PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İcra Hakkında bilgi

By CrAzY
22-05-2013, 15:28
Merhabalar yakın zaman önce arabamı satmak için ilan açmıştım bugün görmeye geldiler beğendiler kaporayı bıraktılar.Araç abimin üstüne fakat onun da şirketten vergi borçu varmış ve aracın üstüne icra koymuş 40 bin tl bu icrayı kaydırma şansımız varmı aynı kişinin farklı arabasına adam kapora verdi satış veremiyorum güzel de fiyata verdim bilenlerden yardım bekliyorum.

mmustu
22-05-2013, 15:35
tabiki var 40 binlirayı vergi dairesine öderseniz kalkar :)

başka bir çözümü yok maalesef

bu arada dikkat etmeniz gerekir yakalama çıktıysa ilk çevirmede alırlar aracınızı

By CrAzY
22-05-2013, 15:35
Şu anlık durumumuz buna müsait değil aynı kişiye ait farklı araca icrayı kaydırabilirmiyiz peki ?

mmustu
22-05-2013, 15:36
Şu anlık durumumuz buna müsait değil aynı kişiye ait farklı araca icrayı kaydırabilirmiyiz peki ?

oda zor avukat arkadaşlar daha iyi bilir ama ona bile koyabilirler zaten araç bedeli borcu karşılayamaz diye

free-hifi
22-05-2013, 15:38
oda zor avukat arkadaşlar daha iyi bilir ama ona bile koyabilirler zaten araç bedeli borcu karşılayamaz diye
icrada değilde bu istenilen rehinde oluyor bildiğim

By CrAzY
22-05-2013, 15:38
İyice çıkmaza giriyor olay canımı sıkıyor .

Evrenoz
22-05-2013, 15:41
Avukat değilim, hukuk bilgim de yoktur.. Sadece birkaç defa icra olaylarının içinde olduğumdan duyumlarım üzerine yorum yapıyorum...

Aracın üzerindeki icrayı başka bir araca icralık olan kişi ( ağabeyin ) kaldıramaz. İcra koyan kişi ise kaydırma değil haczi kaldırma - başka araca tekrar koyma işlemini yapabilir ki bu da icra dairesine belli bir meblağ ödemeden gerçekleşemez. Günün sonunda icra sahibi de bu yola pek yanaşmayacağından araç satışı zor görünüyor..

Hukuk okuyan arkadaşlar illaki daha doğru bilgi verecektir..

Tunacan
22-05-2013, 15:49
Şirket şahıs şirketi ve abinizin adına mı kayıtlı?

brs_odbs
22-05-2013, 15:51
Kesinlikle dediğiniz gibi bir şey olmaz ben 2 senedir icralarda çalışıyorum

orhan_guney
22-05-2013, 15:52
Araç şirket adına ise başka araca kaydırabilirsiniz.gayette kolay icra koyan kuruma gidiyorsunuz hepsi bu.

hacker-kan
22-05-2013, 16:07
büyük bir firmanın hukuk ve icra bölümünde görev alıyorum aylık yaklaşık 50 araca rehin koyuyoruz.
yasa gereği o araç üzerinde artık haciz koyan kişi yada şirketin hak mahrumiyeti vardır bu yüzden borç tutarı ödenmediği ve haciz yazısıyla vergi dairesinden bu haczi kaldırmadan noter satışı yapamazsınız.icra koyan kurumada gitseniz alacaklı kişinin rıza yazısı ve onayı olmadan hiçbir işlem yapılamaz.Kİ icra takibi başlatan kişi rıza gösterse dahi arac üzerinden rehin kaldırma ve ruhsat işlemleri için 384tl ödemeniz olucaktır + borcun 4/1'ini icra dosyasına yatırmanız gerekecek.Ve icra takibi başlayan gün itibariye 180 iş günü içerisinde araca yakalama kararı idari mahkemece çıkarılır ve yakalamalı olarak trafikte ilk rutin çevirmede aracınız bağlanır.ilgili idari bölgeye bağlı yediemin dediğimz otoparka çekilir.borcun bu yasal sürede 4/1'lik kısmında dahi ödeme sağlanmamış ise araç satışa çıkartılır.satış miktarı dosyaya alınan olarak yansıtılır.

orhan_guney
22-05-2013, 16:20
sıfır araç satıyorum takasa gelen araçlar oluyor en basiti 20 gün önce yaşadım aracda sskdan icra koyulmuş son anda gördüm ama şirket borcu gidip ssk dan başka araca devir yaptılar bizde satışını aldık bu nasıl oluyor peki ? bilgi amaclı soruyorum yanlış anlama.
büyük bir firmanın hukuk ve icra bölümünde görev alıyorum aylık yaklaşık 50 araca rehin koyuyoruz.
yasa gereği o araç üzerinde artık haciz koyan kişi yada şirketin hak mahrumiyeti vardır bu yüzden borç tutarı ödenmediği ve haciz yazısıyla vergi dairesinden bu haczi kaldırmadan noter satışı yapamazsınız.icra koyan kurumada gitseniz alacaklı kişinin rıza yazısı ve onayı olmadan hiçbir işlem yapılamaz.Kİ icra takibi başlatan kişi rıza gösterse dahi arac üzerinden rehin kaldırma ve ruhsat işlemleri için 384tl ödemeniz olucaktır + borcun 4/1'ini icra dosyasına yatırmanız gerekecek.Ve icra takibi başlayan gün itibariye 180 iş günü içerisinde araca yakalama kararı idari mahkemece çıkarılır ve yakalamalı olarak trafikte ilk rutin çevirmede aracınız bağlanır.ilgili idari bölgeye bağlı yediemin dediğimz otoparka çekilir.borcun bu yasal sürede 4/1'lik kısmında dahi ödeme sağlanmamış ise araç satışa çıkartılır.satış miktarı dosyaya alınan olarak yansıtılır.

hacker-kan
22-05-2013, 16:36
ssk icra koyduğu için oluyor.ssk bir kamu kuruluşu bildiğimiz gibi bir devlet kurumu.bu yüzden şirket yada şahıs ünvan sıfatıyla icra mahkemeleri yetkili olmuyor.kurum olarak idari mahkemeleri takibe alıp değiştirme hakkını gizli tutuyor.arkadaşın aracına şahıs yada şirket (tam bilmiyorum) rehin yazısını dosyaya ekleyerek icra takibi başlattığı için hak mahrumiyeti kişilerin oluyor.bu yüzden 3.şahıs alacaklı takiplerini yasa gereği idari mahkemeler değil icra mahkemeleri takibe alıyor.
yasada'' Haciz alacaklının borçlunun mallarına veya Banka hesabi gibi varlıklarına el koymasıdır ve böylelikle alacağını icra etmesidir''ibaresinde de belirtildiği gibi 1.işlem haciz devamı alacaığın kesinleşmesi sonrası malların satışı yani icrasıdır.

sizin durumdada icra koyan ssk değil şirket yada şahıs olsaydı durum arkdaşınkiyle aynı olcaktı.

mmustu
22-05-2013, 16:38
ssk icra koyduğu için oluyor.ssk bir kamu kuruluşu bildiğimiz gibi bir devlet kurumu.bu yüzden şirket yada şahıs ünvan sıfatıyla icra mahkemeleri yetkili olmuyor.kurum olarak idari mahkemeleri takibe alıp değiştirme hakkını gizli tutuyor.arkadaşın aracına şahıs yada şirket (tam bilmiyorum) rehin yazısını dosyaya ekleyerek icra takibi başlattığı için hak mahrumiyeti kişilerin oluyor.bu yüzden 3.şahıs alacaklı takiplerini yasa gereği idari mahkemeler değil icra mahkemeleri takibe alıyor.
yasada'' Haciz alacaklının borçlunun mallarına veya Banka hesabi gibi varlıklarına el koymasıdır ve böylelikle alacağını icra etmesidir''ibaresinde de belirtildiği gibi 1.işlem haciz devamı alacaığın kesinleşmesi sonrası malların satışı yani icrasıdır.

arkadaşın arabasınada vergi dairesi haciz koymuş zaten

abisi vergi mükellefi işyerinden kaynaklı vergi borcu için konmuş

hacker-kan
22-05-2013, 16:45
vergi borcu hangi yasa kapsamında konmuş incelenmesi gerekli.çünki vergi dairesi haciz başlattığı zaman borç kapsamı çok önemli.ki araca haciz gelene kadar banka hesaplarına kadar idari takip başlatılmıştır zaten.o yüzden şirkete kayıtlı başka bir aracıda satmaya kalktıklarında kayıtlarda şirket yetkilisi sanırım kendisi o yüzden diğerlerinide satamayacaklardır.

hacker-kan
22-05-2013, 16:51
ve aynı zamanda farklı araca kaydırma durumunda haciz devri yapılacak aracın değerinin aynı yada daha yüksek olması gerekli.

dorukky
22-05-2013, 16:55
başka bir mal varlığı varsa onun üstüne kaydırılıyo yakın zamanda benimde başıma geldi.Ama borcu yapılandırıyolar taksit şeklinde ve bi kısmınıda nakit alıyolar.

By CrAzY
22-05-2013, 18:40
Abilerim durum bu bana anlatılan bu yani Araca ssk den icra koyulmuş bu durumda ne yapabilirim. ?

Şirketten koyulmamış . Bu durumda yapılacak olan nedir.Satma durumumuz nedir.

TUGCA
22-05-2013, 18:43
ve aynı zamanda farklı araca kaydırma durumunda haciz devri yapılacak aracın değerinin aynı yada daha yüksek olması gerekli.

bence çok yanlış biliyorsun :))) aynı yada daha yüksek değere sahip olması gerekmez, üzerine ne varsa ona rehin yada haciz konur. borç 50.000 araç 10.000 olsa bile konur. neye göre yorum yapıyosunuz arkadas anlamıyorum :) ve şahıs firmasıysa borç başka araca kaydırılır. zaten bu ödeme teminatı olarak gösteriliyor ilk etapta. borç ödenmezse kişiye ait mallara haciz gelir.

By CrAzY
22-05-2013, 20:31
Yorumlar için teşekkür ederim sorumu tekrarlıyorum Aracın üzierine 40 bin tl ssk dan icra koyulmuş.Bu durumda yapmamız gereken nedir .?

Tugral
22-05-2013, 22:13
Şimdi sen avukata yada kuruma diyeceksinki ; benden alacağınız var, buna karşılık aracıma haciz koymuşsunuz ama ben aracı satmaya niyetlenene kadar farketmedim bile. Şimdi satmam lazım cokta sıkıştım, ama aracın haczini diğerine koyun bende bu aracın parasını yiyeyim güzelce. Avukatlar veya kurumda bu duruma çok üzülüp tahsil etme noktasına gelinmiş durumu alehlerine cevirip , borçlu kişiye kıyak çeker gibi, dur o zaman ben bu haczi satılmıycak olan, haybeye duran diğer araca koyimde işin görülsün mü diyecekler? ...

dgoo
22-05-2013, 22:24
Benzer durumlar tamamen kurumların insiyatifinde.
Gün geldi maliye icrayı şirketin başka aracına kaydırdı (ödenmediği takdirde bağlanmak sureti ile).
Kurum var borcu taksitlendirir, icrayı diğer şirket aracına koyar.
Kurum var ödeme için taksit dahi yapmaz.
Ama son zamanlarda icrayı kaldırmanın tek yolu borcu tamamen kapatmak.