PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürtünmeyi 0 a indiren Türk Mühendis

AEAlmas
27-06-2013, 18:00
Karbon kaplama teknolojisini icad ederek, bilim dünyasinda çigir açan ve ABD'nin "yüzyilin 100 bilimadami"ndan biri kabul ettigi Prof. Ali Erdemir''e, yillar önce is aradigi Türkiye'de resepsiyon memurlugu uygun görüldü.

Halen ABD Enerji Bakanligi'na bagli en önemli arastirma - gelistirme merkezlerinden biri olan "Argonne Research" de çalisan Prof. Erdemir, 1977'de Istanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Bölümü''nden mezun olduktan sonra lisansüstü egitim için ABD'ye gitti. Georgia Institutes of Technologies'te doktorasini tamamlayan Erdemir''in en büyük hayali, bilimsel ideallerini Türkiye''de gerçeklestirmekti.

Prof. Erdemir, 1986'da Ankara'ya gelip is aramaya basladi. Ne var ki "kendisine uygun bir is" bir türlü bulunamadi. Bir gün tanistigi bir milletvekiline egitiminden ve hedeflerinden bahsetti. Milletvekili, Erdemir'in issiz olmasina üzüldü ve su teklifte bulundu "Madem Ingilizce biliyorsun. Büyük Ankara Oteli'nin resepsiyonunda çalis."

Bu tekliften sonra Türkiye'de kalamayacagini anlayan Erdemir ABD'ye geri döndü. 1987'den itibaren 4 bin 500 bilim adaminin görev yaptigi Argonne Research'e kabul edildi. Erdemir, burada yaptigi çalismalarla bütün dünyaya adindan söz ettirdi.

Erdemir'in en önemli çalismasi ise otomotiv dünyasinda dönüm noktasi olarak kabul edilen, "karbon kaplama" adinda bir alasimla, sürtünme katsayisini binde bire kadar indirmesi oldu. Motor ve motor aksamlari bu alasimla kaplandiginda, motorun ömrü iki kat artiyor, yakit tüketimi yüzde 20 azaliyor.

Karbon kaplama yapilan motor, kükürtsüz benzin kullanimina da olanak sagladigi için otomobilin çevreye olan zarari en aza inmis oluyor. Erdemir, karbon kaplama bulusuyla bilim dünyasinin en önemli sekiz ödülünü pesi pesine aldi.

Prof. Erdemir, bulusunun sadece otomotiv degil, uzaydan beyaz esya endüstrisine kadar sinirsiz alanda kullanilabilecegini söylüyor.

Ancak, bulusun ilk taliplileri otomotiv üreticileri oldu. Üç binin üzerinde yan sanayi firmasinin yani sira General Motors, Ford, DaimlerChrysler, Toyota, Isuzu ve Honda "karbon kaplamanin" patentini almak üzere basvuruda bulundu.

Bulusun 21'inci yüzyilda tüm otomotiv sektöründe kullanilacagini belirtiyor.

ABD ARGON LABORATUVARLARI: ``DR. ERDEMIR`IN BULUSU, ENDÜSTRI UYGULAMALARINA YAKLASTI"

CHICAGO - ABD Enerji Bakanligi ile Chicago Üniversitesi`nin ortak kurulusu Argon laboratuvarlari, Türk bilim adami Dr. Ali Erdemir`in karbon atom kaplama bulusunun, endüstriye hazir hale geldigini web sitesinden ilk haber olarak duyurdu.

Argon laboratuvarlarinin haberinde, bulusla ilgili olarak son dört yilda 3 binin üzerinde basvuru oldugu, endüstri mühendislerinin karbon kaplama bulusuna büyük ilgi duyduklari belirtildi.

Sürtünme katsayisini sifira indiren bulusuyla bir anda triboloji biliminin dünyadaki bir numarali ismi haline gelen Dr. Ali Erdemir, bu bulusuyla ikinci defa R&D 100 ve Discover ödüllerine layik görüldü.

Dr. Ali Erdemir, daha önce de borik asidin motor ve makinalarda sürtünme ve asinmayi önleyici özelligini bularak, bu bilimin Nobel`i sayilan R&D 100 ödülünü aldi.

TEST MAKINESI IFLAS ETTI

Dr. Ali Erdemir, bulusunu bir bilyeye kaplayarak, test makinesinde denedi. 32 gün içinde bilye test makinesinde 17.5 milyon defa agir sürtünme altinda döndürüldü. 32 gün sonra test makinesi bozuldugu halde, Dr. Erdemir`in karbon atom kaplamasinin hala bilyenin üzerinde gözle görülür sekilde durdugu belirlendi.

Dr. Erdemir`in bulusunu ``akil almaz`` olarak nitelendiren uzmanlar, bulusun endüstride uygulanmasiyla, milyarlarca dolarlik tasarruf saglanabilecegini kaydetti.

Argon Laboratuvarlari Teknoloji Transfer Ünitesi, Amerikan CemeCon ve Alman CemeCon firmalarinin, karbon kaplamayi çesitli endüstri imalatlarina kaplayabilecek makineler üzerinde çalismalara basladigini duyurdu.

Gerekli kaplama makineleri ortaya çiktigi zaman, karbon atom kaplamanin 100 binlerce parçaya kaplanabilecegi ve endüstriyel hale gelebilecegi kaydedildi. Kaplamanin dizel gaz sistemi, roket atan rampalar, mil yataklari, imalat makineleri, kompresörler ve daha yüzlerce endüstri parçasina uygulanabilecegi bildirildi. Amerikan Havacilik ve Uzay Dairesinin (NASA) karbon atom kaplamayi yakin takibe aldigi ve bazi denemelere basladigi belirtiliyor.

Türk bilim adami Dr. Ali Erdemir ile ilgili habere, Argon laboratuvarlarinin ``http://www.anl.gov`` internet adresindeki sitesinden ulasilabilir.

TÜRK BILIM ADAMINA 2 YENI ÖDÜL DR. ERDEMIR, ``ALLAN A. MANTEUFFEL`` VE ``AL SONNTAG`` ÖDÜLLERINI KAZANDI

CHICAGO - Teknolojide cisimlerin sürtünmelerini inceleyen bilim dali olan tribolojinin dünyadaki en önemli isimlerinden Dr. Ali Erdemir, "Tribology and Lubrication" adli kurulusun "Allan A. Manteuffel" ve "Al Sonntag" ödüllerini kazandi.

Endüstride alüminyum plakalarin sekillendirilmesi için yeni bir yaglama teknigi gelistiren Dr. Erdemir''e "Al Sontag" ödülü, bulusunun çevre kirlenmesini önleyici ve enerji tasarrufu saglayici islevi nedeniyle verildi. Dr. Erdemir''in, borik asit kullanarak kuru film seklinde gelistirdigi yaglama teknigiyle, otomobillerin alüminyum gövdeleri daha az enerji harcanarak ve çevreye zarar vermeden sekillendirilebilecek.

Otomobil fabrikalarinda alüminyum sekillendirilmesinde kullanilan yaglarin, hem çalisanlara, hem de çevreye zarar verdigine isaret eden uzmanlar, Dr. Erdemir''in uzun zamandan beri endüstri ve çevre uzmanlarini rahatsiz eden bir soruna çözüm getirdigini kaydediyor. Dr. Ali Erdemir''e "Al Sonntag" ödülü, 21 Mayis''ta ABD''nin Houston kentindeki Hyatt Regency Oteli''nde düzenlenecek özel bir toplantida verilecek.

Ayni kurulusun "Allan A. Manteuffel-2002" ödülüne de layik görülen Dr. Erdemir''e bu ödülü, sürtünme katsayisini sifira indiren bulusu nedeniyle verildi. Son yillardaki buluslariyla bugüne kadar birçok ödül kazanan Dr. Erdemir, buluslarinin endüstride uygulanmasinin kendisi için en büyük ödül olacagini söyledi.

Dr. Erdemir''in borik asitle ilgili bulusu, ABD ve bazi ülkelerde "Silk Motor" adiyla, motor yaglarina katki maddesi olarak pazarlaniyor. Motor yagina konulan bu maddenin motordaki asinmayi önledigi ve motorun ömrünü en az üç kat artirdigi belirtiliyor. Bu madde, ayrica yüzde 12 civarinda benzin tasarrufu saglayabiliyor. Dr. Ali Erdemir''in buluslariyla silah sanayiinin ve uzay merkezlerinin de ilgilendigi bildirildi.

Türkiye'de is bulamadi ABD'DE OSCAR KAZANDI

ISTANBUL - ABD''de iki buyuk bilim odulu alan Dr. Ali Erdemir ile New Mexico''daki evinde Internet araciligi ile soylesi yaptik. Dr. Erdemir, 1986 yilinda ABD''de doktorasini tamamlayarak Turkiye''ye geldigini; ancak gunlerce is aramasina ragmen, tatminkar bir is bulamayip yeniden ABD''ye dondugunu soyledi.

SEZAR'IN HAKKI SEZAR'A

Turkiye'de is bulamayan bilim adamimiza ABD''liler sahip cikmis durumda. ABD butun imkanlari Erdemir''e sunmus. Erdemir kendisine sunulan imkanlari soyle anlatiyor: "Benim calistigim laboratuvarin yillik butcesi 500 milyon dolardir (yaklasik 135 trilyon lira). Benim gibi bir bilim adaminin laboratuvara yillik masrafi yaklasik 250 bin dolardir (680 milyar lira). Benim calistigim konuda laboratuvarin harcadigi para yaklasik 4 milyon dolardir (1.08 trilyon). Deney aleti ve malzeme konusunda hicbir eksigimiz yok. Boyle bir imkanin saglandigi ortamda tabii ki basarili olmamak mumkun degil. Zaten butun bu imkanlara ragmen basarili degilseniz, burada yukselme sansiniz sifirdir. Amerika''da, basarili bilim adamina saygi, sevgi ve ilgi cok fazladir. Kisacasi Sezar''in hakki Sezar''a verilir."

TURKIYE'DE CALISMAYI COK ISTERDIM

Turkiye'de calismayi cok arzu ettigini soyleyen Erdemir, R&D ödülünü aldiktan sonra Turkiye'den cok sayida mesaj aldigini kaydederek, "Bu mesajlar inanin beni cok etkiledi. Benim basarimi paylasan, bilime yaptigim ufak bir katkiyla buyuk gurur duyan tum vatandaslarimiza, genclerimize candan tesekkurlerimi iletiyorum." dedi.

BULUSLARI NE?

Ali Erdemir, bilimsel calismalarini genelde asinma ve surtunmenin azaltilmasi ile enerji tasarruflarinin artirilmasi konularinda yogunlastirmis durumda. Yaklasik 11 yildan bu yana ABD'de Argonne National Laboratory'de calismalar yapan Ali Erdemir'in ilk bulusu Borik asit. Ali Erdemir, 1991 yilinda ulkemizde tonlarca rezervi bulunan boraks madeninden uretilen borik asitin yaglayici bir madde oldugunu kesfetti. Borik asit su siralarda ABD''de motor yaglarina katki maddesi olarak gelistirilip, denenmekte. Bir firma "Motor Silk" adi altinda bu ticari urunu piyasaya surmek uzere. Erdemir, Borik asidi motor yaglarinda kullanarak hem yuzde 15 yakit tasarrufu sagladi, hem de motor yataklarindaki asinmayi onledi. Dr. Ali Erdemir, bu ilk bulusundan dolayi Bilim Nobel''i olarak kabul edilen R&D-100 odulune layik goruldu. Daha sonra teflondan 30-40 kat daha kaygan olan NFC adli bir maddeyi bulan Dr. Erdemir, ABD''de bilim Oscar''i olarak kabul edilen Discover odulune layik goruldu.

ALI ERDEMIR KIMDIR?

1954 Kadirli-Adana dogumlu olan Erdemir, ortaokulu Kadirli'de, liseyi Adana'da, Metalurji dalinda lisans egitimini de ITU''de yapti. 1977'de lisans derecesini alip yaklasik 2 sene Iskenderun Demir Celik Fabrikasi''nda calisan Erdemir, 1979'un baslarinda Amerika''ya master egitimi icin gitti. Erdemir, masterden sonra doktoraya kalarak metalurji ve malzeme muhendisligi dalinda, 1986 yilinda doktorasini tamamladi. Erdemir, Atlanta kentindeki Georgia Institute of Technology'den mezun oldu. 1987 yilinda Turkiye'ye donen ve is arayan Erdemir, tatminkar bir is bulamayinca doktora sonrasi bilimsel calismalar yapmak icin yeniden ABD''ye dondu. Erdemir 1987'den bu yana Argonne Laboratuvari''nda calisiyor.

ARGON: Amerika'nin dev ulusal laboratuvari Ikinci Dünya Savasi''ndan sonra 1946 yilinda kurulan Argon Ulusal Laboratuvari, Enerji Bakanligi'nin en büyük arastirma merkezlerinden biri. Devlet, öngördügü konularda arastirma ve gelistirme yapilmasi için kurdugu laboratuvarin gerekli finansmanini karsilamakta. Yillik 470 milyon dolar dolayindaki bütçesi ve 1775'i bilimadami olmak üzere toplam 4 bin 500 çalisaniyla birlikte Argon buluslarin yapildigi dev bir laboratuvar. Yönetimi Chicago Üniversitesi''ne birakilmis durumda. Devlet sadece istedigi çalisma alanlarini belirtiyor. Su anda atom çekirdegi üzerine çalismalardan, yerel iklim degisikligi arastirmalarina kadar 200 civarindaki proje üzerinde bilimadamlari burada çalismalar yapiyor. Laboratuvar devlet tarafindan desteklenip, üniversite tarafindan yönetilmesine ragmen özel firmalarla da yakin temasta. 1990 yilindan bu yana Argon 600''den fazla firma ve çok sayida kurulusla irtibatli olarak çalismalarini yürüttü. Laboratuvar ABD'de iki ayri bölgede konuslandirilmis. Biri Illionis Eyaleti'nde Chicago'nun 25 mil kuzey batisinda ormanlik bölgede bulunuyor ve burada yaklasik 3 bin 600 kisi çalisiyor. Digeri Argon Bati adiyla aniliyor ve Yilan Nehri Vadisi'ndeki Idaho Selalesi'nin 50 mil batisinda yer aliyor. Bati Argon, nükleer reaktör arastirmalarinin büyük kisminin yapildigi bir merkez ve 900 çalisani var.

Alintidir

Dodoo
27-06-2013, 18:08
Prof. Erdemir, 1986'da Ankara'ya gelip is aramaya basladi. Ne var ki "kendisine uygun bir is" bir türlü bulunamadi. Bir gün tanistigi bir milletvekiline egitiminden ve hedeflerinden bahsetti. Milletvekili, Erdemir'in issiz olmasina üzüldü ve su teklifte bulundu "Madem Ingilizce biliyorsun. Büyük Ankara Oteli'nin resepsiyonunda çalis."

Sonra Turkiye niye gelismiyo, niye kendi arabamizi uretemiyoruz niye soyle niye boyle. :) Diyanet islerine milyon milyarciklar vermekten baska seye ayiracak butce kalmiyor ki. Beslesinler kendilerini.

Safran
27-06-2013, 18:16
haberi okurken isyan ettim vallahi bunun gibi ne cevherler kayboldu gitti türkiyeden türkiyede bulsaydı bu olayı gelicek paranın hesabını yapamıyorum

RCkid
27-06-2013, 18:20

Sonra Turkiye niye gelismiyo, niye kendi arabamizi uretemiyoruz niye soyle niye boyle. :) Diyanet islerine milyon milyarciklar vermekten baska seye ayiracak butce kalmiyor ki. Beslesinler kendilerini.

Yorumunla konunun ne alakası var?
Araştırma yapacağım dedin de sana bütçe mi sunmadılar?
Şu an araştırma ve geliştirme için yeterli bütçe var yeterki sen çalışmakmistiyorum de ve projen olsun

Schumi
27-06-2013, 18:24
Alıntı kaynağı ve tarihi nedir. Motor Silk piyasaya sürülmeye hazırlanıyor diyor ama bu isimde bir ürün nerdeyse 10 seneden fazladır piyasada.

SONE-R
27-06-2013, 18:30
bu çok eski bir alıntı...

By_HaNNibaLL
27-06-2013, 18:35
Eski bi haber sanirim Oerlikon da çalişiyorum kaplama yapiyoruz bizde dünyanin en iyisi diyebilirim sürtünmeyi azaltma konusunda hiç alakası yok bence bu yazilanlarla :D

Alper_
27-06-2013, 18:38
evet bu yazı oldukça eski..motor silk in satış ilanlarında var.

dorukky
27-06-2013, 19:27
Şu an araştırma ve geliştirme için yeterli bütçe var yeterki sen çalışmakmistiyorum de ve projen olsunTarımı bıle desteklemeyenler ıcatlara buluslara kaka gıbı bakarlar buyuzden bırcok hocam sureklı canadaya ısvıcreye gıdıp gelır

ufuksaracci
27-06-2013, 21:04
Ben bu yazıyı yıllar once okumuştum

Sequental
27-06-2013, 21:17
Olayin 1986 da imkan verilmemesi...diye devam ediyor. Arkadasin biriside diyanete daha fazla para ayriliyor diyor..
Yaa beyler lutfen yaa..Biyerlere laf atilmaya calisiliyor yine, ama en azindan tarihe bakarak bir yorum yapsaydiniz..

Haa ben insanlik icin yapilan bilim arastirmalarinin her turlusu icin onunde egilirim..AMA INSANLIK ICIN..
Tarihte bircok bulus yapan unlu bilimadamlarinin hangi gizli bilimler yardimiyle buluslar gerceklestirdigini ve o bulusu o sahsa danadigini ve profosor unvani verildigini de biliyorum..
Newton: Sanmayin ki kendi kapasitesi ile gelmistir o noktaya..Sayet olumumden daha sonra yayinlansin dedigi en onemli kitabi daha yeni yeni ortaya cikti..

Tanidigim en super bilimadi TESLA (Nikola Tesla) 700 uzeri patenti olan, florasan lambanin, mikrodalga firinin, radyoyu (Sonra guclu kisilerce radronun icadi baskasina verildi, ama o teslanin kendi notlarini kullanmistir) ..
en onemlisi elektrik yuksek frekanslari ile ilgili buluslari, ..Alaskada su an CIA in kullandigi HARP projesini (Tesla bunu insanliga bedava elektrik saglamak icin kurmustu, sonra o gucler sponsor oldugu sirketi batirip, insa ettigi kuleyi yiktilar) ve su an o antenler ile ionosferde yuksek frekans sinyal gonderip yeryuzunde nokta depremleri yapiyorlar.
Su an kullandigimiz alternatif akimin (sebeke elektrigi) Edison dene siyonistin ve patronlarinin tum zorlamalarina karsi bulan adam..Edisona kalsaydik halen aku elektrigi ile evi n enerji ihtiyacini karsilamaya calisacak, mahallenin diger ucuna elektrik tasimak icin bacak kalinliginda bakir kablolar kullancaktik..
Sirf Teslanin alternatif akimi insanlara tehlikelidir savini kanitlamak icin TARIHTEKI ELEKTRIKLI SANDALYEYI ICAT ETTI VE INSANLARIN ONUNDA BIR KOPEGI O SANDALYEDE INFAZ ETTI.. Amerika halen elektrikli sandalye kullaniyor dikkat!!
Lambanin temel yapisini once tesla onun labaratuvarinda calisirken buldu, Edison uzerine kondu, dunyaya Lambayi bulan adam olarak lanse edildi..!!

NASA ovunuyor, molekul transferi yapiyoruz diye!!
Tesla'nin Philedaphia deneyinde USA nin ici amerikan denizcileri ile dolu gemisini ayni zaman dili icinde dunyanin cesitli limanlarinda gorunteleyen kim di?
Olaydan sag cikan 2 denizcinin (degisim esnasinda gemiden denize atlayarak) sonrasinda ortadan kaldirilmasi nasil oldu?

Bize gelelim:
Bildigimiz Erbakan, dunyada surtunme kuvvetinin yok denecek kadar oldugu maddeyi bulup, savunma sanayinde kullanacakti..
Kullandirmadilar..

Evet haklisiniz, Bu kardesimiz cok super bir bulus yapmis, ama oralara nasil gitti, daha gitmeden isin altyapisi hazirlanmis miydi?? Oyle ya doktora yaparken gelip konusanlar olmus muydu?? 1986 yilinda!!!

Insan icin, insan yararina yapilan her turlu bilimin onunde egiliyorum, yetenek ve bilgili olan tum ksileri irk, din, dil ayirmaksizin kutluyorum..

Saygilar.

AEAlmas
27-06-2013, 21:23
eski evet ama sitede yayinlanmamis tı her cevher yurtdışına gidiyor maalesef.

aliburma
27-06-2013, 22:01
eski evet ama sitede yayinlanmamis tı her cevher yurtdışına gidiyor maalesef.

eski ama yeniden içimizi burkan vakıalardan... bence de Adam Haklı. Resepsiyonu duyduktan sonra eminim hiçbirimiz kalmazdık...

MehmetCanA.
27-06-2013, 22:05
Mühendis abilerimiz daha iyi bilir ama sürtünmenin sıfır olması imkansız değil mi?

63owen63
27-06-2013, 22:20
Kadirli egitim durumu tr de en üst durumda olan ilcelerden. Osmaniyeden daha iyi bie egitimi var. Ortaokulu orada okudum. Tr nin her universitesinde hemen mutlaka bir kac akademisyen var kadirlili. Bi cogu doktor

AEAlmas
27-06-2013, 23:00
sürtünme sıfır olması farklı deneyler var ben bir boya arastiriyordum bu çıktı yayinlamak istedim gerçekten sonuna kadar okudum üzüldüm boşuna değil bazı şeyler hatta hiç bir başarı cezasız kalmıyor ülkemizde

AEAlmas
27-06-2013, 23:06
Şu an araştırma ve geliştirme için yeterli bütçe var yeterki sen çalışmakmistiyorum de ve projen olsun

Şöyle birşey daha var devlet bazı harcamalari fazla fazla veriyor Ama ne kadarı kullanılıyor veya ne kadar i cebe iniyor yada imkansız dedikleri buluşlara onay çoğu kişi şu forumda 86 yılını hatirlamaz bilmez adam o yılda yaşamış söylemiş hala bir arabamiz yok yaptigimiz forumda yazan kişiler bazı konuşmalara renk katacak ki anlamı olsun

gurcell
27-06-2013, 23:54
Haber dogru, bu adam da yasiyor.

New boriding technique coats metal workpieces in minutes | Argonne National Laboratory (http://www.anl.gov/articles/new-boriding-technique-coats-metal-workpieces-minutes)

AEAlmas
28-06-2013, 00:32
Haber dogru, bu adam da yasiyor.

New boriding technique coats metal workpieces in minutes | Argonne National Laboratory (http://www.anl.gov/articles/new-boriding-technique-coats-metal-workpieces-minutes)

teşşekürler :)

Sequental
28-06-2013, 01:37
Arabamiz vardi..Ama uretilmedi!!
Depoya benzin koymayi unutmuslar diye bir uretimi hic baslamadan durduranlar utansin..

Neden Turkiyede bir elin parmaklari kadar sayili skyline, supra var, veya o guzelim acuralar neden yok!!
Ben istemezmiyim sanki bizim caddelerimizde de bakinda icimiz acilacak arabalardan bol bol olsun..
Disarda bu araclar peynir ekmek gibi, kibris bile Turkiyeden daha fazla skyline'a sahip..

Kimseyi asagilamiyorum, bizzat kendim (Babamin araciydi) yillarca aerodinamik nedir, sasesi tenekeden ibaret, ruslarin Lada lari gibi takoz 131 sahin, dogan'a bindim.
Mecburmuydum!!
Ziraa avrupa marka veya diger yabanci menseeili araclar orta sinifin alamayacagi kadar el yakiyordu!! Diger bi degisle sadece zenginler alabiliyordu??

Veya gec: Allahin Fas ulkesi bile 2.el arac italatinde yas sinirlamasi yok beyler, hemde vergisi cok dusuk ithal ediliyor.
Bizde neden 2. el arac italati ezelden beri yasak!! (3 yas siniri bir masal, onu katmiyorum bile isin icine)
Birileri korkuyormuydu acaba, Turk insani da kaliteli arabaya biner de benim teneke para etmez diye?!!
Fas ki avrupada ziibil gibiler ama hic agir veya normal islerde pek rastlayamacaginiz insanlari ile dolu. Cezaevleri onlarla dolu, nerde bokluk orada bir fasli..
Ama nedense onlarin cifte vatandaslik hakkini avrupa onleyemedi (onlemedi)!!
Su an itibari ile halen onlarin cifte vatandaslik hakki var..
Savunmuyorum ama, kolesi olmuslar Avrupanin, AB ye duruveriyorlar, o yuzden avrupa birsuru hirsiz ot tuccarini almanya, hollanda sokaklarinda arsin atmasina goz yumuyor, gunduz yatip gece sokaga cikiyorlar..Issizlik maaslarinida calisan kesime yukluyorlar..

Artik ben gercekten degerli muhendislerimizin baskalarina hizmet etmesini istemiyorum..Bu vatana hizmet edip bu vatani dunyada bir numara etsinler..Harika gencler var..

Tipda dunya lideriyiz. Tum Avrupa Turkiyeye geliyor ameliyatlar icin. Sanmayin ki daha ucuz oldugu icin..
Siz hayatinizda hic, gozlemleme ameliyati diye bir ameliyat duydunuz mu? Ic organlara yapilacak operasyon icin hastayi once kesip bakiyorlar, sonra hicbisey yapmadan dikiyorlar. Yapilacak operasyonun ne olacagina karar icin.
Bizde harika doktorlar actimi, ameliyatini da basari ile yapip cikiyor.
Inanmayanlar "Kijk Operatie" diye arastirabilir, veya yakini bir avrupada yasayan varsa sorabilir?
Bu ne kendine guvensizlik, ne egitimsizliktir!!

Gurur duyuyorum Turk Doktorlarinin basarisi ile. Tum dunya da biliyor bunu..

Bizimde gurur duydugumuz biseyler var yani, onu demek istedim..

sagi
28-06-2013, 04:39
Türkiyeden bir cacık olmaz olacağıda yok anca elindeki cevherleri rezervleri kaybetsin :@@

Sequental
28-06-2013, 09:48
Turkiyeden cacik ca olur kebab da..
Birkere de sevelim su vatani..

Artik uc noktalarda buluslar yapan bilimadamlarimizi pis siyonistler ve ekibi olduremeyecek..
Onlarin geride biraktigi proje turkiyede yapilmaya devam ediyor. sanmasinlar ki oldurunce projesi de suya dustu!!
Isvicre-fransa sinirinda kurulmus dunyanin en buyuk atom hizlandirici labaruvatiri ile dunyaya meydan okuyorlardi.
Bizimkiler bu projenin enerji kaynagini sadece Turkiyede bulunan bir yeralti madeni ile calistirmayi buldular. Proje basladi beyler. Su an binasi ve yeri insaa halinde. Muhtemelen gelecek yil aktif olacak..
Bu proje nano teknolojinin gelecege yon veren olusumu..Sayesinde daha neler bulunacak..

Turkiyeden bir cacik olur..Omrumuz varsa hepimiz goruruz, ben goemesem bile cocuklarim insallah gorecek..

DoganSuper
28-06-2013, 11:10
büyük yeteneklere sahip çıkmayı ögrenemedik bi türlü.

Emre Ekrem
28-06-2013, 11:16
Beyin göçü bir felakettir, çok değerli insanları vizyon eksikliği sebebi ile kayıp ediyoruz.

Mr.K
28-06-2013, 12:13
Bizde neden 2. el arac italati ezelden beri yasak!! (3 yas siniri bir masal, onu katmiyorum bile isin icine)

yanlisiniz var yada konuya hakim degilsiniz.Tr`de 2.el arac girisi serbestti erbakan ve ciller doneminde 99a kadar 2.el arac girisi serbestti.Hatta iddia edebilirim ki bir cok m-b ve bmw biz satmisizdir istanbulda.

sonrasinda kapatildi gumrukler ve yasaklandi.Yani o zaman getiren getirdi diyelim 2.el istedigi arabayi siparis ustune ve kapaninca da otomatikmann sokamadi kimse.

Dunyanin bircok ulkesinde 2.el arac girisi ya euro normlarina gore + gumruk bedeli olarak odeniyo,veyahut +kdv seklinde.