PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iş görüşmesi - nasıl bir etki?

mehmetRS
22-08-2013, 21:46
Merhaba arkadaşlar,

Yarın bir aksaklık çıkmazsa, şu an çalıştığım hastaneye göre, çok daha kurumsal ve büyük bir hastane ile iş görüşmesine gideceğim.

Açıkcası şu an çalıştığım hastanede 9. yılım olacak. Anlaşmazlıklar, aksilikler heryerde olabileceği gibi buradada oluyor fakat temel sebep, önümü biraz açmayı istememde yatıyor. Biraz daha geliştirme meselesi.

Bir çok kaynaktan birşeyler okudum, kurumsallığı v.s. ilke edinmiş işyerleri ile ilgili iş görüşmelerine yönelik yazılar okudum. Çok basit olacak belki ama, kimisi topsakalınız varsa kesmeyinden tutunda, ayakkabınızın rengine kadar saydırmış, kimisi sadece kendiniz olun demiş. Hiçmi hayatımda iş görüşmesi yapmadım, yaptım tabi fakat, bu gideceğim yer hayalimde yatan bir yer olduğu için, hata yapma olayını en aza indirmek adına böyle bir konu açtım ve tecrübelerden faydalanmak istiyorum.

Tavır, beklentiler, hissettirilmesi gerekenler, ufak tefek ipuçları hatta kılık kıyafet ile ilgili enteresan fikir ve tecrübeleri olan arkadaşlar fikirlerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Teşekkürler şimdiden..

Kahn23
22-08-2013, 21:51
Erkekler için klasiktir takım elbise ile iş görüşmesine gitmek. Karşı tarafta bırakılan ilk intiba önemlidir. Görüşmeye önem verdiğini gösterir. Konuşurken el mimikleriyle karşı tarafın gözlerine bakarak konuşmak ikna etmede avantaj yaratır. Karşı tarafın konuşması bitmeden konuşmak sıkıntı yaratabiliyor bazen. Onların soracağı her soruya cevap verebilmek gerekir.

Low-Rider
22-08-2013, 21:53
Giyimine dikkat etmek önemli çoğu yerde, gideceğin yer hakkında'da bilgi sahibi olman iyi olur.Zaten 9 senedir yeterince tecrüben vardır o konuda sıkıntı olmaz herhalde

mehmetRS
22-08-2013, 21:53
Erkekler için klasiktir takım elbise ile iş görüşmesine gitmek. Karşı tarafta bırakılan ilk intiba önemlidir. Görüşmeye önem verdiğini gösterir. Konuşurken el mimikleriyle karşı tarafın gözlerine bakarak konuşmak ikna etmede avantaj yaratır. Karşı tarafın konuşması bitmeden konuşmak sıkıntı yaratabiliyor bazen. Onların soracağı her soruya cevap verebilmek gerekir.

açıkcası hayatımda giydiğim tek takım elbise, düğünümdeki damatlıktı :) fakat biraz resmi giyinmeye özen göstereceğim, en azından cart curt rengarenk değilde, biraz daha ağır renklere sahp birşeyler giyer giderim.

mehmetRS
22-08-2013, 21:55
Giyimine dikkat etmek önemli çoğu yerde, gideceğin yer hakkında'da bilgi sahibi olman iyi olur.Zaten 9 senedir yeterince tecrüben vardır o konuda sıkıntı olmaz herhalde

Açıkcası gideceğim yer, Acıbadem hastanesi.. Görüşme genel merkezleri olan Altunizadede olacak.. bu tarz bir A+ bir hastaneyle daha önce hiç görüşmedim ama, orada mayo şort modeli birşeylerle gidip işe alınan ve 7 yıldır çalışan arkadaşlarımda yok değil.. kafam iyice karıştı :)

dragon07
22-08-2013, 21:56
İş görüşmesinde bunlar söylenmez! - En Son İş-Yaşam Haberleri - HTEkonomi (http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/haber/862655-is-gorusmesinde-bunlar-soylenmez)

sakal traşı tırnaklar kıyafet özgüven diksiyon başlıca anahtarlar

Kahn23
22-08-2013, 21:57
Şu an hangi hastane? Alman hastanesi demede :)

mehmetRS
22-08-2013, 21:58
İş görüşmesinde bunlar söylenmez! - En Son İş-Yaşam Haberleri - HTEkonomi (http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/haber/862655-is-gorusmesinde-bunlar-soylenmez)

sakal traşı tırnaklar kıyafet özgüven diksiyon başlıca anahtarlar

çerçevesi düzgün sayılabilecek bir top sakalım var aslında.. keseyim bari onuda napim.. bu kaynağı okumuştum bir yarım saat önce:)

mehmetRS
22-08-2013, 21:59
Şu an hangi hastane? Alman hastanesi demede :)

hahaha yok yok Alman hastanesi, evlere uzak :)

Özel Çapa hastanesindeyim şu an.

Low-Rider
22-08-2013, 22:00
Açıkcası gideceğim yer, Acıbadem hastanesi.. Görüşme genel merkezleri olan Altunizadede olacak.. bu tarz bir A+ bir hastaneyle daha önce hiç görüşmedim ama, orada mayo şort modeli birşeylerle gidip işe alınan ve 7 yıldır çalışan arkadaşlarımda yok değil.. kafam iyice karıştı :)

Benim eski şirkete kot gömlek baya kirli sakalla gelen tipler vardı ve çoğu alınmıştı işe ama racon takım elbisedir en azından saygı göstermek adına.

Ben ik'cı olsam kot gömlek sakalla gelen adamı almam valla :)

Kahn23
22-08-2013, 22:00
Allah herkesi Alman'dan uzak tutsun zaten. Eşim 2 sene çalıştı yabancı ilişkiler tercümanı olarak.. Yok böyle kötü ödeme sistemi olan bir yer

mehmetRS
22-08-2013, 22:03
Benim eski şirkete kot gömlek baya kirli sakalla gelen tipler vardı ve çoğu alınmıştı işe ama racon takım elbisedir en azından saygı göstermek adına.

Ben ik'cı olsam kot gömlek sakalla gelen adamı almam valla :)

valla bende almam sanırım, hani ciddiyet şart tabi ama hakaten bir takım elbisem yok, spor bir ceketim var, öyle cok spor değilde, tek ceket işte, keten pantolonun üstüne onu giyerim olmadı, keten pantolonda cok böyle gündelik giyilebilecek türden değil, özel birşey olduğunu belli eder umarm :)

Allah herkesi Alman'dan uzak tutsun zaten. Eşim 2 sene çalıştı yabancı ilişkiler tercümanı olarak.. Yok böyle kötü ödeme sistemi olan bir yer

Yabancı ilişkiler uzmanlarının asistanlarının Allah yardımcısı olsun zaten, bütün özel hastanelerde türlü kazıklar yiyor arkadaşlar. Şu an calısıtgım yerde buna dahil.. Ne zaman bu arap hasta v.s. alma sevdası başladı hastanelerin, o zaman işler sarpa sarmaya başladı.

XSi
22-08-2013, 22:05
iş ilanını iyice oku, ve orda anlatılan özelliklere odaklan, bu çok önemli..

Ben iş başvurusu yaparken bile CV yi ilana göre hazırlayıp başvururum, çünkü karşındaki insan elinde CV ile gelir ve bi taraftan sen anlatırken, o CV ye gözgezdirir, beklentilerini CV nde görürse ikna olması kolaylaşır

ne isteniyorsa onu yaptığını anlat (yapmasanda), önceki şirketine ne kattığını anlat (mutlaka birşeyler katmışsındır gitmeden düşün)

sorulandan başka alakasız konulara girme, sorulan sorulara kısa ve net cevaplar vermeye çalış..

İşi zaten istiyorsun, bunu karşındaki insana iyice belli et :)

Mutlaka takım elbise giy! aksini düşünme bile..

Genel olarak kurallar ve önerilerim bunlar

Low-Rider
22-08-2013, 22:08
valla bende almam sanırım, hani ciddiyet şart tabi ama hakaten bir takım elbisem yok, spor bir ceketim var, öyle cok spor değilde, tek ceket işte, keten pantolonun üstüne onu giyerim olmadı, keten pantolonda cok böyle gündelik giyilebilecek türden değil, özel birşey olduğunu belli eder umarm :)

Abi özenli bir şekilde gittinmi zaten anlıyorlar sıkıntı olmaz o konuda

bkaraca
22-08-2013, 22:09
Öncelikle saç baş kısaca özenilmis gidin. Kolunuzda ki saatin ayarı ile oynayın ki aklınıza yanlışlıkla olsa saate bakmak gelmesin, cep telefonunuzu arabada bırakın. Rahat olun baktınız heyecanlandiniz hic dert değil derin bjr nefes alıp bu hastaneyle nasıl calismak için hevesli istekli olduğunuzu açıkça söyleyin. Acıbadem hakkında bilgi edinin. Kimsenin mulakatini kendinize örnek almayin çok değişkenlik gösterebilir. Mülakat için geldiğinizde kim olursa olsun selam verip gulumseyin orada selam verdiğiniz farzi misal bir sekreter in bile görüşü etkili olabilir ve unutmayın ki ise alinirsaniz o kişilerle çalışabilirsiniz. Mulakat için odaya alindiginizda size oturmaniz için tahsis edilen yer gösterilerek buyrun oturun denmediyse gidip tokalasmanizda fayda var her ne olursa olsun kendinizden emin olun yeterki bilmediğiniz konuda yorum yapmayin.simdilik aklima gelenler bunlsr. Allah yar ve yardımcınız olsun.

mehmetRS
22-08-2013, 22:10
iş ilanını iyice oku, ve orda anlatılan özelliklere odaklan, bu çok önemli..

Ben iş başvurusu yaparken bile CV yi ilana göre hazırlayıp başvururum, çünkü karşındaki insan elinde CV ile gelir ve bi taraftan sen anlatırken, o CV ye gözgezdirir, beklentilerini CV nde görürse ikna olması kolaylaşır

ne isteniyorsa onu yaptığını anlat (yapmasanda), önceki şirketine ne kattığını anlat (mutlaka birşeyler katmışsındır gitmeden düşün)

sorulandan başka alakasız konulara girme, sorulan sorulara kısa ve net cevaplar vermeye çalış..

İşi zaten istiyorsun, bunu karşındaki insana iyice belli et :)

Mutlaka takım elbise giy! aksini düşünme bile..

Genel olarak kurallar ve önerilerim bunlar

İş ilanını bulabilirsem okuyacağım, Kariyer.net aracılığı ile ulaşıyoruz size dediler telefonda.. ben daha önce müracaat etmemiştim buraya, ve baktığımda bir kaç aynı pozisyonda ilanları var, kiminde MR tecrübesi, Kiminde BT tecrübesi kiminde de bir kaç özellik belirtmişler, zaten Radyoloji Teknikeri olarak bir iş yapılacaksa genel olarak bu ikisini bilmeniz gerekiyor. Ben biliyorum ama önemli olan, bildiğimin farklılığını onlara aktarabilmekte

mehmetRS
22-08-2013, 22:12
Öncelikle saç baş kısaca özenilmis gidin. Kolunuzda ki saatin ayarı ile oynayın ki aklınıza yanlışlıkla olsa saate bakmak gelmesin, cep telefonunuzu arabada bırakın. Rahat olun baktınız heyecanlandiniz hic dert değil derin bjr nefes alıp bu hastaneyle nasıl calismak için hevesli istekli olduğunuzu açıkça söyleyin. Acıbadem hakkında bilgi edinin. Kimsenin mulakatini kendinize örnek almayin çok değişkenlik gösterebilir. Mülakat için geldiğinizde kim olursa olsun selam verip gulumseyin orada selam verdiğiniz farzi misal bir sekreter in bile görüşü etkili olabilir ve unutmayın ki ise alinirsaniz o kişilerle çalışabilirsiniz. Mulakat için odaya alindiginizda size oturmaniz için tahsis edilen yer gösterilerek buyrun oturun denmediyse gidip tokalasmanizda fayda var her ne olursa olsun kendinizden emin olun yeterki bilmediğiniz konuda yorum yapmayin.simdilik aklima gelenler bunlsr. Allah yar ve yardımcınız olsun.

çok teşekkürler önerileriniz için.. yani bu tarz şeyleri okudukca heyecanım tavan yapıyor ama, bana yardımcı olacak şeylerde bunların ta kendisi :)

Sakalı kessem mi acaba? Yani cidden kafama takıldı şimdi bu, parlak bir yüzmü yoksa stil sahibi bir imajmı ?

mehmetRS
22-08-2013, 22:15
gidip şu sakallarımı halledeyim geç olmadan ben :) Yorumlar içi çok çok teşekkür ederim, geldikten sonrada okuyacağım hepsini tekrar tekrar

bkaraca
22-08-2013, 22:15
Sakalinizdan memnunsaniz itici gelmiyorsa kesmeniz de neden göremiyorum, sabah uyandığınızda aklınıza ilk geleni yapın kesin yada kesmeyin. Heyecan iyidir duyguları taze tutar :)

mehmetRS
22-08-2013, 22:17
Sakalinizdan memnunsaniz itici gelmiyorsa kesmeniz de neden göremiyorum, sabah uyandığınızda aklınıza ilk geleni yapın kesin yada kesmeyin. Heyecan iyidir duyguları taze tutar :)

sanırım kalpten gidecem, biraz abartı gibi gelebilir ama, böyle beklenmedik zamanda beklenmedik işler çıkar ya insanın başına, biraz o model benimkisi...

imprezaWRC
22-08-2013, 22:21
Giyimine ve görünüşüne dikkat et, rahat ol, kendin ol, neden orada çalışmak istediğini ve ne kadar istekli olduğunu anlatmaya gayret et.

İnşallah hayırlı olur, istediğin gibi olur.

dragon07
22-08-2013, 22:23
bn26 yasındayım 1yıl öncesine kadar berbere gidip sakallarımı kestirmemiştim:) şimdi 2günde 1 düzenli olarak cart cart .işe girdikten sonra top sakalı bırakırsın işi saglama al sen güzelcede parfümü yapıştır yaradana sığınıp beklicen ondan sonra :D

CRUEL
22-08-2013, 22:24
hangi pozisyon için gidiceksin görüşmeye? ben biyomedikal okudum ama hiç tecrübem yokdu şuan bedaşda çalışıyorum. acıbademe başvurmşutum görüşmeye çağırdılar, gittim. hala tık yok:D
saçım sakalım düzgündü siyah pantolon gömlek kravatla gitmiştim. sıcak olduğundan ceket giymedim. neden biyomedikal sorusunda biraz bocaladığımı ve seyahat engelim var dediğimden olumsuz olucağını hissettim zaten:D ona dikkat et. pozisyonunu neden istediğini, neler yapabileceğini, iş tanımı vs sorularına cevap verebil derim. 2erkek bi bayan vardı görüşmede öyle çokda kasılacağın bir ortam olmuyor bende daha önce pek gitmedim görüşmeye gayet rahattım

S.Mert
22-08-2013, 22:45
geçen yaz başvurduğum bir yerden hiç beklemediğim bir anda bana geri dönüş olmuştu ve tatil dönüşü apar topar gitmek durumunda kalmıştım. firma ismi vermek istemiyorum ancak gerçekten kurumsal bir yerdi. kirli sakal ve rahat bir kıyafetle gittim görüşmeye mecburen, çünkü bana saat aralığı vermişlerdi görüşme için. bu kılık kıyafetle almazlar diye düşündüğümden de gayet rahat anlatmıştım kendimi stres olmadan, espri falan yapmıştım baya. insan kaynakları ve bilgi işlem müdürü olmak üzere iki kişiyle görüşmüştüm, ikisi de olumsuz bir şey söylememişti giyimle alakalı. görüşme sonunda ne zaman geri dönersiniz diye sorduğumda işe alındın demişlerdi :)

böyle yapın diye söylemiyorum ancak size gerçekten inanırlarsa her türlü alınırsınız. rahat olmanız ve kendinizi stres olmadan anlatmanız çok önemli. tabi ki bunun yanında onların ihtiyaçlarını karşılayacak mesleki donanıma da sahip olmanız gerekmekte.

inşallah her şey istediğiniz gibi olur ve işe alınırsınız.

EREN34
22-08-2013, 22:50
Can alıcı sorulara hazır ol kardeşim gerisini zaten her aday yapıyor.

Mesela,

Kendinde zayıf gördüğün bir yönün var mı varsa ne? gibi sorular

Buna kesinlikle bir yazıf yön bul kendinde ve ondan bahset. Geliştirmek için yaptıklarını planlarını.

Bu soruya yok dersen istersen dr. ol almazlar :D

Yok dersen ukala der geçer. Var diyip geliştirmek için planlarını anlatırsan farkındalığı yüksek kişisel gelişime açık gibi yorumlanır. Üzerine bu konuya bir şekilde grup çalışmasınıda aşılarsan tamamdır:)

EEE
22-08-2013, 22:52
Ne zaman bulusuyoruz kardesim arkadasin izinden ne zaman geliyor

mert_can 41
22-08-2013, 22:59
Abi takım elbise mutlaka ayarla bir yakınımız oğlunu iyi bir torpile işe sokuyodu sırf takım elbise giymediği için ne kadar torpilide olsa giremedi yine 4 yılık ünüversite mezunu arkadaşım takım elbise giymeden görüşmeye gitti oda geri döndü takım elbise biraz da düzgün diksiyonla çıkarsın bu işten abi allah yardımcın olsun :)

erturul çiçek
22-08-2013, 23:02
Valla dış görünüş önemli ama bence en büyük etken rahat ve kendinden emin olmak sıkıntı stres yapmadan rahat bir şekilde görüşmeye çalışın

turbo&quattro
22-08-2013, 23:07
Bizim coniler cok rahat olduklari giyim kusami pek takmadiklari icin en sonki gorusmeme ( Hilton hotel ) polo yaka t-shirt ile gitmistim. 4 farkli dept md ile mulakattan sonra basvurdugum is ile ( barmenlik ) ilgili hic tecrubem olmamasina ragmen binlerce kisi arasindan Amerikali olmamama ragmen tercih edilmistim :) Belirli bir zaman sonra samimi oldukca neden diye sormustum asiri rahattin, ozguven vs saymisti insan kaynaklari muduru. Kilik kiyafetten ziyade bencede rahatlik ve ozguven is basvurularinda herseyden once geliyor.

Bol sanslar.

Risendark
22-08-2013, 23:14
mehmet abi öncelikle hayırlısı ne ise o olsun hakkında...
Bence takım elbisem yok demişsin ama bi yerden temin et bence takım elbise kravat herzaman ciddiyeti temsil eder diye düşünüyorum.saç traşın sakal traşın düzgün olsun yani bakımlı görün böyle paspal kendine bakmayan bi adam gibi görünme ki zaten öyle değilsindir sanırım...konuşurken ses tonunu iyi ayarla kendini kasmadığını göster bu şendşne olan öz güvenini gösterir... Bunlara dikkat et bence :)inşallah iyi bir sonuç elde edersin :)

secomeco
22-08-2013, 23:15
İlk görünüş önemli.Top sakal derli topluysa kesmene gerek yok.Takım elbise işe önem verdiğini gösterir.Senin işe ihtiyacın olduğu kadar,işverenin de sana ihtiyacı var unutma.Heyecanlı hareketlerden kaçın.Ne istediğini biliyor olmalısın,şartlar konusunda,sana verecekleri haklar ve işin tam anlamıyla mahiyeti konusunda sorular sor.Zaten şuanda işsiz değilsin,profesyonel takıl ve sen ilana başvurmadın onlar senin cv ne ulaşmışlar anlaşılan.Rahat olmalısın.
Bol şans.

mehmetRS
23-08-2013, 07:26
Giyimine ve görünüşüne dikkat et, rahat ol, kendin ol, neden orada çalışmak istediğini ve ne kadar istekli olduğunu anlatmaya gayret et.

İnşallah hayırlı olur, istediğin gibi olur.

abi inşallah ya, halen biraz heyecan var ama, sanırım bir kaç saate düzelirim

bn26 yasındayım 1yıl öncesine kadar berbere gidip sakallarımı kestirmemiştim:) şimdi 2günde 1 düzenli olarak cart cart .işe girdikten sonra top sakalı bırakırsın işi saglama al sen güzelcede parfümü yapıştır yaradana sığınıp beklicen ondan sonra :D
sakalları uçurdum vallahi dün gece, bir acayipde oldu aslında ama, yapacak birşey yok artık :)

hangi pozisyon için gidiceksin görüşmeye? ben biyomedikal okudum ama hiç tecrübem yokdu şuan bedaşda çalışıyorum. acıbademe başvurmşutum görüşmeye çağırdılar, gittim. hala tık yok:D
saçım sakalım düzgündü siyah pantolon gömlek kravatla gitmiştim. sıcak olduğundan ceket giymedim. neden biyomedikal sorusunda biraz bocaladığımı ve seyahat engelim var dediğimden olumsuz olucağını hissettim zaten:D ona dikkat et. pozisyonunu neden istediğini, neler yapabileceğini, iş tanımı vs sorularına cevap verebil derim. 2erkek bi bayan vardı görüşmede öyle çokda kasılacağın bir ortam olmuyor bende daha önce pek gitmedim görüşmeye gayet rahattım
Radyoloji Teknikeriyim ben, hani şu sizin biomedikal'i çileden çıkartan adamlar varya ondan :) İşin şakası bir yana umarım stres denemelerine girişen olmaz aralarında :)

geçen yaz başvurduğum bir yerden hiç beklemediğim bir anda bana geri dönüş olmuştu ve tatil dönüşü apar topar gitmek durumunda kalmıştım. firma ismi vermek istemiyorum ancak gerçekten kurumsal bir yerdi. kirli sakal ve rahat bir kıyafetle gittim görüşmeye mecburen, çünkü bana saat aralığı vermişlerdi görüşme için. bu kılık kıyafetle almazlar diye düşündüğümden de gayet rahat anlatmıştım kendimi stres olmadan, espri falan yapmıştım baya. insan kaynakları ve bilgi işlem müdürü olmak üzere iki kişiyle görüşmüştüm, ikisi de olumsuz bir şey söylememişti giyimle alakalı. görüşme sonunda ne zaman geri dönersiniz diye sorduğumda işe alındın demişlerdi :)

böyle yapın diye söylemiyorum ancak size gerçekten inanırlarsa her türlü alınırsınız. rahat olmanız ve kendinizi stres olmadan anlatmanız çok önemli. tabi ki bunun yanında onların ihtiyaçlarını karşılayacak mesleki donanıma da sahip olmanız gerekmekte.

inşallah her şey istediğiniz gibi olur ve işe alınırsınız.
Benimde bu kadar iyi gececekmi acaba ya of yaa :)

Can alıcı sorulara hazır ol kardeşim gerisini zaten her aday yapıyor.

Mesela,

Kendinde zayıf gördüğün bir yönün var mı varsa ne? gibi sorular

Buna kesinlikle bir yazıf yön bul kendinde ve ondan bahset. Geliştirmek için yaptıklarını planlarını.

Bu soruya yok dersen istersen dr. ol almazlar :D

Yok dersen ukala der geçer. Var diyip geliştirmek için planlarını anlatırsan farkındalığı yüksek kişisel gelişime açık gibi yorumlanır. Üzerine bu konuya bir şekilde grup çalışmasınıda aşılarsan tamamdır:)
Eren kalpten gidecem :)

Ne zaman bulusuyoruz kardesim arkadasin izinden ne zaman geliyor

Abi Bu gün akşama burada inşallah, Pazartesiden sonra ne zaman uygunsan görüşebiliriz:)

Abi takım elbise mutlaka ayarla bir yakınımız oğlunu iyi bir torpile işe sokuyodu sırf takım elbise giymediği için ne kadar torpilide olsa giremedi yine 4 yılık ünüversite mezunu arkadaşım takım elbise giymeden görüşmeye gitti oda geri döndü takım elbise biraz da düzgün diksiyonla çıkarsın bu işten abi allah yardımcın olsun :)
Amin, umarım sakin geçer, fakat hakaten görüşme saatine bakacak olursak bir takım elbise alma şansım yok :)

mehmet abi öncelikle hayırlısı ne ise o olsun hakkında...
Bence takım elbisem yok demişsin ama bi yerden temin et bence takım elbise kravat herzaman ciddiyeti temsil eder diye düşünüyorum.saç traşın sakal traşın düzgün olsun yani bakımlı görün böyle paspal kendine bakmayan bi adam gibi görünme ki zaten öyle değilsindir sanırım...konuşurken ses tonunu iyi ayarla kendini kasmadığını göster bu şendşne olan öz güvenini gösterir... Bunlara dikkat et bence :)inşallah iyi bir sonuç elde edersin :)
İnşallah kardeşim cok teşekkür ederim :)

Bizim coniler cok rahat olduklari giyim kusami pek takmadiklari icin en sonki gorusmeme ( Hilton hotel ) polo yaka t-shirt ile gitmistim. 4 farkli dept md ile mulakattan sonra basvurdugum is ile ( barmenlik ) ilgili hic tecrubem olmamasina ragmen binlerce kisi arasindan Amerikali olmamama ragmen tercih edilmistim :) Belirli bir zaman sonra samimi oldukca neden diye sormustum asiri rahattin, ozguven vs saymisti insan kaynaklari muduru. Kilik kiyafetten ziyade bencede rahatlik ve ozguven is basvurularinda herseyden once geliyor.

Bol sanslar.
Cok teşekkür ederim, özgüven konusunda biraz sıkıntım var aslında ama.. yapacağım birşeyler artık

İlk görünüş önemli.Top sakal derli topluysa kesmene gerek yok.Takım elbise işe önem verdiğini gösterir.Senin işe ihtiyacın olduğu kadar,işverenin de sana ihtiyacı var unutma.Heyecanlı hareketlerden kaçın.Ne istediğini biliyor olmalısın,şartlar konusunda,sana verecekleri haklar ve işin tam anlamıyla mahiyeti konusunda sorular sor.Zaten şuanda işsiz değilsin,profesyonel takıl ve sen ilana başvurmadın onlar senin cv ne ulaşmışlar anlaşılan.Rahat olmalısın.
Bol şans.
Bu açıdan bakmaya calıstım ama öte yandanda tırsa tırsa bir oldum, aslında tırsmak dediğim sadece içimde olan birşey, yüzüme yansıdıgını sanmıyorumda, karşımdaki sarrafsa yandık zaten :)

XoR
23-08-2013, 07:39
Şuandaki işime talihsizlik sonucu şort, tokyo terlik ve tshirt ile iş görüşmesi yaparak girdim ve ik mika değil direkt Genel Müdür ile görüşmek durumunda kalmıştım :D

Kıyafet bencede çok önemli ama en önemlisi kendin olman ve kasılmaman. Yaptığım iş görüşmelerinde insanların yapmacık tavırlarından ötürü geri çevirdiğim çok oldu.

S.Saka
23-08-2013, 07:51
Ayakkabı önemli bir detaydır onada dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Bende hep hayalini kurduğum bir yer için görüşme talebi aldım şaşırdım ne giyceğime, sade ve spor bir şekilde görüşmeye katıldım ve şuan bahsettiğim şirketin ofisinden yazıyorum :)

Söylemek istediğim eğer sen onların kafasında ki aranan adam isen eğer hertürlü o iş senindir inanıyorum.

Birde şunu söylemeden edemicem ik sorduğunda kendinizden gerçekten kendinizden bahsedin, ben gevezeyim bile dedim açıkcası :)

slowmotion
23-08-2013, 07:51
acıbadem grupta çalışıyorum, bence takım giymen şart. takım olmasada en azından keten pantolon gömlek giy. sonuçta hastanede çalışırken serbestte giyineceksin, niyet belli oluyor takım elbise ile :)

CGTY
23-08-2013, 08:02
Şuandaki işime talihsizlik sonucu şort, tokyo terlik ve tshirt ile iş görüşmesi yaparak girdim ve ik mika değil direkt Genel Müdür ile görüşmek durumunda kalmıştım :D

Kıyafet bencede çok önemli ama en önemlisi kendin olman ve kasılmaman. Yaptığım iş görüşmelerinde insanların yapmacık tavırlarından ötürü geri çevirdiğim çok oldu.

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/417690_380779061938174_1575020549_n.jpg

XoR
23-08-2013, 08:05
Şort Billabong'du :D

Klasik gelecek olan sorudur neden bizi tercih ediyorsun. Bu soruya verecek cevabın kuvvetli ise zaten görüşme bu soru sonrası sohbet havasında geçecektir.

TünayK
23-08-2013, 08:22
iş görüşmesi konusunda biraz fazla tecrübeliyimdir. bu işin bir standartı, kalıbı kitabı yok...

şöyle bir örnek vereyim. ülkemizin en büyük holdinglerinden birisi ve bir alman dünya devi ortak şirrketinin üçüncü ve son mülakatı... toplamda 6 kişi grup mülakat yaptık. başından sonuna müthiş bir mülakattı benim için, ilk turda farklı fikirleri olan dımbıkların hepsi ikinci turda benim fikirlerimi ve kararlarımı savunur destekler olmuştu.

karşımızda firmadan yaklaşık 10 kişi vardı çıkışta dizildiler futbol maçı gibi el sıkışacaktı. en sona geçtim ben herkesin tepkilerini görmek adına... adamlar bana Fatih Terim muamelesi yapmışlardı. bir omuzlarınaalmadıkları kalmıştı.

tamam demiştim ya, bu iş bu kadar...2 gün sonra telefon çaldı. referans istediler, verdim. hemen aradılar referansları..( öyle eften püten adamlar değildi referanslar) neyse...ohhh dedim ya iş bende...

sonra ses kesildi, 1 hafta çıt yok. 2. hafta aradım. biz başkasıyla çalışacağız dediler. iyi o zaman sizin kurumsal kimliğinizi dilleyim ben! dedim. kapattım.

sözün özü... takımını giy, sakalını kes, parfümünü sık, kendine güven, abartma, sakın yalan söyleme...gerisi kader kısmet...

unutma! şu anda sana çok kötü gelen durum ve olayların daha sonra nasıl bir hayırlara vesile olacağnı bilemezsin..

mehmetRS
23-08-2013, 08:25
Şort Billabong'du :D

Klasik gelecek olan sorudur neden bizi tercih ediyorsun. Bu soruya verecek cevabın kuvvetli ise zaten görüşme bu soru sonrası sohbet havasında geçecektir.
dün geceden beri neden acıbadem sorusuna cevap düşünüyorum :)

iş görüşmesi konusunda biraz fazla tecrübeliyimdir. bu işin bir standartı, kalıbı kitabı yok...

şöyle bir örnek vereyim. ülkemizin en büyük holdinglerinden birisi ve bir alman dünya devi ortak şirrketinin üçüncü ve son mülakatı... toplamda 6 kişi grup mülakat yaptık. başından sonuna müthiş bir mülakattı benim için, ilk turda farklı fikirleri olan dımbıkların hepsi ikinci turda benim fikirlerimi ve kararlarımı savunur destekler olmuştu.

karşımızda firmadan yaklaşık 10 kişi vardı çıkışta dizildiler futbol maçı gibi el sıkışacaktı. en sona geçtim ben herkesin tepkilerini görmek adına... adamlar bana Fatih Terim muamelesi yapmışlardı. bir omuzlarınaalmadıkları kalmıştı.

tamam demiştim ya, bu iş bu kadar...2 gün sonra telefon çaldı. referans istediler, verdim. hemen aradılar referansları..( öyle eften püten adamlar değildi referanslar) neyse...ohhh dedim ya iş bende...

sonra ses kesildi, 1 hafta çıt yok. 2. hafta aradım. biz başkasıyla çalışacağız dediler. iyi o zaman sizin kurumsal kimliğinizi dilleyim ben! dedim. kapattım.

sözün özü... takımını giy, sakalını kes, parfümünü sık, kendine güven, abartma, sakın yalan söyleme...gerisi kader kısmet...

unutma! şu anda sana çok kötü gelen durum ve olayların daha sonra nasıl bir hayırlara vesile olacağnı bilemezsin..

can sıkıcı olmuştur sanırım ama, acıbademle calısmayı cok istediğim gibi, olmazsada kahrolurmuyum? sanırım olmam ( siz kahroldunuz yada kötü hissettiniz diye birşey söylemiyorum yanlıs anlasılmasın :) ) fakat heyecanım ciddi :)

emre.ates
23-08-2013, 08:27
Başvurduğum ve gittiğim görüşmelerde gitmecen önce ilandaki kriterleri iyice bakarım istenen özellikler ve benım karşı tarafa verebileceklerım.Bu konuda firmayı ikna edebilceğimi düşündüğüm zaman firma hakkında genel bilgilerini okurum sektöründe şu an hangi mevki de ne zaman kurulmus v.s kendimi sorulan her soruya cevap verebilcek seviyede hissettiğim zaman mülakata hazırımdır.Mülaka gitmeden önce traş olurum kesinlikle kurumsal firmalarda önemli kendine baktığını gıyımıne dikkat ettiğini göstermen lazım.Saad önemli bir detay başvurdugun pozisyonda araba ile ilgi bişey söz konusu değil eğer olsaydı mülakata kendi araçınla gitmen artı bir değerdir karşı taraf ehliyetınız varmı kaç yıldır kullanıyosunuz gıbı klasık sorulara kendi aracımla geldım 6 7 senedir trafıkte aktıf araç kullanıyorum dediğiniz zaman karşı tarafa güven verirsiniz.Telefonuzu sesize alın.Sorulan sorulara cevap verin fazla bilgi göz çıkarmaz deyip onu yaptım bunu yaptım şunlarıda bılıyorum onlarıda yaparım her şeyi yaparım ben havasında olmasın.Karşı tarafın istediği kriterlere uydugunuzu gösterip deneyımızı kısa anlatmanız yeterlı kesinlikle rahat olun onlar sizden emın oldugu zaman siz onlara firma hakkında sorular sorun pozisyon hakkında sorular sorun karşı tarafında sizi tatmın edici cevaplar vermesini sağlayın. Hayalini kurdugunuz iş ise ona göre özen gösterip hazırlanıp gıtmelısınız.Başarılar diliyorum

slowmotion
23-08-2013, 08:28

kesinlikle katılıyorum

XoR
En büyük rahatlığın şuanda işsiz olmamandan gelmeli. Yani bugün görüşeceklerine muhtaç değilsin Allah şükür bir işin var. İşsiz olarak görüşmeye gitmekle çalışan olarak gitmek arasında ciddi özgüven basınç farkı var :) Ben şuanda çalıştığım yerdeki iş görüşmesine geldiğimde zaten işim vardı bundan dolayı alırsanız ekime almazsanız pipime mantığıyla taleplerimi abarttım ama kumar tuttu ve şuanda burdayım :)

mmustu
bütün arkadaşlar bahsetmiş zaten

Kurumsal bir firmada 10 yıl İK sorumlusu olarak görev alan biri olarak kesinlikle iş görüşmesine özensiz gelen bir tip bana dünyaları verse bile sınıfta kalır Kılık kıyafet bir saygı göstergesidir hem kendine hem firmaya hem işine ;) Takımını giy traşını ol ayakkabılarınada dikkat et unutmaki düşman ayağa bakar :)

işinle alakalı zaten tecrübeli ve bilgilisin kem küm etmeden açık net cevaplar ile kendine güvenerek konuş

TünayK
23-08-2013, 08:32

can sıkıcı olmuştur sanırım ama, acıbademle calısmayı cok istediğim gibi, olmazsada kahrolurmuyum? sanırım olmam ( siz kahroldunuz yada kötü hissettiniz diye birşey söylemiyorum yanlıs anlasılmasın :) ) fakat heyecanım ciddi :)

sana şöyle söyleyim. o olayı yaşadığım zaman yaşadağımı yıkımı tahmin bile edemezsin, çünkü inanılmaz heves etmiştim. tam hayalini kurduğum işti ve çok büyük yıkım olmuştu. ama o kadar hayırlı bir şeye vesile oldu ki o yıkım anlatamam. o yüzden rahat olacaksın bu hayatta:)

aslan
23-08-2013, 08:35
Acıbadem hangi şubesi?

naci
23-08-2013, 08:43
Bir arkadaşım Resmi daire de Müdür yardımcısı sınavına girmeden önce Psikologdan destek almıştı. Nasıl oturması gerektiği, el mimik hareketleri vs gibi konularda, zaten iş konusunda donanımın varsa gerisi karşılarında bırakacağın izlenime kalıyor sanırım.

ersandeniz
23-08-2013, 08:44
Hayırlı olsun :)
rahat olun, ne kadar istediğinizi belli edin, eski işyerinizi kötülemeyin, bence olacaktır

34btr1907
23-08-2013, 09:16

temel sebep, önümü biraz açmayı istememde yatıyor. Biraz daha geliştirme meselesi.

hayalimde yatan bir yer olduğu için,

yapmacık olma,şu an bir işin oldugu için avantajında var rahatlık konusunda,sorduklarında hayalını anlat,hedefini söyle,neden orda olmak ıstedıgı anlat gülümse sık sık,kendin ol tamamdır inşallah :)

S.Saka
23-08-2013, 15:44
Oldu mu iş ?

Merak ediyorum valla :)

turbo&quattro
23-08-2013, 16:03

Bu cumleyi harfiyen yasadim ve sonrasinda hayatim tamamen degisti. 2006 sonu 2007 basi gibi... THY nin mulakatlarina katildim turkce, ingilizce, psikolojik vs ve hepsini gectim. Artik is sadece saglik raporu alip baslamaya kaldi. Gittigim hastane raporuna boy 1.87 ( istenen 1.85 ) kabin memuru olmaya elverisli degildir diye yazdiginda dunyam basima yikilmisti cunku her yonu ile cok istemistim... O an kesinlikle hayatimda yeni bir baslangicti. Cok istedigim biryerin kapisindan donup acikcasi o aralar aman aman istemedigim Amerika'da Marriott hotel zincirlerinde ise basladim. Allahima binlerce sukur ki o is olmamis aradan gecen yaklasik 7 senedir hala Amerikada mutlu mesut yasiyorum :)

mehmetRS
23-08-2013, 17:08
arkadaşlar, abiler, kardeşler, bu gün görüşme oldu.. Gayet rahat, sanki iki eski arkadaş karşılaşmışta laflıyor havasında geçti, ilk başlarda şaşırdım biraz ama sonrası sıkıntılı geçmedi hiç.

Klasik sorular geldi, kendinizden bahsedin, neden biz gibisinden, içimden gerçekten geldiğim gibi cevapladım..

Acıbadem Maslak şubesi için aranmışım, MR ağırlıklı istiyorlarmış ama benim Tomografideki tecrübem Mr'dakine nazaran çok çok daha iyi.. Özetlemek gerekirse, Tomografi çekerken skyline olan ben, Mr da Vtı yada 182 lik clio rs gibi kalıyorum.. ama 1.6 sport 110luk araçlar kategorisine düşmüyorum hiç. Bu şekilde açıklayabilirim :)

Maslakta çalışan sınıf arkadaşım ile görüştük sonra, o işe alınırken 5-6 defa görüşmeye çağrıldığını söyledi, yani mehmet şu an sana ikinci görüşmeye çağıracağız dedilerse, çağıracaklardır dedi ( ki denildi bu bana) fakat devamıda gelebilir, hemen celallenme, heveslenme, yada heyecana kapılıp ileriye dönük kesin planlar yapma dedi. Tamam dedik, ve beklemeye geçtik.

XoR'unda dediği gibi aslında, şu an çalıştığım bir işim var, olursa ekime olmazsa kasım'a kadar :)

Hepinize destekleriniz için çok ama çok teşekkür ederim. Farkında değilsiniz belki ama nasıl rahatlatıp yardımcı oldugunuzu tahmin edemezsiniz. Tekrar sağolun.

Ufak gelişme dahi olsa buradan paylaşmayı düşünüyorum.

gökan
23-08-2013, 17:35
doktormusunuz

mehmetRS
23-08-2013, 17:37
doktormusunuz

hayır, radyoloji teknikeriyim.

mmtrıza
23-08-2013, 17:41
hakkınızda hayırlısı olur inşAllah

mehmetRS
23-08-2013, 17:41
hakkınızda hayırlısı olur inşAllah

amin, teşekkür ederim.

oğuz
23-08-2013, 17:48
abi merak ettim yazılarda da farkedemedim,sakalları kestin mi ? :p
hayırlısı olsun

erturul çiçek
23-08-2013, 17:51
Hayırlı olsun şimdiden sevindim :)

MazdaSpeed
23-08-2013, 17:54
Sizin için en hayırlısı olur umarım :)

mehmetRS
23-08-2013, 17:57
abi merak ettim yazılarda da farkedemedim,sakalları kestin mi ? :p
hayırlısı olsun

kestim kardeşim :) cok üzülerekde olsa kestim, ne olur ne olmaz, temiz düzgün duralım diye :) Benim sakallar seyrek çıkar biraz o yüzden yani böyle silme kitap gibi olmuyor ne yaparsam, hep bir dağınıklık hali söz konusu:)

onur_si
23-08-2013, 18:11
En önemlisi doğal ol kasıntı durma gereksiz el hareketlerinden kaçın
Kollar bağlı durma karsı tarafa kapalıyım/ sana karsıyım hissi verir
Klasik soular olur onlara çalış mesela bizimle çalışmayı neden istiyorsunuz? Sizin burda çalışmanız bize ne katar? Birkaç tane senaryo sorulur yardımlaşma ile ilgii? En sevdiğin ve sevmediğin huyun nedir? Gibi soruları çalış

SekoLive
23-08-2013, 19:26
masa başı elemanı yada sivil kıyafetle calısıcaak bır bolumde olmqdgndan takım elbıseye cok kasılma kanvas seklı pantolon gomlekde iş görür. Bide takım elbıse gıyen radyolojo teknkerı kımse tanımadm:) ık cılarda bunun farkındadır sıkıntı etme. Sakal trası iyiolacakdır. Gorusmeye herzaman en az 5-10 dk once gıtmen ıyı olur. Acobademde kasvetlı bıyerdır bıraz bölümünüzü arastrın. Hayrlısı olsun simdiden

mhmtyyl
23-08-2013, 19:37
herşeyden önce bence diksiyon ve konuşmanız ve göz temasıda çok önemli
mesela konuşurken kararlı olun "ııı, şey ... vs." gibi kelimeler olumsuz etki bırakabiliyor ve gözünü kaçırmayın...

PROMINENT
23-08-2013, 20:06
hayatım boyunca hiç iş görüşmesine gitmedim.. hiç mesaili çalışmadım..gitsem ne yaparım acaba :)

M_PROJECT
23-08-2013, 20:14
hayatım boyunca hiç iş görüşmesine gitmedim.. hiç mesaili çalışmadım..gitsem ne yaparım acaba :)

al benden de okadar .

ilginctir sene olmus 2013 hala sakali, gorunusu , kiyafeti ile yargilanip ise alinan adamlar soz konusu :) arkadas adamin isinize katacagi degermi onemli yoksa sakali mi ?

XSi
23-08-2013, 20:15
takım elbiseye gerek yok diyen arkadaşlar yanlış düşünüyorsunuz bence, takım elbise giymek işe önem verdiğinizi gösterir..

yoksa iş görüşmesi yaptığınız kişiler muhtemelen takım elbise giymiyor olacak, ama siz giymezseniz ters tepebilir..

ben 1 kere giymedim, ondada görüştüğüm kişi açık açık şöyle söyledi: "kıyafetinizden anladığım kadarıyla pek önem göstermediniz bu işe!" dedi..

madem bu kadar önem verilen bir fırsat takım elbise giymenin zararı olmaz..

XoR
23-08-2013, 20:21
Hayırlısı olsun :)

mehmetRS
23-08-2013, 20:48
on dakika önce felan vardım zaten mekana :) içerisi adam dolu, her daldan müracaat yapıyorlar felan, içlerinde en resmi giyinen bendim.. bir tanesi baya sacları felan yağlamış yapıştırıp değişik bir şekil yapıp gelmiş hatta..

bakalım bekleyeceğim artık :)

dachosen
23-08-2013, 21:14
Yardıııırrr.. Hadi hayırlısı olsun güzel geçsin inşallah

senna
23-08-2013, 21:21
al benden de okadar .

ilginctir sene olmus 2013 hala sakali, gorunusu , kiyafeti ile yargilanip ise alinan adamlar soz konusu :) arkadas adamin isinize katacagi degermi onemli yoksa sakali mi ?

hiç takım elbise giymedim takım elbisem yok la :D

kot t shirt gittim iş görüşmesine kapıda durdum görüşmeyi yapacağım adam baştan aşağı süzdü senin tipine sıfatına der gibi:)

bana soracak olursan gerekir mi ben işe alacak olsam gerekmez tipine yada giydiğine göre bir insanın nasıl iş yaptığını kimse bilemez yada takım elbise giymemek o işe verdiğin yada vermediğin önemi göstermez

yaptığım işte takım elbise zorunlu 4. yılı bitiriyorum bir kez bile giymedim bu nedenden dolayı üstlerimden aldığım uyarı sayısını artık hatırlamıyorum :) ama iş nedeniyle yağ bulaşmayan hiç bir kıyafetim kalmadı neredeyse

belki ön yargıdır ama takım elbise giymemiş vs diye yargılayan insanların bana kalırsa kişiden çok mevkii ile problemi var

mehmetRS
23-08-2013, 21:29
takım elbise giymedim diye almayacaklarsa zaten almasınlar ya:) çalışırken altlı üstü formadan başka birşey giymenin yasak oldugu bir yere iş görüşmesine giderken takım elbise zorunluğu yada buna mecburiyet duymak gerçekten sacma geliyor ama.. o hastaneyi istediğimden katlanmalıyım şartlanması olmustu dün gece.. benimde takım elbisem olmadıgı için ve yumurta kapıya dayanmıstı o saatte de alamayacağım için yarı spor yarı ciddi giyinip gittim :)

senna
23-08-2013, 21:31
çok sevdiğim bir mühendis iş görüşmesine gitmiş bir şirkete kurumsal bir şirket patron karşılamış iş başvurusu yapanları herkes takım elbise vs büyük varil gres yağı duruyor şirketin girişinde bizim adama kollarını sıva gresin içine dirseklerine kadar sok demiş bizim adamda sıvamış sokmuş tamam işe alındın demiş :)

ben ik falan cidden anlamayan bilmeyen bi adamım hani sorular işte tuz atarsan he şöyle olur vs bana kalırsa tamamen safsata kendin olacaksın rahat relax olacaksın sorumluluk sahibi olduğunu gösterirsen bence olur zaten olmuyorsa da zorlama hayırlısı olsun:)

mehmetRS
23-08-2013, 21:37
çok sevdiğim bir mühendis iş görüşmesine gitmiş bir şirkete kurumsal bir şirket patron karşılamış iş başvurusu yapanları herkes takım elbise vs büyük varil gres yağı duruyor şirketin girişinde bizim adama kollarını sıva gresin içine dirseklerine kadar sok demiş bizim adamda sıvamış sokmuş tamam işe alındın demiş :)

ben ik falan cidden anlamayan bilmeyen bi adamım hani sorular işte tuz atarsan he şöyle olur vs bana kalırsa tamamen safsata kendin olacaksın rahat relax olacaksın sorumluluk sahibi olduğunu gösterirsen bence olur zaten olmuyorsa da zorlama hayırlısı olsun:)

bende hiç anlamam, kendi işimde ortalama 10 yıl dolacak nerdeyse,-kendi işimde derken,sektör içinde olarak düşünelim- fakat cok sık tecrübem olmadı bu konuda.
Doğaçlama, yapay tribe tavıra girmeden konuştum kadınla, o da anlamıştır umarım beni :) olursa kısmet olmazsa misket..

çok teşekkürler :)