PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İş değiştirmek...

tolga_55
28-03-2013, 13:57
Arkadaşlar Samsun'un bir ilçesinde 4 aydır çalışıyorum merkeze 50 km uzaklığında.Çalıştığım yer benim belgem sayesinde iş yapabiliyor şuanda. İşten ayrılırsam yetkisi askıya alınacak yeni mühendis bulana kadar iş yapamayacak. Şimdi bana 10 km uzaklığında biyerde iş ilanı gördüm mühendis arıyorlar. aynı işten. . ama gidip konuşmayı kendime yakıştıramıyorum.Çünkü şuanki çalıştığım yeri bir nevi yüzüstü bırakmış olucam işten çıkarsam...Ancak şöylede birdurum var ben adım gibi eminim bugün kapıya başka bir mühendis gelse benden daha uyguna çalışacak.. onu işe almaya çalışır patronumuz bu işler böyle dönüyor belkide. Kafam çok karışık. Siz olsaydınız ne yapardınız? Mantığım git görüş diyor.

batuu
28-03-2013, 13:59
bence hiç taviz vermeyin eğer yüzüstü bırakma ihtimalleri varsa yapabilirler. başvuracağınz işin imkanları daha iyiyse bir görüşün derim

sagi
28-03-2013, 14:00
herkes babasının oğlu ve kendi cebini düşünüyor sonuçta, ben olsam şartlar nerede iyi ise oraya giderdim hayat şartları yapıcak birsey yok

orhan_guney
28-03-2013, 14:01
kendinden başkasını düşünme ben yerinde olsam 1 sanıye beklemem bu zamanda ben işçisini kuruyan patron görmedim .

NakkaSss
28-03-2013, 14:03
Bence git görüş şartları daha iyi ise kendi firmanlada görüş bu şartlar altında daha fazla çalışmak istemediğini belirt patronun verdiği tepkiye göre de kararını verirsin bu kadar basip. İş konularına her zaman profesyonel yaklaşmak gerekir. Dediğiniz gibi yarın bi gün başka birisi gelse hiç düşünmeden koyarlar sizi kapının önüne bu hep böyledir.

SOMEONESPECIAL
Önce Can... Sonra Canan.

BthnKrkt
işiniz ne acaba yetki felan dediniz gıda mühendisi un fabrikası ilşkisi düşündüm birden. Bende samsunluyum hangi ilçe acaba?

Durango
28-03-2013, 14:05
Çalıştığınız yerdeki insanlarda sizin sayenizde ekmek yiyiyor, evine bakıyor. Olaya birde onların gözünden bakmayı deneyin.
Memnun olmadığınız ne ise (çalışma şartları, maaş) oturun konuşun. Şartlar size uygun değilse kendilerine x süre sonu zarfında işi bırakacağını söyleyin ki insanlar zor duruma düşmesin, sizde nereye başvurmak istiyorsanız gönül rahatlığı ile başvurun.

Schecter
28-03-2013, 14:08
önce git konuş yeni iş yeriyle. başka yerde çalıştığını söyle. ve işten ayrılırsam 15gün sonra başlayacağını söyle. 3 haftada olabilir emin değilim. eğer şartlarda anlaşırsanız istifanı verirsin 2 3 hafta senin yerine birini bulmalarını beklersin sonrada ayrılırsın. bu işin usulu böyle zaten. kimse mağdur olmaz. bir iş yeride bir personele göre kurulmaz.

TünayK
28-03-2013, 14:19
önce yeni tarafı bağla daha sonra şimdiki patrona git ayrılacağını söyle 15-20 gün gibi bir geçiş süreci koy ortaya. o sırada mevcut patronun yerıne adam bulur. sende yeni işine bakarsın...

hddsheriff
28-03-2013, 14:28
acırsan yetime , döner koyar..... diye bir atasözü var. kendi durumuna göre algıla işte bu atasözünü :D

EREN34
28-03-2013, 14:47
İŞ hayatında duygusallığa yer yok. Duygusal insan=kaybeden insan

XSi
28-03-2013, 14:53
zaten ihbar süresi diye birşey var

eğer o iş yerinde

0- 6 ay çalıştıysan - 2 hafta ihbar süresi
6 ay - 1,5 yıl - 4 hafta ihbar süresi
1,5 yıl - 3 yıl - 6 hafta ihbar süresi
3 yıldan fazla - 8 hafta ihbar süresi

ayrılırken bu sürelere uymazsanız zaten iş kanuna göre cezalandırılması söz konusu

gelelim konunun sizi ilgilendiren tarafına..

Mevcut çalıştığın yere istediğin şartları söyle, negatif yaklaşım bulursan, git diğer firma ile görüş..

Öncelikle kendini düşünmen doğrudur, kimse yadırgamaz.

Ama şunuda düşün sık sık iş değiştirmek te, sonraki arayışlarında negatif olarak algılanır.

rekord2000
28-03-2013, 15:13
zevk için çalışıyosan bilemem ama para için çalışıyorsan kim fazla verirse oraya gidicen bu devirde..

serkanaygün
28-03-2013, 15:17
Ben abim yerine koyduğum bir adamın yanında çalıştım. Abimdir dedim idare ettim ki dediğin gibi benim sayemde iş yapabiliyordu. 4 ay 5 kuruş para istemedim, abimdir beni mağdur etmez dedim. 4 aylık param kaldı ve iş bittikten sonra beni 1 kere bile aramadı :) Kendi kariyerin ve geleceğinden başka birşey düşünme.

individual
28-03-2013, 15:30
Başka yeni bir iş yerine geçiş düşünürseniz bence şu şekilde sıralayın.

1-Evinize Daha Yakınsa.
2-Şuan aldığınız yerden daha yüksek bir ücret veriyorlarsa.
3-Mesai Saatleri ve izin günleri

Bunlar yeni başvuracağınız yerde daha fazla ve daha iyiyse görüşün derim.

d3Li
28-03-2013, 15:41
özel sektörde duygusal davranma olmaz sizin için hangi seçenek iyi ise onu seçmelisiniz

Gry
28-03-2013, 15:44
İş hayatında duygusallık yer almaz, profesyonel olarak hareket etmelisin.

Yapacağın hareket seni küçültmez, şartlar iyiyse düşünme bile derim.

Kolay gelsin. :)

CafCaf
28-03-2013, 16:02
görüşmekten birşey çıkmaz git görüş bende senin gibi düşünüyordum baktım öyle olmuyor herkez eşşek niyetine koyuyorlar paraya çalışıyoruz sonuçta git görüş şartları daha iyise ben böyle böyle görüştüm eğer şartlarımı düzeltmezseniz ayrılmayı düşünüyorum dersin sonuçta şirket kalıcı değil kariyerini düşünüceksin.

SULTANOGLU
28-03-2013, 16:05
Hic duygusalliga gerek yok. Diger taraf ile anlasilmissa direk ayril. Ben 4 gun calisip ayrildim bir sirketten, hatta okadarda asmalardan gectim. Kendi sektorundeee gayet godamandi. Daha iyi bir yer buldum ve ciktim. Hic uzulme ve takma kafana en onemlisi senin is hayatin

Günkut
28-03-2013, 16:07
kendinden başkasını düşünme ben yerinde olsam 1 sanıye beklemem bu zamanda ben işçisini kuruyan patron görmedim .

Önce Can... Sonra Canan.

acırsan yetime , döner koyar..... diye bir atasözü var. kendi durumuna göre algıla işte bu atasözünü :D

İŞ hayatında duygusallığa yer yok. Duygusal insan=kaybeden insan

İş hayatında duygusallık yer almaz, profesyonel olarak hareket etmelisin.

Yapacağın hareket seni küçültmez, şartlar iyiyse düşünme bile derim.

Kolay gelsin. :)

Hic duygusalliga gerek yok. Diger taraf ile anlasilmissa direk ayril. Ben 4 gun calisip ayrildim bir sirketten, hatta okadarda asmalardan gectim. Kendi sektorundeee gayet godamandi. Daha iyi bir yer buldum ve ciktim. Hic uzulme ve takma kafana en onemlisi senin is hayatin

özet :D :icon_tup::icon_tup:

FB10ur
28-03-2013, 16:13
Gidip görüşmekte bir sakınca yok diye düşünüyorum sonuçta kimse sizi babasının hayrına çalıştırmıyor.Bugün sizden daha az ücretle biri çalışacak olsa o kişiyle görüşürler sizde gidip görüşün şartlarını öğrenin daha sonra gelip çalıştığınız şirketle konuşarak kararınızı verebilirsiniz..

RottingChrist
28-03-2013, 16:15
acımak yok, bas istifayı bak işine. patronlar kapının önüne koyarken bu kadar detaylı ve merhametli düşünmüyor malesef.

SULTANOGLU
28-03-2013, 16:18
Birde ilk baslarda sık sık is tegistirmekte sorun yok aonucta sunu ne yapip Na yapmak istemedigini anliyorsun.

kelalper
28-03-2013, 16:22
batmakta olan eniştem ve kuzenimi kurtarmak için Arabistanda ki mis gibi işi bıraktım döndüm. Gel sana ihtiyacımız var sen bizim evladımızsın orada ne işin var dediler döndük. Ne oldu adamları kurtardım bana 30 bin € sapladılar. Acısını sonradan çıkardım ama ne gerek vardı. Keşke batsalardı kansızlar diyorum. Kimseye acımayacaksın. Baban olsa güvenmeyeceksin. Sen adamı düşünürken adam acaba seni düşünüyor mu bi aklından geçir bence. Yarın artık ben maaş almayacağım desen gözünün yaşına bakmaz göbek atar.

freelife
28-03-2013, 16:24
gidip görüşebilrisin ,daha sonra şimdiki şirketine bildirirsin ve onlarda yeni bir arayışa girerler, anlamadığım senden önce bu şirket iş yapmıyormuydu yani bence çalışanlar vazgeçilmez değildir ( bende çalışırken vazgeçilmez olduğumu düşünüyordum ama benden sonrada eski şirketim işlerine devam etti yani ).Sen ayrıldıktan sonra kapatacak halleri olmadığını düşünüyorum o yüzden sen profesyonel düşünmelisin .

Vintage
28-03-2013, 16:52
en güzel iş görüşmesi işin varken yapılan iş görüşmesidir
git görüş bence kurum sana acımaz sen niye kuruma acıyorsun

Mert83
28-03-2013, 16:55
İş hayatında maalesef acımaya yer yok. Acırsan acısını cıkartabilirler ileride.
Bulduğun yeni yer ile konuş şartlar daha iyi ise zaten vakit kaybetme.

HaKo
28-03-2013, 16:59
yorumları okuyunca kanım dondu. Yukarıda zaten arkadaş yazmış bu işin yasal ihbar prosedürü var. Ama onun dışında her ne kadar kişisel çıkarlar ağır bassa da iş ahlakı hatta direk olarak ''ahlak'' diye bir şey var. Sen ekmek yediğin yeri hiçbir sebep yokken pat diye yüz üstü bırakırsan o döner dolaşır bir gün senin başına da gelir. Bu işin en doğrusu , gidersin açık açık konuşursun ben şartları daha iyi bir iş buldum , ya benim şartlarımı iyileştirin ya da ben alternatif yeri seçmek durumundayım dersin, adamın işine geliyorsa iyileştirme yapar, gelmiyorsa verirsin istifanı, yasal çalışma süreni doldurur çıkarsın, o sırada da patronun kendi başının çaresine bakar. Bu kadar kafaya takılacak bir şey yok iş dünyası sonuçta.

painkller
28-03-2013, 17:18
bende 3-4 senedir esnafların içindeyim tam olarak yazları. Yani sohbet muhabbet değil esnaflık yapıyoruz. Gemi acenteliği. sizin işinizi, iş kolunuzu bilemem ama bence gidip öteki yerle konuşun, şartları daha uygun ise gidip şuanki iş vereninize böyle böyle anlatın. Yok ık mık derse işi bırakırsınız, belki aynı şartları sağlamayı kabul edicektir ama böylece daha çok gözüne batabilirsiniz. Ama siz siz olun kendinizden ailenizden başkasını düşünmeyin. iş başka arkadaşlık başka sonuçta. En yakın esnaflar bile gün geliyor çok ufak dünyevi sebeblerden ufacık maddiyatlar sebebiyle birbirine düşüyor. Ki size işveren adam en ufak hatanızda veya onun karına bir durumda düşünmeyecektir bile.

Vtec_2
28-03-2013, 18:00
Önce işverenle konusarak durumu anlat. Zaten prosedürü flan var. Öle ha dedinmi cıkamıyorsun. Sonrası zaten ***** , iş hayatında duygusallıga yer yok.

oğuz
28-03-2013, 18:17
şu yazanların kaçı işveren ? hadi işvereni geçtim kaçı kendini onun yerıne koyupta yazdı.
herkesin derdi ekmek,şartlar uyuyorsa suankı ısyerıne en azından sure tanıman lazım ki admlarda ona göre alsın onlemını

yagizgokmen
28-03-2013, 19:53
maalesef iş hayatında acırsan acıncak hale geliyosun

Time-R
28-03-2013, 20:04
Kendini ne kadar agirdan satabiliyorsan bir patrona, sen oranin patronusundur demektir. Bence guzel maas veriyorlar ve istiyorsan suanki is yerini ve patronunu bir dakika dusunme, cunku sen kadar insafli ne yazikki degiller bu is hayatinin bir gercegi.

lethaldoze
28-03-2013, 20:41
Ortaokul bitti çalışmaya başladım. Epeydirde kendi işimle meşgulüm ve piyasadayım.
Öğrendiğim bir şey varsa oda, kendime karar vermem gerektiğinde söylediğim;
"kimse babanın oğlu değil, sende kimsenin babasının oğlu değilsin" dir. Bence bu söz özetliyor. Sizde zaten düşünüp en mantıklısını yapıcaksınızdır. Maksat içinize sinsin.

tolga_55
28-03-2013, 21:57
Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ediyorum.Herbirinizin cevabını teker teker okudum. Birnevi ders almış oldum :)

Tamam diğer çalışanları ve işvereni de düşünmek lazım ama en azından diğer iş verenin şartlarını görüp ona göre yol çizmek gerekiyormuş bunu anladım.

Patronlar çalışanların gözünün yaşına bakmaz bunu az çok gördüm etrafımdakilerden. Mantıklı olan şartları öğrenip patrona bak şurda bu imkanlar var .Burda yaşadığım sorunlar şunlar gibisinden yaklaşmak şeffaf olmak.

İş hayatında profesyonel olmak için en az 1 kere canımızın yanması gerekiyo galiba diğer türlü iş hayatına yeni başlayan arkadaşlar (benim gibi) için profesyonellikten çok duygusallık ön plana çıkmakta.