PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış lastiği olmayana 77 lira ceza.

Burak
08-12-2013, 20:26
http://www.spothaber.com/uploads/news/suruculer-dikkat-kis-lastigi-uygulamasi-1-aralikta-basliyor.jpg

Bunu yapmayan sürücü yandı

Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm illere bir emir yazısı gönderip kış lastiği denetimlerine başlanmasını istedi. Kış lastiği takmayan sürücülere, aracını yolun gerektirdiği şartlara uydurmadığı gerekçesiyle 77 lira para cezası verilecek. Araç kış lastiği takılana kadar trafikten men edilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ticari araçlara getirdiği kış lastiği zorunluluğunun yürürlüğe girmesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü de özel araçlarda kış lastiği denetimleri için tüm illere emir yazısı gönderdi. Yazıda, kış lastiği takmayan ya da aşınmış lastiklerle trafiğe çıkan sürücülerin, hem kendi hem de diğer vatandaşların hayatını tehlikeye attıkları belirtildi.

Kış lastiği takmayan, bu nedenle karlı ve buzlu yolda kalarak trafiğin sıkışmasına yol açan sürücülere müsaade edilmemesini isteyen Genel Müdürlük, trafik polislerinden kış lastiği denetimlerine başlamalarını ve sonuçları kendilerine bildirmelerini talep etti.

CEZASI 77 LİRA
Kış lastiği takmayan sürücülere, aracını yolun gerektirdiği şartlara uydurmadığı gerekçesiyle 77 lira para cezası verilecek. Cezanın verileceği kanun maddesi, araç eksikliği giderilene kadar trafikten men edilmesini de öngörüyor.

Polis, aşınmış lastiklerle de trafiğe çıkılmasına müsaade etmeyecek. Denetimlerde lastiklerin diş derinliğini ölçecek trafik polisleri, lastiğinin diş derinliği 3 milimetrenin altına düşün sürücüleri uyaracak. Lastiğin diş derinliği 1.6 milimetrenin altına düşerse sürücüye 77 lira para cezası uygulanacak, araç da lastikler yenilenene kadar trafikten men edilecek.

"ARABAM 4 ÇEKER"
Emniyet Genel Müdürlüğü, afiş ve bilgi notlarıyla da vatandaşları kış lastiği konusunda uyarıyor. Kış lastiği konusunda yanlış bilinen yargıların sıralandığı afişlerde, "Yaz lastiğim daha yeni dişleri de iyi durumda neden bir takım daha lastik alayım" diye düşünenlerin, 2 yılda bir lastiklerini değiştirmek zorunda kaldıklarını, yaz şartlarında yaz, kış şartlarında kış lastiği kullananların ise lastiklerini 4 yıl kullanabilecekleri belirtiliyor.

Sadece öne kış lastiği takılmasının, karlı ve buzlu zeminlerde ani fren ve direksiyon hakimiyetinde sıkıntı yaşanmasına sebep olacağı vurgulanan afişlerde, "Benim arabam dört çeker. Kış lastiği benim için gereksiz" diye düşenen sürücülere de dört çeker araçlarda da kış lastiğinin gerekli olduğu uyarısı yapılıyor.

Kadyr
08-12-2013, 20:28
benım bıldıgım tıcarı araclarda mecbur takmassalar 500 tl cezası var kı bence bu güzel birşey. bize gelincede zincir çekme halatı falan bulundurmassan cezası var

Agah
08-12-2013, 20:28
gecen sene de yokmuydu bu ?

BthnKrkt
08-12-2013, 20:30
4 çekerde zorunlumu deilmi tam anlamadım?

AşkınS.
08-12-2013, 20:30
Bazende böyle güzel şeyler oluyor:) olması gerekende bu zaten:)

trgy
08-12-2013, 20:32
Binek araçlar için şart mı ?

ticari araçlar için zorunlu olarak hatırlıyorum ama bu kanun değiştimi?

GTTD
08-12-2013, 20:33
Polisler düzgün uygularsa çok yerinde bi karar olduğunu düşünüyorum. Dün ankaradaki rezillik daha az yaşanır.

Öte yandan, günlük kullanmadığım ve kar yağınca dışarı çıkarmıcağım aracıma havalar iyiyken lastikten ceza yazarlarsa da hiç hoş olmaz.

Eworen
08-12-2013, 20:37
Öte yandan, günlük kullanmadığım ve kar yağınca dışarı çıkarmıcağım aracıma havalar iyiyken lastikten ceza yazarlarsa da hiç hoş olmaz.
Ankara nın hava durumuna şöyle bi baktım 1 hafta boyunca gündüz sıcaklığı "0" dereceyi geçmiyor bile ki gece sıcaklıkları "-5" üzeri.
Kış lastiği sadece karda işe yaramaz
7 derecenin altındaki sıcaklıklarda da çok önemli..

Öte yandan yazının detayını bende tam anlamadım şehir dışı mı her şehir de mi nerde nasıl ?

Burak
08-12-2013, 20:37
Ticari araçlar için vardı, şahsi araçlara da uygulanmaya başlıyor haberin niteliği bu.

BARR
08-12-2013, 20:39
İzmirde neden kış lastiği kullanayım ki..

Mersindeki adam napsın kış lastiğini.

exca-
08-12-2013, 20:43
Uygulama güzel ama yetersiz ne yazık ki, bunun yanı sıra tuzlama işi sıkılaşmalıhatta onun yerine solüsyon sıkma işi gelmeli bence..

spree1903
08-12-2013, 20:44
devlet yine kasayı dolduracak

doush
08-12-2013, 20:56
Kış lastiğini takıp napacam ben adanada acaba :D

OBAN
08-12-2013, 21:09
Tüm illerde olayı kesin mi? İç ege ve Akdenizdeki adam ne yapsın kar lastiğini.

akucukdogan
08-12-2013, 21:12
Tüm illerde olayı kesin mi? İç ege ve Akdenizdeki adam ne yapsın kar lastiğini.

Aynen öyle yahu ben ne yapacam kış lastiğini :D Hoş gerçi arabamda kış lastiği takılı :D :D

Mikrop_Ali
08-12-2013, 21:13
az once crv ıle yaz lastıklerını kontrole cıktım karlı buzlu yokus rampa hıc bıyerde kalmadım gevur gıbı cıkıyor ama kıslıkları takıcam yınede. guzel karar almıslar

GTTD
08-12-2013, 21:17
Ankara nın hava durumuna şöyle bi baktım 1 hafta boyunca gündüz sıcaklığı "0" dereceyi geçmiyor bile ki gece sıcaklıkları "-5" üzeri.
Kış lastiği sadece karda işe yaramaz
7 derecenin altındaki sıcaklıklarda da çok önemli..

Öte yandan yazının detayını bende tam anlamadım şehir dışı mı her şehir de mi nerde nasıl ?

Kış lastiği tabiki de 7 derecenin altında gerekli, nerenin buz olacağını bilemeyiz sonuçta.
Evdeki iki araçta kış lastiğimiz var. Sürekli kullandığımız için. Ama diğer iki araçta yok. Çünkü hiç kullanılmıyolrar. Acaba bizim polisimiz bir hafta sonra hava 15-16 derece olunca lastiksiz araçlara ceza yazacak mı? İşte sorun o.

K0213
Zorunlu değil diye daha 2 gün evel 4 mevsim lastiği taktirdim aracimiza, yumurta gÖöte geldiğinde mİi karara bağlanacak bu ülkede herşey?

mert_can 41
Kesin yine bir lastikçi zengin olucak tamam yasanın iyi yerleri var lastiği aşınmış kabak olan arabalara kesilsin onlar normal havalarda da saatli bombalar ama ben kar lastiğini izmite napim bulunduğum yer şehir merkezi evimle işimin olduğu yerde kar anca gece tutar sabah erir oda çok muhazam yağması gerekir onda da araba kullanmam olur biter ben napıcam şimdi sırf bunun için birde o kadar para verip kış lastiğimi alıcam yazsın 77 lira ceza daha uyguna gelir :D

Frid
08-12-2013, 21:40
7 yedi derece deniyor bunda anlaşılmayacak bir durum yok. daha ben bilmem ne lastiğini ne yapayım mantığını çözemedim. kış aylarında kullanılacak araçlar takmalı ticari, hususi ne fark eder. adı kar değil kış lastiği neticede. bahsedilen şehirlerde bu toleranslar uygulanır zaten.

luca55
08-12-2013, 21:42
bınek araclarda suan mecbur değil.resmi gazete sadece ticarıler icin yayımlandı.binek araclarıda dahil etmeyı dusunuyorlar.bununla ılgılı su yazının enson parafrafını okuyun

http://www.haberahval.com/otomobillerde-de-kis-lastigi-uygulamasi-zorunlu-oluyor.html

luca55
08-12-2013, 21:43
edit : 2 defa paylaşmış

levent
08-12-2013, 21:48
akdeniz, ege gibi yerlerde tölerans gösterirler sanıyorum ki.

gerçi izmir - güzelbahçe 1 dereceymiş şuan kuzenlerin eski evin oralar :D

aykutsafakyaman
08-12-2013, 23:11
Bazende böyle güzel şeyler oluyor:) olması gerekende bu zaten:)

Ailemde az çok ticaretle uğraşan insan var . bi kıçı kırık transitimiz var üç kuruş para kazanıyoruz . Onu da lastiklere mi verelim ?

BthnKrkt
08-12-2013, 23:14
Ailemde az çok ticaretle uğraşan insan var . bi kıçı kırık transitimiz var üç kuruş para kazanıyoruz . Onu da lastiklere mi verelim ?

Lasitğe verdiğinizde para çöpe gitmiyor ki? kış aylarında normal lastıkelrınız eskımıyor km yapmıyor onuda 3 yıl deıl 4 yıl kullanmış olursunuz?

blumenberg
08-12-2013, 23:19
daha da zorunlu mu değil mi diyorlar, vay arkadaş, bu ülkeye önce eğitim şart..

3-5 kuruş transitle para kazanan arkadaşa da şunu söylim, kazanma sen, sen 3-5 kuruş kazanacan diye bizim canımızı tehlikeye atamazsın.

onursumer
08-12-2013, 23:21
il ilçe olarak değişiyor olması lazım geçen senede once boyle haber yapılmıştı sonradan her bolgede farklı uygulama yapıldı şartlara gore

BurakCengizhanoğlu
08-12-2013, 23:29
Kış lastiğine kar lastiği diyen zihniyetle çok zor oturması bu sistemin.

BthnKrkt
08-12-2013, 23:32
Kış lastiğine kar lastiği diyen zihniyetle çok zor oturması bu sistemin.

Kanka en iyi DERİN KAR lastiklerim takılı yağmasını bekliyorum :)
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1463013_10201996269662801_957539661_n.jpg

AlpEren
08-12-2013, 23:33
Çok yerinde inşallah uygularlar biz durum oluyor durmak zorunda kalıyoruz adam kabak lastikle gelip çarpıyor.. İnşallah polis düzgünce uygular

ceyhun737
08-12-2013, 23:42
Kış lastiğini takıp napacam ben adanada acaba :D

Bende bunu merak ediyorum Antalya'da Adana'da ne yapacağım ben kış lastiğiyle:D

BurakCengizhanoğlu
08-12-2013, 23:44
Kanka en iyi DERİN KAR lastiklerim takılı yağmasını bekliyorum :)
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1463013_10201996269662801_957539661_n.jpg

Kanka salı olur heralde kurtköyde köy yollarında falan.Olmadı kartepe yaparız :D

drago
08-12-2013, 23:58
her sene kış lastiğim var ama 2 senedir olmayanlar yüzünden sol çamurluğum gidiyor

uygulama güzel

huseyinturk
09-12-2013, 00:19

Eğer ki lastiğe para verince para kazanamıyorsan satıcaksın o transiti başka iş bakıcaksın. Gerekliliği tartışılmaz bir şey bu kış lastiği kendini sevmiyor olabilirsin ama başkasını riske etmeye hiç hakkın yok.

EserBodrum
09-12-2013, 05:52
Kışın Bodrum'da kış lastiğini kim ne yapsın ? Her yerde bu kanun işlemez bence.

Ae86
09-12-2013, 08:07
İzmir de kış dört ay sürüyor ve -2 altı çok nadir görülüyor.4 ay için neden kış lastiği alayım.... Lastik işine girdiler sanırım.....

turci
09-12-2013, 09:11
sadece ticari değil bütün araçlar için uygulanması gereken birşey,kar yağmasına gerek yok kış olması yeterli..

Ayrıca kış ve yaz lastiğinin sınır ölçüleri farklıdır, 1,6 mm yaz lastiği için gerekli olan son birimdir kış lastiği için değil.

onur200sx
09-12-2013, 09:15
http://www.techturkey.com/forum/aksesuar/171691-lassa-snoways-2-plus-185-55-15-kar-lastigi.html

Reklam olmasın ama bende sadece ticarilerde zorunlu biliyorum :D

onurgoyunc
09-12-2013, 09:36
Kendi güvenliğiniz için çok faydalı bir şey kış lastikleri

215/55 r17 de tavsiyesi olan var mıdır? Ben toyo snowprox veya hankook icept serisi düşünüyorum.

BİLAL
09-12-2013, 10:00
konu şoyle anladıgım kadarıyla.
tıcari arac olmayan hususı otolar dıyer aracları tehlıkeye duşurdugu ıcın 77 tl ceza yazılıyor .tabi hususu otada kış lastigı yoksa zincır varsa zannedersem yazamazlar.

mantıklı. bende kışlastıgı taktım yokuş yukarı cıkarken adam da kışlastıgı zıncır yok kaydı bana vurdu ..kışlastigı takannın hakkını arayan bı mantık.

Er34
09-12-2013, 10:11
Bu cezayı sacma sapan lastikle karda çıkıp herkesi tehlikeyi atanlara keserler bence. Onun dışında çevirme yapıp hususi araçlarda kontrolunu yapmazlar.

guwen_ar
09-12-2013, 10:24
Ben sadece ticari araclara biliyorum.1 ay once uyarmislar 2 partner'ada toplam 8 adet aldim.ama hususi araclarada varsa ole bi durum 4 ceker falan farketmez bana gore yola dewam etmek deilde durabilmek daha onemli .

MeRtCaN
09-12-2013, 10:26
benım arabada 2 tane var önde bana 38.50 tl mı ceza kesecekler :D :D

urukain
09-12-2013, 10:27
şimdi polis gelip defenderdaki goodyear at lastiklere mm ölçücem diye mi yaklaşıcak veya kışa uygun değil mi diyecek nasıl anlıcak bunu ???

AlpEren
09-12-2013, 14:46
4 ceker olmasi birsey farketmiyor fren yapinca hepsi ayni

_Burak_
09-12-2013, 14:49
kar yağacak diye alpinleri minibüse ekimde taktım dişler bitecek artık kar yağmadı
bu saatten sonra yağarsa ekime , yağmazsa yazın yazlık alır takarız :D

XSi
09-12-2013, 15:31
Ben eylulde taktim buna ragmen kar yaginca zorunlu olmazsa cikmam yola.. Cunku hala kabak lastiklerle dolasan 10 larca arac goruyorum yollarda

free-hifi
09-12-2013, 15:33
İstasyona gelen 10 ticari aracın 7 sinde kış lastiği yok nerede denetim ?

Yer: İstanbul maltepe

Melih-Ö
09-12-2013, 15:44
Arabayı çıkarmam daha iyi yatsın kapalıda :)

Eyüp
09-12-2013, 15:47
Arabayı çıkarmam daha iyi yatsın kapalıda :)

Ben öyle yapıyorum , hem kaza riskide olmuyor..Kar kış sıkıntı :)

S.Saka
09-12-2013, 16:10
Kaynarca Metroda 4 tane lastik değişim ve balans 36 TL bilginiz olsun arkadaşlar değişmek isteyenler için.

CRUEL
09-12-2013, 16:49
aq paramız olsa lastik alırız zaten ceza diyo ya töbe yarebbim..

sansar34
09-12-2013, 18:00
bakanlardan bırısı kesın turk markası lastık fırması acacaktır olmayanlarada zorunlu aldırtırlar :)

arm
09-12-2013, 18:03
Net bir bilgi varmı? Kış lastiği binek araçlara zorunlu hale mi geldi?

bilalMW
09-12-2013, 18:09
çok az buldum cezayı

gökberk
09-12-2013, 18:15
Çeki halatı - takoz - ilk yardım çantası - yangın söndürme tüpü - zincir
Kullanmasanız da bunlar araçlarınzıda bulunsun. Bunlardan da ceza yazıyorlar.

OrcunInce
09-12-2013, 19:21
Bugün polis tarafından çevrildim. Kış lastiğim olmadığı için ceza yazmaya kalktı. Neden? dedim. Hava sıcaklığı 7 derecenin altı oldu mu kış lastiği takmak zorunlu dedi. Aslında uygulama doğru ama son saniye böyle birşey çıkması hoş değil. Önümüzde ki 1 ay sadece lastik kontrolü yapacaklarını da ekledi..

aykutsafakyaman
09-12-2013, 22:40
daha da zorunlu mu değil mi diyorlar, vay arkadaş, bu ülkeye önce eğitim şart..

3-5 kuruş transitle para kazanan arkadaşa da şunu söylim, kazanma sen, sen 3-5 kuruş kazanacan diye bizim canımızı tehlikeye atamazsın.

Kimse kabak lastikle çıkmıyo yola . Ayrıca ne gerekiyosa yaptırıyoruz arabaya . Sen karıştırdın galiba makas atmıyoruz . Senin için küçük para olabilir 3-5 kuruş ama biz böyle para kazanıyoruz kusura bakma

ALPER-VNS
09-12-2013, 22:49
kabak lastk değil mesele yazlık lastikle kışın kullanmanın kabak lastikle kullanmaktan bi farkı yok.. 400 lira veremiyosan daha büyük masraflarla karşılaşınca kafanı vurursun daşlara..

bi de 2011 sümbül kaç para almışsın işte.. araç yok falan yazsa napsın diycem de

Ranthor
10-12-2013, 07:06
zincire gerek yok dimi.
araba run flat lastikli takilmasi uygun degil zaten

XSi
10-12-2013, 07:43
Bizim polis runflat anlamaz kanunda veya yonetmelikte zincir yazdigindan arabada bulunsun en azindan gostermelik

Civili kar lastigi takili birkac kere durdurdular beni israrla zincir sordulardi

BarKing
10-12-2013, 08:31
Eskiden kar lastigi olmasina ragmen zincir yok diye ceza kilitlerdi cahil memur amcalarimiz simdide fakire kitliyolar, Zincir kadar igrenc ve arabanin icine eden ilkel bir icat daha yok... ama herkesin imkani yok 4 tane kar lastigi alcak... alternatif olarak zincir kullanma hakki taninmali bence

Ben ML350 e 18lik memur spec jantlarla 255/55/18 Michelin Latitude Alpin taktim bekliyorum kar yagmasini

Maxi
10-12-2013, 08:46
Kimse kabak lastikle çıkmıyo yola . Ayrıca ne gerekiyosa yaptırıyoruz arabaya . Sen karıştırdın galiba makas atmıyoruz . Senin için küçük para olabilir 3-5 kuruş ama biz böyle para kazanıyoruz kusura bakma

hocam sen daha kış lastiği ne onu anlamamışsın malesef
kabak-çekirdek-kuru yemiş olayı değil bu
her lastiği yuvarlak ve siyah görmekten vazgeçin artık

ANA KONU LASTİK:
lastik> tekerlek olarak bakma
yani elinle çekince uzayan şeye lastik deriz ya, don lastiği, eczane lastiği vs vs

şimdi bu yazın kullandığımız aslında aracımıza taktığımız "lastik" ler kışın lastik özelliğini kaybediyor ve manisa mermeri gibi sert oluyor.
İstersen diş derinliği 15cm olsun fark etmez, kar üzerinde tutunamaz ve kayarsın.

Kış lastiklerinin ana özelliği çok soğuk havalarda HALA LASTİK olarak kalmalarıdır.
zaten 1 kere kış lastiği ile araba kullansan farkı anlardın

Bizim polis runflat anlamaz kanunda veya yonetmelikte zincir yazdigindan arabada bulunsun en azindan gostermelik

Civili kar lastigi takili birkac kere durdurdular beni israrla zincir sordulardi

Bizim insanımız gibi poliste kış lastiği konusuna çok yeni
daha kurtulamadılar
hala zincir-tuz diyenler var saçma sapan.

Yanlışım yoksa fillandiya senede 12 ay kar üzerinde
ne zincir biliyorlar ne yola tuz atan belediye görevlisi görmüyorlar(hem bu şekilde asfaltın a.koymuyorlar).
Kış lastiği kullanıyorlar

neden en iyi ralli pilotları fillandiyadan çıkar gerçeği buradan gelir
kar üzerinde araba kullanan adam her yerde araba kullanır
onlar 2 gram kar yağdımı bizimkiler gibi altlarına zıçıp koltukları pisletmiyorlar :)

çokmu ağır yazdım?
sizde yazınki her sene yollarda ortalama 4500 kişinin ölmesini sadece aşırı hız zanneden geri zekalılar kendine gelsin.

aslan
10-12-2013, 08:49
Kış lastiği her araca zorunlu olmuş artık
Vardıda takmadıkmı?

Orhan
10-12-2013, 08:51
Pazar günü yağan 2 mm kar yüzünden milletin düştüğü hali görünce güleyim mi kızayım mı bilemedim
Kış lastiği olmayan lütfen trafiğe çıkmasın durabilmek gidebilmek kadar önemli;)

Maxi
10-12-2013, 08:55
Başka şehirleri bilemem ama istanbulda insanlar trafikte sınırda (sinirsel olarak)
Kar yağarda ve yaz lastiği ile yolda kalırsanız biliyorsunuz değilmi arkanızda binlerce araba sizi bekleyecek..
gelip kafanızı kırmasın biri? riske hiç girmeyin isterseniz artık.

Edit:
birşey söylimmi size
benim araba motor arızasından 2-3 sene garajda yattı
bu süre zarfında araba ile bir yere gitmedim haliyle
ve inanın ölmedim arabasızlıktan, bakın hala yaşıyorum

otobüse bindim, minibüse bindim,metroya bindim, bazen taksi ve tabiki scooterımı kullandım.
en azından paranız yoksa ve kış lastiği alamıyorsanız (gerçi 5 tl ye 1 litre benzin nasıl alıyorsunuz o da garip)
istanbulda kar yağdığı zaman aracınızı kullanmayın birkaç gün ne olacakki?
sizde ölmezsiniz inanın bana :)

ilker_yusuf
10-12-2013, 09:22
Aracımı zaten haftasonları kullanıyorum. zorunlu hallederde haftaiçi çıkarıyorum trafiğe bizim oraların durumu *****. Normal yollarda sıkıntım yok 4 mevsim lastik var üzerinde. Kar yağarsada çıkartmam aracımı olur biter. 2 gün bir yere gitmesem ölmem. İstanbul'da zaten kar kaç gün kalıyor. Seneye bir takım düşünüyorum ama bütçem el verdiği ölçüde. Tamamen kendi ve çevremizdeki insanların güvenliği için. Ankarada karda 5 ay araç kullandım Beytepe - Ankara içinde kar lastiğiyle zinciriyle. Karta kullanmak insanı fena yoruyor. Üstelik kar dediğim kışla içerisinde en az 5 cm buzun üstünde kar. Kimse kimsenin hayatını canını tehlikeye atmasın. Kar lastiği olmayan çıkmasın 2 gün trafiğe.

Yiğit G.
10-12-2013, 09:22
Kış lastiği tabiki de 7 derecenin altında gerekli, nerenin buz olacağını bilemeyiz sonuçta.

hocam buzda kış lastiği bir işe yaramaz... Karda azda olsa yarar desenlerinden dolayı ama buzda ıh.. bu arada herkes şunu karıştırıyor kış lastiği demek kar lastiği demek değildir...

Bu kış lastiği

http://www.takvimhaber.com/upload/haber/8247172-kis-lastigi.jpg

Buda kar lastiği

http://www.teamsportsblog.net/wp-content/uploads/2012/01/688274_f520.jpg

Buza tutunacak olan kar lastiğidir kış lastiği değil.Tabiki kış lastiği karda yagmurda camurda 4 mevsime göre çok daha performans saglar ama kış lastiği ile kar lastiğini karıştırmamak lazım.

rebelh
10-12-2013, 09:23
bu 4 mevsim lastikler ne oluyor kışa uyumlu mu onlar?

Falmor
10-12-2013, 09:26
Kış lastiği için ille de kar yağması gerekmiyor.Kar yağmayan illerimizde hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşüyorsa kış lastiği zorunlu olmalı.

Yiğit G.
10-12-2013, 09:32
bu 4 mevsim lastikler ne oluyor kışa uyumlu mu onlar?

şey gibi düşün 4 kişiniz 1 ekmek var... Ekmeği 4 e bölüp her bir kişiye veriyorsun.. Herkes eşit doyuyor ama herkes az doyuyor... 4 mevsim lastikte öyle.. Üstünde asfalta tutunması içinde oluk var yağmura çamura tutunması içinde... karışık yani :) O yüzden direk kuru yüzey lastiği kadar veya başlı başına kış lastiği kadar performans vermez.

BARR
10-12-2013, 09:36
http://img138.imageshack.us/img138/4193/l6x2.png

Benim ilimde sıcaklık ortalaması tablodaki gibi. Kar yağmıyor, buz tutmuyor, sıcaklık 7 derecenin altına doğru düzgün düşmüyor, maksimum 1-2 hafta sürüyor düşersede. Bana kış lastiğini zorunlu tutmaları kusurabakmayın saçma olur. Hele Mersin gibi illerde..

turci
10-12-2013, 09:42
artık insanlar o kadar çok bezdirilmiş ki her şeyin altında bir kazık aranmaya başlanıyor doğal olarak,anlıyorum ama bu tarz can mal güvenliği olaylarında bir yaptırım gelmeden insanların kendini düşünerek yapması gerekendir bunlar.
kaza yapılsa 4 lastikten pahalıya patlayacak, araçlara çarpmayı geçtim belki duramayıp bir yayaya çarpacaksınız! Allah korusun herşey olabilir, önemli olan önlemleri almak.

yazın terlik giyenler,siz neden peki kışın kışlık ayakkabı alıyorsunuz??

not;
bizde de kışlık lastik zorunlu,para ve puan cezası var ama zincir zorunlu değil.

Frid
10-12-2013, 09:43
http://img138.imageshack.us/img138/4193/l6x2.png

Benim ilimde sıcaklık ortalaması tablodaki gibi. Kar yağmıyor, buz tutmuyor, sıcaklık 7 derecenin altına doğru düzgün düşmüyor, maksimum 1-2 hafta sürüyor düşersede. Bana kış lastiğini zorunlu tutmaları kusurabakmayın saçma olur. Hele Mersin gibi illerde..

neticede 1-2 hafta olsa da düşüyor. bu 1-2 hafta kullanacaksanız aracınızı lastik almanız yada araç kullanmamamız mantıklı gibi.

BarKing
10-12-2013, 09:43
O degilde altinda range rover var diye ucani kacani operim sanan mal hirbolara cok guluyorum, herifte range var 20lik jant var yaz lastigiyle sanki jipi var diye karda yardirsa bisi olmicak saniyo sonra fena patliyolar guluyorum baya :D, kar lastigi yada all terrain kara uygun lastigi olmadan hic bi cacik yaramaz isterse hummer olsun.

Frid
10-12-2013, 09:49
İzmir de kış dört ay sürüyor ve -2 altı çok nadir görülüyor.4 ay için neden kış lastiği alayım.... Lastik işine girdiler sanırım.....

e zaten yasada 1 aralık 1 nisan arası. yani 4 ay :D

mimarsertac
10-12-2013, 10:19
O degilde altinda range rover var diye ucani kacani operim sanan mal hirbolara cok guluyorum, herifte range var 20lik jant var yaz lastigiyle sanki jipi var diye karda yardirsa bisi olmicak saniyo sonra fena patliyolar guluyorum baya :D, kar lastigi yada all terrain kara uygun lastigi olmadan hic bi cacik yaramaz isterse hummer olsun.

geçen sene çekmiştim olduğu yerde döndü yarım saat :) en son bakkaldan yemeklik tuz alıp lastiklere döküyorlardı :)

http://i42.tinypic.com/207rpmw.jpg

BarKing
10-12-2013, 10:22
geçen sene çekmiştim olduğu yerde döndü yarım saat :) en son bakkaldan yemeklik tuz alıp lastiklere döküyorlardı :)

Bombaymis :D, jipi var diye arabasini duz duvara tirmanir buzda tutunur sananlar komik oluyor, 4 Ceker tabi yardimci olur, Range vs boyle araclar karda tabi cok daha iyi olur bineklere gore, yukseklik ve yola aktarma mekanizmasi kar modu vs sayesinde, Benim ML dede kar modu var ama bi caciga yaramaz, o yuzden latitude alpin taktim simdi sabirla bekliyorum boyle mallar gibi olmiyim diye, 21likleri depoya kaldirdim :D 18lik kislik taktim

Melih-Ö
10-12-2013, 11:29
Dükkana gelen bir abimiz dün ceza yemiş. Yolda giderken motorlu çevirmiş kar lastiği yok ceza yazmış. Şaka gibi resmen soyuluyoruz ya.

Melih-Ö
10-12-2013, 11:39
Ya çok faydalı uygulama falan yazmışsınız da zaten arabamı izinli günümde çıkarıyorum, işe servisle gidiyorum geliyorum. Ben niye 400tl vereyim kış-kar lastiğine? Kar yağdığında zaten araba çıkarmıyorum, ki kar ne kadar kalıyor İstanbulda? Madem can güvenliği vs deniliyor, kuru havada kar lastiği uygulaması ne kadar mantıklı? Dün yağmur yoktu birşey yoktu, müşteri yolda giderken motorlu tarafından çevrilip kar lastiği yok diye ceza yazılıyor. Normal prosedür bu mudur yani? Kimse parayı kolay kazanmıyor, bunu unutmayın.

Yiğit G.
10-12-2013, 11:39
Dükkana gelen bir abimiz dün ceza yemiş. Yolda giderken motorlu çevirmiş kar lastiği yok ceza yazmış. Şaka gibi resmen soyuluyoruz ya.

ticari araç ?

Melih-Ö
10-12-2013, 11:42
ticari araç ?

2011 Model Toyota Corolla, binek araç.

free-hifi
10-12-2013, 11:42
bende kış lastiğiyle kar lastiğini aynı şey sanan safflardanmışım :(

urukain
10-12-2013, 11:44
4 ceker olmasi birsey farketmiyor fren yapinca hepsi ayni

fren yapınca hepsi aynı ama izmirde yaşıyorum daha bugüne kadar hiç duramadğım olmadı:)

Oznsrl
10-12-2013, 11:54
Geçen sene konforlu olsun diye (yazlklar 45 16) tenekelere kış lastiği almıştım(60 15) kar yağıncada çıktım denedim hemen aşırı fark ediyor yolda çok patates olan gördüm ben hep yandan yandan geçtim :) bu senede onlara jant aldım arabanın önünüde yükselttim biraz miss gibi oldu :) yağsın diye bekliyorum yağarsa çıkıcam gece 12 1 den sonra geçen sene hasta olana kadar gezmiştim bu sene daha tedirli olmam lazım :D

ondertopcu
10-12-2013, 11:57
şimdi haberlerde gösterdi, ticari olmayan binek araçlara da ceza keseceklermiş.

Ranthor
10-12-2013, 11:59
her kar yagdiginda STI ile cikip acik otoparklarda yanladim.

Kesinlikle yolda kalmiyor her yeri cikiyor, ama durmuyor:) hic durmuyor hemde..
Fren yaparken 4 ceker olsa ne olur.

Bende aldim kis lastigi, picantoya goodyear uc8 aldim, super otesi iyi,
bwm de blizzat 225 5 16 var ( orjinal lastigi 205 dangalak borusan 225 takiyor kis lastigini). cok gurultulu memnun degilim.

7 derecenin altinda ceza yazmasina haksizdir diyemem ne yazik ki...

bu arada kar degil kis lastigi

Melih-Ö
10-12-2013, 12:09
Bizim takmamız gereken kar lastiği mi, kış lastiği mi bende onu anlamadım? Kar lastiği takınca da mı ceza yicez yani?

Berkan
10-12-2013, 12:11
Ya çok faydalı uygulama falan yazmışsınız da zaten arabamı izinli günümde çıkarıyorum, işe servisle gidiyorum geliyorum. Ben niye 400tl vereyim kış-kar lastiğine? Kar yağdığında zaten araba çıkarmıyorum, ki kar ne kadar kalıyor İstanbulda? Madem can güvenliği vs deniliyor, kuru havada kar lastiği uygulaması ne kadar mantıklı? Dün yağmur yoktu birşey yoktu, müşteri yolda giderken motorlu tarafından çevrilip kar lastiği yok diye ceza yazılıyor. Normal prosedür bu mudur yani? Kimse parayı kolay kazanmıyor, bunu unutmayın.

yazın terlik giyenler,siz neden peki kışın kışlık ayakkabı alıyorsunuz??

herşey gayet açık bence

Mevzuya başka yerden giriyim
ayrıca yazlık lastiğin ömründen yemiyorsun daha uzun gitmesini saglıyorsun 2 sene 24.000 km 12 ay tepesine binecegine kasım-nisan 5ay kış lastigi taksan (5ay= 5.000km*2yıl=10bin km) 2 senede aynı lastikle 24 bin yapacagına 14 bin yaparsın böylece bahsettiğin 400 bosuna olmamıs olur

Sanıldığının aksine kış lastikleri sadece karda ve buzda değil, +7 derecenin altında ıslak ve kuru hava şartlarında da çok iyi performans gösteriyor. Kuru havada +7 derecenin altında yaz lastiği ile kış lastiği birbirine yakın sonuç veriyor. Ancak yağmur yağınca kış lastiği bir adım öne geçiyor. Kar yağdığında yaz lastiğinin hiç şansı kalmazken, buzda ise kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki fark gittikçe artıyor. Bu sonuçlar güvenlik anlamında kesinlikle kış lastiğinin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Yeni nesil kış lastikleri (özellikle kar lastiği demiyorum) sanıldığı kadar da pahalı değildir. Ama siz kar yağdığı gün mecbur kalıp lastik satıcısına giderseniz fahiş fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Kar lastiği olarak da bilinen M+S kodlamalı eski nesil lastikler, hem hız limiti düşük olduğundan, hem fazla ses yaptığından, hem fazla yakıt harcadığından, hem de asfalt performansı zayıf olduğundan pek tercih edilmezdi. Araziye gidilecekse tamam ama normal kullanımda yeni teknoloji lastikler, neredeyse yaz lastiklerinin sürüş konforu ve sürüş güvenliğini yakalamış durumda.

Bir çok insan 4 tane yeni kış lastiği almak istemiyor. İdare edebileceğini zannediyor. Ekstra masraf olarak görüyor. ‘Zaten benim dişleri iyi durumda 4 yaz lastiğim var. Gerekirse zincir takarım’ diyor. Senede 3-4 kez kar yağacak diye almıyor ve riske giriyor. Oysa yaptığı kilometreyle bağlantılı olarak 2 yılda yaz lastikleri aşınan bir sürücü, 2 yılın sonunda 4 yeni yaz lastiği daha almak zorunda. Yani 4 yıl içinde 2 takım lastik harcıyor. Oysa 4 senelik periyotta bir takım yaz lastiği, bir takım kış lastiği olsa ve olması gereken zamanda, olması gereken lastiği kullansa belki de bir çok yaşayacağı ciddi kazayı yapmayacak. Aslında kış lastiği için ekstra bir harcama değil bu. Unutulmaması gereken en önemli şey ise lastiklerin değişimini diş derinliği yaz lastiğinde 2 mm, kış lastiğinde ise 3 mm’ye indiğinde mutlaka değiştirmelisiniz. Lastiğin ömrü azaldıkça, yani diş derinliği kısaldıkça tutunma ve suyu tahliye etme limitleri de aşağı iner.

http://www.gusem.com/kosefull.php?pageID=5&hid=43

SORU: Kar yağmıyorsa Kış Lastiğine neden ihtiyaç olsun?
Kar yağınca yaz lastiğine Kar Zinciri takarım. Yanlış mı?

RİSK YÖNETİMİ AÇISINDAN YANLIŞ !
Kış Lastiği Risk Yönetimi, Kar Zinciri Kriz Yönetimi dir.
Ne kadar çok Risk Yönetimi, o kadar az Kriz Yönetimi.
Kış Lastiği, kışın kar yağsın yağmasın düşük sıcaklıklarda aracın
yola tutunmasını artırmakta, aşırı buzlanma olmadığı sürece
aracın kar üzerinde gitmesine ve durmasına olanak vermektedir.
Özellikle kuru yoldan kaygan yollara (Köprü ve Viyadük üstünde buzlanma veya siyah buz vs) ani girişlerde aracı yolda tutabilmektedir. Yani Kış Lastiği riskleri azaltmaktadır.
Yaz Lastiği ise aynı şartlarda ve özellikle ani zemin değişikliklerinde aracı yolda tutamamaktadır.Kış Lastiğine göre çok daha erken ve sık Kar Zinciri takma ihtiyacı duymakta,zincir takıldığında yavaş gitmek ve kuru zeminde ise çıkarılmak zorundadır.

Melih-Ö
10-12-2013, 12:15
herşey gayet açık bence

Mevzuya başka yerden giriyim
ayrıca yazlık lastiğin ömründen yemiyorsun daha uzun gitmesini saglıyorsun 2 sene 24.000 km 12 ay tepesine binecegine kasım-nisan 5ay kış lastigi taksan (5ay= 5.000km*2yıl=10bin km) 2 senede aynı lastikle 24 bin yapacagına 14 bin yaparsın böylece bahsettiğin 400 bosuna olmamıs olur

Kışın dışarı çıkarsam kışlık ayakkabımı mı alırım, yoksa almam terlikle evde gezerim. Benim anlatmaya çalıştığım bu.

Ya ben zaten senede 10.000 yapmıyorum ki lastik ne ömrünü yiyecek :) Ben arabamı kullanmıyorum doğru düzgün, garajdan zaten çıkarmıyorum kar vs yağdığında. O yoldaki gerizekalılardan olmuyorum yani. Benim korkum ocakta güneşli havada arabamı çıkarıcam, bana gelecek kar-kış lastiğin yok diye ceza kesecek men edecek. Bu size normal mi geliyor? Gündelik kullanılan, her dk üstünden inilmeyen arabalara takılsın mutlaka ona sözüm yok, ama genelleme yapılması bana saçma geliyor. Önceden zincir taşırdık sıkıntı olmazdı, lastik az buz para değil yapmayın.

baha38
10-12-2013, 12:16
Arkadaşlar tamam ekstradan masraf filan ama kar lastiği kullanmak lastiklerinde ömrünü uzatıyor ayrıca ben kar lastiği kullanıyorum sonra bi kar yağdığında yolda düzgünce giderken arkadan, yandan birisi gelip vuruyor orjinal aracımı sırf kar lastiği kullanmadığı için hasarlı yapıyor. İyi bişeymi bu yani çok karşılaşan vardır. bence zorunlu olması çok iyi oldu

emoro
10-12-2013, 12:18
Bizim takmamız gereken kar lastiği mi, kış lastiği mi bende onu anlamadım? Kar lastiği takınca da mı ceza yicez yani?

Bende merak ediyorum ne alcağımı şaşırdım :confused::confused:

Melih-Ö
10-12-2013, 12:19
Arkadaşlar tamam ekstradan masraf filan ama kar lastiği kullanmak lastiklerinde ömrünü uzatıyor ayrıca ben kar lastiği kullanıyorum sonra bi kar yağdığında yolda düzgünce giderken arkadan, yandan birisi gelip vuruyor orjinal aracımı sırf kar lastiği kullanmadığı için hasarlı yapıyor. İyi bişeymi bu yani çok karşılaşan vardır. bence zorunlu olması çok iyi oldu

Bakın anlatamıyorum ben. Dediğiniz doğru haklısınız buna birşey demiyorum, adam kar yağdığında kar lastiksiz arabayla kaza yapınca mueebbet ceza kesilsin lafım yok, ama ben zaten diyorum ben arabamı çıkarmıyorum böyle havalarda,ocak ayında güneşli havada çıkardım kar lastiği yok diye ceza yedim. Bu normal mi diyorum. Kullanmadığım arabaya neden lastik alayım diyorum?

TarikS
10-12-2013, 12:22
Hava 7 derecenin altındaysa yazsın ama dün akşam bile 10 dereceydi hava Ümraniye'de, gündüz o Toyota'lı ceza yediğinde kaçtı acabA? Termometre varsa bir şey demem :D Yoksa gerçekten yılsonu bütçe kapama çalışması gibi düşüneceğim her şartta ceza yazılmasını.

Bilenler vardır sabah-akşam Kavacık göbek tıkanınca mezarlığın arkasından dolaşıp ters yönden trafiğin önüne geçiliyo, tüm yıl durum aynıyken neden 1 haftadır polis durmaya başladı orada diye düşünüyor insan? :)

SekoLive
10-12-2013, 12:23
Bakın anlatamıyorum ben. Dediğiniz doğru haklısınız buna birşey demiyorum, adam kar yağdığında kar lastiksiz arabayla kaza yapınca mueebbet ceza kesilsin lafım yok, ama ben zaten diyorum ben arabamı çıkarmıyorum böyle havalarda,ocak ayında güneşli havada çıkardım kar lastiği yok diye ceza yedim. Bu normal mi diyorum. Kullanmadığım arabaya neden lastik alayım diyorum?

sen diyorsun ki bana bi ayrıcalık tanınsın :)
şaka biyana haklısın yazdıklarında melih ama malesef coğu böyle duyarlı değil kar yağsada yağmasada kabak lastikle gezip başkalarına zarar veriyorlar. bu sefer kar lastiği yada kış lastiği takan adamın suçu ne?

kişi kişi kimseyi ayıramayacaklarından yazıyorlar sanrım.

cezanın kanuni boyutunu bilmyorm ama mantıken günesli havada kış lastiği yok diye ceza yazmak cok mantıksız.

free-hifi
Arabamda geçen sene aldığım kış lastiğini taktım zincirimde bagajda kafam rahat

ondertopcu
Melih' in anlatmak istediği farklı, sonuna kadar katılıyorum. Kış lastiği normal lastiğe göre çok güvenli iş yerinde kullanıyoruz aradaki fark inanılmaz. Ancak hafta bir araç kullanan karda aracını çıkarmayan adam neden lastik alsın ki???

Melih-Ö
10-12-2013, 12:24
Hava 7 derecenin altındaysa yazsın ama dün akşam bile 10 dereceydi hava Ümraniye'de, gündüz o Toyota'lı ceza yediğinde kaçtı acabA? Termometre varsa bir şey demem :D Yoksa gerçekten yılsonu bütçe kapama çalışması gibi düşüneceğim her şartta ceza yazılmasını.

Bilenler vardır sabah-akşam Kavacık göbek tıkanınca mezarlığın arkasından dolaşıp ters yönden trafiğin önüne geçiliyo, tüm yıl durum aynıyken neden 1 haftadır polis durmaya başladı orada diye düşünüyor insan? :)

Dün hava 7 dereceden yüksekti diye hatırlıyorum yanılıyor da olabilirim. Ama dün yağış yoktu, öğlen saatlerinde sahil yolunda motorize trafik polisi durdurup ceza kesmiş.

Melih-Ö
10-12-2013, 12:24
Melih' in anlatmak istediği farklı, sonuna kadar katılıyorum. Kış lastiği normal lastiğe göre çok güvenli iş yerinde kullanıyoruz aradaki fark inanılmaz. Ancak hafta bir araç kullanan karda aracını çıkarmayan adam neden lastik alsın ki???

Sonunda anlayan biri çıkmış sağolasın valla. Gündelik kullandığımız Megane taktırıcaz zaten en kısa zamanda.

cabriolet
10-12-2013, 12:40
Uygulama herkes için geçerli ben haftasonu binerim kar yağarsa haftasonuda binmem diyenede geçerli.. kış mevsiminde kış lastiği kullanılır yoksa lastik araba bahara kadar garajda durur yada cezaya katlanılır :)

Melih-Ö
10-12-2013, 12:43
Uygulama herkes için geçerli ben haftasonu binerim kar yağarsa haftasonuda binmem diyenede geçerli.. kış mevsiminde kış lastiği kullanılır yoksa lastik araba bahara kadar garajda durur yada cezaya katlanılır :)

Me me me yapmaya devam o zaman. Çok yaşa devlet çok yaşa.

Falmor
10-12-2013, 12:45
Uygulamanın avrupadaki gibi yapılması lazım.Belli tarihler arasında kış lastiği kullanmak zorunlu olmalı.Kullanmayacaksanız hiç çıkarmayacaksınız aracı.Öğlen hava 15 derece olur,akşam rüzgar çıkar 5 derece olur.Öğlen çıkan arabasını bırakıp mı dönecek evine?Böyle birden bire çıkartılması banada garip geldi.Kanunen sadece ticari araçlarda zorunlu diye biliyordum.En azından sonbaharda haber verilip insanların hazırlıklı olması sağlanmalıydı.
Birde sorum olacak.Benim orjinal ölçüm 225/45/17.Ancak uygun fiyata 215/50/17 buldum.Jantta bir problem yaratır mı bilemedim.

ilker_yusuf
10-12-2013, 12:56
Kanunda zaten halen yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlar olarak yer alıyor. Sivil araçlar diye yer almıyor. Haftaiçi kullanmadığım kar yağdığında çıkarmadığım aracım için şuan alacak durumum yok çıkarmam kar yağdığında arabayı. Ama daha resmi gazete de hususi otolar için bir madde çıkmamış polisler resmen yer aramış ve uydurmuş kılıfına.
Ankarada kış lastiği inanılmaz verimli. Ama 7 derce üstünde verimliliğin düştüğü ve lastiğin özelliğini kaybettiği açık.

Berkan
10-12-2013, 12:59
Uygulamanın avrupadaki gibi yapılması lazım.Belli tarihler arasında kış lastiği kullanmak zorunlu olmalı.Kullanmayacaksanız hiç çıkarmayacaksınız aracı.Öğlen hava 15 derece olur,akşam rüzgar çıkar 5 derece olur.Öğlen çıkan arabasını bırakıp mı dönecek evine?Böyle birden bire çıkartılması banada garip geldi.Kanunen sadece ticari araçlarda zorunlu diye biliyordum.En azından sonbaharda haber verilip insanların hazırlıklı olması sağlanmalıydı.
Birde sorum olacak.Benim orjinal ölçüm 225/45/17.Ancak uygun fiyata 215/50/17 buldum.Jantta bir problem yaratır mı bilemedim.

çapsal fark %2.05 oluyor sıkıntı olmaz %2.5-3 e kadar 205/50 bile takabilirsin hatta ozaman %0.4 oluyor degşim farkı

XSi
10-12-2013, 13:03
Ben 6 senedir kaza yapmiyorum ama sigortaya para oduyorum, bu trafik sigortasinin kotu oldugunu kanunun gereksiz oldugunu gostermiyor

Ayni mantigi kar lastiginede uygulayabiliriz herkese gerekli degil ama zorunlu ve faydali..

Falmor
10-12-2013, 13:09
çapsal fark %2.05 oluyor sıkıntı olmaz %2.5-3 e kadar 205/50 bile takabilirsin hatta ozaman %0.4 oluyor degşim farkı

Çapsal fark pek umrumda değil.Yakıtın artmasını yada km saatinin yanlış göstermesi önemli değil.Tek takıldığım nokta lastik tabanının janta uygun olup olmadığı.Jantın taban ölçüsünü bilmiyorum.

Melih-Ö
10-12-2013, 13:11
Kış ile kar lastiği arasında fark var mı? Biz ne takacağız? Bilgisi olan var mı?

Falmor
10-12-2013, 13:20
Tyrereviews.co.uk den bakıyorum lastik almadan önce.Orda yaz ve kış lastiği olarak ayırıyor lastikleri.Ekstra olarak bir kar lastiği ayrımı yok.Ama her kış lastiğininde kar performansı aynı değil.Bize lazım olan daha çok kış şartlarında ıslak ve kuru performansı yüksek olan lastikler.Kar ve buz performansı benim için ikinci planda kalıyor.

altugkocer
10-12-2013, 13:21
Arabam 4 çeker (awd) merak ettim cumartesi günü kar yağdığında evimin etrafında (dikmen) yazlık lastiklerle dolandım. Sadece çok dik bir yokuşta çıkarken zorlandım.

Ama yokuş aşağı inişlerde ciddi sıkıntı vardı :)

Bugün kış lastiği aldım taktırdım şimdi kafam çok rahat. Hatta lastikçi "abi buna taktırmana gerek yoktu ben hiç yolda kalan forester görmedim" dedi. Ekstra olarak bagajımda zincir, takoz, çeki halatı vs. de var. Tedbiri elden bırakmamak lazım.

Hayatında hiç kışlık lastik kullanmayan adamlar var. Bu adamlar aradaki farkı anlayamaz. Bunlardan biri de benim babamdı :) 3 5 senedir alıp takmaya başladı kışlık lastikleri.

Şimdi ben ona bu kadar ısrar ettiğim için teşekkür ediyor bana. "Yıllardır bu 4 mevsim lastiklerle ne eziyet çekmişiz be" diyor. Bu arada babam sadece haftasonları kullanır arabasını, hava kötü olursa da hiç kullanmaz.

Berkan
10-12-2013, 13:24
Kış ile kar lastiği arasında fark var mı? Biz ne takacağız? Bilgisi olan var mı?

kış lastiği takıcaksın Melih

surayı incele oku anlıycan net olarak

Sıkca Sorulan Sorular / kislastigi.com (http://kislastigi.com/sss.asp)

Melih-Ö
10-12-2013, 13:30
kış lastiği takıcaksın Melih

surayı incele oku anlıycan net olarak

Sıkca Sorulan Sorular / kislastigi.com (http://kislastigi.com/sss.asp)

Teşekkür ettim :)

BthnKrkt
10-12-2013, 13:35
Benim pajerodaki mt lastiklerde M+S yaziyor. Mud + Snow diye geciyo. Polise bunu anlatinca anlar heralde herhangi bir uygulamada.

altugkocer
10-12-2013, 13:36

aynı soruyu ben de sormuştum bir bakın isterseniz

http://www.techturkey.com/forum/yol-tutus-amp-aktarma-ve-frenler/171782-lastik-ebat-degisimi.html

Falmor
10-12-2013, 13:42
aynı soruyu ben de sormuştum bir bakın isterseniz

http://www.techturkey.com/forum/yol-tutus-amp-aktarma-ve-frenler/171782-lastik-ebat-degisimi.html

Teşekkür ederim.Ancak hala taban ölçüsünden endişeliyim.Lastik janta göre dar gelebilir diye.

imprezaWRC
10-12-2013, 13:57
Arabam 4 çeker (awd) merak ettim cumartesi günü kar yağdığında evimin etrafında (dikmen) yazlık lastiklerle dolandım. Sadece çok dik bir yokuşta çıkarken zorlandım.

Ama yokuş aşağı inişlerde ciddi sıkıntı vardı :)

Bugün kış lastiği aldım taktırdım şimdi kafam çok rahat. Hatta lastikçi "abi buna taktırmana gerek yoktu ben hiç yolda kalan forester görmedim" dedi. Ekstra olarak bagajımda zincir, takoz, çeki halatı vs. de var. Tedbiri elden bırakmamak lazım.

Hayatında hiç kışlık lastik kullanmayan adamlar var. Bu adamlar aradaki farkı anlayamaz. Bunlardan biri de benim babamdı :) 3 5 senedir alıp takmaya başladı kışlık lastikleri.

Şimdi ben ona bu kadar ısrar ettiğim için teşekkür ediyor bana. "Yıllardır bu 4 mevsim lastiklerle ne eziyet çekmişiz be" diyor. Bu arada babam sadece haftasonları kullanır arabasını, hava kötü olursa da hiç kullanmaz.

Bende de Forester varken, 3 sene Nokian WR kullanmıştım, o lastikler resmen kar-buz için yaratılmış. Bir kere dik bir yokuşun başına gelmiştim; yokuşun başında kahvehane varmış; ahali fırladı dışarı bana acaip acaip bakışlar attı; yokuşu tırmandım sonra aynı yokuştan indim aşağıya, ahali bu sefer şok geçirmiş şekilde bana bakıyordu; jetonum aynı yokuşu bir türlü çıkamayan otomobilleri görmemle düşmüştü, meğer yokuş baştan sonu komple buz tutmuş, bende farkında değildim :D :D :D
O lastikler olmasaydı; yokuşu çıkardım belki ama asla bir yere çarpmadan inemezdim.

TarikS
10-12-2013, 14:02
Teşekkür ederim.Ancak hala taban ölçüsünden endişeliyim.Lastik janta göre dar gelebilir diye.

225'ten 215'e geçmenizde hiçbir sakınca olmaz

Ben CLK'm varken 245 orijinal lastikle çıkan arka janta önle aynı 225 taban lastik takıp kullandım kışın, en ufak problem olmadı.

Falmor
10-12-2013, 14:04
225'ten 215'e geçmenizde hiçbir sakınca olmaz

Ben CLK'm varken 245 orijinal lastikle çıkan arka janta önle aynı 225 taban lastik takıp kullandım kışın, en ufak problem olmadı.

Teşekkür ederim iyi oldu bu.

altugkocer
10-12-2013, 14:18
Bende de Forester varken, 3 sene Nokian WR kullanmıştım, o lastikler resmen kar-buz için yaratılmış. Bir kere dik bir yokuşun başına gelmiştim; yokuşun başında kahvehane varmış; ahali fırladı dışarı bana acaip acaip bakışlar attı; yokuşu tırmandım sonra aynı yokuştan indim aşağıya, ahali bu sefer şok geçirmiş şekilde bana bakıyordu; jetonum aynı yokuşu bir türlü çıkamayan otomobilleri görmemle düşmüştü, meğer yokuş baştan sonu komple buz tutmuş, bende farkında değildim :D :D :D
O lastikler olmasaydı; yokuşu çıkardım belki ama asla bir yere çarpmadan inemezdim.

abi o zaman bu lastikleri eskittikten sonra nokian almak farz oldu :D:D :icon_tup:

Frid
10-12-2013, 14:34
Benim pajerodaki mt lastiklerde M+S yaziyor. Mud + Snow diye geciyo. Polise bunu anlatinca anlar heralde herhangi bir uygulamada.

onlarda lastik üzerinde benzer işaretlemeleri veya tanımlamaları arayacaklardır. M S evrensel.

Falmor
10-12-2013, 14:53

Nokian WR G2 sipariş ettim.Yorumlar çok iyi.Umarım memnun kalırım.

tunch
10-12-2013, 14:59
Güneyde yaşadığın zaman kış lastiği zincir vs. pek ihtiyaç kalmıyor...yılda 1 uludağ yapıyoruz ondada v desen lastigi kış lastiği diye yutturmak zor olmuyor jandarmaya :) yaptığımız yanlış ama 1 haftasonu için kış lastiği almak ne kadar realist olabilirki :)

XSi
10-12-2013, 15:06
Ben m+s logosuna bakacaklarini okumustum bir haber sitesinde

rebelh
10-12-2013, 15:23
yorumları gördüm şimdi nokian w+ siparişi vericem nettede yorumlar güzel

imprezaWRC
10-12-2013, 15:42
yorumları gördüm şimdi nokian w+ siparişi vericem nettede yorumlar güzel

Bende gideyim Nokian'dan komisyonumu alayım :D :D :D
Bileydim Nokian'da çalışırdım prim neyin alırdım :D :D :D

emoro
10-12-2013, 15:51
Ya benim anlamadığım burda zorunlu değil diyor :S

Kış lastiği hususi araçlara zorunlu mu | EKONOMİ | (http://www.sondevir.com/ekonomi/156710/kis-lastigi-hususi-araclara-zorunlu-mu.html)

TarikS
10-12-2013, 15:58
Ya benim anlamadığım burda zorunlu değil diyor :S

Kış lastiği hususi araçlara zorunlu mu | EKONOMİ | (http://www.sondevir.com/ekonomi/156710/kis-lastigi-hususi-araclara-zorunlu-mu.html)

Haber tarihi 15 Kasım 2013.

Hususi otomobil olayı 2-3 gündür konuşuluyor, sonradan çıktı.

rebelh
10-12-2013, 16:01
Bende gideyim Nokian'dan komisyonumu alayım :D :D :D
Bileydim Nokian'da çalışırdım prim neyin alırdım :D :D :D

lassa bakiodum siz nokian muhabbeti yapınca bi dedim onun yorumları nasıl
baktım hepsiburadada basmışlar +yı dedim işi sağlama alalım
çok yol yapiosum bide küçük araba sıkıntı olmasın dedim referans iyidir:)

ilker_yusuf
10-12-2013, 16:03
Yasa binek araç halen geçmiyor.
Araçların teknik özellikleri Karayolları Trafik Kanunu’nun 31/1a maddesine istinaden kontrol edilmektedir . Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekmektedir. Kamyonet, minibüs ve pickup'ların tüm lastikleri ile yarı römork ve römorklarının fren tertibatı olan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekmektedir. Yapılan denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilenlere, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30/1a maddesine istinaden İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilerek Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 125. Maddesine göre 1. kezde 7 güne kadar izin verilmekte, 2. kez tespiti halinde ise araç trafikten men edilmektedir.

resmi gazetede yayınlanan kanunun J bendinde ise;
j) Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.

binek araçlar halen kapsama dahil görünmüyor. Tabiki takmak faydalı ama polisin ceza yazmasıda henüz resmi gazetede yayınlanmayan bir kanun için keyfiyetten başka bir şey değil.

free-hifi
10-12-2013, 16:13
Yasa binek araç halen geçmiyor.
Araçların teknik özellikleri Karayolları Trafik Kanunu’nun 31/1a maddesine istinaden kontrol edilmektedir . Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekmektedir. Kamyonet, minibüs ve pickup'ların tüm lastikleri ile yarı römork ve römorklarının fren tertibatı olan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekmektedir. Yapılan denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilenlere, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30/1a maddesine istinaden İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilerek Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 125. Maddesine göre 1. kezde 7 güne kadar izin verilmekte, 2. kez tespiti halinde ise araç trafikten men edilmektedir.

resmi gazetede yayınlanan kanunun J bendinde ise;
j) Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.

binek araçlar halen kapsama dahil görünmüyor. Tabiki takmak faydalı ama polisin ceza yazmasıda henüz resmi gazetede yayınlanmayan bir kanun için keyfiyetten başka bir şey değil.

dediğin gibi emniyet keyfi yazma peşinde

freelife
10-12-2013, 17:34
sabah haberlerde trafik memurları zincir takoz ve çekme halatı kontrol ediyorlardı , kış lastiği değil ....ne olduğuda belli değil havadan ceza ödeyeceğiz.

Melih-Ö
10-12-2013, 18:00
Arkadaşımı polis çevirmiş rutin kontrol, kış lastiğini sormuş, bize öyle bir talimat gelmedi, ticari araçlar için zorunlu demiş. Hayde gel işin içinden çık. Bu arkadaş siteden Saro-ş :D

Saro-Ş
10-12-2013, 19:05
1 saat önce ataköyde çevrildim kontrol ettiler evraklarımı buyrun devam edebilirsiniz diyince hemen kar lastiğini sordum varmı bu konunun aslı diye araçta zincir takoz bulundurun dediler sadece

cihan
10-12-2013, 19:11
yazılanları okumadım ama bununla ilgili resmi bir açıklama yok. hatta bu sene sadece ticari araçlarda, seneye tüm araçlarda uygulama olacagına dair açıklamalar var.

Falmor
10-12-2013, 19:15
Yasal olarak hususi araçlara zorunluluk gelmemesine rağmen bence iyi oldu.Kış lastiği kullanım oranını arttıracaktır bu keyfi uygulama.Bir aydır araştırmama rağmen hala alamamıştım kış lastiği.Bu sayede hemen sipariş verdim.

ilker_yusuf
10-12-2013, 20:52
yazılanları okumadım ama bununla ilgili resmi bir açıklama yok. hatta bu sene sadece ticari araçlarda, seneye tüm araçlarda uygulama olacagına dair açıklamalar var.

Aynen bende bu yönde bilgi sahibiyim. Elbette çıksın bir yasa çıkacaksa adam gibi çıksın çıkardım oldu mantığı ile değil.
Bununla ilgili süreler verilsin bir kontrol mekanizaması olsun. denk geldi kestim denk geldi kesmedim gibi olmasın.

Time-R
16-12-2013, 16:54
Muayenem bitti, muayeneye gidecegim, kis lastigi olmazsa gecmeme gibi bir durumu olur mu acaba?

onursoytam
16-12-2013, 16:56
antalya da geçerlimi acaba bu kural :)

asmisinsan
16-12-2013, 17:03
2 gün önce yeni aldıgım aracıma normal lastik aldım şimdi bide kış lastigimi alacaz yandık

rahmi
16-12-2013, 17:09
Muayenem bitti, muayeneye gidecegim, kis lastigi olmazsa gecmeme gibi bir durumu olur mu acaba?

Aynı durumdayım cuma günü gitmeyi düşünüyordum muayeneye.

gkhn
16-12-2013, 17:40
bugün muayeneye girdik yazlık lastikle, sorun yapmadılar. kurtköy orhanlı da..

Osmrdn
16-12-2013, 17:44
Emniyet Genel Müdürlüğünün yayımladığı genelgeyle, 54 ilde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu getirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün yayımladığı genelgeyle, başta İstanbul olmak üzere 54 ilde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu getirildi.

DENETİMLER BAŞLADI

Emniyet Genel Müdürlüğü, kış şartlarının ağır geçtiği 54 ilde bugün kış lastiği denetimine başladı. Bugün başlayan denetimler, 20 Aralık'a kadar devam edecek.
İl merkezlerinde iki noktada, ilçe merkezlerinde bir noktada iki saat süreyle lastik denetimi yapılacak. Kış lastiği takmayana ilk seferde para cezası verilirken, ikinci seferde trafikten men edilecek.

AMAÇ TRAFİK CEZALARINI AZALTMAK

Emniyet Genel Müdürlüğü, kış mevsimi nedeniyle karayollarında araç kayması sonucu yaşanan trafik kazalarını en aza indirmek için Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri tarafından il merkezinde en az iki noktada, ilçe merkezlerinde ise en az bir noktada 16-20 Aralık 2013 tarihleri arasında günde 2 saat süre ile Kış Lastiği Denetimi yapma kararı aldı.

İŞTE CEZASI

Yapılacak denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilenlere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 30/1-a maddesinden İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilerek Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 125 inci maddesine göre 1 inci kez de 7 güne kadar izin verilecek, 2 nci kez de ise araç trafikten men edilecektir.

Yapılacak denetimlerde şu hususlara dikkat edilecek:

1. Kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 °C'nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği olarak değerlendirilecektir.

ONLARA TAKOZ, ZİNCİR, ÇEKME HALATI DA ZORUNLU

2. Özellikle kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlarda başta kış lastiği olmak üzere, kar lastiği, lastik diş derinlikleri, hava basıncı ile patinaj zinciri, çekme halatı, takoz gibi avadanlıkların araçların teknik yapısına uygun olarak bulundurulması ve kullanılır durumda olması kış mevsimi süresince aranacaktır.

3. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekmektedir.

4. Kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkları çeken çekicilerdeki tahrikli dingiller üzerindeki lastiklerin (çeker lastikleri) kış lastiği olması zorunludur.

5. Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kartanesi (snowflake) işareti aranacaktır.

DEĞİŞEN LASTİK DE KIŞ LASTİĞİ OLACAK

6. Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur.

7. Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilecektir.

8. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

EDİRNE'DE UYGULANDI

Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri de genelgenin ardından D-100 karayolunda kış lastiği uygulaması yaptı.

Şehir merkezinden çıkan şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar ve otomobilleri durdurarak lastiklerini kontrol eden polis ekipleri, kurallara uygun lastik kullanmayan sürücülere 77 lira ceza kesti.

Edirne Emniyet Müdürü Yardımcısı Metin Bahadır, kış lastiği takma zorunluluğunun sadece kamyonet ve yük taşımada kullanılan araçlara değil, otomobillere de zorunlu olduğunu söyledi.

Uygulama kapsamında trafikte seyreden tüm araçların kış lastiği takıp takmadıklarını kontrol ettiklerini belirten Bahadır, şöyle konuştu:

"Artık tüm araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu amaçla biz de ilimizde uygulamalara başladık. Sürücüler kış lastiği takmadıkları zaman yollarda kalıyor. Kış lastiği takan sürücülerin de yola devam etmesine engel oluyorlar. Ayrıca buzlu ve karlı yollarda kış lastiği kaza yapma riskini azaltıyor."

Bahadır, kış lastiği takmayan sürücülere 77 TL ceza yazdıklarını kaydetti.

KIŞ LASTİĞİNİN ZORUNLU OLDUĞU İLLER

İşte kış lastiği takılmaması durumunda ceza uygulanacak iller:

AFYONKARAHİSAR
AĞRI
AMASYA
ANKARA
ARTVİN
BİLECİK
BİTLİS
BOLU
BURDUR
BURSA
ÇANKIRI
ÇORUM
DENİZLİ
EDİRNE
ELAZIĞ
ERZİNCAN
ERZURUM
ESKİŞEHİR
GÜMÜŞHANE
HAKKARİ
ISPARTA
İSTANBUL
KARS
KASTAMONU
KAYSERİ
KIRKLARELİ
KIRŞEHİR
KOCAELİ
KONYA
KÜTAHYA
MANİSA
MUŞ
NEVŞEHİR
NİĞDE
SAMSUN
SAKARYA
SİVAS
TEKİRDAĞ
TOKAT
TUNCELİ
UŞAK
VAN
YOZGAT
ZONGULDAK
AKSARAY
BAYBURT
KARAMAN
KIRIKKALE
BATMAN
ŞIRNAK
ARDAHAN
IĞDIR
KARABÜK
DÜZCE

Otomobillere de Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Getirildi - TIKLA İZLE (http://www.sondakika.com/haber/haber-otomobiller-de-kis-lastigi-takacak-5432256/)
link;

ilker_yusuf
16-12-2013, 18:23
Takmayacağım valla inat ettim kar yağdığında 5 gün çıkarmadım arabamı kafam rahattı :) şuan durumum yok takmam çıkartmam aracımı... yaza kış lastiği fiyatları düşünce bakarız alırız belki bir takım jantla beraber :)

Sezgin
16-12-2013, 18:39
amk sanki devlet olarak herşeyi kusursuz yapıyorlar, yollarımız mükemmel asfaltlarımız son derece kaliteliymiş gibi birde avrupa standartlarında kış lastiği takma zorunlulugu getırıyorlar. sızın elde edecegınız ranta sokayım. ayıptır be.

BLuEBoY
16-12-2013, 19:08
Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur

Stepneyidemi kışlık alıcaz ? Bu işe kimse güvenlik can zart zurt demesin tamam yararlı ve olması gerekn bi durum ama burda resmen rant sağlıyolar birilerinin cepleri doluyor yine.. önce yolları asfaltları kış şartlarına uygun yapsınlar sonra benim lastiğime karışssınlar... :ofk::ofk:

Falmor
16-12-2013, 19:34
Devlet yollara ısıtma taksın,üstünede branda gersin ki bizde kış lastiği takmak zorunda kalmayalım.Hatta yollar yürüyen bant şeklinde olsun.Hem benzin almayız hemde kaza olmaz.

BLuEBoY
16-12-2013, 19:35
Metrobüs kullanın ozaman iyidir :icon_tup:

bad cat
16-12-2013, 20:38
Isitmaya brandaya gerek yok. Kraterleri kapatılsın yeter. Transitin 6 tekerine de kış lastiği takıyorum. Kar yağsın da lastiğin farkını görelim.

ragıp
16-12-2013, 23:07
Şimdi bu uygulama harikadır süperdir diyen biraz geniş açıyla bakmalı.

Amaç, vatandaşı korumak ve trafikte güvenlik standardını yükseltmekse, bu genelge yazın yayımlanır. Mesela ağustos ayının sonunda denir ki; "Bak bu kıştan itibaren binek araçlara da lastik zorunlu." Bunun üzerine de elbette yine fiyat artar ancak, kışın bir anda bu uygulamayı getirdiğin takdirde artan miktarda artmaz.

Yani, şimdi kışın başında bunu söylemek var, bir de iyi niyetli olarak yazın bu genelgeyi yayımlamak var.

Bilmem anlatabildim mi?

cerkez_kral
16-12-2013, 23:32
iyi bari biz mersindeyiz etkilemiyo bizi :=)

metin_1989
17-12-2013, 08:46
sadece onlere taktım bır sorun olmaz heralde? aracım onden cekıslı cunku?

Aranel Ciryatan
17-12-2013, 11:11
istanbulda olması çok saçma. ben istanbulda anadolu yakasında sahilde oturuyorum. ne kış lastiğinden bahsediyorlar. kar yağdığı zaman 4-5 gün arabayı çıkarmıyordum olup bitiyor. saçma salak uygulamalar. zaten çevirmeden kaçıyorum kaçmaya devam. :D

Oznsrl
17-12-2013, 11:44
kış lastiğine sadece kar da işe yarar gözüylede bakmamak lazım

serkanaygün
17-12-2013, 11:50
kış lastiğine sadece kar da işe yarar gözüylede bakmamak lazım

Kesinlikle. İnsanların bu konuda daha fazla bilinçli olması gerek. Çevremdekilere kış lastiği takman gerekir dediğimde 10 kişiden 9'undan ''İstanbul'a kar 3 5 gün yağıyor ne gerek var ki?'' cevabını alıyorum. Çok yol kat etmemiz gerek, çok..

OnurD.
17-12-2013, 11:53
Ben Milas'ta oturuyorum. Burda, Bodrumda, Fethiye ve Marmaris gibi yerlerde tamam gerekli değil. Ancak Muğla merkez ve yakın yerleşim yerlerinde fazlasıyla gerekli. Haftasonu Aöf sınavı için gittim; Kampüsün içinde bile yokuşlarda falan buz tutmuş yerler vardı patinaja kaldı kaç kere araç.
Listeden Muğla ilini komple kaldırmakta mantıksız olmuş.

Kış Lastiği iyidir. Hükümetle devletle alakası yok, Avrupa avrupa diyoruz adamlar yıllardır tarih aralıklarında uyguluyorlar. Tamam güneydeyiz ancak kuzey ülkelerinden daha kötü iklimli şehirlerimiz mevcut. Mesela; Kırklareli Vize'de askerlik yapmıştım. Doğunun en ücra köşesinden gelen adam bile, abeyyy Ben böle sogık gürmedim amk diyordu. Şöfördüm 3 kere zincir parçaladım. Koca ünimog bile mahsur kaldı 1 hafta oynatamadılar yerinden.

Edit: Konular ayrı ayrı. karı buzu iklime örnek olsun diye verdim.

turci
17-12-2013, 11:59
sigortaların yerinde ben olsam,
kış lastiği zorunluluğu olan tarih aralığında yaz lastiği ile kaza yapan araçların suçlu suçsuz farketmeksizin masraflarını karşılamazdım.

kimse kusura bakmasın, sadece mal değil önemli olan can..

crazydog
17-12-2013, 12:01
sadece onlere taktım bır sorun olmaz heralde? aracım onden cekıslı cunku?

sorun olur yol tutuşun olmaz eğer durumun varsa arkadaş tavsiyesi arka lastiklerinide değiştir.

crazydog
17-12-2013, 12:04
Buda farkı görmen için ufak bi video

2 winter tyres vs 4 winter tyres - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=K7xXDMkVFlE)

Falmor
17-12-2013, 13:19
sigortaların yerinde ben olsam,
kış lastiği zorunluluğu olan tarih aralığında yaz lastiği ile kaza yapan araçların suçlu suçsuz farketmeksizin masraflarını karşılamazdım.

kimse kusura bakmasın, sadece mal değil önemli olan can..

Kesinlikle katılıyorum.Bu tür bir olaya karışan ve kış lastiği kullanması gerekirken kullanmadığı için kazaya sebep veren kişiler sigorta kapsamı dışında değerlendirilmeli ve oluşan tüm zarar bireysel olarak bu kişiden tahsil edilmeli.

Bu ülkede yasak olan,gereksiz olan bir çok şeye para bulunur ama iş sürüş güvenliği için gerekli olan bir şeye geldiğinde çok bilmiş yorumlar eksik olmaz.

HaKo
17-12-2013, 13:26
Bunun istanbulda da uygulanmak istemesi tam bir saçmalık , bugüne kadar hiç bir aracımıza kış lastiği almadık hiç problemde yaşamadık. Kar da kışta zaten çıkartmıyorm aracımı. Şimdi ben niye kış lastiği almak zorundayım?

Maxiboost
17-12-2013, 13:46
Bunun istanbulda da uygulanmak istemesi tam bir saçmalık , bugüne kadar hiç bir aracımıza kış lastiği almadık hiç problemde yaşamadık. Kar da kışta zaten çıkartmıyorm aracımı. Şimdi ben niye kış lastiği almak zorundayım?

Belirtilen surelerde 1 aralik 1 nisan arasinda yani sadece kar degil mevcut yaz lastiginin Tutunmasini negatif etkileyecek hava sartlarinin gorulebildigi tarihler arasinda ( bknz 7 derece) aracini cikartmiyorsan zaten tesbit edip ceza yazamazlar :)

Seven7
17-12-2013, 13:55

2 winter tyres vs 4 winter tyres - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=K7xXDMkVFlE)

Güzel bir karşılaştırma olmuş ama Golf'te iki lastik takılıyken kış lastikleri arkada mı sanki?

OrcunInce
17-12-2013, 14:29

Kış lastiğinin tek amacı karda tutunması değildir. 7 dereceden düşük hava sıcaklıklarında yaz lastikleri hamurlarının yapısı gereği yeterli tutunmayı sağlayamazlar. Bu sadece viraj performansını değil, hızlanma ve frenlemeyi de etkiler. Kullanılması şarttır.

Keeper
17-12-2013, 16:02

Katılıyorum. İstanbul'da kaç gün 7 derecenin altında kalıyor ki sıcaklık zaten. Uygulamasının nasıl olacağını göreceğiz ama bence ekstra ceza yazabilmek için çıkartılmış bir yasa gibi duruyor.

Burak Mehmet
17-12-2013, 16:17
peki bizim M/T lastikler hakkında bilgisi olan varmı ? üzerinde Mud and snow ibaresi var ama kartanesi resmi yok..

Serhat
17-12-2013, 16:22
Güzel bir karşılaştırma olmuş ama Golf'te iki lastik takılıyken kış lastikleri arkada mı sanki?

İzledikten sonra tam bende bu yorumu yapmak için aşağıya iniyordum. Ve 4 kış lastikli testte ilk virajda arkayı salınca arka tekerlekler itiş varmış gibi dönüyor. Arkadan itiş mi acaba dedim?

mimarsertac
17-12-2013, 18:37
Bugün fulyadan maslağa gittim geldim. Cevahirden hemen sonra, mecidiyeköyde ve leventte durduyorlardı.

OrcunInce
17-12-2013, 18:50
Katılıyorum. İstanbul'da kaç gün 7 derecenin altında kalıyor ki sıcaklık zaten. Uygulamasının nasıl olacağını göreceğiz ama bence ekstra ceza yazabilmek için çıkartılmış bir yasa gibi duruyor.

Şahsen Çekmeköy'de yaşıyorum, Kurtköy'de çalışıyorum. Burada 7 derecenin üstünü görmeniz oldukça zor. İstanbul caddebostan, etiler'den ibaret değil :)

Kadyr
18-12-2013, 21:44
Ulan istanbulda aralik ocak anca hava soguk olur okadar

kurtbil
18-12-2013, 21:59
Gayet yerinde bir uygulama ama sadece tepeden indirme olması yanlış. Ticarilere konulan zorunlu kararın aynı dönemde hususilere de konması kullanıcının en azından daha hazırlıklı olmasını sağlardı. Benim yaz lastiğim soğuk havada da tutunur, yağmurda çamurda da tutunur diyen adam kendi güvenliğini önemsemiyorsa en azından trafikte başkalarının da olduğunu unutmasın. En kral fren de olsa üstünde, arabayı yola bağlayan 4 tane lastik onu da değiştirmek o kadar zor olmamalı güvenlik için

ukku
18-12-2013, 23:50
Bu yaptırımın bir amacı da herkesin kış lastiği takmasına yönlendirmek değil, kış lastiği olmayanların zorlu şartlarda trafiğe çıkmasını azaltmak.
Çünkü pek çok zaman 1-2 tane yaz lastikli araba yüzünden kış lastiği sahibi arabalar da mahsur kalıyor, ilerleyemiyor. Buna çözüm olması için güzel bir adım bence.

Oznsrl
19-12-2013, 00:08
Şahsen Çekmeköy'de yaşıyorum, Kurtköy'de çalışıyorum. Burada 7 derecenin üstünü görmeniz oldukça zor. İstanbul caddebostan, etiler'den ibaret değil :)

1 saat önce falan aydınlıdaydım arabaya bi bindim 1 derece maltepeye geldim 7 derece :D yazın bile gece o taraflarda soğuk oluyo hava

ahmet43
19-12-2013, 00:10
ben bugun uyarı aldım bu yuzden 106 yı çıkardım hava guzel diye polis kar lastiğini takmazsan ceza uygulamasında bulunuruz dedi sanki karda arabaya biniyormusum gbi artık yorum yapamadım

PunisheR
19-12-2013, 01:03
F02 ve F10 araçlarımda stepne yok, ne yapmam gerekli ? BMW'nin söylediği, lastikler Run-Flat olduğu için olmadığı idi.

Ayrıca buradaki saçmalık, yasanın tutupta 17 Aralıkta çıkması, Temmuz veya Ağustos gibi çıksa idi şimdiye hazırlıklıydık, lastikçilerin eline düşmezdik.

Bu arada, www.mevzuat.gov.tr'den bakıyorum fakat 30/1-a maddesinde böyle bir metin göremedim, bulabilen var mı acaba ?

metin_1989
19-12-2013, 08:42

hmm bayagı fark varmıs artık bır care bulmaya calısıcaz tesekkurler

rebelh
19-12-2013, 09:05
arkadaşlar kış lastiğinin kar buz dağ bayır arazi alp dağları himalayalar falan için değilde
7 derece altı için olduğunu ne zaman kabul edeceğiz?

hava güneşli ama soğuk kış lastiklerim 10 gündür gelmedi işe gidip gelirken tedirgin oluyorum ya kayarsam bişi olursa diye

500 lira benim lastikler, geride kalan hayatıma ise değer biçemem

değer mi?

Kadyr
19-12-2013, 11:06
Bu yaptırımın bir amacı da herkesin kış lastiği takmasına yönlendirmek değil, kış lastiği olmayanların zorlu şartlarda trafiğe çıkmasını azaltmak.
Çünkü pek çok zaman 1-2 tane yaz lastikli araba yüzünden kış lastiği sahibi arabalar da mahsur kalıyor, ilerleyemiyor. Buna çözüm olması için güzel bir adım bence.

tamam utkucum ama şuan hava iyi ben çıkarım trafiğe ama o kar yağdığı zaman yolların kötüleştiği zaman ben zaten trafiğe çıkmıyorumki arabayı yatırıyorum benim suçum ne :)

SekoLive
19-12-2013, 11:08
tamam utkucum ama şuan hava iyi ben çıkarım trafiğe ama o kar yağdığı zaman yolların kötüleştiği zaman ben zaten trafiğe çıkmıyorumki arabayı yatırıyorum benim suçum ne :)

herkes senin kadar bilincli olsa zaten yasaklara gerek kalmaz

senin suçun kurunun yanındaki yaş olmak.

RSBurak
19-12-2013, 13:22
yokohama geolandar g900 lastikler var kendi sitesinde lastikler için m+s yazıyor ancak lastiklerin üzerinde ibare yok 40-50 cm karda kürüyerek ilerliyorum şimdi polis banadamı ceza yazacak.

mechanic
19-12-2013, 14:18
yokohama geolandar g900 lastikler var kendi sitesinde lastikler için m+s yazıyor ancak lastiklerin üzerinde ibare yok 40-50 cm karda kürüyerek ilerliyorum şimdi polis banadamı ceza yazacak.

bana da kar lastiği diye G012 sattı sahtekar lastikçi, kış lastiği olmadığı için geri iade edip G071 sipariş ettim. tamam G012 üzerinde diş var karda gider ama kış lastiği değil..

arkadaşlar kış lastiğinin kar buz dağ bayır arazi alp dağları himalayalar falan için değilde
7 derece altı için olduğunu ne zaman kabul edeceğiz?
......
değer mi?
bravo işte bu.
---
polis kimseden kar lastiği isteyemez , kış lastiği olup olmadığına bakar.

blumenberg
19-12-2013, 16:01

sen önce kabak lastik olmayan bi lastik de olsa onun karda tutunamayacagını idrak et, böyle insanların canını hiçe sayarak para kazanıyorsan da kazanma..

SOMEONESPECIAL
24-12-2013, 12:47
1. Kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 °C'nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği olarak değerlendirilecektir.
Otomobillere de Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Getirildi - TIKLA İZLE (http://www.sondakika.com/haber/haber-otomobiller-de-kis-lastigi-takacak-5432256/)
link;

Durum nedir ? M+S ibaresi yeterli oluyor son mevzuata göre...

onursumer
24-12-2013, 12:52
zaten lastık ustundekı ıbareye bakıyorlar baska turlu yorumlama sansları yok polıslerın m ve s yazması yeterlı hıcbırsey dıyemıyorlar

SOMEONESPECIAL
24-12-2013, 13:18
zaten lastık ustundekı ıbareye bakıyorlar baska turlu yorumlama sansları yok polıslerın m ve s yazması yeterlı hıcbırsey dıyemıyorlar

KAR İŞARETİ ARAMIYORLAR Dİ Mİ ?

http://u1312.hizliresim.com/1j/s/vum4j.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Maxiboost
24-12-2013, 13:23
KAR İŞARETİ ARAMIYORLAR Dİ Mİ ?

http://u1312.hizliresim.com/1j/s/vum4j.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

M + S mud and snow anlamına geliyor abi, logo olmasada M + S yeterli. Continental contiwinter ts850 aldım, dünya kadar fark var tutunmada yaz lastiklerime göre özellikle 7 derecenin altına inen sıcaklıklarda. Hatta taktıranlar farkına varmıştır hamur yaz lastiklerindeki özellikte olmadığından aracınızın konforununda arttığını göreceksiniz. Uludağ yolları kapansada yardırsak yukarı doğru :D

SOMEONESPECIAL
24-12-2013, 15:58
m + s mud and snow anlamına geliyor abi, logo olmasada m + s yeterli. Continental contiwinter ts850 aldım, dünya kadar fark var tutunmada yaz lastiklerime göre özellikle 7 derecenin altına inen sıcaklıklarda. Hatta taktıranlar farkına varmıştır hamur yaz lastiklerindeki özellikte olmadığından aracınızın konforununda arttığını göreceksiniz. Uludağ yolları kapansada yardırsak yukarı doğru :d

m+s yeterlİ İse sikinti yok. Dualer a/t dÜŞÜnÜyorum bende

onursumer
24-12-2013, 16:14
eğer kar işaretine takılıyorlarsa zaten işimiz var :D gerçi bugun benimkine baktım bariz logo koymuşlar ama yazsada yeterli oluyor

Tugral
24-12-2013, 16:21
Şimdi benim merak ettiğim Antalya içinde bu lastik zorunlumu? Yada ben antalyadan 2 günlüğüne Bursaya gidicem yolda cezamı yiyicem ? Almakmı lazım uzun yol için?

gökberk
24-12-2013, 17:50
Zorunlu olan iller yazıyordu. Antalya aralarında yoktu diye hatırlıyorum.
Uzun yol için prosedür nedir bilmiyorum ama mantıken evet gerekli olacaktır.

Kadyr
24-12-2013, 17:59
Eski bi laatiktek ms yi alip yapistirak

drago
24-12-2013, 20:47
beyler stepne lastiğin de kar lastiği olma zorunluluğu var mı?

bugün birisi öyle bişeyler dedi de yok artık dedim

orkuteren
25-12-2013, 08:26
evet var stepnede kış lastği olmak zorunda ...

Burak Mehmet
23-01-2014, 09:53
iyide stepne zorunluluk değilki ..

+soner
23-01-2014, 10:39
O değilde son 3 haftadır 4-5 kez çevirmeye girdim farklı yerlerde (İstanbul-Tekirdağ) bir tanesinde bile kontrol etmediler var mı yok mu diye.

Serhat
16-03-2014, 23:22
Arkadaşlar konuyu hortlatacağım belki ama internette bulamadım burdada bulamadım tam net bilgi. Kış lastiği zorunluluğu hangi tarihte bitiyor ve yaz lastiklerini takacağız?

Runo
16-03-2014, 23:26
1 nisandan itibaren yazlıklar takılabilir

Serhat
16-03-2014, 23:41
1 nisandan itibaren yazlıklar takılabilir

Teşekkürler.

emre55
16-03-2014, 23:47
185 60 15 kar lastikler depoda satıyim o zaman iyi para eder :) şaka maka kış lastiksiz geçirdik kışı.

Seven7
17-03-2014, 00:03
Bu kış da kar görmedi lastikler.

Burak
17-03-2014, 00:08
Bu kış da kar görmedi lastikler.

Benim de icime oturdu ne yalan söyleyeyim. Bosuna lastik aldım :)

Berkan
17-03-2014, 01:05

valla aynen bende sırf aksiyon olsun diye uludaga gittim geldim taktım bi işe yarasın diye ordada yok gibi bişeydi son 10kmde gördü karı lastik :D inerken o bile yoktu

Oznsrl
17-03-2014, 07:24

aynen bende 2 yıldır kar yağsın diye bekliyorum ama yok doğru düzgün bi kar göremedik :D ama olsun yinede kış lastiği kış lastiğidir kar olmasada faydalı :)