PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 99 civic sedan da kamber ayarı 3,5 yayla nasıl olmalı ? Ve bi kaç soru lütfen yardım

hasan genç
22-03-2013, 18:49
Arkadaşlar meraba .Honda civic 99 sedan makyajlı kasada 3.5 cm ve 5cm lik eibach aracı kaç cm düşürüyor ?

2) Bu yayları taktıktan sonra yine honda için ön ve arka kamber ayarı orjinale göre ne kadar değişiyor ?

3)şu an üstündeki 3,5 luk eibach yaylardan gayet memnunum ve kamber ayarlarım 4 lastik için -1 negatif de benim öğrenmek istediğim 5 cm lik eibach takan arkadaşlar rot ayarında sadece arkaların ne kadar - negatif kamber aldığını söyleye bilirler mi ? Belki sadece arkalara 5 cm lik eibach takarak - 2 kamber alabilirim .

4) önlerin atıyorum - 1 arkaların -2, 2,5 negatif kamber olması 190kmh ile 210 kmh süratte sıkıntı doğrur mu ? sıkıntı oluyorsa nedir ? bilmek istiyorum cünkü kamber kiti alıp sadece arkaları - 2,5 negatif kamberle kullanmak istiyorum ! öneriniz ne olur ?

5)Son olarak bu lastik hız limiti ile ilgili olarak suan tercihimi kış yasası gereği tek dört mevsim lastiği olan goodyear vector 5 rotatıon kullanıyorum ve cok memnunum ancak hız limitim T yani 190 kmh şimdi benim aracın hız limiti 210 küsür anlık bu hıza cıkıp 10 -20 saniye yada 1 dakka 210 ile gitmek tehlikelimi ? 190 kmh hız limiti olan lastiğin opsiyonel olarak dayanma aralığı varmıdır ? yani anlık 210 kmh hıza cıkmak cok mu tehlikeli olur ?

Bu konularda deneyimli arkadaşlardan yardım isitiyorum yardımınızı esirgemeyin :)

yarcımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim .

levent
22-03-2013, 19:24
öncelikle mm değil cm cinsinden değerler verilir ve düşüreceği miktarı belirtir. sıfır oem amortisör / yay ikilisine göre, aracınızın amortisör durumuna göre daha fazla düşürebilir, veya 1.4 yayını vti a takarsanız motor ağırlığı farkından dolayı önünü daha fazla basar gibi..

kamber olayının ne kadar olacağını bilmiyorum ancak, şerit seçme durumu yaşarsınız, olumsuz sonuç bu ve bunun doğuracağı etkenler olur.

hasan genç
22-03-2013, 19:33
Anladım Levent arkadaşım şerit olayını farklı kamber demek ki buna neden oluyor bu iyi oldu mm uyarın için saol gözümden kaçmış :)

ruudvan
22-03-2013, 21:39
kamber genelde genıs lastıklerı camurluk ıcıne sokmak ıcın kullanır honda kullanıcıları 2derece kamber arac alcaldıkca kendılıgınden olusur zaten .fakat 2 derece kamber vermek ıstıyorum dersenız. sonucları aracın arkasının dogru muhendıslıkle yapılmıs yatan yollarda verımlı .muhendıslık harıkası yollarımızda verımsız arkadan salınım yaptıgına anı donuslerde sahıt olabılırsınız.

Y.Emre
22-03-2013, 22:17
Abi durağan halde -2 derece kamber varsa yüksek süratte biraz daha artar ki bu durum yollarımız kaliteli olsa bile sıkıntı oluşturabilir..

hasan genç
22-03-2013, 23:45
kamber genelde genıs lastıklerı camurluk ıcıne sokmak ıcın kullanır honda kullanıcıları 2derece kamber arac alcaldıkca kendılıgınden olusur zaten .fakat 2 derece kamber vermek ıstıyorum dersenız. sonucları aracın arkasının dogru muhendıslıkle yapılmıs yatan yollarda verımlı .muhendıslık harıkası yollarımızda verımsız arkadan salınım yaptıgına anı donuslerde sahıt olabılırsınız.

Bu -2 derece kamber 3,5 luk lamı yoksa 5 lik le mi oluyor ruudvan arkadaşım ? esas mevzu da aslında arkanın viraj larda merkez kaç olayında kayıbı minimuma indirmek amacım biliyorsun sende bizim araçlar öne basıyo arkayla 1-1,5 cm fark var onu öne 3,5 arkaya 5 lik eibach düşünüyorum bu yüzden ne dersin ? dengelermi ağırlık merkezini ! Aslında japon işin piri orjin de belki ağırlığı dengelesin diye böle arkalar önlere göre düşük bana öyle geliyor .

hasan genç
22-03-2013, 23:48
Abi durağan halde -2 derece kamber varsa yüksek süratte biraz daha artar ki bu durum yollarımız kaliteli olsa bile sıkıntı oluşturabilir..

Onun farkındayım empo kardeşim zaten tavan limit yapmıyorum ama bazan biliyorsunuz işte kendinle bile yarışıyorsun onun için altındaki aracın limitlerini bilerek haraket etmek gerekli sağolasın :)

hasan genç
22-03-2013, 23:52
Şu lastik konusunda da net bi bilgi alabilsek kafamdaki sorular netleşecek arkadaşlar yokmu lastik konusunda fikri olan ? hani son hız T Serisinde 190 ama atıyorum %10 -15 moment payı olsa o da bana yeter mantığındayım anlatabildimmi . gerçi üretici bunun önlemini almıştır gibime geliyor ama bilemiyorsun işte .olmadı max 190 kmh limit te kalırız son care bu lastiklerden cok memnunnum turanza er 300 den sonra o yüzden değişmek istemiyorum kuruda sakız gibi yapışıyor yola ıslakta zaten işim olmaz hızla . bana yetiyor cok şükür :)

levent
23-03-2013, 01:50
Benim bildiğim lastikteki yük endeksine göre o yük varken belirtilen hız endeksi aşılmamalı şeklindedir :)

Bu arada şerit kapma olayı kötü bir şey bence, bazen çok kamyon vs ağır taşıt geçen yerlerde zorluyor cidden insanı.

ruudvan
23-03-2013, 08:09
kamber acısını araç alcalınca kendıde verırde. o dereceyı vermek ıcın kamber kıtı kullanmanız gereklı.

hasan genç
23-03-2013, 16:28
Benim bildiğim lastikteki yük endeksine göre o yük varken belirtilen hız endeksi aşılmamalı şeklindedir :)

Bu arada şerit kapma olayı kötü bir şey bence, bazen çok kamyon vs ağır taşıt geçen yerlerde zorluyor cidden insanı.

Şimdi bu yük indeksi benim lastikte 86 T yani 86 nın yük taşıma kapasitesi 530 kg diyor 190 kmh süratte lastik başına değil mi? o halde benim araç 1030 yada 1050 kg . Buna göre 210 kmh hızda 1050 kg olan aracın o hızda santifürüj ilavesini de koyalım ekstra yük yani olsun 1750 kg lastik başına 530x4 =2120kg doğrumudur .Matematiksel hesabı bilen varsa ve yazarsa daha iyi olur .Demek ki sıkıntısız gideriz anlık da olsa 210 kmh hızda çünkü baz kg ise aşmıyoruz o zaman sorun olmaz doğrumudur ? :)

hasan genç
23-03-2013, 16:31
kamber acısını araç alcalınca kendıde verırde. o dereceyı vermek ıcın kamber kıtı kullanmanız gereklı.

Tamam işte ruudvan arkadaşım bende onu soruyorum 5 cm lik eibach kullanan arkadaşlar rot ayarını yaptırırken görmüşlerdir arkaların ne kadar kamber verdiğini onu öğrenim yeter sonrasına bakıcam :)

hasan genç
25-03-2013, 07:36
Arkadaşlar meraba .

1 -2 - 3 nolu soruların cevabını aldım sayılır :) şu lastik olayını netleştirebilirsek cok iyi olacak :soru:

4)Son olarak bu lastik hız limiti ile ilgili olarak suan tercihimi kış yasası gereği tek dört mevsim lastiği olan goodyear vector 5 rotatıon kullanıyorum ve cok memnunum ancak hız limitim T yani 190 kmh şimdi benim aracın hız limiti 210 küsür anlık bu hıza cıkıp 10 -20 saniye yada 1 dakka 210 ile gitmek tehlikelimi ? 190 kmh hız limiti olan lastiğin opsiyonel olarak dayanma aralığı varmıdır ?

lastiğin yük indeksi 86 T , 86 nın karşılğı yük indeksi yablosunda 530 kg diyor dğrumu ?

sorum şu : 1050 kg olan araç 210 kmh hızda toplamda bu araç kaç kiloya ulaşır bunun formülü nedir ? :)

Bu konuyla ilgili olarak deneyimli arkadaşlardan yardım isitiyorum yardımınızı esirgemeyin :)

yarcımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim .[/QUOTE]

hasan genç
25-03-2013, 08:36
1 -2 - 3 nolu soruların cevabını aldım sayılır :) şu lastik olayını netleştirebilirsek cok iyi olacak :soru:

4)Son olarak bu lastik hız limiti ile ilgili olarak suan tercihimi kış yasası gereği tek dört mevsim lastiği olan goodyear vector 5 rotatıon kullanıyorum ve cok memnunum ancak hız limitim T yani 190 kmh şimdi benim aracın hız limiti 210 küsür anlık bu hıza cıkıp 10 -20 saniye yada 1 dakka 210 ile gitmek tehlikelimi ? 190 kmh hız limiti olan lastiğin opsiyonel olarak dayanma aralığı varmıdır ?

lastiğin yük indeksi 86 T , 86 nın karşılğı yük indeksi yablosunda 530 kg diyor dğrumu ?

sorum şu : 1050 kg olan araç 210 kmh hızda toplamda bu araç kaç kiloya ulaşır bunun formülü nedir ? :)

Bu konuyla ilgili olarak deneyimli arkadaşlardan yardım isitiyorum yardımınızı esirgemeyin :)

yarcımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim .[/QUOTE][/QUOTE]

hasan genç
25-03-2013, 10:09
Tork, Beygir Gücü, Hızlanma ve Dişli Oranları | Gerçek Bilinsin! (http://www.paganx.org/tork-beygir-gucu-hizlanma-ve-disli-oranlari.html) ilgili link te

Son olarak yazan paragraf da söyle diyor !

Sürtünme kuvveti hızla alakasızdır ve sonuçta araba her hızda ileri gidebilmek için147 N Kuvvet

ortaya koymak zorundadır. HIZ ARTTIKÇA HAVA DİRENİŞİDE KATLANARAK ARTACAĞI İÇİN

SÜRTÜNME VE ARABANIN AĞIRLIĞI GİTTİKÇE ÖNEMSİZLEŞECEK diyor . Bu sonuçtan yola

cıkarak araç hafifliyormu ?

Bizler bu yük indeksi konusunda boşuna mı 210 kmh hız için H sınıfı lastik aldık ? Madem

hızlandıkça araç hafiliyor (araç boşken + sürücü varken ) :)

hasan genç
25-03-2013, 12:02
Adamlar son noktayı koymuş Basınç azalıyormuş dolayısıyla hafifliyormuş araç !

Cevap: Sürat arttıkça arabanın yere uyguladığı basınç (http://forum.donanimhaber.com/m_69821419/mpage_4/key_/tm.htm)