PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : surtmeye cozum tokico amortisör ?

Brs_eg
19-05-2008, 00:02
arkdaşlar bu marka hakkında bilgisi olan varmi.si ye tein yay takinca baya dustu kullanamiorm araci nerdeyse surtme yapio cok lastik yanaklari 45 herkez 40 yap dioda onda cozum olmiycakmiş gibi gelio bana(su an 205/45/16 var 195/40/16 yapsam mesela).koni tam cozum ama fiyatlar maglum camurluk açtirma falanda tam cesaret edemiorm nasi olur faln die :S o yuzden amortisorle cozmeye calişcam tabi oda fayda ederse yada yaylari deiştirmem lgzm diorm ama o zmnda gene istedgim dusuklukte olmiycak.farkli cozum onerisi bilen arkdaslarda luften yardimci olsnlar konuyu aciklayarak...:confused:

http://img161.imageshack.us/img161/1451/img0314sm3.jpg

http://img372.imageshack.us/img372/7554/img0294si8.jpg

B!Rtan
19-05-2008, 00:34
kanka sertlik ve yükseklik ayarlı koni alıcaksın aynen tamam.

Brs_eg
19-05-2008, 00:36
kanka sertlik ve yükseklik ayarlı koni alıcaksın aynen tamam.

550-600 euro civari sence alalimmi moruk :) alla alla :D

Sefa_vts
19-05-2008, 00:44
komple lastik değiştirmekten daha mantıklı bir çözüm olur o paralarda :) ama 195 45 yapsan bile sürtüceğini sanmıyorum.. yada biraz kamber verirsen sorun kalmaz sanırım...

Brs_eg
19-05-2008, 00:48
komple lastik değiştirmekten daha mantıklı bir çözüm olur o paralarda :) ama 195 45 yapsan bile sürtüceğini sanmıyorum.. yada biraz kamber verirsen sorun kalmaz sanırım...

195/45 te izyolu azalcak yanak ayni olcak die dusunuorm bende :S

Sefa_vts
19-05-2008, 00:53
yanak aynı kalmaz ufalır.. çünkü 45 değeri 195'in %45 i demek..

205 iken yanağın 92,25
195 alırsan 87,75 olur ;) çok fark etmez ama tatmin eder sanırım.. tahmini bir ölçüsünü alabilr misin ki sürten yerin? en olmadı 195 40 al :) ama herşeyden önce amortisör düşün derim ;)

emreekin
19-05-2008, 00:57
banada 195-40 ta sürtme acaip azalır gibi gelio...

Brs_eg
19-05-2008, 00:59
ett % olayini unutmusum ben saols :) onlerde 1 parmak zor girio arkalarda biraz daha ii bi parmak girio işte :) 195-40 dusunuorm pek karşilaştgm bi olcu deil hep 195-45 war gorudugum kadariyla.tabiki amortisor istiorm ama butce işte onun için tokico faln dedim tabi 2.el konide bakmaya dwm edicem.saol werdign bilgiler için gecenin bu waktinde ;)

Sefa_vts
19-05-2008, 01:03
Önemli değil.. :) bu tokico hangi amortisör ya? bi ara 150 ytl ye giden bi yay takımı vardı yükseklik ayarlı? istersen amortisör gelene kadar onları dene.. Ama ne derece sağlıklı olur bilemiyorum.. Ayrıca şahsi fikrim eğer önler sürtüyor ise kamber ver.. Sürten yerde çamurluğun kenarları ise kesinlikle işe yarıyacaktır... 205 taban yol tutuşuna da katkı sağlar hem.. lastik değiştirmeyi düşünmüyorsan eğer buda bahanen olsun :p ayrıca maşallah çok güzel bir aracın var.. Bende eg aradım baya bir ara.. en son almaya diye gittiğimde adam arabayı getirmedi :)

Brs_eg
19-05-2008, 01:06
yukseklk ayari dusunmedm hiç o yuzden gittm tein aldim :D tokico miniklerden duydm 1 arkadsm daha solemişti birde netten baktm ole.kamber ayari peki nasi yapabilirz ( bende cok cahilim yaww :D ) yada arabayi 1-2 ay yatirip koni alicam kafam rahat yol tutusm duzgun olcak :D

Sefa_vts
19-05-2008, 01:19
orjinal amortisörlerde verebilir misin istediğin kamber açını bilemiyorum açıkçası ancak bir yolu olmalı sanıyorum.. hatta özellikle kamber verdiren parçalar var.. :) boşver ben kafanı karıştırmayayım,sen amortisör gözle bence :) sürtmesinden de fazlaca korkma,en olmadı idareten davlumbaz traşlatırsın.. Kazasız belasız kullan :)

aliyo
19-05-2008, 01:31
barış ben senin jantları 17 sanıyodum onun için 40 yap dedim ama 16 sa 40 yapma bence.. 40 yaparsan bukezde çamurluk ile lastik arası mesafe gözüne batar.. sen koni bakıyosun ii güzelde koniyi takınca jantlar dahamı içeri giercek:) konidede sürter büyük bi imtimal.. yapcağın şey 195 45 16 lastik almak, arka çamurluğun iç kısmını tıraşlatmak( içeri büktürme sakın) ve önlerde sütrüyorsa önlere camber kit alıp biraz camber verdirirsin olr biter.. ama koniyide al tabi sürtme ortadan kalktıı zaman istediin kadar basarsın arabayı.. yazdıklarımın hepsini kendim yapmıştım çünkü halloluyo;)

gokhan035
19-05-2008, 02:13
ali yazcak bişey bırakmamış :)

Brs_eg
19-05-2008, 07:42
barış ben senin jantları 17 sanıyodum onun için 40 yap dedim ama 16 sa 40 yapma bence.. 40 yaparsan bukezde çamurluk ile lastik arası mesafe gözüne batar.. sen koni bakıyosun ii güzelde koniyi takınca jantlar dahamı içeri giercek:) konidede sürter büyük bi imtimal.. yapcağın şey 195 45 16 lastik almak, arka çamurluğun iç kısmını tıraşlatmak( içeri büktürme sakın) ve önlerde sütrüyorsa önlere camber kit alıp biraz camber verdirirsin olr biter.. ama koniyide al tabi sürtme ortadan kalktıı zaman istediin kadar basarsın arabayı.. yazdıklarımın hepsini kendim yapmıştım çünkü halloluyo;)

abi koniyi daha cok basmak için degilde esneme payini azaltmak için dusunuorm ama senin dedign en ii yol gibi şimdlk napalm artk ayarliycaz bişyler eyw :)

imhotep
19-05-2008, 09:01
çamurluk ağızlarını içeri doğru kapattır derim.. daha masrafsız olur..

Sercan Keklik
20-05-2008, 11:46
koni şart..
araç esnediginde veya tam tur döndügünde sürter e sen amortisörü ayarladıgında ne kadar esnıcegıne sen karar verıyorsun sürtme payın dahada azalıcak camurluk dudaklarınıda bükünce problem kalmaz gibi

Enes-x
20-05-2008, 13:39
bu kadar alçaklıkla sürtmemesi için %100 sert olması gerekiyo amortisörün..Zaten o kadar sertleştirirsen aracın şimdikinden daha kötü yol tutucak..Koni diye hayal kurma o kadar alçaklıkla her türlü sürter..Çamurlukları açtır ve lokal boya yap..

Bi aralar benimde çok kafama takılan bi sorundu, amortisör mü alsam yay mı değiştirsem vs. vs. çok düşündüm..En sonunda biraz çekiç biraz boya şimdi kafam rahat en mantıklısı bu..maddi olarakta daha uygun..

Brs_eg
20-05-2008, 18:56
bu kadar alçaklıkla sürtmemesi için %100 sert olması gerekiyo amortisörün..Zaten o kadar sertleştirirsen aracın şimdikinden daha kötü yol tutucak..Koni diye hayal kurma o kadar alçaklıkla her türlü sürter..Çamurlukları açtır ve lokal boya yap..

Bi aralar benimde çok kafama takılan bi sorundu, amortisör mü alsam yay mı değiştirsem vs. vs. çok düşündüm..En sonunda biraz çekiç biraz boya şimdi kafam rahat en mantıklısı bu..maddi olarakta daha uygun..

yani maddi acidan en rahat yol ama ztn komple boyayi yeni yaptirdm gene lokal fln ugraşamam giderm takas ederm yayi yuksek binerm :)