PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : rx-7 fc alınırmı yardım destek istiyorum...

skyhigh
31-08-2013, 19:26
hepinize merhaba saxo vts den sonra yıllardır kafayı taktığım fakat bir türlü cesaret edemediğim rx 7 fc için çok yaklaştım bir kaç araca baktım ve kasası temiz orası burası oynanmamış (motor hariç) bir araç buldum fiyatıda doğan slx parası daha önce kullanmış olan yada eş dostunda olan arkadslar yedek parça kronik sorun olarak bi bilgi verebilrmi motor olarak kararımı vermedim bu arada

coder
31-08-2013, 20:07
İlk dikkat etmeniz gereken bu aracın üzerinde hangi motor olduğu. Türkiye de bulunan fc lerin sadece 2 yada 3 tanesi rotary motorlu geri kalanı ford v6 20m, audi v8 yada mazdanın 623 mü ney o tür motorlar mevcut. İlk önce ne yapmak istediğinizi kararlaştırın her türlü bilgiyi verebilirim.

skyhigh
31-08-2013, 20:10
ford v6 var üzerinde kasası yaşına göre iyi durumda kazası yok büyün camlar orjinal klima sunrof faal durumda amacım önce kozmetik olarak toparlamak kaporta jant yürüyen falan son olarak mazda 6 serisinin komple motorunu koymak iztyrm wankel ile uğraşmak sıkıntı biraz

coder
31-08-2013, 20:18
ford v6 var üzerinde kasası yaşına göre iyi durumda kazası yok büyün camlar orjinal klima sunrof faal durumda amacım önce kozmetik olarak toparlamak kaporta jant yürüyen falan son olarak mazda 6 serisinin komple motorunu koymak iztyrm wankel ile uğraşmak sıkıntı biraz

Wankel ile uğraşmak neden sıkıntı?

fc kasalarda bulunan wankel 2 rotorlu sıkıştırması 9 olan bir motor ister turbo enjektör alıp direk 400 500 hplere ulaşabilirsiniz. Düzgün ve temiz kullanımda 13,14 litre yakarsınız ve bir sıkıntı olduğu zaman 350 usd ye rebuild kit ile evinizde toplayabilirsiniz.

skyhigh
31-08-2013, 20:23
yaptığım ve duyduğum bilgilere göre wankel ustalarının bile işin içinden çıkamadığı durumlar oluyormuş ben daha çok kozmetik olarak iyi durumda olan ve yaklaşık 150 hp lerde bir araca binmek istiyorum drag rolling gibi bi planım şuan yok günlük kullanım için ideal bi araba hazırlamak istiyorum yani anlıcağınız yoksa ilerki yıllarda sandık olarak wankel koymak mantıklı

AşkınS.
31-08-2013, 23:47
Izmit yarimca sanayi sitesinde bi tane var turuncu beyaz ve mavi 3 renkten oluşuyor arac uzun zamandir yatiyor ama dis gorunus hala 10 numara..

initial-D
31-08-2013, 23:52

fc kasalarda bulunan wankel 2 rotorlu sıkıştırması 9 olan bir motor ister turbo enjektör alıp direk 400 500 hplere ulaşabilirsiniz. Düzgün ve temiz kullanımda 13,14 litre yakarsınız ve bir sıkıntı olduğu zaman 350 usd ye rebuild kit ile evinizde toplayabilirsiniz.

13b 400-500 hp turbo wankel düzgün kullanımda 13-14lt benzin? iyiymiş

İbrahim Erdem
31-08-2013, 23:55
http://www.techturkey.com/forum/genel/156282-fc-rx-7-hakkinda-detayli-bilgi.html

işe yarar belki.

beyaz fc alıp dışını fc3s yapıp arka çamurluğa redsuns sticker ı yapıştırıp gezme hayalim var belki bir gün :)

coder
31-08-2013, 23:56
13b 400-500 hp turbo wankel düzgün kullanımda 13-14lt benzin? iyiymiş

13-14 Rx-7 orjinal motoru yakıyor düzgün bir 13B-DEI. Turboladıktan sonra elbette 13-14 litre değil..

mert_can 41
01-09-2013, 00:00
Izmit yarimca sanayi sitesinde bi tane var turuncu beyaz ve mavi 3 renkten oluşuyor arac uzun zamandir yatiyor ama dis gorunus hala 10 numara..

Abi o araç rx7 olduğuna eminmisin bir tanede orda yatan yakıntanıdığmızın toyota sı var eski supramıydı neydi tarif ettiğiniz renklerde motor arzalıydı o araç eğer başka bir araç varsa bilemicem ama tarife göre bu dediğim araç uyuyodu

skyhigh
01-09-2013, 00:15
3 renk olan olan supra mk3 bn aracımı antalyada buldumda konu bu değil ben destek bilgi istiyorum şuanlık wankellede işim yok bu araca mazdanın başka modelinin parçası uyarmı mesela bana böle bilgiler daha çok yarar :)

onurcii
01-09-2013, 00:50
13-14 Rx-7 orjinal motoru yakıyor düzgün bir 13B-DEI. Turboladıktan sonra elbette 13-14 litre değil..

Bir ara niyetlenmiştim kirmizi vardi ilanlarda adamla konuştum hatta fiyatida baya uyguna cekti yakit konusunda nasıl dedim biliyorum yakiyor ama ne kadar yakar dedim.Bana alirken 12-13 dediler dedi ama ben 15 nin altina inmedi şehir içi dedi gazlamayla filan 20-21 litre yakiyorum dedi.

Ne kadar dogru tabi bilemicem ama adam bunlari söylemisti.

Ama sonradan ogrendim motoru pek iyi durumda degilmis aracin.

timucintt
01-09-2013, 00:52
FC 13B DEI 14 litre yaksın yarın tekrar alacağım... ortalamada bile yakalayamaz o değeri... en kralı temilzikte FC gelsin DEI 17 18 litrenin altında yakmaz... anca renesis yakar o değerlerde...

coder
01-09-2013, 00:53
Bir ara niyetlenmiştim kirmizi vardi ilanlarda adamla konuştum hatta fiyatida baya uyguna cekti yakit konusunda nasıl dedim biliyorum yakiyor ama ne kadar yakar dedim.Bana alirken 12-13 dediler dedi ama ben 15 nin altina inmedi şehir içi dedi gazlamayla filan 20-21 litre yakiyorum dedi.

Ne kadar dogru tabi bilemicem ama adam bunlari söylemisti.

Ama sonradan ogrendim motoru pek iyi durumda degilmis aracin.

Aracın ne yaktığı kullanımına göre değişir ve kondisyonuna göre, wankel motorlarda her çalıştırmada en azından 1 defa redline yapması lazım yoksa kurum bağlar port giriş ve çıkışları ek olarak bu rx-7 fc deki rotary motor 9 sıkıştırmalı (160 hp) yanı sıkıştırması düşük bu yüzden hava giriş ve yanma odasından çıkış çok önemli aracın bayılmaması lazım. Düzgünce ayarlanmış ve bakılmış rx-7 ile normal bir spor araç gibi yakabilirsin Onur..

skyhigh
01-09-2013, 00:55
arkadslar hepinize teşekkür ederim fakat benim wankelle ilgili bi sorum yada projem yok :) benim sorularıma cevap verebilirseniz işime yarıyacak :)

onurcii
01-09-2013, 01:00
Aracın ne yaktığı kullanımına göre değişir ve kondisyonuna göre, wankel motorlarda her çalıştırmada en azından 1 defa redline yapması lazım yoksa kurum bağlar port giriş ve çıkışları ek olarak bu rx-7 fc deki rotary motor 9 sıkıştırmalı (160 hp) yanı sıkıştırması düşük bu yüzden hava giriş ve yanma odasından çıkış çok önemli aracın bayılmaması lazım. Düzgünce ayarlanmış ve bakılmış rx-7 ile normal bir spor araç gibi yakabilirsin Onur..

Yukardaki yazina hak vererek yazdim ben zaten :D Yakit olarak elbette dediğin gibidir.

timucintt
01-09-2013, 01:03

Rotary motorları çalıştırma ve kapama prosedürleri vardır... bunu kesiciye sokarak yapmazlar... yanlış bilgiler bunlar... ilk çalıştırmada 15 sn kadar 3000 devirde sabit tutulur adam gibi yağlansın diye... kapatırkende aracı yine 2500-3000 devir aralığında sabit gazda gazı bırakmadan direkt aracı söndürürsün buda kurum bağlanmasın diye değil rotorun içinde yakıt birikmesin ve bir sonraki çalıştırmada yakıt'dan dolayı boğularak çalışmasın diyedir ;) çünkü rotorların içinde yakıt birikirse daha çabuk aşınır rotorlar ilk çalıştırmada...

coder
01-09-2013, 01:07
FC 13B DEI 14 litre yaksın yarın tekrar alacağım... ortalamada bile yakalayamaz o değeri... en kralı temilzikte FC gelsin DEI 17 18 litrenin altında yakmaz... anca renesis yakar o değerlerde...

Rotary motorları çalıştırma ve kapama prosedürleri vardır... bunu kesiciye sokarak yapmazlar... yanlış bilgiler bunlar... ilk çalıştırmada 15 sn kadar 3000 devirde sabit tutulur adam gibi yağlansın diye... kapatırkende aracı yine 2500-3000 devir aralığında sabit gazda gazı bırakmadan direkt aracı söndürürsün buda kurum bağlanmasın diye değil rotorun içinde yakıt birikmesin ve bir sonraki çalıştırmada yakıt'dan dolayı boğularak çalışmasın diyedir ;) çünkü rotorların içinde yakıt birikirse daha çabuk aşınır rotorlar ilk çalıştırmada...

Selamlar postunu şimdi gördüm, benım yurtdışındaki bilgiler ile araştırmalarım sonucunda bu bilgilere ulaştım tabikide her bilgi doğru olacak diye bir durum yok ama renesis öncesi rotarylerde kurum bağlama problemi olduğundan eminim.

Yazdıklarına saygı duyuyorum ve yeni şeyler öğrenmiş oluyorum ancak yakıt konusuna tekrar dönersek tecrübe ettiğim bir konu ki gözlerimle görmesem bu kadar iddaa etmem motoru gerçekten iyi bakılmış bir DEI 13,14 yaktığını gördüm..

teggy
01-09-2013, 01:08

ya şöyle sallamalı kendinden emin mesaj atmayın ya. her çalıştırmada 1 redline falan gerekmez o kadar büyütmeyin gözünüzde. Önemli olan hiç sıkıştırmadan uzun kilometreler kullanmamak. Atıyorum 500 km redlinesiz gezmemek gerek. Ama her çalıştırma falan diye bir şart yok... Ayrıca fc 16 litre civarı yakar sakinde. Bence renesis koymak mantıklı olur hem daha hafif hem atmosferik hem de o hafif kasada cok tatminkar olur...

Mechanix
01-09-2013, 01:14
Fc nin tek problemi motor değil :) Türkiye de herhangibir yedek parçasını bulamazsınız.

skyhigh
01-09-2013, 01:19
belçikadan her parçası 4 gün içinde geliyormuş ankarada bi servis ismi sölediler yazmıştım ismini arabamda kaldı dediğim gibi drag yada rolling amacı ile bi araç yapmıycam şuanlık günlük kullanım için istiyorum biraz daha bilgiye ihtiyacım var :)

Mutu
01-09-2013, 01:24

Kardeşim bu olayı 2-3 kere daha okudum. Harbiden bu kadar kolay mı bu motorun tamiri yahu? :confused:

coder
01-09-2013, 01:30
Kardeşim bu olayı 2-3 kere daha okudum. Harbiden bu kadar kolay mı bu motorun tamiri yahu? :confused:

rotary rebuild - YouTube (http://www.youtube.com/results?search_query=rotary+rebuild&oq=rotary+rebuild)

buradan bakarsan abi adamlar evlerinde rebuild yapıyor sayısız videosu var..

matthardy
01-09-2013, 02:09
toplama ile ilgili bir problemin yok ise istanbul / bjk'de bir ustanın elinde var.
ama araba tuğla üstünde içinde çakma bi ford motor var.

3 bin tl istiyor git konuş al proje yap.

onurcii
01-09-2013, 03:26
toplama ile ilgili bir problemin yok ise istanbul / bjk'de bir ustanın elinde var.
ama araba tuğla üstünde içinde çakma bi ford motor var.

3 bin tl istiyor git konuş al proje yap.

Abi sadece motor kismi icinmi toplanicak diyosun yoksa araba dokuk haldemi suan ?

01ASU
01-09-2013, 06:54

Rotary bendede vardi 21 litrenin altini gormedim 14 litre icin sanirim biri arac rolantideyken itiyor :))

sansar34
01-09-2013, 10:53
onceden yazılmıs yazıları okudum vede prosedur muhabbetı her arabada var standart arabalardada yada turbolu araclardada bu muhabbet var parcaları zorlamadan rolantıde motorun karterındekı yagın her çalışan parçaya ulasması amaclıdur baska bı amacı yok ısterse 4 rotarlı motor olsun isterse v12 motor olsun arac çalışır çalısmaz gaz pedalına abanıp gıtmek her arabada sıkıntı yaratır uzun vadede. yani en azından ben lısede derlerde böle ögrenmıştım.

rotarlı motorlar hakkındakı benım bıldıklarım sunlar belkı yanlısım vardır duzeltırsenız sevınırım

rotorlu motorların sıkıstırma basıncı standart araclara gore yuksek oldugu ıcın ve krangın bi turu hatırladıgım kadarıyla 270derecelık bı acı oldugundan dolayı daha ust devırlere daha cabuk cıkabılıyor bundann dolayı yakıt sarfıyatı artabılıyor ve surtunme katsayısı konusuna gelıncebu konuda pek bılgım yok ama tahmınımce rotarlılarda surtunme kat sayısı daha azdır zaten segman kullanılamadıgından dolayı bı sureden sonra kompresyon kacagı ıle yakılanyakıttan tam randıman alınamıyor dıye bılıyorum. eksıklerımı duzeltırsenız sevınırım.
bir belgeserde 40lt formula bır yakıtını 2.4lt v10 motoru sadece 5.5km goturebıldıgını gormustum gerısını sıs hesaplayın :D

ıns ıstedıgınız gıbı bır arac bulursunuz ıyı forumlar :)

skyhigh
01-09-2013, 19:00
güncel bilgi istiyorum bu işe girilmezmi araba elimizdemi patlar tecrübeli arkdslardan yardım ıstyrm :)

tool
01-09-2013, 19:16
güncel bilgi istiyorum bu işe girilmezmi araba elimizdemi patlar tecrübeli arkdslardan yardım ıstyrm :)

Parcasi olsa sence millet beklermi, ae86 olsa bir sekilde toplarsin ama Fc kimse bulasmaz

tofas parasina rx7 kalmazdi zaten piyasada mantikli dusun biraz...

skyhigh
01-09-2013, 19:19
evet fiyatları çpk düşük zaten o yüzdende yöneldim biraz zaten yapılı bi fc türkiyede görmedim ama şeytan dürtüyor işte :)

tool
01-09-2013, 19:46
anlasildi fantezi arayana kapimiz acik;
Miata alip f20c swaplayabilirsin yapan yok zaten

skyhigh
01-09-2013, 19:52
estafurullah yeni değilim araba işinde daha önce ae86 ya niyetlendim vazgeçirdiler mk3 supraya niyetlendim vazgeçirdiler mazda rx7 de ucuz oluşu ve bi arkdsmn belçikadan her parçası geliyor demesi bu kdar ümitlendirdi beni yoksa bu arabanın bi fantezi olduğunu biliyorum :)

matthardy
01-09-2013, 20:44
Abi sadece motor kismi icinmi toplanicak diyosun yoksa araba dokuk haldemi suan ?

onurum araba kümes + 1
içinde parçaları var belki ufak tefek şeylerle yürür belkide motor komple çöptür bilmiyorum.
içinde granada motoru var.

bebek olması için ona temiz bir 30bin lazım.

skyhigh
01-09-2013, 20:57
http://i42.tinypic.com/3bol5.jpghttp://i42.tinypic.com/xdv32a.jpghttp://i43.tinypic.com/jpzznn.jpg

timucintt
01-09-2013, 20:58
anlasildi fantezi arayana kapimiz acik;
Miata alip f20c swaplayabilirsin yapan yok zaten

yetmez.... daft punk koleksiyonda isteriz...

skyhigh
01-09-2013, 20:58
araç budur arkadslar dün gidip bi daha baktım aracın içi iyi durumda altında öle çürük çarık yok denecek kadar az

onurcii
02-09-2013, 02:41
onurum araba kümes + 1
içinde parçaları var belki ufak tefek şeylerle yürür belkide motor komple çöptür bilmiyorum.
içinde granada motoru var.

bebek olması için ona temiz bir 30bin lazım.

Hic gerek yok abi o zaman :D

araç budur arkadslar dün gidip bi daha baktım aracın içi iyi durumda altında öle çürük çarık yok denecek kadar az

Araba guzel gorunuyor,tek eksik yani farlari sanirim :) insallah sizin icin hayirlisi olur

0M42
02-09-2013, 09:25
Yedek parçası ayrı bir sıkıntı diğer yönden FC yi yürütmekte kolay değil çok ağır bir araç uçayım kaçayım diyorsan besi sini iyi vermen gerekir.

gurcell
02-09-2013, 09:31
Şu yatan mk3 nerede?

MightyIV
30-12-2015, 09:56
Bir up çekiyorum, Ebay ve aliexpress tarzı sitelerden TR ye ürün sokmak biraz daha kolay oldu parça ve usta sıkıntısı devam ediyormu FC lerde? Takip ettiğim bir araç var.

erdem325
30-12-2015, 10:06
rotary sevdası yoksa gereksiz olur.
farı dert tamponu dert herşeyi dert.
ben herşeyi beklerim yurtdışından derseniz o ayrı.
ama günlük binmek adına anlamsız olur.
zaten üstünde rotary makinesi olmayan rx7 nin de bir değeri yok, sadece görüntüsü farklı olur o kadar.
bunun dışında hiçbir anlamı olmaz sizin için.

kişisel görüşümdür, saygı duyarım.
bu arada bende hastasıyım fc lerin.

Octane
30-12-2015, 10:11
Bir up çekiyorum, Ebay ve aliexpress tarzı sitelerden TR ye ürün sokmak biraz daha kolay oldu parça ve usta sıkıntısı devam ediyormu FC lerde? Takip ettiğim bir araç var.

Nasıl kolay oldu? Yılbaşı olduğu için göz yumuyorlardı son bir ay, o olmasın.

MightyIV
30-12-2015, 10:16
rotary sevdası yoksa gereksiz olur.
farı dert tamponu dert herşeyi dert.
ben herşeyi beklerim yurtdışından derseniz o ayrı.
ama günlük binmek adına anlamsız olur.
zaten üstünde rotary makinesi olmayan rx7 nin de bir değeri yok, sadece görüntüsü farklı olur o kadar.
bunun dışında hiçbir anlamı olmaz sizin için.

kişisel görüşümdür, saygı duyarım.
bu arada bende hastasıyım fc lerin.

Rotary den az olsa çalışmasını dexelia sını iyi kötü biliyorum. Günlük değil haftasonları çıkartmak için zevk arabası kısaca fakat parça tr de yokmu herşeyi yurtdışımı? Öğrenci bütçesi herşeyi yurtdışı getirmek çok sarsar beni.

Nasıl kolay oldu? Yılbaşı olduğu için göz yumuyorlardı son bir ay, o olmasın.

Oda olabilir, 1 ay içinde ne aldıysam free shiping 1 haftada geldi.