PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bulgaristan - Yasa dışı araçların girişi hakkında

srkns
22-09-2013, 20:52
Selam arkadaşlar,
Bugün bir sohbet sırasında konu ***** arabalara geldiğinde şöyle bir şey duydum;
X bir zamanda Bulgaristan ülkedeki araçlarını yenilemek adına, hangi ülkeden hangi yolla gelirse gelsin yeni araçlara Bulgaristan kayıtlı yeni ruhsat çıkartıp ülkesindeki mevzuatlara göre araçları Bulgaristan trafiğine çıkartacağına dair hükümet kanun çıkarmış, Romanya vs. ülkelerde illegal ticaret yapanlar sahte kimlikle rent a car lardan kiraladıkları lux araçları Bulgaristan'a sokup yeni ruhsatla buraya çekmişler, bu şekilde ülkede epey araçlar yenilenmiş..

Bunu anlatan görmüş geçirmiş 60 yaşlarında bir yakınımız, atmasyon sallamasyon yapacak biri de değil hani.. hatta bunun belgesel tarzında filmi de yapılmış dedi.
Merak ettim sizlerin de fikirlerini almak istedim, bir de bu belgeselin adı nedir bilen duyan varsa izlemek isterim, oldukça ilgimi çekti konu

mkerim
22-09-2013, 21:01
O ülkelerde araç alırken satanın benim bu demesi yeterli yani 2B gibi. Denildiği gibi her türlü aracı orada yasallaştırmak mümkün. Bariz şekilde çalıntı olduğu belli olan araç satışı için satan bu benim ama evrakları kayıp diyerek satışı yapıyor ve araba yasal oluyor.. Bu anlatılan 90 lı yılların başında oluyordu. Yada ben o zaman öğrendim. Şimdi varmıdır bilemem. Bir yol daha var çok uygulanan. Avrupa ülkelerinde pahalı ve yüksek modelli araçları Bulgaristan Romanya gibi yerlerie götürüp satıyorlar. Geri ülkelerine dönüp araba çalındı diye sigortaya bildiriyorlar. Anahtarlarını da sigortaya teslim ediyorlar. Ederinden fazla bir para alarak model yeniliyorlar.