PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : satılan araçta sonradan çıkan motor numarası sorunu..

Ayrton Senna
31-03-2013, 18:34
arkadaşlar merhaba;
önemli bir konuda bilgisi olan arkadaşlara sormak istediğim bir durum var...

Geçen yıl nisan ayında satınaldıgım (31 aralık 2012 ye kadar muayeneli) 89 model flash aracımı 5 ay kullandıktan sonra eylül ayında noter satışı ile sattım,

Benden alan şahısta aracı 2013 ocak ayında bir oto tamirci yakınına satıyor bu arkadaşta aracı muayeneye götürdügünde aracın motor numarasının başka bir aracın üstünde göründüğünü söylüyorlar ve aracı baglıyorlar..

Bu arkadaşlar aracı uygun hale getirmek için (bana söylenen şeyler hep bunlar) koşturuyorlar üniversiteye gidiyorlar para harcıyorlar ama bir türlü bu sorunu çözemiyorlar ve trafikten polisler bu arkadaşlara bu işin tek çözümünün aracı aldıkları kişiye geri satmak oldugunu söylüyorlar yani,her alan önceki sahibine sata sata gidecekmiş...(ben aracın belkide 7. sahibiyim) ama zaten baglı trafikten men bir araca nasıl satış yapılacak dediğimde bana cevap verilemiyor ki zaten ben bu fikri ne yasal nede mantıklı bulmadım..

Ben,o zaman bana sana benden öncekine nasıl bu trafik ruhsat çıkarttı bu araca izin verdi dediğimde araç muayeneye gidince belli oldu diyorlar..

Benim elimde alış ve satış noter sözleşmem var benden önceki sahibi ilede görüştüm o da böyle bir saçmalık ben ne duydum ne gördüm geri almak diye bir şey söz konusu olamaz geri alacak durumumda yok zaten diyor..

Sattıgım arkadaş bana, aracın şuan ki son sahibinin bunu kabul etmezsek hepimizi mahkemeye verecegini söylüyor..bende yasal anlamda ne gerekiyorsa yapsın benim alnım ak dedim kapadım...

umarım sorunu anlatabilmişimdir arkadaşlar,bu konularda bilgisi olan arkadaşlar varsa yazarsa sevinirim. teşekkürler

fa'R'uk
31-03-2013, 18:52
şuan ki sorunundan dolayı aracın son sahibi mahkemeye verir ise sırasıyla tüm sahipleri ifadeye çağrılır taki ilk motor değişikliğini yapan kişiye kadar, mahkeme bu tarz konularda genelde satanı alana borçlandırma ile sorunu çözmeye gidiyor.

Ayrton Senna
31-03-2013, 18:56
şuan ki sorunundan dolayı aracın son sahibi mahkemeye verir ise sırasıyla tüm sahipleri ifadeye çağrılır taki ilk motor değişikliğini yapan kişiye kadar, mahkeme bu tarz konularda genelde satanı alana borçlandırma ile sorunu çözmeye gidiyor.

yani bu durumda,bendemi borçlandırılacağım.. pek anlayamadım arkadaşım kusura bakma

fa'R'uk
31-03-2013, 18:59
iki yolu var motor değişikliğini yapan tespit edilirse direk onu şuanki sahibine borçlandırırlar eğer tespit edilmezse ucu sana dokunabilir :)

skyhigh
31-03-2013, 19:02
aynısı benım arkadsıma oldu merak etmeyın sıze gıren cıkan olmaz yukardakı arkadsın dedıgı gbı mahkeme aracın eskı butun sahıplerını cagırır we bu ıhale motor deısıklıgı yapan sahısa patlar sakn aracı gerı almak gbı bı hata yapmayın bole bsey olamaz sızınde haberınız yoktu cunku

Ayrton Senna
31-03-2013, 19:11
aynısı benım arkadsıma oldu merak etmeyın sıze gıren cıkan olmaz yukardakı arkadsın dedıgı gbı mahkeme aracın eskı butun sahıplerını cagırır we bu ıhale motor deısıklıgı yapan sahısa patlar sakn aracı gerı almak gbı bı hata yapmayın bole bsey olamaz sızınde haberınız yoktu cunku

ancak arkadaşlar anlamadıgım, nasıl tespit edilecek motor değişikliğini yapan şahıs ? ve faruk arkadaşın dediği gibi tespit edilememe durumuda var mı ?

skyhigh
31-03-2013, 19:14
bıde sole bsey dıyım sıze nerden bılıosunuz bunun dgru oldgnu ınsanlara artık guwenılmıo belkı sızın sattgnız sahıs bloğu kırdı gttı çakma bı motor aldı nerden bılceksınız ?

Er34
31-03-2013, 19:15
Ozaman ben yarın düşmanımdan araba alayım. Sonra aldığım arabaya motor takıp muayeneye sokayım. Sonra düşman olan satıcıya dava acayım.
Bana cok hukuka uygun gelmedi. Bence hiç bir şey yapamazlar size.

FATİH
31-03-2013, 19:18
kardeş sen aracı satmışsın. artık senden çıktı o araç. şayet sen motor numarasını değiştirmemişsen ya da değişmiş olduğunu bilerek satmadıysan vicdanın rahat olsun. ;) ülkemiz sisteminde bi aracın motor numarasının kim tarafından değiştirildiğinin tespiti bence mümkün değil ki araç basket topu gibi elden ele dolaşmış. alanın da motor üzerinde hile yapması gibi bi durum söz konusu ve yukarıdaki mesajlarda arkadaşlar güzel söylemişler.

Ayrton Senna
31-03-2013, 19:25
arkadaşlar,ben aracı satarkende araç yag yakıyordu bunuda belirtim alıcıya,yani motora anahtar vurdurmadım fakat benden alan kişi araca motor yaptırdı yaptırdıktan sonrada şuanki son sahibine sattı bana anlatılan bunlar, yani bende söyledim sattıgım kişiye; aracın son sahibi tamirci nerden bileyim onun blok değiştirmedigini dedim,ama ısrarla benim tanıdıgım o kişi öyle bişey olmadı diyor... ama mahkeme bu işi nasıl çözecek yada ben gibi diğer günahsızlar ne tür etkilenecek bu durumdan onu bilemiyorum.

ghibli06
31-03-2013, 19:40
sana anlatılan hikaye kesinlikle uydurma, aracı sana geri vermeye çalışıyorlar sanki...

normalde alırken de satarken de bütün şase ve motor numaralarını kontrol etmiş sayılıyorsunuz aten noter satışında da bu yazar, para saymayı biliyoruz da motor ve şase numarasını kaçımız kontrol ediyor?

burada son kişide patlar bu olay, TUV aracı bağlamış da polis ilk sahibine satın demiş vs vs bana bu hikaye hiç inandırıcı gelmedi, change büyük suçtur, benim elemanım change çıkan aracını hurdaya çıkartmak zorunda kaldı...

fa'R'uk
31-03-2013, 19:43
tek taraflı düşünme nasıl tespit edilecek konusunda ise ne kadar inkar edilirse edilsin sonuçta senin sattığın arabada yeni bir motor var o motorun sahibi bulunur motoru sorulur o konuda için rahatsa sende rahat ol ;)

ghibli06
31-03-2013, 19:51
kanunen, aracı en son alan olması gereken motor numarası ile aldığına dair noterden satış alıyor arkadaşlar, noter huzurunda imzalanan evrak herkesi bağlar, motor değişikse kendilerinin değiştirmediği ne *****?

skyhigh
31-03-2013, 20:03
ewet buyuk ıhtımal bu ıste bı hile we ya en son sahıbı yada bı oncekının parmağı war sızden bır sonra alan kısı motor yaptrdım demıs bnce komple motor atmıs olablr bana pek ınandrcı gelmedı sadece motor yaptrdgı

Ayrton Senna
31-03-2013, 20:27
cevap veren zaman ayıran arkadaşlara teşekkür ederim, bakalım ne yaşayacağız . :(

fa'R'uk
31-03-2013, 20:58
elemanın sana anlattığına göre olay şuan zaten hukuki boyuta geçmiş araç tespit edildikten sonra kriminale yada acele varsa paralı olarak üniversiteye gönderilir aracın incelemesinden çıkan sonuca göre motoru farklı ise motor numarasından o motorun hangi araçtan çalındığı, söküldüğü yada hangi hurda araçtan alındığını vs tespit edilir soruşturmayı yürüten birim motor sahibine de ulaşır ve sorar motorunun nerede olduğunu ve bir şekilde aracın motorunu değiştiren tespit edilir sana bu safhada en fazla ifade için gelirler sen ifadende aracı aldıktan satana kadar herhangi bir kaza ve değişiklik yapmadığını aracın satışını noterde verdiğini satarken motorunun yağ yaktığını alan kişiye söylediğini söylersin çok uğraşmazsın çabuk sonuçlanır için rahat olsun

misal motor çalıntı ise aracın şuan ki sahibi ile motorun sahibine anlaşma teklif edilir ya sen motorunu sat yada sen şase ve kupayı sat şeklinde yani senden bir hak talep edemezler dediğim gibi en fazla ifadene başvururlar senden de geriye doğru giderler

Ayrton Senna
31-03-2013, 21:07
elemanın sana anlattığına göre olay şuan zaten hukuki boyuta geçmiş araç tespit edildikten sonra kriminale yada acele varsa paralı olarak üniversiteye gönderilir aracın incelemesinden çıkan sonuca göre motoru farklı ise motor numarasından o motorun hangi araçtan çalındığı, söküldüğü yada hangi hurda araçtan alındığını vs tespit edilir soruşturmayı yürüten birim motor sahibine de ulaşır ve sorar motorunun nerede olduğunu ve bir şekilde aracın motorunu değiştiren tespit edilir sana bu safhada en fazla ifade için gelirler sen ifadende aracı aldıktan satana kadar herhangi bir kaza ve değişiklik yapmadığını aracın satışını noterde verdiğini satarken motorunun yağ yaktığını alan kişiye söylediğini söylersin çok uğraşmazsın çabuk sonuçlanır için rahat olsun

misal motor çalıntı ise aracın şuan ki sahibi ile motorun sahibine anlaşma teklif edilir ya sen motorunu sat yada sen şase ve kupayı sat şeklinde yani senden bir hak talep edemezler dediğim gibi en fazla ifadene başvururlar senden de geriye doğru giderler
Faruk dostum çok ilgilendin sağol, verdiğin bilgiler içimi rahatlattı allah razı olsun. hayırlı geceler