PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güneş Enerjisiyle Çalışan Araç İçi Soğutucu

phoenixs
26-06-2013, 15:23
Sİzce bunun gerçek olabilme imkanı varmı kullanna varmı ? yoksa sadece fan mı :) yardımcı olacak varsa çok sevinirm alayım 4 tane diyorum faydalı birşey ise :)

Auto Cool - Güneş Enerjisiyle Çalışan Araç İçi Soğutucu (http://www.sepeteko.com/auto-cool-gunes-enerjisiyle-calisan-arac-ici-sogutucu)

Auto Cool - Güneş Enerjisiyle Çalışan Araç İçi Soğutucu - http://www.sepeteko.com/ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bbS_5S32fqo)

MCN21
26-06-2013, 15:26
icerdeki havayı dısarı atıyor sadece fan sogutma özelligi yok :D birde hırsızlara davetiye cıkarıyor gibi geldi :D

131mirafiori
26-06-2013, 15:28
bunun bir aracın içini serinletebileceğini düşünmüyorum :)

İbrahim Erdem
26-06-2013, 15:33
Damacana kapağı kadar fanın dışarıdaki sıcak hava ile içerdeki sıcak havanın yerini değiştirerek soğutma yapacağını sanmıyorum ben de.

Onun yerine eskiden kamyoncularda bulunan çakmağa takılan konsolüstü vantilatör daha çok iş yapar.Hem camı da kesmemiş olursunuz.

RottingChrist
26-06-2013, 15:49
bende dün gördüm ve sipariş ettim bir adet. bir kaç güne geçer elime ve test edip bilgi veririm. benim araba sabahtan akşama kadar şirket otoparkında güneşin altında yatıyor ve belki faydası olur diye düşündüm. ama asıl benim bunu kullanma amacım sigara içerken camı açmamak. sigara dumanını dışarı atsın arabanın içi duman altı olmasın yeter :)

Emre Ekrem
26-06-2013, 15:52
Serinleme olabilir, hırsız o arayı görüp de camı kırdıktan sonra :D

0M42
26-06-2013, 16:20
Gunes enerjisi ile calisan basit bir fandan ibaret gorunuyor.

HkN
26-06-2013, 16:21
Sadece içeri taze hava veriyor ve içerideki havayı alıyor. Tabiki mükemmel olmaz ama Passat Highline'larda bu tarz bir olay var. Sunroof üzerindeki güneş panelleri elektrik üretip aracın içine devamlı kalorifer sistemini çalıştıryor. en azından aracın içi sıcak hava olmuyor.

MCN21
26-06-2013, 16:36
ürünü taktıgınızda camın bir kısmı acık kalıyor bir daha izleyin :D 4 camı o kadar acık bırakırsanız zaten arabanın icin normalden daha az ısınır :D

İbrahim Erdem
26-06-2013, 16:42
ürünü taktıgınızda camın bir kısmı acık kalıyor bir daha izleyin :D 4 camı o kadar acık bırakırsanız zaten arabanın icin normalden daha az ısınır :D

evet camı kesmiyorlarmış ben ön cama takılıyor zannetmiştim..Ama camda sensör olan araca nasıl takacaklar tamamen kapanmadığı vakit geri iniyor çünkü.

DoganSuper
26-06-2013, 17:40
bende bunun ev için olanı vardı hiç bi işe yaramıyo :) sogutmayla uzakta yakından ilişkisi yok.

rekord2000
26-06-2013, 19:30
Yeni arabalarin cogu guvenlik onlemi icin, (cemil, iffet vakasi mesela:D) parmak falan sıkışmasın diye kendi kendine aciliyor onu nasi yapicaz bunu takarsak;)

Sequental
26-06-2013, 20:39
Valla birileri surekli insanlarin gozunu boyayip paralarini alma pesinde !!

Simdi bu sadece arkadaslarinda dedigi gibi solar panel ile 12v DC akim alinan bir kaynak ve bir fandan ibatret.. Fan buyuk ihtimal maximum 1Amper dir.. Panel yeterli gelsin diye..
Neyse bundan bir halt olmaz..

Ama deseydi ki..Gunes panelinden beslemeyi alan (12v) bir Peltier ile sogutma yapiyoruz...Belki, ama o da olmaz:
12v peltierler yuksek amperlerde enerji ihtiyaci ister. 4 yil once PC nin CPU sunu peltier ile sogutup sicak yuzeyden alinan isi enerjisini, bakir su bloguna vererek ocerclok yapiyordum..Sonra da zaten Freon compresoru ile sogutmaya gecmistim..
Arac ici kucuk buzdolabi denilen cool box larda peltier ile calisir, ama dusuk enerjili olanlar. Yani bunlar acik ortamda, ortami sogutmaya yetmez. Zaten bu tur kutu kullananlar bilir, bir cola'yi beklet 1 saat icinde anca biraz serin olur..

Madem bisey satacaklar bari ISI borusu ile yapilmis (ici alkol turevi, kaynama nok. freona nisbetle daha yuksek) bir kucuk radyator yapsalardi da, fan ile onu destekleselerdi, amennah..
Yapardi 15cmx15cm bir panel, arkasina da atardi fan..isi alinirdi arac icinden, fanin oldugu nokta yuksek tutulurdu, devirdain gerceklesirdi. Arac icinde 5 derecelik bir isi dusmesi belki olurdu..

Bosuna para vermeyin derim ben..

Emre Ekrem
27-06-2013, 09:09
Valla birileri surekli insanlarin gozunu boyayip paralarini alma pesinde !!

Simdi bu sadece arkadaslarinda dedigi gibi solar panel ile 12v DC akim alinan bir kaynak ve bir fandan ibatret.. Fan buyuk ihtimal maximum 1Amper dir.. Panel yeterli gelsin diye..
Neyse bundan bir halt olmaz..

Ama deseydi ki..Gunes panelinden beslemeyi alan (12v) bir Peltier ile sogutma yapiyoruz...Belki, ama o da olmaz:
12v peltierler yuksek amperlerde enerji ihtiyaci ister. 4 yil once PC nin CPU sunu peltier ile sogutup sicak yuzeyden alinan isi enerjisini, bakir su bloguna vererek ocerclok yapiyordum..Sonra da zaten Freon compresoru ile sogutmaya gecmistim..
Arac ici kucuk buzdolabi denilen cool box larda peltier ile calisir, ama dusuk enerjili olanlar. Yani bunlar acik ortamda, ortami sogutmaya yetmez. Zaten bu tur kutu kullananlar bilir, bir cola'yi beklet 1 saat icinde anca biraz serin olur..

Madem bisey satacaklar bari ISI borusu ile yapilmis (ici alkol turevi, kaynama nok. freona nisbetle daha yuksek) bir kucuk radyator yapsalardi da, fan ile onu destekleselerdi, amennah..
Yapardi 15cmx15cm bir panel, arkasina da atardi fan..isi alinirdi arac icinden, fanin oldugu nokta yuksek tutulurdu, devirdain gerceklesirdi. Arac icinde 5 derecelik bir isi dusmesi belki olurdu..

Bosuna para vermeyin derim ben..

Muhterem, zahmet edip açıklamışsınız, kendi adıma çok teşekkür ederim, lakin Bosuna para vermeyin derim ben. kısımı dışında pek anladım diyemem. Tercüme için araştırmalarım devam ediyor. :D

Sequental
27-06-2013, 20:43
Bakir 6-8mm capinda 1mm et kalinligi olan 20 cm boru dusun.
Bir ucu kapali..acik ucundan alkol turevi sivi dokulur. 8-10cm yukselene kadar doldur. Alttan (kapali ucu) isitilir. acik ucta burlasma meydana geldigi an ust uc lehimlenip kapatilir. (Alev almaz endiselenecek durum yok, veya ust taraf vidala yontemi ile kapatilir ama zaman icinde sizdirmazlik sorunu olabilir)

Bu borulardan 6-7 tane hazirlanir. sivinin altta kalan kismi, absorbe edeceginiz ortamda tutulur (30 derece egimli olarak minimum)Asagidaki ucta madde sivi haldedir. Diyelimki arac isi 30 derece, o sivi asagida karsilastigi ortam sicakligini sogurarak yukari dogru buharlasarak ust noktaya iletir. Ust nokta ya yerlestirdiginiz fan yukari yukselen buharlasmis isiyi absorbe eder ve tup icindeki sivinin sicakligi dusunce tekrar sivi hale geleceginden borunun icinden tekrar asagiya akar..
Cevirim boyle devam eder.
Eger o egim verilmez se yukarda siviya donen madde asagi inecek yer bulamaz, o yuzden egimli mone edilir..

Sen arastiriyorum dedigin icin biraz detayli yazdim..
Yoksa sistemin arac ici sogutmada bir etkisi yoktur.. Genelde bilgisayar islemcileri ve grafik chiplerinin sogutulmasinda kullanilir. Bazi laptoplar su an isi borusu sogutmali geliyorlar.. Islemci kritik calisma sicakligi 70 derece ise (Eski P4 islemciler sicak calisiyordu) onu 50 dereceye cekmesi yeterli oluyor diye kullanilmislardir..
Yoksa arac, ev vs. ortam sogutulamaz bu kucuklukte bir duzenekle..

Belki tam olmasada fikir vermesi acisindan, bazi evlerin damlarinda gunes enerji sicak su panelleri gorursun. Bazilari sadece yanyana dizilmis cam tuplerden olusur..
Orada da egimli duran panelde altta soguk su olur, gunes carpip suyu isitinca, su tupun icinden yukari dogru hareket eder..Sonra da yukari hattan sicak su kazanina aktarilir.

Bizim sistemde sicak su kazana dokulmeyecek, ama o ust noktada kaynama noktasinda neredeyse buharlasmaya baslayan su sogutularak, tekrar borudan asagi inecek..Kapali bir devirdaim sozkonusu yani..
Google da "Heat Pipe" diye arattir, daha detayli bilgise ulasirsin.

Saygilar..

FaBeRgE
27-06-2013, 21:01
tam incelemedim ama ben yinede faydası olabileceğini düşünoyrum. Babamda bi ara passat vardı highline 2 olan modellerden. Solar sunroof vardı, güneş altında bırakınca güneş enerjisi ile aracın içini soğutuyordu. Güneşin alnına bıraksan dahi içi fırın gibi olmuyordu.

tdipower
27-06-2013, 21:05
tam incelemedim ama ben yinede faydası olabileceğini düşünoyrum. Babamda bi ara passat vardı highline 2 olan modellerden. Solar sunroof vardı, güneş altında bırakınca güneş enerjisi ile aracın içini soğutuyordu. Güneşin alnına bıraksan dahi içi fırın gibi olmuyordu.

passat çünkü o :D

Seven7
27-06-2013, 21:07
Bu parçanın pek işe yarayacağını ben de sanmıyorum. Kullananlar yorumlarını da yazar umarım.
Peki bu Passat'lardaki solar camları kendi araçlarımıza entegre etme imkanımız var mıdır acaba?