PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Laptob sarj almama sıkıntısı

sweap07
11-08-2013, 21:25
merhaba casper marka laptbumuz 1 ay once servıse verdık toucpad arızasındn dolayı gecen haftalardada pc mız elımıze geldı fakat sarj sıknıtısı vardı laptob sarj kablosu takılı ıken resımdede gordgunuz gıbı % 39 da takılı kalıyordu %39 üstüne cıkmıyordu
sarj kablosunu cıkardgımda bılgısayar 5-6 sanıye sonra kapanıyor
bu sorun nereden kaynaklanıyo olabılır yardımlarınızı beklıyorum teşekkürler
http://s1308.hizliresim.com/1d/c/rctbp.png

ondertopcu
11-08-2013, 21:26
pil olabilir

sweap07
11-08-2013, 21:29
pil olabilir

pil olabılır ama baska pil olmus laptoblarda sarj kalblosu cıkardgı anda pc kapanıyor ve bnm bılgısayarım kablo takılı ıken doluyor gosterıyor

sweap07
12-08-2013, 01:37
yardımcı olabılecek bırı yokmu

altima
12-08-2013, 08:35
üstad selam.

bazı model notebooklarda pilden kaynaklı bu tip problemler olabiliroy. şöle bir test yapmanı öneririm.

aynı model notebook bataryasını kendi notebookuna,, sendeki bataryayıda diğer notebooka takıp test etmendir. en anlaşılır şekilde böyle test edebilirsin.

anladığım kadarıyla pilde sorun görülmekte...

tşk
Rıdvan.

sweap07
12-08-2013, 11:54
üstad selam.

bazı model notebooklarda pilden kaynaklı bu tip problemler olabiliroy. şöle bir test yapmanı öneririm.

aynı model notebook bataryasını kendi notebookuna,, sendeki bataryayıda diğer notebooka takıp test etmendir. en anlaşılır şekilde böyle test edebilirsin.

anladığım kadarıyla pilde sorun görülmekte...

tşk
Rıdvan.
teşekkürler abicim dediğini en kısa zamanda yapıcam

arifba
12-08-2013, 12:12
benim asus'ta aynısı olmuştu. Pil şarj ediyor gösteriyor ama şarj etmiyordu. kabloyu çıkarıncada kapanıyordu. garantiden pilini değiştirdiler bilgin olsun..

Sequental
12-08-2013, 21:18
Pil de sorun var.
Uzerinde pil varken fis takili iken, pilin uzerindeki data pininden cihaz doluluk oranini okuyor.
Pilde olu bolge yukseldigi icin dolum kapasitesi max. %39 gosteriyor. Yani pilin olu bolgesi neredeyse %60 olmus. Sarz almiyor. Cihaz bu sekilde acik kaldigi surece pildeki kapasiteyi gosteriyor ve kucucuk bolgeye sarz yapmaya calisiyor. Zaten pilin algoritmasina engel bir seviyede ise o cabayi bile gostermeden sisteme sarzin kesmesini soyler (Pildeki data pini ile sistemin onu okumasi ve algoritmalarini karsilastirmasi)
Dolayisi ile kabloyu cikardiginizda temel bilesenleri bile calistiramayacak kadar bir amperajda olan pil, azligi yuzunden sistem kendini kapatiyor..

Sansliymissin ki guvenli bir kapanma oluyormus, patt diye gitseydi HDD de kafa, diske dusup BAD sektor bile olusturabilirdi..

Garantin varsa pili degistir..

Bu kadar kisa zamanda olu bolge yukseldiyse (veya oyle geldiyse) uretim hatasi veya belkide sen almadan cihaz stokda cok beklemis olasiligi soz konusu..
Ama kesinlikle yeni pil sorman gerekiyor..

sweap07
12-08-2013, 21:23
Pil de sorun var.
Uzerinde pil varken fis takili iken, pilin uzerindeki data pininden cihaz doluluk oranini okuyor.
Pilde olu bolge yukseldigi icin dolum kapasitesi max. %39 gosteriyor. Yani pilin olu bolgesi neredeyse %60 olmus. Sarz almiyor. Cihaz bu sekilde acik kaldigi surece pildeki kapasiteyi gosteriyor ve kucucuk bolgeye sarz yapmaya calisiyor. Zaten pilin algoritmasina engel bir seviyede ise o cabayi bile gostermeden sisteme sarzin kesmesini soyler (Pildeki data pini ile sistemin onu okumasi ve algoritmalarini karsilastirmasi)
Dolayisi ile kabloyu cikardiginizda temel bilesenleri bile calistiramayacak kadar bir amperajda olan pil, azligi yuzunden sistem kendini kapatiyor..

Sansliymissin ki guvenli bir kapanma oluyormus, patt diye gitseydi HDD de kafa, diske dusup BAD sektor bile olusturabilirdi..

Garantin varsa pili degistir..

Bu kadar kisa zamanda olu bolge yukseldiyse (veya oyle geldiyse) uretim hatasi veya belkide sen almadan cihaz stokda cok beklemis olasiligi soz konusu..
Ama kesinlikle yeni pil sorman gerekiyor..
teşekkür ederım benı baya bılgılendırdınız
suan %48 doluyor gosterıyor dedıgınız gıbı servıse goturucem cok teşekkürle abı

sansar34
12-08-2013, 22:15
slmlar benımde basıma gelmısti boyle bır takım sorunlar

ılk olarak bataryanızın artık omru bıtmış olabılır

ıkıncı olara bu sorun sadece bataryalarda kısa devre olunca oluyor (banada bataya satıcıları anlattı durumu )

ucuncu olarak yenı bır batarya alın tamıratı ıle sakın ugrasmayın akı b... gecer

sımdı yapmanız gereken tek sey yenı bataryayı aldıktan sonra kendı olagın fabrıkasyon sarjını bıtırıp (SARJA TAKMADAN MANIKA KAPANANA KADAR) kullanın. sonra leptopu kapatın ve kapalı durumdayken sarja takıp mınımum 6 max 8-12 saat aralıgında sarj edın bu ılk sarj pılın performanısını cok etkıler ve sonra pılı adaptasyonu ıcın kendı guc seceneklerını yada yusek performansta calıstırın leptobu bıtınce yıne kapalı halde sarj edın ıkıncı sarj benım tavsıyem cunku bu sorun yuzunden 3 kere bataryamı degıstırdım vede suan kullanıdıgım batarya 4400mAh orjınalı 5200mAh dı ve suan aralarında pıl performans farkı yok denecek kadar az arada max 15dk degısıyor ama dandık mallarıda alma bulabılırsenız tayvan malı yada japon malı pıllerden alın kesınlıkle orjınal kadr dayanıklı oluyor

KOSEREN
13-08-2013, 01:35
Benim laptop'ta pil şarj tutuyor ama sağ alt köşede sürekli %1 gösteriyor.Pil boş ikazı veriyor.Çöp olma zamanı geldi sanırım

semih
13-08-2013, 02:14
Benim laptop'ta pil şarj tutuyor ama sağ alt köşede sürekli %1 gösteriyor.Pil boş ikazı veriyor.Çöp olma zamanı geldi sanırım

merhabalar bu konu işinizi görebilir: http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/144966-laptop-bataryasi-diriltme.html

sansar34
13-08-2013, 10:42
bence hıc ugrasmayın benımda az cok elektronık bılgım var dıye orjınal bataryayı soktum ama o ısler bılgı ıle bı yere kadar gelebılıyor elde malzeme ımkan olması gerekıyor ugrasmayın gıdın alın ve bende ole hazır almayı seven bırısı degılım.

yukarıdakı lınkde devreden kopmle baglantıyı kopartmıs. tamamen yanlıs bı durum bataryaların ıcın de eeprom devresı denılen mıcro işlemilerin oldugu bı kart var bunun ıcıne bataryanın bılgılerı yazılıyor ve voltaj 0 ındıgınde yada pıllerın baglantıları koparıldıgında eeprom devresı sıfırlanıyor yanı sılınıyor. bu eeprom devrelerı belırlı olarak sarj etme omru var bu omru doldurduktan sonra batarya ölüyor. ıcını acıp baktıgınızda ıse bazen hucrelerın voltajlarının normal oldugunu ve hala dolu oldugunu kullanılabılır oldugunu gorebılırsınız belkı ama eeprom öldügü için artık sarjı kabul etmıyor batarya.

ıkıncı bır secenek olarak(bır ıhtımal olabılıyor reset pını)

eeprom devrelerının ıcındekı mıkro ışlemcilerinin pınlarınden bırı reset pını yanı bu pın ıle hatırladıgım kadarıyla nıgatıf (-) ucu bırbırıne deydırıldıgınde kısa eeprom devresı ılk yuklendıgı zaman alıyor kendını yanı bu zamana kadar hıc sarj olmamıs gıbı gosterıyor tabı bu bıraz sans ısı cunku eepromların pınlarınınuzerı sıcak sılıkonla kaplı onu metal bır cısımle sokmeye kalkısmayın :D sonu hazın olur :D soktukten sonrada mıkro ıslemcının modelını alıp googlda xxxxxx entegresının datasheetı dıye arastırıp pınlerını ogrenın rest pını hangısı ıse onu şaseleme yaptırıp tekrar deneyın eger olursa gule gule kullanın sıfır bataryaya yakın bır bataryanız var demektır D:

sweap07
20-09-2013, 11:10
abiler pc yi servise gonderdım gerı geld pil değişmiş ve suan bu pc den yazıyorum yıne sarj almama sıkıntısı var nette bır kac yazı okudum sarj kablosunu bır kac telı kopunca bırı oyle sorun yasamız kabloyu degısıtıınce sorun orttadan aklkmıs boyle bıseyın olma sansı varmıdır acaba kablo telı kopunca sarj almayabılırmı
editt: servis yeni pil takmıs

Emre Ekrem
20-09-2013, 11:31
Bu arada görünüşü de Acer ile aynıymış.

sweap07
20-09-2013, 23:03
yokmu yardımcı olucak ?

tdipower
20-09-2013, 23:17
benim acer aynı şekilde şarj olmuyordu batarya aldım sıfır sorunsuz kullanıyorum şuan :)