PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sonata crdi de nelere dikkat ermemiz lazım?

Ahmet Saraçoğlu
15-08-2013, 17:59
Arkadaşlar şirkete araç alıcaz , baba kullanıcak genelde.bi tanıdıklarında 2006 sonata crdi hmatic var.siyah deri vss dolu.ben incelemedim , uzaktan gördüm ama çok temiz dediler.trameri temiz.ilanda değil araç.yarın alıcaz kısmetse.Nedir ne değildir sonatalar?kronik bi sıkıntısı varmıdır?alırken neye dikkat etmek gerekir?

Ahmet Saraçoğlu
15-08-2013, 19:38
Güncel......

onursumer
15-08-2013, 19:53
2.0 crdi tucson ile aynı motor olması lazım bildiğim kronik bir sorunu yok şanzımanı vs sağlam bakımları duzgun yapıldığı surece sorun çıkıcağını sanmıyorum

iç aksamı sağlam duzgun kullanılmış olanı almakta fayda var sonradan sağından solundan ses gelebiliyor hyundailerde

bilalMW
15-08-2013, 20:13
darkmoon emre abiyle kontak kur senin ilacın o :D

vossen
15-08-2013, 20:18
Hyundai kendi motor ve şanzumanını yaptıgı tarihten (2000) sonraki araçlarında sorun çıkma %'si %20lerde 30larda.

Genç kullananlar için spor modeller hariç diger modellerde şanzuman gibi sorunlar ön planda. Ama sonata tam aile, şirket aracı oldugundan pek kasılmadan kullanılacagı için yakıtı koy önüne bak oluyosun. Sanmıyorum sıkıntı yaratacak araç oldugunu.

Bi arkadaşım Hyundai servisinde tekniker, ne zaman yanına gitsem Getz'le ilgileniyor, diger model araçlardan nadir vardır sorunu olan ...

darkmoon
15-08-2013, 20:49
bende var 2006 :) sonatalar genelde ya makam olarak yada konsolosluklarda kullanılıyor.. bizim burdaki leventteki dubaimi katarmı hangisi olduğunu bilmiyorum içerde konsolosluğun iki tane sonatası var mesela.. bende aldığımda aracın önceki sahibi makam aracı olarak kullanıyordu aracı..

sonatalar şirket kullanımına gelmez çünkü samimi olmak gerekirse servisi pahalı , parçası pahalı ve yakıyor şehir içi.. bir şirket için bu üç şey pek mantıklı ve makul değil..

araca gelince alt takıma baktır , kapıların cam açma tuşlarını kontrol ettir bazılarında takılma oluyor servisde gördüm bendekilerde olmadı şimdiye kadar ama servisde 2 sonatada gördüm büyütülücek bir şey değil tuşları temizliyorlar geçiyor, bunun dışında aracın ciddi kronik diyebiliceğim bir sorunu yok ben yaşamadım en azından... sağlam taş gibi arabadır..

süspansiyon sistemi yumuşakdır çukurda yoldaki kasisde hoplatır biraz önlerde bağımsız helezon yaylar ve arkalardada çok noktadan bağlantılı yaylar ve denge çubukları olduğu için sanırım öyle..

servis bakımlarını kontrol ettirin şanzıman yağı triger değişimi çok masraflı özel servisde ben değiştirdim trigeri 800 tl ye patladı ama servisde aşırı tuzlu..

Birde alıcağınız paket önemli select,stylus,stlus plus falan diye donanımlarına göre ayrılır zaten donanımını az çok biliyorsundur yazmama gerek yok.

aklıma başkada bir şey gelmiyor yaşadığım bir sıkıntı bir arıza olmadı gayet memnunum..
zaten benimde aileyi uzun yolda taşımak için aldığım bir araç çoğu vakit kapıda yatıyor diğer araçları kullanıyorum şehir içinde.... sonatayla uzun yola çıkıyorum uzun yoldada konforlu rahat araba..

parasının çok çok üstünde dizel olmasıyla konforu donanımıyla parasının hakkını veren bir araba.. sonatanın denginde alman almaya kalksan o paraların iki mislini verirsin..

Ahmet Saraçoğlu
15-08-2013, 20:54
aşırı dikkat edilecek bişey yok o zaman , standart dizel otomatik bilgisi yeter herhalde.
Şanzuman tam otomaitik bunda dimi?
Geri kaçırma oluyor mu karakteristik olarak?Onda teste çıktığımda dikkat edeceğim özel bişey varmı?
Bide hangi donanım isimleri ve o donanımlarda ne var?İnşallah boşu değildir.

darkmoon
15-08-2013, 21:23
aşırı dikkat edilecek bişey yok o zaman , standart dizel otomatik bilgisi yeter herhalde.
Şanzuman tam otomaitik bunda dimi?
Geri kaçırma oluyor mu karakteristik olarak?Onda teste çıktığımda dikkat edeceğim özel bişey varmı?
Bide hangi donanım isimleri ve o donanımlarda ne var?İnşallah boşu değildir.

şanzıman tiptironik hem otomatik hem tiptironik modda sürebiliyorsun.. zaten biliyorsundur sende bu işlerin içindesin h-matic şanzımanlar otomatikler içinde en az sıkıntısı olan şanzımanlardan onda dikkat etmen gereken şeyler normal otomatik şanzımanda dikkat etmen gereken şeylerle aynı.. araçda bir iki saniye tolerans var hemen kaydırmıyor bazı donanım sitelerinde arabada yokuş kalkış destek sistemi olduğu yazıyor ama o konuda tam kesin bir bilgiye sahip değilim..

en dolusu stylus plus pakettir otomatik hafızalı hız sabitleyici bir o pakette var zaten ordan anlarsın..

birde belirtiyimde üstümde kalmasın nightfish (ercinde) 2008 i vardı makyajlı o virajlarda esp den şikayetçiydi araba yan atıyor diyordu bende çok şükür öyle ibr şey yaşamadım hiç çok sert girdiğimde oldu virajlara ama üstümde kalmasın onuda yazıyım..

Ahmet Saraçoğlu
16-08-2013, 19:43
Bugün detaylı inceledim kullandım.İç dış boya korumaya ihtiyacı var.Onun harici derileri iyi , kasada kapı altında ufak bi ezik var.Lastikler de değişecek.Sunroof hız sabitleme dijital klima esp vss olan full versiyon.Duble din , kafalık ekranları , geri görüş kamerası park sensörü falanda var.Genel olarak beğendim.
Şanzuman devir bandı kısa olduğu için arada bi karışıyo kafa emin olamiyo hangi viteste gideceğine , Ama gidiş ve tüketim pek iyi şeyler vadetmedi bana.Ağırlıktan ve otomatikten dolayı sanırım hiç 140hp gibi gitmedi.Tketimide kendi sürüşümde sıfırladım.Aşırı dikkatle bikaç km 4 litrelerde falan seyrettim ama dönüşte dalıp c4 ü kullandığım gibi kullanınca ekrana bi bakım 10 11 ler havada uçuşuyo
Bunların şanzumanları kaç vites ? Yazılım yapsak dayanır mı?Yazılımla sakin kullansak daha az yakarmı?Bide tiptronicte kaçıncı viteste olduğumuzu göreceğimiz bi ekran vss bişey varmı?Denk gelemedim ona.

Nightfish
16-08-2013, 19:48
Bende 2009 vardı, en ufak sorun çıkarmamıştı. En çok severek kullandığım araçlardan biriydi.

darkmoon
16-08-2013, 20:02
Bende 2009 vardı, en ufak sorun çıkarmamıştı. En çok severek kullandığım araçlardan biriydi.

seninki çok güzeldi ama güzel yapmışdın led li orjinal stoplar , arkadan çıkan çift çıkış egzos, kare plaka falan beyaz ayrı yakışıyor zaten sonataya ben senin aracı beğeniyordum.. birde galiba senin sislerdemi xenondu bir fotoğrafı vardı sisler kısalar açık yan çekim yapılmışdı çok yakışıklı duruyordu..

Nightfish
16-08-2013, 20:10
Benim kısalar xenon sisler normaldi. Arabayı benden alan adam güzergahım üzerinde oturuyor, her hafta bi kere görüyorum hala içim gidiyo niye sattım diye :)

Cidden çok pişman oldum sattığım için. Biraz kıçını savurmaya niyetliydi ama yine de seviyoduk kendisini :D

darkmoon
16-08-2013, 20:14
sen satmasan ona bir jant yapıcakdın bir chip 190 beygir olucakdı birde tamamen keyfi içine navigasyonlu orjinal teybini getirticekdin ebaydan falan on numara bugün 150 bin tl ye satılan araçların donanım ve performans ayarında bir araç olurdu.. :)

Ahmet Saraçoğlu
16-08-2013, 20:21
varmı resmi merak ettim :D
Bu arada yeni sonataya ciddi hasta olum , hiç araştırmamıştım.İçi dışı çok güzel , neden tr ye getirmediler acaba.

darkmoon
16-08-2013, 20:26
1.7 dizelini getiriceklerdi ama sonra ne oldu bilmiyorum onun 1. derece yakın göbekden akrabası olan kia optima geldi satışa sunuldu..

Ahmet Saraçoğlu
16-08-2013, 20:33
İç dış direksiyon böyle bi güzellik yok , hafif cc-eski cls ayarı yapılmış.Hyundaiyle aram pek iyi olmaması ve bu ara aşırı bi alman sempatisi oluşmuş olmasına ramen ciddi çok beğendim yeni sonatayı

Nightfish
16-08-2013, 20:38
Var var olmaz mı :D

http://i267.photobucket.com/albums/ii281/ErcinCeliktenli/IMG_0101.jpg
http://i267.photobucket.com/albums/ii281/ErcinCeliktenli/IMG_0178.jpg
http://i267.photobucket.com/albums/ii281/ErcinCeliktenli/IMG_0107.jpg

Fotoğraflara bakınca bi kez daha pişman oldum sattığıma.

Nightfish
16-08-2013, 20:39
varmı resmi merak ettim :D
Bu arada yeni sonataya ciddi hasta olum , hiç araştırmamıştım.İçi dışı çok güzel , neden tr ye getirmediler acaba.

Tr'ye yeni Sonata değil, Avrupa versiyonu olan i40 geldi. 1.6 motor ve 2. elde 50.000 tl gibi çok komik rakamlara bulunabiliyor.

Sıfır 1.7 dizeli var, sipariş üzerine geliyor.

Ahmet Saraçoğlu
16-08-2013, 20:41
o spolyer bizim baktığımızda da var.Arka paçalıklar orjinal mi?Onda da var ama çok garip geldi gözüme alışamadım.

Nightfish
16-08-2013, 20:44
Orijinal onlar. Bu arada led stoplar nasıl görünüyor fikir vermesi açısından

http://i267.photobucket.com/albums/ii281/ErcinCeliktenli/DSCN0458.jpg

Standartlara kıyasla bayağı fark vardı benimkinde.

Ahmet Saraçoğlu
16-08-2013, 20:46
güzelmiş cidden araç.Allah şuanki sahibine hayırlısıyla binmeyi nasib etsin.
Nedense eskisinin içi daha geniş geliyo bana.Vites konsolunun ve kokpitin birazdaha alçak konumlanmasında dolayı galiba.

Nightfish
16-08-2013, 20:48
Teşekkür ettim. Cidden pişman edecek bi araç değil, daha sorun yaşayan duymadım henüz. En büyük sıkıntısı olarak 4 ileri eski tip şanzımandan dolayı yakıt tüketiminin yükselmesini gösterebiliriz. Yedek parçası da serviste pahalıdır biraz. eBayden trde olmayan araçlardaki bilimum parça vs ölü fiyatına alınabilir :D

Benim kapı kolları aracın içi gibi kahverengiydi, plastik. ABDdeki araçlarda kromaj o iç kapı kolları. TRde plastik kapı kolunun tanesine 150 lira demişlerdi ben 100 liraya abdden 4 tane krom kapı kolu getirtmiştim mesela.

Mutu
16-08-2013, 20:49
Yeni konu açmayayım, benzin lpg olanları nasıl tutulma açısından? Bir de yedek parça ulaşılabilirliği açısından?

Nightfish
16-08-2013, 20:52
Piyasası çok hızlı olan bi araç değil zaten dizelinde bile. Bu kasalarda benzinlisi çok nadir bulunuyor. Onların da piyasası oldukça yavaş kalıyor. Sorun sıkıntı yaşanmaz LPGde ama bu kasalarda dizel daha mantıklı oluyor.

darkmoon
16-08-2013, 21:06
aynen erçin o son fotolar değil galiba ama sen kare plaka yapmışdın aracı amerikan versiyon o zaman arkada duruşu çok tatlı olmuşdu..

darkmoon
16-08-2013, 21:09
bende ledli ayna kapaklar getirttim kspec sağolsun akraba olduk adamlarla :D bana mail atıyorlar artık yeni ürün geldimi :D

far içi drl söyledim o geldi..
kspecden indirimli blind spot assist kit ( kör nokta algılama sistemi sipariş ettim o geldi)
gene kspecden almışdım 4 camı sunroofu anahtardan açıyıp kapayan modülü
iç krom set aldım ebaydan ama sadece kapı kollarının çerçevesi ve vites çerçevesi şık oldu
birde arka koltuklara ebaydan ısıtma pedi sipariş etmişdim onlar geldi bir ara arka koltuklarıda ısıtmalı yapıcam hayırlısıyla.. :D

homelinkli santa fe aynası sipariş etmişdim ihale bana kaldı ebayda daha doğrusu sonra almak zorunda kaldım ihale kalınca ama ayna büyük sanırım benim araca olmıycak tr dede herhalde o ayna homelink özellikli tek bende var :D

bir şu erçindeki led li stop lar kaldı onlarda gümrükle uğraşmak istemiyorum amerikaya giden biri olursa aldırtıcam. :)

iskenderlede konuşdum çift çıkış yapıcaz arkayada adamın başı çok dolu :)

Nightfish
16-08-2013, 21:17
Aynen ben sonradan kare plakaya çevirmiştim. İlk aldığım zamanlar o ledlerin göründüğü foto.

Yav o kadar parça varsa ben olsam makyajlı kasa Sonata bakardım bi tane. Hazır piyasası da tam kıvamında şu aralar.

darkmoon
16-08-2013, 21:21
ben makyajsızın içini beğeniyorum yoksa alırken makyajlısını alırdım zaten :)

hobi olarak uğraşıyorum zaten fazla sürdüğüm bir araç değil. :)

Ahmet Saraçoğlu
17-08-2013, 13:02
Aynen makyajsızın içi daha ağır.Araç akşam geliyor.Güzel bi iç dış detaylı yapıp önümüze bakıcaz inşallah.
http://i.imgur.com/4suUcTr.jpg
http://i.imgur.com/1QOPWZa.jpg

darkmoon
17-08-2013, 20:08
hadi hayırlısı temize benziyor ..
şu teyp çerçevesini ebaydan almışdım bende oturtamadık kırdık takarken üstüne :) gittim güven pandizottan custom çerçeve yaptırmışdım bir sürü para verip :)

Ahmet Saraçoğlu
17-08-2013, 20:33
Abi seninkinin fotoları varmı iç dış?

darkmoon
17-08-2013, 20:57
Abi seninkinin fotoları varmı iç dış?

var bir iki fotoda gerek yok seninkiyle birebir aynı renk aynı iç :) ama dur koyıyım bir iki tane

Shadow_Dancer
17-08-2013, 21:01
Valla uzak doguda defaeten taksi olarak bindim, çok rahat çok güzel bi araba gerçekten...

darkmoon
17-08-2013, 21:05
bir bunu buldum foto biraz büyük özürdilerim... birde yandan varda orda kirli araba çirkin çıkmış birde özel halı yaptırmışdım arabaya göre halı bulamamışdım o zaman içinin halıların fotolarını çekmişdim bir foruma koymuşdum o resimleride bulamadım bulursam eklerim..

http://s7.postimg.org/3tcdjflnf/P1231_28_12_11.jpg

darkmoon
17-08-2013, 21:07
Valla uzak doguda defaeten taksi olarak bindim, çok rahat çok güzel bi araba gerçekten...

mercedes gibi nasıl almayanda mercedese taksi olarak biniyorlar koredede sonata aynen öyle..

Shadow_Dancer
17-08-2013, 21:11
mercedes gibi nasıl almayanda mercedese taksi olarak biniyorlar koredede sonata aynen öyle..

Valla cok fena sedanlar var korede, adini sanini duymadigimiz.. Hyundai asmis zaten, mercedes fln hak getire..

Ornek vermesi acisindan kendi cekimim..

http://i1265.photobucket.com/albums/jj505/snrkymn/8FC80CC7-25F7-47C1-84A2-FBCFD2132FD1-714-00000028018F2E02_zps56a363b1.jpg

darkmoon
17-08-2013, 21:15
Valla cok fena sedanlar var korede, adini sanini duymadigimiz.. Hyundai asmis zaten, mercedes fln hak getire..

Ornek vermesi acisindan kendi cekimim..

http://i1265.photobucket.com/albums/jj505/snrkymn/8FC80CC7-25F7-47C1-84A2-FBCFD2132FD1-714-00000028018F2E02_zps56a363b1.jpg

buda hyundai genesis olması lazım.. amerika ve kore pazarında satıyorlar..

Shadow_Dancer
17-08-2013, 21:19
Olabilir sormadim cunku;

Bi de su cok meshur her yerde var.. Neyse konuyu kirlettim kusura bakilmasin..

http://i1265.photobucket.com/albums/jj505/snrkymn/D91CA130-CE65-48BE-9AC8-F5F49188B319-714-00000029E43FD4E3_zps1b67dcf9.jpg

darkmoon
17-08-2013, 21:23
bende ibr bilgi eklemesi yapıyım sonata parça aksesuar ekipman donanım düşünenler yada ilham olur yani neler var diye bakarsanız başka sitelerden daha ucuzunu bulabilirsiniz bu iki site liderdir hyundai kia modifiye ve ekipman açısından..

:KSPEC PERFORMANCE: KSPEC KDM Performance Center (http://www.kspec.com/)
Shark Racing (http://www.sharkracing.com/acecart/bin/shop.cgi)

Ebaydada çokçana Amerikalı ve Koreli aksesuar modifiye olsun başka aracın parçası olsun satan dükkanlar var.. kapıdan şanzımana kadar diyim :)

Nightfish
17-08-2013, 21:31
Equus o aletler beyler :) TRde 1 tane var, binme fırsatım oldu. Ciddi anlamda ayarı kaçmış aletin :D Hyundai demeye bin şahit.

Ahmet Saraçoğlu
17-08-2013, 21:38
detail KSPEC KDM Performance Center (http://www.kspec.com/list.php?ac_id=124&ai_id=2585)
şu sonradan yapma mı , anahtar direk bu şekil.Bide ayna da orjinal değil sanırım şimdi resimleri görünce farkettim.

Nightfish
17-08-2013, 21:42
Sonradan bu. Ben de yaptırmıştım. Anahtarcılar 70 liraya yapıyor olması lazım.

bilalMW
17-08-2013, 21:46
Equus o aletler beyler :) TRde 1 tane var, binme fırsatım oldu. Ciddi anlamda ayarı kaçmış aletin :D Hyundai demeye bin şahit.

boş geçsen şaşardım zaten. :D

gerçekten S Klasse'ye ramak kala. Ama W221 kasaya. ;)

darkmoon
17-08-2013, 21:52
sustalı anahtarı o işi en iyi istanbuldasın dimi istinye anahtarcılığa git orda yaparlar.. en son 50 tl idi.. elindeki anahtarlar orjinaldir bende 2 senedir kullanıyorum maşallah anahtarda tık yok..

Ahmet Saraçoğlu
18-08-2013, 21:06
Abiler ya ağırlığa ben alışamadım , yada araç ciddi ciddi gitmiyor.Tork hissiyatı çok düşük.Aynı benzinli gibi.Bugün sabah sonatayla çıktığım bi yokuşu akşam c4 le çıktım.Bildiğiniz fırlıyordu c4.Hakikaten böyle mi , yoksa bi sorun mu va.
Yarın bi 0-100 ölçiym , onun harici neyden anlaşılır?

darkmoon
18-08-2013, 21:58
ağırlık hantallık vardır biraz neticede 1700 kiloluk araçdan bahsediyoruz ama dediğinde abartılı biraz abartılı derken arabada bir sıkıntı olabilir benimkinde kick yapdınmı yolda giderken fırlıyor..

Ahmet Saraçoğlu
18-08-2013, 22:02
Hantallığı genelse sıkıntı yok.gazlamak için alınmadı neticede ama önemli olan bizimkine özgü bi sıkıntı olmasın.öbürü yazılımla halledilir.arkada duman , yada turboda uluma yok gördüğüm kadarıyla.turbo vgt mi bunlarda?

darkmoon
18-08-2013, 22:10
bana garret demişdi yanlı haıtrlamıyorsam usta bir ara bende sorento vardı onun turboyu yaptırmaya vermişdim maslak sanayide çok meşhur bir turbo ustası var ankaradan izmirden turbo yolluyorlar ustaya bizde sağlam referansla gittik ismini unuttum şimdi ustanın neyse o sıra sohbet ederken sonatayla gitmşidim dedim buna bir şey yapabilirmiyiz hybrid falan kaputu açıp bakmışdı bunda garret var demişdi yanılmıyorsam karıştırmıyorsam hiç bulaşma demişdi..

darkmoon
18-08-2013, 22:15
ben yanlış anladım galiba sen sistem sordun galiba evet vgt sistemli.. şimdi ruhsatada bakdım 2.0 crdi vgt yazıyor..

Ahmet Saraçoğlu
19-08-2013, 07:01
Aynen sistemi merak ettim , vgt ymiş.

darkmoon
19-08-2013, 07:05
evt dün 48 saat uykusuzdum 1 saatlik uykuyla ayakdaydım okumuşumda ne anlamışım ben vgt yi marka sandım cevap yazdıkdan sonra tekrar okudum düşdü jeton :)