PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç üzerine alma soru?

coder
16-09-2013, 00:53
Selamlar,
araç alacağız ama şunun hakkında bilgi almak istiyorum zorunlu trafik sigortasını aracı üzerimize aldıktan hemen sonra yaptırmak zorunda mıyız? yoksa 1 ay gibi bir süreç var mı?

Seven7
16-09-2013, 00:56
Gidiyorsun notere aracı üzerine alıyorsun. Sana geçici bir ruhsat kağıdı veriyorlar 1 ay geçerli bir kağıt. Sonra gidip sigorta yaptırıyorsun, bundan sonra ruhsatın çıkıyor. Yani sigorta yaptırdıktan sonra ruhsatın çıkıyor.

CasabLanca
16-09-2013, 00:57
kağıt 1 ay geçerli ama sigortayı 15 gün içinde yaptırmalısın

Firat.M3
16-09-2013, 00:59
sigorta 1 hafta da olabilir. emin değilim ama... sigortacıya sor sen bunu en iyisi. önce veya sonra yapmanda sorun yok zaten sigortayı plaka değişiyorsa eğer yeni plakaya aktarabiliyosun.

Risendark
16-09-2013, 01:08
1 ay süresi var diye biliyorum geçici belge ile dolaşırsın ama en kısa sürede yaptırmak en iyisi... Yinede sigortacıya sormakta fayda var burdada bi abi vardı görürse yardımcı olacaktır...

coder
16-09-2013, 01:12
İlk post 1 ay
sonraki 15 gün
sonraki 1 hafta :D yarına düşmesin :D

teşekkürler herkese

ENGean
16-09-2013, 01:17
normalde 15 gun gıbı bı süreç war ama kıl polıse denk gelırsen 3. 4.günde bile trafık sıgortan yok dıye baglyabılır seni.
benım 1 aydır yok mesela sıgortam denk gelseler atlarlar :D

timucintt
16-09-2013, 02:06
10 gün vaktin var...

slowmotion
16-09-2013, 02:11
Noterde imza attiginiz an eski sigorta gecersiz olur

S.Özeren
16-09-2013, 02:44
kimsede net bilgi yok :D ben 1 saat sonra yaptırmıştım

e.bas
16-09-2013, 08:25
Sigortacıyım eski sahibinin sigortası 1 hafta boyunca geçerli(Kaza olsa dahi). Plaka sabitse artık sig. yaptırmadan da ruhsatı gönderebiliyorlar bazen. Ama tavsiyem satış olduğu gibi sigorta yaptırın.

Blackbird
16-09-2013, 08:40
Satistan sonra 7. Gün içinde yaptırmak gerekiyor diye biliyorum, daha geç yaptırırsan cezaya giriyor.

Plaka değişikliği yaptıysan 30 gün icinde trafik şubeden yeni plakanı çıkarman gerekiyor.

BosphorusBoys
16-09-2013, 08:42
Yeni bir araç aldığınızda. Aldığınız kişi üstüne sigorta var ise 10 gün içinde kazada yapsanız eski sigorta devrede oluyor ( ama bariz sıkıntı cekersiniz)

Plaka ve başka işlemler için Arac tesciline ilişki geçici belgenin 1 aylık hükmü vardır.

syg

turkerrr
16-09-2013, 09:52
satın aldığın aracın mevcut trafik sigortası varsa 15 gün içinde kaza yaparsan o sigortadan yararlanabilirsin, eğer satın aldığın araçta sigorta yoksa aldığın gün yaptırman gerekir ... sigortasız gezmek büyük risk ...

geçici ruhsat 1 ay geçerli asıl ruhsat çıkmadan geçici ile 1 ay içinde satış yapabilirsin ... 1 ay sigorta yaptırmazsan cezalı fiyatlara geçiyor ...

NOT : Aracınızı sattığınızda satıştan iptal edilen trafik poliçeleri satış gününden 15 gün sonrası itibari ile iptal edilir prim ödenmiş olur ...

_AS_
16-09-2013, 10:27
Eski trafik sigortası 10 gün geçerlidir. Trafik sigortası yapılmadan da ruhsat çıkartılabilir.

turkerrr
16-09-2013, 10:42
10 gündü 15 oldu ...

dgoo
16-09-2013, 10:53
Geçen ay satış aldım takipçide trafik şubesindeki memurda 10 gün olduğunu söyledi.

Burak Mehmet
16-09-2013, 11:25
arkadaşlar emin olmadan verilen cevaplar böyle karışıklığa yol açıyor. Adam güvenir 15 gün lafına bi kaza yapar çok başı ağrır..

2918 numaralı karayolları trafik kanunu derki ;

Zorunlu Trafik Sigortası Kontrolü: Zorunlu trafik sigortasının olmaması satışa ve tescile engel bir durum değildir. Ancak aracın sigortasının olmaması durumunda alıcı sigortasız aracı trafiğe çıkarmak ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üzerine almış olacaktır. Bu yüzden alıcı, aldığı aracın sigortasını sigorta poliçesi üzerinden ya da Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama linkini tıklayarak nasıl yapıldığını öğrenebilir ve ilgili linki tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Satın alınan aracın eski Zorunlu Trafik Sigortası 10 gün geçerlidir. Alıcının, satın aldığı arac için 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. İstisnai bir durum olarak Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı yapılan satışlarda, aracın muayene ve sigorta kontrol zorunluluğu bulunmamaktadır.

GokhanRS
16-09-2013, 11:30
doğru olanı 10 gün evet.

ancak sigortassız ruhsat çıkarabilme yalan olur. çünkü gittik malesef çıkarmadılar. yeni sigorta çıkarmadan ruhsatı vermeyiz dedi polis. e almaya gelmesek 1 ay içinde yollamıyormusunuz zaten diye sorduk.

sistemden sigortası yapılmış mı diye bakıyoruz. yapılmamışsa onuda yapmıyoruz. 1 sene yaptırma 1 sene beklersin ruhsatım gelicek diye dedi.

yani çoğu şubedeki polislerde sağlam takıntı haline gelmiş. sigortayı göriyim öliyim diyo :D

ayrıca satışın ertesi günü yeni sigortası yok diye ceza yiyende var. kanunsuz dur yada kanunludur bilemem. sigorta yok diye ceza yiyende var 1-2 gün öyle gezdi diye.

_AS_
16-09-2013, 11:49
Trafik sigortasını bırakın satışı aynı gün olan aracın ruhsatını da 1 saatte çıkarabilirsiniz plaka değişikliği olmadığı sürece. Aracın satışını yapıp aracını almaya gelirken ruhsatını çıkartan müşterilerim var.

O polis nasıl öyle bir kural koymuş anlamadım.

GokhanRS
16-09-2013, 12:52
Trafik sigortasını bırakın satışı aynı gün olan aracın ruhsatını da 1 saatte çıkarabilirsiniz plaka değişikliği olmadığı sürece. Aracın satışını yapıp aracını almaya gelirken ruhsatını çıkartan müşterilerim var.

O polis nasıl öyle bir kural koymuş anlamadım.

bize vermedi. 3-4 defa denk geldik her seferinde önce sigorta sonra ruhsatı aldık. yani şubeden şubeye değişebilir. bazısı takıntı ediyor.

turkerrr
16-09-2013, 12:56
süre 15 güne çıktı geçen ay

dgoo
16-09-2013, 22:19
doğru olanı 10 gün evet.

ancak sigortassız ruhsat çıkarabilme yalan olur. çünkü gittik malesef çıkarmadılar. yeni sigorta çıkarmadan ruhsatı vermeyiz dedi polis.

Bazen istisnai durum oluyor.
Aracın eski sahibi poliçeyi iptal etmeden ruhsatı almışlığım oldu.

ontheair
16-09-2013, 22:57
Eski sahibi poliçesini iptal edip parasını iade alana kadar ruhsatı alabiliyorsunuz çünkü sistemde sigorta var gözüküyor. Kaza anında geçerliliğini bilemem ama ben ruhsatımı noterden çıkar çıkmaz aldım...

A.Cem
16-09-2013, 23:02
Eski trafik sigortası 10 gün geçerlidir. Trafik sigortası yapılmadan da ruhsat çıkartılabilir.

+1. Ben de böyle biliyorum.

brs852
16-09-2013, 23:09
aynı durumla ben karşılaştım ruhsatım gelecek diye beklerken 1 ay geçti önce sigorta yaptırılıp sonra ruhsat alınıyor ve süresi 10 gün demişlerdi polisler..

turkerrr
17-09-2013, 14:30
son kez yazıyorum sigortacıyım eski trafik sigortası varsa 15 gün geçerli oluyor 10 gündü 15 oldu .

normalde trafik sigortası yaptırmadan ruhsat çıkmıyor fakat bazen memurların dikkatinden kaçıyor veya eski trafik poliçesine bakıp aldanıyorlar bende nadiren denk geliyorum sigorta yaptırmadan ruhsat alanlara ...