PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tofaşdan yeni modeller

Yiğit G.
26-10-2013, 09:10
Tofaş'tan bugün yapılan açıklamaya göre şirket yeni bir otomobil yatırımına başlama kararı aldı. Yeni model 2015-2023 yılları arasında 580 bin adet üretilecek.

http://www.haberler.com/haber-resimleri/782/tofas-iki-yeni-oto-icin-dugmeye-basti-4321782_3354_o.jpg

Günün bomba haberi TOFAŞ'tan geldi.

TOFAŞ, sessiz sedasız yeni yatırımını açıkladı.

TOFAŞ, bugün borsaya yaptığı bir açıklama ile yeni yatırım kararının ilk detaylarını duyurdu.

Bu yılın ilk aylarında TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran'ın ilk kez açıkladğı iki yeni model sözü böylece gerçeğe bürünüyor. 520 milyon dolarlık yatırımla ortaya çıkacak yeni otomobilin 2015 yılında yollara çıkması bekleniyor. 2023 yılına kadar bantlarda kalacak yeni otomobilden 580 bin adetlik üretim öngörülüyor. Üretiminin üçte biri ihracata gidecek şekilde planlanan yeni yatırımın bazı detayları konsunda Fiat ile görüşmelerin son aşamada oduğu da vurgulanıyor.

http://www.sentezhaber.com/images/haberler/tofastan_iki_yeni_model_h123351.jpg

HondatugraL
26-10-2013, 09:14
Yıne arkadan itiş olursa yandık :D

her modelıne bi kuş ismi koyuyor. Eğer bu modellerden birine baykuş koyarlarsa bitane alırım kesın :D

srknzfr
26-10-2013, 09:17
kuş serisini makyajlayıp biraz daha modern hale getirip biraz da teknoloji ekleseler fiyatı da makul tutsalar yok satar buraya yazıyorum :D

free-hifi
26-10-2013, 09:19
fiat ın yeni modeli ne beklyiorsunuz arkadaşlar ?

muratburunce
26-10-2013, 09:23
atmaca koyarlar bence isimini :D bu sefer 4 çeker yaparlar şahincilerin önünü açması lazım bizdende bir ken block çıkması şart :D

mkerim
26-10-2013, 09:30
Üretim izni : FİAT LİSANSI . bu da enteresan bir durum. Yeni modelden çok fiatın çöplüğü olmasın bu model.

free-hifi
26-10-2013, 09:34
tasarruf mevzusu yüzünden arkadan itiş olmaz
olurasda iyi olur :D

HondatugraL
26-10-2013, 09:44
Tofaş, yarım milyar doları aşan yatırımla yeni otomobil üretecek. Türk mühendislerin tasarlayacağı ve patent hakları Tofaş'a ait B sedan araç, 2015 yılında yollara çıkacak.

Türk otomotiv sektöründen yeni yatırım müjdesi geldi. Türk mühendisler tarafından tasarlanacak ve fikri mülkiyet hakları tamamen ülkemize ait olacak yerli otomobil için düğmeye basıldı.

VİAGGİO MODELİ OLACAK

Tofaş, Bursa fabrikasına yapacağı 520 milyon dolar yatırımla yeni bir yerli otomobil daha üretecek. Araç için teşvik başvurusunda bulunmaya hazırlanan şirket, projeye bu yıl start verecek. B sedan sınıfında yer alacak aracın üretimine 2015 yılının ikinci yarısında başlanacak. Otomobil 2015'in son çeyreğinde yollara çıkacak. Yerli modelde Çin'de üretilen Viaggio modelinin platformu kullanılacak.

580 BİN ADET ÜRETİLECEK

Tofaş, yeni otomobilden yılda yaklaşık 70 bin adet üretmeyi planlıyor. Yerli otomobilde ağırlık iç pazara verilecek. Yeni araçtan Türkiye'de yılda 45 bin adet satılması öngörülüyor. Üretimin üçte biri yani 25 bin adedi de dünya pazarlarına ihraç edilecek. Tofaş, yeni otomobilden 2015-2023 yılları arasında toplam 580 bin adet üretmeyi hedefliyor.

900 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Albea ve Palio modellerinin ömrü sona erdikten sonra sadece Linea ile binek otoda üretim yapan Tofaş, yeni projeyle bu boşluğu dolduracak. Şirket, yeni otomobille Doblo, Minicargo (Fiat Fiorino-Citroen Nemo-Peugeot Bipper) ve Linea modelleriyle 255 bin adet seviyesinde olan üretimini 300 binlerin üzerine yükseltecek. Bursa tesisi yıllık 400 bin adetlik kapasitesini zorlayacak. Yeni Doblo'yla beraber Tofaş'ın toplam yatırımı 900 milyon doları bulacak.

İKİNCİ YERLİ MODEL ONAY BEKLİYOR

Tofaş CEO'su Kamil Başaran Şubat ayında yaptığı açıklamada, şirketin patent haklarına sahip olacağı ve 2015 yılı sonunda piyasaya çıkabilecek biri B sınıfında sedan, diğeri C segmenti olmak üzere 2 yeni yerli model üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Başaran, iki yeni projenin nihai onay süreçlerinin Temmuz ayında tamamlanmasını beklediklerini kaydederek, şunları söylemişti: "Projelerin tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş'a ait olacak. Tofaş'ın binek otomobilde Linea ile etkin bir oyuncu olarak yoluna devam etmesini istiyoruz. İki binek otomobilin tasarım ve modelleme çalışmalarına Ar-Ge merkezimiz başladı. İki modelin üretimiyle binek otomobilde iddiamızı artarak sürdüreceğiz."

B sedan modelden sonra, yeni otomobil için İtalyan ortak Fiat'ın onayı bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil çalışmalarıyla ilgili olarak "Kim ne derse desin bu da olacak" demişti.
http://www.resims.net/data/media/428/Fiat-Viaggio.jpg
http://www.resims.net/data/media/428/Viaggio_Fiat.jpg
http://www.otocin.com/wp-content/uploads/2012/07/viaggio-i%C3%A7-mekan-600x389.jpg

free-hifi
26-10-2013, 09:49
fluence şekli va bunda :D

Atmaca SLX 1.6ieac

muratburunce
26-10-2013, 09:58
tofaş / fiat ne kadar araba yaparsa yapsın iç aksamlarda kullanılan malzemde hiç bir zaman kaliteyi yakalayamiacak sanırım :D

free-hifi
26-10-2013, 09:58
tofaş / fiat ne kadar araba yaparsa yapsın iç aksamlarda kullanılan malzemde hiç bir zaman kaliteyi yakalayamiacak sanırım :D

torpido konsol çok dandik çinde üretim diye olabilir sanırım

muratburunce
26-10-2013, 10:03
torpido konsol çok dandik çinde üretim diye olabilir sanırım

o kdr para verip sıfır araba alıyorsun içine otruyorsun heryer plastik soğuk havalarda sertleşim gıcırdıyor resmen insan biraz kaliteli malzeme kullanır :)

free-hifi
26-10-2013, 10:05
o kdr para verip sıfır araba alıyorsun içine otruyorsun heryer plastik soğuk havalarda sertleşim gıcırdıyor resmen insan biraz kaliteli malzeme kullanır :)

en çok yeni kokusundan nefret ediyorum 3 sene şirket aracı dacia logandan nefret etmiştim o konuda

Onurkk06
26-10-2013, 10:05
jaguar çakması tipi ama güzel görünüyor

iç tasarım da hyundai accent era havası var

mirafiori
26-10-2013, 10:07
Anadol olarak devam etmeli bence bu işe koç zaten bir marka :)

phoenixs
26-10-2013, 10:07
:) yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı aslında gurur verici :) geç de olsa bu sektöre giriyoruz :-) hayırlı olsun şimdiden

mehmetRS
26-10-2013, 10:33
hyundai accent yada dacia alacağıma, yeni tofaş'ı alırım en azından :)

volume81
26-10-2013, 10:43
yalnız dışdan çok güzel duruyor :D

darkmoon
26-10-2013, 10:45
bunu tofaş yetkilisi ya geçen sene yada önceki sene zaten açıklamışdı tv'de süpriz bir şey değil.. öyle yeni bir haberde değil..

B segmentinde fiat'ın platformunu kullanıp bir araç üreticez demişdi..
Yani ortada bence yeni olan süpriz olan bir şey yok..

mmtrıza
26-10-2013, 11:31
yerli arac üretimi bir şekilde başlamış olur önümüzdeki yıllardada geliştirilir diye düşünüyorum hayırlı ugurlu olsun fiyat aralığı ne civarda olur acaba

Yigit-Y
26-10-2013, 11:41
bu araba olursa piyasa allak bullak olur era clio biter ence.

bilalMW
26-10-2013, 11:45
bu araba olursa piyasa allak bullak olur era clio biter ence.

olsun abi. sonra baktı pazar kaybediyor onlarda düzgün şeyler üretmeye başlar kazanan tüketici olur. :)

İtalyan otomobil üreticisi Fiat'ın 2013 yılında piyasaya sürmeye hazırlandığı otomobil modeli. s.p.a bünyesindeki Dodge markasının ilk olarak 1960 yılında piyasaya sürdüğü Dodge Dart modelinin 3 Neslinin ikiz kardeşi olan Fiat Viaggio 2013 yılında Pekin oto fuarında görücüye çıkacak. Türkiye'de hangi isimle satılacağı henüz netleşmeyen otomobilin c segmentteki Fiat Linea'nın yerine piyasaya sürülmesi bekleniyor.

kaynak:wikişahin :D

arkadaş bu işte: http://www.dodge.com/en/2013/dart/gallery/

Sezgin
26-10-2013, 12:01
fiat değilde ortaya koysunlar tofaş logosunu. şirket araçlarının hepsını bundan yapalım

free-hifi
26-10-2013, 12:02
olsun abi. sonra baktı pazar kaybediyor onlarda düzgün şeyler üretmeye başlar kazanan tüketici olur. :)

İtalyan otomobil üreticisi Fiat'ın 2013 yılında piyasaya sürmeye hazırlandığı otomobil modeli. s.p.a bünyesindeki Dodge markasının ilk olarak 1960 yılında piyasaya sürdüğü Dodge Dart modelinin 3 Neslinin ikiz kardeşi olan Fiat Viaggio 2013 yılında Pekin oto fuarında görücüye çıkacak. Türkiye'de hangi isimle satılacağı henüz netleşmeyen otomobilin c segmentteki Fiat Linea'nın yerine piyasaya sürülmesi bekleniyor.

kaynak:wikişahin :D

arkadaş bu işte: 2013 Dodge Dart | Interior and Exterior Dart Photos | Dodge (http://www.dodge.com/en/2013/dart/gallery/)

dodge görünümlü tofaş yaparız :D

bilalMW
26-10-2013, 12:14
dodge neon vardı liseliler bilmez bilmesin zaten tipsiz bişeydi.ondan sonra çok güzel araç koydular ortaya. Özellikle charger mishali arka stoplar beni benden alıyor seni sana bırakmıyor.

http://www.dodge.com/en/2013/dart-mopar/

bide bunun mopar'ı var tabii fiat olunca abarth diye kitlerler bize. :D

SubieGuy
26-10-2013, 12:53
Bu yeni "yerli", Fiat'ın çinde lanse ettiği FIAT VIAGGIO olmasın?

2013 Fiat Viaggio – Auto Shows – Car and Driver (http://www.caranddriver.com/news/2013-fiat-viaggio-auto-shows)

chatlaxs
26-10-2013, 13:07
TEJ_0irfiVQ

f3YPwWVrbz0
arkadan şekşi :cool:

Onur Fatih
26-10-2013, 13:52
piyasaya direk elektirikli modellerle girmesini muhtemel olabilir mi ?
fiatın multijet motorlarlarını kullanırlar büyük ihtimal arkadan itiş olsa o torkla beraber ne yan verilir bunlarla :D

h.guroglu
26-10-2013, 14:32
arkadan çekiş olacağını sanmıyorum fiatın son arkadan çekiş yaptığı araçalr kuşlardı yen, modeller,n h,. b,r,nde arkadan çekiş yok bakınız palio siena marea linea vs. buda önden çekiş olur

bilalMW
26-10-2013, 14:33
alayı fwd...

Mutlu Değerli
26-10-2013, 15:25
Gençler, abiler... Tasarımı boşverin. Gayet hoş duruyor, olumsuz degil olumlu düşünün...

Bi ülkede araç üretilirse o ülkenin ürettigi araç halkı tarafından alınır. Bölece diger modellere ilgi azalacagından fiyatlarda düşer. Gayet olumlu bir haber...

Dedigim gibi. Yerli bir araç gelirse piyasa aşağı iner :icon_tup:

benim görüşüm bu şekilde.

TigeR
26-10-2013, 15:54
bence araç güzel tutar bu bir de arkadan çekiş olursa Türkiye'de driftçiler çoğalır :D

msosyete
26-10-2013, 16:03
güzel bir şeye benziyo :)

mert_can 41
26-10-2013, 16:08
Çok güzel olmuşta fiyatı endişelendiriyo beni jibine 100 bin derlerken buna umarım 80 bin falan demezler :)

Agah
26-10-2013, 16:09
Herşey bi yana, bu fiat niye vitesleri kazık gibi yapıyor ? emaneten duruyormuş gibi :D Mesaj falan mı vermeye çalışıyolar :D

GÖKTÜRK
26-10-2013, 16:13
keşke şahin doğanı yeniden üretseler

timucintt
26-10-2013, 16:22
Neresi yerli bırakın şu yalan dolan haberleri... bu aracın aslı dodge dart yıllardır amerikada üertimi olan bir araç.. platformu ucuza alıp trde daha basit hallerini fiat ablemi çakacaklar belli...

http://www.mikecastruccialexandria.com/blog/wp-content/uploads/2013/05/01-2013-dodge-dart628-MID.jpg

http://img.ibtimes.com/www/data/images/full/2012/01/10/214663-2013-dodge-dart-interior.JPG

http://www.blogcdn.com/ca.autoblog.com/media/2012/08/2013-dodge-dart2369-1346249680.jpg

ygtkrmdnz
26-10-2013, 16:26
2015 şahinler üretilse orayı yıkarlar :D

darkmoon
26-10-2013, 16:43
bende anlamıyorum neresi yerli fiat olunca para sağa cebe giriyor tofaş olunca sol cepden sağa cebe giriyor.. gene aynı hesap..

neye yerli deniyor anlamıyorum..

dragon07
26-10-2013, 16:47
arkadan iteklemeli olcak yerlanbir 6bacak slx cant öff diyorum .

Emre Ekrem
26-10-2013, 16:51
Fluance ve 508 arası bir model, olsun nihayet bir babayiğit çıktı çıkmasına da....

darkmoon
26-10-2013, 16:55
Flence C segmenti 508 D segmenti.. Bu yeni üretilicek araç B segmenti olucak yani clio ,city,albea aynı platformda..

Edit : yanlış yazmışım düzelttim..

İbrahim33
26-10-2013, 18:29
bir nevi yeni linea olacak herhalde ? ekonomik motorlar ve uygun fiyatla satarlarsa rekor kırar.

İbrahim Erdem
26-10-2013, 19:16
yerli olursa tek mevzu şu olur. Tofaş mühendislerinin ucundan el attığı bir araç olur. Yan sanayi üreticilerine de iş çıkar.

Bence başarılı bir model olacak gibi dart body kit jant + yerle bir bence olur.

HondatugraL
26-10-2013, 20:02
Gençler, abiler... Tasarımı boşverin. Gayet hoş duruyor, olumsuz degil olumlu düşünün...

Bi ülkede araç üretilirse o ülkenin ürettigi araç halkı tarafından alınır. Bölece diger modellere ilgi azalacagından fiyatlarda düşer. Gayet olumlu bir haber...

Dedigim gibi. Yerli bir araç gelirse piyasa aşağı iner :icon_tup:

benim görüşüm bu şekilde.

Bakarsın vti fiyatları düşer :D

mirafiori
27-10-2013, 00:09
Benim anlamadığım herkez tasarıma kaliteye vs. yorum yapmış. Sadece platform kullanılacak + bide fiattan motor alınacak. Alman mercedes Renaultun motorunu kullanıyorsa. Yada Volvo S60, Mazda 6, Ford Mondeo, Jaguar X-type aynı platformu kullanıyorsa. Bizimkilerin fiatın platformunu kullanmasını garipsemem. Otomobil artık böyle üretiliyor yapacak bişey yok uyum sağlayacak tofaşta. Hayırlısı olsun diyelim artık.

weST.27
27-10-2013, 00:11
kasa görünüm olarak tatlı duruyor

MatraX_07
27-10-2013, 00:28
Geleceğin şahin Doğan'ı hayırlı olsun

HellRot06
27-10-2013, 01:06
İ.e Slx i biraz daha geliştirip 2.0 ve Dizel seçenekleri sunsalar Accent Era'yı Albea'yı ve Linea'yı saf dışı ederler aslında :D

bond777
27-10-2013, 01:15
dodge dart baz alinicaksa cok da dandik olmaz kasa ama az yakan multijet ve lpgye uygun benzinli motorlarla guzel olur.

yanliz tahminen arabayi guzel yapan her malzeme ve muhendislik detayi Turkiyeye uydurucaz kisvesi altinda tuketiciden calinirsa hic bir ise yaramaz bu arabada..

wiesmann
27-10-2013, 06:32
Türkiye' de çakmada olsa yeniden amerikancı havası geliyor sanki :) cruze vs.

mopar' dan parça getirenleri hayal etmek güç değil :D

DoganSuper
27-10-2013, 12:50
arkadan itiş olsun bizim olsun :D

darkmoon
27-10-2013, 15:54
Benim anlamadığım herkez tasarıma kaliteye vs. yorum yapmış. Sadece platform kullanılacak + bide fiattan motor alınacak. Alman mercedes Renaultun motorunu kullanıyorsa. Yada Volvo S60, Mazda 6, Ford Mondeo, Jaguar X-type aynı platformu kullanıyorsa. Bizimkilerin fiatın platformunu kullanmasını garipsemem. Otomobil artık böyle üretiliyor yapacak bişey yok uyum sağlayacak tofaşta. Hayırlısı olsun diyelim artık.

dediğin şeyle tofaşda yapılan şeyin alakası yok.. o dediğin platform share olayı sadece proje bazında yani adam mondeo nun platformunu alıyor onun üstüne gene sıfırdan kendi arabasını geliştiriyor sadece sıfırdan platform yapma masrafından ve derdinden kurtuluyorki buda büyük arge paralarından tasarruf etmesi demek ama fabrika gene sıfırdan kendi aracını yapıyor..

misal mondeo mk4 platformu üstüne kuruludur xtype bana mondeo ile xtype ın görüntüsel yol tutuşsal yada başka benzer bir yanını bulabilirmisin bulamassın..

motor paylaşmak ap ayrı bir şey senin dediğin o markalar zaten motor üretebilen markalar yani bir mercedes motor üretemiycek kadar acizmiki reanultdan alsın yada mazda ford diğerleri adamlar tamamen ekonomiksel düşünüyorlar almak daha ekonomik ise ona yöneliyorlar ama yarın motor üretmeleri gerekse hemen üretirler hiç zorluk çekmeden.. zaten motor üreticisi firmalar bunlar..

bana göre bunlarla gidipde tofaşı bir tutmak bence yanlış..

mirafiori
27-10-2013, 16:03
dediğin şeyle tofaşda yapılan şeyin alakası yok.. o dediğin platform share olayı sadece proje bazında yani adam mondeo nun platformunu alıyor onun üstüne gene sıfırdan kendi arabasını geliştiriyor sadece sıfırdan platform yapma masrafından ve derdinden kurtuluyorki buda büyük arge paralarından tasarruf etmesi demek ama fabrika gene sıfırdan kendi aracını yapıyor..

misal mondeo mk4 platformu üstüne kuruludur xtype bana mondeo ile xtype ın görüntüsel yol tutuşsal yada başka benzer bir yanını bulabilirmisin bulamassın..

motor paylaşmak ap ayrı bir şey senin dediğin o markalar zaten motor üretebilen markalar yani bir mercedes motor üretemiycek kadar acizmiki reanultdan alsın yada mazda ford diğerleri adamlar tamamen ekonomiksel düşünüyorlar almak daha ekonomik ise ona yöneliyorlar ama yarın motor üretmeleri gerekse hemen üretirler hiç zorluk çekmeden.. zaten motor üreticisi firmalar bunlar..

bana göre bunlarla gidipde tofaşı bir tutmak bence yanlış..

bahsedilen markaların seviyesine gelmemiz için yıllar gerekli çok geride kaldık ben bir tutuyorum çünkü oralara gelmek için başka çare yok bir yerlerden destek almak gerekli. En yakın örnek proton. Benzer strateji ile günümüze geldiler. Hayırlısı olur diyelim...

darkmoon
27-10-2013, 16:06
mercedes ford mazda v.b gibi markalarla tofaşı bir tutuyorsan bir şey diyemem..

emrekuzdere
27-10-2013, 16:36
Arkadaş benim gıcık olduğum konu neden fiat'ın altına yatma gereği duyuyorlar. Türk mühendisleri gerçekten hiç bir markanın yardımına ihtiyaç duymadan mükemmel bir araç çıkarabilirler ortaya. Hem Fiat mükemmel bir marka mı? İtalyanlarla aramız çok mu iyi? Bizi çok mu severler? Madem illa ki bir markadan yardım alınacak, Japonlar Türkleri gerçekten sever ve bu işe el atabilirler, hiç olmadı Almanlardan destek alınsında bi b*ka benzesin bari. Linea-Albea kırması bir araba yıllarca üretilip halkımıza kaktırılıcak yine malesef.

Emre-U
27-10-2013, 16:41
arkadan iteklemeli olcak yerlanbir 6bacak slx cant öff diyorum .

Sonra ver elini Kepez balkon :D :D

coolvtec
27-10-2013, 16:49
adı tofaş, bildiğin fiat işte, kimi kandırıyorsun.

will
27-10-2013, 16:50
birazcık kaliteli olsun bari. ama kalitesi lineanında altında olur bence

darkmoon
27-10-2013, 17:23
bugün dünyada butik üretim denilen bir kültür var.. butik üretim yapılan araçlara pagani,mclaren,koenigsegg,wiesmann gibi markalar örnek gösterilebilinir.. bu makalarda çalışan insan sayısı 10 ile 50-60 kişiyi geçmiyor genelde ufak tesis yada garage tipi yerlerde üretim yapıyorlar..

hedeflerini ufakdan başlatırsan araç üretmek o kadarda zor bir şey değildir..
şu butik üretim yapan marka sahiplerinin hepsine bakıyorsunuz markayı nasıl kurduklarına..
bir hayalin peşinden koşmuşlar hiç biride öyle holding sahibi devasal paraları olan insanlar değil kovalamışlar azim etmişler bazıları neyi varsa yoksa satmış savmış bugünlere gelmişler..Bazıları kapı kapı gezmiş sponsor aramış yardım istemiş..

illa kendi motorunu üreticen diye bir kaide yok.. senin üreticeğin motorun argesi masrafı 1 milyon dolar tutucaksa hazır bir motor alıp üstünde oynama yapman çok çok daha ekonomik ise tabiki o yöntemi kullanmak en akıl karı olur..

yeterki sende motor üretebilicek teknoloji ve yetenek olsun varsın üretme ama gün gelir gerekli olursa üretebilicek bilgin tecrüben olmalı..

Biz montaj ülkesi olmaya kendimizi bence çok kaptırdık.. o yüzdende körerdik yani sıfırdan bir şeyler üretmek,yaratmak ,yaratıcı olmak yapılmamışı yapmak bunlardan çok uzaklaşdık bence..

iadam
27-10-2013, 18:33
bugün dünyada butik üretim denilen bir kültür var.. butik üretim yapılan araçlara pagani,mclaren,koenigsegg,wiesmann gibi markalar örnek gösterilebilinir.. bu makalarda çalışan insan sayısı 10 ile 50-60 kişiyi geçmiyor genelde ufak tesis yada garage tipi yerlerde üretim yapıyorlar..

şu butik üretim yapan marka sahiplerinin hepsine bakıyorsunuz markayı nasıl kurduklarına..
bir hayalin peşinden koşmuşlar hiç biride öyle holding sahibi devasal paraları olan insanlar değil kovalamışlar azim etmişler bazıları neyi varsa yoksa satmış savmış bugünlere gelmişler..Bazıları kapı kapı gezmiş sponsor aramış yardım istemiş..

illa kendi motorunu üreticen diye bir kaide yok.. senin üreticeğin motorun argesi masrafı 1 milyon dolar tutucaksa hazır bir motor alıp üstünde oynama yapman çok çok daha ekonomik ise tabiki o yöntemi kullanmak en akıl karı olur..

yeterki sende motor üretebilicek teknoloji ve yetenek olsun varsın üretme ama gün gelir gerekli olursa üretebilicek bilgin tecrüben olmalı..

Biz montaj ülkesi olmaya kendimizi bence çok kaptırdık.. o yüzdende körerdik yani sıfırdan bir şeyler üretmek,yaratmak ,yaratıcı olmak yapılmamışı yapmak bunlardan çok uzaklaşdık bence..

Katılmadığım bir nokta var. Butik üretim ülkeyi kalkındıramaz. Hali hazırda Şamil diye bir markamız var mesela. Binlerce butik firma lazım gerçek anlamda kalkınmaya katkı sağlaması için. Devrim'le veya Anadol'la gerçekleştiremediğimizi Tofaş'la gerçekleştirebiliriz. Bu da ancak ilk başta imitasyon araç yaparak olur, daha sonra piyasaya gittikçe yerleştikçe firma daha da kaliteli, daha da kendine ait araçlar üretir. Tek korktuğum insanlara yeni bir kazık atma yöntemi olarak düşünülmüyordur umarım. Fiyatı cazip olmadıkça pek bir anlamı yok. Çünkü otomobil piyasası çok çetin.

Maxiboost
27-10-2013, 18:44

Saseyi ondan motoru oburunden aldiktan sonra montajci zihniyetten ne farkimiz kalicak ki?

mirafiori
27-10-2013, 19:07
Katılmadığım bir nokta var. Butik üretim ülkeyi kalkındıramaz. Hali hazırda Şamil diye bir markamız var mesela. Binlerce butik firma lazım gerçek anlamda kalkınmaya katkı sağlaması için. Devrim'le veya Anadol'la gerçekleştiremediğimizi Tofaş'la gerçekleştirebiliriz. Bu da ancak ilk başta imitasyon araç yaparak olur, daha sonra piyasaya gittikçe yerleştikçe firma daha da kaliteli, daha da kendine ait araçlar üretir. Tek korktuğum insanlara yeni bir kazık atma yöntemi olarak düşünülmüyordur umarım. Fiyatı cazip olmadıkça pek bir anlamı yok. Çünkü otomobil piyasası çok çetin.

Yukarıdaki yorumda belirttiğim gibi Proton markası buna bir örnek... Geldikleri yer kat ettikleri yol ortada..

Emre turgut
27-10-2013, 19:09
fiat değilde ortaya koysunlar tofaş logosunu. şirket araçlarının hepsını bundan yapalım

Aynen katılıyorum yerlı marka kullanmak sonuçta sağ cepten alıp sol cebe koymaktır. :icon_tup:

darkmoon
27-10-2013, 19:10

Anlamamışsınız yazdığımı bunun kalkınmayla bir alakası yok.. hiç bir marka bu amaçla kurulmaz ben belgesellerinide izledim çoğu markanın kuruluşunun vw den tutda mercedese kadar hiç bir marka kalkınalım zihniyetiyle üretilmemiş..
ihtiyaçlar prestij milliyetçilik bazı liderlerin idealizimi v.b hepsinin bir çıkış noktası var kalkınmayla bir ilgisi yok hatta çoğu yıllarcana zararlar etmiş.

dünyada hangi kurulan butik marka biz ülkeyi kalkındıralım diye üretiliyor hacimleri neki katkıları ne olsun.. Bu işe ticari kalkındırma mantığında bakarsak türkiye özgün hiç marka çıkartamaz.. bu işin kalkınmayla alakası yok ülke prestijiyle alakası var.. bugün mclaren dedinmi ingilterenin gururu ferrari,pagani v.b dedinmi italyanın gururu medarı iftiharı..

Tofaşla neyi gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz bilmem farkındamısınız ama tofaş 1971 den seri üretim yapıyor sadece fiatın fason araçlarını üretiyor.. fiatın regata sını yıllarcana doğan şahin olarak sattılar.. hangi imistasyondan bahsediyoruz tofaş 42 yıldır zaten fiatın imitasyonunu üretiyor.. 42 yıldan beri ustalaşamadılarmı..

hyundai bile 3-5 sene mütsubishinin platformlarını kullanıp sonra direk sıfırdan kendi platformlarını yapıp sıfırdan a dan z ye kendi araçlarını üretmeye başladı.. üstelik gdi projesinin gelişiminede ortak oldular.. yani motoru direk satın alma yönteminede gitmediler..

kendimizi kandırmayı bırakıp biraz gerçeklere bakmak lazım..
bakın ben size resmi verilerle yazıyorum hayali yada umutlarla gönlümden geçenlerle değil..

gönül isterki tabiki %100 tam bağımsız kendi markamız olsun isterse motoru a firmasından alsın isterse platformu b firmasından satın alsın ama %100 bağımsız ve kendi argesiyle araba üretsin..

tofaşın zaten kendi sitesinde yazıyor girin tarihçesini okuyun..

Hakkımızda (http://www.tofas.com.tr/tr/hakkinda/Pages/Hakkimizda.aspx)

"Koç Holding ve Fiat S.p.A.'nın eşit hissedar olduğu Türk otomotiv şirketi olan Tofaş, günümüzde Fiat’ın dünya çapındaki üç stratejik üretim ve Ar-Ge merkezinden biridir."

bilalMW
27-10-2013, 19:44
darkmoon abi denilecek bişey bırakmamış bana. :icon_tup:

ufak düzeltme yapayım belki 15 sene kullandı mitsubishi motorlarını platromlarını hyundai.Ama adamlar şuanda artık sorunsuzlukta toyota üst sınıf modeller de Almanları kendilerine rakip görüyorsa oturup düşünmek lazım derim. Biz Türklerin en büyük sorunu yapalım ! hemen yapalım ! şimdi başlayalım ! peki yarın ne yapacaksın evladım ? 3 ay sonra 5 sene sonra. Mantıklı bir yol haritası çizmeme hadi çizipde disiplin ile devam etmeme hastalığımız var.

iadam
27-10-2013, 21:13
Anlamamışsınız yazdığımı bunun kalkınmayla bir alakası yok.. hiç bir marka bu amaçla kurulmaz ben belgesellerinide izledim çoğu markanın kuruluşunun vw den tutda mercedese kadar hiç bir marka kalkınalım zihniyetiyle üretilmemiş..
ihtiyaçlar prestij milliyetçilik bazı liderlerin idealizimi v.b hepsinin bir çıkış noktası var kalkınmayla bir ilgisi yok hatta çoğu yıllarcana zararlar etmiş.

dünyada hangi kurulan butik marka biz ülkeyi kalkındıralım diye üretiliyor hacimleri neki katkıları ne olsun.. Bu işe ticari kalkındırma mantığında bakarsak türkiye özgün hiç marka çıkartamaz.. bu işin kalkınmayla alakası yok ülke prestijiyle alakası var.. bugün mclaren dedinmi ingilterenin gururu ferrari,pagani v.b dedinmi italyanın gururu medarı iftiharı..

Tofaşla neyi gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz bilmem farkındamısınız ama tofaş 1971 den seri üretim yapıyor sadece fiatın fason araçlarını üretiyor.. fiatın regata sını yıllarcana doğan şahin olarak sattılar.. hangi imistasyondan bahsediyoruz tofaş 42 yıldır zaten fiatın imitasyonunu üretiyor.. 42 yıldan beri ustalaşamadılarmı..

hyundai bile 3-5 sene mütsubishinin platformlarını kullanıp sonra direk sıfırdan kendi platformlarını yapıp sıfırdan a dan z ye kendi araçlarını üretmeye başladı.. üstelik gdi projesinin gelişiminede ortak oldular.. yani motoru direk satın alma yönteminede gitmediler..

kendimizi kandırmayı bırakıp biraz gerçeklere bakmak lazım..
bakın ben size resmi verilerle yazıyorum hayali yada umutlarla gönlümden geçenlerle değil..

gönül isterki tabiki %100 tam bağımsız kendi markamız olsun isterse motoru a firmasından alsın isterse platformu b firmasından satın alsın ama %100 bağımsız ve kendi argesiyle araba üretsin..

tofaşın zaten kendi sitesinde yazıyor girin tarihçesini okuyun..

Hakkımızda (http://www.tofas.com.tr/tr/hakkinda/Pages/Hakkimizda.aspx)

"Koç Holding ve Fiat S.p.A.'nın eşit hissedar olduğu Türk otomotiv şirketi olan Tofaş, günümüzde Fiat’ın dünya çapındaki üç stratejik üretim ve Ar-Ge merkezinden biridir."

Yine katılmıyorum. :) Türkiye'de bir otomobil markası yaratılmak istenmesinin sebebi kalkınmaya katkı sağlamasıdır. Yoksa zaten yabancı otomobillerle mutluyuz biz.

Verdiğiniz VW örneği Nazi destekli kalkınma projelerinin en ünlüsüdür. Ayrıca yanılmıyorsam Hyundai kullanıyorsunuz, ve bu şirketin büyümesinin en büyük sebebi Kore hükümetinin sıkı politikalarıdır. Burada kalkınma isteği yatar çünkü otomobil yüksek katma değerli bir üründür.

71'den beri var olan kısır döngü hakkında haklısınız ama milli hasılayı artırmak istiyorsak bu döngüyü ancak böyle bir adımla kırabiliriz. Amaç zaten Şahin Doğan tarzı bir ekol daha yaratmaksa bunca uğraşı da boşa gidecek demektir. Ancak yıllar geçtikçe daha fazla yerli kaynakla üretim yapılacaksa bunun da başka çaresi yok. Çünkü sıfırdan ancak Şamil gibi markalar yaratabiliriz.

c20let
27-10-2013, 21:22
http://www.oscarroschineses.com.br/wp-content/uploads/2012/08/fiat-viaggio-tjet-china-7.jpg

İçi bizdekilerin böyle olur sanırım. :D Bence fiyatı uygun tutulursa satar.

mechanic
27-10-2013, 23:12
fiyat ne olacak ? ucuz mu olacak sanıyorsunuz, yine 35-45 arasında olacak. o zmaan ne önemi kaldı yerli üretimin insanlar kolayca alamadıktan sonra.
hem vergiyi düşürmezsen yerli üretimde kim alır ki diğer markalar varken...

mkerim
28-10-2013, 10:52

biliyormusunuz TÜBİTAK adlı kuruluş tofaşa AR-Ge desteği veriyor. Oysaki tofaş bu destek kapsamında olması gereken kuruluşların tanımına uymuyor. Bu adamlar zaten teknolojiyi hazır alıyor neyin argesi yapılıyor ki.
Devletin malı deniz hesabı. Zamanında üretim planı yaparken kaça satacaklarını hesap ederek üretime başlayan bir kuruluş. 1980 li yıllar bir araba almak için bir sene bekle. Hatta o zamanalarda bir yönetici şunu söylemişti: Biz arabayı tekerleksiz versen adamlar lastiklerle kapıda bekleyip araba alacaklar bunun sonu nereye gidiyor demişti.
Evden çıktığınız anda yada etrafınıza bir bakarsanız hep aynı aileye para kazandırdığımızın farkındamısınız.