PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kedi Aldım Yardım

lucky Jackal
08-09-2013, 20:30
Arkadaşlar,eşimle sokakta 2-3 aylık bir yavru kedi gördük dayanamadım gittim mama aldım verdim,baktım peşimden ayrılmıyor aldım getirdim eve :)
Ama aklımda bazı sorular var sizlerden yardım istiyorum.
Şimdi öncelikle veterinere götürdüm baktı etti sağlıklı maximum 2-3 aylık dedi. aşı yaptı,parazit damlası yaptı,tırnaklarını kesti kafese koyduk, 2-3 saat çıkartmayın parazitleri döksün dedi. saat 10 gibi çıkartıcam kafesinden.
1. Şimdi ben buna tuvalet eğitimi nasıl vericem? veteriner kuma götür patileriyle kazma hareketi yaptır o anlar dedi ama yinede kafam takıldı.
2. Yıkamayın dedi, ama ne biliyim yıkamak istiyorum ben,1-2 gün sonra yıkayabilirmiyim? bide nasıl yıkıcam :)
3. Kuru mama aldım birde yaş mama aldım, bir arkadaşım var, yaş mama vermeyin ishal olur,alışırsa kuru mama yemez yaş mama ister sürekli onlarda pahalı dedi. ne yapsam bilemedim, veterinere sordum kafana göre takıl ama yaş mama haftada bir verebilirsin dedi.
4. Birde bu arkadaşı sosyalleştirmek için neler yapmalıyım?
5. Biraz eşim çekiniyor perde koltuk vs tırmalar mı diye, onun içinde tırmalama tahtası aldım ona nasıl alıştırıcam kediyi.

extra tavsiyelerde işimizi görür benim aklıma gelmeyen, herkese saygılar

individual
08-09-2013, 20:41
1.tuvalet için kedi kumu alın içine bırakın kokusu zaten onları çekiyor iç güdüsel olarak oraya gidiyorlar ama daha küçükken bazen tutamayıp başka yerlere yapabilir
2.daha çok ıslak bir temiz bez yapıp silin çok siz temizlemeyin kendi iç güdüsel temizlik yapıcak siz temizlerseniz tembelleşir ve hep sizin onu temizlemenizi bekler
3.yavru kedi kuru maması var ondan alın ıslak mama almayın çünkü bebekler ishal olurlar ve alışırlarsa kuru mama yemezler.kuru mamayıda bazı ürünler var sıcak su döküp ıslatıp soğuyunca verin daha kolay yerler
4.bol bol iple oyun oynayın biraz evi tanıyınca evi kendi evi hissedince bu sefer size o rahat vermez hep üstünüzde olur yanınızdan ayrılmaz alışması lazım
5.tırmalama tahtası ne kadarda olsa illaki koltuk perde üstüne çıkacaklar hatta perdeye asılıp sallanıyor :)))

Bende mayıs ayında 2 tane buldum yaşadığım deneyimleri yazdım :)

emrah-58
08-09-2013, 20:55
kedi beslemek harika birşey inanınca vazgeçemeyeceksiniz..benim kızım yeni dogmustu şimdi 1 yaşında güzel bi kız oldu :) tuvaletini kumuna yapar ben alıştırmadım o kendisi yapıyor.. ve gece koynumda uyuyor

ismail_karakas
08-09-2013, 20:55
1.Eve getirdiğiniz ilk gün devamlı onunla ilgilenin. Oyun oynayın. Oyunu bırakıp halılara kum kazar gibi hareket yapmaya başladığında kumun içine götürün direk. Zaten 1 kere o kuma yaptıkdan sonra başka bir yere yapmaz asla...
2.Kesinlikle yıkamayın. Sadece patileri falan kirliyse onu nemli bir bezle silebilirsiniz. Biraz daha büyüdükten sonra tüyleri parlamaya başlar zaten:))
3.Yavru kediler için özel mamalar var, sindirim,bağışıklık ve boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişimi için iyi kalitede bir mama almanızı öneririm. Sonuçta bir insan sevmediği bir yemeği söyleyebilir ama kedi acıkınca mecbur o mamayı yiyecek...
4.Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok zaten sizin sevginize guruldayarak cevap veriyorsa gayet sosyaldir:D
5.Özellikle tırmalamamasını istediğiniz bir eşya varsa, ondan uzak tutmak için bir takım spreyler var onlardan kullanabilirsiniz ya da benim gibi salonun kapısını sadece kapalı tutabilirsiniz(tırmalama tahtasına alışana kadar) Tırnaklarını düzenli olarak kesersenız zaten çok fazla tırmalamaya ihtiyacı olmuyor. Tırmalama tahtasının yanına götürüp, tahtanın üzerinde ip ile oynatın. 1-2 kere tırmaklarını ipe geçirince müdavimi oluyor keretalar:D
Kendimi bildim bileli kedim var. Şu anda 2 tane ellerinizden öperler. Sormak istediğiniz birşey olursa her türlü yardımcı olurum:)

lucky Jackal
08-09-2013, 20:56
1.tuvalet için kedi kumu alın içine bırakın kokusu zaten onları çekiyor iç güdüsel olarak oraya gidiyorlar ama daha küçükken bazen tutamayıp başka yerlere yapabilir
2.daha çok ıslak bir temiz bez yapıp silin çok siz temizlemeyin kendi iç güdüsel temizlik yapıcak siz temizlerseniz tembelleşir ve hep sizin onu temizlemenizi bekler
3.yavru kedi kuru maması var ondan alın ıslak mama almayın çünkü bebekler ishal olurlar ve alışırlarsa kuru mama yemezler.kuru mamayıda bazı ürünler var sıcak su döküp ıslatıp soğuyunca verin daha kolay yerler
4.bol bol iple oyun oynayın biraz evi tanıyınca evi kendi evi hissedince bu sefer size o rahat vermez hep üstünüzde olur yanınızdan ayrılmaz alışması lazım
5.tırmalama tahtası ne kadarda olsa illaki koltuk perde üstüne çıkacaklar hatta perdeye asılıp sallanıyor :)))

Bende mayıs ayında 2 tane buldum yaşadığım deneyimleri yazdım :)
kedi kumu aldım,kabınıda aldım 10 dk sonra çıkartıcam kutusundan :) ilk işim kum havuzuna atıcam kendisini. yıkama olayına hiç girmiyim o zaman,sokaktan aldık sonuçta bi de veteriner döksün pirelerini çıkarmayın falan diyince kıllandım ne biliyim yıkamak istedim :) neyse patilerini falan silerim ıslak mendille artık.
teşekkürler tavsiyeler için.
Biraz ürkek bir kedi kısa zamanda alışır inşallah, birde mutfak kapımız yok girmesinide pek istemiyorum açıkçası ne yapmam gerekir, bi de balkon kpaısı pencereleri falan kapatmam lazım değil mi atlama olasılığı var mı

ismail_karakas
08-09-2013, 20:58
Mutfağa sürgülü bir kapı şart bence. Ne kadar engellerseniz engelleyin girecektir:D Atlama olasılığı var. Atlamasa bile henüz yavru olduğu için demirde falan dolaşırken düşebilir...

lucky Jackal
08-09-2013, 21:00
1.Eve getirdiğiniz ilk gün devamlı onunla ilgilenin. Oyun oynayın. Oyunu bırakıp halılara kum kazar gibi hareket yapmaya başladığında kumun içine götürün direk. Zaten 1 kere o kuma yaptıkdan sonra başka bir yere yapmaz asla...
2.Kesinlikle yıkamayın. Sadece patileri falan kirliyse onu nemli bir bezle silebilirsiniz. Biraz daha büyüdükten sonra tüyleri parlamaya başlar zaten:))
3.Yavru kediler için özel mamalar var, sindirim,bağışıklık ve boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişimi için iyi kalitede bir mama almanızı öneririm. Sonuçta bir insan sevmediği bir yemeği söyleyebilir ama kedi acıkınca mecbur o mamayı yiyecek...
4.Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok zaten sizin sevginize guruldayarak cevap veriyorsa gayet sosyaldir:D
5.Özellikle tırmalamamasını istediğiniz bir eşya varsa, ondan uzak tutmak için bir takım spreyler var onlardan kullanabilirsiniz ya da benim gibi salonun kapısını sadece kapalı tutabilirsiniz(tırmalama tahtasına alışana kadar) Tırnaklarını düzenli olarak kesersenız zaten çok fazla tırmalamaya ihtiyacı olmuyor. Tırmalama tahtasının yanına götürüp, tahtanın üzerinde ip ile oynatın. 1-2 kere tırmaklarını ipe geçirince müdavimi oluyor keretalar:D
Kendimi bildim bileli kedim var. Şu anda 2 tane ellerinizden öperler. Sormak istediğiniz birşey olursa her türlü yardımcı olurum:)
Allah sizinkinede uzun ömürler versin inşallah,valla ben en çok sokaktan aldığıma sevindim, bir can kurtarmış olduk sonuçta. Nasibimizde varmış,aldık evlat edindik artık. Tavsiyeler içinde çok teşekkür ederim, bu bahsettiğin spreyler işe yarıyormu gerçekten marka falan önerebilirmisin

individual
08-09-2013, 21:07
kedi kumu aldım,kabınıda aldım 10 dk sonra çıkartıcam kutusundan :) ilk işim kum havuzuna atıcam kendisini. yıkama olayına hiç girmiyim o zaman,sokaktan aldık sonuçta bi de veteriner döksün pirelerini çıkarmayın falan diyince kıllandım ne biliyim yıkamak istedim :) neyse patilerini falan silerim ıslak mendille artık.
teşekkürler tavsiyeler için.
Biraz ürkek bir kedi kısa zamanda alışır inşallah, birde mutfak kapımız yok girmesinide pek istemiyorum açıkçası ne yapmam gerekir, bi de balkon kpaısı pencereleri falan kapatmam lazım değil mi atlama olasılığı var mı

Biraz daha büyüsün sonrasında girmesini istemediğiniz yerlere girdiğinde biraz kızın çıkar sonra öğreniyor bizim mutfağında kapısı yok 6 ayda 1-2 kez girmişlerdir oda mamaları bitmiş açım banada yemek koyun demeye giriyor :D öğreniyorlar zamanla :)

lucky Jackal
08-09-2013, 21:29
Kafesten çıktık, hayırlısı bakalım :D
http://m1309.hizliresim.com/1f/8/sgjss.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

matthardy
08-09-2013, 21:49
biraz tecrübelerimi paylaşım ;

kediniz tekir ve çok hareketli olurlar.
öncelik kuru mama verin fakat haftada 2 - 3 kere konserve verin.
sürekli kuru mama diş taşına ve ağızda kokuya sebeb oluyor.
mümkünse royal canin yada pro plan alın.
tavuklu mama çok vermeyin deri hastalıklarını tetikler.(egzama-mantar)
somon veya kuzu et favoridir.

tırmalama tahtasına hiç para vermeyin lakin 10 yaşımdan beri evimizde 3 kedi var birinin o tahtayı tırmaladığını görmedim.

koltuk kenarları sandalye favorileridir.
kediler yüzünden evimizde 3 kere komple eşya değişimi yaptık.

tuvalet işine gelince ; kum alın dökün kutuya hiç bişey yapmanıza gerek yok kedi içgüdüsel olarak bulur orayı yapar.

bir petshoptan dış parazit damlası alın ve her ayda bir siz ensesine damlatın.
havalar sıcakken 3 haftada birde mantıklı olabilir.

mamayı sürekli önüne koymayın şımarır.
gün aşırı 1 su bardağı kıvamdır.
misal pazartesi gece yediyse çarşamba sabah vermek iyidir.

ev 2. veya 3. kattaysa camlara sineklik yaptırın
tekirler hoplamayı zıplamayı sever.

7-8 aylıkken kesinlikle kısırlaştırın.
(erkek her yere koku bırakır , çıkmaz.dişi ise geceleri ağlar)

petshoptan kedi tırnak makası alıp tırnakları sızde kesebilirsiniz.
böylece koltuk yırtıkları sandalye deformasyonlarının önüne bir nebzede olsa gecebilirsiniz.

kısa tüyle kediyi yıkamanıza gerek yok.
kedi en güzel temizliği kendi yapar.

biz bir tek iran kedimizi 3 - 4 ayda bir yıkardık.

aklıma gelenler şimdilik bu kadar , size bir ömür boyu mutluluklar..

lucky Jackal
08-09-2013, 21:55
acilinden bir soru kafesten çıkardım ama bu arkadaş hala kaşınıyor,bide üzerinde küçük bir mahlukt gördüm henüz ölmemişler,geri mi koysam kafesine acaba. DÖkememiş herhalde parazitleri

doush
08-09-2013, 22:00
Çıkmasını istemediğiniz yerlere dokunmasını istemediğiniz şeylere, çıktığında veya dokunduğunu gördüğünüzde, içine su doldurduğunuz sprey şişesiyle kıvamında, hayvana banyo yaptırmayın :D, 1-2 kere sıkın bu kadar basit.. :)

ontheair
08-09-2013, 22:05
2 tane kedim var. Eğer evinizde kullanmadığınız alaturka tuvalet varsa oraya da alıştırabilirsiniz kedinizi. Benim eski evimde vardı ve çok rahat etmiştim.
tırmala tahtasına alışmak isterse alışır istemezse alışmaz.
Lazer pointer'lardan çok zevk alıyorlar. Bnun dışında benimkiler perde kopçası, mandal gibi şeylerle de büyük bir keyifle oynuyorlar.
Bu arada tebrikler kendi isteğiniz ile artık bir canlının kölesi oldunuz :D Bundan sonra ne istediğiniz değil kedinizin ne istediği önemli... O sizin sahibiniz :D

ygtrn
08-09-2013, 22:30
benim kedim küçükken topu atardım aynı köpek gibi alıp bana getirirdi :D alıştırabilirseniz bu tarz oyunlara alıştırın, top sert tenis toplarından olmamalı, mümkünse peluş bir top yada peluş olan yumuşak herhangibir oyuncakta olur :)

büyüyünce oyun alışkanlıklarıda değişiyor malesef, şuan oyuncağını atıyorum, amaan şimdi kim gidip alacak onu oradan bakışı atıyor :D belli bi yaştan sonra sadece kendisini sevdirmeye bakıyor oyunu bırakıyor :) en keyif alacağınız yıllar ilk 4 yıl...

pasha34
08-09-2013, 22:37
ben de birşeyler yazacaktım başlığı görünce ama herşey yazılmış nerdeyse :)
büyük mutluluk heleki biraz iyi huylu bir kedi ise kediye sahip olmak :)

eşim bizimkini iyi de eğitti öp filen dediğimde burnumu yalıyor :) manyak şey :)))

ygtrn
buda bizim beyfendi :) uykusundan uyandırdık :D
http://imageshack.us/a/img827/9308/viu7.jpg
http://imageshack.us/a/img163/6830/g1wh.jpg
http://imageshack.us/a/img28/7919/ko8v.jpg

Ufuk
1) tamamen içgüdüsel kumu gösterin o anlar mevzuyu anlamazsa ön 2 patisini üstten tutup kazma hareketi yapın o zaman kesin anlar.
2)Yıkamayın,önce eski bir tarakla iyice tarayın tüm tüylerini döksün sonra nemli bezle silin.Yıkamak isterseniz siz değil veteriner yıkasın genelde yıkadığınıza pişman ederler.
3)Mama olarak royaliyidir.Kuru mama ile başlayın haftada 1 yaş mama verin.Tavuk çok vermeyin.
4)Önce yavaş başlayın direk size güvenmez.Kafasının üstünü sevin,kafasını aşağı eğmeden sevdirmeye başlayınca yada gözlerini kısmadan sevdirmeye başlayınca gıdı kısımını (çene altının sağ ve sol taraflarını) yavaş yavaş sevin.Mırlamaya başlar,bilinçkaybı olur,lak diye kafa devrilir( :D ) .Bir kaç hafta içinde sevilmeye alışır size yakın davranır.Karınlarını sevdirmekten çok hoşanırlar ama genelde tırnağı geçirirler(onlarda şakasına geçiriyor acıtmak için değil)
5) o biraz sıkıntı işte.Tırnaklarını kestirin bir nebze olsun azaltır.

Yapmasını istemediğiniz bişey olursa üfleyin.Nefesinizi derince çekip üfleyin direk arazi olurlar,yüzüne üflerseniz heleki direk ülke değiştirirler.emergency exit butonu gibidir.Misafir geldi üfleyin yüzüne hop arka odaya :D

ssdriver
08-09-2013, 22:39
tırnaklarını keserken tırnağın dibinde pembe bir bölüm var orası ettir oraya yakın kesmeyin aklınızda olsun. tırnağın şeffaf kısmının ucundan kesin.

ikea vs. gibi yerlerde rula tüy alma zımbırtıları var onlardan alın. daha sonrası turbo başlıklı (ucunda dönen fırça olan) el süpürgesi alabilirsiniz. kanepe koltuk temizliği için çok pratiktir.

tüylerini de güzel bir fırça alıp 3-4 günde bir fırçalayabilirsiniz. özellikle mevsim geçişlerinde tüylerini değiştirirler. o yüzden çok dökerler.

kumu zaten kendisi öğrenir. eğer dışarı yaparsa dışkıyı alıp kumun içine koyun. kediyi de içine bırakın oranın tuvalet olduğunu çözer. biz küçük tuvalete koyduk. bir de sprey koku astık. sabah akşam kumu temizleyince evde koku namına pek bişey olmuyor ki bizde 3 kedi var :)

balkona imkanınız varsa tel yaptırın. bunu önümüzdeki yaz da düşünebilirsiniz. biz şu yeşil panel çitler ile kapattık balkonu. kediler rahatça takılıyolar. güvenlik için de iyi oldu parapet biraz alçaktı.

kedi normalde inanılmaz dengelidir. fakat bazen kuş vs. kovalarken dengelerini kaybedebiliyorlar. camlara ise sineklik yaptırabilirsiniz.

mama konusunda hills, royal canin ve proplan bu işin merso bmw ve audi'sidir. biz royal canin fit32 alıyoruz. ucuz mama isterseniz temizmama .com da kuzu etli bir mama var yeşil beyaz ambalajlı. ucuz mamalar arasında en kalitelilerinden biridir. aynı yerde çok ucuza konserve yaş mama da var. beslenmesi ağırlıklı olarak kuru mama ile olmalı. arada yaş mama, haşlanmış tavuk ciğer vs. verirseniz kedinin yararına olur. uzun süre kalitesiz kuru mama idrar yollarına zarar verebiliyor.

7-8 aylık olunca mutlaka kısırlaştırın. erkeğin ameliyatı çok kolay zaten.

bir sepet minder kombinasyonu ile yatacağı belirli bir yer oluşturabilirsiniz. ya da en kötü ihtimal ile oturmayı en çok sevdiği kanepe köşesine bir örtü koyun. tüy ile baş etmede yardımcı olur.

bunlar dışında kedi mükemmel bir hayvandır. kısa zamanda eminim çok seveceksiniz. evin bir bireyi olur. inanılmaz kişiliklidir. istediği zaman gelir istediği yerde yatar. kısa zaman içinde onun hayatını kurtardığınız için sizi annesi babası sanmaya başlayacaktır :)

Sert@ç
08-09-2013, 22:44
1)Veterinerden cis damlasi alin kuma damlatin bol bol artik oraya yapmasi gerektigini ogrenir
2) yaklasik 30-35 derece isida sadece suyla yikayin ama gun icinde hava sicakken ve asla islak birakmayin korksada sac kurutma makinasiyla yakin tutmamak kaydiyla kurutun
3) kuru mama veri arada islak mama ile odullendirin
4) kedi sosyal olmayi sevmez tek tabanca takilir
5) koltuklari tirmalamasi biraz kedinin huyuna bagli benimki tirmaliyo ama hic zarar vermiyor

Eger omur boyu evinizde tutamayacaksaniz birakin sokakda yasasin daha iyi evde uzun sure yasayip kedi sokaga atilinca depresyona girer kisa surede olur gider...

Mert83
08-09-2013, 22:55
Öncelikle tebrikler.
- Tuvaletini kuma yapar sadece bir defa kumu bulundurduğunuz alana götürüp kumun üstüne bırakın.
- Bir kereliğe mahsus bence yıkayın ***** bendede bir tekir var ilk bulduğumuzda veterinerlende işi bitip eve geldiğinde çöp kokuyordu. 2 gün yıkamadım oda aşı oldu diye veteriner suya girmesin demişti. 3.gün kedilere için olan pire temizleme şampuanıyla yıkadım. Yıkarken suyun sıcaklığı ılıktan biraz daha sıcak olsun tabi çok sıcak değil. Ben Kuvetin icine büyük bir leğen koyup yıkamıştım devamlı kaçmaya çalışacaktır. Ondan sonra iyice kurutun havlu ile ve sıcak bir yerde kendi geriye kalan ıslaklığını yalanarak kurutur. Sokağa bir daha çıkmayacak ise zaten bir daha yıkamaya gerek yok.
- kuru mama ve ıslak mama olayını ben şöyle ayarladım, sabah ları bir tatlı kaşığı ıslak mama veriyorum. Kuru mama kabıda her daim dolu olduğu için istediğinde kuru mama yiyor. Siz yemek yerkende sizin yediğiniz yemeklerin kokusuna dayanamayıp yemek ister, onlardanda tadımlık verebilirsiniz
- ayakkabı ipi gibi bi ipin ucuna pet shoptan aldığım oyuncak bir fare bağladım farenin içindede kum taneleri gibi bir şeyler var salladığımda haşır haşır ses çıkarıyor, deli gibi onla oynamayı seviyor.
- Bendeki daha hiç perdelere atlamadı ama tırnaklarını kestirmesseniz koltuklara biraz zarar verebilir.
* bu arada biraz daha büyüdükten sonra kısırlaştırmanızda fayda var. Erkek kediler kısırlaştırılmaz ise belli bir süre sonra sağa sola idrar bırakır dişi kedileri çekmek için birde bölge korumak için çok Keskin'de kokar.
Tebrikler tekrar umarım sonuna kadar bakarsınız :)

Edit:bu arada pire tasmasıda takın bir süre :)

berko
08-09-2013, 23:01
1- Tuvalete kendi alışıyo bi kere koklatın kumu sonra gidip oraya yapıyo, en azından benimki öyle yapmıştı.
2- Yıkayın tabi ama dikkat edin kolunuzu, yüzünüzü çizebilir, lakin suyla araları iyi dğeil.
3- Kuru mama kabı sürekli dolu dursun arada bir tavuk ciğeri sosis falan verin. Benim kedi ciğer ve sosis dışında bişey yemiyodu, başka bişey koyunca kabını deviriyodu.
4- Kediler için arkadaşlık siteleri var :)
5- İstemediğiniz bişey yapınca gazete veya terlikle vurun iki üç kere dayak yedimi yapılmayacağını anlıyo, benimki piçliğine yüzüme baka baka slow motion yapmaya yeltenirdi, sonra ben ayağa kalkınca basıp kaçardı :)

lucky Jackal
08-09-2013, 23:55
teşekkürler arkadaşlar, şu anda pire problemimiz baya can sıkıyor ama atlatıcaz inşallah. Damlanın etki etmesi 24 saat sürermiş, bekliyoruz bakalım. Şu anda karantinaya aldık kendisini :D