PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antivirüs yardımı

ErayCerit
11-12-2013, 23:20
Arkadaşlar nette biraz araştırdım ama her forumda farklı bir şey yazıyor. Ciddi anlamda işe yarayan ve verilen parayı hak eden bir program önerebilir misiniz ?

KA®ANLIK
11-12-2013, 23:22
ESET Endpoint Antivirus...

Son dönemde çıkan yeni tip USB Flash Bellek virüslerinde de oldukça başarılı....

Son dönemde hepsinden test alıp denedim,
kaspersky, symantec, nod32

Nod32 sistemi de çok az yordu ve türlü türlü tehditleri denemelerim sonunda yakaladı...

en başarısızı symantec oldu kendi yaptığım testlerde...

GÖKTÜRK
11-12-2013, 23:25
bu konuda işin uzmanı norton bence , evde 4 pc var hepsinde norton kullanıyoruz

ErayCerit
11-12-2013, 23:28
ESET Endpoint Antivirus...

Son dönemde çıkan yeni tip USB Flash Bellek virüslerinde de oldukça başarılı....

Son dönemde hepsinden test alıp denedim,
kaspersky, symantec, nod32

Nod32 sistemi de çok az yordu ve türlü türlü tehditleri denemelerim sonunda yakaladı...

en başarısızı symantec oldu kendi yaptığım testlerde...

abi bu endpoint sanırım server güvenliği falan için. 6xx fiyatlardan bahsediliyor :D o paraya notebook satılıyor :P

onursumer
11-12-2013, 23:33
norton,kaspersky ve mcafee bu uçu dışında parasını hakeden program olduğunu duşunmuyorum

ozellikle mcafee intelin satın almasıyla birlikte çok gelişti diye düşünüyorum dahada iyi olucak

norton zaten pazar lideri eskisi gibi kasma vs gibi problemleri kesinlikle yok

kaspersky de aynı şekilde farklı zamanlarda farklı bilgisayarlarda kullandım yorumum hepsi için olumlu olduğundan en ucuz hangisini bulursan onu al :)

ErayCerit
11-12-2013, 23:40
Mcafee 40, symantec 70, eset 66 TL. Aman aman çok fark yok diğer markalarla da arasında ama hangisi güzel bir koruma sağlar o önemli. Özellikle de online alışveriş çok yapıyorum. Hele ki bir de şu son zamanlarda Facebook üzerinden yayılan virüsler falan iş çığırından çıkmış durumda :)

GÖKTÜRK
11-12-2013, 23:53
fiyat performans konusunda norton hepsinden önde bence gidipde esete 66 vermek mantıklı değil , ben media marktan nortonun tanesi 10 milyona düştügünde 8-9 tane aldım hala kullanıyorum şuandada 18 tl 1 seneliği

TolgaEsentepe
11-12-2013, 23:56
kullanmadım hiç mutluyum :D

ErayCerit
11-12-2013, 23:58
fiyat performans konusunda norton hepsinden önde bence gidipde esete 66 vermek mantıklı değil , ben media marktan nortonun tanesi 10 milyona düştügünde 8-9 tane aldım hala kullanıyorum şuandada 18 tl 1 seneliği

nerede 18 tl ? hemen alayım

Quantum
11-12-2013, 23:58
bana göre
1-norton
2-mcafee
3-kav

ancak bu uygulamların sadece antivirus uygulamlarını değil, full paket olan versiyonlarını almanı öneririm.

semih
12-12-2013, 00:53
Mayıs-Haziran 2013'ün en iyi antivirüsleri! (Sayfa 2) - Haberler - CHIP Online (http://www.chip.com.tr/haber/en-iyi-antivirusler-testte-ucretli-cozumler-ilk-5-te-tum-test-sonuclari_41787_2.html)

Agah
12-12-2013, 01:10
Avastı tavsiye ederim, bi keresinde kendisinde virüs bulmuştu. O dur budur vazgeçilmezim. :D

Evrenoz
12-12-2013, 08:27
Antivirüs'lerin tamamı imza tabanlı güvenlik sistemleridir. Yani kendi içlerinde bir database'leri vardır ve zararlı içerik bu database'e kayıtlı ise farkedilir. Zararlı içerikler farkedilip antivirüs firmalarınca imzaları yazıldıkça bu database'ler de gelen güncellemeler ile güncelleştirilir.

Antivirüslerin çalışma mantığı bu iken öne çıkan en önemli unsurlardan biri database'lerinin genişliği olduğu gibi global anlamda veri toplama ve yeni imza üretme hızıdır. Bu kıstas göze alındığında yaygın antivirüs firmalarından birini seçmek mantıklı olacaktır.

Kullanım bireysel olacak ise; yani tek bir noktadan 1'den çok clienta dağıtılmayacak ve çeşitli policyler yüklenmeyecek ise belli başlı antivirüs firmaları arasındaki fark makası iyicene daralacaktır.

Benim evimde ve şirketimde kullandığım ürün; Symantec'in End Point Protection ürünüdür. Piyasada daha çok bilindiği adıyla Norton.. Geçtiğimiz senelerde yapılan güç birliği sonrası Symantec gerçek anlamda ciddi bir global database ve veri akışına sahip oldu denebilir.. Antivirüs firmalarının global pazardaki yeri için gartner raporlarını incelemekte de fayda vardır.

Ancak başta da belirtildiği gibi antivirüsler sadece "hafif" bir kalkandır. Piyasaya yeni çıkmış ve kullandığınız antivirüs firmasınca henüz tanımlanmamış zararlı içeriklere karşı herhangi bir çözüm öneremezler. Bu tarz zararlı içeriklerden korunma yolları çok farklı ve maliyetlidir.. Ayrıca; kendisini saklayan, silinmeye izin vermeyen, yükleyeceğiniz antivirüs yazılımından çok daha önce sisteme bulaşmış zararlı içeriklere karşı da antivirüs yazılımı etkisiz kalabilir. Tavsiyem; temiz bir windows kurduktan hemen sonra lisanslı bir antivirüs yazılımını yüklemek ve güncellemelerini yapmaktır. Yedekler ve diğer programlar bu noktadan sonra yüklenmelidir.

kskrhnegatif
12-12-2013, 09:38
Bitdefender ve Norton dışındakilerin işe yaradığını görmedim henüz. Eğer sisteminize güveniyorsanız kaspersky da tercih edilebilinir.

soneryildzz
12-12-2013, 12:59
Malwarebytes Anti-Malware ( Malwarebytes : Free anti-malware download (http://www.malwarebytes.org/) ) bu konuda gerçekten başarılı. Free sürümünü indirip Malwarebytes Anti-Malware 1.75.0.1300 Serial Key - Uçan Karınca - Program Paylaşımları (http://ucan-karinca.blogspot.com/2013/10/malwarebytes-anti-malware-17501300.html) burdan crack atıp gönül rahatlığıyla lisansli ve güvenli bir şekilde kullanabilirsin :) umarım yardımcı olabilmişimdir. Bilgisayar bölümü, bölüm şefimin önerisidir. Kendisine bu tür konular da cok fazla güvenirim. Seçim sizin :):)

soneryildzz
12-12-2013, 13:01
bana göre
1-norton
2-mcafee
3-kav

ancak bu uygulamların sadece antivirus uygulamlarını değil, full paket olan versiyonlarını almanı öneririm.

Abi ne kadar güvenmediğim virüs programı varsa yazmışsın :) bence başka programlarla tarat bi sistemini. Hatta en basitinden combofix ile taratmanı tavsiye ederim.

Evrenoz
12-12-2013, 13:36
Abi ne kadar güvenmediğim virüs programı varsa yazmışsın :) bence başka programlarla tarat bi sistemini. Hatta en basitinden combofix ile taratmanı tavsiye ederim.

Gartner'da nerede yer alıyor Combofix?

Keza yine Gartner'da bu programların yeri neresi, "başka" dediğin programlar dediklerinin yeri neresi?

Quantum
12-12-2013, 13:39

"Bana göre" bu sıralama doğru..

İşim gereği yıllarca veritabanları ile uğraştım. Sıraladığım yazılımların hiç birisi bana en küçük bir sorun yaşatmadı.

Server 10 dakikalık off a geçtiği an firmanın 300bin usd kayıp yaşayacağı içinde 10larca server olan server farm korudum / koruttum bu uygulamların desteği ile yıllarca.. Windows laptop değil.. Güvenlik çıtamız çok yüksek olduğu için seçtiğimiz 5 tane yazılıma aylarca testler yapıldı.. En son Nortonda karar kılındı..

Bundan 10 yıl önce mcafee ve özellikle kav çok çok iyiydi.. Norton vasat üzeri bir performansı vardı.. Ancak son bir kaç yıldır norton aldı başını gidiyor, gerek güvenliği gerekse cpu ya yük bindirmemesi anlamında..

Seçimin hala yanlış diyorsan doğrudur derim ne diyeyim :)

PS: Evren ne diye şutladınız adamı yaw.. virüslü sohbet edecektik daha11!!!1 :D

Evrenoz
12-12-2013, 13:42
PS: Evren ne diye şutladınız adamı yaw.. virüslü sohbet edecektik daha11!!!1 :D

Crack paylaşımından ceza aldı, puanı doldu gitti 1 gün

Burak E.
12-12-2013, 13:45
avast tavsiye ederim nerdenyse 4-5 senedir ücretsiz kullanıyorum her sene ücretsiz serial gönderiyorlar bana.

suana kadar bircok vürüsü herşeyi buludu temizledi ve sistemi fazla zorlamadı :)

CooLeqenD
12-12-2013, 13:46
Çok eskiden Kaspersky kullanırdık, eskiden Norton gelirdi bilgisayarın yanında kurduktan sonra başlardı bilgisayar can çekişmeye :) Bu aralar her makinem de ESET 6 kullanıyorum, en azından soruyor bana ne yapayım ne edeyim diye, Norton pat diye siliyor kimisini geride getirmeye izin vermiyor.. O yüzden hiç gerek yok bu tarz şeye, ESET iyidir, kimi zaman anti-virüs bile kullanmıyorum. :)

Combo-Fix' i kullancak kişinin en son çare olarak görmesi gerekiyor, biraz zararlı bir program olarak aklımda yer edindi bazı programları bozuyordu sanırım..

KA®ANLIK
12-12-2013, 13:48
Bu seneye kadar hatta 1 ay öncesine kadar bende Symantec kullanıyordum. Endpoint...

Fakat yeni türeyen basit USB Disklerdeki virüsleri yakalayamaması sonucunda ciddi sıkıntılar yaşattı bana...

ESET i 3-4 sene önce test etmiştim 5 para etmezdi, ama bu yeni versiyonunu denemenizi şiddetle öneririm...

gerek bilgisayarı yormaması gerekse Symantec in yakalayamadığı 1-2 tehditi çok basitçe alt etmesi kararımda etkili rol oynadı... 3 senelik ESET Endpoint aldım bende firmaya.

Kaspersky ESET e göre çok daha fazla yordu cpu yu...

Kadyr
12-12-2013, 13:52
Kav internet security satin almistim en son sistem cok iyi degil ama kasmiyor duzgun calisiyor.
Bundan once. Hep netten serial bularak eset kullanirdim

Evrenoz
12-12-2013, 13:53
Bu seneye kadar hatta 1 ay öncesine kadar bende Symantec kullanıyordum. Endpoint...

Fakat yeni türeyen basit USB Disklerdeki virüsleri yakalayamaması sonucunda ciddi sıkıntılar yaşattı bana...

ESET i 3-4 sene önce test etmiştim 5 para etmezdi, ama bu yeni versiyonunu denemenizi şiddetle öneririm...

gerek bilgisayarı yormaması gerekse Symantec in yakalayamadığı 1-2 tehditi çok basitçe alt etmesi kararımda etkili rol oynadı... 3 senelik ESET Endpoint aldım bende...

Kaspersky ESET e göre çok daha fazla yordu cpu yu...

Bahsettiğin sorunun Diskin USB olması ile alakası yok. Uygulamanın ayarları doğru yapıldı ise; USB diski taktığında tarama gerçekleştiriyor ise ve virüsün imzası SEP Global Database içerisinde var ise; SEP yakalar. Bu tarz seçimlerde SEP yakalayamadı, Eset yakaladı, Trendmicro avladı o yüzden en iyisi şudur demek yanlış olur.. Birinin 100.000 imzalık database'i vardır diğerinin 10.000 imzalık.. Yakalanan zararlı içerik ikisinde de yoktur, 2000 imzalık database'e sahip olan bir AV'de vardır. Bu mantıkla yola çıkarsak 2000 imzalık database'e sahip olanı "en iyi" olarak değerlendirmemiz gerekir ki külliyen yanlış olur. Doğru karar, Global olarak en çok kullanılan ve buna bağlı olarak en çok veriye / zararlı içeriğe ulaşma olasılığı olan; en sık güncellenen firmalardan birini tercih etmektir. Performans konusu ise işin ayrı bir boyutu, kullanıcının cihaz kapasitesine göre her user için ayrı değerlendirmek gerekir.

Benim tavsiyem; hiçbir bilginiz ya da araştırma imkanınız yok ise herkesin bir şekilde büyük bir bankada; enterprise firmada, telekomünikasyon şirketinde çalışan bir tanıdığı ya da tanıdığın tanıdığı illaki vardır.. Sorun onlara; onların kullandıklarını tercih etmeye çalışın..

MEGFB
12-12-2013, 13:57
Arkadaşlar nette biraz araştırdım ama her forumda farklı bir şey yazıyor. Ciddi anlamda işe yarayan ve verilen parayı hak eden bir program önerebilir misiniz ?

ücretsiz olarak önerebilceğim windows essential security ve antivir beraber kullanılması ücretli olarak önerebileceğim norton 360 dır testlerde en fazla koruyan norton 360 olarak biliyorum fakat bu herşeyi koruduğu anlamına gelmiyor kesenize uygun bir şekilde başka firmaların yazılımlarını kullanabilirsiniz

KA®ANLIK
12-12-2013, 14:11
Bahsettiğin sorunun Diskin USB olması ile alakası yok. Uygulamanın ayarları doğru yapıldı ise; USB diski taktığında tarama gerçekleştiriyor ise ve virüsün imzası SEP Global Database içerisinde var ise; SEP yakalar. Bu tarz seçimlerde SEP yakalayamadı, Eset yakaladı, Trendmicro avladı o yüzden en iyisi şudur demek yanlış olur.. Birinin 100.000 imzalık database'i vardır diğerinin 10.000 imzalık.. Yakalanan zararlı içerik ikisinde de yoktur, 2000 imzalık database'e sahip olan bir AV'de vardır. Bu mantıkla yola çıkarsak 2000 imzalık database'e sahip olanı "en iyi" olarak değerlendirmemiz gerekir ki külliyen yanlış olur. Doğru karar, Global olarak en çok kullanılan ve buna bağlı olarak en çok veriye / zararlı içeriğe ulaşma olasılığı olan; en sık güncellenen firmalardan birini tercih etmektir. Performans konusu ise işin ayrı bir boyutu, kullanıcının cihaz kapasitesine göre her user için ayrı değerlendirmek gerekir.

Benim tavsiyem; hiçbir bilginiz ya da araştırma imkanınız yok ise herkesin bir şekilde büyük bir bankada; enterprise firmada, telekomünikasyon şirketinde çalışan bir tanıdığı ya da tanıdığın tanıdığı illaki vardır.. Sorun onlara; onların kullandıklarını tercih etmeye çalışın..

bende bu yüzden zaten Symantec kullanıyordum 1 ay öncesine kadar :)
Ama Symantec karşılaştığım probleme çözüm olamadı maalesef,

Çevremdeki enterprise firmalar Symantec kullanıyor ama, bahsettiğim firmalar banka ve dışarıdan zaten hiçbir şekilde veri aktarımı sağlanamıyor makinalara... USB port'lar kapalı, web-based emailler kapalı, vs. vs. :)

Dolayısıyla zaten tehditle karşılaşma riski çok yüksek değil aslında...
tabiki benim yaşadığım problem dediğiniz gibi symantec i kötü yapmaz ama, benim "bir kısım" makinalarım sahada ve ahmetin velinin necatinin her şekilden insanın Flash disk ini taktığı, her türlü web sitesine girilebildiği tamamen dünyaya açık makinalar...
Bu makinalarda Symantec oldukça sıkıntı çıkardı bana,
15-20 gün ESET i test ederken bir yandan da Symantec'i kullanmaya devam ettim,
2 farklı makina arasında Symantec Endpoint delik deşik oldu :)
Symantec Endpoint in olduğu makinaya takılan her flasdisk virüs yedi ve aynı flash disk i ESET in olduğu makinada temizledim...

Kısacası benimkisi birebir bir tecrübe idi,
ESET ile problemsiz devam edebildim netice olarak, ama symantec yarı yolda bıraktı maalesef :)

münferit bir içerik olabilir, dediğim gibi bu symantec i eset den daha kötü bir yazılım yapmaz. Sadece benim karşılaştığım bir tecrübe oldu anlattıklarım...

CooLeqenD
12-12-2013, 14:12
o Win Essential kadar b*k bir program görmedim ben hiç bir işe yaramıyor.. Eskiden çalıştığım firmadayken patron bana makinelerde görürsen direk kaldır diyordu o derece..

Evrenoz
12-12-2013, 14:41
bende bu yüzden zaten Symantec kullanıyordum 1 ay öncesine kadar :)
Ama Symantec karşılaştığım probleme çözüm olamadı maalesef,

Çevremdeki enterprise firmalar Symantec kullanıyor ama, bahsettiğim firmalar banka ve dışarıdan zaten hiçbir şekilde veri aktarımı sağlanamıyor makinalara... USB port'lar kapalı, web-based emailler kapalı, vs. vs. :)

Dolayısıyla zaten tehditle karşılaşma riski çok yüksek değil aslında...
tabiki benim yaşadığım problem dediğiniz gibi symantec i kötü yapmaz ama, benim "bir kısım" makinalarım sahada ve ahmetin velinin necatinin her şekilden insanın Flash disk ini taktığı, her türlü web sitesine girilebildiği tamamen dünyaya açık makinalar...
Bu makinalarda Symantec oldukça sıkıntı çıkardı bana,
15-20 gün ESET i test ederken bir yandan da Symantec'i kullanmaya devam ettim,
2 farklı makina arasında Symantec Endpoint delik deşik oldu :)
Symantec Endpoint in olduğu makinaya takılan her flasdisk virüs yedi ve aynı flash disk i ESET in olduğu makinada temizledim...

Kısacası benimkisi birebir bir tecrübe idi,
ESET ile problemsiz devam edebildim netice olarak, ama symantec yarı yolda bıraktı maalesef :)

münferit bir içerik olabilir, dediğim gibi bu symantec i eset den daha kötü bir yazılım yapmaz. Sadece benim karşılaştığım bir tecrübe oldu anlattıklarım...

Call Center, Şube elemanı harici banka çalışanlarının internet erişimleri genellikle açıktır. Keza zararlı içerikler özellikle kurumsal firma çalışanlarına web based maillerden değil, şirket maillerinden PDF'lerin arkasına eklenmiş zero day atacklar ile geliyor. Yakın dönemde rastlanan Turkcell'denmiş gibi, THY'denmiş gibi şirket maillerine gelen mailler buna en sıcak örnek.. Hatta bu saldırıda, x'denmiş gibi gelen firmaların kendi çalışanları bile etkilendi..

Bunun dışında zararlı içeriklerin en çok bulaştığı yer, internet.. Girilen sitelerin arkasında nelerin olduğu bilinmiyor. Web based maillerden çok daha tehlikeli girilen web sayfaları, hatta ve hatta facebook.

Düşündüğünün aksine Bankalar, tehditle karşılaşma riski en yüksek yerler. Özellikle hedefli saldırılarda sen, ben gibi "ev kullanıcıları" kıymetsiz, değersiz userlarız saldırganlar için. Banakalar ve benzeri kuruluşlar ise her gün sistemlerine yeni bir güvenlik ekipmanı eklemesine rağmen en çok saldırı alan, saldırganların en çok ağzını sulandıran yerler. Enterprise firmalar ve Telcolar ise; bahsettiğin gibi USB'si, internet erişimi tamamen açık "ali, veli, necati" gibi yerler..

Dediğim ve dediğin gibi; senin olayda SEP bulamamıştır başka bir şey bulmuştur. Bir diğer olayda Kaspersky bulamaz, Trendmicro bulur. Başka bir olayda McAfee uçar gider.. Ancak bu bir değerlendirme kriteri olmamalıdır. Ayrıca; problemsiz devam diye bir şey olmadığına inanıyorum.. ESET database'inde ya da SEP database'inde olmayan bir zararlı içeriğin hacker sunucusuna call back tunnel açıp açmadığını bilemezsin / bilemem. Şunu her zaman akılda tutmak lazım, en güncel AV'yi kullanıyorsun diye temiz değilsin. O AV'nin bilmediği / yakalayamadığı / tarama zamanında kendisini gizleyen bir zararlı içerik makinanda olabilir ve bu hiçbir uyarı ile karşına çıkmaz. ;)

Güvenlik konuşulan noktada dış dünya ile alışveriş mevcut ise "güvendeyim" diye bir nokta malesef yok. Şuan en efektif koruma; Firewall, IPS/IDS, Gatewayler ve Yeni yeni piyasaya çıkan local sandbox mimarisine sahip yeni nesil antimalware appliance'ları ve uçlarda da uygun policylerin üretildiği AV'ler ile olabilir diyebiliriz.