PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google’dan Yapboz Telefon

Met
31-10-2013, 19:26
Teknoloji devi Google tarafından satın alınan Motorola, kullanıcıların kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirebileceği yeni, akıllı telefon projesini duyurdu.

Ara isimli projeye göre telefon kullanıcıları, tıpkı bir yapboz gibi satın aldıkları temel gövdeye isteklerine göre tuş takımı, batarya, kamera ya da diğer özellikleri ekleyebiliyorlar.

Motorola proje kapsamında Phonebloks isimli yapboz telefon gövde fikrinin yaratıcısı Hollandalı tasarımcı Dave Hakkens ile birlikte çalışıyor.

Uzmanlara göre, yapboz telefonların cep telefonu sektörüne nasıl bir etkisi olacağı belirsiz.

Motorola, sosyal medyada yaptığı açıklamada bir yıldan uzun süredir proje üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Şirket, telefonun işlevinin, maliyetinin, tasarımının ve kullanım süresinin kullanıcılar tarafından belirleneceğini belirtti.

Motorola’nın endo-İskelet adını verdiği bir gövde telefonun tüm parçalarının bir arada durmasını sağlıyor.

Şirkete göre kullanıcılar bu gövdeye tuş takımından, yedek bir pile, tansiyon ölçme aletine ya da şu ana kadar hiç düşünülmemiş yeni uygulama olmak üzere her şeyi monte edebilecekler.

Motorola kısa sürede tasarımcıları yeni uygulamalar geliştirmek için davet etmeye hazırlanıyor.

Proje kapsamında Phonebloks’un yaratıcı Dave Hakkens de kendi ekibini kurarak Motorola ile birlikte çalışması için davet edildi.

Phonebloks fikri internette kısa sürede büyük ilgi çekmeyi başarmıştı.

Hakkens, Phonebloks fikrini internette Thunderclap isimli sosyal proje sitesinde paylaşmış ve kısa sürede 1 milyona yakın destekçi bulmuştu.

Uzmanlar temkinli

Fakat yapboz telefonla ilgili uzmanların soru işaretleri yok değil.

David Murphy Grubu’un başdanışmanı Chris Green yapboz telefon ile ilgili talep olmadığı ve kendi telefon cihazını yapmanın pek de fayda sağlamadığı görüşünde.

CSS Insight’dan Been Wood ise bu tür telefonların harika bir fikir olduğunu fakat ticari gerçeklerin oldukça zorlayıcı olabileceğini söylüyor.

Wood, “Kağıt üzerinde oldukça iyi fikir ama gerçekte nasıl olacağını zaman gösterecek” diyor.

http://image.haber7.com/haber/haber7/archive/2_2029jpg_h763.jpg

http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/1_6873.jpg

http://www.thefoxisblack.com/blogimages//phonebloks-2-Copy.jpg

Met
31-10-2013, 19:27
Bence çok güzel bir fikir çıkmış ortaya.
Böylece sadece yazılım değil, donanım olarak upgrade imkanı da sağlanmış olacak. Ben sevdim bu işi.
Telefoncular içinde iyi olur diye düşünüyorum.

cabrioleter
31-10-2013, 20:16
takip ettiğim tüm teknoloji editörleri böyle bir şeyin imkansıza yakın olduğunu, ticari kayba uğrayacak şirketlerin bu işe yanaşmayacağını, keşke yapılsa ve geri dönüşe muazzam katkı sağlasa diye söylendiği biliyorum..

EREN34
31-10-2013, 20:17
İlan başlıklarını görür gibiyim....

Sahibinden gırtlak dolu Motorola. Çiziksiz.. Bayandan:D

Jerky
31-10-2013, 20:35
+1 cabrioleter

Benim aklıma sadece aynı marka içinde yapılabilecek ürünler geliyor.
Mesela, samsung için konuşalım. S4 ekranlı, note 3 işlemci ve ramli, S3 kameralı bir ürün yapılabilir şeklinde. Orijinal fikir teknoloji olarak yapılabilir ama ticari olarak imkansıza yakın.

Motorola Ara Impressions! - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=skXwTxo0Bo0)

Berkan
31-10-2013, 23:40
gecenlerde videosu konusmutu siteye ozaman googleın esamesi gecmiyodu hemen cokmus mantıklı fikire demekki :)

By_HaNNibaLL
31-10-2013, 23:48
üretimde olan telefonlarin hepsinin kendine has özellikleri var ve hepsi de cok iyi denilecek düzeyde şarj olayini cözdüklerinde böyle şeylere gerek kalmayacak :D

muratburunce
01-11-2013, 08:01
düşünce olarak güzel ama almaya cesaret edecek kişi sayısı beklentilerini karşılamayacaktır eminim...

ONURRBAKI
01-11-2013, 08:28
Bize gelse kesin parçalarını kaybederiz :D

skyserhat
01-11-2013, 09:28
telefonu satarken parçası kaybolsa çocuk evde oynarken kaybetmiş bulunce veririm yada zaten istediğin parçayı alıp takabiliryorsan sen zevkine göre yap :D yüklü motorola :D

bilalMW
01-11-2013, 10:50
kağıt üstünde bir board olacak üstüne donanım takılacak çıkarılacak bildiğin ekran kartı takıp donanımı yüklemek gibi bişey olacak aslında. yapılamaması için bir neden yok diye düşünüyorum. ticari kaygılar önemli tutmazsa büyük balon olur bu sebeple kesinlikle marketing araştırmaları iyi yapılmalı. şahsi görüşüm boardda olan cpu gpu ram sağlam tebessüm ettiren bir kombine olmalı.

Serkan_UR
01-11-2013, 11:31
Orjinal bir fikir ama hayata geçmesi zor otomobil firmalarının yapıpta üretime geçmediği prototip araç mantığında üretirler ancak :)

-bluetooth açta bir resim göndereyim-
-Ya sorma geçen metroya binerken bluetooth çipim düştü :) Kanka şu senin çipi verde 2 gün takılayım :)

yada kanka çok sarj yiyo evde bıraktım bluetooth entegresini :)

telefondan ayrı bir sarj aletimiz var onu bile nerde bıraktık kime verdik zor takip ediyoruz sök tak durumu sıkıntı olabilir:)

volume81
01-11-2013, 11:45
takip ettiğim tüm teknoloji editörleri böyle bir şeyin imkansıza yakın olduğunu, ticari kayba uğrayacak şirketlerin bu işe yanaşmayacağını, keşke yapılsa ve geri dönüşe muazzam katkı sağlasa diye söylendiği biliyorum..

20-30 yıl önce azıcık araştırmayı seven herkes evinde bilgisayar toplayabilecek dendiklerinde insanlar sence ne demişlerdir ?

teknoloji gelişiyor son 3 yıldır pda piyasasının bir halt yaptığı yok ( yeni yazılım ram'i arttır kamerayı geliştir hepsi standart şeyler oldu artık ve biyerde bitecek )

nokia 41mp telefon yaptı daha ileri gidecekmi 5 sene sonra herkesin elinde 70-80 mp kameralı telefonlar mı olacak yoksa 15 sene önce telefonda parmakizi okuyucusundan tut wifi kamera nfc dlna vs ne ararsan olucak dediklerinde heaasssttrr leaaan dedikleri gibi şimdide bize böyle geliyor :)

yeterki üstüne düşsünler düzgün yatırım yapsınlar hepsi olur :)

Jerky
01-11-2013, 18:17
Yapılamaz derken teknoloji olarak demiyor ticari olarak diyor.

darkmoon
01-11-2013, 18:28
Konusunu açmışdım..

http://www.techturkey.com/forum/teknolojik-haberler/164504-phonebloks.html

dbahadir
05-11-2013, 12:58
ilanlarda görürüz artık keyfe keder upgrade'li motorola diye :D

cabrioleter
05-11-2013, 13:21
gecenlerde videosu konusmutu siteye ozaman googleın esamesi gecmiyodu hemen cokmus mantıklı fikire demekki :)

yok yok işin aslı öyle değil. önce internete videoyu salmışlar viral reklam amaçlı dikkatleri çekince de biz bu işe giriyoruz demişler gibi görünüyorlar :D

NeroStrike comments on So remember how we all had a good laugh at Phonebloks a while back? Motorola and Google might just make it happen... (http://www.reddit.com/r/technology/comments/1pg3en/so_remember_how_we_all_had_a_good_laugh_at/cd21286)