PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İŞ güvenliği uzmanı olmak ıcın ?

sweap07
02-12-2013, 18:21
merhaba bu sene lıse son senem üniversteye gıdıcez halıyle son gunlerde iş güveniği uzmanlıgı konusu kafamı kurcalıyor bu uzmanlıgı elde edebılmek ıcın unıverstede de hangı bolumu okumalıyım ? nasıl iş guvenlıgı uzmanı olabılirim ?

S.Saka
02-12-2013, 18:38
Kardeşim konu açana kadar google yazsan bir sürü döküman var. Neyse ben biraz baktım.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevli iş güvenliği uzmanlarının nitelikleri, eğitimleri ve belgelendirilmeleri, görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esaslarını düzenleyen yönetmelik 29 Aralık 2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürüklüğe girdi.
İş güvenliği uzmanı olabilmek için; mühendis, mimar, teknik öğretmen, üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri mezunları ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlardan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilmiş iş güvenliği belgesine sahip olmak gereklidir.
Bu kapsamda, iş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabileceklerdir.
(A) Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

Bakanlık İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,

İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az sekiz yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine,

Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında uzman yardımcılığı süresi dâhil en az sekiz yıl fiilen görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce verilecektir.

(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ise;

(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar ile iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce verilecektir.

(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi de;

(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce verilecektir.

İş güvenliği uzmanlarının eğitim programları teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur ve programın içeriği ile programda görevli eğiticilerin nitelikleri Genel Müdürlükçe belirlenir. Eğitim programının süresi, teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olamaz ve bu kısımlar ancak tek bir program dâhilinde uygulanabilir. Teorik eğitimin en fazla yarısı uzaktan eğitim ile verilebilir. Uygulamalı eğitimler, iş güvenliği uzmanları için en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmiş olduğu işyerlerinde yapılır.

Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yapılır veya yaptırılır. Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde en fazla iki defa ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır. Bu Yönetmelik hükümlerine göre eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler. Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, sınav sonuçlarına itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.

İş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi olan kişilerin, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitim programlarına katılması zorunludur.

Yenileme eğitim programlarının süresi iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi olanlar için 30 saatten az olamaz. Bu programlar, yüz yüze eğitim şeklinde uygulanır ve programın içeriği ile programda görevli eğiticilerin nitelikleri Genel Müdürlükçe belirlenir.

Bunları buldum ben.

Alıntıdır.

ersandeniz
02-12-2013, 18:38
1- Şu anda şişirilen bir balon iş güvenliği uzmanlığı, eğitim kurumları deli paralar götürüyor şu anda,
2-her taraf iş güvenliği uzmanı dolacak, siz üniversiteden mezun olduğunuzda yer gök iş güvenliği uzmanı olacak :)
3- diplomasında mühendis ibaresi olanlar, Mimarlar, teknik öğretmenler, fen ya da fen-edebiyat fakültelerinin fizik ya da kimya lisans mezunları ile meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlar işgüvenliği uzmanı olabilirler,
4- Türkiye'de çok riskli bir iş çok da tavsiye etmem;)

S.Saka
02-12-2013, 18:41
1- Şu anda şişirilen bir balon iş güvenliği uzmanlığı, eğitim kurumları deli paralar götürüyor şu anda,
2-her taraf iş güvenliği uzmanı dolacak, siz üniversiteden mezun olduğunuzda yer gök iş güvenliği uzmanı olacak :)
3- diplomasında mühendis ibaresi olanlar, Mimarlar, teknik öğretmenler, fen ya da fen-edebiyat fakültelerinin fizik ya da kimya lisans mezunları ile meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlar işgüvenliği uzmanı olabilirler,

Aynı şey şuan sağlık sektörü içinde geçerli. Ortalık özel sağlık meslek lisesi doldu.

ersandeniz
02-12-2013, 18:42
@s.saka
yönetmelik temel olarak aynı da olsa 1.10.2013 tarihinde değiştirildi, güncel hali http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.16923&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= 'de görülebilir, madde 8dir ilgili madde

sweap07
02-12-2013, 18:54
mühendis olmak 4 senelık okumak sart yani .s.

ersandeniz
02-12-2013, 18:55
mühendis olmak 4 senelık okumak sart yani .s.

YOK HAYIR,
meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olman(2 yıllık)
teknik öğretmenler, fen ya da fen-edebiyat fakültelerinin fizik ya da kimya lisans mezunu olman
şartıyla da girebilirsin C sınıfı sınavlarına

sweap07
02-12-2013, 19:07
YOK HAYIR,
meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olman(2 yıllık)
teknik öğretmenler, fen ya da fen-edebiyat fakültelerinin fizik ya da kimya lisans mezunu olman
şartıyla da girebilirsin C sınıfı sınavlarına

anladım abi vallhi elektronık haberlesme okuyorum suan unıde bu ısı bırakıp iş guvenlıgı okumak dogrumudur sence abi ?

ersandeniz
02-12-2013, 19:16
anladım abi vallhi elektronık haberlesme okuyorum suan unıde bu ısı bırakıp iş guvenlıgı okumak dogrumudur sence abi ?

Türkiye'de şu anda hiç mantıklı değil, işveren dinlemez sözünü, sorumluluk üstüne kalır, hapis bile var işin ucunda, 42 kişi hapiste en az..

sweap07
02-12-2013, 19:19
Türkiye'de şu anda hiç mantıklı değil, işveren dinlemez sözünü, sorumluluk üstüne kalır, hapis bile var işin ucunda, 42 kişi hapiste en az..

anladım abi bu iş yaş ozman

C!N
02-12-2013, 20:48

+ Biyoloji

sanctuary35
02-12-2013, 21:25

tek tek saydınızmı 42 kişi diyorsunuz?

riskli bir iş, ama aynı riskleri üretim mühendisi, saha mühendisi, şantiye şefi gibi işveren vekilliği ve talimatı veren kişi olarakta üstenmiş olursunuz.

tricky
02-12-2013, 21:49

Valla kardeşim okuduğun bölüm eğer severek ve isteyerek yaparsan iş güvenliği uzmanlığından kat ve kat daha geçerli. Sakın bölümünü değiştirme. Üni.de de ilgili bölüm oku.

huseyinturk
02-12-2013, 21:59
İnşaat mühendisi olarak iş güvenliği uzmanlığını çıkaranlara duacıyım, şantiyedeki üretimde değilde üretim sırasında doğacak bütün riskleri iş güvenlikçilere iteliyorlar. Emniyet kemerinin polis için takıldığı bir ülkede bu riske girmenin mantığını sen düşün..

ersandeniz
03-12-2013, 06:27
tek tek saydınızmı 42 kişi diyorsunuz?

riskli bir iş, ama aynı riskleri üretim mühendisi, saha mühendisi, şantiye şefi gibi işveren vekilliği ve talimatı veren kişi olarakta üstenmiş olursunuz.
Sayi, bu isle ilgili en yetkili kurumlardan birinin yoneticisinin verdigi bilgidir..

ahmet3425
03-12-2013, 08:59
Benım kız arkadasım da muhendıs iş güvenlik kursuna gitmek istiyor. Yukarıda bı arkadasında dedıgı gıbı yakında ortalık ıs guvenlıkcılerle dolacak.

Konuyu takıpteyım.

sweap07
03-12-2013, 19:52
Valla kardeşim okuduğun bölüm eğer severek ve isteyerek yaparsan iş güvenliği uzmanlığından kat ve kat daha geçerli. Sakın bölümünü değiştirme. Üni.de de ilgili bölüm oku.

abi aynen öyle yapıcam ısımı sevrek yapıyorum gsm üzerine yogunlastım gsm sırketınde suan staj goruyorum

Oznsrl
03-12-2013, 20:11
Sabah face de görmüştüm :)

http://imageshack.us/a/img13/1453/01g0.jpg

KÖROĞLU
03-12-2013, 21:27
siddetle tavsiye etmem. Cok ciddi sorumlulukları var. Bu isi yapmayı dusunenler oncelikle 4857 sayılı kanunu okusunlar. Son degisikliklerle ciddi yaptırımlar var. Tr nin lokomotifi sayılabilecek bir firmada calısıyorum, is güvenliği konusunda personele defalarca eğitim verdik, ama arkanızı dönüyorsunuz adam bildiğini okuyor. Bir denetleme de denetci personelin ayak ucuna bastı, eleman ayakkabının ucundaki, metal parcayı sökmüş rahatsız ediyor diye. Olası bir kazada bunu farketmediniz diye sorumlusu siz oluyorsunuz. Bence bu is patlamaya hazır bir bomba gibi, ne zaman ne olacagı belli değil. Siz istediğiniz kadar önlem alın, her dk herkesi kontrol etme şansınız yok, ve öyle kazalar yasanıyorki duysanız inanamazsınız, ve öyle aman aman bir ücret beklemeyin. Farklı risksiz ve daha fazla getirisi olacak alanlara yönelin. Bkz: SMMM olmak.

gabxer
03-12-2013, 21:46
Her tarafın iş güvenliği uzmanı dolması para kazanamayacağınız anlamına gelmez sorumluluk alıyorsunuz ancak piyasada düzgün çalışan uzmana hakkıyla parasını veren bir çok firma var. Ayrıca illa çok tehlikeli bir alanda hizmet vermeniz gerekmiyor.

Evet 42 kişi hapiste ancak attığınız imzanın kontrolünü düzgün yapmazsanız kaza olana kadar para kazanırsınız , kaza olduğunda ödemesini peşin yaparsınız.

Sonuç olarak yeni bir sektör ve nitelikli eleman ihtiyacı gerçekten var.Dolayısı diğer sektörlere göre avantajı var.

sanctuary35
03-12-2013, 21:58
Sayi, bu isle ilgili en yetkili kurumlardan birinin yoneticisinin verdigi bilgidir..

yetkili kurum kim? isggmi? çsgbmi?
insanların gözünü korkutmayı çok sevio insanlar.
hapis cezası alsanız bile ilk sefer olan ertelenir.

sanctuary35
03-12-2013, 22:02
İnşaat mühendisi olarak iş güvenliği uzmanlığını çıkaranlara duacıyım, şantiyedeki üretimde değilde üretim sırasında doğacak bütün riskleri iş güvenlikçilere iteliyorlar. Emniyet kemerinin polis için takıldığı bir ülkede bu riske girmenin mantığını sen düşün..

isg uzmanı, tespit ve öneri defterini düzenli ve düzgün tutuyorsa, eğitimlerini, risk analizleri düzgün yapıyorsa kimse bişey iteleyemez.

istanbuldaki koğuş yangınını hatırlayın isg uzmanını gözaltına alındı, tespit ve öneri defterinin gerekli nüshalarını gösterdikten sonra rahatlıkla sıyrıldı.
Kaza olduğunda stresli iş, ama siz mühendis olarak biryerde işveren vekili, saha mühendisi kısaca yetkili kişi iseniz stresten uzak kalamazsınız zaten.
Şöylede birşey var isg uzmanı gerekli evraklarla sorumluluktan kurtulurken, işveren/vekili şantiye şefi gibi yetkililer sorumululuktan kurtaramazlar

cabrioleter
03-12-2013, 22:30
şu an deli gibi fazlası var denmişte en yüksek puanlarla girilen hukuk fakültelerinin durumu bile öyle. artık netdeyse her alanda ekmek aslanın ağzında. 81.000 avukat 41.000 hukuk öğrencisi var ki bu EA öğrencileri için maksimum düzeyde bölümlerden biri.

eğer işini adam gibi yapıp A sınıfı iş güvenliği uzmanı olup hele ki İstanbulda iş yaparsan paraya para demezsin.. Arkadaşımın babası İzmirden İstanbula gidiyor belli periyotlarla ve sadece oradaki işleriyle çok güzel para kazanıyor.

ersandeniz
03-12-2013, 23:33
peki arkadaşlar, madem piyasanın içindesiniz:
C sertifikalı isg uzmanı maaşı nedir?
işverenlerin isg uzmanının sözünü dinleme oranı nedir?
gelecek yıl ağustos ayından sonra A sertifikalı uzman maaşları ne olacağı hakkında düşünceniz nedir?
müfettişlerin gelmesini dörtgözle bekleyen iş güvenliği uzmanları var mıdır, yok mudur?

ben sadece, bir insanın sırf iş güvenliği uzmanı olmak için, 4 senesini bir yolda harcamasının çok mantıklı olmadığını düşünüyorum..

gabxer
04-12-2013, 05:59
@ersandeniz
Ankara'da bir OSGB sahibi olarak sorularınızı cevaplayayım.

-C sınıfı isg maaşı Ankara'da 1250 ile 3500tl arasında değişir.
-İşverenlerin isg uzmanının sözünü dinleme oranı tamamen firma anlaşmalarına dayalı bizde. Eğer bir görüşme sırasında hizmet istemediğini sadece cezadan kurtulmak istediğini söyleyen firma olursa nazik bir dille anlatıp piyasada bu şekilde firmaların bulunduğunu onlarla çalışmaları gerektiğini söylüyoruz.
-A sınıfı uzman maaşları ocak da yapılacak yeni sınav ile beraber 3500-5000tl arasına düşer diye tahmin ediyorum.
-Biz firma olarak bile denetlemelerin başlamasını dört gözle bekliyoruz zira piyasada o kadar çok imza usulu ile çalışan firma var ki; ihalelerde fiyatları ile rekabet etmek mümkün değil.Denetleme ve cezalar ile birlikte bazı durumlar düzelecektir.

sanctuary35
04-12-2013, 20:31
peki arkadaşlar, madem piyasanın içindesiniz:
C sertifikalı isg uzmanı maaşı nedir?
işverenlerin isg uzmanının sözünü dinleme oranı nedir?
gelecek yıl ağustos ayından sonra A sertifikalı uzman maaşları ne olacağı hakkında düşünceniz nedir?
müfettişlerin gelmesini dörtgözle bekleyen iş güvenliği uzmanları var mıdır, yok mudur?

ben sadece, bir insanın sırf iş güvenliği uzmanı olmak için, 4 senesini bir yolda harcamasının çok mantıklı olmadığını düşünüyorum..

c uzmanın maaşı izmirde 1,500-2,500 aralığında,
işveren söz dinlemese kurul tutanaklarına ve tespit öneri defterine gerekenler yazılır, ki söz dinlemediği için sözleşme fesih ettiğimizde oldu.
ben bu sınavlarla biyere varılabilceğini düşünmüorum kaliteli a sınıflarının fiyatı düşmez ama c den direk a ya atlayanlar 3-5bin zor alır.
çoğu işletmemiz denetime girdi, denetimlerden memnunuz. ama eğitim fotoğrafları olduğu halde birde eğitimin videosunun istendiği bile oldu :)
saha/üretim mühendislerinin kıymeti çokmu biliniyor? utanmasalar 7/24 çalıştırcaklar, hele şantiyelerde çekilir çile değil. 1,5-2 ay tatilsiz çalıştığımı bilirim şantiyede

ersandeniz
04-12-2013, 20:52
Bu arada yanlış anlaşılmasın, kamuoyunda öyle bir hava estiriliyor ki, iş güvenliği uzmanları işsiz kalmaz, geleceğin mesleği, tonla para kazanır şeklinde bir kanı oluşuyor, ama insanların geleceklerini planlarken olumsuz senaryoları da bilip bunu gözönüne alarak hareket etmeleri gerektiğini düşündüğüm için olumsuz yanlarını da yazıyorum, yoksa her meslekte işini iyi yapan, dürüstçe yapan, sorumluluğun bilincinde olan her zaman kazanır.

-İşverenlerin isg uzmanının sözünü dinleme oranı tamamen firma anlaşmalarına dayalı bizde. Eğer bir görüşme sırasında hizmet istemediğini sadece cezadan kurtulmak istediğini söyleyen firma olursa nazik bir dille anlatıp piyasada bu şekilde firmaların bulunduğunu onlarla çalışmaları gerektiğini söylüyoruz.

c uzmanın maaşı izmirde 1,500-2,500 aralığında,
işveren söz dinlemese kurul tutanaklarına ve tespit öneri defterine gerekenler yazılır, ki söz dinlemediği için sözleşme fesih ettiğimizde oldu.
Tebrik ediyorum sizleri, umarım birgün bütün isg uzmanları böyle davranabilir :)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev,Yetki,Sorumlulukları ve Eğitimi Yönetmeliği madde 10/1-a'ya göre sorumluluk deftere yazmakla bitmiyor, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüklerine de bildirmeniz gerekiyor, bunu kaç İSG uzmanı yapabilir ki?

evolution_9
04-12-2013, 23:02
bizim şirkette çalışıyor şu an bi kaç tane iş veren büyük firmaların çoğu şart koşuyor( enerjisa, statcraft gibi) şu anki dönemlerde çok rahat iş bulursun en az 2500 lira maaşla iş bulursun ama gel gelelim ömrün şantiyelerde geçer nerede yaşarsın bilemem

sanctuary35
04-12-2013, 23:02
Bu arada yanlış anlaşılmasın, kamuoyunda öyle bir hava estiriliyor ki, iş güvenliği uzmanları işsiz kalmaz, geleceğin mesleği, tonla para kazanır şeklinde bir kanı oluşuyor, ama insanların geleceklerini planlarken olumsuz senaryoları da bilip bunu gözönüne alarak hareket etmeleri gerektiğini düşündüğüm için olumsuz yanlarını da yazıyorum, yoksa her meslekte işini iyi yapan, dürüstçe yapan, sorumluluğun bilincinde olan her zaman kazanır.

Tebrik ediyorum sizleri, umarım birgün bütün isg uzmanları böyle davranabilir :)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev,Yetki,Sorumlulukları ve Eğitimi Yönetmeliği madde 10/1-a'ya göre sorumluluk deftere yazmakla bitmiyor, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüklerine de bildirmeniz gerekiyor, bunu kaç İSG uzmanı yapabilir ki?

bu bildirme işini, fesh etmeden önce düşündük, bize şimdiye kadar hiç bildirim yapılmadığı söylendi. bizde ilk olmaktansa firmayla ilişkimizi kesmeyi tercih ettik.
Söylediklerinde haklısın, özellikle fizikçiler biologlarda katılınca işleri çok zor. hiç teknik bilmiyorlar çünkü mezuniyetleriyle uzaktan yakından ilgisi yok ama maalesef işsizlik onlarıda bu sektöre itiyor.
bu sektör yılbaşında 23:59da şantiyede iş kazasıyla uğraşmanıza neden olabilir.:icon13:

ZaZy
04-12-2013, 23:11
isg uzmanı, tespit ve öneri defterini düzenli ve düzgün tutuyorsa, eğitimlerini, risk analizleri düzgün yapıyorsa kimse bişey iteleyemez.

istanbuldaki koğuş yangınını hatırlayın isg uzmanını gözaltına alındı, tespit ve öneri defterinin gerekli nüshalarını gösterdikten sonra rahatlıkla sıyrıldı.
Kaza olduğunda stresli iş, ama siz mühendis olarak biryerde işveren vekili, saha mühendisi kısaca yetkili kişi iseniz stresten uzak kalamazsınız zaten.
Şöylede birşey var isg uzmanı gerekli evraklarla sorumluluktan kurtulurken, işveren/vekili şantiye şefi gibi yetkililer sorumululuktan kurtaramazlar

aynen öyle ben de Aralık 21 sınavına gireceğim, noktasına kadar katılıyorum