PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İngilizlerin Petrol Zammına Protestosu

levent
29-03-2013, 01:51
Face'de bi arkadaş paylaşmış, adamların organize oluş şekli takdire değer açıkçası, keşke biz de olabilsek :)

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/577187_444783668940209_1889526086_n.jpg

uluckaban
29-03-2013, 02:24
burasıda ingiliz forum sitesiydi zaten :D abi şunu bi türkçe özetleseydin :D

Zorbey
29-03-2013, 02:31
Aslında ticari araç sahipleri 1 gün akaryakıt almasa yer yerinden oynar

levent
29-03-2013, 02:33
Kabaca der ki 15 Nisan'da yakıt almayın, yakıtınız az ise 14 ünde alın 15 inde almayın 16 sında alın :)

Nisan 97 de benzer bir uygulama ile bir gecede galonda 30 cent'lik bir indirim olmuş.

15 Nisan 2011 de de internetten duyuru ile fiyatları protesto etmişler, 36 cent gibi bir indirim almışlar litre bazında,

Eğer bir gün kimse yakıt almazsa 2.3 milyar $ gibi bir para zararı olacak diyor akaryakıt firmalarının, bu yüzden 15 nisan'da yakıt almayıp orta doğu petrol endüstrilerini protesto edelim falan fıstık diyorlar kısaca :D

2.3 milyar $ ingiltere için geçerli rakam tabi, tr deki araba sayısı vs ile kıyaslanırsa bile büyük etki uyandırır :D sadece istanbuldaki taksiciler ve minibüsçüler bunu yapsa denildiği gibi yeterli olur diyebiliyorum ben..

cemsultan
29-03-2013, 02:43
İyi güzel, çok yerinde bir uygulama fakat üzülerek söylüyorum ki burası Türkiye, burda yemez malesef.

mert_leon
29-03-2013, 02:46

Ticari aracın almaması gibi bir durum olamaz.

levent
29-03-2013, 04:09

Günde 1000 km yapan taksi kaç tane bro?

Zero
29-03-2013, 04:17
Anglosaksocular bunu yaparsa biz de yapabiliriz.Pardon 3lu cocuk kombinasyoncular destek cikmaz.

Asil
29-03-2013, 06:49
Mutlaka yapilmali ama kitleleri organize etmek lazim kolay degil.
Ulkemizde ne yazik ki eylem yapan, karsi cikan ya biber gazini yiyor yada hapsi boyluyor.
İnsanlar karsi cikmakdan, protesto etmekden korkar oldu... Biz hep kuzu olduk. Kuzu yaptilar...

alperkirman
29-03-2013, 06:58
türkiyede zor
para var herkezde 5 değil 10 lirada olsa trafikte azalma olmaz ne ticaride ne hususide

Asil
29-03-2013, 07:26
türkiyede zor
para var herkezde 5 değil 10 lirada olsa trafikte azalma olmaz ne ticaride ne hususide
Bence herkesde para yok.
Ama bizde toplu tasima usulü adam gibi oturtulamadigindan, bu konuda en azindan Avrupaya kiyasla halen ilkel oldugumuzdan, insanlar oglen yemek yemez ama deposuna benzinini koyar hususi otosunna biner.
Asıl sorun benzinin ucuzlamasi degil, rayli sistemle ormektir şehri.
Bahcesehirdeki bir adam Maslak'a kadar raylar uzerinde tiklim tiklim olmadan gidebilse neden benzini dusunsun? Derdimiz bu olmali...

Schecter
29-03-2013, 07:36
türkiyede olmaz diye birşey yok. ingilizlerden daha iyisi olabilir ama herşeyden önce önemli bir reklam çalışması yapmak lazım. böyle kuru kuruya forumlarda bu iş olmaz.

aslında ingilizlerin başlatması bir fırsat! 5 nisanda ingilizlere destek vererek türkiyede de böyle birşey yaparsak belki ilgi çekici olabilir. aynı zamanda twiter üzerinden okan bayurgen ve beyazın programına gidip döviz açmak lazım. orada konuşmak lazım. organizasyon ancak böyle başarılı olur.

thedevil
29-03-2013, 12:42
ulan ne zaman benzin konusu çıksa aynı şeyi söylerim.
2 gün kimse benzin almasın bak fiyatlar nasıl düşüyo arz talep meselesi, sen talep edersen fiyatları giydirirler sen talep etme bak neler oluyor ;)

Remon
29-03-2013, 13:20
ulan ne zaman benzin konusu çıksa aynı şeyi söylerim.
2 gün kimse benzin almasın bak fiyatlar nasıl düşüyo arz talep meselesi, sen talep edersen fiyatları giydirirler sen talep etme bak neler oluyor ;)

türkiye de böyle bir şey olacağını sanmıyorum ben. türk milleti olarak arabalarımıza çok düşkünüz sanırım

drago
29-03-2013, 13:31
birinde 3 günlük bir süreçte eylem vardı, facede baya büyük bir event olarak sunulmuştu...

değil 3 gün; 5 gün akaryakıt almadım, 1 gün önceden fullemedim ama trafikte ve istasyonlarda en ufak bir azalma görmedim.

davete evet yazanlar bile gidip alıyodur ben artık inanmıyorum, timura gidip bize 1 fil daha yollayın olayına döndü bu.

huseyinturk
29-03-2013, 13:33

Katılıyorum. günde 2 depo mazot bitiriyor çoğu halk otobüsü mesela. Ticariler için söylüyorum mazot almamakla olmaz o iş, tek başına boykotlada olmaz. Ama günde 1 saat bütün ticariler kontak kapatsa olduğu yerde o zaman yer yerinden oynar. Olan vatandaşada olur, o stresi çeken ticari araç personelinede olur ama çok etkili olur bence

Emre Ekrem
29-03-2013, 13:58
İyi güzel, çok yerinde bir uygulama fakat üzülerek söylüyorum ki burası Türkiye, burda yemez malesef.

yer yemesine de, kimse yapmaz, konuşur şikayet eder, söylenir ama iş protestoya gelince yapmaz.

karsiyakaliozi
29-03-2013, 14:10
her yerde olur tr de olmaz hatta uzayda bile olur

spree1903
29-03-2013, 15:19
Bisiklete binin benzine ihtiyacınız olmaz

sagi
29-03-2013, 16:17
hey gidi heeey keşke olsa ahh keşke 2 gün fazla değil sonra ciddi bir rakamda indirim yapmak zorundalar

ceratoniaorg
29-03-2013, 17:06
Aslında hiç zor değil bu iş türkiyede de sadece plan program ve strateji eksikliği ile beraber sabırsızlık söz konusu. Birde hafif bir ben yapcamda başkası yapmaz düşüncesi ama olur. Nasıl olur kısaca açıklayayım;

Birkaç tane eylem peşpeşe yapılacak ama ilki uzak bir tarih olacak mesela bugun ayın 29 u eylem tarihi 19 veya 26 nisan tarihi olur yayılabildiği kadar yayılır. Bu nabız yoklama olur bunun hemen ardından 2 hafta içerisinde bir eylem daha gerçekleşir yine bir cuma günü bu ses getirir.

Üçüncü eylem ise yine 1-2 hafta sonra olur ve önceki iki eylem ile yapılanlar diğer haberdar olanlara örnek olacağından dolayı insanların kendine güveni gelir. ve son eyleme büyük bir katılım olur. Hadi beklenilen katılım olmadı diyelim sosyal medya aracılığı ile belirlenen bu 3 eylemin devamının olabileceği zaten tepedekileri endişelendirmeye yeterde artar bile.

Böyle bir stratejiyi biz forum ahalisi olarak belirleyip karara bağlarsak eğer eminim bu şekilde toplu bir harekat ses ve sonuç getirir.

MrtYILDIZ
29-03-2013, 17:21
:icon_tup:

Zorbey
29-03-2013, 19:23

Ankara'da bir ticari taksi veya dolmuş o kadar yapmıyor. Otobüslere bir şey diyemiyorum ancak birisi bu işe başlasa bu sayı katlanarak gider.

Kontak kapatmak tehlikeli bir durum.Hasta insanları da düşünmek lazım

_yekta_
29-03-2013, 20:45
şimdi bir akaryakıtçı olarak şunu söyliyim , siz 1 gün yakıt almazsanız , istasyon sahipleri bugun işler kesat gitti yarın yada sonraki gün toplarız der öyle fazlada umursamaz , akaryakıt istasyon sahipleri umursamaz ise dağıtıcı firmaların ruhu bile duymaz.............. o yüzden ciddi manada birşey yapılmak isteniyorsa şöyle 4-5 gün ülke çapında mümkünse 1 hafta , her köşe başında bağırarak , bütün internet ve televizyon ortamında son ses tepki vererek insanlar yakıt almıcaklar , o zaman belki dağıtım firmaları ne oluyor yahu falen derler ki bunun kısa süreli birşey olucağını bildikleri için yada bir seferlik yinede çok umursucaklarını sanmıyorum zaten ayın geri kalanında durumu kurtarırlar , aslında insanlara her ay 1 hafta akaryakıt almamaları konusunda uzlaşma sağlatmak gerek bu düzenli olursa anca o zaman dikkat çeker diye düşünmekteyim tabii yanlışta düşünüyor olabilirim .................

free-hifi
30-03-2013, 08:59
Bir pazartesi sabaha boğazı 10 dk kilitleyelim 07:00 gibi ? geçen sene face de böyle bir etkinlik yaptım pazar gününe kadar gelecek 500 araba vardı pazar akşamı son bir güncelleme istedim ? 10 kişi çıktı insanlar korkuyor eylem yapmaya sindirildik...

Yiğit G.
30-03-2013, 09:05
bu ingilizler 3-5 sene önce bikaç penny arttı diye benzin fiyatları öyle bir protesto yaptılarki tüm ülke olarak herkes işi bıraktı sokaklara döküldü yolları tırlarla falan kapadılar o gece zam arttırıldıgından daha da fazla indirime gitti hükümet petrol fiyatlarında :) Bizim gibi koyun değil adamlar.

mj105
30-03-2013, 09:25
Korku ile alakası yok bu işin. Sindirilmişlikle de alakası yok. Birilerinin zarar görmesinden, enflasyondan sizin bizim gibi insanlara zarar veren şeylerden beslenen kişiler var. Sen arkadaşını eşini dostunu böyle masum eylemler için bile örgütleyemezken onlar daha kötü niyetli eylemler için örgütleyebiliyorlar.

Eğer yapılan eylem, "Dağ dağa küsmüş, dağın bundan haberi olmamış" şeklinde olursa hiç bir anlam ifade etmez. Siz bir gün yakıt almaz ve bunun gerekçesini medya aracılığı ile bütün herkese duyurursan ses getirir. Ama biz bu gün yakıt almayalım buda bizim eylemimiz olsun deyip bunu duyuramazsan, yukarıda söylendiği gibi bu gün işler kesat denir.

Köprü kapatmakla da eylem olmaz. Köprünün kapanması hükümeti yada dağıtıcı şirketleri etkilemez, işine gücüne geç kalan halkı kızdırır sadece.

Toplumun çıkarları, bireysel çıkarların önüne geçtiği vakit bu ülkede çok şey değişir.

Sonuç: Bir eylemin başarılı olması için birilerinin canı yanması gerek. Birilerini canı sıkılması gerek. Bu ülkede yapıcı eylemler başarılı olmaz...

CafCaf
30-03-2013, 09:31
ülkenin yarısından fazlası muhalefet partiye oy verdiği için kendi tükürdüğünü yalamak istemeyecektir.

blow07
30-03-2013, 15:19
şimdi bir akaryakıtçı olarak şunu söyliyim , siz 1 gün yakıt almazsanız , istasyon sahipleri bugun işler kesat gitti yarın yada sonraki gün toplarız der öyle fazlada umursamaz , akaryakıt istasyon sahipleri umursamaz ise dağıtıcı firmaların ruhu bile duymaz.............. o yüzden ciddi manada birşey yapılmak isteniyorsa şöyle 4-5 gün ülke çapında mümkünse 1 hafta , her köşe başında bağırarak , bütün internet ve televizyon ortamında son ses tepki vererek insanlar yakıt almıcaklar , o zaman belki dağıtım firmaları ne oluyor yahu falen derler ki bunun kısa süreli birşey olucağını bildikleri için yada bir seferlik yinede çok umursucaklarını sanmıyorum zaten ayın geri kalanında durumu kurtarırlar , aslında insanlara her ay 1 hafta akaryakıt almamaları konusunda uzlaşma sağlatmak gerek bu düzenli olursa anca o zaman dikkat çeker diye düşünmekteyim tabii yanlışta düşünüyor olabilirim .................

Kesinlikle. Bu yüzden bu ülkeden hiç birşey olmaz artık.