PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 97 saxo vts problem :(

tolganin
19-08-2013, 00:00
herkeze iyi günler
97 model saxo vts aracım var gecen gün 650 km bi yol yaptım son 30 km de cok deisik bir sorun ile karsılastım sorun şöyle normal 90 km hızla yolda seyir halinde iken arac birden ateşlemeyi kesti gaz teli koptu sandım birden basıyorum basıyorum sadece yavaslıyor sonra kenara çektim stop etti ve çalısmadı bi 15 20 dakka baktım kaputu acıp bekledim arada denedim calısmadı sonra araç biraz sogudu ve calıstı neyse bi 5 6 km gittim tekrar yaptı bogularak benzin yemeyerek stıop etti kesik kesik yedi hep 30 km yolu 4 saatte bu sekilde geldim izmirde usta bulamadım bornova 3. sanayi sitesinde kime gostersem anlyamadı ecu baglantıları yokmus ariza tespit için vs. bu konuda bir fikri veya yardımı dokunacak biri varmı usta tavsiyeside olur geri donucem mahsur kaldım burada :( herkese şimdiden teşekkürler

Onamdar
19-08-2013, 00:05
herkeze iyi günler
97 model saxo vts aracım var gecen gün 650 km bi yol yaptım son 30 km de cok deisik bir sorun ile karsılastım sorun şöyle normal 90 km hızla yolda seyir halinde iken arac birden ateşlemeyi kesti gaz teli koptu sandım birden basıyorum basıyorum sadece yavaslıyor sonra kenara çektim stop etti ve çalısmadı bi 15 20 dakka baktım kaputu acıp bekledim arada denedim calısmadı sonra araç biraz sogudu ve calıstı neyse bi 5 6 km gittim tekrar yaptı bogularak benzin yemeyerek stıop etti kesik kesik yedi hep 30 km yolu 4 saatte bu sekilde geldim izmirde usta bulamadım bornova 3. sanayi sitesinde kime gostersem anlyamadı ecu baglantıları yokmus ariza tespit için vs. bu konuda bir fikri veya yardımı dokunacak biri varmı usta tavsiyeside olur geri donucem mahsur kaldım burada :( herkese şimdiden teşekkürler

O kadar ustaya goturmussun herhalde bakmışlardır ama bobinle alakalı bi problem olabilirmi ısınınca kesiyordur belki ateşlemeyi

GÖKTÜRK
19-08-2013, 00:07
ateşlemede sıkıntı var bobin orjinal mı araçda lpg var mı

tolganin
19-08-2013, 00:09
bobin orjinal araçta lpg yok arkadaslar

kaan megi
19-08-2013, 00:14
izmirde usta olmazmı ya ne tarafdasın aracın nerde ona göre yönlendirelim

tolganin
19-08-2013, 00:17
birde tam kesmiyor boguluyor arac bir süre sonra zengin karısım kokuyor cig atiyor bogula bogula stop ediyor

tolganin
19-08-2013, 00:20
karşıyaka daım ama heryere gidio arac 10 15 km yol yapıo sonrasında sıkıntı oluyor izmir üzerinden 97 model vts ye ariza tespit baglayabilecek bi usta bulsam yetecek herkezde mk2 için kafa varmıs eski vts için yok diyorlar

kaan megi
19-08-2013, 00:20
araba belli bi hıza ulaşdıkdan sonra birden boğulmaz düşük hızda boğulursa yürümez birden kesmesi boğulmayla alakası yoktur tahminim motor arza lambası falan yanıyormu araçda şuan

tolganin
19-08-2013, 00:26
lambalar ariza vermiyor hiç hersey normal sadece ısı artııktan sonra boguluyor arac tüm hız ve viteslerde sonrada iyice bogulup stop ediyor

GÖKTÜRK
19-08-2013, 00:39
aynısı başımıza geldi bobin bobin kabloları buji vs bakın sıkıntının ateşlemede olduğu kanısındayım bide benzin pompası orjinal mi

tolganin
19-08-2013, 00:51
vallahi arac bir senedir bende pompa orjinal sanırım sadece arac 90 dereceye cıktıktan 10 dakka sonra yapıyor baktırıcam bakalım bakacak bir usta bulabilirsem herkez kaçıyor vtsden :(

Anu
19-08-2013, 02:21
Benzeri birkaç sene önce başıma bobinden geldi. Başta herşey güzel gidiyor, birkaç km yol gidiyorum sonra hızlanmak için biraz daha gaza bastığımda ateşlemeyi kesiyor ve sanki motor boğuluyormuş gibi duruyordum. Egzos patlatması ve leş gibi kokular da cabası :) Sonra bobinin saçma sapan ateşleme yapması nedeniyle olduğunu farkettik, sizin sorununuz da buna benziyor. Isındığında ya da yüklendiğinde ateşlemeyi kesiyor, yarım saat bekleyince tekrar düzeliyordu.

tolganin
19-08-2013, 08:50
tam da saptayabilsem bi sorunu ne ise deistiricem ama kesin bise de bilmiyorum bakıcam bugun bakalm sanayide

Onur Fatih
19-08-2013, 08:55
Ateslemede buyuk ihtimal. Bobin buji ve buji kablolarina bi baktirin %90 burda problem

orcunnn
19-08-2013, 08:55
1- krank sensÖrÜne bak gevŞemİŞmİ yada saĞlam mi
2-bobİnİ sÖk bujİlere geÇen yerlerİ elektrİk banti İle sar
3 benzİn basincina bak

baŞka bİrŞey Çikmasi lazim

bugratemel
19-08-2013, 09:04
aynı sorun bendede oldu pompanın bir oyunu çıktı soğuyunca çalışıyo ısınınca bacıncı düşüyodu hatta iyice ısınınca hiç basmıyodu ses bile gelmiyodu...

ama orçun aganın dediği doğru
krank sensörü
bobin
yada bezin pompası başka seçenek yok bence

darksideİmpreza
19-08-2013, 11:08
Aynısı bendede olmuştu geçmiş zamanda, bujilerin üzerine geçen siyah uzun parça, ateşleme bobını olarak geçiyor sanırım. kazalı 106 gti dan çıkmasını bulup takmıştım.

tolganin
19-08-2013, 11:50
karıstırırken baktım ki ikiz role dedikleri parca kararmıs arabayi yine stop ettirdim ve baktım ki bu role cok ısınıyor kararmıs birde ondan da olbilirmi acaba

kaan megi
19-08-2013, 12:07
burak ihtimaller üzerinde durmayı götür dediğim yere baksınlar

Ek.Civic_Spoon
19-08-2013, 12:18
aynı olay benimde başıma geldi bobinden kaynaklanıyor büyük ihtimalle ısınınca yapıyodu bendede aynı olayı, bobini çıkarıp soğutup takıyordum düzeliyordu ısınınca tekrarlıyordu, çıkma bi bobin bulun deneyin derim ..

bugratemel
19-08-2013, 12:23
Veya ulaş bana peugeot servisinden çıkma ustalarım var ilgilensinler ellerinde yedek prçada mevcut

Turboğuz54
19-08-2013, 12:29
Araba stop ettiğinde kontağı aç kapa arkadan benzin pompasının sesine bak geliyormu

boosted_pug
19-08-2013, 12:40
emme manifoldunun sağ arka tarafında iki adet çabuk sökülebilir soket var bunlar yakıtın geliş de dönüş hatları aracın ısınıp çalışmamazlık yaptığı zaman bu hortumlardan birini söküp kontağı aç basınçlı olarak benzin gelmesi birkaç saniye sonra kesilmesi gerekir eğer gelmiyosa;

ya benzin pompan arızalanmıştır depoda az benzin kaldığında ısınır ve şişip kitlenir yada ecunun altında bitane büyük röle war o arızalanmıştır.

tolganin
20-08-2013, 00:15
evet arkadaslar cogu arkadadasımızın dediği gibi sorun benzin popması ve buna bağlı ikiz role cıktı benzin pompası ısınıp kendini kilitliyor sonrada ikiz roleleri yoruyor roleler den biri yanmıs diğeri zorlanmıs pompa da ısınınca duruyor sonra soguyup devam ediyor ancak tekrar ısınması cabuk oluyor herkeze cok teşekkürler kaan arkadadasa saygılar izmirde tarif etiği yer yardımcı oldu sorun cozuldu pompa 200 ikiz role 60 lira bilginize

Fatih
20-08-2013, 00:47
Aynı problemi 2 gün önce yaşadım.
Benim biraz sıkıntılı oldu kamyon üzerime çıkacaktı zor attım kendimi.
Biran araç elektrik kesi araç çalışıyor fakat yürümüyor.

Sorun ise şarj dinamosundan çıktı.
Aküyü şarj etmemiş.
Panelde de uyarı ışığı yanmadı.

GÖKTÜRK
20-08-2013, 01:09
tekrardan geçmıs olsun cozulmesıne sevındım

arsenikli
20-08-2013, 08:13
Sorunun çözülmesine sevindim geçmiş olsun

Emre Akçay
20-08-2013, 08:38
Geçen hafta aynı sorunu yaşadım ateşleme bobininden çıktı sorun.

Edit : Problem çözülmüş, hayırlısı olsun. :)

judgeGTI
20-08-2013, 09:04
o benzin pompası çok lanet birşey az çekmedim ondan. kaç pompa denedik bir türlü dikiş tutmadı, orjinal aldım komple taktım sorun çözüldü :rolleyes:

geçmiş olsun.

orcunnn
20-08-2013, 10:07
3 seçenek söyledık zaten aksi olamazdı
sorunun çözülmesine sevindim

kaan megi
20-08-2013, 12:29
yardımcı olabildiysek ne mutlu kazasız belasız hayırlı yolculuklar

aLperTunga
20-08-2013, 12:56
o benzin pompası çok lanet birşey az çekmedim ondan. kaç pompa denedik bir türlü dikiş tutmadı, orjinal aldım komple taktım sorun çözüldü :rolleyes:

geçmiş olsun.

3 seçenek söyledık zaten aksi olamazdı
sorunun çözülmesine sevindim

olm adamın problemi daha çözülmemiş ki :D o yukarda yazan başkası geçmişte yaşadığını yazmış.

aLperTunga
20-08-2013, 13:11
Ayrıca pompa,krank bobin işi değil bu hararet 90 olunca sorun yaratıyor diyor.

%90 beynin altındaki ateşleme modülü var içinde platin var meme yapmış olabilir.İyi bir elektrikçiye gidip ona baktır.presli plastikten kabı var güzelce keserek açın onu, sonra güzelce bantlattır. Benzer sorunu yaşadım aracım fan açtığında ibreler rolantisi, çalışması değişiyordu.Ve o modülden çıktı.Aracın her bokunu o modül yönetiyor.Boşuna bobin pompa sensör parçalanma. ;)