PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PEUGEOT 301 ve 208

prodorian
07-04-2013, 21:07
Arkadaşlar merhaba peugeot'un yeni 301 ve 208 araçları hakkında ne düşünüyorsunuz buradaki görüşlerinizin tamamını peugeot türkiye ( popaş) yönetimi ile paylaşacağım bu paylaşımın gelecekte hazırlanacak projeler için ciddi bir görüş oluşturacağını düşünüyorum şimdiden anlayışınız ve ilginiz için teşekkürler,,,

halilcan9455
07-04-2013, 21:16
301 fiyat/donanım olarak güzel bir seçenek ancak segmentinde ciddi rakipleri var.
208 de iyi güzel ancak o kadran tasarımı hiç yakışmıyor bence.

pirasa
07-04-2013, 21:33
projeler derken türkiyeyi kaale alıp araba üretmeyecekler heralde. ne gibi yaptırımlar olabilir ?

mert_can 41
07-04-2013, 21:37
208 hd otomatik versiyonun test eden 301 de almaya niyetlenip vaz geçen biri olarak görüşlerim 208 hd otomatik rakiplerine göre çok hantal kalıyo motor gücü konusunda clio 4 aklımı daha çok çelmişti tek sorunu küçük motor gözüm de 301 inse tek sorunu donanımıydı biz bakarken otomatik dizel versiyonu yoktu şimdi varmıdır bilmiyorum bide sunrof olmamsı büyük eksiklik ti :)

prodorian
07-04-2013, 21:41
tabiki 160 ülkeye otomobil üreten bir markadan bizim için özel otomobil üretmesini beklemek ve istemek çok doğru olmayabilir fakat Türkiye pazarında şu an satılan 301 TÜRKİYE ve bu yapıda olan 60 ülkede geliştirildi satışa sunuldu. marka olarak çok ciddi bir oluşum içinde Peugeot için Tech Turkey gibi TÜRKİYE nin en büyük otomobil platformunun görüşlerinin çok büyük önemi var...

Hakan Burak
07-04-2013, 22:10
208'i bilmem ama, 301 sadece şirket ve filolar için olmamalı. Kişiselleştirilebilmeli ve değişik özellikler eklenebilir olmalı. Standart özellikleri haricinde değişik modellerdeki jant seçenekleri, Piano Black veya her hangi bir renk iç mekan, aynalar, tamponlardaki plastik aksam, jant seçenekleri de eklenebilir. Uyumlu Body-kit seçenekleri de eklenebilir.

onursumer
07-04-2013, 22:12
208 çok güzel ama pahalı buluyorum

301 inde dizel otomatiğinin olmaması büyük eksiklik

Akın Sarıkaya
07-04-2013, 22:15
iki aracın da tasarımcılarını değiştirsinler :)

Anıl E.
07-04-2013, 22:37
Kabut altını bilemem ama ,tasarım olarak 10-15 bin hakkı var o arabaların . Acımasız mı oldu biraz .

Schumi
07-04-2013, 22:45
208'in ön tarafının acil makyajlanması far ve tampon şeklinin değişmesi lazım. :)

Dragger
07-04-2013, 22:47
İkisi de birbirinden kötü diyebilirim.

CafCaf
07-04-2013, 22:55
fiat linea yada clio sembole kimse bşy demiyor ama peugeot a gelince şu olsa bu olsa koltuk isitma olsa sunrof olsa b segmenti sedan araçların hangisinde var lütfen arkadaslar ..

Ben Peugeot Bayram Otomotivde satış danışmanıyım.

208 çok güzel allure otomatiğin fiyatı 45 bini geçmemeli başlangıç fiyatının 29 bin dizel başlangıç modelininde 34 500 ü geçmemesi gerekiyordu.

301 inde dizel otomatiğinin olmaması kaput ve bagaj bezlerinin olmayışı allure modelinde katlanır ayna yağmur sen. far sensörünün olmayışı büyük etkinlik fiyat düzenlemesi iyi denebilir zaten satişlardanda ciddi derecede memnunuz fiyatınada hemen 500 tl zam geldi ama başlangıç fiyatı dizel 35 bin olabilirdi.

Anıl E.
07-04-2013, 22:59
fiat linea yada clio sembole kimse bşy demiyor ama peugeot a gelince şu olsa bu olsa koltuk isitma olsa sunrof olsa b segmenti sedan araçların hangisinde var lütfen arkadaslar ..

208 çok güzel allure otomatiğin fiyatı 45 bini geçmemeli başlangıç fiyatının 29 bin dizel başlangıç modelininde 34 500 ü geçmemesi gerekiyordu.

301 inde dizel otomatiğinin olmaması kaput ve bagaj bezlerinin olmayışı allure modelinde katlanır ayna yağmur sen. far sensörünün olmayışı büyük etkinlik fiyat düzenlemesi iyi denebilir zaten satişlardanda ciddi derecede memnunuz fiyatınada hemen 500 tl zam geldi ama başlangıç fiyatı dizel 35 bin olabilirdi.

Ben de 106 gti vardı ,peugeot 106-206-306 gti furyasından sonra araba üretmedi :D

Faruk'S
07-04-2013, 23:02
301 rakibi c-elysee ye gore gayet hos ancak bu onun tasariminin basarili oldugu anlamina gelmez :)

ben yeni nesil peugeot'lari tasarim yonunden pek iyi bulmuyorum.Bi alman yada amerikan saglamligi olmadigi bariz bi gercek ancak bari tasarımla saglam gibi gostersinler.. Cok bos bi tasarım kullanılıyolar sanki..Uflesen ucacak :)

Hakan Burak
08-04-2013, 12:24

Tamam dediğin doğru B sınıfında hiç bir araçta öyle özellikler yok ama, B sınıfında bu özelliklerin kesinlikle olmayacağı anlamına gelmez. Dediğim gibi sadece şirketler ve filolara yönelik olmamalı. İsteyen düşük paketini alsın, isteyen yüksek paketini. Karar tüketicinin.

Emre Ekrem
08-04-2013, 12:34
PSA son bir kaç senedir Citroen e daha çok önem veriyor gibi geldi bana, 301 dış görünüm olarak hiç çekici değil ve fiyatından dolayı tercih edilebilir, 208 ise nispeten daha iyi bir çizime sahip lakin iç görüntüsü pek hoş değil, eskiden daha unik çizimler çıkartan PSA artık Peugeot a çok önem vermiyor gibi geldi bana.

OBAN
08-04-2013, 12:44
Dün gibi hatırlıyorum 206'yi ilk gördüğümde maymun olmuştum... Peugeot'da bi görsellik vardı onuda zamanla bitirdiler.

Dragger
08-04-2013, 12:47
Ben donanıma hiç takılmıyorum, ne kadar para o kadar donanım çünkü.

Tasarım rezalet bence, otoparkta bir tane 208 var baktıkça kötü bir şey buluyorum. Şekil yapıcaz diye maymun etmişler arabayı. 207 daha güzel ondan bence.

sedat2626
08-04-2013, 21:32
Peugeout sedan otomobil yapmayı bır turlu beceremedı bence arka stoplar bagaj kısmında bır gram estetik yok ya bu kadar kabataslak bişey olmamalı daha keskin hatlara sahip olmalı bence ne biliyim stoplar olsun daha uzantılı daha görseli ön planda bişey beklerdim ön idare eder ama arka kısım vasat benım fıkrıme gore

slowmotion
09-04-2013, 00:12
tasarım konusunu için birşey diyemem zevk meselesi, çağdaş tasarım duruyor. ama benimde dahil kimsenin gözü alışmadı. 207 çıktığında gerçekten beğenen sayısı çok fazlaydı. ama bayanlar bayılıyor onu söyleyim 208 için :)

ben kısa süreliğine bayan arkadaşımdan aldım. teknik acıdan çukurlarda falan iyi, umarım klasik peugeot gibi garanti bitince 1 ay sonra dağılmaz. daha dikkatli parçalar kullanıp sorunsuzluğu hedeflediklerini duymuştum ama hiçte inandırıcı gelmiyor.

sürdüğüm araç otomatik dizeldi. ne toyota mmt ler gibi geç vites atıyor, nede dsg gibi hızlı atıyor. şanzıman daha iyi olabilirdi. göstergelere direksiyonun üstünden bakma ayrı bir saçmalık. ledli farların beyaz ışığı ile sarı ampüller hiç uyumlu değil. ya ledli gündüz farı + xenon olarak paket yapsınlar yada led farları hiç koymasınlar.
konfor çukur konusunda şimdilik iyi.
ayrıca bir ara araba sallantılı çalışmaya başladı. nedenini anlayamadım, kısa bir süre yaptı ve lamba yakmadı. servise gitmeden de kendi kendine düzeldi. makinede bir sorun çıkmadı. birdahada o hatayı yapmadı.
rakiplerine göre motor olarak çekişte çok zayıf. ama yakıt konusunda gerçekten iyiydi. bayan+otm vites+rodaj kombinasyonuna göre full şehir içi 4.8 gerçekten iyi bir değer.
start stop gerçekten hızlı çalışıyor, inş bozulmaz :D fiyat olarak bence yüksek, eski bir 207rc kullanıcısı olarak 208 gti fiyatını duymak bile istemiyorum :(

Sercan AKCAN
09-04-2013, 01:04
Peugeot tutkunları kızabilir ama bende eski bir peugeot kullanıcısıyım.Peugeot tasarım vs herşeyden önce biraz malzeme kalitesini arttırsın.

murat_ileri
09-04-2013, 09:42
301 ile yaklaşık 3 bin km yaptım sürekli korkarak kullandım aşırı derecede güvensiz sürüşü var, motor zayıf ve muadillerine göre hantal. ses sistemi hakkında kullanabilecek kelime bulamadım ne yazık ki sınıfta kalan bir araç benim gözümde.

orhan_guney
09-04-2013, 09:47
Peugeout 301 Bence ilk önce euro ncap Testini yaptırmalı 1 sene yakın olacak hala euro ncap testine aracını sokmadı.

clioGT
09-04-2013, 09:51
301 dizeli bu haftasonu 3 gun 1000km civarı kullanacam, izlenimlerimi paylaşırım ama dizelleri hepsi güzel artık yakıt cimriliği konusunda. haftasonu tatillerinde sürekli kiralıyorum farklı farklı dizeller de hepsi gayet makul yakıyor valla. eskiden clio cymbol derdim başka birşey demezdim ama artık alakası yok:)

Volkann
09-04-2013, 09:52
208 i inceledim tasarım olarak iyi fakat kadran videosunuda izledim araç bi süre sonra tıkanıyor sanki hiç 200hp havası yok.

ZaZy
03-12-2013, 19:27
arkadaşlar kullananlardan yorum alabilirsek alınırsa pişman olunacak bir araç mıdır_? 301

mert_can 41
03-12-2013, 19:37
Biz 301 değilde elysee olanı kiraladık aralarında fark yok fazla işim kırtasiye bagaja 8 koli fotokopi kağıdı sığdırdım çok geniş bir bagaj hacmi var boyum uzun olduğu için her arabanın arkasına sığamam ama bunda rahat ettim tek kötü yanları cam açma düğmeleri önde vitesin orda olması sürüş dikkatimi dağıtıyo arkada da cam açma düğmeleri iki koltuğun arasında el frenin bulunduğu konsolun orda biz 1.2 benzinli olanın kiraladık günlük 100 km yaptık bizi üzmedi yakıta gayet cimri içi sesizdi tek sorun cam açma yerleri ve 1.2 yokuşlarda biraz hantal kalıyo :)

bason
03-12-2013, 19:39
Daha dün test etmiş biri olarak. 301, symbol ya da linea gibi araçlara göre daha modern geldi bana. Bence tercih edilebilir. Kalite sorunları ***** b sınıfı sedanlar da var. İçi geniş, rahat, yolda çok daha keyifli bir araç rakiplerine göre.

ontheair
03-12-2013, 19:55
301 ve benzeri araçların üretim amacı temel ulaşım ihtiyacını karşılamak. Seni A noktasında B noktasına götürür ama bu sırada ne konfor ne de sürüş keyfi vaad etmez. Ama üstlendiği görevi iyi bir şekilde yapar. Tasarım mümkün olduğunca basit olmak zorundadır. Çünkü her bir kıvrım kalıbın biraz daha pahalıya mal olması demektir. Fazladan kullanılan tüm malzemeler fiyata yansır ve rekabert şansını düşürür. Dizel otomatik kombinasyonu da aynı sebepten dolayı yok.
Rakiplerinden hangilerini kullandınız bilmiyorum ama ben bu sınıftaki tüm otomobilleri kullandım. Hepsi hemen hemen aynı. Aralarında şu an tek fark yaratan model Skoda Rapid.
Yukarıda yazılanların hepsini okudum. Açıkçası eksik olarak yazdığınız her şeyi gidip premium markalarda bulabilirsiniz. Yok ben Peugeot alıcam derseniz 508 var onu verelim. Ama 301 parasına olsun derseniz 'inş canım yaa' der yollarlar sizi.
Yeniden başa dönelim sen bu otomobili neden alacaksın? Sıfır km bir otomobil almak istiyorum ve param buna yetiyor dersen yapacak bir şey yok. Küçümsemek için yazmıyorum ama ne kadar ekmek o kadar köfte mevzusuna dönüyor mevzu.
Az yaksın ekonomik olsun diyorsan 1.6 HDi motor seni tatmin edebilir. Şehir içinde 4.5 lt/100 km'yi biraz dikkat ederek yakalayabilirsin. Dikkat etmezsen de 6 olur. Performansı da fena değil.
Ailece geniş geniş binelim dersen bak işte o var. Arka diz mesafesi BMW 5 Serisi'ne bile kafa tutar. Öyle bir diz mesafesi var. Bagaj desen 506 lt. Doldur doldurabildiğin kadar.
Konfor işte orada biraz eksik. Viraj canavarı değil. 100-200 km/s hızlanmasını ölçeyim derken yaşlanırsın. Bu işlerin otomobil değil. Yağını suyunu koy, bas marşa git otomobiller bunlar. Fazlasını bekleme. Eğer beklersen pişman olursun. Beklemezsen mutlu.

RUN
03-12-2013, 19:55
Daha bugun firmamıza araç almak için gittik peugeot'a.208 in kadranının yeri çok tuhaf geldi bana. Ayrıca direksiyon simidi çok ufak bence. 301 in ise yalıtım konusu biraz zayıf. Ayrıca cam açma düğmeleri, ön torpidonun şekli, kapı döşemeleri, direksiyonun şekli, far yagmur sensoru olmayısı, ayna kumandalarının yeri beğenmediğim unsurlardı. Euroncap e hala katılamamış olmasıda akıllarda soru işareti bıraktı. Netice olarak renault clio sportstourer dci aldık.

bason
03-12-2013, 20:03
301 ve benzeri araçların üretim amacı temel ulaşım ihtiyacını karşılamak. Seni A noktasında B noktasına götürür ama bu sırada ne konfor ne de sürüş keyfi vaad etmez. Ama üstlendiği görevi iyi bir şekilde yapar. Tasarım mümkün olduğunca basit olmak zorundadır. Çünkü her bir kıvrım kalıbın biraz daha pahalıya mal olması demektir. Fazladan kullanılan tüm malzemeler fiyata yansır ve rekabert şansını düşürür. Dizel otomatik kombinasyonu da aynı sebepten dolayı yok.
Rakiplerinden hangilerini kullandınız bilmiyorum ama ben bu sınıftaki tüm otomobilleri kullandım. Hepsi hemen hemen aynı. Aralarında şu an tek fark yaratan model Skoda Rapid.
Yukarıda yazılanların hepsini okudum. Açıkçası eksik olarak yazdığınız her şeyi gidip premium markalarda bulabilirsiniz. Yok ben Peugeot alıcam derseniz 508 var onu verelim. Ama 301 parasına olsun derseniz 'inş canım yaa' der yollarlar sizi.
Yeniden başa dönelim sen bu otomobili neden alacaksın? Sıfır km bir otomobil almak istiyorum ve param buna yetiyor dersen yapacak bir şey yok. Küçümsemek için yazmıyorum ama ne kadar ekmek o kadar köfte mevzusuna dönüyor mevzu.
Az yaksın ekonomik olsun diyorsan 1.6 HDi motor seni tatmin edebilir. Şehir içinde 4.5 lt/100 km'yi biraz dikkat ederek yakalayabilirsin. Dikkat etmezsen de 6 olur. Performansı da fena değil.
Ailece geniş geniş binelim dersen bak işte o var. Arka diz mesafesi BMW 5 Serisi'ne bile kafa tutar. Öyle bir diz mesafesi var. Bagaj desen 506 lt. Doldur doldurabildiğin kadar.
Konfor işte orada biraz eksik. Viraj canavarı değil. 100-200 km/s hızlanmasını ölçeyim derken yaşlanırsın. Bu işlerin otomobil değil. Yağını suyunu koy, bas marşa git otomobiller bunlar. Fazlasını bekleme. Eğer beklersen pişman olursun. Beklemezsen mutlu.

Skoda rapid biraz fazla gelir 301, linea, symbol gibi modellere. Octavia ya yakın fiyatları var. Ayrıca kişiselleştirebilme imkanları daha fazla sanırım. Bende araç bakınıyorum sıfır rapid ucuzdur diye bir bakayım dedim elim yandı fiyat listesinden. :D 34 bine de var fakat 1.6 tdi 105 hp ya da 90 hp DSG modelleri de var ilginç gerçekten. Bir kaç opisyon seçince fiyatları uçuyor.

Bir de merak ettiğim 208 de ki 1.2 VTİ ile 301 de ki VTİ arasında neden güç farkı var? Aktarma organlarından da mı kısıyorlar araçları ya da motordan? 5-10 hp daha az benzinli modelleri.

EserBodrum
03-12-2013, 20:19
106 GTi 'ın yenisini üretseler hiç fena olmaz :D

atituti
03-12-2013, 21:15
Gecen gun iki arabayida test ettim atasehir can otoda. 208i geciyorum.301 in diz mesafelerine hayran kaldim hala hayret icerisindeyim benim boyum 188 koltugu kendime gore ayarlayip arkaya gectim ne goreyim! , s serisi kadar diz mesafesi ! S 7 ve a8 haric bu kadar buyuk bir diz mesafesi hic bir arabada gormedim.ondan inip 407 ye binince icim skildi desem yeridir.malzeme kalitesi hosuma gitti kullandigim en ful paketti ( o paralar etmez 57milyarmi ne ) ama yalitim 0 0 0 0 eksi besyuz puan veriyorum yalitima.yanda giden arabanin subap sesini duyuyosun hala.

oğuzk
03-12-2013, 21:24
Geçen ay sattım 301 'i
+ ları - lerini götürür.

2. eli çok zayıf yada ben satamadım.1 ay ilanda durdu hatasız boyasız 20000km'deki arabayı 33 e sattım.

Motor yalıtımı sıfır içeri çok ses geliyor.Serviste yalıtım yaptırmıştık çok farketmişti.

Donanımları çok saçma en boşuydu benimki arka camlar manuel aynalar elektriksiz ama ESP ve Crusie control vardı

Şirketimizde linea ve symbolde var onlardan çok çok üstün bir araç.

Passat diyen 508 le karıştıran çok oluyordu.Sen nasıl aldın bunu diyende :D

Diz mesafesi çok çok iyi superb den sonra arkaya oturunca küçük kalmıyor.

Yakıt performans çok iyi.Ortalamaya bakmadan kullandığım halde maks.5.5 litreydi

ASR tutmasa 1. 2. vites yok zaten :D PD130 a yakın gidiyor.

- Yönleri bence
1-)Yalıtım (Motor-rüzgar sesi çok fazla)
2-)Piyasası yavaş ( yada yeni araç olduğu için bilen yok )

Full paketi alınır binilir bence :)

ontheair
04-12-2013, 01:10
Skoda rapid biraz fazla gelir 301, linea, symbol gibi modellere. Octavia ya yakın fiyatları var. Ayrıca kişiselleştirebilme imkanları daha fazla sanırım. Bende araç bakınıyorum sıfır rapid ucuzdur diye bir bakayım dedim elim yandı fiyat listesinden. :D 34 bine de var fakat 1.6 tdi 105 hp ya da 90 hp DSG modelleri de var ilginç gerçekten. Bir kaç opisyon seçince fiyatları uçuyor.

Bir de merak ettiğim 208 de ki 1.2 VTİ ile 301 de ki VTİ arasında neden güç farkı var? Aktarma organlarından da mı kısıyorlar araçları ya da motordan? 5-10 hp daha az benzinli modelleri.

Rapid'inbaşlangıç fiyat ile 301 arasında iki bin lira fark var. Kıyaslandığında oldukça makul kalıyor.

208 birazdaha gençleri hedefleyen bir otomobil olduğu için ve model gamının genel olarak dinamik bir yapıya sahip olması nedeniyle böyle bir güç farkı olabilir.
İkinci ihtimal ise daha basit. 301 kullanıcılarını eski 1.6 lt'lik motora itmek :)

Dodoo
04-12-2013, 01:15
301 de cam açma düğmelerini oralara yerleştirmek için çok düşünmüşler mi acaba ben bunu merak ediyorum gerçekten. :)

ontheair
04-12-2013, 01:20
301 de cam açma düğmelerini oralara yerleştirmek için çok düşünmüşler mi acaba ben bunu merak ediyorum gerçekten. :)

Emin ol çok düşünmüşlerdir.

En az maliyetle en kullanışlı, en kolay ulaşabilen neresi vardır diye bir hayli araştırma yapmışlardır.

Aldığınız otomobilde fazaldan kullanılacak bir cm kablonun bile hesabı yapılıyor.

Dodoo
04-12-2013, 01:23
Emin ol çok düşünmüşlerdir.

En az maliyetle en kullanışlı, en kolay ulaşabilen neresi vardır diye bir hayli araştırma yapmışlardır.

Aldığınız otomobilde fazaldan kullanılacak bir cm kablonun bile hesabı yapılıyor.

Çok düşünmüşler ama aşırı kullanışsız bir yere yerleştirmişler sonuç olarak, bilmiyorum sadece ben mi rahatsız oldum 3-4 günlük 301 maceramda. :)

mert_can 41
04-12-2013, 02:22
Çok düşünmüşler ama aşırı kullanışsız bir yere yerleştirmişler sonuç olarak, bilmiyorum sadece ben mi rahatsız oldum 3-4 günlük 301 maceramda. :)

Ben kaza bile yapıyodum 4 camı kaldırim diye aşırı dikkat dağıtıyo :)

mimarsertac
04-12-2013, 08:29
208'e resmen aşığım akşamları arkamda varsa aynadan izliye izliye gidiyorum far+led kombinasyonu muhteşem görünüyor. 1.4hdi gerçekten eskidi ve ağır kalıyor artık bu bir gerçek. 1.2vti motor güzel yakıtı oldukça düşük. Tasarım kişisel bir olay, bağzıları beğenmez bağzısı beğenir. Ben mesleği tasarımcı olan biri olarak çok beğeniyorum.
301i balıkesir çangaya ilk geldiği gün inceledim. Aile ve pazarlamacı kullanımına ideal bir araba. Çok fazla beklentisi olan üzülür. Az yaksın evden işe işten eve götürsün düşüncesine çok güzel.