PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : S50B30 Emme manifoldunda yağ

fms
08-07-2013, 19:25
aracım 94 model m3 motor kodu s50b30

7 temmuz pist organizasyonuna katıldım, seans bitip park alanına aracımı çektiğimde hava filtresinden epeyce miktarda motor yağının yere aktığını gördüm,
piste girmeden böyle bir sorun hiç olmadı.

Yurtdışı forumlarında m3'ün pist kullanımı esnasında (yani devamlı yüksek devir çevirdiği zamanlarda) yağ pompasının üst kapağa bastığı yağın, kartere dreyni yetersiz gemesi sebebiyle üst kapakta yağ birikerek oradan havalandırma borusuna taşıp emme manifolduna gittiğini okudum.

Ayrıca bu problemi engellemek için oil restrictor adında bir parça takarak üst kapağa giden yağ miktarını düşürüldüğünü öğrendim.

Bu problem yanlızca s50b30 yani 286 lık m3 lerde görülüyormuş.
Arkadaşlar bu parçayı aracına uygulayan oldumu?

1.8 turbo
08-07-2013, 19:36
Ufleme durumu nasil motorun ?

fms
08-07-2013, 19:42
üfleme durumunu bilmiyorum açıkçası,
normalde sakin kullanırım, arada sırada basarım, ancak pistte hemen hemen 20 dakika devirli kullandım.
normalde hiç yağ eksilmesi olmuyordu, pistten çıkınca yaklaşık yarım litre eksiltmiş.

fms
13-07-2013, 13:57
konu hakkında tecrübesi olan yokmudur günceli

CC+
16-09-2013, 12:53
konu hakkında tecrubem var...

Oz`
17-09-2013, 09:08
bmw ye değil ama skyline lara uyguluyoruz hatta vteclere bile uyguladığımız oluyor ama restirictor nasıl bir parça sizin arabanızda bilmiyorum bizde kapağı açmak sonra takmak gerekiyor

RB Series Engine Oil Control | The Bizzle Blog (http://mrbizzle.wordpress.com/2010/02/24/84/)

bu makale sana yardımcı olabilir die düşünüyorum:)

baska bir seçenekte makinan ii olmayabilir sunu söyle anlayabilirsin ki sanmıyorum yağ koyduğun kapağı yavasca aç çalışırken püfür püfür duman olmalıki makinan zarar görmüş olsun