PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayara Format?

MBuğra
04-03-2013, 21:34
Öncelikle merhaba,

Klasik Windows tribi olan kullanıldıkça şişme, yavaşlama gibi problemlerden ötürü bilgisayarıma format atacağım. Ancak Windows cd'sini takıp, ilgili bölümü sil dediğimde bu format olmuyor sizin de taktir ettiğiniz gibi. Zira Windows sadece dosyaların görüntüsü saklıyor, yeni dosya yüklendikçe geçmiştekileri siliyor.

Şimdi bana öyle bir program lazım ki, bilgisayarda ne var ne yoksa, görünür görünmez herşeyi silecek. Neredeyse kriminal incelemede dahi çıkmayacak sildiğim dosyalar :D

İnternette biraz araştırdım ancak çoğu işe yaramaz, virüslü programlar buldum. Bi yardım edin şu kardeşinize :)

emoro
04-03-2013, 21:36
bios ayarlarından hardiskini sıfırla hiç birşey kalmaz sonra.

Schumi
04-03-2013, 21:41
Eksik hatta yanlış bilgiye sahipsin. Eğer SSD disk kullanmıyorsan Windows 7 CD'sini takıp bölümleri silmen yeterli. Bir şişkinlik yaratmaz. Diskin tamamına 0 yada 1 şeklinde dumy data yazıp sonra formatlamaya kalkmak gereksiz. BIOS ayarlarında artık zaten LowLevel Format kalmadı hiçbir anakartta. Sadece format at devam et.

Tüm partitionları bir kerede silmek istiyorsan Windows 7 DVD'si ilk hoşgeldiniz ekranında Shift+F10 yap. Çıkan pencerede "diskpart" komutunu gir.

Daha sonra "list disk". Çıkan listede kendi harddiskin kodu büyük ihtimalle 0 olucak. Eğer öyle ise "sel disk 0" ile bu diski seç. Akabinde "clean" komutu ile diski sil ve 2 kere arka arkaya "exit" komutu ile çık. Diskteki tüm partitionlar silinecektir. Ama bu işlem 10 sn'yi geçmez ama dediğim gibi Diskin SSD değilse tüm diski gerçek anlamda dummy write yapmana gerek yok.

EREN34
04-03-2013, 21:42
Win 95 cd ile ms dos baslat.

sonra bildigin format c: :D sona /q dersen hizli yapar. /p dersen yanlis hatirlamiyorsam agir agir iliklarine kadar formatlar:) vs vs harfleri var iste.

emoro
04-03-2013, 21:43
birşey daha öğrenmiş oldum saol üstad:)

MBuğra
04-03-2013, 21:50
@EREN34
@emoro

bilgiler için teşekkürler.

@Schumi;

Yanlış olan bilgilerimi düzeltme fırsatı verdiğin için teşekkürler abi ancak ben hala 1 saniye atılan formatın sağlıklı olduğuna inanmak istemiyorum. Zira bir kere içindeki fotoğrafları almayı unuttuğum bilgisayara format attıktan sonra, forumdaki bi abinin verdiği program sayesinde fotoğraflarımı geri kurtardım. Hatta sadece fotoğraflarımı değil, geçmişte ne yaptıysam, facebookta nelere baktıysam, hatta izlediğim videoları dahi buldum.

Sonuçta bunların hepsi sistemin çalışmasına bir yük diye düşünüyorum. Ve bunların hepsini silecek bir yöntem arıyorum.

Not:SSD değil HDD benimkisi :)

+ olarak benim diskim 2 bölüm, birincisinde win7 diğerinde pardus yüklü, yanlış bilmiyorsam pardus, win7 den başka bir altyapı kullandığından dolayı pardusu silsem bile win7nin kullandığı altyapıya getiremiyorum, sanırım GRUP dedikleri olaydan dolayı. Yukarıdaki dediklerinizi yapsam, herhangi bir zararı olur mu makineye? 2. kullandığım bölümü tekrar görebilir miyim win7'de?

chatlaxs
04-03-2013, 21:54
maxblast programıyla hddyi formatlıyacaksın ozaman
ayrıntılı bilgi dh de var
MaxtBlast5 (Low Level Format Ve Daha Fazlası) Resimli Anlatım... (http://forum.donanimhaber.com/m_27998767/tm.htm)

MBuğra
04-03-2013, 21:56
maxblast programıyla hddyi formatlıyacaksın ozaman
ayrıntılı bilgi dh de var
MaxtBlast5 (Low Level Format Ve Daha Fazlası) Resimli Anlatım... (http://forum.donanimhaber.com/m_27998767/tm.htm)

Hay Allah razı olsun, zamanında DH bu konuya bakmıştım, daha sonra bulamamıştım. Hemen tekrardan inceliyorum :)

Schumi
04-03-2013, 22:28
Diskini boşu boşuna yoruyorsun. Manyetik disklerin çalışma yapsını bilmediğin için sana sıkıntı geliyor. Diskin başında bulunan MBR diskin haritasıdır. O haritayıda 6 nokta kör alfabesi ile yazıldığını düşün. Disk o haritayı okur bir kere o haritaya göre gider istediği aralıktaki verileri okur işletim sistemine oda onu anlamlı bir dosyaya çevirir veri sırasını. Sen hızlı format ile haritayı çöpe atıp bomboş bir harita veriyorsun. Disk manyetik olduğu için eskiden veri olan bir yere haritada boş gözüküyor diye bir veri yazmaya kalkarsan 0ms gecikme ile veriyi yazarsın. Haritada olmayan veri diski ve işletim sistemini ilgilendirmez. En kaba tabirle bu şekilde anlatabildim. Merakın varsa araştır oku. MBR değil. FAT nedir. NTFS nedir. Nasıl çalışır. Bunları anlasan neden diskin SSD mi klasik HDD'mi dediğimi anlarsın. Diskin SSD olsa diski komple sıfırla derdim. Ki o zaman SSD eski performansına gelir ama SSD ömrünü ciddi anlamda düşürür.