PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Anayasada Asgari Ücret Sorunsalı

free-hifi
18-05-2013, 10:32
TBMM ’deki partilerin ‘kırmızı çizgileri’nden kaynaklı çıkıp çıkmayacağı, çıksa da nasıl çıkacağı belirsizlik taşıyan ‘yeni anayasa ’ya ilişkin çalışmalar bugün de devam etti.

“Çalışma, İş Güvenliği ve Adil Ücret Hakkı”, “Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı”, “Vatandaşlık’, “Seçme, Seçilme ve Siyasi faaliyette Bulunma Hakkı” maddelerini görüşen Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım Komisyonu, çalışma hayatını özellikle de işçileri yakından ilgilendiren bir konuda uzlaştı.

‘Yeni anayasa’ya “asgari ücretten vergi alınmayacak” hükmünün eklenmesi kararlaştırıldı. Buna göre, çeşitli adlar altında vergi olarak asgari ücretten yapılan 205 liralık kesinti artık yapılmayacak.

Komisyon’da, çalışan kadın ve erkekler için eşit işe eşit ücret ilkesinin esas alınması ile işverene, iş kazası ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar için primi kendisi tarafından ödenen sorumluluk sigortasını yaptırma zorunluluğu da uzlaşılan konular arasında yer aldı.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi atıyorum 1500 lira maaş alan bir personele bu para yansır mı yansımaz mı patronun keyfine kalacak bir durum mu ?

b.ustaoglu
18-05-2013, 11:58
hayret nasıl oldu da vatandaşa bu şelilde iyilik yaptılar :)

patrona giren bişey yok. patron zaten sigorta vs. filan bu parayı veriyor. şimdi devlete değil işçiye vericek. 200 lira da az değil asgari ücret ile çalışan için. sevindim valla...

GokhanRS
18-05-2013, 12:00
ne hayreti gene anayasada kesin çok önemli değerlerimizi değiştirecekler. onlar göze batmasın diye bu tür bir kıyak lazım.

free-hifi
18-05-2013, 12:19
ne hayreti gene anayasada kesin çok önemli değerlerimizi değiştirecekler. onlar göze batmasın diye bu tür bir kıyak lazım.

haklısın her zmanki yöntemleri bunlar

siR
18-05-2013, 12:51
o alınmayacak olan 200 lira çalışanamı yansıtılacak yoksa işverenin cebindemi kalacak, esas soru bu

free-hifi
18-05-2013, 12:58
o alınmayacak olan 200 lira çalışanamı yansıtılacak yoksa işverenin cebindemi kalacak, esas soru bu

asgari ücrete çalışanın cebine girerde asgari ücret dışında çalışanlara sıkıntı olacak gibi

By_HaNNibaLL
18-05-2013, 13:25
asgari ücret 500 se 700 olacağini hiç sanmiyorum acikcasi ben.

Ve olsa bile diğer taraftan neler götürüldüğünü takip etmem gerekiyor 200 verip yeni anasaya ile hayati zehir etmesinler

Asil
18-05-2013, 14:27
Eğer bu gerçekleşirse asgari ücret 920 TL mi ne olur. Mevcut şartlarda çekirdek bir ailenin geçimi için minimum 1.500 TL gerekirken, 920 TL bile az bir mebla. Hiç olmamasından iyidir ayrı konu.

Ama ben samimiyetsizliklerinden ötürü, vatandaşa karşılıksız 205 TL verileceğini hiç zannetmiyorum. Devlet bu paradan vazgeçiyorsa vardır bir bityeniği. Zamanla anlarız... GokhanRS'in dediği gibi birşey çıkabilir şapkadan... Sus payı yani.

volume81
18-05-2013, 14:42
zaten maaş alırken çoğu kişi net maaş alıyor

brüt ücretin içerisindeki vergiler işyerine kalıyor bu durumda işletmecinin cebine kalacak o 205 TL :)

serkan6606
18-05-2013, 17:45

bi işçi olarak HİÇ AMA HİÇ AMADA HİÇ sanmıyorum çünkü iş veren işçiyi bafilemek için elinden geleni yapar vede yapıyor. işverenler artık 1 tl degil 50 kuruşun hesabnı yapıyor felanca yemek sirketi tablot başı 4:25 yapıyor felanca yemek şirketi 4:30 yapıyor diye örnegin. görecez bakalım ama benim hiç. umudum yok ... olsa bile kesin benim patron vermez :beuj: