PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ROSSO DEL SOL / SUPERCHARGER Project

gokhan035
08-03-2013, 00:07
Arkadaşlar aylardır sabırla beklediğim ve parça topladığım, ara ara ileri tarihe ertelediğim Supercharger projeme motoru komple elden geçirerek başlıyoruz inşallah.

Aracımı 6 Mart 2012 de almıştım ve o günden bugune aracımı istediğim şekilde değiştirdim ve tam 1 sene sonra yani 6 Mart 2013 de Supercharger projem için aracı bugün ustama bıraktım :) Güzel bir tesadüf oldu Allah ım nasip etti çok şükür :)

Çıkabilecek güç aralığı, hızlanma egsoz sesi vs ile aracın atmosferik karakterinden kopmayışı, TR de çok fazla uygulanmış olmaması, SC nin sesi, uygulamasının pratikliği, alt devirden başlayan tork ile keyifli hale gelen sürüş hissi, ECU ayarının rahat oluşu vs gibi sebepler beni Supercharger a çeken etkenlerdi.

Bu projeyle ilgili olarak konuda bilgili arkadaşlara danışmak fikirlerini öğrenmek istediğim bir nokta var, o da şu;

bugün motor açıldı ve 81.50mm piston ölçümüz belli oldu ve sıra geldi sıkıştırma ve piston seçmeye. Altta parçalarını yazdığım projemde piston olarak hangi sıkıştırmayı tavsiye edersiniz tabi ki sorunsuz problemsiz kullanılabilir olarak. Piston CP, JE, Wiseco olabilir (bu arada parça listesinden bir tek pistonu almadım daha, o da blok açıldıktan sonra ölçüler belli olacağı için sona bıraktım diğer tüm malzemeler hazır evimde duruyor) ve CP 10.5CR mı yoksa 11 lerin üzerine çıkıp 11.0 - 11.2CR mı kullanayım sizce? Supercharger methanol ile birlikte kullanılacak ve B20 krank kasnağıda kullanılacağı için basınç yaklaşık 11psi olacak.

Özgün (Oz') sağolsun sürekli 11 üzeri kullanalım çok daha keyifli olur rahat ol diyor bende 10.5CR da ısrarcıydım safe mode açısından fakat 11.2 lerde safe olur sorun olmaz diyor haliyle bende şimdi olabilir gözüyle bakıyorum, yine de proje atmosferik değil aşırı besleme sonuçta ciddi anlamda risk almakta istemiyorum şu işi en acil şekilde netleştirmem lazım fikirlerinizi bekliyorum :)

Bir de bu setup a NOS u eklersek (şimdilik düşünmüyorum ama tavsiyelerinizi dinlemek istiyorum) sıkıştırma oranı vs nasıl olmalı o zaman kesin 10.5 larda kalmalımıyım vb sorular? :)

Ara ara fotolar koyup projenin ilerleyişi hakkında bilgilendiricem inşallah.

94 model B16A2 Honda CRX DEL SOL VTI

- JACKSON RACING SUPERCHARGER Kit B16 (Eaton M45)

- 6 ve 8 psi lık kasnaklar

- B20 CRV krank kasnağı (+3 psi)

- AC DELCO Supercharger yağı (8 oz)

- CP forged Piston 10.5:1 / 11.2:1

- EAGLE forged kol

- COMETIC çelik conta

- ACL RACE Ana yatak / Gezi ayı

- ACL RACE Kol yatak

- ARP kapak saplamaları

- ARP kol saplamaları

- Blockguard

- AEM Methanol Kit (Yeni tip pompalı)

- AEM 3.5 bar map sensörü

- AEM EMS standalone ECU

- 450cc enjektörler

- WALBRO 255lph benzin pompası

- EXEDY Racing serisi Stage 1 debriyaj seti (08800B)

- OMNI Competition 68mm gaz kelebeği

- ZERG Thermal emme manifold contası

- Silikon radyatör hortumları

- Alüminyum Racing Radyatör

- MISHIMOTO Fan Switch 80c

- MISHIMOTO Thermostat 60c

- MSD 6A ateşleme

- MSD external bobin

- VMS external distributor CAP ve tevzi makarası

- VMS 10.2mm buji kabloları

- NGK BKR7EIX-11 iridyum buji

- INNOVATE MTX-L Wideband

- SHADOW Boost göstergesi

- SHADOW EGT göstergesi

- OEM B16 komple üst kapak conta seti

- OEM B16 komple blok conta seti

- OEM ITR yağ pompası / Su pompası

- OEM Triger seti (Kayış + Gergi Rulmanı) + diğer kayışlar

- OEM Subap lastikleri

- OEM vtec Selenoid contası

- OEM MTF-3 şanzıman yağı

- OEM yağ filtresi

- AEM V1 Cold Air Intake

- OEM B18C-R 4-1 HEADERS

- Komple 60 lık krom ara borular + 60 lık spor orta susturucu

- INVIDIA N1 son susturucu 60 lık

- Front engine torque mounts

- Energy Suspensions SHIFTER Bushing kit

- Magnetic oil drain plug

Yeni plakalığımız;

http://imageshack.us/a/img826/796/img7042wk.jpg

Bekliyor,

http://imageshack.us/a/img822/39/img7071q.jpg

ve artık kaçış yok hadi hayırlısı :)

http://img607.imageshack.us/img607/6346/img7091g.jpg

Aracımın motoru dışında ki aksamlarıyla ilgili genel proje konusu;

http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/136081-rosso-del-sol-

project.html

---

-Günalp-
08-03-2013, 00:37
Hayırlısı olsun Gökhan. İnş sorunsuz istediğin gibi olur keyifle binersin.. Emeğine sağlık kardeşim.

batucan
08-03-2013, 00:42
Gökhan abim Allah utandırmasın delsol alasım geliyo sayende...

BARR
08-03-2013, 00:43
Abi maaşallah en güzel Del Sol..

Time-R
08-03-2013, 00:52
Hedef guc nedir Gokhan abi? Masallah :)

shumi
08-03-2013, 00:54
masalah gokhanım,Allah gonlune gore verdı,cok guzel bır aracın var projendekazasız belasız sıkıntısız bıtsın ınsss kardesım :)

B.Koçer
08-03-2013, 01:29
Yakın takippp zıpkın cıkıcakkk :)

levent
08-03-2013, 01:45
Her şey gönlünce tertemiz ilerler inşallah abi, SC bence de sıkıştırma ile daha keyifli olur :)

Hakan Girginer
08-03-2013, 02:29
Baştan şunu söyleyeyim:

Özgün, büyük ihtimalle bana katılmayacaktır.

Ben motorumu yaparken (kendim yaptım) sıkıştırmayı 9.5:1'den 9'a düşürdüm. Çapı da 1mm büyüttüm (84mm).
Çok da faydasını gördüm.

Çünkü, su enjeksiyonunun da yardımı ile çok ciddi seviyelerde avans kullanabiliyorum. Bu da hem güç getiriyor, hem de EGT yükselmiyor. Ne kadar rötar, o kadar yüksek EGT.

(Sistemde arıza olursa, ya da su biterse otomatik olarak tablo değiştirip çok daha emniyetli yakıt ve avans değerleri kullanıyorum. Motor ağaçta yetişmiyor çünkü)

Maksimum 16.5 psi besliyorum. Bu güne kadar gördüğüm en yüksek EGT değeri 801C.

Yüksek sıkıştırma oranlı motorlar, aşırı besleme ile çalıştığında çok detaylı bir tune ister. Şakaya gelmez. Avans düşük kalmak zorundadır.

Enjektörler ise EV14, 650cc.

Bu arada, soğutma sistemine de el atmak lazım. Ben çift katlı (dual core) aluminyum radyatör monte ettim, üzerine de çift fan taktım. Ayrıca, motorun soğutma sistemini de toptan değiştirip blok içinde farklı bir akış yarattım. Bu sayede 90C'nin üzerine hiç çıkmıyorum.

Basınç altında standart ateşleme elemanları da sapıtabiliyor. Alev sönmesi, bujinin yüksek basıncın direnci altında çakamaması) O yüzden motorun üzerindeki bobinleri, buji kablolarını çıkarıp attım, Toyota'nın COP (her bujinin ğzerine bir adet) bobinleri ile yeni bir ateşleme devresi yaptım. Normal bobinler 8000 - 24000 Volt verirken, şimdikiler 60000 Voltta çalışıyor. Bujiler de iridyum.

Bu arada, Intercooler da çok önemli. Türkiye'de benzin pahalı ama kaliteli değil. Bu yüzden manifolda giren havanın mümkün olduğuncac soğutulması şart. Yoksa vuruntu belası ile uğraşmak var.

Ayrıca, iyi bir vuruntu sensörü de gerekli. ECU'ya bağlı olmalı ve vuruntu olursa avansı geri çekmeli.

Kusura bakmayın, çok hastayım şu anda, o yüzden bölük pörçük yazıyorum.

Unutmadan, water injection sisteminde sadece su kullanıyorum. Bununla ilgili bir konu açtım zaten.

Kafamı biraz topladığımda daha detaylı ve derli toplu yazarım.

stlegal
08-03-2013, 07:00
gökhan şüphesiz 11.2 cp pistona geç zaten özgün demiş biz bile 30 psi + nos basıp gazlıyoruz motorlarımız kaç bin sorunsuz gidiyor biliyorsun sakın 9 sıkıştırmalara falan düşme methanol de kullanıcaksın rahat rahat sıkıntısız kullanırsın bugüne kadar charger yaptıklarım hep 11 üzeriydi gık demediler o zaman methanol bile yoktu projende kolay gelsinn

halilcan9455
08-03-2013, 07:23
koşturan bir del sol görmek güzel olacak.
şu Sc nin sesini bir ben sevemedim :D

İnşallah sorunsuz bir şekilde projeniz biter.
birde motorla alakalı değil ama delsolun kadranını yurtdışında s2000 kadranı ile değiştirenler var.
arabaya sınıf atlatıyor bence imkan varsa çok güzel olur.

tuner faruk
08-03-2013, 09:04
Maşallah abi sorunsuz sıkıntısız bitirirsin İnşallah benimde çok istediğim bi proje :)

VteC_MaNiaC
08-03-2013, 09:46
sıkıştırma yüksek olsun muhakkak :) sonucunda sıfır motor kontrol tolerans ve ayar ekibin elinde olacak :) şimdiden maşallah diyelim :)

mustafamutlubas
08-03-2013, 11:03
gökhan abi hayırlısı olsun allah ağız tadıyla binmek nasip etsin inş en kısa zamanda yollarda görürüz sc delsolü :D

AşkınS.
08-03-2013, 11:10
konu çok güzel gerçekten aracın yapım aşamasınıda okudum baştan sonra :) bu hali çok güzel olmuş

Emre35
08-03-2013, 11:39
Hayırlı olsun maşşallah abi inşallah herşey istediğin gibi sonuçlanır :)

_driver_
08-03-2013, 12:13
hayallerimi gerçekleştiriyorsunuz yemin ederim

Allah sabır, para ve bol kolaylık versin:)

bol fotoğraf bekliyoruz:D

OmeR-FE
08-03-2013, 19:02
Hayırlı olsun kanka.
Allah hayırlısıyla marş basıp, keyifle kullanmayı nasip etsin.

D16inside
08-03-2013, 19:39
hayırlı olsun allah utandırmasın.

crisis
08-03-2013, 19:48
gökhan abi zaten alt tarafı güçlendirmişsin methanolde düşünüyorsun bencede sıkıştırmayı yüksek tut bir sıkıntı yaşamazsın keyfindende sürülmez ondan sonra
hayırlısıyla bitir çıkartta bizde görelim super rosso muzu :)

gokhan035
09-03-2013, 00:54
Hayırlısı olsun Gökhan. İnş sorunsuz istediğin gibi olur keyifle binersin.. Emeğine sağlık kardeşim.

Günalp im Allah razı olsun kardeşim inşallah emeklerimizin karşılığı alırız sağolasın :)

Gökhan abim Allah utandırmasın delsol alasım geliyo sayende...

Valla zaten çok az var alın koyun bi kenara çok yer kaplamıyo zaten :) Teşekkürler Batu cum

Abi maaşallah en güzel Del Sol..

O senin güzel görüşün kardeşim sağolasın :)

Hedef guc nedir Gokhan abi? Masallah :)

Sağolasın Samet im, hedef gücü bilen biri bana da söylesin :)))

masalah gokhanım,Allah gonlune gore verdı,cok guzel bır aracın var projendekazasız belasız sıkıntısız bıtsın ınsss kardesım :)

Abim sağolasın gerçekten öyle oldu çok şükür :) bitsin inşallah gazlayalım beraber :)

Yakın takippp zıpkın cıkıcakkk :)

Başından beri biliyosun süreci Berkay ım inşallah :)

Her şey gönlünce tertemiz ilerler inşallah abi, SC bence de sıkıştırma ile daha keyifli olur :)

Evet sıkıştırmaya karar verildi kardeşim tşkler :)

gokhan035
09-03-2013, 01:17
Ayrıca, iyi bir vuruntu sensörü de gerekli. ECU'ya bağlı olmalı ve vuruntu olursa avansı geri çekmeli.

Yazdıklarınızın hepsini detaylıca okudum, zaman ayırıp uğraştığınız için özellikle tşk ederim. Dikkat çektiğiniz noktaların çoğu aklımda fakat güzel 3-4 detay yakaladım dikkat edicem. Ateşleme olarak COP a gerek duyucak kadar güçlere çıkmıyorum o yüzden MSD ateşleme yeterli olacaktır, soğutma kısmında da yapılabilecek herşeyi özellikle yapmaya çalıştım sizin de tavsiye ettiğiniz gibi. Bir tek bu sisteme intercooler bağlanamıyor yalnızca charger ın emme manifoldunun üzerine LHT sistemiyle sıvı cooler sistemi yapılabiliyor ve oda gerçekten pahalı bir sistem o yüzden elde etmek istediğim güç aralığını ve basılacak basıncı uygun seviyelerde bırakarak o sisteme olan ihtiyacı ortadan kaldırmış oldum.

Bu arada yukarıda özellikle alıntı içine aldığım kısım için bu özellik AEM EMS de var mı? Sanıyorum EMS GEN2 de var çünkü?

gökhan şüphesiz 11.2 cp pistona geç zaten özgün demiş biz bile 30 psi + nos basıp gazlıyoruz motorlarımız kaç bin sorunsuz gidiyor biliyorsun sakın 9 sıkıştırmalara falan düşme methanol de kullanıcaksın rahat rahat sıkıntısız kullanırsın bugüne kadar charger yaptıklarım hep 11 üzeriydi gık demediler o zaman methanol bile yoktu projende kolay gelsinn

abi sizler gibi kullanıcı yorumları ve tavsiyeleri çok iyi oluyor sağolasın, tecrübe başka bir olay, amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, mecbur tecrübeli abilerimizi kardeşlerimizi dinlemek zorundayız.

CP 11.2 piston stoklarda hazırda olmayan bir pistonmuş ve benimde beklemeye vaktim yok bu yüzden 11.0CR JE ya da 11.5CR WISECO arasında seçim yapıcam gibi duruyor. 10.5CR dan vazgeçmiş durumdayım. 9 zaten düşünmedim hiç.

11.5 WISECO ya ne diyosun o fazla gelir mi 11psi için? Yoksa kafa rahat olsun 11.0CR tam olur aynen devam mı dersin? :)

Methanol bile yokken 11 üzeri gık demedilerse ben bu gece iyice rahat uyurum :) İnşallah bizimki de sorunsuz keyiflice olurda pistlerde gazlar keyfini alırız hepberaber :)

gokhan035
09-03-2013, 01:39
koşturan bir del sol görmek güzel olacak.
şu Sc nin sesini bir ben sevemedim :D

İnşallah sorunsuz bir şekilde projeniz biter.
birde motorla alakalı değil ama delsolun kadranını yurtdışında s2000 kadranı ile değiştirenler var.
arabaya sınıf atlatıyor bence imkan varsa çok güzel olur.

Sağol kardeşim inşallah, SC filtre egsoz tüm sesler olucak bakalım nasıl bir senfoni çıkıcak ortaya :) S2000 kadranını düşündüm fakat daha farklı bir kadran yaptım ve dijital km/h olarakta head-up display kullanıyorum bunlar keyifli şimdilik sağolasın :)

Maşallah abi sorunsuz sıkıntısız bitirirsin İnşallah benimde çok istediğim bi proje :)

İnşallah Faruk cum daha güzelini yaparsın inşallah :)

sıkıştırma yüksek olsun muhakkak :) sonucunda sıfır motor kontrol tolerans ve ayar ekibin elinde olacak :) şimdiden maşallah diyelim :)

Verdiniz gazı hadi hayırlısı :D Okan ım tşk ederim

gökhan abi hayırlısı olsun allah ağız tadıyla binmek nasip etsin inş en kısa zamanda yollarda görürüz sc delsolü :D

Piston geldikten sonra Allah izin verirde herşey yolunda giderse tahminim şu andan itibaren 3ya da 4 haftaya rodaja başlamış olurum diye tahmin ediyorum. Teşekkürler kardeşim :)

konu çok güzel gerçekten aracın yapım aşamasınıda okudum baştan sonra :) bu hali çok güzel olmuş

Beğendiysen ne mutlu kardeşim sağolasın :)

Hayırlı olsun maşşallah abi inşallah herşey istediğin gibi sonuçlanır :)

Tşkler inşallah :)

hayallerimi gerçekleştiriyorsunuz yemin ederim

Allah sabır, para ve bol kolaylık versin:)

bol fotoğraf bekliyoruz:D

Aynı kafadanız demek ki :) Daha iyisi sizin olur inşallah tşkler pistonum gelsin fotolara başlıycam :)

Hayırlı olsun kanka.
Allah hayırlısıyla marş basıp, keyifle kullanmayı nasip etsin.

Ömer im amin kardeşim sağolasın :)

hayırlı olsun allah utandırmasın.

Amin teşekkürler :)

gökhan abi zaten alt tarafı güçlendirmişsin methanolde düşünüyorsun bencede sıkıştırmayı yüksek tut bir sıkıntı yaşamazsın keyfindende sürülmez ondan sonra
hayırlısıyla bitir çıkartta bizde görelim super rosso muzu :)

Valla öyle dedik artık 11 ve azcık üzerine ok iz :) İlker kaç aydır araştırma parça toplama kargo geldi gitti para bitti dur dışarı çıkmayalım üstümüze başımıza bişey almayalım :D vs derken arabayı bıraktım ve başladık ya acayip heyecan yapmış durumdayım :) Belki mütevazi beygirlerimiz olucak ama uğraşıp emek vermek cidden farklı bi olay inşallah karşılığını alırız kardeşim sende Del Sol cusun anlarsın halimden Del Sol bi hastalık :D

Hakan Girginer
09-03-2013, 02:14
bu sisteme intercooler bağlanamıyor yalnızca charger ın emme manifoldunun üzerine LHT sistemiyle sıvı cooler sistemi yapılabiliyor ve oda gerçekten pahalı bir sistem o yüzden elde etmek istediğim güç aralığını ve basılacak basıncı uygun seviyelerde bırakarak o sisteme olan ihtiyacı ortadan kaldırmış oldum.

Neden intercooler kullanılamıyor?

Ben MP62 için TDR intercooler kullanıyorum. Bildiğim birçok M45 uygulamasında da AA I/C var zaten.

stlegal
09-03-2013, 05:19
kanka 11.5 cr o kadarda yüksek sıkıştırma değil hiç bir sıkıntı olmaz ama benim gönlüm piston cp olsun :)

gökh@n_gr
09-03-2013, 10:48
Adaş şu an bile çok keyifli olan delsol sc den sonra ne hale gelecek çok merak ediyorum:) Şimdiden hayırlı olsun

HSR Garage
09-03-2013, 11:04
Selam öncelıkle sımdıden hayırlı olsun Allah utandırmasın. B18c6 Jsrc ve K20 Jsrc kulanan bırısı olarak motora ne kadar Hp almak ıstedıgını merak ettım . cünkı Stock motor ıle orjınal B20 kasnak la beraber 0.7 bar basınc saglıyor supercharger . sanırım kulandıgın charger Jackson racıngdır cunkı bu nedenle yazıyorum bu verılerı.! 0.7 bar basınc ıle kulanacagın superchargere sana kesınlıkle stock motoru bozmana gerek yok tabıkı motorun durumu saglıklı ıse sadece kafa contası ve ARP kapak saplamaları yapılması yeterlı.
LHT sıstem yapabılme sansın varsa supercharger sogutma sıstemı sana yaklasık 15-30 hp arasında bu sıstem güc kazandırır.
JSRC ıcınde takılmadan ıcıne kesınlıkle kontrol edın Jsrc sanırım ıkıncı el yanı sıfır degıldır. ıcındekı merdane sekılde olan kısmının uzerındekı boya seklındekı magzemeye dıkkat et kesınlıkle asımalar olmasın ve ya bagzılarının yaptıgı gıbı cıkarıpda bu ıcındekı parcaları zımpara olayına kesınlıe gırme cunkı bunu yaptıgında jsrc ıstedıgın basıncı basmıyacaktır .
Ve benım ıcın her Hp önemlı dıyorsan sana Kamıkaze Headers öneyıyorum en ıyı Hp kazancı ve Tork Kamıkaze Headersdan gelır 4-1 olan cunkı zamanında Jackson racıng honda ıcın supercharger yapmaya basladıgında Kamıkaze ona en uyumlu Headers ı yaptı ve denemelerde en cok tork ve Hp bu Headersla cıkmıstı . artık bu fırma üretım yapmıyor ama ebay üzerınden amerıcada bulabılırsın .
Sorun veya kafana takılan bısey olursa anladıgım kadar yardımcı olmaya calısırım.

Can's
09-03-2013, 11:12
maşallah gokhan abı dun gece proje konusunu bastan sona okudum gercekten cok basarılı bır arac olucak ınsallah her yonden