PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stuttgart'ta Çevirme

levent
23-11-2013, 21:16
Adamlar üzerinde katalizör var mı, süspansiyonlar nasıl diye inceliyorlar yahu.. Almancası iyi olan varsa kısa bi özet geçebilir bize aslında :)
JZOsdlm0n4M
Tuningpolizei - GRIP - Folge 219 - RTL2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=JZOsdlm0n4M)

EmreS13
23-11-2013, 21:26
türk polisler bu uygulamayı görürse kesin yaparlar :D
kınıyoum alman polisleri kötü örnek oluyolar :hahaha:

RCkid
23-11-2013, 21:37
Adamlar nasıl inceliyorlar bi de bizimkiler bakın
Jandarma çevirdi bi kere
Komutan: ooo bu ne biçim egzoz kavun karpuz sığar.

Sonra komutan arabanın tek kapı olduğunu görür, fenerle bakar arabanın içine

Sonra sorar: bak bakıyım ruhsata arka koltuklar işli mi?

turci
23-11-2013, 22:40
daha önce de bir konuda belirtmiştim,
araca yapılan işlemler ( jant lastik ıvır zıvır) işletilmek zorunda.
polisler eğitimli oldukları için nereleri kontrol edeceklerini biliyorlar, adamlardan yapılan işlemlerin işli olduğu evrakları göstermelerini istiyorlar, kimi böyle aldım diyor kimi seri üretim diyor ama yemiyorlar tabi.
evrakları beyan edemedikleri için araçlar çekiliyor.
golfün sahibi aracı çekmek için önce beni tutuklamalısınız diyor,
polislerde tutuklarız diyor :)

golfcu0101
23-11-2013, 22:46
kısa ve öz olarak tercüme edecek olursak hem golf gti hemde seat bağlanıyor sebebplerine gelince araçlardaki modifikasyonların ruhsata işlenmemiş olması.
dikkat ederseniz polis gti nin sahibinin telefonu ile görüşüyor araç elemanın annesinin üzerine ce polise oraya geleceğini söylüyor,polis cevap olarak buraya gelmeniz bir şey ifade etmiyor gelsenizde bu aracı bağlıcaz çünkü aracın jant lastikleri orijinal ebatların fazla üzerinde diyor.
katalizör olmaması durumu var onda da ruhsata işlendikten sonra sorun olmıyacağını ancak daha fazla vergiye tabi olacakları konuşuluyor vs vs

volume81
23-11-2013, 23:07
Halbukı ruhsatın arasına 20€ koysa hıc ugrasmayacak :D

Adamlardakı dısıplıne hayranım yahu suna bak :)

131mirafiori
23-11-2013, 23:35
Halbukı ruhsatın arasına 20€ koysa hıc ugrasmayacak :D

Adamlardakı dısıplıne hayranım yahu suna bak :)

Burda yapılsa ana avrat sövermisin peki ?

Meco
24-11-2013, 00:06
kısacası vergisini ödediğin sürece modifiye serbest

pasha34
24-11-2013, 00:11
ya parasını ödesek işletebilsek de legal olsak keşke yapmak istediklerimizi rahatca yapsak...

ilerde umarım almanya daki gibi olur tr de de durumlar

erkin006
24-11-2013, 00:19
halimize şükür...

başbakanlık danışmanları izlemez inşallah:D hemen bi kanun tasarısı hazırlanır yoksa:) harun taşdan saolsun bu dönem herkes düşman bu camiaya...

levent
24-11-2013, 04:19
halimize şükür...

başbakanlık danışmanları izlemez inşallah:D hemen bi kanun tasarısı hazırlanır yoksa:) harun taşdan saolsun bu dönem herkes düşman bu camiaya...

keşke onların politikasını uygulasalar tamamıyla hacım..

işlettikten yani yasal prosedürü yerine getirdikten sonra yay kesme, presleme, custom coil işi biter tamamen tüv'den yeterlilik onay sertifikasına bakar olay resmileşir :)

alperkirman
24-11-2013, 09:29
ruhsata işleme olayı türkiyede olsa muayenede sıkıntı olmaktan çıkar güzel olur ama mümkünse ben 60 yaşına gelene kadar böyle uygulamalar olmasın bizim polis makara yapar egzozu daha büyük yapsaydın 63lük sıkar bunu gibi :D

997TT
24-11-2013, 09:54
Stutgart tam polis hakimiyetinde bir bolge. Her dakka heryerde polis var...

huseyinturk
24-11-2013, 10:14
En azından bir mantık var...

Bulut Y.
24-11-2013, 10:19
Parası neyse verelim kardeşim hks den vazgeçemiyorum

levent
24-11-2013, 10:23
Stutgart tam polis hakimiyetinde bir bolge. Her dakka heryerde polis var...

sanırım almanyadaki en çok modifiyeli aracın bulunduğu yermiş abi..

Falmor
24-11-2013, 10:27
TUV onaylı malzemeleri işletip kullanmak serbest olsun daha fazla vergi ödemeye razıyım.Ayrıca trafik polisleri ve muayene yapan elemanlarda bu konularda daha eğitimli olsunlar.Anlamıyorlarsada çok bilmişlik yapmasınlar.Clio 182 ile muayenede az kalsın kalıcaktım orjinal egzost sistemiyle.Neymiş efendim çift çıkış varmış.

ggtoker
24-11-2013, 10:58
tamamen reklam kokan hareketler...

fatihob
24-11-2013, 11:49
daha önce de bir konuda belirtmiştim,
araca yapılan işlemler ( jant lastik ıvır zıvır) işletilmek zorunda.
polisler eğitimli oldukları için nereleri kontrol edeceklerini biliyorlar, adamlardan yapılan işlemlerin işli olduğu evrakları göstermelerini istiyorlar, kimi böyle aldım diyor kimi seri üretim diyor ama yemiyorlar tabi.
evrakları beyan edemedikleri için araçlar çekiliyor.
golfün sahibi aracı çekmek için önce beni tutuklamalısınız diyor,
polislerde tutuklarız diyor :)

Peki Turcan abi, benim 3 takım jant lastiğim var. Biri yazlık, biri kışlık, biride piste gidip gelirken taktığım. Bu iş nasıl oluyor, ruhsatta 3demi yazıyor. Üstünde TÜV yazan herşey araca takılıp işletilebiliyormu?

Turbo değişimi vs. gibi şeylerede polisler takılıyormu? Eğer ne yaparsan yap ürünün Tüv onayı oldugu sürece ruhsata işlenebiliyorsa güzel. Tabi güzel dedim ama vergi ne kadar artıyor öyle uçuk rakamlara çıkıyorsa(ki bence çıkar) gözünü seveyim TR'nin. Biz polisten kaçmaya devam ederiz :D

997TT
24-11-2013, 11:49
Porsche,Bosch ve Merc in evi Stutgart. Ve onlarca yan sanayi,daha ne olsun ;)
Stutgart bu konuda cok onemli bir sanayi ve isci kenti...

onurgoyunc
24-11-2013, 12:14
Peki Turcan abi, benim 3 takım jant lastiğim var. Biri yazlık, biri kışlık, biride piste gidip gelirken taktığım. Bu iş nasıl oluyor, ruhsatta 3demi yazıyor. Üstünde TÜV yazan herşey araca takılıp işletilebiliyormu?

Turbo değişimi vs. gibi şeylerede polisler takılıyormu? Eğer ne yaparsan yap ürünün Tüv onayı oldugu sürece ruhsata işlenebiliyorsa güzel. Tabi güzel dedim ama vergi ne kadar artıyor öyle uçuk rakamlara çıkıyorsa(ki bence çıkar) gözünü seveyim TR'nin. Biz polisten kaçmaya devam ederiz :D

Benim kış lastiğim ve yaz lastiğim farklı boyutlarda ikiside işli.

Kayıt için belirli para ödeniyor, mesela coil taktığında tüv çalışanı gelip yüksekliği kontrol ediyor. Bizim burda yaklaşık 60€ kayıt ücreti

Turbo değiştimide kayıt oluyor yanlış hatırlamıyorsam

mehmetRS
24-11-2013, 12:30
şikayet edelim videoyu kaldırsınlar, Türkiyede bu tarz bir uygulama olursa, kaliperleri spreyle boyanmış arabayı bile alırlar :)

utkunoa
24-11-2013, 12:40
Stuttgart hem zengin hem sanayii bölgesi merso porsche behr bosch stihl vs. daha bir çok sanayii firmasının bulunduğu yer. Ciddi anlamda çok polis çevirmesi var her ilçe çıkışında haftasonu geceleride bu videoda gördüğünüz caddede polisler güzel volta atıyor. Tabi orda çoğu modifiyeli araba ruhsata işli ve araçlar m5 c63 sl65 9ff vs. Bizim ülkede böyle olsa keşkede araca yapılan aftermarket şeyleri ruhsata işletebilsek :)

Runo
24-11-2013, 14:08
Aldığı paranın hakkını sonuna kadar veren polisler :)

GÖKTÜRK
24-11-2013, 14:27
saçmalık , arabasına modifiye yapan adamın ne zararı var millete Allah aşkına ? gitsinler hırsızlarla uğrassınlar yolsuzlarla uğrassınlar 3 kuruşluk zevki var araba tutkunlarının onunda herşeyine karışır olmuşlar

Sert@ç
24-11-2013, 14:30
saçmalık , arabasına modifiye yapan adamın ne zararı var millete Allah aşkına ? gitsinler hırsızlarla uğrassınlar yolsuzlarla uğrassınlar 3 kuruşluk zevki var araba tutkunlarının onunda herşeyine karışır olmuşlar

Adamlarin ulkesinde yolsuzluk hirsizlik ulkemizin 10/1 kadar olunca parasinin kurusuna kadar hak eden polisler ortaya cikiyor

Falmor
24-11-2013, 15:10

Millete şöyle bir zararı var.Hiçbir teste tabi tutulmayan yada o araca özel üretilmemiş parçaları kullanırsak,modifiye yapıyoruz adı altında aracın özelliklerini geliştireceğimiz yerde geriye götürürüz.Mesela sanayide yapılan coilover.Coilover ın amacı
nedir? Pistte daha iyi yol tutuş elde etmek.Peki bu coiloverı asfalt kalitesi pistle alakası olmayan standart yollarda kullanırsak ne olur? Görevi darbeleri emmek olan amortisör görevini yapamayıp aracı zıplatır.Sert frenajı saymıyorum bile.Fren mesafesi otomatik olarak uzar.Orjinal ürünler bile doğru ayarlanmayınca trafikte tehlike yaratırken kesme biçme ürünler sadece kazaya davetiye.Spor fren balataları ve lastikler bile trafikte tehlike yaratabilir.Modifiye ciddi bir iştir ve 3 kuruşla olmaz.Hırsızlara ve yolsuzluklara öncelik verilmesine bende katılıyorum.

turci
24-11-2013, 16:10

Fatih kışlık yazlık olmak üzere zaten fabrikanın belirttiği ölçüler ruhsatta yazıyor, sen bunların dışında bir ölçü kullanmak istiyorsan aracın tüvde kontrol ediliyor ve uygunsa işleme işlemi gerçekleşiyor. pist olayı bambaşka bir durum.
kısaca herkese açık trafik dahilinde kullandığın jant lastik ölçüsü ruhsatta gözükmeli.
evet araca takacağın her parçanın kontrol edilmiş onay belgeli olması gerekiyor, cam filmi bile buna dahil, hatta kelepçe ile takılan egzoz ucu bile :)
tabi film ve uç işletmeye gerek kalmaksızın üreticinin içine koyduğu kağıttaki tüvün onay belgesi yeterli.
bir de parça satarken satıcılarda çok dikkatli, her parça için ruhsat bilgileri kontrol edilerek satılıyor.
ben aracıma balata alırken bile adam ruhsatı istiyor, kafasına göre verip tak bunlar uyar demiyor :)
kısaca kanunlar dahilinde ve işi yordamına göre yaptın mı herşey serbest.
videoda ki gibi durumda polise tüv tarafından onaylanmış belgeleri, işli ruhsatı gösterdin mi hiçbirşey yapamazlar.
sırf bu gibi durumlarda polise gösterebilmek için koca evrak dosyası ile geziyor tuningciler.

diğer yandan modifiyeli aracın kime ne zararı var denmiş,
sağlıksız parçalar ile dandik yapılmış modifiyenin sadece araç sahibine değil trafikteki herkese zararı var.
videoda polisin dediği yanlış hatırlamıyorsam,
modifiyeli araçların hızlanma durma süreleri değişiyor
halka açık trafikte özellikle 50lik yolda çabuk hızlanıyorlar, hız sınırını aşıyorlar çoğuda yarışıyor diyor.

Almanya'da herseyden önce kurallara uyacaksın,
sadece insan hayatı değil yaban hayatı, doğa dahi çok önemli
karacaya çarpsan eklemeyeceksin hayvanı, yetkililer gelene kadar bekleyeceksin
yaralı ise can güvenliğini sağlayacaksın.
yeşil ağacın dalını kıramazsın, bir dal yüzünden başınız belaya girebilir.
dışarda yakılmış bir ateş içinde polis yeşil yaprakları olan bir dal gördü ve resmen bizi sorguya çekmişti.

levent
24-11-2013, 16:16
kısmi otobanlarında da hız sınırı yok, ring sürekli açık.. mis gibi :)

esmerserseriler
24-11-2013, 18:07
bizim polisler arabanın altına yatmaz seni yatırır kaldırmadan senlen beraber arabayı yükler götürür.....azım burnum diyene kadar 7 eminde açarsın gözlerini:)

997TT
24-11-2013, 19:18
Zamanında TUV lu parca kullanın,ucuz dıye ne oldugu bellı olmayn modlar yapmayın dedıgımde kımı dalgasını gectı,kımı cıddıye almadı...
Insallah standartlarımız yukselır...

kadirmrs
24-11-2013, 19:40
Vay anasını yap bi o kadar uğraş didin çabala vay efendim eksozun borusu yok jantı yok lastiği. bundan 5 sene önce f.altayda ceza yemiştim. kat yat herşey ipt. film ön cm xenon neon ne ararsan vardı. polisin dediği tek şey beyefendi 160 km hızla radara girdiniz. :D inşallah bu işin boku çıkıp türkiyede uygulanmaz yoksa vay halimize.

erdem325
24-11-2013, 22:25
Bu standartlar keşke bizde de olsa.. ötv kalksa, ab ortak pazara girsek, gümrük olmasa, araba benzin ucuz olsa ... Vs vs :)

McKrop
24-11-2013, 22:37
Dediklerini anlamadım ama adamlar harbi delikanlı polise benziyolar temiz yüzlü :D yazcaksa böyle polisler ceza yazsın insan gibi konuşuyolar en azından

GÖKTÜRK
24-11-2013, 22:39
Adamlarin ulkesinde yolsuzluk hirsizlik ulkemizin 10/1 kadar olunca parasinin kurusuna kadar hak eden polisler ortaya cikiyor

Millete şöyle bir zararı var.Hiçbir teste tabi tutulmayan yada o araca özel üretilmemiş parçaları kullanırsak,modifiye yapıyoruz adı altında aracın özelliklerini geliştireceğimiz yerde geriye götürürüz.Mesela sanayide yapılan coilover.Coilover ın amacı
nedir? Pistte daha iyi yol tutuş elde etmek.Peki bu coiloverı asfalt kalitesi pistle alakası olmayan standart yollarda kullanırsak ne olur? Görevi darbeleri emmek olan amortisör görevini yapamayıp aracı zıplatır.Sert frenajı saymıyorum bile.Fren mesafesi otomatik olarak uzar.Orjinal ürünler bile doğru ayarlanmayınca trafikte tehlike yaratırken kesme biçme ürünler sadece kazaya davetiye.Spor fren balataları ve lastikler bile trafikte tehlike yaratabilir.Modifiye ciddi bir iştir ve 3 kuruşla olmaz.Hırsızlara ve yolsuzluklara öncelik verilmesine bende katılıyorum.

abilerim ikinizlede ortak düşüncelerim mevcut , bizim ülkemızdede yolsuzluk hırsızlık başını alıp gitmemis olsa bizde razı oluruz böyle sıkı denetimlere

+ olarak bişey eklemek istiyorum adamlarda araba ucuz benzin ucuz modifiye parçalarıda ülkemize göre ucuz onlar için cennet yani bizde hiç biri yok benzin pahalı arabalar pahalı modifiye parçaları pahalı

volume81
24-11-2013, 22:41
Burda yapılsa ana avrat sövermisin peki ?

ordaki imkanlarla ve mantıkla burada yapılırsa neden bişey diyeyim ki zaten yapılması gereken birşey bu

hea ekonomi sınıfı bir arabaya %130 ötv kdv zart vergisi zurt vergisi diye vergi ödeyip sonra bu vergiler yol olarak dönecek diyip yol'ada para verirsem bide üstüne gelip benden lastik ölçüsünü kayıt altına aldıracaksın derse ana avrat ozaman söverim :)

Falmor
24-11-2013, 22:50
Şu an Türkiye'de araçlar üzerinde her türlü modifikasyon yapmak yasak.Demek ki devlet kanun çıkarıp,kalite ve güvenlik standartları dahilinde araçlarınıza modifikasyon yaptırabilirsiniz,tek şart bu değişikliklerin kaydettirilmesi ve bunun belgelenmesi dese yine yaranamayacak.

Burak E.
24-11-2013, 22:57
polisleri tebrik ederim ne bi saygısızlık yaptılar nede başka bişi guzelcede kontrol ettiler yurt dışında ruhsata işlenmesi durumunu cok iyi bişi bence türkiyede bir kere egzos dan baglandın mı 200 tl zaten bi kere işletirsin rahat edersin türk polisi inşallah daha cok bilinçlenirde rahat ederiz

Mr.K
24-11-2013, 22:59
Şu an Türkiye'de araçlar üzerinde her türlü modifikasyon yapmak yasak.Demek ki devlet kanun çıkarıp,kalite ve güvenlik standartları dahilinde araçlarınıza modifikasyon yaptırabilirsiniz,tek şart bu değişikliklerin kaydettirilmesi ve bunun belgelenmesi dese yine yaranamayacak.

E tabiki yaranamicak cunku TSE veya atıyorum TUV belgeli şeyleri onaylarım dicek,ee sonra millet gidcek egzozcu XXyyXXvvYY ustaya takıcak egzozu hemen bi belge.İşle abicim...

Ya da mevcut belge buluncak ama araçta bulunan parça o olmicak gibi gibi.Turk insanı namkör bu konuda kimse yanlış anlamasın yazdıklarımı sonucta bende Türküm eyvallah ama durum böyle malesef.

En basiti 'cam filmi' bende kullandım vs ama trafikte öyle arabalar goruyorum ki 'modifiyeli/siz' zifiri siyah .Yahu arkadaş o zmn gece çık dışarıya ne gerek var o kadar siyah filme ?
Benım cam filmi yaptırmamın sebebi tamamen sıcak ile alakalı(ki ciddi oranda gerçekten kesiyo kaliteli film)+ estetikte katıyo dogrudur fakat zifiri siyah cam filmide olmaz yani ııh.
Ust satır Ekleme

İşin bokunu çıkartmayı seven bir milletiz ya da öyle söyliyim...

fatihob
24-11-2013, 23:01
Fatih kışlık yazlık olmak üzere zaten fabrikanın belirttiği ölçüler ruhsatta yazıyor ...

Abi cevap için teşekkürler. Bende onu düşünüyordum aracında çok modifiyesi olanlar ne yapıyorlar diye cevap vermissin :) Burda olsa koca klasör doldurup bagajında taşıcak adam çok olurdu ama şuanki sistemden iyi olurdu en azından kafamız rahat gezerdik.

Mr.K
24-11-2013, 23:04
Aklıma geldi mesela
şu görseli ;

http://p.twimg.com/A8twsjiCAAEPGva.jpg:large

WAREX olarak düşünün.

Falmor
24-11-2013, 23:12
E tabiki yaranamicak cunku TSE veya atıyorum TUV belgeli şeyleri onaylarım dicek,ee sonra millet gidcek egzozcu XXyyXXvvYY ustaya takıcak egzozu hemen bi belge.İşle abicim...

Ya da mevcut belge buluncak ama araçta bulunan parça o olmicak gibi gibi.Turk insanı namkör bu konuda kimse yanlış anlamasın yazdıklarımı sonucta bende Türküm eyvallah ama durum böyle malesef.

En basiti 'cam filmi' bende kullandım vs ama trafikte öyle arabalar goruyorum ki 'modifiyeli/siz' zifiri siyah .Yahu arkadaş o zmn gece çık dışarıya ne gerek var o kadar siyah filme ?
Benım cam filmi yaptırmamın sebebi tamamen sıcak ile alakalı(ki ciddi oranda gerçekten kesiyo kaliteli film)+ estetikte katıyo dogrudur fakat zifiri siyah cam filmide olmaz yani ııh.
Ust satır Ekleme

İşin bokunu çıkartmayı seven bir milletiz ya da öyle söyliyim...

Merdivenaltı tuningden sonra çakma TUV sertifikası üretimi başlayabilir haklısın.Bize hiçbir şekilde yaranılamayacağına göre kimse ağlamasın arabası bağlanınca.Bu sözüm orjinal parça kullananlara değil yanlış anlaşılmasın.

GÖKTÜRK
24-11-2013, 23:16
iyide abi türkiyede bi parçanın orjinal olup olmadığını anlamak cidden zor değilmi

cookies
24-11-2013, 23:21
Yine her şeyi devletten bekleme hususu devreye giriyor kodumuza yazılmış.. Benim aracımın muayenesi geçti şu an trafiğe çıkartmıyorum 2 haftadır yatıyor, sağ sinyali kırık/yok.. Eskiden olsa ver parasını yapılsın muayene alışkın olmadığımızdan dünya standartlarında yaşamaya entegre olamıyoruz kolay kolay.. Böylesi iyi her şeyin bir standartı olsun..

Falmor
24-11-2013, 23:22
Parça üreticisinin internet sitesinden distribütör firmasına ulaşıp faturalı,garantili ve orjinal ürün alınabiliyor.

halilayhan
24-11-2013, 23:31
tüv belgeli parçalar kullansakta ceza yemekten kurtulamayız.Arabamda kw coilover vardı bu şekilde muayeneden geçtim ki sınırında basıklık vardı,çevirmeye giriyoruz bu aracın özellikle buraya vurgu yapmak istiyorum helezonları kesilmiş diyolar.Hayır bunda ayarlamalı tüv belgeli amortisör var diyorum bana ne arkadaş benim görüşüme göre hatalı bir araba bağlayın direk :) bu şekilde 80 puan kaybettim en sonunda da geçen hafta sattım arabayı kurtuldum yok yani polisimizde bilgili değil.Arabayı clk63 bodykit var ona ses çıkarmadılar yok cam filmi yok egzoz(varex var ve hep kapalı) yok basık araba çok çektim yani :( uzun lafın kısası stok oglu stok arabadan başkasına binmem daha canım çok yandı bu olaylardan...Bu arada s virajındaki çevirmelerden de cezasız geçtim ona ragmen kusur bulup cezalar yazdılar örneğin ceset torbasından da yazdılar ve 32.maddeden trafikten men edildim işin komik tarafı hangi sebeple oldugunu yazmadılar canım bağlamak istedi gibi bir ifade ile karşılaştım vs vs çok garip diyaloglar geçti neyse ya çok uzattım dikkat edin sizler beyler bu aralar

turci
25-11-2013, 00:08
bakmayın siz Türkiye'yi Avrupa standartlarına ulaştırdık diyenlere,
daha çok fırın ekmek yenmeli.
ortada standart yok ki, onu Avrupa'ya denk getiresin.

mesela Almanya'da otobanlar ücretsiz, koalisyon kurulamamasına sebep olan maddelerden biride kamyon ve tırlar için ücret alınması yönünde yasa çıkarılsın diyenler ve karşı gelenler