PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : jean ürün iadesi hakkında yasal süreç

Omak
05-11-2013, 10:40
colins magazasından cep tarafında eskitme olan bir kot aldım. alırken satıcı arkadaşa, bu eskitmenin kısa zamanda ipleri kopar mı? diye sorduğumda aldığım cevap en az 1 sene kopmaz bende de aynısından var 1 senedir giyiyorum kopmadı dedi ve pantolonu aldım.
ertesi gün giydim ve öğlene doğru bir baktım cebin oradaki eskitme ipleri kopmuş, 6 saat bile olmadı giyeli gidip eve değiştirdim pantolonu. işim gereği ofiste bilgisayar başında çalışıyorum bir şey taşıma tamir etme gibi bir işim yok.

neyse pantolonu geri götürdüm mağazaya anlattım böyle böyle yok efendim biz iade almıyoruz merkeze göndereceğiz oradan onay gelecek ondan sonra iadeniz gerçekleşicek. tamam dedim verdim. aradan bayağı zaman geçti arayan soran yok mağazayı aradım onay verilmedi para iadesi yapamayız denildi gittim baktım o kopan ipler kesilmiş altına tela yapıştırılıp tamir edildi etiketi vurulmuş getirilmiş. ürünü almadım tekrar geri gönderdim, tekrar geri geldi onay verilmedi diye vs.vs müşteri hizmetlerini aradım onay birimindeki tekniker arkadaşlar onay vermedi ise iadeniz olmaz diyorlar.

bana defolu malı kaktırdılar kendilerince kurdukları iade politikasıyla red cevabı verip sattığı malın arkasında durmayan bir firma.
en son söyledikleri iade almıyoruz yasal haklarınızı kullanabilirsiniz istediğiniz yere başvurabilirsiniz.

bugün bulunduğum semtteki tüketici heyetine gittim oradaki adam ayrı bir mal bana dediği beğenip almışsın iade hakkın yok. adama diyorum ki beğenmesem neden alayım? mal defolu ben ondan iade istiyorum firma malının arkasında durmuyor dedim.
bana dediği dilekçeyi doldur fotokopileri ver fiarmadan savunma istenecek daha sonra ürünün bilirkişiye gidecek o karar verecek vs.vs. süreç 3-4 ayı bulur dedi.

şimdi arkadaşlar amacım şikayet değil fikir almak.Başından geçen vardır,kanunu sayısını bilen vardır diye soruyorum
bana sattıkları bu defolu malı iade almama gibi bir hakları var mı? tüketici hakem heyetindeki adamın söylediği gibi bir şey mümkün mü? dilekçeyi verip 3-4 ay beklemeye değer mi? (zaten firma ile 3 aydır uğraşıyorum ürünün her gidip gelmesi 15-20 gün sürüyor.) başka nasıl bir hakkım olabilir? nereye başvurabilirim?

Not:
1- şikayetvardotcom a şikayet yazım zaten 500 e yakın şikayet var olumlu sonuç alan yok.
2- müşteri hizmetleri ile sıcak soğuk tatlı sert her türlü konuştum fayda etmiyor.
3- imla hatası yaptıysam affola

Omak
05-11-2013, 10:45
ha bu arada bilgi olsun diye söylüyorum colins mağazasına girerken bir kez daha düşünün, mağaza müdürünün bana söylediği ürünü aldıktan 5 dk sonra getirseniz yine aynı iade alamayız ürünü istanbula merkeze gönderip onay verilmesi gerekiyor diyor adamlar düzeni kurmuş. ona göre sonra ben gibi cebelleşip konu açarsınız.

Bulut Y.
05-11-2013, 10:49
Hata colins

driftboy
05-11-2013, 10:58
Colıns kadar lanet bi firma yok, yazın öylesine bi sayım firmasına sayım denetmeni olarak işe girdim 1 haftalık, bakıyorum sistemden her magaza var colins yok, neden colins'i saymıyoruz biz dedim bölge müdürüne ben ordan çorap bile almam gidip bide sayacak mıyım nerde bi psikolojisi bozuk adam var hepsi orda müdür dedi :D

Ko®ay
05-11-2013, 11:00
O konuda pull an beer i çok taktir ediyorum.cumartesi aldığım gömleği 2 gün giydim ve cebinde küçük bir delik olduğunu farkettim içindeki barkodu kesmeme rağmen ''bu sizden kaynaklanan bir problem değil üretim hatası '' diyip, tabiki değiştiricez dediler ve ürünü direk orda değiştirdiler hatta iade bile yapabiliyorlardı ama ben iyi niyetlerinden dolayı zorluk çıkarmadan bire bir değişimi kabul ettim ve mutlu mesut ayrıldım.. müşteri memnuniyeti tam olarak budur aslında.

3-4 sene önce samsung la monitör problemi yaşamıştım 6 ayda servis sorunu çözülemeyip tüketici haklarına başvurmuştum oda 3 ayda sonuçlanmıştı ve ücret iadesi almıştım,sancılı bi süreç olmuştu ama o zamanın parası ile en son modelini almıştım güncel monitörlerin :D bi nevi kara geçmiştim ama süreç çok uzun

ynsemr
05-11-2013, 11:01
Bir mağazacı olarak size durumu kısaca açıklayım,

Eğer aynı gün bu durumun farkına varsaydınız kredi kartı veya nakit olarak iadesini talep edebilirdiniz.

Yeni kanuna göre söylediklerinde haklılar,beğenerek aldığınız ürünün iadesi olmuyor.Mağaza kamera kayıtlarında genellikle ses kaydı olmadığı için ordaki satış danışmanının size ne söyleyip söylemediği dikkate alınmıyor.

Ürünün şurası hatalı deyip gitmeseydiniz herhangi bir ürünle kolayca değiştirebilirdiniz.

Nihayetinde olay markada da bitiyor bu dediğinizi Mavi Jeans'de yaşayamazdınız direk değiştiriyorlar.İnditex(zara p&b bershka) grubu faturanızı sakladığınız sürece kredi kartıyla 36 taksit bile yaptırmış olsanız nakit iade yapıyor.

Kısacası hiç uğraşmayın,faturanız varsa en kısa sürede elinizdeki ürünle herhangi bir mağazasına gidip başka bişey alın.

Başka sorunuz varsa yardımcı olabilirim

Omak
05-11-2013, 11:11
Bir mağazacı olarak size durumu kısaca açıklayım,

Eğer aynı gün bu durumun farkına varsaydınız kredi kartı veya nakit olarak iadesini talep edebilirdiniz.

Yeni kanuna göre söylediklerinde haklılar,beğenerek aldığınız ürünün iadesi olmuyor.Mağaza kamera kayıtlarında genellikle ses kaydı olmadığı için ordaki satış danışmanının size ne söyleyip söylemediği dikkate alınmıyor.

Ürünün şurası hatalı deyip gitmeseydiniz herhangi bir ürünle kolayca değiştirebilirdiniz.

Nihayetinde olay markada da bitiyor bu dediğinizi Mavi Jeans'de yaşayamazdınız direk değiştiriyorlar.İnditex(zara p&b bershka) grubu faturanızı sakladığınız sürece kredi kartıyla 36 taksit bile yaptırmış olsanız nakit iade yapıyor.

Kısacası hiç uğraşmayın,faturanız varsa en kısa sürede elinizdeki ürünle herhangi bir mağazasına gidip başka bişey alın.

Başka sorunuz varsa yardımcı olabilirim

tamamda beğenmediği malı kim alır ki? bir şeyi beğeniyoruz ki satın alıyoruz böyle saçma kanun mu olur yahu? zaten ben beğenmedim diye değil eskitmenin olduğu ipler 1 gün bile giymeden koptu kocaman delik var.
ürün değişimi de yapmıyorlar sanırım yani iade almadığı ürünü değiştireceğini zannetmiyorum sence tekrar sormalı mıyım?
cevabın için teşekkürler

ynsemr
05-11-2013, 11:20
Bize ulaşan kanunda yazan madde şu;

Bir kimse beğenerek ve isteyerek aldığı ürünü,üründe üreticiden kaynaklı bir sorun olmadığı sürece iade edemez.

Ama bu adamlar bizde sorun yok diyorlarsa yapacağınız tek şey eğer aldığınız ürünün aynısından bulabiliyorsanız alın ve tüketici haklarına gidin ikisini kıyaslamaları gerekir.Sizden habersiz tadilat yapmaları da ayrı bi mevzu zaten.ürünün resimlerini atarsanız daha detaylı yardımcı olabilirim.

Ankara'da olsaydınız hallederdik aslında

Eskitmeden kastınız jean pantolonlardaki yırtık görünümü ve aralarından yatayına geçen ipler sanırım.Aslında onların kopmaması mümkün değil çünkü giyerken bile ayak parmakarınızın oraya girip yırttığı oluyor.Herhangi bir terziye gidip çapraz dikiş attırın öyle kullanın derim

Para iadesinden ziyade değişim yapmalarını beklerdim bende ancak değişim yaparken illaki merkeze sorulması gerekir çünkü o ürün tekrar satılamaz.Defolu olarak ayrılması gerekir.

Mağaza müdürü insiyatifini kullanıp değiştirse,sezon sonunda merkeze çekilen ürünlerde görülen hatayı mağaza çalışanlarından kesebilir.

esmerhan
05-11-2013, 12:18
eskı bır colıns calısanı olarak soyluyorum 1. mecbur kalmadıkca urun almayın .2.para ıadesını colıns degıl bıldıgım bı cok fırma yapmaz cok buyuk gecerlılık payı olmadan musterının.3 yapabılcegınız en guzel sey magazada bıraz sesınızı yukseltıp sert bır tavır seklınde herhangı bı baska bır urunle degısım yapmanız olucaktır.

Omak
05-11-2013, 12:32
eskı bır colıns calısanı olarak soyluyorum 1. mecbur kalmadıkca urun almayın .2.para ıadesını colıns degıl bıldıgım bı cok fırma yapmaz cok buyuk gecerlılık payı olmadan musterının.3 yapabılcegınız en guzel sey magazada bıraz sesınızı yukseltıp sert bır tavır seklınde herhangı bı baska bır urunle degısım yapmanız olucaktır.

gayette güzel yapıyorlar ürünlerinde bir hata var ise hemen yapıyorlar öyle merkez felan uğraştırmıyorlar, bknz. levis,p&b,bershka,mavi

ben ürünü beğenmedimden değil kalitesini 6 saat bile gösteremediği için defolu olduğu için iade etmek istiyorum.

mağaza müdürünün elinden gelse yapacaktı az daha sıkıştırsam kotu kendi alıp cebinden ödeyecekti öyle sıkıntı yarattım ona o gün, oda bana yakışmaz o yüzden daha fazla diretmedim.

ben hakkımı sonuna kadar arayacağım, ben o cebi delik ürün için vermedim parayı + o ipleri kesmişler hepten *** olmuş pantolon, tüketici mahkemesinden de sonuç çıkmaz ise gider mağazanın en kalabalık olduğu saatte yakarım pantolonu orada soranlarada söylerim böyle böyle diye napalım:hahaha:

Omak
05-11-2013, 12:36
Bize ulaşan kanunda yazan madde şu;

Bir kimse beğenerek ve isteyerek aldığı ürünü,üründe üreticiden kaynaklı bir sorun olmadığı sürece iade edemez.

Ama bu adamlar bizde sorun yok diyorlarsa yapacağınız tek şey eğer aldığınız ürünün aynısından bulabiliyorsanız alın ve tüketici haklarına gidin ikisini kıyaslamaları gerekir.Sizden habersiz tadilat yapmaları da ayrı bi mevzu zaten.ürünün resimlerini atarsanız daha detaylı yardımcı olabilirim.

Ankara'da olsaydınız hallederdik aslında

Eskitmeden kastınız jean pantolonlardaki yırtık görünümü ve aralarından yatayına geçen ipler sanırım.Aslında onların kopmaması mümkün değil çünkü giyerken bile ayak parmakarınızın oraya girip yırttığı oluyor.Herhangi bir terziye gidip çapraz dikiş attırın öyle kullanın derim

Para iadesinden ziyade değişim yapmalarını beklerdim bende ancak değişim yaparken illaki merkeze sorulması gerekir çünkü o ürün tekrar satılamaz.Defolu olarak ayrılması gerekir.

Mağaza müdürü insiyatifini kullanıp değiştirse,sezon sonunda merkeze çekilen ürünlerde görülen hatayı mağaza çalışanlarından kesebilir.

tamam illaki kopacak levis dan bir sürü kotum var öyle ama bayağı bi dayanıyor yani 1 seneyi geçiyor kopmadan ondan sonra koptumu zaten giymiyorum dolaptan çıkarıyorum. bana söylenen de oydu satarken.

esmerhan
06-11-2013, 13:27
gayette güzel yapıyorlar ürünlerinde bir hata var ise hemen yapıyorlar öyle merkez felan uğraştırmıyorlar, bknz. levis,p&b,bershka,mavi

ben ürünü beğenmedimden değil kalitesini 6 saat bile gösteremediği için defolu olduğu için iade etmek istiyorum.

mağaza müdürünün elinden gelse yapacaktı az daha sıkıştırsam kotu kendi alıp cebinden ödeyecekti öyle sıkıntı yarattım ona o gün, oda bana yakışmaz o yüzden daha fazla diretmedim.

ben hakkımı sonuna kadar arayacağım, ben o cebi delik ürün için vermedim parayı + o ipleri kesmişler hepten *** olmuş pantolon, tüketici mahkemesinden de sonuç çıkmaz ise gider mağazanın en kalabalık olduğu saatte yakarım pantolonu orada soranlarada söylerim böyle böyle diye napalım:hahaha:

yak yırt parcala,ertesı gun unutulur : ) adam bayan personelı herkezın ortasında dovuyor,posetı mudurun kafaya vuruyor nelerr nelerr,zamanınız bol sa ugrasırsınız sorun olmaz tabıkıde.

Onurkk06
06-11-2013, 17:00
Colinsden alırım pantolonu genelde 1 sene sonuda pantolonun hep dizleri parçalanıyor

İstanbul
06-11-2013, 19:38
Colinsden alırım pantolonu genelde 1 sene sonuda pantolonun hep dizleri parçalanıyor
Madem öyle niye genelde ordan alıyorsunuz o zaman:) Kot alacak olsam düşündüğüm ilk 10 marka içinde bile olmaz Colins

huseyinturk
06-11-2013, 19:45
Diğer mağazalar değişim yapmıyor denilmiş, Kotondan alışveriş yaparım genelde arkadaş vasıtasıyla hatalı yıkamadan, hatalı ütüden vs rengi dönmüş pantolonu bile değiştiriyorlar süre kısıtlaması yapmadan. Lcw'de de aynı sıkıntı var mesela ürünü istanbulda x mağazasından alınmış diye çorluda değişim yapmamışlardı bir kere

onursumer
06-11-2013, 21:13
üşenme tuketici mahkemesine başvur çok uzun surmez %100 kazanırsın

normal şartlarda iade yok ürünün kusurlu olması gerek karşı taraf kusuru kabul etmediğinden dolayı mahkemeye başvur uğraşma

normal şartlarda tarafsız bir bilirkişi test eden olsa zaten sonuc olumlu olurdu %90 teknisyen diye birşey yok orda mağazadaki yoneticiler karar veriyorlar keyiflerine gore

Omak
06-11-2013, 21:55
kararım kesin 1 sende 2 senede uğraşsam sonuna kadar gideceğim, ertesi gün değil 2-3 saat sonra unutulsa da olur oradakilerden 2-3 kişi alışveriş yapacaksa da yapmaz buda onlara girsin.

neyse bugün gittim aldığım kotun aynısından varmış yatırdım masaya fotoğrafını çektim.
daha sonra benim onay verilmeyen kotumu istedim onunda fotoğrafını çektim.
aradaki fark belli, giyilmemiş yıkanmamış kot kime göstersem defolu olduğunu anlayacaktır, bilirkişiye benim kotum gidecek onunla birlikte mağazada satışta olan kotun halini görünce haklı bulmaması imkansız ki o bilirkişi arkadaş imkansızı başarırsa da artık kabak ona patlar.