmaya kalksa bizde kaza yapabilirdik,

bir keresinde de istanbulda, 2 şeritli bir ana cadde de ilerliyordum, 60-70 hız, sağdan kedi yola atladı, bende refleks sol şeride kırdım, ben sola gittikçe kedide daha hızlı koştu, ben kaldırıma çıkacak kadar yaklaştım, ama sonuçta kediyi ezdim malesef :(

kedi sola doğru koşmaya devam etti diye ben sola kırmışken bi de sağa kırsam, muhtemelen kontrolden çıkıp, belkide kaldırımda yürümekte olan insanlardan birine zarar verecektim..

tamam kedi köpek de canlı, onlarıda hor görmek doğru değil, ama önce insan..

bir de güzel anımı anlatiyim:

sultançiftliğinden otobana giren yolu bilenler vardır (metris in olduğu kavşak) , otobana girerken yol ikiye ayrılıyor: sağdan otobana, soldan otogar yönüne gidebiliyorsunuz, ben otobana doğru yönlenmişken, yolun tam ortasında minnacık bir kedi gördüm, tırsmış kalmış vızır vızır arabalar geçiyor, herkes sağ sola kaçışıyor, benden yanından geçtim ama dayanamadım. Tehlikeli olmasına rağmen durdum sağda, yolun ortasına kadar gidip, kediyi alıp kenara bıraktım :)

YavuzNaz
27-02-2013, 08:02
Yakın çevresinde, eşi dostu arkadaşı bir hayvana çarpıp hastane köşelerinde elinden dua etmekten başka birşey gelmeyen insan durumuna düşmeyenler yine işkembeden sallamış,

imparatoR
27-02-2013, 08:07
o nası bi kedi yahu tilki falan olmasın patlatmış sağı solu

imparatoR
27-02-2013, 08:08
elinden geldiğinde sakin davranıp kurtarmaya çalışmalı elbette duruma göre fakat yapacak bişide yoksa fren manevra şansı ..

Kahraman castle
27-02-2013, 08:37
birazcık soğuk kanlı olmak gerek heralde,geçmiş olsun

bhb
27-02-2013, 08:39
panter emel okumasın bu sayfayı

Gry
27-02-2013, 08:39
Bir can içn birden cok cana kıymam köpek kedi kuş vs.
Geldigi gibi vururum kaçayım derken 5 kisinin canını almaktan iyidir.

drago
27-02-2013, 09:31
arkadaşlar eski şöförlerden birinin tavsiyesi olmuştu bana ilk ehliyet aldığımda.bilimsel açıdan doğruluğu tartışılır ama bikaç defa işe yaradı.

yola fırlayan hayvansa eğer koştuğu yerin tersine doğru, yani koşu yoluna değil de arkasına kır; insansa koştuğu yere doğru kır demişti fren mesafesi yoksa.

1-2 defa yola fırlayan yayalara ve sokak köpeklerine işe yaradı, inşallah ömrümüz boyunca aksini tecrübe etmeyiz hiç birimiz.hatta 2 sene önce yola fırlayan yayanın totosuna sağ çamurlukla çok yumuşak bi şekilde vurmuştum bu şekilde, çok şükür kendisine bişey olmamıştı.

otobanda falan ise ölü noktadan köpek inek gibi bir hayvan çıkarsa frene basmayın, manevra da yapmayın denir.frene basınca aracın önü aşağı iniyor, hayvan komple cama geliyor daha önce babamların başına gelmişti.önün komple kapanınca ondan sonraki 1-2 saniye çok önemli bir hal alıyor.

ilkercom
27-02-2013, 09:59
Yorumlar filan efsane olmuş. Hele ki yargılamaya çalışanlar akıllara zarar. yargıladığınız adam biz daha direksiyona geçmemişken yeşilköyde m3 le yanlıyordu :D ( tahmin ettiğim kişi ise )

Her neyse burada yok ezmem kırarım filan yazmayla olmuyor. Çok defa başıma geldi. O an dikkatin dağınıksa çok kötü şeyler olabilir. Bi kaç defa yaya ve hayvan denk geldi. Bi kaç defa 120 ile giderken hemen önümde U dönüşü yaptılar. biraz kader kısmet durumu biraz refleks.

Arabanın ESP veya benzer donanımı varsa lastikler filan iyiyse zorluyorum şartları yoksa bende direk sürüyorum üzerine. yapacak bişey yok. bi defa gelincik benzeri bişey ezdim o bile üzücü.

rapier
27-02-2013, 10:10
Geçmiş olsun.

::ZaFeR::
27-02-2013, 10:18
Buralarda da kışın yollarda atlar ve eşşekler serbest halde geziyorlar.Sahipleri kışın beslemek istemedikleri için dışarı salıyorlar hayvanları.Geçen ay akşam sırası Batman'dan çalıştığım ilçeye gelirken virajın çıkışında eşşeğin tekiyle karşı karşıya geldik.Allah'tan bayır çıktığımdan hızım yavaştı kaçabildim.Yoksa ön taraf komple pert olurdu sanırım.Koyun sürülerini saymıyorum artık :D

ykavcioglu
27-02-2013, 10:19
pozisyona göre hamle yaparım..

onur_S
27-02-2013, 10:29
benim arabam da bi candan kıymetli değil kurtarabildiğim kadar kurtarırım kendi canımı yada başkalarınınkini de tehlikeye atmadan..
ama bazen kaçamayabiliyorsun bi kere 100 le giderken köpekten zor yırttım,160 larda filan tehlikeli hızlar tabiki bariyerin arabaya saplanması var,var da var.
Kaçtığında hayvan da salaklayabiliyor bazen onlarda anlayıp ona göre hareket ediyor 2 tarafta kaçınca bi salaklıyor hayvanlar
Berkay köpek baya hasar veriyor

devil_berk22
27-02-2013, 10:42
geçen sene 100-120 arası giderken önüme aniden çoban köpeği gibi koca bir köpek çıkmıştı kurtarmak için frene bastım araba başladı bu sefer kızaklamaya sağ taraftaki kaldırıma doğru sürüklenmeye başkladık. köpeğe vurduğum an sanki duvara çarpmış gibi oldum bereket tamponun sol esnek yerine geldide öyle bir çökmeyle kurtardım yoksa araba perte çıkardı heralde veya biraz acemi şöför olsam kaldırıma çıkar taklaya sarardım aracı.

Utku
27-02-2013, 11:48
Elimde geldiği kadar kurtarmaya çalışıyırm(elimden geldiği kadar).Malımın düşkünü olmadım kaskosu var biyere çarparsam serviste yaparlar.yıllarca çalışıp arabayı almışım falan hikaye.O köpeğe bile bile vurdun hadi ölmezse vicdan azabını gör sen.Anlayana tabi.

başımada geldi.gece 4 şileden dönerken hızımda 160ın üzerindeydi.birden burnu tamponumda bitti.birkaç kontrada Allahımda hamdolsun kurtardım.5 dk sonra aklıma bile gelmedi arabayı pert edicektik falan 2 sene olmuştur belki hala azabıyla yaşıyodum kendi köpeğim evde gözümün önüne gelirdi.

ClioRs182
27-02-2013, 12:11
yazın bende yolda giderkene 50 -60 km hızla bi çukur gördüm son anda direksiyonu kırdım araba döndü park halindeki arabaya çarptım , yani insan refleksle ne yaparsan yap kırıyo direksiyonu :)

b.ustaoglu
27-02-2013, 12:35
kimse bilerek hayvan öldürmez. ben arabama güvenmediğimden fazla hızlı kullanmam ama otoyolda da 90 üzeri bir hızdayken sanıyorum ki manevra yapmam çünkü arabamı tutamam, tanıyorum az çok neticede. fren yaparım arkam müsaitse ancak frenlerimde zayıf tabi... direkt girerim kedi/köpeğe. en fazla araba hurda olur ama kendimden de kıymetli değil. altımda ki arabaya güvenmiyorsam eğer, arabada da benden başka birileri varsa hiç atraksiyona girmem. kedi/köpek ise direkt hayvansa çarparım. sonuçta çarpmamak için kaza yapsam Allah korusun arabada ki kişilere bişey olacağına bırak ölen köpek olsun...

Günkut
27-02-2013, 12:44
11 Yaşımdayken direksiyona oturdum kullanmaya başladığım zamanlarda ise babamın ilk sözü nüfus cüzdanı yoksa ve kurtaramıyacak kadar hızlıysan köşeden vur demişti.Hiç unutmam 1 kere böyle birşeyle karşı karşıya kaldım ve kangala çarptım sol far tampon camurluk cs patates oldu ama yoluma devam ettim.

Üzülmedim dersem yalan olur ama elden gelen pek birşey olmuyor hayvanlara karşı nerde ne zaman çıkıcaklar hiç belli değil.

S.Özeren
27-02-2013, 12:51
2 kere kedi vakasi geldi basima , ikiside olmek istiyodu resmen ben nereye kirsam o tarafa kostu teki , doblo ile muhafazaya denk geldi kut etti durdum baktim kacti yasiyor kan falan yok devam ettim zaten istesemde bulamazdim kediyi

Digeri ise bildigin araba ilerlerken yan taraftan altina girdi oda sonra kacti

Yuksek suratte kopege vurmamak icin olmus tanidiklarimiz var bende yuksek suratte kacmam acikcasi

highpower
27-02-2013, 12:54
Belirlenen hız limitleri bunların hesabı yapılarak ortaya çıkıyor 80-90 km ile giderken çok sıradışı birşey yoksa direksiyon manevrasıyla rahatça atlatılabilir ama 160 la 180 le falan facia olur yavaş gitmekte fayda var

angry28
27-02-2013, 13:05
insan hayvanlara acıyor ama yapacak bişey yok...aynı olay istanbuldan trabzona giderken çankırıda başıma geldi,önüme atlayan köpeğe çarpmaktan başka çarem yoktu

d3n1s
27-02-2013, 13:25
Belirlenen hız limitleri bunların hesabı yapılarak ortaya çıkıyor 80-90 km ile giderken çok sıradışı birşey yoksa direksiyon manevrasıyla rahatça atlatılabilir ama 160 la 180 le falan facia olur yavaş gitmekte fayda var

Dünyanın herhangi bir yerinde hız limiti önüne çıkacak bir şeye göre hesaplanmaz, yaya geçidi yoksa, yaya bile hesaba katılmaz. Kaçla gidersen git, kısa mesafe önüne aniden çıkan herhangi bir şeye çarpmadan durmak neredeyse imkansızdır.

Turbo1
27-02-2013, 13:50
ben birkaç sene evel sahilden virajlı yoldan geçerken yağışlı havada önüme çıkan martıya çarpmamak için direksiyonu hafif kırıp frene çok az basmama rağmen araç durduğu yerde 5-6 defa spin attı Allahtan ucuz atlattık. hızım en fazla 60 km idi turbom3 arkadaşın dediği gibi önünüze herangi bi hayvan çıkarsa direksiyonu direk kırmayın soğukkanlı olup normal seyrinde yol alın frene hafif basın , başka kurtuluş yok.

ssdriver
27-02-2013, 15:25
geçmiş olsun. durumu genellemek biraz abartı olmuş tabi. hiçbir şekilde frene basmayın vs. demek yerine durabileceğiniz mesafe varsa durmaya veya manevra yapmaya çalışın. tehlikeli bir durum ortaya çıkacak ise direksiyonu kırmayın demek daha doğru. kendi canımızı veya başkalarının canını tehlikeye atmamak lazım kabul ama "nasıl olsa hayvan" diyip frene bile basmayanları gördüm. benim de onları arabadan indirip pert edesim geliyor...

HaKo
27-02-2013, 15:29
o anda zaten anlık olarak bunları düşünemiyorsun reflekslerin o an en müsait hareket neyse direk onu yapıyor. Ben bugüne kadar bir kaç kez kurtardım kediden köpekten ama süratli değildim. Otobanda falan karşıma çıksa ne yaparım o anda pek kestiremiyorum açıkcası. Ama öldürsem baya vicdan azabı çekerim heralde.

b.ustaoglu
27-02-2013, 15:31
geçmiş olsun. durumu genellemek biraz abartı olmuş tabi. hiçbir şekilde frene basmayın vs. demek yerine durabileceğiniz mesafe varsa durmaya veya manevra yapmaya çalışın. tehlikeli bir durum ortaya çıkacak ise direksiyonu kırmayın demek daha doğru. kendi canımızı veya başkalarının canını tehlikeye atmamak lazım kabul ama "nasıl olsa hayvan" diyip frene bile basmayanları gördüm. benim de onları arabadan indirip pert edesim geliyor...

art niyet ile nasıl olsa hayvan diyen benim gözümde insanı geçtim bir kedi köprek bile olmaz. aslında onlara frensiz direkt girmek lazım...

tolga_55
27-02-2013, 15:47
Çarparsanızda yolda öyle bırakmayın . . hızınız ne olursa olsun yinede frene basın selektör yapmayın. daha beter donup kalıyo afallıyolar.

KVNC
27-02-2013, 16:11
frene bassaymışsın iyiymiş

poseidon
27-02-2013, 16:15
Hayvan sevgisi ile bu olayı birbirine karıştırmayalım arkadaşlar.
Çoğumuz hayvanları sever ve yardım ederiz. Hatta forumda hayvan besleyen çok üye var.

Şimdi 100 km ile kazık frende ortalama durma mesafemiz 35-40 metredir. Hadi durmayalım.
Abs olsa bile güvenli bir direksiyon hareketi yaparak % 50 yavaşlamamız için bile 17-18 metre kalıyor.

100 km ile giderken saniyede 27-28 metre yol alıyoruz. 10 metre önümüze çıkan bir hayvanı fark etmemiz ve güvenli direksiyon hareketi yapmamız ve durumu kurtarmamız imkansız. Haliyle bu hızlarda (132 km kanuni otoban hız sınırı altıdır) direksiyonu kırınca ya bariyerlere gireriz. Ya takla atarız ya da etrafımızdaki araçlara çarparız.

işin kötüsü o zavallı hayvan bütük ihtimal darbe alır ve ölür.

Şimdi şapkayı önünüze koyup düşünün arabada genç yaşlı aileniz var refleks konusunu bir kenara koyalım önünüze bir kedi atladı ve siz ne yaparsınız?

ArMy
27-02-2013, 16:15
Bikaç kez 110-120 ile giderken düz yolda görüp frene asılarak canını kurtardığım hayvanlar oldu ama bende asla direksiyon kırmıyorum düz giderek frenliyorum arkamın müsait olduğunu biliyorsam. Hayvan kaçabilirse ne ala..

Bu arada burda herkes belli bir hızda hayvanlara çarpmış veya kurtarmış ben 30 ile giderken gece ışıklandırmasız sokakta sağdan beyaz birşey belirdi.Poşet uçuyor sandım 1 sn sonra takır tukur sesler.İndim baktım arka tarafta bi kedi olduğu yerde taklalar atıyor az daha yaklaştım boynu kesilmiş öyle böyle değil 3-4 metre alana kan fışkırıyor resmen.Yaklaşamadım da o halde zıplayarak takla atarak uzaklaştı muhtemelen de öldü.O gece uyuyamamıştım ama resmen gelip kendi vurdu intihar gibi..

ssdriver
27-02-2013, 16:26
Hayvan sevgisi ile bu olayı birbirine karıştırmayalım arkadaşlar.
Çoğumuz hayvanları sever ve yardım ederiz. Hatta forumda hayvan besleyen çok üye var.

Şimdi 100 km ile kazık frende ortalama durma mesafemiz 35-40 metredir. Hadi durmayalım.
Abs olsa bile güvenli bir direksiyon hareketi yaparak % 50 yavaşlamamız için bile 17-18 metre kalıyor.

100 km ile giderken saniyede 27-28 metre yol alıyoruz. 10 metre önümüze çıkan bir hayvanı fark etmemiz ve güvenli direksiyon hareketi yapmamız ve durumu kurtarmamız imkansız. Haliyle bu hızlarda (132 km kanuni otoban hız sınırı altıdır) direksiyonu kırınca ya bariyerlere gireriz. Ya takla atarız ya da etrafımızdaki araçlara çarparız.

işin kötüsü o zavallı hayvan bütük ihtimal darbe alır ve ölür.

Şimdi şapkayı önünüze koyup düşünün arabada genç yaşlı aileniz var refleks konusunu bir kenara koyalım önünüze bir kedi atladı ve siz ne yaparsınız?

hesaba katmadığınız birşey var. illa hayvana vurmadan durmamız gerekmiyor. fren yaptığımızda en azından hayvanın bulunduğu noktaya saniyeler ile ölçülse de daha geç ulaşıyoruz. bu sayede hayvana kaçmak için 1sn bile olsa daha fazla zaman tanımış oluruz. yanlış anlamayın sırf muhalefet olmak için yazmıyorum fakat modern otomobillerde 120 km/h gibi hızlarda frene basmak o kadar da trajik sonuçlara neden olmaz diye düşünüyorum.

Emrecan-R
27-02-2013, 16:28
Abi geçmiş olsun.

var abi bolu tünelinden geçtik çıkışta karşıdan karşıya köpek geçiyordu arkamızdaki kamyon kornaya bastı köpek geri döndü bizde mecburen çarptık kötü oluyo kaçmaya çalışsaydık kesin bi kaza olurud heralde

swalios
27-02-2013, 16:34
Eklemek istedigim bir sey var. Benim de kedime otobus carpip oldurmustu. Belki arabanizla kurtaramayabirsiniz ama, yaya iken yola yakin yerlerde krdi kopek gordugunuzde hatta ozellille kedi, durup araclarin gecmesini bekleyebilirsiniz. Genrldr cop kutularindan ve yola yakin yerlerde hayvan gorrsem yolumu degistiriyorm.. Cunku korkup yola atliyorlar o duruma dusmek istemez kimse heralde..

Doush

Cagrii
27-02-2013, 16:36
Geçmiş olsun

b.ustaoglu
27-02-2013, 16:36
hesaba katmadığınız birşey var. illa hayvana vurmadan durmamız gerekmiyor. fren yaptığımızda en azından hayvanın bulunduğu noktaya saniyeler ile ölçülse de daha geç ulaşıyoruz. bu sayede hayvana kaçmak için 1sn bile olsa daha fazla zaman tanımış oluruz. yanlış anlamayın sırf muhalefet olmak için yazmıyorum fakat modern otomobillerde 120 km/h gibi hızlarda frene basmak o kadar da trajik sonuçlara neden olmaz diye düşünüyorum.

işte bu birazda arabadan arabaya değişiyor. 120-140 normalde günümüz otomobillerinde oldukça normal bir hız otoyollarda ancak ben de bazen otoyolda 120 ile gidiyorum ve araba her ne kadar stabil olsada ani bir durumda sapıtabiliyor. bunu kontrol altına alabiliyorum ancak bir sağ veya sol yapmam benim arababım kopması demek.

beni de yanlış anlamayın. burda bazı arkadaşlar yok direksiyonu kırarım yok fren yaparım ancak her araba buna müsade etmeyebiliyor. arabanın eski olmasına gerek yok suv veya pickup sahibi kişilerde malesef dümdüz gitmek zorunda kalıcaklardır.

yani bu tecrübe ve kullanılan aracı tanımakla da çok alakalı.

semavi
27-02-2013, 16:44
Şerit içerisinde oynayabildiğim kadar oynadım ve daha fazla zorlamayarak vurmuştum bir köpeğe eyüp-balat sahilindeki kıvrımlı yolda... Durdum köpeğe bakmak için, oda afallamış bana bakıyordu... Baktım sorun yok devam ettim...

Soğuk kanlılığınıza ve arabanıza güvendiğiniz kadar hamle yapın arkadaşlar...

Maalesef, bir çok yabancı iş arkadaşımın ortak söylemidir... Sİzin sokaklarda ne kadar çok kedi köpek var!

poseidon
27-02-2013, 16:45

Aslında demek istediğim de bu. Direksiyon kırmak yerine kontrollü fren yapın vurursanız da elinizden geleni yapmış olursunuz.
Bir de 120 km hızı küçümsemeyin. 90 km üstü yapılan hatalar ölüm sebebidir.
Her arabada ASR-EBD-DSC-ASC vs..vs.. de maalesef yok.

ssdriver
27-02-2013, 16:52
işte bu birazda arabadan arabaya değişiyor. 120-140 normalde günümüz otomobillerinde oldukça normal bir hız otoyollarda ancak ben de bazen otoyolda 120 ile gidiyorum ve araba her ne kadar stabil olsada ani bir durumda sapıtabiliyor. bunu kontrol altına alabiliyorum ancak bir sağ veya sol yapmam benim arababım kopması demek.

beni de yanlış anlamayın. burda bazı arkadaşlar yok direksiyonu kırarım yok fren yaparım ancak her araba buna müsade etmeyebiliyor. arabanın eski olmasına gerek yok suv veya pickup sahibi kişilerde malesef dümdüz gitmek zorunda kalıcaklardır.

yani bu tecrübe ve kullanılan aracı tanımakla da çok alakalı.

zaten diğer arkadaşların yazdığı gibi tepki verecek zaman dilimi kısaldıkça insan refleks olarak yapıyor yapacağını. bilinçli düşünüp karar vermemiz çok zor. 1-yaya 2-hayvana çarpmak, allah kimseye yaşatmasın...

chiefkadir
27-02-2013, 18:35

Tampon çatladı.

Allah hepimizi kazalardan belalardan korusun.Bu mesajın haricindekileri okumadım, ama bende aynı görüşteyim.. 1996 yılında patronumun arabası ile bir köpeğe vurmuştum,o zamanlar yollar gidiş geliş tabi..Sağa sola kırsam 160-170 gibi sağlam bir kaza geçirebilirdik..Kazadan bir yıl önce biyerde okuduğum bir görüş vardı "Hayvan hayatı için insan hayatını riske atma"diye..Hala aynı görüşteyim

enesTI2
27-02-2013, 18:42
Geçmiş olsun.

tylan
27-02-2013, 18:51
geçmiş olsun 3 sene önce ben de kopeğe vurdum kaçmaya çalıştım ama sağ çamurluğu kurtaramadım sonuç orta da

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/388067_358009604275500_1091751400_n.jpg

umu_vtec
27-02-2013, 18:55
Kurtarabilicegim herseyi yaparim frenede basarim saga solada kirarim kimse kusura bakmasin goz gore gore aciz bi hayvani frene bile dokunmadan ezip hicbisey yokmus gbi gidemem

vti burak
27-02-2013, 19:07

Tampon çatladı.

çok geçmiş olsun bende bu yaz 110 km köpege çarpmıştım allah korudu benide tampon ve radyatörle kurtadırdım durumu ama üstümden atmam biraz zor oldu:(

kasırqa
27-02-2013, 19:43
ben de bi canlı çıktığında gerekenin yapılması taraftarıyım, araç pert olsun varsın ama kediye çarpıcam diye de kendimi öldürmem, elimden geleni yaparım kurtarırı yoksa kendimi öldürmem, bi keresinde köpeğe çarpmıştım, elimde olmayan sebeplerden ötürü, sağa kırdım sağa geldi sola kırdım sola geldi mecburen vurdum duramayıp, allahla aramızda mevzu artık kurtarırı yok bilerek çarpmadım :) yani bile bile de çarpmak olmaz bence

böyle de bi durum var köyden gelriken 70 80 le gidiyodum virajı döndüm direk köpek sol şeride geçtim sola geçti o da sağa geçtim o da sağa geçti en son soldan geçtim allahtan karşıdan araba gelmiyodu ve hızım yüksek değildi. ayrıca çarpmamak için şartları zorlarım ama ailemin canını da tehlikeye atamam.

TurboM3
27-02-2013, 20:00
Allaha şükür okuyan üye sayısı artıyor.

Benim başıma geldi, aman siz dikkat edin demek için konuyu açtım.

Hayır ve şer Allah'tandır ancak beynimize direksiyonu kırmamak gerektiğini kazırsak faydası olabilir.

MeRtCaN
27-02-2013, 20:02
ben bu konuda cok sansızım 3-4 kopege carptım 1-2 de kedıye nedense hep benı buluyor... :(

brs852
27-02-2013, 20:04
fren yapmayın demekle olur mu hiç ya bi anlık refleks işi geçen gün öndeki arabanın önüne kedi fırladı adam daha frene basmadan ben frene asıldım istediğin kadar soğukkanlıyım ben kırmam falan deyin anlık olay bu yapacak bir şey yok

MrtYILDIZ
27-02-2013, 20:45
qecmis olsun ALLAH beterinden saklasın

PuT
27-02-2013, 20:48
Çok geçmiş olsun

highpower
28-02-2013, 09:30
Dünyanın herhangi bir yerinde hız limiti önüne çıkacak bir şeye göre hesaplanmaz, yaya geçidi yoksa, yaya bile hesaba katılmaz. Kaçla gidersen git, kısa mesafe önüne aniden çıkan herhangi bir şeye çarpmadan durmak neredeyse imkansızdır.

peki örneğin 70 km hız sınırı koyarken yola hangi kriterleri göz önüne alıyorlar dünyanın heryerinde

(Kaçla gidersen git, kısa mesafe önüne aniden çıkan herhangi bir şeye çarpmadan durmak neredeyse imkansızdır.[/QUOTE] ) sözünü pek anlayamadım açıkçası

semavi
28-02-2013, 09:52
Genellikle hayvanlarin cikabilecegi yollarda dikkat tabelalari olur hiz limiti tabelasi olmaz. Bunu demek istemiştir muhtemelen arkadas...

d3n1s
28-02-2013, 11:23
peki örneğin 70 km hız sınırı koyarken yola hangi kriterleri göz önüne alıyorlar dünyanın heryerinde

(Kaçla gidersen git, kısa mesafe önüne aniden çıkan herhangi bir şeye çarpmadan durmak neredeyse imkansızdır.) sözünü pek anlayamadım açıkçası

yolun lokasyonu (şehir içi, şehir dışı vs) yolun özelliği (otoban, kara yolu, il yolu, devlet yolu vs) yolun fiziksel durumu (yatay ve düşey kurblar, şerit sayısı, eğim vs) bunlar belirlenebilecek minimum ve maksimum hızları veren datalar. Ondan sonra görüş açısı, önündeki arabayı geçmek için gereken mesafe, takip mesafesine göre durma mesafesi gibi kriterler hesaplanıp o yolda yapılabilecek maksimum hız hesaplanır. Bir yolda 70 tabelası varsa, yapılan hesaplar sonucu çıkan rakam 70ten çok daha fazladır (güvenlik faktörleri ve hesaplanan rakamın aşağıya yuvarlanmasından kaynaklı olarak, hesap sonucu 78 çıkarsa tabelaya 70 yazılır, 80 değil)

Bir yoldaki maksimum hız hesaplanırken kullanılan formüller ve değerler arasında yola aniden çıkan her hangi bir cisme vurmamak yoktur. Bunun için bütün yolların maksimum hızının 30 olması gerekir. Yayaların yoğun olarak bulunacağı yerlerdeki hız limitinin 10 olduğunu, şehir merkezinde 30 olduğunu ve banliyölerdeki hız limitinin 50 olduğunu hatırlatırım. Ayrıca otobanlar her tür canlı trafiğine kapalı alanlardır, buralardaki hız minimum 40 maksimum 120dir. 120yle giderken önüne aniden bir şey çıksa altındaki ortalama bir arabayı çarpmadan nasıl durdurabileceğini de merak etmiyor değilim hani.

d3n1s
28-02-2013, 11:26
Genellikle hayvanlarin cikabilecegi yollarda dikjat tabelalari olur hiz limiti tabelasi olmaz. Bunu demek iatwmiatir muhtemelen arkadas...

o kısmı hiç anlamadım?!?

TANIL TIMORCI
28-02-2013, 11:30
Ben canlı cıktıgında elımden gelenı yaparım fren dıreksıyon kırma ama soyle bırsey var bundan tam 5 sene once malatyada akrabamızı kaybettık 23 yasında onune kopek atlıyor ve kırıyor dıreksıyonu dırek ucurumdan ucmustu

highpower
28-02-2013, 13:39
yolun lokasyonu (şehir içi, şehir dışı vs) yolun özelliği (otoban, kara yolu, il yolu, devlet yolu vs) yolun fiziksel durumu (yatay ve düşey kurblar, şerit sayısı, eğim vs) bunlar belirlenebilecek minimum ve maksimum hızları veren datalar. Ondan sonra görüş açısı, önündeki arabayı geçmek için gereken mesafe, takip mesafesine göre durma mesafesi gibi kriterler hesaplanıp o yolda yapılabilecek maksimum hız hesaplanır. Bir yolda 70 tabelası varsa, yapılan hesaplar sonucu çıkan rakam 70ten çok daha fazladır (güvenlik faktörleri ve hesaplanan rakamın aşağıya yuvarlanmasından kaynaklı olarak, hesap sonucu 78 çıkarsa tabelaya 70 yazılır, 80 değil)

Bir yoldaki maksimum hız hesaplanırken kullanılan formüller ve değerler arasında yola aniden çıkan her hangi bir cisme vurmamak yoktur. Bunun için bütün yolların maksimum hızının 30 olması gerekir. Yayaların yoğun olarak bulunacağı yerlerdeki hız limitinin 10 olduğunu, şehir merkezinde 30 olduğunu ve banliyölerdeki hız limitinin 50 olduğunu hatırlatırım. Ayrıca otobanlar her tür canlı trafiğine kapalı alanlardır, buralardaki hız minimum 40 maksimum 120dir. 120yle giderken önüne aniden bir şey çıksa altındaki ortalama bir arabayı çarpmadan nasıl durdurabileceğini de merak etmiyor değilim hani.

Bence önemli olan (kendi adıma konuşuyorum) yolun hıza müsait olup olmadığı değil ha hesaplar böyle yapılıyor olabilir ama ben aracın ani manevralarda veya kaza durumunda hangi hızlarda ne şekilde hasar göreceğidir

örneğin 80 100 km civarı giderken önünüze aniden birşey fırladı frenleme ile duramasak bile direksiyon manevrası yapabiliriz rahatça en azından o önümüze çıkan şeye vursak bile mesala araç çıktı tali yoldan en az hasarla kurtarırız

ama yol müsait diye 180 km hızla gidilirken lastik patlaması önümüze birşey fırlaması durumunda hiç bir şans yok

bence bunlar göz önünde bulundurulmalı tamam otoyollar araç trafiği hariç herşeye kapalı ama ülkemizde arızalı aracın arkasına işaret niyetine kaya koyup işi bitincede onu kaldırmadan giden insanlar var

aslında aynı şeylerden bahsediyoruz ama ben sadece çevre ve yol faktörleri değil insan faktörüne göre hesaplanmasını isterdim ben 80 km hızla giderken aracımla 4 takla attım 100 metre tavan üstünde sürüklendim o esnada birkaç kezde duvarlara vurmuş arac dönerken üstümü başımı çırparak çıktım araçtan aynı kazayı biraz daha hızlı yapsam etkisi daha büyük olurdu

dn4859
28-02-2013, 13:44
İnsanın başına ne geleceği belli olmaz mümkün olduğunca hız limitlerinde gidersek hem kendimiz hemde yolda oluşabilecek tehlıkelere karsı önlem almış oluruz. tabıkı olacağı varsa kedıde cıkar köpekte ama en azından vıcdanımız rahat olur ..

miniks
28-02-2013, 13:53
kedının vaktı gelmıs . senın vaktın geleydı dıreksıyonu ıstemeden de olsa kırardın muhterem :)

Allah korusun cemıl cumlemızı

ilkercom
28-02-2013, 13:56
kedının vaktı gelmıs . senın vaktın geleydı dıreksıyonu ıstemeden de olsa kırardın muhterem :)

Kesinlikle doğru.

poseidon
28-02-2013, 13:57

Amin.
Dediğin gibi kaderle çok oynamamak lazım.
Kimbilir belki de kedinin sebebi bizizdir.

semavi
28-02-2013, 14:03
o kısmı hiç anlamadım?!?

Düzelttim, alelacele telefondan yazmıştım... Bazen böyle saçmalıklar olabiliyor...

d3n1s
28-02-2013, 15:01
Bu arada yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, ciddi bir hayvanseverim. Ama hız limitlerinin belirlenmesi bizim okulda dersini okuduğumuz, kendimin de farklı projelerde (şehir geçişleri, tabelalandırma, şehirlerarası yol, kavşak vs projeleri) tecrübe ettiğim bir husus. Hiç birinde de "aman yola bir şey çıkarsa arabalar bu hızda duramazlar" diye bir tasarım faktörü yok. 30la kaza yaparsın ölürsün, şarampolden araba uçurursun, araban ağaca asılı kalır onca taklanın akabinde, yürüyerek çıkarsın, bu gibi durumlarda kurtulmanın adı sizin inancınıza kalıyo, şans, kader, zamanın gelmesi gibi. Keza, 30la bir canlıya vurursun, canlı ölür, 120yle vurursun, düşer kalkar, yoluna devam eder.

Bence önemli olan (kendi adıma konuşuyorum) yolun hıza müsait olup olmadığı değil ha hesaplar böyle yapılıyor olabilir ama ben aracın ani manevralarda veya kaza durumunda hangi hızlarda ne şekilde hasar göreceğidir

örneğin 80 100 km civarı giderken önünüze aniden birşey fırladı frenleme ile duramasak bile direksiyon manevrası yapabiliriz rahatça en azından o önümüze çıkan şeye vursak bile mesala araç çıktı tali yoldan en az hasarla kurtarırız

ama yol müsait diye 180 km hızla gidilirken lastik patlaması önümüze birşey fırlaması durumunda hiç bir şans yok

bence bunlar göz önünde bulundurulmalı tamam otoyollar araç trafiği hariç herşeye kapalı ama ülkemizde arızalı aracın arkasına işaret niyetine kaya koyup işi bitincede onu kaldırmadan giden insanlar var

aslında aynı şeylerden bahsediyoruz ama ben sadece çevre ve yol faktörleri değil insan faktörüne göre hesaplanmasını isterdim ben 80 km hızla giderken aracımla 4 takla attım 100 metre tavan üstünde sürüklendim o esnada birkaç kezde duvarlara vurmuş arac dönerken üstümü başımı çırparak çıktım araçtan aynı kazayı biraz daha hızlı yapsam etkisi daha büyük olurdu

Hız limitinin olmadığı (Almanların meşhur AutoBahn'ı gibi) yerler dışında zaten genelgeçer maksimum hız 120 km/h'dir, yol ne kadar uygun olursa olsun. Ayrıca ülkemizdeki faktörlerden hiç bahsetmeyelim, otoyolların etrafında boylu boyunca hayvan girişini engellemek için çift sıra tel gerekir, bizde benim bildiğim bir tek TEM otoyolunda tek sıra olarak belli kesimlerde mevcut.

İnsan düşünebilen bir canlı olduğundan hesaba katılmaz. Bilinçli yaya, üst geçidi kullanır, yaya geçidini kendisine yeşil yanıyoken kullanır vs. Eskişehir yolundan veya E-5'ten yolun ortasından karşıdan karşıya geçmeye çalışmaz. Keza bilinçli şoför de belirlenmiş kurallara ve limitlere uyar. Falan filan, uzun uzadıya günlerce tartışsak da ülkemizin kendine has dinamiği bütün bilinen hesap kitap yöntemlerinin ziyadesiyle dışında kalıyor. Önce halkın bilinçlenmesi lazım tabi.

Bir de yanlış bilinen başka bir şey, önünüze ani bir şey çıkması durumunda direksiyonu asla ve asla kırmamak gerek. Biz hala kırarım, kaçarım muhabbetleri yapıyoruz. Kabul ediyorum, bir canın değerini bile ödeyemeyiz/ölçemeyiz. Ancak manevra yapmaya çalışmak, vuracağımız canlıdan çok daha fazlasına zarar vermeye yol açabilir. Bunun bilincinde olalım, lütfen.

Düzelttim, alelacele telefondan yazmıştım... Bazen böyle saçmalıklar olabiliyor...

Eyvallah üstad :)

Şahan
01-03-2013, 00:34
istanbula gelirken ankaradan otobanda sol şeritten bir köpek fırladı ve hiç karşılaşmadığım bişeydi dizel fiesta ile hızımda en fazla 120'dir, refleks olarak birazda korkudan sağa kırdım direksiyonu, heralde kızılcahamamdan boluya kadar arabayı toplayamadım :) çarpmadım ama ben böyle sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum o arabayı çizgiye sokana kadar..direksiyon kırmadan ne yapılması gerekirse yapılması lazım ama kırmamak şart..

tolga_55
01-03-2013, 15:07
kimse bilerek hayvan öldürmez. ben arabama güvenmediğimden fazla hızlı kullanmam ama otoyolda da 90 üzeri bir hızdayken sanıyorum ki manevra yapmam çünkü arabamı tutamam, tanıyorum az çok neticede. fren yaparım arkam müsaitse ancak frenlerimde zayıf tabi... direkt girerim kedi/köpeğe. en fazla araba hurda olur ama kendimden de kıymetli değil. altımda ki arabaya güvenmiyorsam eğer, arabada da benden başka birileri varsa hiç atraksiyona girmem. kedi/köpek ise direkt hayvansa çarparım. sonuçta çarpmamak için kaza yapsam Allah korusun arabada ki kişilere bişey olacağına bırak ölen köpek olsun...

vicdan meselesi

Çrtk80
02-03-2013, 16:00

Tampon çatladı.

Aynen geçen gün Antalyadan gelirken 150 ile giderken kedi önüme atladı eğer direksiyonu kırsaydım takla atabilirdim kırmadım kediye yazık oldu ama önce can sonra canan dimi :D

GC8 GT
02-03-2013, 16:12
bunun bi diğer versiyonu da belirli yerlerdeki köpek gruplarının arabaya saldırması ve çok yakınına yaklaşıp koşturması. bigün ezicem birini o olucak en sonunda.

Yiğit G.
04-03-2013, 22:38
sadasdasdertrtret

DoganSuper
05-03-2013, 10:44
gecmiş olsun